THE LATE LATE LIEN-SHOW door Peter Huysman Saté Babi Boys Ki n z Conamus Herinneringen BB MS Keltische-commune Wf zJB NOS-sport iiiii Op de hbs stond voor Wieteke al vast Nog niet zo lang geleden kwam de 34- jarige Wieteke, getrouwd met een psy choloog, twee kinderen van 10 en 5, op het idee een typisch Indisch program ma te maken. Ze sprak erover met regisseur Frans Boelen en de amuse- mentsleiding van de Varatelevisie was er direct enthousiast over. „Ik ben er heilig van overtuigd dat er grote behoefte is aan zo’n programma. Het moet televisie worden dat voor iedereen leuk is, maar vooral leuk is voor de Indische Nederlanders in ons land. Je moet niet vergeten: voor aller lei groeperingen zijn er speciale pro gramma’s, maar niet voor deze mensen. Trouwens, ook voor kijkers die Indië niet kennen, kan deze „show tussen de schuifdeuren” aardig zijn”. Aan de muur van Wieteke’s woonka mer hangt een groot schilderij van een wrak van een Dakota-vliegtuig. „Ja, misschien een beetje griezelig, hè, zo na die ramp op Tenerife. Ja, ik ben nu eenmaal sterk geïnteresseerd in resten van dingen. Die vind ik erg mooi. Ik heb ook veel schilderijen en tekeningen van sigarettepeuken gemaakt. Er zijn ten toonstellingen van mijn werk geweest. Men vindt het wel eens vreemd dat een actrice er iets anders bij doet. Je moet je bij je stiel houden, wordt dan wel gezegd. Maar in het buitenland is het heel gewoon als je er iets bij doet. Als je zwanger bent, kun je niet meer toneel spelen. En ik wil niet graag werkloos Wieteke van Dort is ook door Cona mus in het zonnetje gezet: ze ontving de Zilveren Harp voor al haar liedjes, pla ten en tv-programma’s. Ook werd het kinderprogramma Radio Lawaai Papa gaai van de AVRO, waarin Wieteke speelt, internationaal bekroond met de Premio Ondas. Van dit programma, dat Kleutertje Luister van Lilly Petersen opvolgde, komt binnenkort een boek uit, dat door Wieteke o.m. wordt geïl lustreerd. „Anneke Grönloh zingt een wiege liedje met een echte baby in haar ar men. Verder komen de Blue Diamonds en Willem Nijholt in het programma. Iedereen die wat met Indië te maken heeft, kan bij ons bij wijze van spreken terecht. Maar ook mensen die niets met dat land van doen hebben, komen aan bod. Ik kan me voorstellen dat Aart Staartjes bij ons een keer Hallo Ban doeng zingt. „Totoks” worden niet ge weerd, hoor!”, zegt Wieteke lachend. Er is voortdurend een gezellige, over koetjes en kalfjes koutende schare vrienden en kennissen van Tante Lien in de huiskamer aanwezig. Er worden grapjes verteld, toneelstukjes opge voerd, oude en moderne liedjes gezon gen. Er zal ook worden gepraat over allerlei zeden en gebruiken uit het oude Indië en over het leven in Holland. Ook het sappige Indische taaltje, dat Wiete ke als bijna geen ander beheerst, zal overvloedig aan bod komen. In de hoek zit een orkestje: de Saté Babi Boys. Elly Ruimschoten, die de zuster van Tante Lien speelt, lijdt in de show lichtelijk aan latta, volgens Wieteke „een ko misch soort tropische hysterie”, die zonder enige kwade bijbedoeling op de lachspieren van de kijkers moet wer ken. „Wat zonder twijfel lukt, omdat Elly Ruimschoten het zo ongelooflijk goed persifleert”. Ten slotte is er dan ook nog een vragenrubriek, waarin de gasten aan Tante Lien vragen mogen stellen, die uiteenlopen van „wat doe ik aan een stijve nek” tot „wat vindt u van meneer Den Uyl”. Sinds 1970, het jaar dat ze gingen trouwen, speelt Wieteke van Dort geen toneel meer in de avonduren. „Ik doe alleen nog radio en televisie. Daarmee rijd ik niemand in de wielen. Als ik weg ben, werkt mijn man en zitten mijn kinderen op school. Dat is een prettige regeling. Als ze thuis zijn, ben ik ook thuis. Vroeger dacht ik al: als ik een maal getrouwd ben en kinderen heb, wil ik thuis zijn. Pannekoeken bakken en uit boekjes voorlezen. Maar dat pak te anders uit. Je kunt dat niet de hele dag doen”. „In Wij en... werkte ik voor het eerst samen met Frans Boelen. „Wij en het geluk” is destijds ingestuurd naar Mon treux, kreeg daar geen prijs, maar werd wel aan heel veel landen ver kocht. De aflevering „Dood en begra ven” van de Seniorenshow heeft, zoals je weet, dit jaar in Montreux de per sprijs gekregen; van de Rozen-jury kreeg ze een eervolle vermelding. Frans Boelen werd door belangstellen den bestormd. Men vond het maar vreemd dat zo’n onderwerp in amuse- mentsvorm behandeld werd, maar men was het erover eens dat het nergens kwetsend was”. „Wies zegt op een gegeven moment dat je vlees van sapt voor dat-en-dat recept moet gebruiken. Ik vertaal dat dan snel even: mensen, dat is rundvees. Want het moet natuurlijk allemaal wel begrijpelijk en verstaanbaar voor het grote bliek zijn”. Wies is mr. Wies van Maarseveen, voorzitster van de Indische Culturele Kring, een gezellig-ronde Indisch-Nederlandse dame, die een opzicht” vindt hij dat zelf even later al een belangrijke rol speelt in een van de eerste afleveringen van The late, late Lien-Show van Wieteke van Dort. Het eerste programma is klaar en wordt in oktober van dit jaar uitgezonden. Wieteke, die in een mooie Haagse wijk woont, is in Indië, Soerabaja, gebo ren en heeft er tot haar veertiende jaar gewoond. „Een aantal van mijn „Indis che jaren” heb ik wat je noemt bewust meegemaakt. Ik heb nog erg veel herin neringen aan dat prachtige land, waar ik nu niet bepaald meer echte heimwee naar heb, maar waar ik wel eens een jaartje zou willen zitten.” „Ze zeggen wel eens: Indische Neder landers hebben wat van Oost en West in zich. Ik vind en velen zijn het met me eens, dat je de goeie dingen daarvan moet overdragen aan anderen. Dat heb ik duidelijk voor ogen gehad toen ik met het idee voor de show bezig was. De band die Nederland met Indië, Indo nesië, heeft, is na zoveel eeuwen nu eenmaal niet even weg te poetsen. Je kunt stellen: die tijd is voorbij. Maar het zou toch zonde zijn als al die mooie krontjongmuziek verloren zou gaan. Je zou er iets van moeten vasthouden. Aan volgende generaties moeten we kunnen duidelijk maken hoe het daar was, wat I we ervan hebben overgenomen”. „Vooral de jongeren, die nooit in In dië zijn geweest, moeten we laten zien wat er aan gezelligheid, gastvrijheid, lekker Indisch eten en humor uit dat verre land naar hier is overgewaaid. Er is daar niet alleen maar bloed vergoten. Er is „Sarina het kind uit de dessa” en „Ajoon, ajoon, in die hoge klapper boom” gezongen. En dat moet bewaard blijven en worden doorgegeven”. Wieteke van Dort vertelt, dat zij in The late late Lien-show tante Lien, een 50-jarige Indische dame, speelt die je zou haast zeggen: vanzelfsprekend uit Den Haag komt, waar zich nog altijd de grootste concentratie van In dische Nederlanders bevindt. De pro gramma’s spelen zich af in een echte Indische huiskamer („Wel een dure huiskamer, hoor”, zegt Wieteke, „tante l Lien zal wel op de Parklaan wonen”), voorzien van tropische planten, oosters meubilair en inderdaad schuifdeuren. wat zij ging doen: tekenacademie of toneelschool. Het hoofd van de school won het van haar tekenleraar, Jan van Heel. Ze „solliciteerde” bij de toneel school (in Amsterdam), maar werd niet geaccepteerd omdat ze er uitzag als 13, terwijl ze 17 was. Later deed ze, nadat ze Erik Vos ontmoette, toch toelatings examen. Ze werkte zich kapot, omdat ze inmiddels ook een opleiding tot kleuter leidster was begonnen. Voor ze het derde jaar toneelschool bereikte, werd ze weggestuurd, maar ze slaagde wel met uitstekende cijfers voor het staats examen kleuterleidster. - Vervolgens speelde ze vier jaar lang bij de Nieuwe Komedie (Erik Vos), ging in 1968 naar het cabaret van Wim Kan, kwam nog een jaar terug bij de Nieuwe Komedie en kon men haar steeds meer beluisteren en bekijken via radio en tv. Ze zat in Pinoccio en Oebele (KRO), in Wij en..., De Stratemakeropzeeshow, de Panorama-Woensdagshow en De Senio renshow („Dat ik dit nog mag meema ken”) (VARA). L Z’ FZ' zijn. Daarom heb ik op de Vrije Acade mie bij Georg Hadeler zeefdrukles ge nomen”. Over The late late Lien-Show zegt Wieteke van Dort ten slotte: „Ik heb heel veel Indisch-Nederlandse vrienden en kennissen. Ik ben er inder daad van overtuigd dat wij hen met onze show een plezier doen. Naar aan leiding van dat liedje Arm Den Haag heb ik vrachten met post thuis gekre gen, niet alleen uit Nederland, maar uit alle delen van de wereld, tot Californië toe. De binding met de tropen, de witte stranden, de klapperbomen, is nog zo groot. Maar het is niet alleen sentiment, hoor, wat zich in de show afspeelt. Er komen ook serieuzere zaken aan de orde”. - -MC*’ Wieteke van Dort haalt sfeer oud Indie terug -I de „Er is daar niet alleen maar bloed ver- goten Paul Römer TEN >rni- h en nen, leri- inen rolt dat ioor ulle- twij- I Alleen al voor deze wereldkampi oenschappen, die in eurovisieverband naar minstens tien andere landen zul len worden uitgezonden, is een staf van ongeveer 50 personen nodig om de zaakjes niet alleen technisch maar ook organisatorisch goed te laten ver lopen. Paul Römer heeft dan de be schikking over zes camera’s, waarbij een rijdende, die bijna de gehele race vanaf de weg langs de Bosbaan zal volgen. Helemaal tot aan de finish laten meerijden van deze camera is niet mogelijk omdat de apparatuur tijdig terug moet zijn bij de start van de volgende race. Daarom heeft Romer drie vaste ca mera’s geposteerd op het terrein voor de grote tribune en aan de overzijde van de Bosbaan, die de laatste 200 tot 300 meter voor hun rekening nemen. tuele 1 de ver- 1 die :hap- ;men reen it de toon iter ge- wat de TUg on- ïtie, ■deel :t de aken aken e, de :nen, ider- inte- jpen. arti- niet lllli- liek md. :on- uwt ige- >iets la- zou mm, vor- L En apli- niet was- een in je ft te jgen. deze ;aan. deze Er is voor de zondag nog geen be slissing genomen over de programma tische indeling. Waarschijnlijk ech ter zullen de kijkers die dag in een schakelprogramma de sportgebeurte nissen zowel op de Bosbaan als op het circuit van Zandvoort kunnen mee maken. Op een uiterst geheime plaats in Engeland hebben 12 volwassenen en drie kinderen zich vrijwillig voor een jaar teruggetrokken in een omgeving die slechts materialen uit het ijzertijdperk van 300 voor Christus kent. De BBC maakt in deze Keltische commune tv-opnamen, die later in een programmaserie van 12 afleverin gen op het Britse scherm zullen komen. Het is nog niet bekend of een Nederlandse omroep de serie al heeft gekocht, maar er zal beslist iemand zijn die de opnamen van deze bijzondere bijeenkomst aan zijn leden wil voorschotelen. Misschien leren ze er nog wat van. Op de foto de vrijwilligers bijeen. Hoe de NOS de vooral technische moeilijkheden zal oplossen staat nog niet helemaal vast. Wel dat ze opge lost zullen worden. Het betekent uit gebreide reportagetreinen voor het gebeuren op de Bosbaan en het cir cuit van Zandvoort, waarbij mogelijk een beroep zal worden gedaan op de Belgische televisie. Daarnaast zullen ondernemingen, die altijd al behulp zaam zijn bij het maken van reporta ges, uiteraard juist in dit weekeinde worden ingeschakeld. Paul Römer zelf is overigens al sinds februari van dit jaar bezig met de voorbereidingen van de reportages van de roeikampioenschappen, die de laatste vier dagen waarschijnlijk in tegraal zullen worden uitgezonden. Dat betreft dan op donderdag 25 en vrijdag 26 augustus de halve finales en de finales op 27 en 28 augustus. Als regisseur Paul Römer, die ver antwoordelijk is voor het roeigebeu- ren, maar uiteraard ook over de ande re zaken kan meepraten, dan spreekt van een „verschrikkelijk moeilijk weekeinde in technisch opzicht’’ vindt hij dat zelf even later al een „unterstatement”. NOS-sport komt in het weekeinde van 27 en 28 augustus voor een krachttoer te staan, waarbij men alle zeilen zal moeten bijzetten om de zaken rond te krijgen. Want in dat weekeinde moeten directe reportages in kleur worden verzorgd van de we reldkampioenschappen roeien voor dames en heren op de Bosbaan en van de grote prijs van Nederland voor automobielen op het circuit van Zandvoort. Bovendien draait in dat weekeinde de voetbalcompetitie op volle toeren, wordt in Enschede de internationale marathon gelopen en loopt de prof ronde van Nederland ten einde, zaken die niet kunnen worden verwaarloosd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21