HUNT IN VORM VOOR GP heroverde koppositie sportpuntiqj Geen verandering in arbiterslijst Harm Wiersma „OP D1T MOMENT ZIT IK GOED Okker verdiende ruim twee ton -f «I Geen waarde Toekomst Beleid Uitdaging SPORT ZATERDAG 19 7 7 3 0 JULI AJAX 4 W Ruud Geels vaak een sleur voor me FEYENOORD BETER DAN BRUGGE 5-2 SEIZOEN '77 '78 Ruud Geels in karakteristieke houding: juichend in het doel, een tegenstander Het begin was goed voor Feyenoord. Van der Lem stond, door uitstekend voor bereidend werk, aan de basis van twee treffers, die in de eerste twintig minuten werden gemaakt door Vreysen en Kreuz. Lambert en Sorensen herstelden het even wicht in het laatste kwartier van de eerste helft, maar Feyenoord liep door Vreysen weer weg tot 3-2. Dat moet hij dan vandaag tijdens de laat ste trainingen waarmaken. De Rotterdammers hadden namelijk een half uur nodig om de ruststand van 3-2 uit te breiden. Het lukte tenslotte door verde diger Rijsbergen en middenvelder Kreuz, die net als Vreysen twee keer scoorde. Na rust was Feyenoord zonder meer de betere ploeg. De treffers die de eindstand op 5-2 brachten in het laatste kwartier waren een rechtvaardigde beloning voor het betere elftal. UTRECHT. De deelname van twee sterke buitenlandse ploegen (FC Brugge en Ipswich Town) heeft niet kunnen verhinderen dat de finale van het Utrecht-voetbal- toernooi op een Nederlands duel uitdraaide: Feyenoord tegen de organiserende vereniging. De Rotterdammers vijzelden hun in Keulen gedeukte prestige (0-6 neder laag) op tegen de Belgische kampioensploeg Brugge die een opvallend gebrek aan conditie demonstreerde. Bij FC Utrecht werd Van Maurik in de rust vervangen door de Kruik. Daarna begon de sterke periode van de Utrechters. Twee van de nieuwe spelers, die bij hun oude club eigenlijk niet aan de bak kwa men, leverden de bouwstenen voor het succes, namelijk Gerard Tervoort en Ton Wickel. De Engelse eerste-divisieclub Arsenal heeft spitsspeler Malcolm MacDonald en middenvelder Alan Hudson te koop aange boden. Dit nadat de twee uitblinkers tij dens de tournee van Arsenal door Austra lië na een wedstrijd een stevige slok tot zich genomen hadden. MaDonald en Hudson kwamen vorig sei zoen samen naar de Londense club. Mac Donald werd voor 1,2 miljoen gulden van Newcastle United overgenomen. De spits maakte zijn faam waar. Hij verloor welis waar zijn plaats in het Engelse elftal, maar De beste vijftien trainingstijden van vrij dag in Hockenheim waren: 1. James Hunt (GBR) McLaren 1.53.68 (gem. 214,961 km/u.); 2. Jacques Laffite (Fra) Ligier 1.53.97; 3. John Watson (Ier) Brabham 1.54.12; 4. Niki Lauda (Oos) Fer- rari 1.54.35; 5. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 1.54.60; 6. Gunnar Nilsson (Zwe) Lotus 1.54.97; 7. Jody Scheckter (Zaf) Wolf 1.55.08; 8. Vittorio Brambilla (Ita) Sur tees 1.55.18; 9. Jean-Pierre Jarrier (Fra) Penske 1.55.19; 10. Jochen Mass (Wdl) McLaren 1.55.25; 11. Patrick Tambay (Fra) Surtees 1.55.58; 12. Hans-Joachim Stuck (WD1) Brabham 1.55.62; 13. Mario Andretti (VST) Lotus 1.55.88; 14. Alan Jones (Aus) Shadow 1.56.53; 15. Clay Regazzoni (Zwi) Ensign 1.56.68. scoorde in de competitie wel de meeste doelpunten: 29. De spelbepalende midden velder Alan Hudson kwam voor 800.000 gulden van Stoke City. „Nog altijd kun je niet zelf beslissen wanneer je bij een club weg gaat, omdat je dan door een gigantische vraagprijs wordt tegengehouden. Het transfer-sys- teem zou danig moeten veranderen. De Ondanks het feit dat er nog wel eens sprake is van „communicatiestoornis sen”, zegt Geels op dit moment „tevre den” te zijn. „Ik ben al de nodige keren afgescheept, maar ik geloof dat ik dit maal wel goed behandeld zal worden. Het liefst blijf ik ook. Ik heb het naar mijn zin in Haarlem. In het buitenland moet je altijd maar weer zien te aarden en is het ook voor mijn twee kinderen weer moeilijk om zich aan te passen. „Op 7 juni is in Israel tegen mij gezegd dat er binnen drie a vier maanden, en in ieder geval vóór januari, weer over een driejarig contract zou worden gespro ken. Tot nu toe heb ik niets gehoord. Ik wacht maar af, ik ben nu eenmaal niet iemand die constant aan de bel hangt”. Begin januari heeft Ajax me nog be loofd dat ik weg zou mogen als er een redelijk aanbod zou komen. Ook al stond ik nog een jaar onder contract. Na enige tijd kwam Anderlecht met anderhalf mil joen voor de dag. En wat deed Ajax? Nee was het, en nog eens nee, ook al was Anderlecht met 1,7 miljoen gekomen. Ik had verplichtingen en moest die maar eens nakomen voor ik weg wilde. Op zo’n moment heb je er de pest in, dat Ajax zich niet aan zijn belofte houdt”. Vooral Ajax zou zijn carrière met blik semkracht hebben ontdaan van alles wat met arbeidsvreugde te maken heeft. „In de drie jaar dat ik hier nu werk, heb ik wel kunnen vaststellen dat toezeggin gen geen enkele waarde hebben. Zelf ga ik ervan uit dat ik anderen zo sportief en eerlijk mogelijk behandel. Maar hier bij Ajax word je alleen maar aan het lijntje gehouden met allemaal loze toezeg gingen. „Het is nu vaak een sleur voor me. De trainingen, waar ik nogal eens met tegen zin naar toe ga, en in mindere mate ook de wedstrijden. Maar je doet het omdat het je vak is”. Een collega van Ruud Geels, Ruud Krol, die vorig seizoen ook al niet zo enthousiast was over het werkklimaat bij de Amsterdamse club, maar die even eens is gebleven, adviseerde Ajax enkele maanden geleden een goede speler voor iedere linie aan te trekken, en in elk geval Overigens geloof ik niet dat we ver zullen komen, we hebben een jong, oner varen team, waarvan je nog niet veel kunt verwachten. Dat we dit jaar kampi oen van Nederland zijn geworden, zegt dan ook genoeg over het peil van het Nederlandse voetbal. We hadden een aardig elftal, maar zeker niet geweldig. Het is wel zo, dat dit seizoen erg belang rijk kan zijn voor Ajax. De jonge spelers, de talenten die Ajax in ruime mate heeft, kunnen de nodige ervaring opdoen, waardoor op langere termijn wel dege lijk het nodige kan worden verwacht”. den verdeeld, zoals in Duitsland min of meer gebeurt. Internationals zouden bij voorbeeld acht a negen ton moeten ople veren, de categorie die daarna volgt een ton minder, enzovoort. Het is waanzin, dat spelers nu anderhalf miljoen moeten opbrengen”, aldus Geels, die zich overi gens mede dank zij dit systeem („Met enkele transfers heb ik in het verleden goed geld gemaakt”) heeft ontwikkeld tot een van de meest verdienende spelers in Nederland, wat tot uiting komt in zijn jaarlijkse afdracht van ruim 70 procent aan de belastingsdienst. Ruud Geels, die het afgelopen seizoen derde werd op de Europese topscorers- lijst, geeft toe dat hij ondanks de escorte waarop hij meestal kan rekenen, heel wat vriéndelijker wordt behandeld dan bijvoorbeeld Feyenoorder Nico Jansen. „Ik deel zelf niet zo uit, zoals andere spitsen wel doen. En daar hebben de tegenstanders wel begrip voor, ze ontzien je wat meer omdat je hen ook niet verrot schopt. Mij zul je dan ook niet horen zeggen dat het voetbal in Nederland steeds ruwer wordt”. Alleen in de voorhoede hebben we niemand erbij gekregen. Er had een spits moeten komen die goed is voor zo’n 15 doelpunten in één seizoen. Die had de aandacht wat van mij kunnen afleiden. Zelf heb ik nu 34 doelpunten gemaakt. Na mij kwam geloof ik Schoenaker, nota bene een middenvelder, met zes doelpun ten. Dat verschil is veel te groot. Ik heb altijd wel twee man bij me. Ik heb het nog wel eens meegemaakt dat ik vrijwel werd uitgeschakeld. Anderen zouden daar dan van hebben moeten profiteren, maar dat gebeurde eenvoudig niet. Aan het eind van de wedstrijd moest ik dan toch weer voor de enige goal zorgen”. „Ik heb te veel eergevoel en ik ben te veel prof om er zomaar met mijn pet naar te gooien omdat ik het met een aantal zaken niet eens ben. Door een dergelijke houding zou ik alleen maar mijn medespelers duperen. Mezelf trou wens ook. Denk alleen eens aan de pre mies. Dit Europa Cup-l-toernooi is ech ter een extra prikkel na drie jaar UEFA- Cupvoetbal. HOCKENHEIM (ANP). Wereldkam pioen formule 1, James Hunt, bewees gis teren zijn vorm en de uitstekende „condi tie” van zijn nieuwe McLaren tijdens de eerste trainingen voor de grote prijs van West-Duitsland van zondag op het circuit van Hockenheim. Hunt draaide de snelste trainingstijd. Hij bleef met zijn acht cilin- der-McLaren vier twaalf cilinders voor. De uit alle standen scorende Geels wijst daarbij op het feit dat hij zijn carrière tot nu toe vrijwel ongeschonden is doorgekomen. Alleen bij Feyenoord heeft hij als 18-jarige 18 weken met een liesblessure getobd, maar voor dat kwet suur was hij uitsluitend zelf verantwoor delijk. „Ik moet wel zeggen dat ik vaak bewust bezig ben om blessures te vermij den, door situaties die in mijn ogen te gevaarlijk zijn, te ontlopen”. JAN PREENEN Alleen als ik in een paar jaar erg veel kan verdienen, ga ik weg. Op dit moment zeg ik: ik zit goed. Bovendien moet je het ook van de andere kant bekijken. Ajax hoefde mij geen verhoging te geven, en toen ik indertijd voor vier jaar tekende, was het ook voor Ajax een gok. Voor hetzelfde geld had ik niets gepresteerd en was ik in het hele stuk niet voorgekomen. Dat besef ik echt wel. Maar dat neemt allemaal niet weg, dat je toch bepaalde eisen mag stellen en in ieder geval een eerlijke behandeling mag verwachten”. Enkele ronden voor het einde van de vorige voetbaljaargang het Ruud Geels weten dat hij alleen maar bij de lands kampioen wilde blijven als zijn contract op dat moment al met drie jaar zou worden verlengd en als een belangrijke correctie zou worden aangebracht op zijn salaris. Dat laatste is inmiddels ge beurd. Het eerste niet. Waar het de tijds duur van zijn overeenkomst betreft, heeft Geels het opnieuw met een „belof te” moeten doen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Niets van de dyna miek en artisticiteit, die ertoe hebben bijgedragen dat hij voor de derde maal in successie een toppositie heeft ver overd op de nationale Jiitlijst”, is terug te vinden in de houding van Ruud Geels als hij zich op weg begeeft naar de relax- ruimte van Ajax. Met frisse tegenzin bereidt hij zich voor op enkele uren verplicht rusten, alsof het Amsterdamse voetbalbolwerk tijdelijk veranderd is in een ziekenhuis, waar ook een deel van de dag tot nacht wordt gemaakt. De Haar lemmer legt zich echter bij de regels van het huis neer en tekent er alleen bij aan dat hij ervoor zal waken niet in slaap te vallen: „Vannacht sliep ik pas om vier uur, vandaar”. De 8.000 toeschouwers zagen een zeer gemotiveerd FC Utrecht. Het loon voor de inzet en overgave was een overwinning met 2-1 op Ipswich, dat bij rust, dank zij Trevor Whymark nog een voorsprong van 1-0 had. HOOGEZAND (ANP). Baba Sy wil niet de remisekoning van het KSH-toer- nooi worden. Ongelukkigerwijs koos hij niet de gemakkelijkste tegenstander om van speelwijze te veranderen. Na een viertal merendeels rustige partijen, ging hij in de vijfde ronde in de aanval. Uitge rekend tegen de wereldkampioen. Harm Wiersma won en kwam, mede doordat twee van de andere koplopers Jansen en Smith remise speelden weer naast de Amerikaan Smith aan de top van de rang lijst. Hans Jansen heeft schijnbaar voordeel gehad in de hele partij tegen Carl Smith. De Amerikaan stond met zijn rug tegen de muur, maar juist dan is hij op best. Al verdedigend vond hij uitvluchten voor alle moeilijkheden en behoedzaam manoeu vrerend hield hij een winstpunt in handen. De andere partijen hadden aanzienlijk minder om het lijf. Clerc en Kaplan beslo ten snel tot remise en in de partij Gendler- manVan der Borst gebeurde precies het zelfde. Verpoest kreeg geleidelijk over wicht en de Surinaamse kampioen Malahe verwierf opnieuw een nul op de scorelijst. N’Diaye en Liddell vlogen door de opening en de Amerikaanse kampioen kwam veilig en voordelig uit het vlugge spel. Aan het eind van de rit werd hij wat onnauwkeurig en daarom kon N’Diaye toch nog een remi- sepunt meepikken. N’Diaye heeft overigens geprotesteerd tegen de beslissing van de wedstrijdleider om zijn inhaalpartij tegen Clerc voor hem verloren te verklaren. N’Diaye kon, we gens het ontbreken van de beschreven zetten, niet aantonen dat hij voor het val len van de vlag vijftig zetten had gedaan, maar het was duidelijk voor iedereen dat er in ieder geval 53 zetten door zowel hem als Clerc hadden plaats gevonden. Het protest zal worden behandeld. In de meestergroep kwam een eind aan de serie overwinningen van Douwe de Jong. Hij werd verslagen door zijn clubge noot Peter van Harten, die nu samen met Leen de Rooy eerste is. Het is een van die gewoontes waaraan hij maar moeilijk kan wennen, maar die hij als prof wel moet accepteren. Hij kan zich herinneren dat hij het voetbal nog als een hobby beschouwde, toen hij „door weer en wind” op de brommer naar de training van Telstar ging. Jaren geleden, toen hij als nieuweling stage liep in het beroepsvoetbal. Nu hij met zijn 28 jaar voor de zoveelste maal in retraite is voor een nieuw seizoen, kan hij alleen maar vaststellen dat profvoetbal en ro mantiek twee begrippen zijn die niets met elkaar gemeen hebben. De winnaar van de grote prijs van Groot-Brittannië twee weken geleden bleef in Hockenheim de Fransman Jac ques Laffite twee-tiende seconde voor. De Ier Watson nestelde zich op de (voorlopige) derde startplaats. De Ferrari-rijders Lau da en Reutemann lieten de vierde en vijfde trainingstijd afdrukken. ZEIST (ANP). De KNVB heeft voor het komende seizoen geen mutatie aange bracht op de lijst van internationale scheidsrechters, die aan de FIFA en de UEFA is opgegeven. Ook de groepsinde ling van het zevental is onveranderd geble ven. Het betekent dat de namen van Jan Beek, Ger Berrevoets, Charles Corver en Frans Derks op de a-lijst staan en die van Jan Keizer, Henny Weerink en Siem Wel- linga op de b-lijst. Aan het eind van het seizoen zullen ten minste drie van de zeven van de lijst wor den afgevoerd. Ger Berrevoets, Frans Derks en Siem Wellinga beginnen aan hun laatste jaar in de KNVB wegens het berei ken van de „pensioengerechtigde” leeftijd. I James Hunt kon tevreden kijken na de training van gisteren op het circuit van Hockenheim. Links zijn teamgenoot Jochen Mass. De Oostenrijker, die dit seizoen het klas sement voor het wereldkampioenschap der coureurs weer aanvoert, maakte giste ren een zelfverzekerde indruk. Vorig jaar ontsnapte hij tijdens de Grote Prijs van Duitsland op het nippertje aan de dood. Leo van Veen maakte gelijk uit een voorzet van oud AZ-speler Tervoort en door een schitterende kopbal van uitblin ker Ton Wickel (ex-Ajax) werd het 2-1. Lauda verklaarde na afloop van de eer ste trainingen, waarbij op de snelle piste gemiddelde snelheden van ver boven de 200 kilometer per uur werden gehaald, dat zijn Ferrari nog een fractie sneller kan. de en rijdt Lauda weer heel erg snel. In zijn gemoderniseerde Ferrari zelfs sneller dan vorig jaar. Feyenoord-speler Kees Jan Snoeck in duel met een tegenstander van FC Brugge tij dens het Utrecht-toemooi. duidelijk verslagen. spelers zouden in groepen moeten wor- de linkervleugel te versterken. Ajax heeft sindsdien Lubecke geïmporteerd en Everse overgenomen van Feyenoord. Geels: „Een teer punt is het wegvallen van Dusbaba geweest. Zou hij goed kun nen worden vervangen? In de oefenwed strijden is tot nu toe gebleken dat Van Dord niet voor hem hoeft onder te doen. Fysiek is hij minstens zo sterk. Hij heeft ook meer inzicht. Kortom, alles bij el kaar vind ik hem zelfs sterker dan Dus baba. Voor het middenveld is dan Lu becke erbij gekomen, die over een goed linker been beschikt. Dat ontbrak in die linie, waar tot nu toe alleen maar rechts- benige spelers liepen. Het ongeluk gebeurde op de Nürburgring, het circuit dat dit jaar wegens onvoldoen de veiligheidswaarborgen werd afge keurd. In Hockenheim dacht Lauda niet meer aan verleden jaar. Hij leerde inmid dels leven met het wonder dat hij nog leeft. Slechts littekens herinneren aan Nürburg ring 1976. Voor de rest is alles weer hetzelf- Doordat Geels ondanks alles de nodi ge reserves kan kweken en straks niet alleen afhankelijk behoeft te zijn van het nu vier jaar functionerende pensi oenfonds, is nog niet alle inspiratie ver dwenen. Een nieuwe uitdaging vormt het Europa Cup-l-toernooi, waarin Geels als Ajacied zijn debuut maakt, na eerder met Feyenoord en Club Brugge op dit niveau te hebben geacteerd. Op de eerste dag van het zeslandenwaterpolo- toernooi te Nijkerk is het Nederlands jeugdteam (tot 18 jaar) ongeslagen gebleven. In de tweede ronde werd het sterke Hongarije met 8-5 versla gen. De basis voor de zege werd gelegd in de tweede periode toen Nederland van 1-1 naar 5-2 uitliep. Voor Nederland scoorden Blikslager (4), Noordergraaf (2) en Aantjes (2). In de eerste wedstrijd van Nederland tegen Joegoslavië (12- 10) scoorden Noordergraaf (3), Blikslager (2), Van Belkum (2), Aantjes (2), Blankenstein (2) en Vreeburg voor Jong Oranje. De Amerikaanse tennisser Arthur Ashe, die voorzichtig aan een come back is begonnen na een hieloperatie, heeft in de tweede ronde van het internationale tennistoernooi in Louisville met 7-5 4-6 verloren van Ion Tiriac. Het evenwicht in de schaaktweekamp tussen Boris Spasski en Lajos Portisch is niet ver stoord. De grootmeesters deelden het punt in hun tiende partij na 26 zetten wegens herhaling van zetten. De stand in deze halve finale van de kandidatentweekampen is 5-5. Peter Vollebregt is in de tweede wedstrijd voor het Europees zeilkampioenschap in de klas se finnjollen op de tweede plaats geëindigd. Hans Langerijs staat als beste Nederlander in het algemeen klassement in de amateurwieler- wedstrijd van Rijnland-Palts: 8e op 1.14 van de Westduitse leider Von Löffenholz Het Oostduitse voetbalelftal heeft voor 95.000 toeschouwers in Leipzig een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Sovjet Unie met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-1. In de achtste minuut gaf Hafner Oost-Duitsland de leiding. Böbnov zorgde een kwartier later voor de gelijk maker met een schot van twintig meter afstand. In de laatste minuut maakte Jür gen Sparwasser er 2-1 van. De uitslagen: Grootmeestergroep: N’Diaye (Mal)Liddell (Vst) 1-1; clerc (Ned)Kaplan (Vst) 1-1; Wiersma (Ned)Sy (Sen) 2-0; Smith (Vst)Jansen (Ned) 1- 1; Gendlerman (Isr)Van der Borst (Ned) 1-1; Verpoest (Bel)Malahe (Sur) 2-0. De stand is: 1. Wiersma en Smith 8 pnt.; 3. Jansen 7 pnt.; 4 Kaplan 6 pnt.; 5. Clerc 5 pnt. (uit 4); 6. Verpoest 5 pnt.; 7. N’Diaye 4 pnt. (uit 4); 8. Sy en Gendler man 4 pnt.; 10. Liddell en Van der Borst 3 pnt.; 12. Malahe 1 pnt. In de stand is de uitslag van de partij ClercN’Diaye (2-0) niet opgenomen, om dat N’Diaye protest heeft aangetekend. Meestergroep: Badiali (Ita)Lepsic (Jsl) 1- l;Hylkema (Ned)Bultendorp (Sur) 1-1; Van der Linde (Ned)De Rooy (Ned) 0-2; De Jong (Ned- Van Harten (Ned) 0-2; Stanek (Tsj)Ciska Butter (Ned) 0-2; Jelena Michailovskaja (Sov) Buurke (Ned) 0-2. De stand is na vijf ronden: 1. Van Harten en De Rooy 9 pnt.; 3. De Jong 8 pnt.; 4. Buurke en Hylkema 6 pnt.; 6. Badiali 5 pnt. Jeugdgroep: SchippersVermin 0-2; Sklijarov (Sov)Galparin (Isr) 2-0; BrouwersDollekamp 1-1; StokkelBremmer 2-0; HarmsmaKeizer 1- 1; BiesSchuitema 1-1. De stand is: 1. Stokkel 8 pnt.; 2. Dollekamp 7 pnt.; 3. brouwers en Sklija rov 6 pnt.; 5. Bies Keizer, Schippers en Vermin 5 pnt.; 9. Harmsma 4 pnt.; 10. Schuitema, Galparin en Bremmer 3 pnt. „Voetbal is Jimmy Connors: f 640.000 rijker. 3 t. 3 LONDEN. Van alle tennisspelers heeft Jimmy Connors dit jaar tot nu toe het meest verdiend. Hij kwam in officiële toernooien en speciale wed strijden tot een bedrag van 640.000 gulden. Guillermo Vilas (Arg) is met 25.000 gulden minder. Op de geldrang- lijst is Tom Okker dertiende met onge veer 225.000 gulden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11