2 Tumble weed” bouwde in Ruïne een echt rond de losplank SPAR 1 lekker sfeertje op dat voor de cultuurverwende bezoekers werd afgedraaid. wijst uit: Jachtopziener met luchtbuks in been geschoten Proef met „scheidingsinstallatie" Carillonklanken Esmil actief in milieubescherming Patent PVC-Plastic Brandstof Afwijzend W 4 5 19 7 7 JULI VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 3 O m, ran LiS, I i ■WF* I (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De vuilverbran dingsinstallaties zullen over vijf a tien jaar geen rol van betekenis meer spelen bij de verwerking van huishoudelijk afval. De recyc ling, oftewel het hergebruik van huisvuil, neemt zo’n grote vlucht in Nederland dat verbrandingso vens overbodig zullen zijn. Dat is de stellige overtuiging van ir. A. Zwemstra en W. F. Weppner, res pectievelijk voorzitter van de di rectie en groepmanager vast afval van Esmil BV, de milieutak van Estel waarin Hoogovens en Hoesch zijn samengesmolten. f Huisvuil gaat binnenkort recyclingfabrieken naar laar- (ADVERTENTIE) Jazeker, Spar heeft ze ook eens op een rijtje gezet. innv n'f 850 us voor Oipw CA mtni 1 .In? bieden had was dan ook duidelijk van een gehalte, dat de aandacht gevangen wist te houden. Volgens de heren Zwemstra en Weppner behoeft Nederland zes tot tien zogenoem de recyclingfabrieken. De kosten van der gelijke installaties worden geraamd op 12 miljoen gulden per stuk. De capaciteit van deze kapitale vuilsorteerders bedraagt 40 ton huisvuil per uur. Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Bo vendien verleende het Ministerie van Eco nomische Zaken een ontwikkelingskre- diet. Gedurende het experimentele stadium, dat als afgesloten wordt beschouwd, heeft een deel van de huisvuilverwerker proef gedraaid in Mierlo (Noord-Brabant) en een ander deel in Haarlen. De gebundelde er varing maakt het voor Esmil mogelijk een integraal systeem te realiseren waarbij zo goed als alle huisvuilcomponenten voor hernieuwd gebruik geschikt zijn. Of, om met afvalspecialist Weppner te spreken: „Als we de installatie geperfectioneerd hebben, blijft er hoogstens een paar ouwe schoenen over. Zelfs dat restant is nog bruikbaar als brandstof.” steeds plaatsgehad bij de Haarlemse ge- meentereinigingsdienst. De eindproduc ten, balen papier en plastic, vinden recht streeks hun weg naar de verwerkende industrieën. Hetzelfde geldt voor het ge wonnen blik in Mierlo dat bewerkt wordt door de Verenigde Onttinningsfabrieken. De kringloop is dan gesloten. der dan de collega’s die aan de maandag- markt present waren. De mogelijkheid is natuurlijk ook niet uitgesloten dat de mel- levert sinds kort stenen uit gewoon huis vuil. Bij de productie van deze steen is aan zienlijk minder energie nodig dan bij de ouderwetse baksteen. Daar komt nog bij dat de nieuwe steensoort wat betreft ge wicht, sterkte, temperatuur- en geluidsiso latie voordelen biedt. De levensvatbaarheid van de unieke ap paratuur van Esmil wordt nog versterkt ding van de komst van een Belgisch vaar tuig voor de donderdagmarkt hier geen goed aangedaan heeft. Deze uit Zeebrugge afkomstige kotter kwam naar hier met ruim 900 bakken vis, waarvan ruim 700 bakken schol. Hiernaast had dit schip een leuke partij tongschar, schelvis, wijting, kabeljauw en gul, blanke koolvis en wat wolf. De handel nam dit alles met grote graagte op en wist er blijkbaar goed7 raad mee. Meerdere van deze ladingen zullen zeker zeer welkom zijn in deze periode van schaarse aanvoeren. Onvermeld mag niet blijven de komst van de kotter KW 63 die normaal in Scheveningen aan de markt komt, maar deze keer IJmuiden verkoos om zijn vangst makrelen die' in enkele trekken buit waren gemaakt aan de markt komt, maar deze keer IJmuiden verkoos om zijn vangst makrelen die in enkele trekken buit waren gemaakt aan de man te brengen. Nadat dinsdag de eerste maal was gemarkt, herhaalde men dit aan de woensdagmarkt, maar toen was de koek blijkbaar op want het werd nu vrijdag de doodsklok geluid over de peperdure vuilverwerkingsinstallaties. door de kostenfactor. Volgens directeur Zwemstra zijn de kosten voor de gemeen schap aanzienlijk lager dan met de huidige verbrandingsovens. Met de invoering van de recyclingfabrieken kunnen de reini gingsrechten het bedrag dat elke burger betaalt voor de huisvuilverwerking drastisch omlaag, zo voorspelt hij. Zodra Nederland is voorzien van vol doende recyclingsinstallaties, zal Esmil het marktgebied vergroten door de grens over te gaan. Concurrentie van betekenis ontbreekt ook in het buitenland. Boven dien heeft Esmil patenten verkregen op de vuilverwerker. VELSEN. Het carillon van het Stad huis zal zaterdag worden bespeeld door de heer B. Winseïïius omdat stadsbeiaardier H. de Ligt met vakantie is. De heer Winse- mius die stadsbeiaardier van Haarlem en Edam is zal zaterdag tussen 4 en'5 uur de volgende melodieën ten gehore brengen; 1. Preludium no. 3, Matthias van der Gheyn; 2. Sonate no. 1, Thomas Arne; 3. Twee liederen (Bist Du bei mir en Gedenke doch), J. S. Bach; 4. Fantasie in d kleine terts, W. A. Mozart; 5a. Auf Flügeln des Gesanges, Felix Mendelssohn; b. Heiden- röslein, Frans Schubert; c. Le Cygne, Ca mille Saint-Saëns; 6. Petite suite Frangal- se, Albert de Klerk; 7. Geschichten aus dem Wienerwald, Johann Strauss. iter- litst. )23- f De volwaardige recyclinginstallatie van Esmil scheidt het afval in de hoofdcompo nenten plastic, papier, blik, ijzer, glas en steen. Die onleding heeft plaats in een installatie waarin allerlei vernuftige appa ratuur is gekoppeld. De scheidingsscherp- te is dusdanig dat deze bruikbare compo nenten zonder enige extra bewerking weer zijn in te zetten als grondstof voor de industrie. Een probleem vormt het PVC- plastic, een soort dat ongeschikt is in het recyclingproces. De heer Weppner heeft hiervoor nog geen oplossing gevonden en hoopt vurig dat de overheid de productie van dit type plastic zal verbieden. Overi gens vertoont de huidige apparatuur nog enkele, weliswaar onbeduidende, kinder ziektes. Weppner haalt een dop van een pilsflesje te voorschijn die aan de magneet van de scheidingsinstallatie kon ontsnap pen doordat het dopje kleefde aan ander, niet ijzerhoudend materiaal. Voortgaande studie moet er voor zorgen dat zo’n onvolkomenheid binnenkort tot het verleden behoort. Want nog steeds profiteren de technologen van Esmil van de resultaten van het blikproject in Mierlo waar alle ijzer- en staalresten drie per cent van het huisvuil worden gesepa reerd van het overige afval. Proeven met de scheiding van plastic (vijf percent) en papier (23 percent) hebben tot nu toe - V. IJMUIDEN. De jachtopziener van de „Heerenduinen” heeft in de nacht van woensdag op donderdag een kogeltje van een luchtbuks in zijn been gekregen. Hoe wel hij niet gemerkt heeft, dat er op hem geschoten werd, voelde hij plotseling het kogeltje in zijn been slaan. In het Zeeweg- ziekenhuis is het verwijderd. Een onder zoek naar de dader van het schot heeft niets opgeleverd. F o iOxi axot «30 Vv IQ U WK «Hl en der SS ber idio ijke □let '50. i/.a. i50. luto nca ’72 atje •50. ■Jog De leiding van Esmil verwacht dat bin nen vijf jaar het Nederlandse huisvuil zal worden verwerkt in recyclingfabrieken. Niet alleen is dan de sluiting nabij van de traditionele belt, maar ook kan de doods klok geluid worden over de dure vuilver brandingsinstallaties waarin momenteel miljoenen guldens worden geïnvesteerd. De revolutionaire huisvuilverwerker, of ficieel aangeduid als „scheidingsinstallatie voor huishoudelijk afval” is ontwikkeld door Esmil, in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Centrale Organisatie voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) en Recycling BV, een dochteronderneming van Mechanishe In dustrie Habets uit het Limburgse Nuth. De toekomstige grondstoffenschaarste was de belangrijkste aanzet tot het initiatief. Tijdens de proefperiode werd het project gesubsidieerd door het Ministerie van In deze 23 artikelen zijn ook opgenomen de, buiten onze schuld, sterk gestegen prijzen van koffie en thee. Laten wij deze artikelen buiten beschouwing, dan komt De Spar zelfs met een prijsdaling uit de bus van 2%. (Van een medewerker) DE TRAWLER KW 123, die zich blijk baar niets van al het haringgebeuren aan trekt, was wederom aan de maandag- markt present met een erg leuke lading vanuit de noordelijke Noordzee. Naast de 600 kisten koolvis, die heus niet zo erg klein uitvielen als we de laatste keren gewend waren, had het schip het geluk gehad om nog eens een goede tweehon derd kisten schelvis buit te maken, die door de handel op een voor alle partijen aannemelijke prijs werd opgenomen. De grofste soorten lagen rond de honderd gulden per bak, terwijl de kleinste altijd nog goed waren voor een gemiddelde van vijfenzestig gulden per bak. De paar kisten erg mooie grove wijting, werd graag weg gekocht voor iets meer dan zeventig gul dens per bak, terwijl de paar kisten blan- kwerk voor fantasieprijzen weggingen. Zodoende kon dit schip na telling ruim zestig duizend guldens besommen. En was het wederom aantrekkelijk voor de rederij om wederom een noordreis te laten maken. Dit was niet het geval met de IJ 57 „Zeehaan" die het na één reis voor gezien liet en wederom de haringnetten aan boord nam om zich in het koor der haring jagers te voegen. Zodoende is, voorlopig, de „Holland" de enigste noordboot. Voor de handel die koolvjs verwerkt, Is dit nu niet zo heel erg prettig, want nu is men de komende week weer aangewezen op de importeurs. Vooral de koolvis één, twee en ■s drie is bij deze mensen een zeer gewild artikel, want ook nu werd hiervoor ruim 65,00 per bak neergeteld. VOOR DE KOTTERS naar rondvis was het ook allemaal wat aangenamer, want men kon de afgelopen week weer eens een besomming van rond de 20.000,- bijeen schrapen, waarvoor dan wel een en ander neergezet moest worden. Naast de wijting die gevangen wordt ziet men maar heel weinig kabeljauw of grotere gullen, de kleinste gulsoorten zijn dan ook bar klein, en moesten feitelijk niet gevangen mogen worden. Opmerkelijk was ook weer de komst van een tweetal Deense snikken die toch weer kans hadden gezien om uitslui tend en alleen met kabeljauw of grote gul aan de markt te komen en er dan ook behoorlijk voor betaald worden. Het plat vis gebeuren blijft sterk wisselvallig. Aan de maandagmarkt werden er veel hogere prijzen voor de schol betaald dan in het verdere verloop van de week. De KW 45 die een overweekse reis maakte, kwam aan de woensdagmarkt en kreeg voor de school drie b.v. ruim 15,00 per bak min- voordat men weer present was. Deze ma kreel, die al wat op rokerij makreel gaat lijken, werd graag gekocht voor een prijs die rond de 45,00 per bak lag. Deze van- Met de opmars van de recyclingfabrieken is AMERSFOORT. Esmil Internatio nal BV, de milieu-organisatie van het Nederlands-Westduitse staalconcern Estel, is gesticht in 1974. De oprichting paste in het streven naar diversiteit in .activiteiten van de staalgigant. De jongste loot van Estel houdt zich bezig met de ontwikkeling van methodes, ge richt op de bespraring van energie en grondstoffen. Het gaat daarbij om het ontwerpen van waterzuiveringsinstal laties, apparatuur voor ontzilting, gas reiniging en stofbehandeling en recy clingfabrieken. Hoewel Esmil voor studie en onder zoek kan terugvallen op het laboratori um van Hoogovens in IJmuiden, is het draagvlak voor research te klein geble ken. Vandaar dat Esmil in 1975 een fusie aanging met het Amerikaanse be drijf Envirotech. Beide ondernemingen hebben een net van vestigingen opge bouwd in Europa. Momenteel beschikt Esmil/Envirotech over filialen in West- Duitsland, Spanje, Frankrijk, Italië en Engeland, waar in totaal 1300 personen werk vinden. De jaarlijkse omzet be draagt ongeveer 150 miljoen gulden. I 3 tsun >rm- J idio; 7 de 374, nele eur; )GL 'ane 5un- lider mus uxe, Fiat rima Tel. J luis- 1 Centraal in de voorstelling van dans, expressie en muziek stond wel het combo, waarin het vooral de bongo’s en de klari net en saxofoon waren, die een sfeer wis ten op te roepen die prima aansloot bij de melancholie van de brokken steen, die als restant van een eeuwenoude cultuur in het Hollandse landschap zijn achtergebleven. De lichaamsexpressie van de meisjes wa ren een ondersteuning van die muziek en sfeer en hielden de aandacht van de ogen gevangen zonder het oor af te leiden, een eenheid, die op een stevig stuk vakman schap wees. Toch was er geen moment sprake van een ingestudeerd programma, Het groente-, fruit- en tuinafval maar liefst 48 percent van het totale huisvuil wordt vermalen en kan dienen als com post. Sorteerproeven van de Stichting Ver wijdering van Afvalstoffen (SVA) hebben aangetoond dat de samenstelling van ons huisvuil gebiedsgewijs verschilt. Ook het seizoen is van invloed op de geaardheid van het afval. Vandaar dat elke recyclingfabriek die Esmil zal leveren, aangepast wordt aan de locale omstandigheden. Ovpr de eerste op dracht voor de bouw van een scheidingsin stallatie is verregaand contact met Recycle Friesland BV, een particuliere onderne ming die het plan heeft opgevat op grote schaal huisvuil te sorteren in bruikbare materialen. Plaats van vestiging van deze fabriek is hoogstwaarschijnlijk Drachten. Met de capaciteit van 40 ton per uur kun nen alle huishoudelijke afvalstoffen van de provincie Friesland en een deel van de provincie Groningen worden verwerkt. Hoewel Esmil zich niet zal bezighouden met de exploitatie van de fabrieken, is de bouwer van deze milieu-installaties wel behulpzaam bij het zoeken naar afnemers van de gesorteerde spullen. Daarbij stuit men maar al te vaak op een hoop onbegrip over recycling. Veel fabrikanten staan in eerste instantie huiverig tegenover het ge bruik van afvalstoffen als grondstof voor hun produkt. Aanvankelijk is de houding dan ook afwijzend totdat de producent met eigen ogen heeft gezien wat er zo al uit een berg troep getoverd kan worden. Een steenbakker van de oude stempel raakte enthousiast over het nieuwe procédé en Het aandeel van de Nederlandse werk maatschappijen hierin was vorig jaar ruwweg tachtig miljoen gulden. De bruto-winst van Esmil-Nederland was in 1976 drie kwart miljoen gulden. Di recteur ir. A. Zwemstra noemt dit re sultaat bevredigend gelet op de hoge kosten die in deze aanloopperiode zijn gemaakt. In de beginfase heeft het be drijf een gevoelige klap gekregen door dat de industrie onder invloed Van de economische teruggang, investeringen beperkte. Door de internationale sprei ding van de belangen heeft Esmil dit nadelige effect redelijk kunnen onder vangen. De regen maakte wel een erg abrupt einde aan het optreden van de groep „Tumleweed” in de Ruïne van Brederode. Deze Ekstavo-avond viel letterlijk na ruim een uur in het water. Toch had Tum bleweed zich niet door de eerste spetters laten afschrikken en had het zelfs gepres teerd om de bezoekers van het evenement zo te boeien, dat niemand het unieke en tourage verliet, voordat de groep er zelf de brui aan gaf. Hetgeen Tumbleweed te De prijsvergelijkingen van levensmiddelen stonden deze week weer in het middelpunt van de belangstelling. Het belangrijkste van prijsvergelijkingen is, dat men dezelfde artikelen vergelijkt. Dat is voor de konsument niet altijd even duidelijk. Huisvrouwen moeten weten, dat De Spar voordelig is. De Spar houdt een strenge vinger aan de prijzenpols. Spar bewijst dat bij haar in de periode van 3 januari 11977 tot 25 juli 1977 de prijzen van de 23 - landelijk gemeten - belangrijke levensmiddelenprodukten, slechts met 5! zijn gestegen. Dat scheelt nogal wat met de 'zgn. grote kruideniers.' Eerder was er een geest van improvise ren, ondersteund met de door de spelers voorzichtig gebruikte opmerkingen en uitropen, die wonderweg aansloot bij een stukje cultuur door de eeuwen heen. Hoewel het programma soms wat al te gemakkelijk scheen, was het juist dat ge mak, dat getuigde van een stukje totaal theater maken. Dat de Ruïne van Bredero de opnieuw bewees eigenlijk het enige juiste decor voor dit soort expressie te zijn, was door de improvisatie extra benadrukt. Dankbaar werd gebruik gemaakt van de oude put en van de vermoeide kastanjetak, die daarboven hing en juist dit in spelen op een toch voor de groep „vreemde” omge ving, maakte het gebodene boeiend. Na tuurlijk zijn er in dit genre theater meer en betere groepen aan te wijzen, maar zelfs een uurtje Tumbleweed voordat de bui losbarstte was pakkend genoeg om geen spijt van de rit naar Velserend en natte haren en kleren te hebben. Dat de groep met het oproepen van een bepaalde sfeer iets meer zou kunnen doen, is duidelijk. Maar als de groep lang genoeg bij elkaar blijft om die sfeer inhoud te geven, zijn de mogelijkheden zeker aanwezig gerij heeft dit schip geen windeieren gelegd. HOEWEL ER VAN DE HARINGSCHE PEN weinig bekend werd doordat men niet rechtstreeks via Scheveningen Radio de contacten met de wal onderhield maar dit via één of ander Engels radiostation deed, kan vastgesteld worden dat het span KW 44 KW 85 vrijdag in de heel vroege morgen binnen liepen met ruim 1500 kant jes haring. Terwijl bekend werd dat de IJM 36 maandag binnen hoopt te lopen met 800 vaten gezouten haring met daar naast enkele duizenden platen diepgevro ren haring. De eerste geruchten over niet onbevredigende vangsten zijn wel waar geweest. Vooral de eerste dag dat men bewesten Schotland mocht vissen, konden er trekken door de grootste eenheden wor den gedaan van wel honderd kantjes. NA- dat de vangsten bij Rona, waar men begon met vissen terugliepen, is men doorge stoomd naar Gilda en daar is men tot op heden blijven hangen. Over verdere thuis varende schepen is, buiten het bericht van de IJM 36, nog niet veel te vermelden. De schepen zijn groot genoeg en men zal zeker geen 800 mijlen komen draaien met een halve lading als dit niet om een dringende reden geboden is. Al de schepen zijn ver trokken met een maximaal aantal ledige vaten, vergezeld van het benodigde zout. En bovendien heeft men nog de nodige ledige vriesdozen mee. Wanneer dat dan eens vol is, zou het natuurlijk prachtig zijn als men „vol en zout" aan de thuisvaart zou kunnen beginnen. .4 4 O-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5