De krant kunt U niet missen geen dag! ANGST VOOR SAMENKLONTERING IN RANDSTAD PROVINCIES MAKEN STUDIE VAN WEGEN IN BOLLENSTREEK 1 'J In Madurodam is het elke dag 'Prinsjesdag' I, i Boycot V iL Itliele service -314181 Fijn dat Den Haag en ScheveningenJjJ zo lekker dichtbij zijn. SCHRIJVENDE LEZERS^ &.I I pj V] IJmuiden, juli 1977 I l/X SI bi Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling betoond na het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader JAN VAN DER MEIJDEN Allen die op welke wijze dan ook, blijk gaven van hun medeleven met het verlies van mijn lieve man, onze vader en opa MARINUS BAL SLAGERIJ BOOY Barrevoetestraat 17, Haarlem-Centrum WEGENS VERBOUWING zijn wij t/m 22 aug. gesloten. Afd. Horeca is geopend. Tel. 023-343526 vraag naar Booy-Reek. „UITVAARTVERZORGING IJMOND" 1 zeggen wij allen hartelijk dank. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de buren en de kaartclub „Ons Genoegen”. Het medeleven persoonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting gebracht, was ons een grote troost en zal steeds in dankbare herinnering blijven. M. R. van der Meijden-Vink Adrie en Joke Marja en Martin IJmuiden, juli 1977 betuigen wij onze oprechte dank. J. C. Bal-Weeda Kinderen en kleinkinderen Heemskerk, juli 1977 Het groot medeleven bij het verlies van mijn man, door middel van kaarten, brieven en bloemen, de aanwezigheid in de kerk, op de begraafplaats en de persoonlijke condoleances, heeft mij, mijn kinde ren en familie diep getroffen. Heel, heel hartelijk dank daarvoor. BEGRAFENISSEN EN CREMATIES (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DEN HAAG. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zijn bang dat de noordelijke en zuidelijke Randstad in de Bollenstreek aaneen zullen groeien, als het voorontwerp-streekplan voor Zuid-Holland-West niet wordt veranderd. Het college schrijft dit an Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in een bezwaarschrift tegen genoemd voorontwerp-streekplan. Met name de groei, die aan Hillegom zou worden toegestaan, vervult het Noordhollandse college van GS met zorg. r-- X "ML? - L n I I 4 Noord Holland bezorgd over groeiplannen bollengemeenten Nieuwbouw in Lisse Naschrift redactie Li Op uw pagina „Amsterdam” las ik een artikel onder de titel „boycot”. Hierin stond letterlijk „u weet zo langzamerhand natuurlijk wel dat u moreel verplicht bent om geen Outspan sinaasappelen te kopen” en er werd melding gemaakt van de op roep van het Chili-xomité geen Granny Smith appelen uit Chili te kopen. Ik vind dit zeer merkwaardig. Ten eerste dacht ik dat elk mens nog steeds het recht had om zelf uit te maken wat zijn morele verplichtingen waren. Dat hoeft niemand ons voor te schrijven. Ten tweede: waarom alleen een boycot van artikelen uit Zuid- Afrika en Chili? Ik las in het jaarboek van Amnesty International dat bijvoorbeeld Cuba meer politieke gevangen heeft dan Chili. Waarom dan geen boycot tegen Cuba? In het jaarboek las ik een en ander over de mensenrechten in Afrika. Zo heeft bij voorbeeld de marxistische regering in Tanzania meer politieke gevangenen dan Zuid-Afrika hoewel dit laatste land een veel grotere oppervlakte heeft. Soedan, Libië en Algerije zijn allemaal staten met een één-partijregering, waar de oppositie verboden is en talloze gevangenen zijn. Datzelfde geldt voor buurlanden van Zuid- Afrika zoals Kenia en Zambia waar vele oppositieleiders gevangen zitten of zaten. Kenia’s president Jomo Kenyatta en zijn familie zijn de rijkste mensen van Afrika, met een geschat kapitaal van 450 miljoen op Zwitserse banken. En dat terwijl er acht- a negenduizend mensen in grote ar moe leven in slumswijken. Ondanks dat in die staten de mensenrechten met voeten getreden worden, krijgen zij van onze re gering ontwikkelingshulp. Waarom vallen deze landen niet onder een boycot? De opmerking omtrent de „morele ver plichting” voor iedereen Outspan te boy cotten was licht-spottend bedoeld. Inder daad heeft iedereen het recht zelf te bepa len wat zijn morele verplichtingen zijn. Geen betere illustratie dan het onderwerp van het desbetreffende artikel: een super markt waar Granny Smith appelen te koop zijn, maar waar óók op de conse quenties gewezen wordt. Vergelijk: het tandenborsteltje bij de snoepreclame. Iedereen moet het zelf maar weten. Zoals ook iedereen zijn eigen oordeel mag heb ben over regimes elders in de wereld. „De voor de Bollenstreek als deel van het streekplangebied voorgestane bevol kingsontwikkeling en de groei van de wo- GS van Noord-Holland hebben vastgesteld, dat in het voorontwerp-streekplan de secondaire weg 1 (S. 1) van Noordwijkerhout naar De Zilk niet is doorgetrokken naar het Noordhollands gebied. Zij nemen aan, dat dit verband houdt met het feit dat de HAL-studie nog niet is voltooid. De S.l eindigt momenteel in het duinzand van De Zilk. GS wijzen op de mogelijkheden die er zijn voor de verdere wegverbin dingen. Zoals bekend kan de S.20 (Alphen aan den Rijn-Nieuw-Vennep) naar de S.l worden doorgetrokken en de S.l kan via Vogelenzang worden verbonden met de S.19 (de omstreden doortrekking van de westelijke randweg), maar ook is mogelijk de S.l naar het oosten bezuiden Bennebroek te laten aftakken (naar rijksweg 16). Deze laatste oplossing is gesuggereerd door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in de aanwijzing op het streekplan voor Zuid-Kennemerland. GS van Noord-Holland merken in dit verband nog op, „dat een te ver gaande uitbreiding van Hillegom in noordwaardse richting alle tezamen met uw provincie (Zuid-Holland. red.) bekeken alternatieven van laatstgenoemde verbinding onmoge lijk maakt”. GS wijzen er op dat deze alternatieve wegverbindingen mede van belang kunnen zijn voor de mogelijk nieuwe bouwplaats in de gemeente Haarlem mermeer. GS bedoelen daarmee de in de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON) voorgestelde stedelijke ontwikkeling tussen Hoofddorp en de Haarlemse agglomeratie. Ph. van Stekelenburg- van Lotringen kinderen en familie ningvoorraad, zullen naar verwacht moet worden tot gevolg hebben, dat de groei van een aantal kernen in de Bollenstreek vrij fors zal zijn. In ruimtelijk opzicht is dit vooral het geval in Hillegom en in iets mindere mate in Lisse en Sassenheim. Wij menen als bedenkingen hiertegen te moe ten aanvoeren dat de noord- en zuidvleu- gel van de Randstad Holland (vrijwel) aan een zullen groeien”, zo stellen GS in hun bezwaarschrift. Het college vreest dat deze verstedelijking het landschap in het zui den van de Haarlemmermeer zal worden aangetast door een hoge bebouwing in genoemde kernen, zoals thans reeds in Lisse aanwezig is. GS van Noord-Holland achten dus een al te grote bevolkingsgroei in de Bollenstreek ongewenst. Overloop van het Bollengebied naar Noord-Holland is echter ook niet mo gelijk. Nog bij de presentatie van de plan nen voor een stedelijke ontwikkeling tus sen Haarlem en Hoofddorp hebben GS van Noord-Holland de suggestie verwor pen om woningzoekenden uit Hillegom en Lisse onder dak te brengen in de voorge stelde NORON-stad (NORON is de afkor ting voor Nota Ruimtelijke Ontwikkelin gen in Noord-Holland). Maar er was vol gens GS wel overleg geweest met Zuid- Holland bij de opstelling van de NORON. De drie Randstadprovincies (Noord-en Zuid-Holland en Utrecht) werken aan een gezamenlijk beleid om het Groene Hart van de Randstad open te houden. Maar in de uitwerking van praktische maatregelen daartoe, blijken nogal wat verschillen van inzicht. Enerzijds werd de NORON-stad onder meer bepleit met het argument, dat daarmee de druk op het open middenge bied kon worden verminderd (door te zor gen voor meer woonruimte tussen Haar lem en Hoofddorp zou kunnen worden voorkomen, dat mensen naar het veel kwetsbaarder gebied ten zuiden en oosten van de Haarlemmermeer zouden wegtrek ken). Anderzijds kon de NORON-stad dus niet worden gebruikt om de stedelijke druk op de Bollenstreek naar af te leiden, terwijl naar de mening van het Noordhol- nemers van elders kunnen aantrekken, zal de binnenkomende pendel toenemen. En al de mensen die tussen hun huis elders en hun werk in Alphen aan den Rijn heen en weer reizen zullen een extra druk geven op de toch al krappe woningmarkt. En wat betreft Outspan: uit de omzetcij fers van de fruitbeurzen Rotterdam en Bremen blijkt dat de verkoop van Out- span-sinaasappelen in 1976 met 8% is toe genomen. Misschien door de gratis recla me van het anti-Outspan-comité? J. H. DE GROOT, Haarlem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden, dat pas een definitief standpunt over de wegen in de Bollenstreek kan worden ingenomen, wanneer de resultaten van een onderzoek naar de wegenstructuur in de driehoek Haarlem-Amsterdam-Leiden (HAL) bekend zijn. GS verwachten, dat deze studie zo tijdig zal zijn afgerond, dat bij de definitieve vaststelling van het streekplan Zuid-Holland-West daarmee rekening kan worden gehouden. Het college schrijft dit aan GS van Zuid-Holland, als opmerking bij het voorontwerp streekplan Zuid- Holland-West. E bri CU1 lop mc vo< koi ter Ve en ge rij kii W( zie Kijkdaareensophet.Binnenhof De gouden toets'Palfreniers ernaast De Koningin wuift, de erewacht staat aangetreden, het publiek juich" Opdit spektakel hoeft u echt met te wachten tot de 3e dinsdag in september Kom maar eens kijken in Madurodam' En neem dan het hete gezin mee Want Schevenmgen en Den Haag zijn vlakbij Dus u bent zeker van een supergezelhg dagje uit BEA Ai Fier Roll Witt waa tot Roli tel. won uur Rak 0251 Ti sen op zont Coöp. Vereniging u.a. Beverwijk: Velserweg 18, Tel. 02510-24756 IJmuiden: Velserduinweg 24, Tel. 02550-10275 Santpoort: Kerkerinklaan 24, Tel. 023-378194 Reparatie binnen 48 uur Di lery Kris Sah mui IJm Naii den Rot Pal: lant D The Jen Aai Mill Twi bur tere Tot Cat che au Kei Cri st^i ma mu A No Ips A He me mu BE M. C. de) M. or 7 Sa bei Ba C. Ve Scl po GE I de Az Ka O\ I F. jr., A. va: jr V< Swa mes waa J. Hee T< vall A] dagi 17.3' For kerl Di stra D T< M tieb iede r GS vinden tenslotte dat in het vooront werp-streekplan Zuid-Holland-Oost te- nonrechte geen aandacht wordt besteed aan de vaarverbindingen tussen de ver schillende watersportgebieden, met name Kaag-Braassem-Westeinder. Tips voor n fijne dag uit sojutl 14 00uur Strandjuttersfeest voor dejeugd op het strand van kijkduin .29)ulKvanavondi)?0 30uur Grote weenseavond in de Evenementenhal Noordboulevard Tip voor t hele gezin Naar de aapjes <en honderden andere dieren) in Dierenpark Wassenaar’ Nadere inlichtingen vvv Den Haag/scheveningen. telefoon 070 546200 landse college toch de groei van de bevol king in de Bollenstreek sterker moet wor den afgeremd, dan GS van Zuid-Holland zich voorstellen in hun voorontwerp- streekplan voor Zuid-Holland-West. Overigens is het nog de vraag of de Bollengemeenten zelf de oplossing van de woningnood in hun gebied in de richting van de voorgenomen NORON-stad zouden zoeken. In het voorontwerp-streekplan hebben GS van Zuid-Holland in Voorhout nog ruimte gelaten voor groei. Ondanks de in het verleden uitgesproken reserves te gen een grote bouwplaats bij Voorhout, hebben de gezamenlijke bollengemeenten (in het Samenwerkings Orgaan Bollen streek) zich bereid verklaard om een deel van hun eigen groeimogelijkheden aan Voorhout af te staan. Wat betreft het voorontwerp-streekplan Zuid-Holland-Oost stellen GS van Noord- Holland vast, dat het groeibeleid hier al thans in grote lijnen overeenstemt met de beleidsuitgangspunten van de Interpro vinciale Structuurstudie Open Middenge bied. GS stemmen daarmee in. Weliswaar zijn in het voorontwerp aan de aangewe zen aanwaskernen meer groeimogelijkhe den toegestaan, dan volgens de Structuur studie zou mogen. Maar de „afrondings- en stabilisatiekernen” (de kleine dorpen, die „af” zijn en niet meer mogen groeien) krijgen minder groeiruimte, dan hun door de Structuurstudie was toegedacht. Het Noordhollandse college is minder tevreden over het beleid met betrekking tot Alphen aan den Rijn. GS vinden, dat Zuid-Holland de industrie te veel moge lijkheden biedt. Naast de reeds in 1976 in bestemmingsplannen opgenomen 50 hec tare bedrijfsterreinen biedt het streekplan nog eens 20 hectare extra aan bedrijfster reinen tot 1990 in Alphen aan den Rijn. GS kunnen zich niet voorstellen dat dit bij draagt tot de beteugeling van het forensis me. „Omdat nieuwe vestigingen van be drijven bij een krappe arbeidsmarkt werk- GS van Noord-Holland zijn het er hele maal niet mee eens, dat op de bedrijfster reinen ook werkgelegenheid van Schiphol wordt aangetrokken, Hoe meer bedrijvig heid er komt in het middengebied, hoe groter de druk wordt op de woningmarkt en de infrastructuur, zo stellen GS. „Het stimuleren van een dergelijke economi sche ontwikkeling achten wij in strijd met de conceptie van het Open Middengebied”. GS van Noord-Holland vinden dat Schip- hol-gebonden bedrijvigheid moet zoeken naar vestigingsmogelijkheden in de aan de Meerlanden grenzende stedelijke ge bieden, namelijk Amsterdam en Haarlem. Zoals bekend wordt in het streekplan voor de Meerlanden en de Nota van Uitgangs punten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied gepleit voor vestiging van Schipholbedrijven in het westelijk haven gebied van Amsterdam. De opgespoten industrieterreinen liggen daar al jaren op bedrijfsvestigingen te wachten. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zijn ook bezorgd over de gevolgen van het in het voorontwerp-streekplan toe gelaten intensievere gebruik van de zóne tussen Leimuiden en Oude Wetering. De recreatieve ontwikkeling in de Grietpolder (zóne voor sta-caravans en campingterrei- nen) en de kassenbouw in de Grote Heilige Geestpolder, zullen het landschap aantas ten, zo vreest het Noord-Hollandse college. Verzorgen van: in IJmuiden, Driehuis Velsen, Santpoort Beverwijk en verder geheel IJmondgebied. Grootste uitvaartvereniging in de IJmond. VB i s !W ■■M »Mil i /- - 11

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6