Callaghan sust rumoer over Frankrijk krijgt wellicht onrustig weekeinde afluisterzaak SCHERMUTSELING OP UNIVERSITEIT Vance en Gromiko praten over SALT ZUID-AFRIKA HOOPT OP WIJZIGING POLITIEKE KOERS DOOR AMERIKA Namibië krijgt eigen leger Naweeën van catastrofale aardschok nog altijd duidelijk zichtbaar I Tangsjan: nog een trieste puinhoop Suarez wil erkenning Spaanse republikeinen Eind september bijeenkomst over wereldeconomie 3 Tienduizenden demonstranten verwacht bij atoomreactor BEGIN SEPTEMBER IN WENEN: Ruïne 4 Agent overleden na ongeluk bij achtervolging Geen inspraak Verontreinigd water lijdt tot epidemie BINNEN* EN BUITENLAND 19 7 7 JULI 3 O ZATERDAG ten (Van onze redacteur in Frank rijk, Rudolf Bakker) '1 rgie ims fie PARIJS. Vandaag en mor gen worden ernstige ongeregeld heden verwacht rond de „Super- Phenix”-atoomreactor voor de opwekking van elekriciteit in Crays-Malville, aan de Rhone tussen Lyon en Grenoble. Naar schatting tienduizenden demon stranten zullen zich verzetten te gen de afbouw van dit proto-type van een reactor, die aanzienlijk meer energie vrijgeeft dan zijn voorgangers en ruimschoots ma teriaal levert voor de aanmaak van atoomwapens. een )is al ir i) (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Volgens welinge lichte kringen in Madrid zal het kabinet-Suarez zeer binnenkort de tot nu toe twee illegale poli tieke partijen, die zichzelf als re publikeins definiëren, officieel toelaten. ir de ener- loca- an in jging met n de n de per daar •han- traal mms met De Za- iers ’eer kof- ioe- als zet. WASHINGTON (UPI). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, Cyrus Vance en Andrej Gromiko, zullen op 7, 8 en 9 september in Wenen de onderhandelingen over beperking van strategische wapens (SALT) hervatten. Vance vertrekt morgen naar het Mid- den-Oosten, waar hij wil nagaan of er een zekere overeenstemming te bereiken is, die een hervatting van de Geneefse Confe rentie rechtvaardigt. De Amerikaanse mi nister was duidelijk minder optimistisch dan president Jimmy Carter, die donder dag de positieve aspecten beklemtoonde van de gesprekken van het afgelopen half jaar. Hij verwachtte dat de Geneefse Vre desconferentie waarschijnlijk in oktober hervat zou kunnen worden. Vance zei dat er ”nog een aantal zeer moeilijke vraagstukken overblijft. Moge lijk moeten we wachten op de algemene vergadering van de Verenigde Naties in september om deze te regelen”. Hij vond Zij menen dat deze politiek nu erop gericht is de Russische invloed in Afrika te verminderen. Volgens regeringskringen in Pretoria en Johannesburg hopen de Zuidafrikaanse leiders dat zij zullen profiteren van de koerswijziging. In genoemde kringen werd gezegd dat het besluit van Carter landen als Somalië en Egypte wapens te leveren, scherp af steekt bij zijn eerdere aeigering Zaïre militair materieel te leveren ten tijde van de crisis in Sjaba. In Pretoria wordt nu gehoopt dat Washington nu ook reke ning zal gaan houden met „het strategische belang” van Zuid- Afrika in de strijd tussen oost en west. Mede doordat zij de zeeroute langs de Kaap de Goede Hoop JOHANNESBURG (AFP). De Zuidafrikaanse leiders zien in de Amerikaanse beloften aan enkele Afrikaanse lan den inzake militaire steun, een „aanpassing" van de Afrikaan se politiek van de Amerikaanse president Jimmy Carter. het van groot belang dat de conferentie goed wordt voorbereid. De twee belang rijkste kwesties die geregeld moeten wor den zijn volgens Vance de vertegenwoordi ging van de Palestij nen in Genève en de toekomst van de bezette gebieden, met name de westelijke Jordaanoever. „De ge schillen zijn enigermate verkleind” tijdens de gesprekken die Washington heeft ge voerd met Arabische en Israëlische lei ders, maar Vance wilde daar niet nader op in gaan. Opvallender was donderdag een bericht van het officiële persbureau Nieuw China. Het bureau verspreidde een ooggetuige- verslag van een niet met name genoemd persoon die zegt dat het „Noordoostchine- se industriecentrum Tangsjan na een jaar weer een bloeiende stad is”. Volgens de opgaven van het persbureau zijn al een- De perfect van het departement Isère heeft een gebied van 25 vierkante kilome ter rond de „Super-Phenix” laten afzet ten door drieduizend man van de gendar merie. Geruchten dat ook parachutisten gereed gehouden worden, zijn door de prefectuur tegengesproken. De linkse politieke partijen in Frank rijk en de vakbonden hebben hun volge lingen aangeraden zich bij de betogingen niet te laten zien. Zowel communisten als Volgens buitenlanders, die onlangs door Tangsjan zijn gereisd, is de stad, een jaar na de beving, voornamelijk een ru ïne. Tot nu toe hebben geen buitenlanders toestemming gekregen Tangsjan te bezoe ken, maar velen komen er langs op weg naar een vakantie-oord dat voor buiten landers is gereserveerd, op korte afstand ten noorden van de stad. „Dertig minuten voordat de trein Tang sjan bereikt”, zei een westerse bewoner van Peking deze week tegen een verslagge ver, „zie je honderden, misschien wel dui zenden kegelvormige graven langs de spoorlijn. De meeste zijn betrekkelijk nieuw, dus het moet hier gaan om slachtof fers van de aardbeving. Niemand weet het zeker omdat de Chinezen zo weinig over de ramp hebben bekendgemaakt, maar in brede kring wordt gemeld en groten socialisten zijn het probleem van de nu cleaire toekomst voor Frankrijk in hun „gemeenschappelijk program”, dat als basis dient voor een eventuele regering na de verkiezingen van volgend jaar, uitvoerig te lijf gegaan. De socialistenlei der Mitterrand wil zelfs mocht hij eerste minster worden een referen dum uitschrijven over het atoomvraag- stuk. voudige huisjes en in totaal 440.000 ver trekken opgebouwd. De woningen zijn tus sen de 2Vz en drie meter hoog en slechts tot ongeveer 1,20 meter bestaan ze uit stenen. De rest is opgetrokken uit een niet nader genoemd „licht materiaal”. De huizen zijn beter bestand tegen aardbevingen, aldus het persbureau. gehad met een dergelijke „super”-bran- der. De Britten, die al lang atoomcentra- les voor de opwekking van elektriciteit langs hun kusten hebben staan, aarzelen nog alvorens zich in het avontuur van deze super-machine te storten. Ook de Amerikanen zien er voorlopig van af. De bonafide protesten zijn gericht niet alleen tegen de gevaren die deze centra les in het Franse land zullen kunnen opleveren. Ze zijn ook gericht tegen het ontbreken van inspraak over de plaats waar ze dienen te komen (de Franse elektriciteitsmaatschappij EDF beslist daar zogenaamd autonoom over). En dit gebrek aan inspraak loopt ook over politiek terrein, waar de protes- Een document dat wordt toegeschreven aan het partijcomité van Hopei, de provin cie waarin Tangsjan is gelegen, vermeldt dat 655.237 mensen omkwamen en min stens 779.000 werden gewond. Dat docu ment, in handen gekomen van functiona rissen van de inlichtingendienst op Tai wan en vorig jaar december gepubliceerd, was gedateerd 6 augustus 1976. Aangezien dit pas tien dagen na de aardbeving was, zouden de definitieve cijfers veel hoger moeten liggen, als het document correct is, hetgeen algemeen wordt aangenomen. deels geloofd door buitenlandse diploma ten in Peking dat de meeste slachtoffers van de aardbeving zijn begraven in massa graven. Peking heeft ook nooit cijfers onthuld over het aantal doden en gewonden, maar partijvoorzitter Hoea Koeo-feng zei eind vorig jaar in een toespraak dat de „aardbe ving van Tangsjan een verlies aan mensen en eigendommen met zich bracht dat zel den in de geschiedenis is geconstateerd”. teerders vrezen voor een samenleving vol atoomfabrieken, waarin de zaken zó ge compliceerd geworden zullen zijn, dat alleen een handvol mensen nog weet waar het over gaat en er dus de lakens uitdeelt. Heribert Barrera, de leider van de Cata laanse Republikeinse Partij „Esquerra Re- publicana De Catalunya”, heeft reeds een zetel in de Tweede Kamer omdat hij tij dens de verkiezingscampagne gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om zich als onafhankelijk kandidaat ver kiesbaar te stellen. Aangezien zijn partij nog niet gelegaliseerd is, mag hij officieel nog niet verklaren dat hij de voorzitter is van de partij. Verwacht wordt dat de repu blikeinse partij „Asociación Republicana Democratica Espanola” van Francisco Gi ral, minister en premier gedurende de Spaanse Tweede Republiek van 1931 tot 1936, eveneens zeer spoedig zal worden gelegaliseerd. leven. De twee republikeinse partijen, die op het punt staan gelegaliseerd te worden, kenmerken zich door hun democratische en pacifistische karakter. Koning Juan Carlos staat welwillend tegenover de republikeinen. Hij benoemde zelfs twee oud-republikeinen op 15 juni als persoonlijke adviseurs in de Eerste Ka mer. De republikeinse partijen oèfenden in 1931 grote druk uit op de grootvader van de huidige Spaanse vorst, koning Alfonso XIII, die in datzelfde jaar, in zijn onmacht om het land te regeren en in de overtuiging dat hij een burgeroorlog zou voorkomen, zich in vrijwillige ballingschap naar Rome begaf: De socialistische arbeiderspartij van Félipe Gonzalez en de communisti sche partij van Santiago Carrillo hebben eveneens een republikeinse traditie. Aangezien koning Juan Carlos door alle partijen als de drijfveer van de democra tie wordt gezien, zal men de staatsvorm, monarchie of republiek, niet aan de orde stellen in de parlementsdebatten over de nieuwe democratische Grondwet, die vanaf dinsdag zullen worden gehouden. SCHIJNDEL (ANP). De 18-jarige po litieagent M. Ooms uit Uden is gisteravond in het Radboudziekenhuis in Nijmegen overleden aan de gevolgen van een onge luk met een politieauto tijdens een achter volging eerder op de dag. De politieagent achtervolgde ’s ochtends samen met een collega een kennelijk beschonken automo bilist. Tijdens de achtervolging kantelde de politiewagen van de weg en botste tegen de muur van een klooster. Het rechtse dagblad Daily Express had gemeld dat oud-premier Sir Harold Wilson geloofde dat hij tijdens zijn ambtsperiode in Downingstreet 10 werd afgeluisterd. MONTREAL (AFP). Door de veront reiniging van het water in de Canadese stad Quebec hebben 3000 mensen de afge lopen paar maanden een maag-darmont- steking opgelopen. Dit heeft de vereniging van wateronderzoekers in Quebec gisteren meegedeeld. Volgens de vereniging, waar toe ingenieurs en andere specialisten be horen, wordt het water niet voldoende gezuiverd. Ook in Montreal is de situatie bedroevend. In sommige andere plaatsen moet het water eerst vijf minuten gekookt worden, alvorens het voor consumptie is te gebruiken. De bijeenkomst zal een normaal karak ter dragen en wordt gehouden in samen hang met de jaarvergadering van het in ternationale Monetaire Fonds (IMF) <j'& eveneens eind september in Washington plaatsvindt. Tot opperbevelhebber van het Namibi- sche leger is gisteren benoemd de Zuid afrikaanse generaal Geldenhuys, zo heeft minister van Defensie Piet Botha bekend gemaakt. Het Zuidafrikaanse leger zal de bevolking van Namibië opleiden en orga- seren, opdat zij zelf kunnen deelnemen aan de verdediging van hun grondgebied, aldus de minister. In de stamgebieden Ovambo en Kavango zijn reeds kleine plaatselijke eenheden van vrijwilligers gevormd. De nationalistische beweging SWAPO heeft protest aangetekend tegen de vor ming van legereenheden op stambasis. SWAPO verlangt dat de Zuidafrikaanse troepen in Namibië worden vervangen door een VN-vredesmacht. mo- i de het r te illen zou jrla- rwij- uto- inci- oor- n de BEIROET (UPI). Bassam Aboe Sjerif, een woordvoerder van het radicale Volks front voor de bevrijding van Palestina, heeft de Israëlische leiders ervoor gewaar schuwd geen nieuwe nederzettingen meer in bezet Arabisch gebied te vestingen, om dat de Palestijnen dan nog harder in Israel zullen toeslaan. PRETORIA (AFP). De Zuidafrikaan se regering heeft besloten een eigen leger macht op te richten voor Namibië. itein jval- was lij te i ter het itige in iele t te de Sist de kte rtje ;ri- i in i te na- !XÏ- en itle ten ie- let |kt te an er- er- let ld, de iet e e k r- d te jr el n. :h ig ie. P- i e tl tl r Hij verwachtte niet dat hij tijdens zijn reis zou spreken met vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Indirect, via Arabische landen, wa ren wel boodschappen ontvangen van de PLO, „maar er is nog geen aanwijzing van Palestijnse kant dat zij zullen doen wat wij van hen verwachten”. De Amerikaanse regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat er geen gesprekken gevoerd kunnen worden met de PLO zolang deze beweging niet het bestaan van de staat Israel wil erkennen. LONDEN (Reuter). De Britse premier, James Callaghan, heeft gisteren een storm over veiligheidsregelingen in zijn officiële ambtswoning weggewuifd mét een verzekering aan het parlement dat hij over de maatregelen daar tevreden is. Callaghan zei dat er erg weinig harde feiten in de beschuldigingen te vinden wa ren, maar voegde er aan toe dat als iemand inlichtingen over de zaak had en deze aan de autoriteiten meedeelde, de zaak zou worden onderzocht.- Palestijnse waarschuwing voor Israel PEKING/HONG KONG (UPI/Reuter/DP A). De eerste verjaardag van de aardbe ving van Tangsjan, de grootste ramp in de moderne geschiedenis, is in de Chinese hoofdstad Peking en elders in de Volksrepubliek bijna onopgemerkt voorbijgegaan. Uitgezonderd enkele volmaakt verschillende berichten in de Chinese pers en de aanwezigheid van de onderkomens tegen aardbevingen op de trottoirs van enkele grote Chinese steden, was er niets dat de Chinezen herinnerde aan de ramp die de provinciestad met de grond gelijk maakte en vele honderdduizenden mensen ’t leven kostte. De angst van de autoriteiten is niet zozeer opgewekt door de betogers van Franse zijde. Er worden ook tal van Westduitsers en Zwitsers verwacht. De Westduitse autoriteiten hebben de Fran se politie films laten zien van de manier waarop Westduitse betogers bij vorige gelegenheden van leer zijn getrokken. De regering stelt zich op het standpunt dat in een democratie met een constitutio nele monarchie ruimte moet zijn voor re publikeinse partijen, net zoals in sommige republieken waar monarchistische poli tieke partijen deelnemen aan het politieke De meeste Chinezen weten minder van de tragedie van Tangsjan dan de buiten wereld. In de Chinese pers is er zelden uitvoerig aandacht aan besteed. Buiten landse kringen in de Volksrepubliek ne men aan dat Tangsjan nog steeds een gfote ruïne is, en ze hebben vaak vraagte kens geplaatst bij officiële Chinese berich ten die van een andere strekking waren. Het Chinese Volksdagblad bevatte don derdag een klein bericht op pagina twee, waarin werd gemeld dat, een jaar na de aardbeving, enkele eenheden van het Volksbevrijdingsleger speciale lof was toe gezwaaid voor hun aandeel in de reddings operatie in en om Tangsjan. Volgens verschillende buitenlanders die door Tangsjan zijn gekomen zijn er tekenen dat enkele fabrieken en andere gebouwen zijn herbouwd, hersteld of in aanbouw. Maar niet in de mate die offi ciële Chinese persberichten neigen aan te duiden. Eerder op de dag was bekend geworden dat de Verenigde Staten Japan hebben benaderd met plannen voor een bijeen komst dit najaar in Washington. De woordvoerder zei dat de besprekingen worden bijgewoond door afgevaardigden van de Verenigde Staten, Groot-Brittaïi- nië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Ca nada en Japan. Er zullen geen ministers aanwezig zijn. -Palestijnse waarschuwing voor Israel Vance deelde dat gisteren mee op een persconferentie in Washington. Sinds de vorige bijeenkomst, in mei, zijn de bespre kingen door technische deskundigen voortgezet. Daarbij waren zekere vorde ringen gemaakt, aldus Vance. Terwijl tien miljoen Fransen bezig wa ren aan hun zomervakantie en alleen maar oog hadden voor het weer en be richten over verstopte wegen, bezocht president Giscard d’Estaing gisteren het atoomcentrum Pierrelatte. Hier wordt onder auspiciën van de Franse commis sie voor de atoomenergie het verrijkte uranium gemaakt dat bestemd is voor de atoombom. In dit geheime centrum, dat tien jaar geleden door president De Gaul le werd bezocht, proberen de Fransen andere landen voor te komen op het gebied van de nucleaire ontwikkeling. In Peking en enkele andere steden en dorpen waar vorig jaar juli de aardschok werd gevoeld bevinden zich op de trottoirs de vele uit modder opgetrokken onderko mens die de gevolgen van een nieuwe aardbeving voor de bevolking minder de sastreus moeten maken. Tijdens het afge lopen jaar zijn deze onderkomens geleide lijk verstevigd en „verfijnd”. Enkele on derkomens in Peking hebben houten deu ren, kozijnen, electrische stroom en soms zelfs kleine tuintjes. In theorie geldt in het noordoosten van China nog steeds aardbevingsalarm. De laatste waarschuwing van vorig jaar, dat op elk moment een na-schok kon worden verwacht, is door de autoriteiten nooit ingetrokken. Donderdagavond trof men in verscheidene ambassades in Peking voor bereidingen voor bijeenkomsten ter gele genheid van de verjaardag. De Chinezen echter niet. Zij kregen de instructie hun huizen en werkplaatsen uit te roken als onderdeel van een jaarlijkse campagne tegen muskieten en vliegen. Dit vraagstuk dient zich steeds drin gender aan, sinds de Franse autoriteiten plannen hebben aangenomen volgens welke het land zal worden „versierd” met kerncentrales voor de opwekking van energie. Ook de keuze van dit type cen trale heeft tot veel discussie aanleiding gegeven. Met name de „Super-Phenix” 'heeft aan heftige kritiek bloot gestaan. De Russen hebben hun moeilijkheden Nieuwe Israëlische nederzettingen in be zet gebied, aldus Bassam Aboe Sjerif, zul len het doelwit worden van nog meer en krachtigere vergeldingsacties van onze gu errillastrijders. De woordvoerder van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina nam ook de Amerikaanse regering op de korrel vanwege haar verzoek aan de Palestijnen Israel te erkennen. „Carter en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Vance,” zo zei Bassam Aboe Sjerif, „moeten goed weten dat de samenzwering tegen het Palestijnse volks nooit en te nimmer succes zal hebben.” BONN (ANP). De zeven landen die tn mei in Londen de economische topconfe rentie hebben bijgewoond, zullen eind september in Washington zich bui gen over de economische situatie in de wereld, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gisteren bekendge maakt. Callaghan zei in antwoord op een vraag van de conservatieve oppositieleider me vrouw Margaret Thatcher: „Ik ben volko men tevreden over de regelingen en over hetgeen bij de veiligheidsdienst gebeurt’’. beheersen en ontzaglijke minerale reserves bezitten, hebben de Zuidafrikaanse leiders tot op heden steeds geweigerd in te gaan op Amerikaanse eisen hun binnenlandse politiek te wijzigen. De uitspraken van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, maar nog meer het nieuwe Amerikaanse standpunt over een meerderheidsbewind in Zuid-Afrika, hebben de Zuidafrikaanse regering nogal geïrri teerd en in regeringsgezinde zwarte kringen een ware anti- Amerikaanse hysterie doen ontstaan. Ook in sommige onderdelen van de Zuidafrikaanse pers is de Amerikaanse politiek zwaar gekritiseerd. Een favoriete car toon was een afbeelding van Young met een Cubaanse sigaar in de mond. Volgens het dagblad The Citizen proberen „de communisten Zuid-Afrika aan een kant te ontregelen en doen sommige Amerikaanse leiders dat aan de andere kant”. Een demonstrant wordt door de politie weggedragen van het terrein van de staatsuniversiteit van Kent in de Amerikaanse staat Ohio. Het curatorium van de universiteit heeft besloten op Blanket Hill, eens het toneel van een verbitterde strijd tussen politie en studenten, een sportcomplex te bouwen. Gisteren werden tenminste 70 gearresteerd tijdens af en toe hevig oplaaiende onlusten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3