Drie Hoogovenjubilarissen maakten de „40 vol p Vis en vangst ondermaats bij hengelwedstrijd op Zuidpier Zeilen Automobilist maakt brokken in IJmuiden Joy-rijders laten wrak achter Auto uitgebrand op Velser Traverse STEVIGE KRAAK BIJ JUWELIER Lunaparken Nieuwsgierige knaap breekt pols op sluis Liefhebberij „KERMISPACHT DE KURK WAAR FEEST OP DRIJFT” al 1 1 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 AUGUSTUS I. MAANDAG 1 (Van één onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Sant poortse feestweek ging zaterdag ochtend niet van start met de ope ning van de kermis en evenmin met het startschot voor de heren wielrenners. Een kleine intieme gebeurtenis in de zaal van De Weijman ging daaraan vooraf. De plek waar het een paar eeuwen geleden allemaal begon. Keurig gedekte tafeltjes, kaarslicht en gasten die in hun beste plunje binnenstromen. Eerst nog wat on wennig maar al naar gelang de ruimte zich vult toch op hun ge mak. Het geroezemoes van stem men groeit. De heren organisato ren houden audiëntie. Zijn gast heren. Niet voor Jan Publiek maar voor de kermisexploitanten. Daarom is er koffie met gebak en een koele of iets pittigere dronk tot besluit. ■SÉ Sr. Santpoort „in handen van r zeven gastvrije heren 4 i. J. H. VAN AALST r e a D. SOULJÉ d. e n De brandweer moest zaterdag om kwart voor drie even in actie komen op een brandmelding bij het vrieshuis van Parle- vliet aan de Texelstraat in IJmuiden. Daar had het dak vlam gevat, maar het perso neel had het vuur al geblust. Het brandje is vermoedelijk ontstaan omdat een hete schijnwerper op het dak lag, die de asfalt- papier dakbedekking heeft aangestoken. VELSEN. Op de Velser Traverse in Velsen-Noord, precies op het viaduct over de Tunnelweg is zondag om kwart voor twaalf een personenauto volledig uitge brand. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De brandweer van Velsen kon niet voorkomen, dat de auto geheel uitbrandde. De oorzaak is volgens de brandweer een kapotte carburateur ge weest, waaruit benzine heeft gelekt op de hete uitlaat, die vlam heeft gevat. n n De informele bijeenkomst heeft een ont spannen karakter. De zeven bestuurderen van de harddraverijvereniging onderhou den zich aan de verschillende tafeltjes met hun gasten. Waarschijnlijk is dit één van de weinige momenten dat dit zevental tij dens de feestweek bijeen is. Allemaal heb ben ze op uiteenlopende tijden hun taken. Een week van hollen en draven. Ze hebben er allemaal zo ongeveer acht dagen vacan- tie voor opgenomen. Ze zouden niet anders willen. Want de Santpoortse feestweek is een beetje hun week. IJMUIDEN. Een omvergereden ver- keerszuil, een geheel vernield dwanghek en een grotendeels beschadigde auto wa ren het resultaat van de manoeuvres die een 20-jarige inwoner van Velsen van vrijdag op zaterdag omstreeks het mid dernachtelijk uur met zijn auto uitvoerde. den Beemster excelleert Schoo nog als monsterknecht. Draaft in zijn kraakhelde re witte pak met de trots van de Noordhol- landse paardenfokkerij voor de heren ju ryleden. Op dezelfde plek waar hij zelf lauweren oogstte met eigen fokprodukten. Secretaris van de club is J. A. Meiden kamp uit Driehuizen. In het dagelijks le ven reclameadviseur. Hij heeft speciale bemoeienis met de organisatie van de jaar markt. Daarover wil hij best een paar harde noten kraken. „Kijk, iedere plaats heeft wel zoiets al$ een jaarmarkt. Er wordt van tevoren wel een hoop bombari over gemaakt maar meestal wordt het een manifestatie van plaatselijke winkeliers. Wij zoeken eerst in de oude ambachten bij elkaar en bouwen daar de rest gewoon omheen.” In april begint Meulenkamp de eerste contacten te leggen. Hij trekt er het land voor in. „Ja”, merkt hij lachend op, „als de blaadjes aan de bomen komen begint de feestweek bij mij al te kriebelen”. Overi gens is deze enthousiasteling ook al 21 jaar lid van het bestuur. En dan is er Jan van Baarsel. Van be roep free-lance journalist. Een man die meer dan ooit vertrouwd is met het verle den en ook over de historie van de Sant poortse feestweek alles weet te vertellen. Alsof hij het allemaal heeft meebeleefd. Of hij alle mensen die in de historie van dat gebeuren opduiken persoonlijk heeft ge kend. Het wachten is op een brochure van zijn hand waarin die roemrijke geschiede nis eens uit de doeken zou worden gedaan. Moeilijk te benaderen is penningmeester J. Lootsma jr. De man die er duidelijk weinig voor voelt om veel te vertellen over het financiële wel en wee van het eeuwen oude evenement dat nooit om subsidie zeurt, maar in staat is zichzelf te bedrui pen. Het comité wordt voltooid door vee houder Th. A. van Veen en laborant H. Masteling. Mensen die instemmend knik ken bij wat voorzitter Scholz en secretaris Meulenkamp vertellen. Voor hun is de feestweek een week van hard werken. Nadat voorzitter P. F. Scholz, in het dagelijks leven directeur van een handels- onderneming, de aanwezigen welkom heeft geheten en een dronk heeft uitge bracht op het welslagen van het kermisge- beuren, heeft hij tijd voor een babbel. „Ja eigenlijk is het een gekke vereniging. We hebben zo’n 700 leden. Dat wil zeggen gezinnen die lid zijn. Je ontmoet ze op de feestweek en een groot deel op de jaarlijk- Toen de politie ter plekke verscheen waren de crossers verdwenen. Het voer tuig waarmee zij hun capriolen hadden uitgevoerd hadden zij achtergelaten in het troebele water van de averijhaven. Aardde hand van het kenteken kon worden vastge steld dat het stuntwerk waarschijnlijk was uitgevoerd met een voertuig dat als auto wrak stond geregistreerd. se ledenvergadering. De week zelf geeft veel drukte. Wij zorgen voor de voorzienin gen. De technische organisatie geven we uit handen aan verenigingen en organisa ties. Voor een wielerronde moet dat en voor de kortebaan-draverij ook. Als dat niet mogelijk was stonden ze voor een onmogelijke opgaaf. In september houden we als bestuur een vergadering over alles wat fout is gegaan. Die bespreking duurt nooit erg lang. In januari komt de kermis- verpachting ter sprake. Dat is belangrijk. In de feestweek kunnen we met geld strooien omdat die verpachting goed loopt. We kunnen de mensen op die manier een programma bieden dat klinkt als een klok. Als alles achter de rug is gaan we in mijn Lemster aak, met elkaar een dag zeilen op het IJsselmeer om bij te komen. Dat heb je wel nodig want de feestweek is een klein bedrijf geworden.” Jan Kabsit uit de buurt van Breukelen is ook van de partij. Dertig jaar heeft hij kermis en Lunaparken afgereisd met bumperspelen. „Ze noemden me Jan Dub- beltje-dubbeltje”. In 1970 is de man er mee gestopt. Maar voortgekomen uit een on vervalst geslacht van kermisbeden kon hij geen afscheid nemen van de geur van oliebollen, de stemmen die bepaalde at tracties aankondigden en het allesover heersende muzikale spektakel. Jan Kabalt organiseert Lunaparken. Hij paste op die manier prachtig in de formule van de organisatoren van de feestweek. Jan krijgt een schets van de beschikbare terreinen en van de opstallen van de pachters. In de vergadering van de verpachting heeft hij een belangrijke stem. Hij kent het wereld je en weet wat „de heren” verlangen. „Het moet feestelijk en gezellig zijn”. Jan Ka balt kan dat zo ongeveer garanderen. Als het onderwerp „omzet” ter sprake komt wordt Scholz ook wat voorzichtiger met zijn woorden. Gevraagd of die in de buurt van de half miljoen ligt merkt hij echter op dat in die orde van grootte wel moet worden gedacht. ti- e- [e s- ;e >e le ie al Zijn zoon staat nu in Santpoort met holeycranes, zijn schoonzoon, Wouter van der Ven, het rotario-spelen. En dan is Kabalt natuurlijk een naam, die onverbre kelijk verbonden is met de historische poppenkast op de Amsterdamse Dam. Kabalt: „Weet je wat plezierig is. Het is hier een goedbezochte kermis en wat de pacht betreft willen ze hier niet het onder ste uit de kan. Heel erg belangrijk. Ook de ontvangst hier haalt het onpersoonlijke karakter weg tussen het altijd reizende kermisvolk en de gemeenten waar je staat. Meestal word je door een marktmeester je plaats aangewezen. Voor de rest zoek je het dan zelf maar uit!” 0 n 1. e >n at et is: jk A. d: rs 1. A. ze ?s in n. it- ie m e- in De jeugd was zaterdagmiddag veruit in de meerderheid bij de zeeviswedstrijd van de IJmuidense VW. Voorbij het eerste hek van de Zuidpier zwiepten 55 henge laars het aas uit op de plek waar het visgerei het minste gevaar loopt: aan de zuidkant van de pier. Veertig deelnemers onder de veertien jaar voor welke groep een apart klassement was ingesteld. Van af twaalf uur was de inschrijving bij het Paviljoen Zuidpier waar om half vijf de prijsuitreiking was. In het jeugdklasse- ment kwamen de prijzen terecht bij P. van Gelder (1), J. Achterberg (2), J. van der Pijl (3), en R. Fortuin. Bij de volwassenen zaten de hengelaars P. Zuurbier, L. van Duin en A. Kalkman in de prijzen. Wie zaterdagmiddag vis aan de haak sloeg zat onherroepelijk bij de winnaars want de vangst was niet om over naar huis te schrijven. Er kwamen in totaal negen vis sen boven water waarvan sommige onder maats maar dat speelde geen rol. Aantal len telden en niet de maat. De prijzen bestonden uit hengelspullen en spellen voor de jeugd. Het visevenement op de pier werd voor het achtste jaar uitgeschreven. De VW werkte bij de voorbereiding en de wed strijd zelf nauw samen met de IJmuider Strandvereniging en de gemeente Velsen. De zaak aan de Bloemendaalse Straat weg werd in de nacht van Saterdag op zondag binnengedrongen via de achterzij de waar men erin slaagde het sluitwerk van een deur te forceren. In de winkel ruimte, die vanaf deze zijde niet beveiligd bleek te'zijn, werd een stevige bres gesla gen in de voorraad kostbaarheden. Een woning aan de Santpoortse Dreef was zaterdagochtend tussen kwart over tien en half één het doelwit van ongewenst bezoek. Via een tuindeur die werd gefor ceerd kwam men binnen waar alles werd doorzocht. De buit bestond uit 350 Belgi sche franken. In Santpoort is dat anders. Dat komt omdat Santpoort stoelt op een traditie van 218 jaar. De heren organisatoren hebben daar iets van geleerd. Als het koffie-uurtje in de Weyman ten einde loopt omdat het tijdstip van de officiële opening van de kermis nadert, vraagt voorzitter Scholz of de dames en heren in de weekends de muziekkraan niet te ver willen opendraaien. Dat wordt graag be loofd. Het Santpoortse feestgebeuren is uit de startblokken! IJMUIDEN. Een 14-jarige jongen uft Hoenderloo die vrijdagmiddag geboeid stond te kijken hoe een schip in de Noor- dersluis werd geschut, kon het niet nalaten de dikke tros die over de bolder was ge worpen even aan te raken. Op dat moment werd bij de afmeermanoeuvre de tros door de beweging van het schip strak getrok ken. De knaap kwam met zijn arm knel te zitten en liep een gebroken pols op. Hij werd ter behandeling overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. IJMUIDEN. Personeel van de bewa kingsdienst van Hoogovens alarmeerde in de nacht van zondag op maandag om streeks half één de politie van Velsen in verband met wat stuntwerk dat door eni ge jongelui met een auto werd uitgevoerd op de Reijndersweg. met inhoud. Uithanden van zijn chef de heer Jonkman ontving deze jubilaris het gouden horloge. Namens de collega’s ont hulde de heer W. J. A. Brons dat in overleg met mevrouw Souljé was besloten tot een cadeau. Het bleek een fiets te zijn die aanvankelijk werd aangeboden in de vorm van een „ludieke” hometrainer, doch werd gevolgd door een fonkelend herenrijwiel. Alle jubilarissen danken voor de vele blijken van waardering die in woord, geld en goed tot uitdrukking waren gebracht. De feestelijkheden werden besloten met een intiem samenzijn van de jubilarissen met hun gezinsleden en naaste medewer kers. Bij de Strandvereniging is het oogmerk voor de mensen in strandhuisjes wat leven in de brouwerij te brengen. Het grootste aantal inschrijvers kwam van de camping De Duindoorn en van de huisjesbewoners aan het strand wat gezien de opzet een beetje voor de hand ligt. De deelname elders uit de gemeente viel een tikkeltje tegen. Door meer propaganda wordt ge tracht daar volgend jaar verandering in te brengen. Veehouder G. A. Schoo uit Hobrede, een buurtschap in de nabijheid van het Noord- hollandse Oosthuizen, is het voorbeeld hoe diep deze bestuurlijke liefhebberij is ge worteld. Al zo’n jaar of dertig maakt hij deel uit van het bestuur. Achttien jaar geleden verbet hij Santpoort. Hij bleef de feestweek trouw. Schoo is de man van de paarden. In dat wereldje kent hij iedereen en iedereen kent hem. Santpoort zou hem node missen. Dat alles neemt niet weg dat het boerenbedrijf in Hobrede gewoon door moet gaan, ’s Morgens om kwart voor vijf is het meikerstijd. Op 15 hectaren land grazen 40 melkkoeien en een koppel scha pen. Op de keuringen in Opmeer en Mid- SANTPOORT. Het dievengilde is het afgelopen weekend actief geweest in het feestende Santpoort. Bij een juwe- lierszaak bestond de buit uit een hoeveel heid horloges en sieraden die ruw geschat een waarde van enige tienduizenden gul dens vertegenwoordigt. „Het is een ontvangst die we een jaar of vijf geleden in het leven hebben geroe pen”, vertelt voorzitter Scholz van de Santpoortse harddraverijvereniging. „Santpoort is voor deze mensen een be grip geworden. Wij zien ze graag komen want de pachtprijzen van de kermis vor men met elkaar de kurk waar de hele zaak wel zo’n beetje op drijft.” De knaap werd met zijn beschadigde voertuig aangetroffen op het Marktplein nadat bij de politie een melding was bin nengekomen dat op Plein 1945 een ver- keerszuil door onbesuisd verkeersgedrag van een automobilist was gesneuveld. Ter plekke weigerde hij gevolg te geven aan een stopteken van de politie. Met plankgas ging hij er weer vandoor in de richting van Plein 1945 waar hij de macht over het stuur verloor en een ter plaatse aanwezig dwanghek over een afstand van 12 meter verkreukelde. Op het politiebureau bracht een bloed proef aan het licht dat de nachtelijke weg- piraat onder invloed van alcohol verkeer de. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs terwijl zijn auto, die een plekje kreeg op het wrakkenterrein achter het politiebureau, niet verzekerd was. De 7” van Santpoort. Van links naar rechts, voorop J. Lootsma jr., J. van Baarsel. Daarachter G. A. Schoo, J. A. Meulenkamp, Th. A. van Veen en daarachter H. Masteling en P. F. Scholz. IJMUIDEN. Waardevolle onderschei dingen, cadeau’s en woorden van waarde ring vielen drie werknemers van Hoogo vens ten deel die vrijdag alle drie in het zonnetje werden gezet vanwege hun 40- jarige dienstverband bij de IJmuidense staalgigant. De heer J. Voorburg uit IJmuiden van het coderings- en standaardisatiebureau werd in gezelschap van zijn echtgenote en dochtertje toegesproken door de heer J. H. Brinkhorst. Hij schetste de loopbaan van de jubilaris waarbij hij speciaal stil stond bij de benoeming in 1957 tot technisch assistent van het normalisatiebureau. Een afdeling waar momenteel 140.000 artikelen zijn gecodeerd. Namens de directie over handigde spreker de jubilaris de gouden zeester m^t briljant en een gouden horlo ge. Uit handen van zijn chef A. P. van de Berg mocht de heer Voorburg een gratifi catie in ontvangst nemen. De collega’s stonden klaar met. waardevolle cadeau’s. Jubilaris J. H. van Aalst uit Velsen- Noord van de elektrotechnische, instru- menttechnische dienst, mobiele vaklieden ijzer en staal werd met zijn echtgenote toegesproken door zijn chef ir. A. C. Mon ster. „De mobiele vakliedengroep heeft door uw inzet een duidelijk gezicht gekreg- ne”, aldus spreker die de jubilaris de gou den speld met briljant en een gratificatie overhandigde. Uit handen van zijn directe chef ontving hij het gouden horloge. Ook hier veel cadeau’s van de afdeling. Eveneens uit Velsen-Noord komt de heer D. Souljé van de elektrotechnische afde ling nieuwbouw. In aanwezigheid van vele familieleden werd hij toegesproken door de heer J. in ’t Veld. Hij benadrukte de waarde van de trouwe standvastige mede werker Souljé. Ook hem viel het insigne met briljant ten deel alsmede een envelop 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5