Twee zwarten Onderzoek naar Moordenaar van k Schakel als hereboer gedood bij rellen Soweto overlijden bij operatie Tilburgse vrouw gearresteerd Staking speelt Tor Line parten Service, waaru.ook het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2ó Meer Centra voor brandwanden 5 noodzakelijk „Arabieren bezig met ontwikkelen nuUrpaarbank mart nederland 1 spaarspecialisten sinds 1817 L van kernwapens” WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Morgen massa-bijeenkomst in kerk Drie miljard inzet Israëlische generaal: I I II agenda pagina A A VANDAAG IN Boodschap Carter voor Melkweg Grote verliezen op tuinbouwveilingen Spionage-affaire in Noorwegen MSSINHffll^niELAND z V Hulp in Libanon Toon HHMHKiir Strandverwachting 22 E. H. C. O. b.v. ilv a 4 Duinrand bedreigd Bergen zijn te groots om mooi te zijn. Voor u zijn er tussen V lieland en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. DANSCEHTRUM SCHRÖDER omdat je het allerbeste wilt Raamsingel 16 Haarlem Tel. 315015 DEN HAAG (ANP). Waarnemend CDA-fractievoorzitter Kruisin ga meent dat kernenergie, defensie, onderwijs en abortus bij de formatie nog „belangrijke moeilijkheden” gaan opleveren. Hij schrijft dit in het jongste nummer van het weekblad van de CHU, „De Nederlander”. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Oproerpolitie heeft gisteren twee zwarten doodgeschoten toen de smeulende onrust in de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg tot een uitbarsting van geweld leidde. die swingende danskrant van Schröder - alle informatie over het nieuwe dansseizoen - komende week ook in jouw brievenbus - noteer al vast: inschrijving v.a. 10 aug. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdaga vond Eerst nog veel bewolking met plaatselijk een bui, maar geleidelijk meer zon, vooral in het noorden van Meest matige wind, tot 23 Plaatselijk nieuws5,6, 7 Radio en televisie/Strips.. 9 Sport11,13 Kerkdiensten6 het land, noordoostelijke Maxima van 18 1 graden. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 I Jmuider Courant 1977 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. 11. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). Losse nummers 70 ct. Kruisinga voorziet nog .41 DR. KRUISINGA llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAAR KOMT IE (ADVERTENTIE) Het is zonder twijfel als een persoonlijk succes voor informateur Albeda te be schouwen dat de drie coalitiepartners te- gen-wil-en-dank in betrekkelijk korte tijd tot een akkoord zijn gekomen over de vermogensaanwasdeling. De VAD heeft twee jaar lang als een molensteen op de politieke verhoudingen gedrukt, ondanks het feit dat PvdA en CDA qua uitgangs punt op één lijn zaten wat betreft deze unieke vorm van overwinst-verdeling. Nu de VAD kan worden bijgezet in de catego rie „genomen hobbels”, is Den Uyl zich gaan opmaken voor het eigenlijke gevecht van deze formatie: het sociaal-economisch beleid en de bezuinigingen op de collec tieve sector. Het gevecht over het te voeren sociaal- economisch beleid gaat, kort gezegd, om een bedrag van 3 miljard. De PvdA wil op de collectieve sector 4 miljard bezuinigen, het CDA 7 miljard. Achter deze getallen gaat een groot verschil in benadering schuil. De PvdA staat op het standpunt dat, zolang de noodzaak van verdere be zuinigingen dan de 1-percentsoperatie (4 miljard) niet uitdrukkelijk is aangetoond, er niet over verder gaande besnoeiingen gepraat mag worden. Het CDA speelt het meer op safe, en gaat daarom uit van de somberder prognose dat tenminste 7 mil jard gevonden moet worden. Valt de eco nomische situatie over enkele jaren mee, dan kan de collectieve sector alsnog weer wat stijgen. Het argument daarvoor is, dat het eenvoudiger is om een bezuiniging te annuleren, als de economie meezit, dan voor de vuist weg enkele miljarden te vinden als dat nodig blijkt. Zowel bestuur lijk als maatschappelijk is dat een vrijwel onmogelijke opgave. Er is een grens aan wat de maatschappij kan opvangen aan plannen die door het bestuur worden uitgebroed. Hoe moeilijk het is om te bezuinigen op de collectieve sector, heeft het huidige kabinet ervaren, dat een aarzelend begin heeft gemaakt met de 1-percentsoperatie. De partijen die het hardst om bezuinigingen roepen, zijn er vaak het eerst bij om bezwaren aan te dragen als de plannen concreet moeten worden ingevuld. Voorbeelden: kinder bijslag, WAO. Het vinden van 4 miljard wordt al een hele opgave, laat staan de 7 miljard die het CDA nu bepleit, om maar te zwijgen van de 11 miljard die An- driessen schijnt te willen en de astronomi sche bezuinigingen die de WD in petto heeft. Als het bestuur zou besluiten derge lijke besnoeiingen in enkele jaren door te voeren, is de kans groot dat dan pas echt goed de stormbal gehesen wordt. Kruisinga noemt deze problemen „hob bels op de formatieweg” van Den Uyl. In een toelichting zegt hij o.m. dat bij het probleem van de kernenergie vooral moei lijkheden zullen ontstaan over de eerste twee nieuw te bouwen elektrische centra les in ons land. Met name de CHU-groepe- ring in het CDA vindt dat dat geen kern centrales mogen zijn. TEL AVIV (UPI). Israels hoogste militair, luitenant-generaal Mordechai Goer, heeft gisteren verklaard dat de Ara bieren kernwapens ontwikkelen. Hij uitte de hoop dat de joodse staat nooit de tegenwapens zal moeten gebruiken die Israel nu ontwerpt. In zijn artikel schaart Kruisinga zich achter Van Agt en Terlouw, die van me ning zijn dat de bij de formatie te maken afspraken niet te gedetailleerd mogen zijn. Behalve lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Noordeloos is de heer Schakel (CDA) inmiddels ook „hereboer” van Noordeloos, dat volgende week feest viert. Iedereen gaat de komende dagen gekleed als boer of boerin. De titel boer is (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De groentetuinders heb ben in het afgelopen jaar een enorme klap gekregen. De omzetstijgingen van de grote groenteveilingen hebben een dieptepunt bereikt. In de week van 27 juni tot 2 juli trad een omzetdaling op van maar liefst 34 procent, wat een verlies betekent van 21 - - miljoen. De oorzaken hiervoor zijn volgens het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen o.m. de halvering van de tomatenprijs bij een tegenvallende aanvoer door het aanhoudende koele weer en een sterke prijsval van de komkommers door een steeds sterker teruglopende vraag, ook als gevolg van de koele periode. HELSINKI (DBA). De veiligheidspoli tie in de Finse hoofdstad Helsinki heeft gisteren bevestigd dat in het begin van de jaren vijftig Finse staatsburgers door, het Noorse opperbevel naar de Sovjet-Unie werden gezonden om daar te spioneren. Tussen 1952 en 1970 zijn drie Finnen die uit de Sovjet-Unie terugkeerden in Fin land wegens spionage veroordeeld. Een negentienjarig meisje werd dode lijk getroffen toen de politie het vuur opende nadat demonstrerende studenten bij een school stenen naar de poltie gooi den. Volgens de politie werd een 35-jarige man doodgeschoten die probeerde een vrachtwagen van een zuivelbedrijf te plunderen. De raad vindt verder dat er een huid- bank nodig is. Voorlopig zou een zo’n bank in Beverwijk genoeg zijn. bevolking van Soweto haar plannen voor de toekomst van de zwarte woonstad voor leggen. De Commissie was van plan pre mier John Vorster rechtstreeks te benade ren om diens steun te vragen als de inwo ners eenmaal hun instemming zouden heb ben betuigd. Gisteravond heeft rechter A. de Wet de bijeenkomst officieel verboden. De politie deelde mee dat het houden van de bijeenkomst in de huidige sfeer in So weto „ongewenst” was. Heinrich Heine: Wanneer de oude Romeinen Latijn hadden moeten leren, zouden zij nooit tijd gehad hebben om de halve wereld te veroveren. N nen Zowel bij de behandelende specialisten als bij de directie van het St. Elisabe- thziekenhuis bestaat ernstige twijfel aan een natuurlijke doodsoorzaak. De Officier van Justitie, mr. L. A. Punt, meent dat er tijdens de operatie afgelopen dinsdag iets uit de hand is gelopen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De chef-redacteur van het conservatieve Noorse dagblad „Morgenbladet”, Christen Christensen, die officier is geweest bij de Noorse informatiedienst, heeft berichten in de links georiënteerde krant „Ny Tid” bevestigd, waarin een voormalige Noorse officier verklaarde dat hij in 1953 voor het Noorse opperbevel naar Helsinki is ge gaan om de Finnen bij te brengen „hoe men op Russisch grondgebied opereert”. Momenteel wordt nagegaan of de beide ex- officieren aangeklaagd moeten worden, omdat zij hun geheimhoudingsplicht ge schonden hebben. ALKMAAR (ANP). De inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland en de Officier van Justitie in Alkmaar stellen een onderzoek in naar het overlijden van de 22-jarige J. Schuitemaker uit Heerhu- gowaard tijdens een operatie aan een oor in een ziekenhuis in Alkmaar. INNSBRUCK (ANP). In zijn woon plaats Karrösten in Tirol is gisteren een 27- jarige man gearresteerd in verband met de moord op de 24-jarige Tilburgse onderwij zeres M. Santegoeds in de nacht van 4 op 5 juli in haar flat in Tilburg. De Oostenrijker, die in Tilburg met een Nederlandse vrouw was getrouwd, maar sinds kort gescheiden van haar leefde, drong volgens zijn verklaring in de bewus te nacht de woning van zijn vrouw binnen om haar met haar minnaar te „betrappen” en te fotograferen. Omdat zijn vrouw niet thuis was, kom hij op het balkon van de woning ernaast. Hij wilde zich daar schuil houden tot zijn vrouw thuis zou komen. De bewoonster van deze flat, mw. Santegoeds, werk wakker van het gestommel en riep om hulp. Omdat de indringer moeilijkheden met de politie vreesde, besloot hij de vrouw tot zwijgen te brengen. AMSTERDAM (ANP). De veerboot Tor Scandinavia van de Tor Line heeft als gevolg van een wilde staking in Felixtowe (Engeland) grote vertraging opgelopen. Daardoor zijn twee afvaarten vervallen. Het betreft de afvaart Gotenburg-Amster- dam van gisteravond en die van Amster dam naar Gotenburg van vandaag, aldus een mededeling van de Tor Line. In Soweto zal morgenmiddag, ondanks een gerechtelijk verbod, de grootste poli tieke bijeenkomst worden gehouden die ooit in de geschiedenis van zwart Zuid- Afrika is georganiseerd. De bijeenkomst vindt ’s middags om twee uur plaats in de roomskatholieke Regine Mundi-kerk. De „Commissie van Tien” wil dan aan de Formateur Den Uyl wil volgende week maandag, dinsdag en woensdag zijn be sprekingen met de fractievoorzitters van PvdA, D’66 en CDA voortzetten. Onder werp van gesprek zal dan het sociaal- economische Memo II zijn. Maandag en dinsdag zal de formateur met de fractie leiders afzonderlijk spreken en woensdag komen de heren weer samen voor verdere bespreking van de standpunten. (Zie verder pagina 2) De rellen van gisteren kwamen aan het eind van een week van onrust in Soweto en zwarte woongebieden bij de hoofdstad Pretoria, waar ruim 20.000 studerenden de lessen boycotten. Hun protest is gericht tegen het „Bantoe-onderwijs-stelsel”, dat zij inferieur achten aan het onderwijs voor blanken. Met die beschuldiging is de rege ring het niet eens. De protesten zijn op grotere schaal gericht tegen het gehele stelsel van apartheid dat de zwarten geen stem geeft in het blanke parlement en hen het laatste woord onthoudt bij het bestu ren van hun eigen stedelijke gemeen schappen. Een aantal burgerleiders in So weto dat de „Commissie van Tien” vorm de, stelde een blauwdruk op voor het be stuur van Soweto bij de afwezigheid van de door de regering benoemde stedelijke Bantoe-raden, die door militaire studenten gedwongen werden zich te ontbinden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft een grammofoonplaat met een bood schap van president Carter in een ruimtevoertuig bevestigd in de hoop dat een bewoonde planeet in de Melkweg deze zal opvangen en begrijpen, zo heeft het Witte Huis gisteren meegedeeld. De boodschap is weergegeven in elektronische impulsen die kun nen worden omgezet in gedrukte woorden. De verklaring zal wor den meegenomen in de Voyager die op 20 augustus zal worden ge lanceerd. De grammofoonplaat is gemaakt van koper en bevat be halve de tekst muziek van Ludwig van Beethoven en Louis Arm strong en het geluid van een kus. Volgens de raad zijn er in ons land vier centra nodig. Naast het bestaanden brand wondencentrum in Beverwijk zijn in Gro ningen voorbereidingen begonnen voor de inrichting van zo’n centrum. Voor de plaats van de twee andere denkt de raad aan de omgeving van concentraties van brandgevaarlijke industrieën. DEN HAAG (ANP). De Centrale Raad voor de Volksgezondheid vindt dat er meer gespecialiseerde brandwondencen tra moeten komen in Nederland. Staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft van de raad het advies gekregen te bewerkstelligen dat er meer gespeciali seerde centra komen voor patiënten met ernstige brandwonden. Daar kunnen deze mensen beter en sneller worden behan deld, aldus de raad. in de feestweek in het dorp, onder de rook van Leerdam, een eretitel. De heer Scha kel (links) heeft zo te zien weinig moeite zich in zijn jongste rol in te leven. IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 32 43 41. I In een toespraak tot een groep Europese joodse leiders noemde Goer met name Irak als een van Israels Arabische vijan den. Hij zei dat Irak naar verwachting over vijf tot zeven jaar met hulp van Frankrijk operationele kernwapens zal hebben. In antwoord op vragen zei Goer echter dat conventionele wapens vermoedelijk binnen de afzienbare toekomst het terrein in het Midden-Oosten zullen beheersen. „Wij kunnen slechts hopen dat alle inspan ningen en fondsen die wij investeren in defensie-aangelegenheden, afschrikkend zullen werken”. Goer zei dat als er een nieuwe oorlog uitbreekt Israel erop uit zal zijn een snelle en beslissende overwinning te behalen om sterk te staan bij het daaropvolgende di plomatieke gehakketak. Libanon is de afgelopen jaren het toneel ge weest van een zeer bloedige burgeroorlog. Bestan den werden gesloten, maar de strijd laaide steeds weer op. Duizenden doden en een niet te tellen aantal gewonden waren het trieste gevolg. Onder die gewonde burgers van jong tot oud wer- den er velen voor hun leven verminkt. Vijf Neder- landers gingen naar dit geteisterde land en heb ben meegewerkt aan een Nederlands hulpproject voor die slachtoffers. Hen werd geleerd met hun protheses om te gaan. Voordat zij naar ons land terugkeerden vertelden zij hun ervaringen aan Everhard Ditters, onze correspondent in Beiroet. hobbels op formatieweg Wordt er minder hard gelachen om de grappen van cabaretkoning Toon Her mans? Is de blije Limburger op z’n re tour? In elk geval vindt Toon de mensen die dat beweren niet aardig. Toen er naar aanleiding van het annuleren van zijn donderdagvoorstellingen in het Scheveningse Circustheater in de kran ten geschreven werd dat Toon droevig was omdat het publiek wegbleef, schoot dat bij hem in het verkeerde keelgat. Hij maakt daar geen grappen over. Zondag aan het strand wat meer zon en een afnemende, naar het zuidwesten krimpende wind. In de middag temperaturen van twintig tot eenentwintig graden. Zeewater achttien graden. Vooruitzichten: na een korte verbetering zal au gustus maandag met een oceaan- frontje beginnen, zodat het zomer weer nog zeer wisselvallig blijft. ZATERDAG 30 JULI 67e jaargang no 228 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Postgiro: 273107, Postbus 18, Tel. redaktie: 15389, na kantoortijd: Tel. adm. en adv. Telefoon 15437

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1