aardappelprijs MARGARINE GOEDKOPER Slaap der onschuld Albert Heijn halveert /akantieprop Ongedierte moet bestreden worden uit gemeentekas Apen en poema los in Groningen Wielrenner Bas Hordijk overleden aantal pagina's vandaag: lö DANSEN Radio-Somalië: Burgers vermoord door Ethiopiërs het woord is aan... 1 ROTER MORGEN” EIST VERANTWOORDELIJKHEID OP Tijger bijt acteur agenda pagina 4 Strandverwachting WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN In Ronde van Santpoort Hittegolf in Japan: 46 mensen verdronken Inschrijving v.a. 9 augustus 4 DIAMANT DANCE-CENTRE „EVERGREEN”, Houtplein 16A, Haarlem. Tel. 023- 312697 „EVERGREEN" N.B.D. Dance - Centre Kies het toonaangevende (inter) nationale N.B.D. Dansprogram- ma - dan ben je overal welkom "ICAN DANCE" KENNEMER DANSCENTRUM GRIFFIOEN Zijlstraat 24-30, Haarlem, tel. 023-310372 Let Op: Onze folder voor de nieuwe danskursus wordt deze week Huis aan Huis bezorgd in Haarlem en Omstreken. Openingsdansavonden Weerrapporten2 Binnen- en buitenland.2-3 Plaatselijk nieuws.... 4-5-6-7 Kunst...,9 Radio en televisie/Strips.. 8 Beurs10 Sport11-12-13-14-15-17 i Losse nummers 70 ct. Klopjacht na moord op Westduitse bankier (ADVERTENTIES) i (ADVERTENTIE) Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 5 IJmuider Courant Best for Dancing Houtplein 16A Haarlem Tel. 023-312697 Vlak daarna kwam de eigenaar thuis. Hij verklaarde dat het de eerste keer was dat hij zijn huisdieren alleen had gelaten. Een uur later kwam bij de politie echter weer de melding „apen op dak” binnen. Ditmaal bleken het onderste hok en het dichtgespijkerde raam te zijn opengebro ken. De vier klauterende apen konden vrij gemakkelijk weer worden gegrepen. Erger was, dat de poema nu spoorloos bleek. Met getrokken pistool gingen de agenten voorzichtig op onderzoek uit in het huis. Op het moment dat ze de poema in een kamer ontdekten, werden ze besprongen door een kwaad grommende grote herder shond. Met de hond op hun hielen besloten de agenten hun pistool niet te gebruiken, de poema te laten waar hij was en ijlings terug te gaan naar de ruimte waar de hokken stonden. Hokken en raam werden weer heel zorgvuldig dichtgespijkerd. GRONINGEN (ANP). Vier apen en een loema, die uit hun hokken in een woning n de Groninger binnenstad waren losge- •roken, hebben gisteravond acht politie- igenten handenvol werk gegeven. Omhzes lur ’s avonds kreeg de politie de melding, lat op het dak van een woning aan het Jchuitendiep vier apen rond klauterden. 3e dieren bleken eigendom van een sex- :lubexploitant die hen op de bovenver- lieping van zijn woning in hokken had mdergebracht. Tijdens zijn afwezigheid ladden onbekenden de hokken en een raam opengemaakt, zodat de apen naar auiten konden klimmen. Inkoop Verkoop der-Meinhofgroep en in verbinding staan met degenen die verantwoordelijk waren voor de overval op de Westduitse ambassa de in Stockholm, ruim twee jaar geleden. Volgens de radio werden de moorden op 27 juli gepleegd in Jic-Jiga, Direw Dawa, en Harrar. De guerrilla-strijders die op vier kleine gebieden na de hele woestijn beheersen, zijn hartelijk door de bevolking ont vangen. De Ethiopische autoriteiten geven een ander beeld en zeggen dat de strijd „zware verliezen heeft veroorzaakt onder oude mensen, kinderen en vrouwen” en dat veel schade is aangericht door de Somaliërs. Na een zwak frontje dat om streeks morgenochtend passeert, wat meer opklaringen maar aan houdend te koel. Matige wind tus sen west en noordwest. In de mid dag 17 a 18 graden. Zeewater: 16 graden. Vooruitzichten: nu en dan wat zon, maar geen aangenaam strandweer. Een zegsman van het Bundeskriminal- amt in Wiesbaden zei dat men nooit eerder •van de beweging „Roter Morgen” had ge hoord. Met „krijgsgevangenen” worden waarschijnlijk bedoeld politieke gevange nen van extreem-linkse signatuur, zoals leden van de Baader-Meinhofgroep. (Zie verder pagina 3) Deze foto van de Britse minister van De fensie, Fred Mulley, die aan de zijde van Koningin Elizabeth was ingedommeld ter wijl vrijdag tijdens een jubileum-lucht- schouw 140 vliegtuigen van de Britse luchtmacht boven zijn hoofd bromden, was het afgelopen weekeinde een bron van genoegen van de Londense pers. Deze toonde een reeks foto’s van de minis ter die in zijn ogen wreef, vervolgens gaapte en tenslotte in zijn fauteuil in slaap viel terwijl koningin Elizabeth en prins Philip, de ogen naar boven gericht, de toestellen bewonderden. De Franse filmacteur Jean-Paul Belmondo is zaterdagavond door een tijger in het oor gebeten tij dens de laatste opnamen van zijn film „Het Dier”. De scene moet opnieuw worden opgenomen en Belmondo zal zich ook nu niet laten vervangen. ZAANDAM. (ANP) Het grootwinkel bedrijf Albert Heijn heeft aangekondigd, dat de prijs van nieuwe oogst Bintjes van af dinsdag 2 augustus flink zal worden verlaagd van ƒ2,98 tot ƒ1,50 per 5 kg. Eind juli werd al een verlaging van de prijs doorgevoerd vanaf 3,98. Afhankelijk van de definitieve oogst zal men voor de rest van augustus de verkoopprijs in ieder geval niet boven 1,98 laten stijgen, aldus Albert Heijn Supermarkt. Door het voor aardappelen gunstige weer wordt een grote opbrengst per hecta re verwacht. Ook het vergrote aardappel- areaal speelt een rol. Ook wordt een goede kwaliteit verwacht. Doordat de oogst nog niet geborgen is, realiseert men zich in vakkringen dat men „geen hei mag roepen voor men over de brug is”. Gewezen wordt op 1974, toen er ook een veelbelovende oogst groeide, die door overtollige regen in het najaar voor een deel verloren ging en voor een ander deel kwalitatief slecht was. De rechtbank zegt in de uitspraak dat de mieren- en kakkerlakkenplaag in Neder land en Amsterdam in het bijzonder een algemene en nog steeds voortdurende plaag is. Vandaag wordt de ene, morgen de andere burger getroffen, zonder dat men afdoende maatregelen kan nemen. Het is, aldus de rechtbank, geen gebrek aan een AANVANG 20.00 UUR le sportpagina: AZ liet Haarlem geen kans in aantrekkelijke finale van geslaagd toernooi: 4-0. 5e sportpagina: Krappe maar verdiende over winning van Italiaans honkbal team (op Nederland) dat in Haar lem de Europese titel prolon geerde. 6e sportpagina: KNVB heft schorsing van Ken- nemerlandbestuur voorlopig op. 427, 18, NAIROBI (UPI). In het gebied van de Ogaden-woestijn hebben Ethiopische sol daten honderden oude mannen, vrouwen en kinderen vermoord op persoonlijk be vel van sterke man luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam, zo meldt de So malische radio vandaag. Enkele weken geleden was hem na klach ten van omwonenden over het gevaar van zijn dieren een proces aangedaan. Daarbij was beslist dat hij zo snel mogelijk een nieuw onderkomen voor de apen en de poema moest vinden. Juist gisteren was hij in Nieuweschans naar de nieuwe hokken gaan kijken, die net gereed waren. Nog deze week zullen alle apen en de poema naar Nieuweschans worden overgebracht. Het dikke nylontouw, waarmee de hokken in zijn woning te Groningen waren vastge bonden bleek bij nader onderzoek gister avond te zijn doorgesneden. bfdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). IK DANS BIJ "EVERGREEN’’ NIET (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De margarine wordt vandaag vier cent per pakje van 250 gram goedkoper. Dit heeft de Bond van Neder landse Margarinefabrikanten meegedeeld na een gesprek met het ministerie van Economische Zaken. De prijsverlaging is het gevolg van de daling van de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt. Halvarine zal met twee cent per pakje in prijs worden verlaagd. De verlaagde prijzen zullen pas over enkele dagen voor het publiek merkbaar zijn. De winkeliers moeten eerst door hun voorraden met oude prijs heen zijn. Sen van de vrouwen is de 26-jarige Su- rne Albrecht, dochter van een bekende vocaat. Susanne Albrecht werd in 1973 n de grens van West-Duitsland en Ne tland bij Bentheim aangehouden, toen in het bezit was van vijf handgranaten, ringstof en wapens. Zij zou betrekkin- n onderhouden met de Rote Armee aktion (RAF), beter bekend als de Baa- Het was de bedoeling dat Bel mondo, die bij gevaarlijke scenes nooit wil worden vervangen, de afgerichte tijger z'ou neerslaan, maar het dier was nerveus en draaide de rollen om, waarna hij de acteur beet. In Aomori, een stad in het noorden van Honsjoe, werd een temperatuur van 35 graden gemeten, hoogste in de 91 jaar van de Japanse meteorologische dienst. De politie in de provincie Kanagawa, grenzende aan Tokio, schatte dat het Sjo- nan-strand op de kust van de Grote Oce aan buiten de baai van Tokio, werd be zocht door 760.000 mensen. In de provincie Tsjiba, aan de andere kant van de baai, zochten ongeveer 785.000 baders „verkoeling” aan de Paci- fische kust. De Westduitse regering heeft een belo ning van 100.000 mark uitgeloofd voor de arrestatie van de schuldigen. Minister van Binnenlandse Zaken Maihofer, onder wie de politie ressorteert, heeft zijn vakantie onderbroken. Een anonieme man, die zei te spreken namens een tot nu toe niet gekende stadsguerrillabeweging, heeft gisteravond telefonisch meegedeeld dat de beweging („Roter Morgen”) verantwoor delijk is voor de moord op Ponto. De man verklaarde dat meer moorden zouden vol gen als niet alle „krijgsgevangenen” in de Bondsrepubliek onmiddellijk vrijgelaten zouden worden. „Wij hebben Ponto te rechtgesteld” zei de man, die de indruk maëkte dat hij een verklaring voorlas. „Wij eisen de onmiddellijke vrijlating van alle krijgsgevangenen in de Bondsrepu bliek Duitsland. Zo niet, dan zullen meer exponenten van de uitbuitende klasse wor den terechtgesteld”. of meer bepaalde gebouwen of woningen, ter verbetering waarvan eigenaren kun nen worden aangeschreven om voor zieningen te treffen, maar een op alle bur gers drukkende last. De kostenkwestie ging in ’75 in Amster dam spelen, toen het ongedierte vooral in de Bijlmermeer een plaag werd. De ge meente vond toen dat de huiseigenaar, in dit geval de woningbouwvereniging, voor bestrijding en kosten daarvan moest zorg dragen. De in de Amsterdamse federatie van woningcorporaties samenwerkende verenigingen achtten zich daartoe echter niet toe in staat. Men besloot de zaak aan de rechter voor te leggen, en beide partijen spraken af dat men zich bij de uitspraak van de rechter, al dan niet in hoger beroep zou neerleggen. De bestrijding ging onder tussen gewoon door en de kosten werden voorgeschoten door de gemeente. Met de grootste moeite wisten de agen ten de dieren te pakken te krijgen en weer terug te brengen naar de hokken. De twee boven op elkaar geplaatste hokken ston den met elkaar in verbinding. In het onder ste hok verbleef ook nog een poema, maar die was tot opluchting van de agenten niet ontsnapt. Het opengemaakte bovenste hok en het raam werden dichtgespijkerd, waarna de agenten weer vertrokken. Na ruim een half uur meegere den te hebben staakte Hordijk de wedstrijd. Hij vervoegde zich in het kleedlokaal waar hij korte tijd later aan een hartaanval overleed. (Zie ook de eerste sportpagina.) AMSTERDAM/HAARLEM. De kak kerlakken en faraomieren in woningen dienen door en op kosten van de gemeen schap te worden bestreden. De overheid mag die kosten niet afwentelen op eigena ren. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank beslist in het proces tussen de gemeente Amsterdam en een huiseigenaar, in dit geval woningbouwvereniging Het Westen. De gemeente had de kosten van de bestrij ding op Het Westen willen verhalen, maar de rechtbank besliste n^i de twee jaar die de procedure in beslag nam, dat de bestrij dingsmaatregelen geen voorzieningen in de zin van de woningwet en bouwverorde ning zijn. De rechtbank volgde daarmee eigenlijk de gedragslijnzoals die al in enkele ge meenten wordt gevolgd. Amsterdam staat immers niet alleen in deze problematiek. Tussen 1969 en december 1975 kwamen in de woningen van ongeveer 85 gemeenten kakkerlakken en faraomieren voor. Haar lem was daar één van, maar hier worden de bestrijdingskosten door de gemeente betaald. Zo ook in bijvoorbeeld Nijmegen. Rotterdam volgde een iets ander patroon: daar liet men de bewoners alleen een sym bolisch bedrag betalen..In de IJmond kent men het probleem (nog?) niet, simpelweg omdat het ongedierte zich daar niet mani festeert. ’xikantie Italiaanse stijl: twee mannen 1 mmen door een coupéraam om een ^aatsje te bemachtigen in een overvolle akanUetrein in Rome. Ongewoon grote ■.oeveelheden vakantiegangers veroor- aakten dit weekeinde chaos op de spoor- ijnen naar het zuiden van het land. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Iets hogere temperaturen Wolkenvelden, nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden, maxima van 18 tot 23 graden. IJmuiden Umuiden 02208-3577 en 16450 SANTPOORT. Tijdens de Ronde van Santpoort is zaterdag middag de 25-jarige beroeps wielrenner Bas Hordijk aan een hartaanval overleden. De Rotter damse coureur bleek afgelopen week een paar keer tegenover zijn collega’s geklaagd te hebben over zijn gezondheid en zou voor de start in Santpoort gezegd hebben zich niet geheel fit te voelen. (Van onze redactie buitenland) 1ONN. De Westduitse politie houdt i klopjacht op vier Westduitse vrou- n, die worden gezocht in verband met moord op de 57-jarige Jürgen Ponto, jrzitter van de raad van bestuur van de esdner Bank. Ponto werd zaterdag in n woning neergeschoten en overleed er in een ziekenhuis. vrijdag 5 augustus voor gehuwden zaterdag 6 augustus voor jongelui J onathan Swift: Het juiste woord op de juiste plaats: dat is stijl. TOKIO. (UPI) Aan de Japanse stran den zijn gisteren 46 badgasten verdron ken en worden er negen vermist. De Ja panners waren en masse uit de steden weggetrokken om verkoeling te zoeken voor een hittegolf. Onder de titel „z-z-z-z-zoem" schreef de „Daily Mirror” voorzichtig „het lijkt of de minister slaapt”. De „Daily Telegraph” en de „Daily Ex press’ waren minder edelmoedig. Een jour nalist beschreef met humor de strijd tus sen de minister en de R.A.F., die de moto ren liet razen om de minister te wekken. „De luchtmacht won. Mulley ontwaakte bij het passeren van een eskader van de Red Arrows”. Op een vraag van de „Daily Express” antwoordde een woordvoerder: de minis ter had een zeer drukke dag gehad. tANDAG 1 AUGUSTUS 1977 jaargang no 229 atoor: Lange Nieuwstraat stgiro: 273107, Postbus redaktie: 15389, na kantoortijd: adm. en adv. Telefoon 15437 ichten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen i 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 13 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1