Bij het heengaan van twee sportjournalisten .f. :s 'a. 7 HHM w w al j y door Henk Dam Glimlach Idee Tochten Jan Blankers Appel-plan Dick Ariese 1' ALPINISTENVERENIGING (KNVA) ZOEKT HET AL 75 JAAR HOGER OP t- «1 j STOPPER f A* „Jullie persmuskieten willen maar één ding", zegt ze met grote stelligheid, terwijl ze haar woorden onderstreept met wankele hand gebaren. „En dat is weten of wij elitair zijn. Dat is het enige dat jullie vragen. Nou, dat zijn we mooi niet. Maar ik wel en m 'n zusje ook niet”. En bij „zusje" kijkt ze naar een ongeveer even oude vriendin, net als zij studente rechten. Net als zij getroffen door de korte waanzin die alcohol heet. Eerlijk, het was niet in me opgekomen. Aan de leden van de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging (KNAV) vragen of ze elitair zijn. Maar de beschonken studente heeft me een aardig idee aan de hand gedaan. Op naar een van de bestuursleden. „Dag meneer, kunt u me ook zeggen of de KNAV elitair is?". Hij kijkt me met begrip aan en steekt van wal. „Nee ik meen te mogen zeggen dat dat niet hetgeval is. Wij doen bijvoorbeeld niet aan ballotage, dus iedereen kan in beginsel lid worden. Dat lidmaatschap kost enkele tientjes per jaar en is derhalve voor iedereen te betalen". X V'i - 13 ■t» 1 BH Jf 4; 1 r Bergen zijn t ..»k> te groots om te zijn mooi Een oefenberg voor bergbeklimmers bij Leutasch in Oostenrijk i i 9US Dick Ariese kende ik beter. Ik heb met hem gevoetbald in het elftal van inmiddels zelf ook weer tot een hogere post is beroepen. centimeter dikke muren. Zaterdag 9 juli werd de hut, te vinden op een uitspringend rotseiland op 3200 me ter hoogte aan de voet van de zuid- wand van de Obergabelhorn, over gedragen. Omdat op de Obergabelhorn nog zo veel sneeuw lag en het gevaar van lawines levensgroot dreigde, kon den niet alle KNAV’ers en hun gas ten bij de officiële opening zijn. Zij vierden het feest op een alpenwei, terwijl enige honderden meters bo ven hen met een sterke kijker nog net te zien was, hoe de Nederlandse vlag werd gestreken en het Zwitser se dundoek er voor in de plaats kwam. En terwijl boven de plaatselijke geestelijke met behulp van een plas tic bekertje water de hut inwijdde, praatten de honderden op de alpen wei over hun gezamenlijke passie: de bergen. De blik dwaalt over de grimmige pieken in de buurt en je Een voor de hand liggende vraag, want nog jaarlijks vinden meer dan 100 bergbeklimmers de dood in de Alpen. Vaak zijn dat niet de echt goed getrainde professionals, maar toeristen die ook zo nodig naar bo ven moeten. Maar toch... één mis stap, een lawine en de allerlaatste tocht is aangevangen. Ook voor de besten. Wat beweegt mensen met een doorgaans meer dan gemiddeld hel dere kijk op het bestaan een vrije tijdsbesteding te zoeken met zoveel risico’s? In „De Berggids”, het club blad van de KNAV werd die vraag onlangs ook aan een aantal leden gesteld. De antwoorden zijn even verschillend als leerzaam. De 72-jarige oud-burgemeester van Utrecht, jhr. J. A. de Ranitz, antwoord op de vraag hoe hij is begonnen: „Lang geleden, bijna wel 60 jaar, een natuurlijke aandrang, vraagt je af wat er nu zo leuk is aan bergbeklimmen. niet een hereditaire (overgeërfde, red.) zoals bij anderen, die met hun ouders rondklommen, bij mij was dat onbewust”. Mevrouw A. Roelf- sema (68) had een vergelijkbare er varing: „Dan moet je alleen maar zeggen: dat werkt als een magneet. Je moet terug”. De psycholoog E. P. A. Hopster, iemand die de allermoeilijkste toch ten volbrengt, zegt op de vragen of bergen mooi zijn: „Je wordt geïmpo neerd door de grillige vorm. Mooi zijn de bergen niet, te koud, te dood, te groots, mooi is alleen wat herken baar is. Bergen zijn alleen mooi met bewegende wolken”. is gegaan waar hij, voetballend of zoiets met een van zijn zoons, opeens door een hartaanval getroffen neerviel en dood bleek te zijn. De tragiek van iemand die zo ver standig is zijn zittende leven te bestrij den met gezonde bewegingssporten en daar dan juist, vermoedelijk door een ongelukje, het slachtoffer van wordt. Ik kan niet zeggen dat we elkaar goed kenden, we kwamen niet bij elkaar over de vloer, maar zijn dood heeft me toch sterk „beroerd”, misschien vooral omdat ik zijn stukken graag las. Hij was meer beschouwer dan newsgetter, maar hij schreef heel leesbaar. Ten bewijze citeer ik hier het begin van hoofdstuk III in het boek „De bal is rond”, dat hij negen jaar geleden schreef: Toch weer even terug naar het feest in hotel Monte Rosa in Zer- z In zijn herdenkingsstukje schreef Anton Witkamp dat Jan Blankers het begrip van de „Nederlandse sportspeel- tuin” in de wereld had gebracht, maar mij staat nog levendiger voor de geest dat Blankers de eerste en felste bestrij der was van de uitwas dat de Neder landse voetballers elkaar na een doel punt begonnen te omhelzen. Hij vond dat een slechte gewoonte, die uit de zuidelijke en Oosteuropese voetballan den naar ons overgewaaid was en die niet strookte met de Nederlandse leef gewoonten. Een ferme handdruk vond hij meer dan voldoende, eventueel een klap op de schouder. We moesten wat dat aangaat liever een voorbeeld ne men aan de Engelse voetballers, die zich ook gereserveerd opstelden na een doelpunt, hoe fraai of hoe belangrijk ook. Zoals u weet is zijn strijd vooreen mannelijker houding op de voetbalvel den tevergeefs geweest. Onlangs zijn in Engeland stemmen opgegaan om het omhelzen en kussen en over elkaar rollebollen na een doelpunt van de Engelse spelers, in het vervolg te be straffen. het Algemeen Handelsblad en in het zaterdag elftal van Blauw Wit, dat ge heel uit sportjournalisten bestond, en ik heb ’s avonds met hem door Istan- boel gewandeld, aan de vooravond van een wedstrijd die Ajax daar tegen Fe nerbahce moest spelen. Hoe komt iemand van 44 jaar, die zijn conditie op de racefiets regelmatig op peil hield, in hemelsnaam opeens te overlijden, heb Zo ergens, dan geldt toch wel vooral in bergsport: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Het blijkt uit de mo tieven die mensen opgeven om aller lei ongemakkelijke toeren op rots wanden uit te halen, het blijkt ook uit het soort tochten dat leden van de KNAV ondernemen. ik mij geschrokken afgevraagd. Het blijkt dat hij in mei met zijn fiets gevallen is, een buil op zijn hoofd had, zes weken uit de roulatie was, daarna weer drie weken heeft gewerkt omdat de dokters niets bijzonders konden constateren (dat hoor je de laatste tijd wel vaker van dokters), begin juli op de afgesproken tijd met zijn vrouw en kinderen op vakantie naar Noorwegen Gaat het om de atletische presta tie? Han Timmers (26), psycholoog: „Klimmen is een intelligente sport. Je kunt je niet systematisch om hoogdrukken. Het boeiende is dat het op grond van iemands atletische vermogen moeilijk voorspelbaar is of hij goed zal worden. Zo worden roeiers vaak niet goed. Terwijl mo torisch gestoorden het vaak heel goed doen”. Andere motieven. De 23-jarige student kunstgeschiedenis J. C. Bierens de Haan: „Een stuk eer zucht zit er bij, een zekere avontu- riersgeest. Ik vindt het lekker om moe te worden”. En de 28-jarige mediadeskundige B. Tellegen: „In het klimmen kun je creatief zijn, emotioneel, speels, niet serieus, rela tiverend. In de bergen kun je echt zelf beslissen, wat in de huidige maatschappij bijna nergens meer mogelijk is. Daardoor kan de under dog in het klimmen tot zijn recht komen”. Een ton uit het huttenfonds, 65 helikoptervluchten om materialen aan te voeren, 30 vrijwilligers van de KNAV en 20.000 kilo cement en zie, „Arbenbiwak” stond er met zijn 70 En het feest zou nooit gehouden zijn, als niet 75 jaar geleden een aantal enthousiastelingen in etablis sement De Vergulden Turk in Lei den hadden bedacht, dat het aardig zou kunnen zijn een Alpenvereni- ^ging op te richten. Twintig leden toen, ruim 5000 nu. Het idee heeft 'aangeslagen. Zoals dat dan heet: „Het 75-jarige bestaan was aanleiding voor onder scheiden festiviteiten”. Zermatt was begin deze maand plaats van hande len. Geen toevallige keus. Het auto vrije Zwitserse toeristenplaatsje is omgeven door zulke reuzen als de Monte Rosa, met 4634 meter Zwit- serlands hoogste berg, de Liskamm, de Weishorn en de even beroemde als gevreesde Matterhorn. De KNAV is sterk op Zwitser land georiënteerd, al worden ook vele tochten naar andere landen met een verkreukelde aardkorst georga niseerd. Het aantal nachten, dat KNAV-leden echter hebben doorge bracht in Zwitserse Alpenhutten, moet zo langzamerhand niet meer te tellen zijn. De Nederlandse bergvrienden hebben in de meeste Alpenhutten gelijkberechtiging, wat inhoudt dat de nacht er tegen een sterk geredu ceerd tarief kan worden doorge bracht. Alle reden om de Zwitserse zustervereniging, de Club Alpin Sui- se (CAS), een cadeautje aan de hand te doen. Een berghut. een zekere Bram Appel leidde de aan val. Vooral over die keiharde, in opti male conditie verkerende, uit alle stan den schietende, levensgevaarlijke Bram Appel maakte men zich bij Bra- bantia grote zorgen. De eerste klap zou voor het moreel van de ploeg in deze promotie-degradatiecompetitie aan zienlijk meer dan een daalder waard zijn, te meer daar de driekamp voor Brabantia zou beginnen met een uit wedstrijd tegen Bram Appel c.s. En zo ontstond in het diepste geheim het zogeheten appel-plan. Brabantia’s se cretaris Kooien was er de geestelijke vader van. Hij voerde talrijke geheime besprekingen met zorgvuldig gekozen personen, die in het complot werden betrokken en op erewoord hun mede werking verleenden. Precies een week voor die belangrijke wedstrijd Sittard- Brabantia was het appel-plan rond en vond Toon Wouters 's morgens bij het ontbijt een appel naast zijn bord. En vervolgens bleek er ook een appel in zijn overjas te zitten. En toen hij op de fabriek bij Philips z’n overall wilde aantrekken, zat daar alweer een appel in. En ook in zijn gereedschapskist. En in zijn broodtrommeltje. Enfin, dat ging zo zeven dagen lang door. Zelfs toen hij een half uurtje voor de wed strijd nog even naar het toilet moest en daarna zijn voetbalschoenen wilde Sittard en Kerkrade veroverden elk drie punten”. matt. Het loopt tegen het einde. Op een van de majestueuze trappen in dit hotel zit een jonge vrouw. Haar gezicht is vuurrood, want de ultravi olette straling wil boven de boom grens gemene dingen doen met de huid. De merkwaardige glimlach die haar mond gevangen houdt, maakt duidelijk dat ook haar de fendant, de plaatselijke witte wijn, niet onop gemerkt is gebleven. Ze is gekleed in een sjieke zwarte avondjurk. De fel- oranje rugzak die ze daarover heen heeft aangesjord, detoneert op een afschuwelijke manier. „Ik ga douchen”, kondigt ze aan en ze doet heldhaftige pogingen op haar beide benen te komen. Dat lukt, maar ze heeft de eerste trede van de trap nog niet bestegen, of ze valt voorover. Even blijft ze liggen, peinzend ove- r deze voor haar nieuwe situatie. Dan krabbelt ze moeizaam overein- d, ze kijkt naar me en zegt vastbera den: „En nu ga ik weer douchen”. Deze keer lukt het. In een vervaarlij ke schommelgang gaat ze naar boven. Telkens een stapje hoger, zo gaat dat. Zo worden bergen genomen. Dat start met het eenvoudige wan delen, wat op zich nog niet eens zo makkelijk is als het wel lijkt. Om in Zwitserland te blijven. Weliswaar zijn er in het Wallis en het Berner Oberland talrijke schitterende rou tes die helder zijn aangegeven, maar een paar uur stijgen en dalen gaat toch niet in de kouwe kleren zitten. De echte bergenthousiast praat hier echter niet eens over. Voor hem is alleen klimmen, „het echte kletter- werk” zoals men dan zegt, waard om over gesproken te worden. Maar ook de doorgewinterde „kletteraar” wordt toch wel een tik je bleek om de neus als hij denkt aan de Annapurna-expeditie, die KNAV-leden rond september zullen ondernemen. Vier ingenieurs, drie artsen, twee computerdeskundigen, een journalist, een kandidaat-nota- ris en een psycholoog zullen probe ren de 8091 meter hoge gigant in Nepal te beklimmen. Zes Sherpa’s zullen hen daarbij terzijde staan. Vorige week zijn twee collega’s van me overleden: Jan Blankers, tot aan zijn pensioengerechtigde leef tijd sporthoofdredacteur van De Tele graaf, en Dick Ariese, die als eerste man op de sportredactie van NRC-Han- delsblad beschouwd mocht worden. Jan Blankers werd 72, Dick Ariese 44, een mensenleeftijd verschil. Jan Blan kers heb ik nagenoeg niet gekend. Ik heb hem een keer even gesproken, toen ik zijn vrouw Fanny moest inter viewen, en voor het overige heb ik hem alleen maar gezien en gelezen. In de tijd dat hij de sportredactie van De Telegraaf leidde, was het nog een goe de gewoonte om de medewerkers van De Telegraaf te negeren. Zo’n jaar of dertien geleden werd er in Amsterdam bijvoorbeeld elk jaar een voetbaltoer nooi gehouden tussen de redactie-elf- tallen van de verschillende dagbladen (het elftal met de meeste zetters in de gelederen placht te winnen), waarbij het een ongeschreven wet was dat De Telegraaf niet werd uitgenodigd. In de loop derjaren zijn de Telegraaf-jouma- listen meer en meer in de journalis tieke gelederen geïntegreerd, vermoe delijk zelfs te beginnen bij de sport journalisten, en tegenwoordig doen we al net of we ze helemaal au sérieux nemen. Maar die kentering is pas ont staan in het Anton Witkamp-tijdperk, die Jan Blankers was opgevolgd, en „Het verhaal van Toon Wouters, de stoere stopperspil van Brabantia, da teert uit 1947. In dat jaar eindigde Brabantia op de laatste plaats in de zuidelijke eerste klasse en moest dientengevolge promotie-degrada- tiewedstrijden spelen tegen Sittard (het latere Sittardia) en Kerkrade, de kampioenen van de tweede klas. Van dit drietal gold Sittard algemeen als de grote favoriet. De ex-Feijenoorder Ge rard Kuppen bezette er de spilplaats en „Maar”, houd ik vol, gesteund door de wetenschap dat van de 12 bestuursleden van de KNAV er slechts drie titelloos zijn, „recruteert u dan niet uw leden uit zekere gele- digen van de bevolking?”. Het antwoord is even eenvoudig als verbluffend. „Zeker, onze leden zijn toch wel in het algemeen afkom stig uit de sociaal wat hogere lagen van ons volk. Maar dat spreekt ook i voor zich. Onze leden zijn mensen die doorgaans met hun hoofd moe ten werken en die dan in hun vakan tie gezond met hun lichaam bezig willen zijn. Tja en ik zou me goed kunnen voorstellen dat mensen die hun werk met hun handen doen, in de vakantie dan gewoon in de zon willen liggen”. Overtuigd van de redelijkheid van zijn verklaring mengt hij zich min zaam groetend weer in het feestge- woel. Een prima feest, dat wel. De aan dl KNAV heeft met hotel Monte Rosa jg 485, in het Zwitserse plaatsje Zermatt 3-371765 een uitstekende keus gedaan. Zeg gen dat men zich amuseert, zou in de ^wereld van bergebeklimmers het understatement van het jaar zijn. ^eed. een o-x «ja ■S 1 i X-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23