exY? r Oranje machteloos in beslissend duel Landucci van fll Batig saldo van EK Beste werper blijft in Twente HAAGE HONKVAST groot belang Eendrachtig ten onder A Geen enkele honkslag 14 15 SPORT 19 7 7 AUGUSTUS MAANDAG 1 (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Ondanks de beide winstpartijen waarmee Nederland de tweekamp tegen Italië over vijf wedstrijden startte is uiteindelijk de e Europese honkbaltitel bij de vertegenwoordigers van het Apenijnse schiereiland terecht gekomen. Nederland verloor zaterdag tweemaal (met de cijfers 4-7 en 1-4) waarna de wedstrijd die de beslissing oest moest brengen met 1-0 in het voordeel van Italië eindigde. Drie wedstrijden gingen dus verloren, terwijl er twee werden gewonnen. Een resultaat waar Nederland tevoren zonder meer voor zou hebben getekend, omdat bekend was dat het Italiaanse team voor vier-vijfde uit sterke Amerikaanse college-spelers met een Italiaans paspoort was samengesteld. a f u KNAPPE TRIOMF VAN ITALIANEN ■S ---'k PETER VAN DEN BOOM ■w - PIETER MUL Jim Sievel ontwijkt de glijdende achtervanger Orrizzi die te laat op het tweede honk arriveerde. wed- winst. gen en es van vervol- d door an Wor- samen van 75 rrell de :er) cricke it in hei gewerkt door di rden be laaiwed >e gastei gegooi! st verlie 1 van d end tocl dag gini leruit ei i twintii oor vie ielen b« an vierd Toen onze landgenoten echter met twee zeges begonnen, dacht men de Europese titel al op de Italianen te hebben her overd. De drie overwinningen op een rij van Italië kwamen dan ook als even zove el mokerslagen aan. Ontgoocheld moest het nationale team zich uiteindelijk bij de suprematie van de Italiaanse equipe neer leggen. In de avondwedstrijd startte Bart Volke- rijk als werper voor Nederland. Opnieuw verliep de eerste inning dramatisch. Drie honkslagen, vier wijd, en een fout leverden de Europese kampioenen een voorsprong van 3-0 op, die nog tot 4-0 zou oplopen eer Ben Richardson met een home run de eer voor Nederland zou redden. De 4-1-neder- laag bracht Italië en Nederland op gelijke voet voor wat betreft het aantal overwin ningen en de wedstrijd van zondag zou de beslissing moeten brengen. Het werd een pitchersduel - met voor Nederland Martin Ronnenbergh op de Voor Boudewijn Maat, die als beste Ne derlandse slagman van het toernooi uit de bus kwam met een slaggemiddelde van 0.367 en die als eerste honkman zonder een enkele fout te maken zeer gedegen vak werk liet zien, was de afloop van de titel strijd wel bijzonder teleurstellend. Sinds 1962 maakte Maat alle kampioenschap pen, behalve die in Barcelona waar de titel verloren ging, mee. Op 34-jarige leeftijd wilde hij toch zijn kwaliteiten en routine nog eens voor het nationale team inzetten om het Europese kampioenschap te verov eren. Volgens de Hoofddorper was de ne derlaag te voorkomen geweest. heuvel - op hoogstaand peil, dat uiteinde lijk door een enkele run in de vijfde slag- beurt in het voordeel van de Italianen werd beslist. Een fout van Wim Hageman, die in het verre veld een hooggeslagen bal van Corradi uit zijn handschoen liet val len, maakte het mogelijk dat Nederland op achterstand werd gezet. Op knappe wijze wisten onze landgenoten met Haage in de hoofdrol de Italianen van verder scoren af te houden. In de zevende inning konden de Azzuri zelfs geen punt maken toen zij met nog niemand uit de driejhonken bezetten. Nederland bracht er aanvallend echter volstrekt niets van terecht. Nadat Mike Romano twee innings had gegooid, kwam voor hem de niet op de werperslijst staan de Riccardo Landucci op de heuvel. De Nederlandse slagmensen slaagden er niet in om ook maar één enkele honkslag te realiseren. De vijf Nederlanders die er op de honken verschenen, dankten dit aan vier wijd (vier maal) en een geraakt wer per. Zo ging de wedstrijd, die over het 15e Europese kampioenschap besliste, niet verloren omdat de Nederlandse pitchers- staf zwak zou zijn, maar omdat onze hit ters het totaal lieten afweten. Boudewijn Maat: „Toen in de zesde in ning iedereen had geconstateerd dat geen enkele speler na twee of drie beurten aan slag iets presteerde, had er gewisseld moeten worden. Ik kan niet begrijpen dat Myers tot de laatste inning wachtte om pinchhitters in te zetten. Volgens mij had hij dit veel eerder moeten doen. Verder vind ik dat wij na die twee winstpartijen er van de resterende drie toch minstens één hadden moeten winnen. Volgens mij hebben wij de Europese titel gewoon ge mist. Van verloren wil ik niet spreken”. Coach Ernie Myers, die na vier jaar hoogstwaarschijnlijk zijn taak overgeeft aan zijn huidige assistent Hamilton Ri chardson, vond dat hij er wel van alles aan gedaan heeft om de dreigende nederlaag in de laatste wedstrijd te voorkomen. My ers: „Natuurlijk heb ik overwogen om in een eerder stadium pinchhitters in te zet ten. Maar ik had gewoon geen betere dan hier in het veld stonden. De buitenwacht kan over zulke dingen makkelijk praten. Men heeft mij de beslissing, om zaterdag met pitcher Van Heyningen en Volkerijk te beginnen in plaats met Ade Fijth of Bertil Haage verweten. Dat is allemaal gepraat achteraf. Met mijn assistent-coa- ches heb ik steeds lang en breed overleg gepleegd over alle kwesties die er zouden gaan spelen inzake startende pitchers, re lievers en pinchhitters. Voogd, trok ongeveer 40.000 betalende toe schouwers. Dat leverde een batig saldo op van evenveel guldens, 10.000 gaat naar de honkbalbond. De Stichting en de KNBSB delen de overblijvende 30.000 gulden. Voor de tiende Haarlemse Honkbal- week die volgend jaar plaatsvindt van 12 tot en met 20 augustus, zijn uitnodigingen verstuurd naar wereldkampioen Cuba, Ni caragua, Japan, Zuid Korea, USA(ama- teurs) en Italië. Nederland neemt uiter aard ook deel. Vijf dagen na dit evenement start in Italië het wereldkampioenschap met 12 landen. De finale om de Europese beker voor clubs wordt afgewerkt in het Italiaanse Parma en Rimini. Nicols speelt zijn eerste duel op 23 september tegen Derbigum Ri mini. Andere deelnemers: Germal Parma en Mannheim Tornados. Italië voor de tweede achtereenvolgende keer honkbalkampioen van Europa. Een unieke verrichting die alle lof verdient. Twee jaar geleden wist de Italiaanse honkbalelite zich in Barcelona te bevrij den van de druk dat het Nederland nog nimmer had kunnen verslaan in een beslis send duel om de Europese titel. Nu in 1977 prolongeerde de trots van voorzitter Bru no Beneck het kampioenschap door in het hol van de (Oranje-)leeuw toe te slaan. Nederland werd voor het eerst op eigen bodem beslissend verslagen. En dat op een wijze die mentaliteit verraadt. De lange Antilliaan zou bondscoach moeten worden maar niet alleen in de spelersgroep rijzen de bedenkingen. Het is begrijpelijk dat de bond na vier jaar My ers, de gentleman, een nieuwe lijn wil. Over het vertrek van Myers en de aanstel ling van Richardson moet echter nog be slist worden. Het verliezen van de Italia nen kan niet uitsluitend worden opgehan gen aan de absentie van Van de Berg, laat dat duidelijk zijn. Het heroveren van een toppositie in Europa eist echter op mijn minst een coach die persoonlijke rancune kan uitbannen. Of een manager die daar voor zorgt. Eendracht binnen de selectie is leuk, maar tophonkbal draait om het re sultaat. Niet zo verwonderlijk want de buiten- velder Landucci was als werper onbekend. Ook aan de technische leiding van de Nederlandse ploeg, bekende Meyers. In zijn team Piemonte Novarre stond Lan ducci op verschillende plaatsen, ook die van werper. Maar de Italiaanse coach Am- brosioni gaf toe dat het naar de heuvel halen van Landucci een gok was geweest. „Hij heeft zo’n vreemde stijl...”Dat weten Myers en zijn mannen nu ook. Myers erkende na de verloren strijd dat zijn binnenveld een leider had gemist. Die man was er en is er. Harrie van de Berg. Een lastige prater maar wel de beste kor- testop van Nederland. Twee jaar terug op het EK in Barcelona goud waard, zowel aanvallend als defensief. In beide opzich ten bleek vervanger Smith te kort te schieten. Diens (late) vervanging door Sieval was een verbetering. Van de Berg was echter de enige juiste man op die plek geweest. Juist omdat hij een prater is die de jonge spelers om hem heen kan stimule ren. Zijn optreden geeft bovendien de wer per het gevoel op de - belangrijke - korte- stop te kunnen vertrouwen. Daar was nu geen sprake van. Na de inspanningen van de eerste wed strijden zakte de ploeg als een leeglopen de ballon in elkaar. Zaterdagavond lagen de kansen weer gelijk, op papier tenmin ste. Zondag bleek de jonge Ronnenbergh de vermoeienissen van woensdag nog lang niet te boven. Romano hield het nog korter uit, naar zeggen van wege een armblessu- re. Haage deed prima werk in de Neder landse defensie maar collega-werper Lan ducci (tevens beste slagman van het EK) deed het nog beter. Zijn opmerkelijke wij ze van gooien en de variatie in zijn worpen zorgden voor een onneembare barrière. 3d zeer ?eg uit tot 110 sowlde j elftal >r 44 in -leende nifieke honden heel wa werd h« 9 en blee ïs dat di u IOC een y Bakke >res kwi larry va uwerker estatie 1 p Derek r 48 rui VOC-ba fde. Toe ings Die Deventi 77 voor in ;ns aan e 10; UD 9- J. maar tend. toen jorde bleek start Eelco aron- ■r van iburg stand totaal de 63 at de had- n. Er ingen e spe- elijke s kre- is om ijgen, ;e dat lechts net 51 tegen- p het 5 pak te! het lenny even te ver goed d aan ide de inning swaar spelen al aan heeft rs een ;rst bat- axKuyt ik VRA oor vijf an Spits >ot rond indigde. Lorthals sed ver- et Bloe- iet vol- winning De beste slagman in Haarlem werd de Italiaan Ricardo Landucci (winnende wer per in de laatste wedstrijd) met een gemid delde van 0.500. De beste Nederlandse hitter was Boudewijn Maat met 0.367, ge volgd door Harm Horeman 0.350 en Ben Richardson met 0.345. Als beste pitcher werd de Nederlander Bertil Haage geko zen. De prijs van de meest waardevolle speler ging naar de Italiaanse Ted Alfieri, die ook tot home run-king werd gekroond. Hij sloeg driemaal de bal uit het veld. Ben Richardson evenaarde dit aantal, maar had er meer slagbeurten voor nodig. De persprijs kwam terecht bij de Amerikaan Ernie Myers, de coach van het Nederland se negental. Cijfers van de laatste drie wedstrijden tussen Italië en Nederland die op zaterdag en zondag werden gespeeld. Zaterdagmid- dagduel: ItaliëNederland 7-4. Werpcij- fers: voor Italië Giachetti (8 innings) 5-5-4 en het veld maakte 1 fout. Gioia (1 inning) 1-0-1, het veld maakte toen geen fout. Ne derland: Van Heyningen (1 inning 4 man) 0-0-6, drie fouten; Neuteboom (1/3 inning 2 man) 1-3-0, geen fout; Fijth (6 2/3 inning) 0-2-4, een fout. Zaterdagavond: Ne derlandItalië 1-4. Voor Nederland: Vol kerijk (7 innings) 4-2-6, twee fouten; Haage (2 innings) 2-0-0, één fout. Italië: Scerrato (5 innings) 1-3-4, geen fout; Di Raffaele (4 innings) 4-1-1, geen fout. Zondag: Neder landItalië 0-1. Voor Nederland: Ronnen bergh (4 1/3 innings) 2-3-5, één fout; Haage (4 2/3 innings) 4-2-2, geen fout. Italië: Ro mano (2 innings) 1-2-0; Landucci (7 in nings) 5-2-0. Geen fouten. België, dat al zeker was van de derde plaats, versloeg zondag in de één na laatste wedstrijd Spanje met 6-4. De eindstand van het toernooi: 1. Italië 8-12; 2. Neder land 8-10; 3. België 7-8; 4. Spanje 7-2; 5. Zweden 6-2. heeft nog nooit voor een hoofdklasseploeg gespeeld. Hij komt nog altijd uit voor eerste klasser Tex Town Tigers in Ensche de. Pogingen hem naar het Westen te krij- gen-mislukten. „Ik heb een goeie baan. Dat is voor mij het belangrijkste. In Amerika komen 200 jongens in zo’n kamp. Op mij zitten, ze niet te wachten. Honkballen is in Nederland leuk om ernaast te doen. Wat moet ik in het Westen waar de werkeloos heid zo groot is”, aldus de laconieke maar nerveus babbelende Haage. „In het veld heb ik geen last meer van zenuwen. Twee jaar terug in Barcelona en vorig seizoen in de Honkbalweek was dat wel anders. De stage dit voorjaar bij Bill Thurston van het Amhurst College is erg goed voor mij geweest. M’n harde worpen hebben daar door beweging gekregen. Dat moest wel want een gewone harde bal wordt door een goede slagman weggetikt. Bij dit kampioenschap ben ik wel door gebroken, dat mag je wel zeggen. Het aardige is dat ik een week geleden zei dat ik de beste werper van het toernooi zou worden. Dat was een grapje. Voor Emie Myers vind ik het erg jammer dat hij verliezend coach is geworden. Die man heeft er veel aan gedaan”. De serie van vijf die uitsluitsel moest geven over de nieuwe Europese vaandel drager werd ingezet met twee krappe ne derlagen. De zwaar favoriete formatie bleek echter bestand tegen deze klap. En terwijl Nederland zijn beste aanwezige werpers had verbruikt, terwijl Nederland zich koesterde in het vertrouwen dat er op zijn minst nog wel één van de drie reste rende duels zou worden gewonnen, onder wijl knokten de Azzuri zich op gelijke hoogte. Met als anti-climax voor het Ne derlandse publiek de slotontmoeting waarin de pupillen van coach EmieMyers geen enkele honkslag wisten te plaatsen. De einduitslag van het duel dat de kam pioen moest opleveren (net als in Barcelo na de vijfde ontmoeting) gaf een minimaal verschil tussen Italië en Nederland: 1-0. Het was echter geen dubbeltje op zijn kant. De Italianen plaatsten zeven honk slagen op de Nederlandse werpers, anders om viel er geen één. De ploeg van Ambrosi- oni liet daarnaast twaalf mensen op de honken achter. Nederland welgeteld drie... De spelers van Myers, Richardson en Volkerijk moesten op hun tenen lopen om de sterkere Italianen van repliek te kunnen dienen. Bertil Haage ontvangt de prijs voor de beste werper van het kampioenschap uit handen van de Italiaanse voorzitter van de Europese bond, Bruno Beneck. Coach Ambrosioni steekt trots de beker voor de Europese kampioen in de lucht. De voorzitter van de KNBSB, Guus van der Heijden, feliciteert de blije Italiaan. De Europese titelstrijd, op touw gezet door de Stichting Sportinitiatieven Haar lem onder voorzitterschap van Gerard Carlito van Heyningen, de pitcher van Dorlas-Quick, die in de competitie dit sei zoen tot nu toe een uitstekende vorm de monstreerde, fungeerde in de eerste wed strijd van zaterdag tegen Italië als ope- ningswerper. Het werd een zeer kort optre den. In één inning incasseerde Van Hey- ningen zes honkslagen. Meer dan voldoen de voor coach Myers om Ferry Neuteboom zijn plaats op de heuvel te laten innemen. De Hagenaar deelde echter in de malaise en kon na één-derde inning weer vertrek ken, waarin hij wel drie Italianen met vier wijd op de honken had geholpen. Ade Fijth gooide het duel hierna op bekwame wijze uit. Een ondankbare taak, want toen de Bussumer aan het karwei moest beginnen, stond Nederland met 5-0 achter. Naast de vele honkslagen was het veld ook nog eens vier maal in de fout gegaan. Eerst werd het nog 6-0 voor Italië eer Nederland in de zevende inning, voor namelijk door toedoen van Ben Richard son die een 2-honkslag scoorde, op 6-1 kon komen. Een paar fouten in het veld van de Azzuri, gevolgd door een honkslag van Wim Hageman brachten onze landgenoten in de achtste inning drie runs op, waarna in de laatste slagbeurt Italië de eindstand op 7-4 bepaalde. West Duitsland is door de Europese honkbalbond CEBA voor vijf jaar ge schorst. Althans, het nationale team. Dit bleef namelijk weg van de EK in Haarlem. Tegelijkertijd maakte voorzitter Beneck bekend dat de CEBA het honkbal gaat propageren in „onderontwikkelde ge bieden” als Liechtenstein en Luxemburg... Haarlem-honkbalstadion Zaterdag 23 t/m zondag 31 juli '77 Weloverwogen heb ik steeds de beslissin gen genomen die naar mijn mening de beste waren. Het Nederlandse team heeft er tot het einde toe voor gevochten om het Europese kampioenschap te behalen/ Wij hebben er alles aan gedaan, maar de Itali aanse ploeg speelde gewoon iets beter. De titel hebben wij niet, maar het honkbal dat wij in het Pim Mulierstadion hebben laten zien, was alleen maar propaganda voor de sport en dat is toch ook een belangrijke zaak”. België Italië I Spanje Zweden Nederland K 75 Myers stond zaterdagavond laat nog met Van de Berg te praten. Toegevend dat de honkballer was gepasseerd om niet het risico te lopen „dat de sfeer in de selectie zou worden aangetast.” Het past in de vriendelijke benadering van Myers die geen herrie in de tent wil. Myers vond het een eer om Nederland vier jaar te coachen. De selectie voor het WK in Columbia (eind 1976) gebeurde door assistent Hamilton Richardson. De Sparta-speler ligt al jaren in de clinch met zijn voormalige clubge noot Van de Berg. Richardson, gedood verfd als opvolger van Myers, passeerde Van de Berg. Teamleider De Pierre hield zich erbuiten. De Amerikaan Myers acht zich de gast van de honkbalbond en sprak Richardson niet tegen... - 4" - - Bovenstaande serie van drie foto’s geeft een indruk van de opwinding rond het uitschakelen van de Italiaan Spica in de vijfde inning van het beslissende duel. Derdehonkman Horeman tikt op de bovenste plaat Spica uit. Coach Montanini rent daarop toe omdat achtervanger Troeman (rechts buiten beeld) de honkloper zou hebben gehinderd. Op de laatste foto verwijderen de Belgische scheidsrechters Vermeulen (links) en Hardies een van de protesterende Italianen. -5. HCC I ermes D1 (126/5) w maaI vier wiJd weg en moest de werper bovendien een honkslag incasse ren. Drie honken bezet, nul uit en 1-0 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Talentenjager Brown van de California Angels kan het wel vergeten. Werper Bertil Haage piekert er Hyde n*et over naar de Verenigde Staten te gaan om daar een trainingskamp voor ide Arye mogelijke profhonkballers mee te maken, s scoord De Amerikaan was de afgelopen dagen 7 de stai geïnteresseerd toeschouwer bij het Euro- i Van d Pees kampioenschap en de prestaties van 134 all oi de 22-jarige Nederlander imponeerden hem in het bijzonder. En hem niet alleen. HCC (70 Haage moest in vier van de vijf wedstrij- (69). HB den tegen de Italianen optreden als relief ^LH( P*tcher> a,s invallend werper dus, omdat 91). Rood zijn voorganger het niet kon houden. vint met 2'(163)°n De Twentse onderwijzer deed dat lastige Krekels 5 werk voortreffelijk. Telkens als hij de heu- kets van 1 vel had beklommen hoefde Nederland geen punt meer toe te staan aan de Azzuri. Het hoogtepunt van Haage's optreden viel 1122). Qui in het slotduel. In de zevende inning gaf hij )e krekel! kets van achter. Haage redde het met twee keer drie slag en ’n vangbal/binnenhoog. Al jaren een opmerkelijk detail: Haage

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15