Aanslag op Pönto zeer goed voorbereid buitenland zijn President Carter: Centrale regering op Curasao beu Betico Croes: gemoderniseerd worden krijgt protestnota’ Lefebvre: „Paus een zwakkeling” Publiek negeert energietekort’ verantwoordelijk Strijdkrachten moeten Russische regering „Anarchisten uit ARUBA WACHT ILLEGALE ACTIES 99 99 augustus BANKIER DERDE PROMINENTE SLACHTOFFER CERVANTES „Professioneel" MINISTER BONNET NA UIT DE HAND GELOPEN DEMONSTRATIE TEGEN KERNCENTRALE: SADAT IN AMERIKAANS TV-INTERVIEW: 0 CHINESE MINISTER VAN DEFENSIE: DON QUICHOT 9 n Noord-Korea stelt kustzones in Reeks campagnes I •3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 MAANDAG 1 i door Nico Scheepmaker t i 1 ij n 1 i e i (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. Eén dode en zeker honderd gewonden. Dat was gisteren de balans van een gewelddadig treffen tussen ruim 3000 gendarmes en ongeveer 5000 Franse, Zwitserse en Westduitse demonstranten die protesteerden tegen de bouw van de eerste Franse commerciële snelle- kweekreactor, de Super Phénix, in Creys Malville, aan de Rhone tussen Lyon en Grenoble. 1 5 9 5 Minister Bonnet zei dat de voor volgende 9 9 9 9 s i J- t Carter zei te vrezen dat pas een aantal crises het Amerikaanse volk er toe zal kunnen brengen de enorme verspilling van energie te staken. Koeo-Feng zien met aan diens zijde Teng Hsiao-Ping, de onlangs gerehabiliteerde vice-premier. President Carter heeft deze bezorgdheid uitgesproken in een zaterdag gepubliceerd interview met een aantal Amerikaanse persvertegenwoordigers. „Ik maak me er zorgen over dat het publiek niet goed heeft gereageerd op waarschuwingen zuinig met energie te zijn en ik geloof dat de vrijwillige medewerking volkomen onvol doende is. Er wordt geen aandacht aan besteed en dit heeft geleid tot een enorme toeneming van de verspilling van brand stof en ook tot een groei van de import, waardoor een „zeer ernstig” tekort op de handelsbalans is ontstaan”, verklaarde de president. De Moren maakten uit zijn fraaie aanbe velingsbrieven op dat hij een man van betekenis was, voor wie zij een geduchte losprijs konden bedingen. Maar niemand kende hem in Spanje, dus wilde ook niemand een losprijs betalen. Het gevolg was dat Cervantes vijf harde jaren in slavernij doorbracht, waarin hij vier ver geefse pogingen deed te vluchten. Dat hij toch nog vrij kwam, was te danken aan een tekort aan losgeld. In de inleiding bij de Querido-uitgave van Don Quichot melden J. W. F. Werumeus Buning en C. F. A. van Dam dat de missionaris Juan Gil in sep tember 1580 uit Spanje naar Algiers kwam met een bedrag van 500 gouden schilden als losgeld voor de edelman Jero nimo Palafox uit Aragon. De Moren von den dit bedrag niet voldoende voor een edelman, maar zij speurden nog een keer goed in hun etalage en konden toen voor dat bedrag toch nog een gevangene van minder kwaliteit vinden: Cervantes! Deze bevond zich toen al aan boord van een galei van de Dey, om voorgoed naar Kon- stantinopel te worden afgevoerd. Recapi tulerend komt het er dus op neer dat de wereldliteratuur Don Quichot te danken heeft aan de missionaris Juan Gil, aan de hoge waarde van Jerónimo Palafox ep aan de te lage waarde die men Palafox blijk baar in Spanje toekende. Het doet wat denken aan die Fiat-directeur, voor wie Fiat weigerde een losgeld te betalen. Cervantes’ terugkeer naar Spanje werd geen zegetocht. Niemand had belangstel ling voor hem, hij kon geen werk krijgen en besloot van zijn pen te gaan leven. Ook in zijn vijf Algerijnse jaren had hij al veel geschreven, maar daar is bijna niets van bewaard gebleven. Hij dichtte dat de stuk ken er afvlogen, schreef zonder enig suc ces het ene toneelstuk na het andere, ver huisde naar Sevilla, zat tot twee keer toe een gevangenisstraf uit wegens nigt-be- taalde schulden en pas in 1605, toen Don Quichot gepubliceerd werd, was er het eerste spoor van succes. Een groot succes, want na de eerste druk in januari of fe bruari moest in juli van datzelfde jaar al een vijfde druk worden gemaakt! Hij was toen al 58 jaar en aan zijn armoedige omstandigheden veranderde het niets (toen Joost van den Vondel 91 jaar oud in 1679 overleed, woonde hij met zijn dochter op één kleine boven kamer op het Singel in Amsterdam). Bovendien zweeg hij nu acht jaar, want pas in 1613 verschenen Novelas Ejemplares, twaalf veelgeprezen korte verhalen. En het duurde tot 1615, voordat het Tweede De'el van Don Quichot ver scheen. Maar over dat Tweede Deel (en het Eerste) vertel ik u morgen, want morgen is er weer een dag. De moordaanslag op Jürgen Ponto heeft overal afgrijzen opgewekt. Bondskanse lier Schmidt (SPD), oppositieleider Hel mut Kohl (CDU) en minister van Buiten landse Zaken Genscher (FDP) hebben de De betoging, die was verboden door de Franse justitiële autoriteiten, was georga niseerd door actiegroepen van milieube schermers en door extreem-linkse acti visten. De politieke partijen uit de linkse oppo sitie - communisten en socialisten - en de linkse vakbonden hadden hun medewer king aan de protestbeweging niet willen geven en hun leden afgeraden aan de demonstratiemars déél te nemen. Vooral onder de Westduitsers trof de politie molotov-cocktails aan en verder helmen, gasmaskers en scharen om de prikkeldraadversperringen rond de reac tor door te knippen. Onder de Westduit sers vielen ook de meeste gewonden. Ze werden in ziekenhuizen in de buurt opge nomen. moord in de scherpst mogelijke bewoor dingen veroordeeld. De 57-jarige Pontó is het derde promi nente slachtoffer van een moordaanslag in de Bondsrepubliek. Bijna drie jaar gele den werd de Berlijnse rechtbankpresident Von Drenkmann vermoord en vier maan den geleden werd procureur-generaal Sig- fried Buback met twee begeleiders in Karlsruhe doodgeschoten. week op het programma staande betogin gen rond een nieuwe atoomcentrale on het gebied van de Lozère op dezelfde manier zullen worden beantwoord. Bonnet wees er nog eens op dat de EEG-commissie in Brussel juist dezer dagen haar instemming had betuigd met de bouw van snelle- kweekreactoren als de omstreden Super- Phénix in Creys-Malville. De radar en radio zijn door de Russen geleverd en zij weten precies op welke golflengten die werken, zei Sadat. De Egyptische president zei dat het voor het Arabische volk en de hele wereld van het grootste belang is dat de Libische leider, kolonel Kadaffi, wordt afgezet. Maar de Egyptische aanval op Libië was niet daarvoor bedoeld geweest. „Dat was om hem een les te leren. Als hij die les niet ter harte kan nemen, wel, dan komt er nog een lesje voor hem”. Sadat vond de legalisatie van drie joodse nederzettingen op de westelijke Jórdaan- oever een zaak van minder belang. Hij zei van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, tijdens diens komende bezoek nadere uitleg te verwach ten voordat hij zich over de Israëlische opvattingen uit wil spreken. Wel sluit hij rechtstreekse onderhandelingen tussen Is rael en de Arabische buurlanden uit. Sadat sprak in opmerkelijk verzoenende toon over de kansen op vredesoverleg in Genève en een echte vredesregeling in het Vrijdag liepen besprekingen tussen Croes’ partij, de MEP, en de tweede politieke partij op Aruba, de Partido Patriotico Arubana, volledig vast. Croes wilde met de PPA komen tot afspraken om een gezamenlijk of helemaal niet aan de formatie-poging voor een Antilliaanse coalitierege ring van Boy Rozendal deel te nemen. De PPA legde een MEP-eis om de formatie voorlopig te boycotten echter naast zich neer. Eerder had Rozendal al laten weten dat hij de MEP niet bij zijn formatiewerk zou betrekken, omdat alleen de partij van Croes voor een onafhankelijk Aruba is. Volgens de formatieopdracht is daarmee geen basis aanwezig voorteen regering met deelname van de MEP, zo liet Rozendal toen weten. De onderhandelingen tussen MEP en PPA werden gevoerd op initiatief van de handel op Aruba. De PPA behaalde bij de Statenverkiezingen drie van de acht voor Aruba beschikbare zetels, de MEP vijf. Over de acties zelf wilde Betico Croes nog weinig zeggen. Vandaag zal een openbare manifestatie worden waan, omdat een van de bezoeksters, Su zanne Albrecht, een dochter van een stu dievriend van haar man was en al vaker bij haar thuis was geweest. Een half uur later hoorde mevrouw Ponto schoten. Haar echtgenoot lag badend in het bloed in de kamer. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Frankfurt gebracht, waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. Jürgen Ponto was behalve president van de Dresdner Bank ook commissaris bij vele zeer grote bedrijven, waaronder Krupp, Thyssen, AEG, Allianz en Merce des-Benz. Hij was actief in de Duitse sport- en culturele wereld. Sadat zei herhaaldelijk dat hij nog steeds vertrouwt op president Carter, on danks de hartelijke ontvangst die hij pre mier Begin van Israel in Washington heeft bereid. De Egyptische aanvallen op Libisch ge bied in juli waren erop gericht de Libisch- Russische plannen te dwarsbomen, aldus Time. Soedan zou Kaddafi’s eerste doelwit zijn geweest. In dit geval zou Libië hebben samengewerkt met de regering van Ethi opië. De Libiërs zouden luchtaanvallen heb ben ontketend op Soedan vanaf hun basis in El-Koefra, terwijl Ethiopië voor een opstand in het zuiden zou hebben zorgge dragen, aldus de Egyptische woordvoer ders volgens het Amerikaanse weekblad. Egyptische gevechtsbommenwerpers vielen tijdens de inval in Libië o.a. El- Koefra aan. Op de vraag of hij het niet gevaarlijk vond dat een eilandelijk bestuur wetten overtreedt, antwoordde Croes dat als de centrale regering en de PPA de meest funda mentele rechten van de mens vertrappen, het volk het recht heeft centrale wetten te breken. „Het Arubaanse volk zit in de bevoordeelde positie dat het een eilandsbe- stuur heeft dat'de mensenrechten volkomen ondersteunt. Noch de centrale regering, noch Nederland, noch de PPA heeft internationaal gezien een voet om op te staan. Produkten als bier, olie en meel, waar een tekort aan is, zal Aruba zo nodig tegen de rechtsregels in zelfstandig uit het buitenland gaan betrekken, zonder daar de centrale regering op Curasao in te kennen, aldus Croes. „Het is verontrustend en verrassend te constateren welke invloed de vrijmetsela rij en het communisme op de Braziliaanse geestelijken hebben”. Mgr. Lefebvre, die door de paus in zijn functies is geschorst, kondigde een vol gend officieel bezoek aan Brazilië aan. WASHINGTON (UPI). Het publiek besteedt weinig aandacht aan het ener gietekort en er zullen crises voor nodig zijn om de Amerikanen te dwingen op te houden met het op grote schaal verspillen van brandstof. e 1 1 e m in fd te fé se e- 1 L r l 1 e i e j i 3. v s in in ra ?n )P et ?n ie )e ie ig ie er m is ie m ;s- m ?n ?n ie if •s st n st ?t :n te te id t- ai s i e e i. n gehouden waarop, naar Croes zei, nadere plannen bekend gemaakt zullen worden. Wel vertelde hij dat de acties van administratieve, economische, culturele en sportieve aard zullen zijn. Kort voor vijf uur zaterdagmiddag reed bij het huis van Ponto een auto voor. Een man en twee vrouwen stapten uit en bel den aan. Mevrouw Ponto deed open en liet het drietal binnen. Zij wilden haar man spreken. De vrouw had geen enkele arg- Het Amerikaanse nieuwsmagazine Ti me heeft gisteren in een artikel, ontleend aan woordvoerders van de Egyptische in lichtingendiensten, geschreven, dat de Li bische leider kolonel Kaddafi voorne mens was een reeks door de Sovjet-Unie gesteunde militaire campagnes te onder nemen tegen gematigde regeringen in het noordoosten van Afrika. Mijn taak voor juli zit er weer op: „Don Quichot” van Miguel de Cervantes Saave dra. Die Cervantes (om met hem maar eens te beginnen) heeft niet mogen klagen over een saai leven. Hij werd geboren in 1547, in Alcala de Henares, een stadje niet ver vqn Madrid en hij stierf in 1616 in Madrid, bijna 69 jaar oud. Daaruit blijkt de veerkracht van de mens in het alge meen en van Cervantes in het bijzonder, want afgezien van het feit dat hij tot zijn dood in armoede heeft geleefd, kwam hij onderweg nog zoveel calamiteiten tegen dat het bij de toenmalige stand van zaken in de geneeskunde een wonder mag heten dat hij nog zo oud werd. Tsjaad zou een ander doelwit van Kad dafi zijn geweest en voorts zou Libië weer met Ethiopië hebben samengewerkt om het staatshoofd van Somalië, Mohammed Siad Barre, te verdrijven. Somalië is af stand aan het nemen van zijn langdurige afhankelijkheid van de Sovjet-Unie. (Vervolg van pag. 1.) Ponto, die behoorde tot de kleine kring van raadgevers van bondkanselier Hel mut Schmidt, werd zaterdag in zijn huis in Oberursel bij Frankfurt neergeschoten. Volgens de politie werd hij met schoten uit twee verschillende wapens vermoord. De daders hadden de bankier waarschijn lijk willen ontvoeren, maar hij zou zijn doodgeschoten toen hij zich verzette. De Russische beschuldiging dat de Egyptische strijdkrachten werden gecoör dineerd door een Amerikaans vliegdek schip in de Middellandse Zee, wees Sadat van de and als „zwarte propaganda”. Zijn vader was een heelmeester van blijkbaar beperkte kwaliteiten, die van stad tot stad trok om aan de kost te komen, waarbij Miguel, als een van de zeven kin deren, hem vermoedelijk vaak vergezelde. Miguel zelf trok op zijn 22e ook als een gastarbeider avant la lettre naar Rome, als kamerdienaar van een kardinaal. Een jaar later, in 1570, nam hij dienst in een com pagnie infanterie toen de paus samen met Venetië, Genua en Spanje ten strijde trok tegen de Turken. Op 7 oktober 1571 vocht hij mee in de slag bij Loponto, waar de christenen de Turken versloegen. Cervan tes werd door twee haakbuskogels in de borst getroffen en zijn linkerhand werd verminkt, wat hem niet belette ook in 1572 en 1573 nog aan gevechten deel te nemen. Voor geen kleintje vervaard dus. Na die militaire periode trok hij zich ruim éen jaar in Italië terug, om zich op 20 septem ber 1575 in te schepen voor zijn terugreis naar Spanje. Als oud-oorlogsheld had hij aanbevelingsbrieven bij zich van Don Juan van Oostenrijk, de hertog van Sossa en van de onderkoning van Sicilië, be stemd voor koning Philips van Spanje, dus zijn kostje leek gekocht. Helaas werd de galei waarop hij voer door Barbarijse zeerovers overvallen en Cervantes werd met de overige opvarenden, onder wie zijn broer Rodrigo, naar Algiers gebracht, waar inmiddels zo’n 25.000 christenen in moorse slavernij doorbrachten. WASHINGTON (Reuter, AFP). Presi dent Sadat van Egypte heeft in een giste ren door een Amerikaanse televisiemaat schappij uitgezonden vraaggesprek ge zegd dat hij de Sovjet-Unie een protestno- ta zal sturen, omdat een Russisch oorlogs schip, het hefschroefvliegtuigmoeder- schip Moskwa, tijdens de gevechten met Libië vlakbij de Egyptische territogiale wateren heeft gelegen en de hefschroef- vliegtuigen toen de Egyptische radiover bindingen hebben gestoord. De botsing vond plaats toen de demon stranten in de stromende regen een storm loop begonnen op het zwaar bewaakte bouwterrein. Twee betogers en twee agenten verloren door exploderende traangasgranaten of benzinebommen le dematen. De om het leven gekomen de monstrant, een 31-jarige Fransman, zou door een hartaanval zijn geveld. De moordaanslag op Ponto is volgens de politie zeer goed voorbereid. De vlucht van de misdadigers was „professioneel”. Het onderzoek heeft aangetoond dat er een handgemeen was voordat er op Jürgen Ponto werd geschoten. Aangenomen wordt dat de terroristen aanvankelijk van plan waren de bankier te ontvoeren, ten einde een hoog losgeld te kunnen eisen. Deze laatste opmerking van Bonnet wijst erop dat de kwestie van de snelle- kweekreactoren, die tweemaal zoveel energie opleveren als die van het oude type, toch ook door de autoriteiten nog niet helemaal is verwerkt. PEKING (AFP/Reuter). De Chinese minister van Defensie, Yeh Tshieng-Ying, heeft gisteren opgeroepen tot onmiddel lijke modernisering van de strijdkrachten omdat een wereldoorlog wel eens „vroeg tijdig” zou kunnen uitbreken. Midden-Oosten. Zonder de Palestijnen kan echter geen vrede worden bereikt, zei hij. RIO DE JANEIRO (AFP). De Franse rebellerende aartsbisschop mgr. Marcel Lefebvre heeft zaterdag tot de pers in Santos en Rio de Janeiro in Brazilië ge zegd dat paus Paulus „een zwakkeling” is en „verraden, wordt door de vijanden van de kerk die hem omringen”. Hij verklaarde dat de huidige kerk, en met name die in Brazilië, geïnfiltreerd was door „ondermijnende reformisten die de protestants-communistische denkbeelden aanvaarden”. De pacifistische kant van het protest in en om Creys-Malville heeft de politieke oppositie enigszins in verlegenheid ge bracht. Communisten en socialisten heb ben de kwestie van de atoomenergie - en die van de „force de frappe”, het atomaire afschrikkingswapen - verwerkt in hun-„ge meenschappelijk program”, dat de basis is voor een linkse regeringspolitiek, móchten deze partijen volgend jaar de algemene verkiezingen winnen. Socialistenleider Mitterrand heeft een referendum over de kwestie voorgesteld, dat werd afgewezen door zowel de communistenleider Mar- chais als door president Giscard d’Estaing, omdat de grondwet een dergelijk referen dum niet zou toestaan. Vanzelfsprekend hadden Marchais en Giscard ieder hun eigen redenen voor deze afwijzing. Het is waar dat de EEG-commissie zich gunstig over het Super-Phénix-type heeft uitgelaten. Tegenstanders wijzen echter op het besluit van de Amerikaanse presi dent Carter om voorlopig af te zien van de bouw van dergelijke reactoren. Ook in Groot-Brittannië, waar men al lange tijd ervaring heeft met de bouw van atoomcen- trales voor de opwekking van elektriciteit, schrikt men terug voor de enorme „out put” en het daarmee gepaard gaande risi co van deze kweekreactoren, die ook nog genoeg „bijprodukten” opleveren om er atoomwapens van te vervaardigen. De minister van Binnenlandse Zaken, Christian Bonnet, verklaarde gisteravond voor de televisie dat anarchisten uit het buitenland verantwoordelijk zijn voor de bloedige gebeurtenissen. Hij zei dat Frankrijk iedere democratische discussie op welk terrein dan ook toelaat, maar geen betogingen waarbij van tevoren is verteld dat schade aan gemeenschapsgoed zal worden aangeoracht. De minister noemde het aantal van 50.000 betogers een „vriendelijke grap”. Volgens minister Bonnet had zich uit het geheel van dey 20.000 betogers een groep van 1000 los gemaakt, die hij betitelde als „anarchisten die geen grenzen kennen en die al elders actief zijn geweest, met name in de Bonds republiek”. TOKIO (AFP). Noord-Korea heeft gis teren een militaire zone van 50 mijl gere kend vanaf zijn kust ingesteld, tegelijk met een economische zone van 200 mijl, tenein de de soevereiniteit en de hulpbronnen van het land te beschermen, zo heeft radio Pjongjang gehoord in Tokio bekend gemaakt. Met ingang van vandaag, aldus het be richt, mag geen vreemd vliegtuig, schip of onderzeeër, hetzij civiel hetzij militair, de 50-mijlszone betreden zonder vergunning vooraf van de Noordkoreaanse regering. De Chinese media spreken van een „lan ge, belangrijke toespraak” van de maar schalk tot 10.000 mensen op een bijeen komst ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van de vorming van het volksbe vrijdingsleger. Tsjieng-Ying zei dat de strijdkrachten, de militie, de wapenontwikkeling en de defensie-industrie snel moeten worden versterkt. De 80-jarige maarschalk her haalde eerdere waarschuwingen van Pe king dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in een „steeds heviger strijd om de hegemonie zijn gewikkeld én dat eens een aereldoorlog zal uitbreken”. „China moet gereed zijn voor een vroeg tijdig uitbreken van een oorlog en een grote oorlog”. De Chinese televisie, die de toespraak ^uitzond, liet voortdurend voorzitter Hoea Een van de gewonde demonstranten wordt afgevoerd. ORANJESTAD (ANP). De leider van de Arubaanse afscheidingsbeweging, Betico Croes, heeft op een pers conferentie aangekondigd dat Aruba vanaf vandaag een grote actie gaat ontketenen tegen de centrale regering die zetelt op het eiland Curasao. „Wij zullen de centraal opgelegde wetten gaan overtreden omdat het Arubaanse volk niet accepteert dat Caraca samen met een Arubaanse minderheid over staatkundige wijzigingen van Aruba gaat beslissen,” aldus Croes. Alle acties zullen er volgens hem op gericht zijn de Antilliaanse constellatie te verbreken, daar die de onaf hankelijkheid van Aruba in de weg staat. „Wij zijn thans in een periode van voortdurend conflict met de centrale regering beland. De acties zullen escaleren en kunnen uitlopen op een totale onafhankelijkheid van Aruba. Als de instanties van het Koninkrijk en de Antillen niet tot inkeer komen, dan hebben zich reeds andere landen bereid verklaard ons te helpen, zodat wij heel goed tot een onafhankelijkheidsverklaring kunnen overgaan,” ver telde Croes op zijn persconferentie. tnjfël

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3