PENALTY’S BESLISTEN Barcelona schuld miljoen Utrecht-Feyenoord uitstekend voetbal t1 I i Iheeft 16 Finale van Alkmaar-toernooi Intertoto Kwaad R 1 SPORT 11 lOMAANDAG 1 AUGUSTUS 19 7 7 i J 1118 'H t. 1 s Hordijk niet fit aan de start SPORIEF Blagoj Istatov: op de schouders. KLASSE VAN AZ’67 we weer in het toernooi om de UEFA VELDE HAARLEM rim, 1W an in tie. ?rs JAN VAN DER NAT Co Stout: drie doelpunten. I 0- 3,11 5,71 8,52 3,22 8,10 ie; dat is een winst van ruim een naand. Volgens de doktoren zal de Natuurlijk was het excuus van Barry Hughes, dat het vroege doelpunt van Kees Kist in de tweede minuut al de uit gangspositie voor Haarlem vermoeilijkte, aanvaardbaar. Maar het nam niet weg, dat Haarlem tekort schoot tegen dit AZ, dat nota bene zonder Wim van Hanegem speel de. Het gemis van de Kromme was echter alleen het eerste half uur merkbaar. Daar na werd zijn spelbepalende werk overge nomen door Jan Peters en Peter Arntz, die door het inzetten van Vonk terug was op zijn geliefde middenveldplek. SANTPOORT. De tijdens de beroeps- rennerswedstrijd van Santpoort overle den prof Bas Hordijk, stapte af na onge veer 25 km koers, waarbij hij tegenover een official verklaarde: „Het is zo warm, het gaat niet”. Eerder vorige week (dins dag) verliet hij ook de Ronde van Obbicht om gezondheidsredenen vroegtijdig en woensdag kwam hij niet aan de start in de Acht van Chaam, maar donderdag ver scheen hij wèl in een wedstrijd te Wate ringen, waar hij tegen renners vertelde zich weer beter te voelen. Na in Santpoort de strijd gestaakt te Opstelling Haarlem: Boersma; Wen- tink, George (Melgers), Huyg, De Vries; Van der Ban, Haar, Wildbret; Lensen, Pepe Fernandez en De Kip. AZ’67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spel- -bos, Vonk, Hovenkamp (Metgod); Arntz, Peters, Nygaard; Vosmaer, Kist en Van Marwijk. Bruin besloot hiertoe, toen Wildbret Peters vloerde. Nygaard maakte geen fout: 4-0. Hughes zoch, behalve in de vroege tref fer, excuses in de wedstrijd van vrijdaga vond, die voor Haarlem zwaarder was geweest dan voor AZ. „Maar”, aldus de Haarlemse oefenmeester, „ook al ben ik dan niet helemaal tevreden, ik geloof dat we met deze ploeg heel behoorlijk kunnen gaan meedraaien. Lensen vond ik een pluspunt en „Peppi” voldeed redelijk in de spits. Ik heb, zeker vrijdag, veel goede aspecten gezien en vond het alleen al daar om een nuttig toernooi”. In de wedstrijd om de derde plaats won Southampton met 3-2 van Beerschot. De ruststand was 2-0 voor Southampton door doelpunten van MacDougall en Osgood. In de tweede helft verkleinde Cobral de ach terstand van Beerschot tot 2-1, maar Mac Dougall bracht de marge van twee doel punten verschil weer terug. Lozano be paalde uit een strafschop de eindstand op 3-2. Scheidsrechter was Jan Beek. De gemeentelijke lijkschouwer van Vel- sen stelde de doodsoorzaak vast, welke verklaring later nog eens werd bevestigd na onderzoek in een Haarlems ziekenhuis. In een verklaring werd melding gemaakt van het feit dat het dopingaspect bij het onderzoek is betrokken, maar dat er geen sprake was van verboden stimulerende middelen. UTRECHT (ANP). Kort voor mid dernacht zondagavond ging Blagoj Is tatov, de doelman van FC Utrecht, op de schouders van zijn medespelers. Na een geweldige finale zorgde hij er bij de serie strafschoppen voor dat het eerste grote toernooi van FC Utrecht door de organiserende club zelf werd gewonnen. De eindstrijd tegen Feyenoord had letterlijk en figuurlijk alles. Utrecht nam voor rust een voorsprong van 1-0, verdubbelde de marge na een kwartier in de tweede helft en werd toen in iets meer dan honderd seconden gecon fronteerd met twee treffers van Feye noord. Het werd zelfs nog 2-3, maar vijf minuten voor tijd zette Van Maurik, ingevallen voor De Kruik, de weg naar de verlenging open. gelijk maken. In de verlenging kregen beide ploegen kans op het winnende doelpunt, maar zowel Van Maurik als Kreuz misten. Strafschoppen beslisten de finale in het voordeel van Utrecht. twee jaar reed. Dit seizoen werd Hordijk als eenling gesponsored door een Rotter damse firma Egypte heeft zich dank zij een 0-0 gelijkspel tegen Zambia geplaatst voor de finale van het Afrikaanse WK-kwali- ficatietoernooi. In Lusaka waren 50.000 toeschouwers. In de finaleronde spelen verder Tunesië en Nigeria. Joao Havelange, de president van de FIFA, heeft zaterdag in Oost-Berlijn verklaard het aantal deelnemende lan den aan het WK na 1978 te willen uitbreiden tot 24. Nu zijn het er 16. In Antwerpen verloor Sparta met 5-2 van FC Antwerpen, dat in Hansen (4) en Tychosen zijn doelpuntenmakers had. Meutstege en Peltzer scoorden voor de Rotterdammers. NEC verloor met 1-0 van de ama teurclub TOP. Ouwens maakte uit een strafschop het enige doelpunt. Bolivia en Hongarije zullen hun eer ste wedstrijd, om één plaats in Argenti nië, op 29 oktober in Boedapest spelen. De return volgt op 30 november in La Paz. Bij de rust leidde Brugge met 1-0 door een doelpunt van Courant. Sörensen maakte 2-0, waarna Marmer de achter- Volendam speelde zaterdag op eigen terrein met 0-0 gelijk tegen het Tsjechi sche Bohemians Praag. NAC deed in Breda hetzelfde tegen Dynamo Boekarest. Go Ahead Eagles verloor thuis met 1-3 van Queens Park Rangers. Van Kooten scoorde het enige Deventer doelpunt. De Engelsen scoorden via Thomas, Eastoe en Givens. FC Amsterdam lijkt met Co Stout een goede aankoop te hbben gedaan. Hij scoorde de drie treffers voor Amsterdam tegen Maccabi Jaffa, dat alleen via Leon uit een strafschop kon tegendoelpunten. Roda JC speelde op „Kaalheide” met 2-2 gelijk tegen het Engelse Everton. Terry Lees, de van Sparta overgeko men Brit, opende de score. Het werd 1-2 door Latchford en Lions. Pejic scoorde de gelijkmaker door in eigen doel te schieten. Ook 2-2 werd het bij FC Den Haag- Lierse SK. Henk van Leeuwen en Ro ger Albertsen scoorden voor Den Haag. De Belgische doelpunten werden ge maakt door Ceulemans. FC Twente en FC Amsterdam heb ben dit weekeinde hun intertoto-strijd afgesloten met overwinningen. FC Twente deed dat in Enschede via een 3- 2 zege op Standaard Luik. Jaap Bos zorgde voor de drie doelpunten. Riedl nam beide Belgische treffers voor zijn rekening. storin- i in de s biedt tnen eu- lan. Bas Hordijk was beroepsrenner sinds medio 1973, na een goede carrière als nieuweling (nationaal kampioen in 1970) en amateur (tientallen overwinningen). Bij de profs bereikte hij in totaal tien eerste plaatsen, waarvan acht als renner in de Raleigh-ploeg van Peter Post, bij wie hij Verdere uitslagen: GroI-FC Twente 1- 13, Titan-FC VW 0-7, FC VW-MW 2- 0. de ng u i? tot zeven weken vergen, hetgeen bete kent dat Johan twee competitiewed strijden mist. Het is jammer dat hij nu weggevallen is, want hij blijft de beste speler van de wereld”, aldus Johan Neeskens. „Eigenlijk moet je blij zijn dat het nu iebeurd is. Niet voor hèm, maar voor Barcelona en het Nederlands elftal. Op (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Met bij vlagen weerga loos voetbal heeft AZ’67 niet allen het eigen toernooi zeer gemakkelijk gewon nen, maar heeft de ploeg ook duidelijk aangetoond in het komende seizoen tot de serieuze titelkandidaten te moeten wor den gerekend. Want wat AZ, met name in de tweede helft, het publiek voorschotel de, was grote klasse. Klasse waartegen Haarlem niet was opgewassen. Met 4-0 werd het verschil tussen topclub AZ en hooguit middenmoter Haarlem juist, maar niet overdreven vastgesteld. groot voordeel dat Johan snel ge- kenis. ^Slechts één keer moest hij gestrekt Wildbret maar op dat moment was de wedstrijd al lang en breed beslist. Naast de financiële moeilijkheden wordt Barcelona gekweld met voetbal- technische tegenvallers. De afwezig- g heid van Johan Cruijff heeft de Spaan- se ploeg danig verzwakt. „Een belang- S rijk verlies voor een ploeg in opbouw”, I sprak Rinus Michels. Michels: „Johan is inmiddels geope reerd. Het was een vrij lastige operatie, maar het resultaat was volgens de dok toren zeer bevredigend. Zij verwachten een vrij spoedige beterschap. In ieder geval zal hij een maand moeten rusten. Daarna zal hij opnieuw een maand nodig hebben om weer te kunnen spe len, dus ik hoop dat hij over twee maan den speelklaar zal zijn”. De ploeg van Rinus Michels gaat Bieb op het KNVB-sportcentrum in Zeist voorbereiden op het toernooi Amsterdam-702. Een toernooi dat in de jgen van de generaal niet op het meest ideale moment komt, gezien de op houw waarmee hij nu nog bezig is. „We hem bekende wijze, de dug-out uit. Tot groot vermaak van de 15.000 toeschou wers. :erd 9 1,40 0184,00 2 6,43 0 5,70 Cruijff, die aanvankelijk tot donder dag in het ziekenhuis in Barcelona zou blijven, heeft dat ziekenhuis zondag morgen verlaten, tot groot ongenoegen overigens van de behandelende dokto ren. Een opvatting die ook Johan Nees kens, de nieuwe aanvoerder van Barce lona, onderschrijft, is dat Cruijff, een belangrijke peiler, eigenlijk niet gemist kan l.-ww, ÜV1AVVXL Inatuurïijkdat Cruijff er in’dit toernooi goaltjesdief Van den Berg kreeg AZ-doel- FC Brugge veroverde de derde plaats. De Belgische kampioen won met 3-1 van het Engelse Ipswich Town. Kees Kist, die werd uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van het toernooi, is Pieter Huyg te snel af. leidde de periode in, waarin AZ-het initia tief volledig naar zich toetrok. In de 37ste minuut werd het 2-0. Kees Kist deed het voorbereidende werk en Vosmaer scoorde met een schitterende halve omhaal. Hug hes: „Ik dacht wel even aan buitenspel van Van Rijnsoever in de aanloop tot dat doel punt”. Na de rust had Haarlem vrijwel niets meer in te brengen. De tweede helft was nauwelijks begonnen of Cees de Vries moest de bal voor de schietgrage voe ten van Kist wegmaaien. Huyg kwam tot eenzelfde actie ten opzichte van Kristen Nygaard en Boersma moest in touw ko men, toen de buitenspelval volkomen ver keerd dichtklapte en Metgod alleen mocht doorgaan. Doelpunten konden bijna niet uitblijven. Zeker niet, toen alweer Metgod, de prima vervanger voor Hugo Hoven kamp, Kist wegstuurde en Douglas George op de lijn redding moest brengen. De derde AZ-treffer viel in de 26ste minuut en verdiende ook al was die er niet een schoonheidsprijs. Kristen Nyg aard belastte zich met de vrije trap, even buiten het strafschopgebied en prikte de bal zeer knap langs de muur en Boersma op de manier, waarop Van Hanegem ooit patent had. Minuten later werd de eindstand een feit. Dat gebeurde via de in dit toernooi traditionele strafschop. Want evenals in de voorgaande drie wedstrijden kwam ook nu de bal op de stip. Scheidsrechter De hebben, begaf Hordijk zich naar een geza menlijke kleedruimte (een tent), waar hij aangeboden hulp van verpleegkundigen afweerde met: „Laat maar, ik heb dit meer, het gaat wel over”. Kort daarna kreeg Hordijk een hartaanval, aan de ge volgen waarvan hij ter plaatse overleed. Langdurig toegepaste hartmassage mocht niet meer baten. Dat aantal gaf trouwens een aardige indicatie van wat er dit seizoen in de Alkmaarderhout aan belangstelling kan worden verwacht. Een knappe combinatie tussen Van Marwijk en Nygaard, door de eerste besloten met een schot in het zijnet, Istatov werd de held na de verlen ging, die de stand niet meer wijzigde. In I de eerste serie strafschoppen kon hij I nog weinig doen omdat Feyenoord scherp vuurde, al miste Vreysen een I keer door de lat te treffen. Maar in de tweede serie van vijf stopte hij de scho- I ten van Van der Lem en Kreuz en I daarna trapte Vreysen nog eens veel te hoog. Voor Utrecht had alleen kleine I Jantje van Staa een keertje niet goed p gericht. De ruim 17.000 toeschouwers zullen niét verwacht hebben dat zij zo lang geboeid zouden worden door deze uit- stekend verzorgde voorschotel van de competitie. Het was een goede strijd, I met nauwelijks krachtsverschil. I Utrecht kwam door Hamberg, na een geweldig misverstand in de verdedi- I ging van Feyenoord op 1-0. Na rust leek I de strijd na een kwartier beslist door J het tweede Utrechtse doelpunt, van Van Staa. Dertig seconden na het doel- I punt van Van Staa sloeg een afstands- projectiel van Mansveld achter Istatov I dof tegen het net en geen minuut daar- na was de voorsprong helemaal weg. Vreysen scoorde na een doelworste- I ling. FC Utrecht raakte enigszins in pa- 8 niek. De ploeg liet zich terugdringen en I nadat Vreysen, uit een moeilijke hoek I Feyenoord op 3-2 had gezet, leken de fl rollen volledig omgedraaid. Vijf minu- ten voor het einde echter kwam Utrecht I op gelukkige wijze gelijk. Van Veen J zette, al dan niet in buitenspelpositie, de bal met een omhaal voor, Treytel I greep half mis en Van Maurik kon Vanzelfsprekend maakte het droeve voorval op toeschouwers en vooral ren ners diepe indruk. De verslagenheid onder de profcoureurs was bijzonder groot. De renners werden van het gebeuren in ken nis gesteld nadat de jury vervroegd (de wedstrijd werd met 20 ronden ingekort) had laten afsprinten, welke uitslag Cees Bal als winnaar opleverde. In het eerste halfuur speelde Haarlem redelijk gelijk op, maar werd gedwars boomd door grensrechter Harmse, die zo kort voor het nieuwe seizoen bewees toe te zijn aan een herexamen in het „vak” buitenspel. Barry Hughes maakte zich (te- djn mi ruim een week bezig? We moe- recht) daarover kwaad en kwam op de ten rekening houden met deze twee wedstrijden, en dat doe je normaal liet. We zijn gewend om vriendschap pelijke wedstrijden op te nemen in het trainingsschema, maar door de sterke toernooibezetting is dat eigenlijk niet nogelijk”, zo verklaarde Rinus Michels. 84,50 43,00 124,00 60,00 136,00 1,70 162,00 42,60 6,90 118,20 38,00 70,00 145,30 62,00 78,00 57,50 52,00 42,50 79,50 145,00 126,00 111,00 32,30 133,90 85,70 165,20 64,60 62,50 50,40 60,50 67,00 47,50e 674,00 52,90 55,60 81,50 68,20 31,80 39,50 133,00 32,20 56,00 102,00 73,50 73,00 196,50 72.20 63,00 165,00e 143,00 35,60 158,00 89,00 87,50 63,00 34,50 112,00 110.50 65,70 72,00 222.50 38,30 118,00 127,20 132,00 71,00 49.20 I 52,00e 245,00b 490,00 127,00 423^50 I 145,OOf 1 Johan Neeskens, samen met Cruijff ■en Michels de zwaarste salarisposten ■voor Barcelona, maakt zich over de financiële nood niet al te druk. „Er zijn meer Spaanse clubs die het afgelopen seizoen forse verliezen hebben gele- den”, zegt hij. „Komend seizoen spelen we weer in het toernooi om de UEFA [■Cup. Dat kan de financiële problemen ■voor een deel wegnemen”. Barcelona zal echter meer activitei- ten ondernemen om de schuldenlast weg te werken. Neeskens: „Alle leden krijgen een brief, waarin wordt ge- vraagd om een bijdrage van 130 gulden”. t AZ voetbalde natuurlijk lekker na de september "begint bij "ons" de'cömpetL sneUe voorsprong. George legde Nygaard neer, die zelf de vrije trap nam, de bal m teruglegde op Kist, die verwoestend hard 'enezing van zijn blessure ongeveer zes uithaalde. Haarlem kon echter bogen op de eerste Aanvallende actie, waarbij Cees de Vries op de lat schoot, maar arbiter Cees de Bruin, die zijn laatste wedstrijd in het betaalde voetbal floot, had buitenspel geconstateerd. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. Voor FC Barcelona is het nieuwe voetbalseizoen niet zonder I problemen begonnen. De Spaanse i ploeg, die zaterdagavond voor het I toernooi Amsterdam-702 in Nederland a/óö. 'arriveerde, kampt niet alleen met voetbaltechnische, maar ook met fi- Jnanciële problemen. Enkele uren voor idsen de aankomst op de luchthaven Schip- 2,87 hol maakte Jaime Rosell, voorzitter van de financiële commissie, bekend dat Barcelona in financiële nood ver- keert. Om de directe schulden te befa llen heeft Barcelona een bedrag van 300 miljoen peseta’s (8,75 miljoen gulden) nodig. Bovendien heeft de Spaanse ploeg bankschulden voor een bedrag B van 7,7 miljoen gulden. T~'“ 1 A 11 j stand halveerde. Courant bepaalde de Het fraaie doelpunt van Bobby Vosmaer, dat de stand op 2-0 bracht. Rob Boersma is kansloos. Douglas George kijkt de bal vertwijfeld na. Maar niet alleen AZ miste een belangrij ke figuur. Haarlem moest het stellen zon der Piet van den Berg, die teveel last had van een vrijdag tegen Southampton opge lopen kuitbeenblessure. Pepe Fernandez trad daarom als aanvalspunt en Danny worden'in het elftal/T^ët’scheelt Lensen op de rechtervleugel. Zonder ui iijn. uat \_zi uijii ex ui uil lueniuui - - - sterdam-702 niet bij is. Het is echter man Meskovic nauwelijks werk van bete- en gxuui vuurueei uai junan snei ge- --- ieest” naar de hoek op een inzet van Joop ta

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11