Adjudant Van der Scheer was man van disipline Velsenaren gebruikten in 1976 meer gas en water >mi Schipbreukelingen kregen verloren” jacht weer terug n tientje! I Plus-Voordeel: I I I I JB I I I I I I I I I „Daar is die meneer met die witte helm" o fi JAARVERSLAG NUTSBEDRIJVEN :ept F I 3 ■BkBImHhSh I 5 19 7 7 J U L I VELSEN-IJMUIDEN 2 9 VRIJDAG 4 Twee Engelse echtparen beleefden dramatisch avontuur 9? 1 Zomers rustig Geen Dierenleed I Handvegers voordeelvoorlichtingkwieke service KIbI I Geen plaats Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden Tel. 02550-15726 PHILIPS rijn tai- lict Teruggevonden 2 X 30 min vier voor boe man" ALEEN IN UW PLUS-ZAAK ZOLANG DE VOORRAAD STREKT I i K. S H »s - - Recreatie-assistenten willen geen boeman’ voor jeugd spelen (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) a'.uj» 15 i Voor de recreatie-assistenten is de va kantieperiode overigens niet de drukste tijd. „Het valt elk jaar weer méér mee,” zegt de heer Bakker. „Het blijkt dat steeds meer mensen weggaan of een zomerhuisje hebben, zodat de jeugd het vermaak elders kan zoeken”. Voor het vijftal staat het als een paal boven water, dat de maanden april-mei en september-oktober de slechtste zijn, als het op vernielingen door de jeugd aan komt. „Juist omdat de dagen dan nog vrij lang zijn en helemaal nu door de zomer tijd, is de jeugd ’s avonds nog laat op straat om te voetballen of kattekwaad uit te halen. Als het te koud gaat worden, zie je ze al gauw niet meer en dan loopt ook het aantal vernielingen terug.” Dit staat in het jaarverslag over 1976 van het gemeentelijk bedrijf gas, reiniging en water van Velsen. Uit het verslag blijkt dat het gasbedrijf een piekdag had op 30 janu ari 1976 toen maar liefst 600.000 m3 gas werd verstookt. Het waterbedrijf maakte een topdag op 8 juni ’76 met een verbruik van 14.000 m3. De uitzonderlijke droge zomer is hier debet aan. „Hoewel dagen lang onder hoogspanning moest worden gewerkt, hebben zich in de watervoor ziening nergens problemen voorgedaan”, zo wordt in het verslag gemeld. De enorme vraag naar drikwater leerde wel dat de reinwaterkelder moet worden uitgebreid om bij eventuele calamiteiten over vol doende drinkwater te kunnen beschikken. Met die vergroting van de capaciteit is dit voorjaar een begin gemaakt. De vijf mensen kan men ook regelmatig tegenkomen op sportdagen voor de jeugd, waar ze assistentie verlenen als daar be hoefte aan is, bij evenementen waar de jeugd sterk vertegenwoordigd is, zoals de ze weken bijvoorbeeld bij de uitvoeringen van Soereloer in park Beeckestijn, ze dra gen hun steentje bij in de Speliade die maandag weer van start gaat, kortom ze hebben een groot werkterrein, nog afge zien van het toezicht op camping Schoo- nenberg dat ze in het seizoen uitvoeren. Het campingbezoek is dit jaar wel duide lijk minder dan het vorige jaar. Toen was door het prachtige weer ieder weekend de camping compleet vol en nu is er zelfs in de weekenden nog ruimte genoeg. Toch moeten de recreatie-assistenten elke och tend en avond even kijken wie er zijn werkt wel preventief, want we konden even niet of er waren alweer klachten.” De Reinigingsdienst kreeg vorig jaar in vergelijking met 1975 iets minder afval te verwerken. In totaal werd 27682 ton afge voerd tegen 28.920 ton vuil in 1975. De grofvuildienst kreeg enige klachten van bewoners die overlast ondervonden van grofvuil-containers die voor langere duur zijn geplaatst bij scholen, winkels en klei nere bedrijven. Gesteld wordt dat het in vele gevallen niet mogelijk is deze laadkis- ten verdekt op te stellen. De veegdienst ondervond nogal wat hinder van de vele geparkeerde auto’s. De handvegers heb ben het werk weer overgenomen van de veegmachines die het schoonmaakwerk niet langer op adequate wijze kunnen doen. Braakliggende terreinen werden pe riodiek ontdaan van troep. Begroeïng tus sen tegels en bestrating werd bestreden met chemische middelen. bijgekomen en wie er weg zijn. Papiertjes invullen en afrekenen. Om een beetje van het imago van boe man af te komen hebben de recreatie- assistenten in Zeewijk op de scholen een praatje gehouden met de schooljeugd. Daarin vertelden ze dan iets, hoeveel geld al die vernielingen kosten en met name het duitgebied kreeg in die praatjes extra aandacht, wat de waarde ervan is, wat vernielingen kunnen betekenen. „Dat is erg leuk overgekomen dat contact met de schoolkinderen. De bedoeling is om dat wat meer te gaan doen, al kun je nooit beoordelen, wat het effect van deze ge sprekjes is.” Een ding moet het vijftal van het hart; het publiek zou zelf wat meer mee kunnen werken om vernielzucht te voorkomen. „Het lijkt soms wel of de mensen bang zijn er iets van te zeggen als kinderen opzette lijk iets aan het kapotmaken zijn. Soms alleen al omdat het een kind van de buren is en ze geen woorden met de buren willen. I De ellende begon pas goed, toen de sleeptros onder het jacht sloeg en de drij vers stuktrok. De vier opvarenden werden aan boord van de coaster genomen en Maandag waren de twee echtparen met een grote ervaring in zeezeilen uit Wales vertrokken voor een vakantietocht naar Nederland, waar ze op het Ijsselmeer wil den rondtoeren. Het was hun eerste vakan tiedag. Hoewel de zee niet erg ruw was, vernielde een achterop komend zeetje die middag om twee uur hun roer. Stuurloos dreef het schip op de Noordzee op een mijl of veertig van IJmuiden. Ondanks hun noodseinen op de VHF en het afschieten van enkele vuurpijlen hebben ze meer dan vier uur rondgedobberd tot ze rond half zes wérden opgemerkt door de Duitse coaster „Mecht V“ uit Bremen, dat het jacht op sleeptouw nam en zijn koers naar IJmuiden verlegde om het lamgeslagen schip daar aan wal te brengen tegen elf uur die nacht moest het jacht worden losgegooid, omdat het niet meer te redden leek, ’s Nachts om twee uur haalde de IJmuider reddingboot „Johanna Loui sa” de schipbreukelingen van boord van de tanker. Onderdak kon voor hen in IJ muiden niet gevonden worden. Hotel „Au gusta”, dat altijd voor dit soort gevallen dag en nacht klaar staat, had ditmaal geen kamers vrij, omdat men druk is met een verbouwing om aan de nieuwe brandvei ligheidseisen te voldoen. Ook bij andere hotels in de wijde omgeving was voor hen geen plaats en hoewel bij hotel „Kenne- merhof” de lichten nog brandden, deed niemand in dit hotel open, hoewel het door de sociale dienst van Velsen altijd voor dit soort gevallen achter de hand wordt ge houden. Na uren zoeken namen de schip per en stuurman van de reddingboot de echtparen, die oververmoeid waren, gast vrij op. Adjudant Van der Scheer kwam in 1952 als hoofdagent bij het Korps Velsen. Daar voor zat hij bij de Koninklijke Marechaus see en - na 1946 - bij het Korps Rijkspolitie. In zijn Velsense tijd heeft hij bemoeienis gehad met het recherchewerk, de docu mentatiedienst en tenslotte het Bureau Surveillancedienst waarvan hij de laatste vijf jaar chef was. Daarnaast maakte hij zich onder meer verdienstelijk bij de oplei ding van het Korps Recreatieassistenten in de gemeente Velsen. De scheidende adjudant ontpopte zich in zijn beantwoording als man met hoge ge- zagsopvattingen. „In mijn hart ben ik nog Rijkspolitieman bij wie discipline hoog in het vaandel geschreven staat”. Hij hekelde de bemoeienis van burgerinstanties met de gemeentelijke korpsen en noemde toena me van het aantal misdrijven het resultaat van een vrije opvoeding. Voor de huidige rechtspleging had hij evenmin een goed woord over. „Gevangenissen lijken sana toria; bij recidive en misdrijven met bewe zen opzet moet zwaarder gevonnist wor den”. De heer J. van der Scheer stapt 1 augustus uit het Korps Velsen. 30 Juli wordt hij zestig, voor de politieman de leeftijd voor afscheid nemen. Commissaris Van Buuren prees hem om de inzet hiervoor en de contacten met de burgerij die bedoeld waren in het poli tiewerk wat meer inzicht te geven. Collega K. Steijn sprak als bestuurder van de Nederlandse Politiebond afdeling Velsen en memoreerde de plaats van de adjudant, hoofd van de surveillancedienst, „waarin conflicten eigenlijk onvermijdelijk zijn”. Een sterk punt vond de heer Steijn het vermogen van de adjudant om gemaakte fouten achteraf ruiterlijk toe te geven. „En fouten wérden gemaakt zoals dat in iedere werksituatie het geval is”. De heer M. van Heukelom sprak als voorzitter van de Politie Sport Bond waar adjudant zich altijd erg voor heeft inge spannen. rtis- lalte sent i de vol- jeri- en den. it ge ts en riten in op chat- eeft ver- tot Cy- reer indt «ta ffen ien. ide- tot n, zo me- -ede- es in pro- Ml. ■tifi- an- van ide- i, al- rul/ VELSEN. Na bijna veertig jaar bij de politie te hebben gediend nam adjudant J. van der Scheer donderdagmiddag af scheid van het Korps Gemeentepolitie Velsen. Tijdens een bijeenkomst in de sportzaal van het hoofdbureau schilderde commissaris J. W. van Buuren hem af als een man met uitgesproken meningen over werkwijze en taakopvatting van de poli tieman en iemand die niet gauw voor andermans zienswijze opzij gaat. Namens de gemeentelijke overheid overhandigde hij een geschenk onder couvert. De Dienst Openbare Verlichting hield zich in 1976 bezig met de vernieuwing van de verlichting in Oud-IJmuiden. Nabij het San Vlessinghof en het S. P. Kuijperplant- soen werden nieuwe lantaarns aange bracht. In totaal werden in de gemeente Velsen 146 lantaarnpalen geplaatst. Het bestand, inclusief verkeerszuilen, kwam op ruim 8000. In het verslagjaar werden niet minder dan 112 lichtmasten en ver keerszuilen omver gereden, waarbij in 38 gevallen de daders onbekend bleven. Aan schadevergoeding voor de gesneuvelde lichtmasten werd een bedrag ontvangen van 80.400-, Een deel van deze som was afkomstig van het Waarborgfonds Motor- verkeer te ’s-Gravenhage. Het personeel van Openbare Verlichting had ook veel werk aan het onderhoud van de parkeer meters waaraan veel vernielingen werden gepleegd. Deze maand voor het eerst draait de dienst met vijf mensen, want naast de heren P. de Winter, L. Bakker, L. Schol en J. Meijer, is per 1 juli ook W. van Opbergen als recreatie-assistent begonnen. „Toen we j dertien jaar geleden met deze dienst be gonnen, werkte je zo’n 45 uur per week. Nu hebben we net als iedereen een 40-urige werkweek en bovendien heeft de zomer tijd ons werk wat extra avonduren gege ven. Daarom dat een uitbreiding met een vijfde man echt nodig was”, aldus de heer Bakker. Zijn collega De Winter voegt er direkt aan toe, dat het werk ook duidelijk is uitgebreid, bijvoorbeeld door de nieuwe sportzalen, waarop toezicht moet worden gehouden om vernielingen van ruiten of op de daken te voorkomen. VELSEN. Zowel het gas- als het wa terverbruik zijn vorig jaar in de gemeente Velsen toegenomen met respectievelijk 5,1 percent en 4,9 percent. Er werd 3,4 miljoen kubieke meter aardgas meer inge kocht dan in 1975. Het totale gasverbruik kwam hiermee op zeventig miljoen m3. De afname van water steeg met 150.000 m3 tot 3,3 miljoen kubieke meter VELSEN. Ze rijden zo’n 70 kilometer per dag op hun bromfiets door de gemeen te Velsen, een witte helm op en hebben in Zeewijk al de bijnaam „die meneren met die witte helmen” gekregen. Dat zijn de vijf recreatie-assistenten, die de gemeen te rijk is. Zij zijn een soort duizendpoten, van wie de taak niet onder enkele woor den is te omvatten. Maar het hoofddoel is toch wel de jeugd proberen af te houden van vernielzucht en baldadigheid. IJMLTDEN. Twee Engelse echtparen, Eric en Freda Grice en Roy en Kath Thomas uit Nottingham, hebben de afge- i lopen dagen een veelbewogen periode achter de rug. Zij verloren in de nacht van maandag op dinsdag hun trimaran-jacht „Nina of Daresbury”, moesten als schip breukelingen ondergebracht worden bij schipper N. Oldenburg en stuurman J. Haasnoot van de reddingboot en moesten donderdagavond nog in alle haast uit het vliegtuig terug naar Engeland worden gehaald, omdat hun jacht was terugge vonden en IJmuiden was binnengevaren. Overhandiging van het geschenk onde couvert dat gistermiddag de waardering van de overheid moest uitdrukken. Vier van de vijf recreatie-assistenten voor het kantoor bij hun brommers, de witte helmen in de hand, v.l.n.r. L. Schol, P de Winter, L. Bakker en W. van Opbergen. mo- van t. Hij oplo- it 20 evert t. In jn en sent I De recreatie-assistenten doen dat werk ook wel eens liever dan het voor „boeman” spelen voor de jeugd. „Dat willen we eigen lijk niet zijn. Als er een ruitje breekt bij een partijtje voetbal is dat ook het ergste niet. De mensen klagen wel eens, dat er bij hen in de straat gevoetbald wordt, maar ja. Maar als er opzettelijk ruiten met stenen worden ingegooid, gewoon uit ver nielzucht of baldadigheid, dan moeten we wel eens voor boeman spelen. Gelukkig is die vernielzucht incidenteel. Zo nu en dan heb je uitbarstingen. Ik geloof wel, dat het feit, dat we er zijn en rondrijden, heeft geholpen”, zegt de heer De Winter, „we hebben de ruiten op Schoonenberg nu al een jaar lang heel gehouden.” Na goed uitgerust te zijn, zouden de vier Engelsen donderdagavond om acht uur met het vliegtuig terugkeren. Groot was dan ook de verbazing, toen de IJmuider kotter „Davina” die avond meedeelde het jacht nog drijvend op de Noordzee te heb ben aangetroffen. Op Schiphol konden de beide echtparen nog net worden opgevan gen om naar IJmuiden terug te keren. Daar ligt inmiddels ook hun jacht veilig in de haringhaven. Daarmee is dan toch nog een gelukkig einde gekomen aan een dra matisch begin van de vakantie van de beide echtparen. ÜJ'JIEL Het toezicht houden op scholen en ande re gebouwen om te voorkomen, dat balda digheid tot schade leidt, is overigens lang niet het enige, dat de recreatie-assisten ten doen. Zij zijn er niet om de jeugd dwars te zitten, maar om alles in goede banen te leiden. Zo is er ’s morgens en 's avonds op de Driehuizerkerkweg altijd een recreatie-assistent wanneer de kinde ren naar school gaan of terugkomen. „Dat doen we om de schooljeugd te beschermen tegen lastig vallen of andere zaken bij Velserbeek of Schoonenberg. En het Het vissen in de vijver van Schoonen berg is een van de vervelendste zaken voor hen. „Het vissen mag er niet en dat is niet zomaar uit de lol verboden. Het is een kweekvijver voor vis, die zo nu en dan elders wordt uitgezet. Een sport is vissen, in Schoonenberg ook niet, je gooit er een stuk brood in en je haalt de vissen er zo uit. Maar veel vissertjes richten groot leed aan bij watervogels, zoals eenden. Hoe vaak we die niet vinden met een vishaakje in I hun bek, zo nu en dan compleet met snoer i en hengeltje. Gelukkig is een van de colle- ga’s erg handig met het verwijderen van I zo’n haak, maar het is ook een van de redenen om vissen in die vijver tegen te gaan. De dieren zijn er veel te mak". Dat de recreatie-assistenten plezier in hun werk hebben, is uit hun enthousiasten ver haaltrant wel duidelijk. Ze geloven in het nu van hun taak en doen die ook met plezier, rondrijdend op hun bromfiets, hun witte helm stevig op hun hoofd. (normaal 1340) Inspecteur Witvliet noemde de grote er varing van de adjudant een sterke troef. Hij prees de grote loyaliteit van de heer Van der Scheer en zijn goede tegenspel walmeer meningen binnen het korps botsten. lopen jaar slechts 103 ton. De Ontsmettingsdienst schoot in 1976 I herhaalde malen te hulp bij de bestrijding van kakkerlakken, wespen en vlooien. Hier en daar werden ook weer ratten ge signaleerd. In 958 gevallen kwam de ge meentelijke ontsmetter in actie om onge dierte uit te roeien. In de gemeente Velsen werden vorig jaar maar liefst 112 lichtmasten en verkeerszuilen omver gereden. Ten behoeve van de dagrecreatie heeft de gemeente in de zomer van '76 een flink aantal afvalmanden op het strand neerge zet. Het huishoudelijk vuil van de strand- woningen werd in het zomerseizoen twee maal per week afgevoerd. Om de afvoer van milieugevaarlijke i stoffen in betere banen te leiden werden I op het terrein aan de Amsterdamseweg twee prefab-garages gebouwd. De glasinzameling is vorig jaar in het slop geraakt de animo van de bevolking om flessen en dergelijke in de speciale glascontainers te deponeren nam sterk af. Terwijl in 1975 nog 200 ton glas werd ingezameld, was de opbrengst in het afge-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5