Fassbinder is Duits zonder enige moeite diepe emoties op Boymans koopt werken van Margritte aan voor bijna twee miljoen en Dali Jiddisch theater in Oost-Berlijn Derde grote slag voor museum tijdens laatste twintig jaar filmklimaat beu Bonnie Raitt roept Alechinsky wint Mellonprijs Uitbundig RAI-publiek tijdens concert van het jaar" Riem onder hart steken Chocolade Doodzonde Roddel Jurylid VOORTAAN WERKEN IN HOLLYWOOD KUNST 19 7 7 AUGUSTUS MAANDAG 1 8 temperament en emotie te bieden heeft verstek gaan en dat voorval Door Bert Bakker ROTTERDAM. Als de ge meenteraad van Rotterdam tij dens de zitting van 4 augustus akkoord gaat, wordt de collectie van het museum Boymans-Van Beuningen uitgebreid met zeven kunstwerken uit de stroming van het surrealisme. Met de aankoop van twee werken van Salvador Dali en vijf van René Magritte is zoals wij afgelopen vrijdag be richtten een bedrag van bijna twee miljoen gemoeid. De vier gouaches zijn afkomstig uit de privé-collectie van de Engelse maecenas Edward F. W. James. sloeg gapende bressen in haar vaak zo natuurlijke 'zelfverzekerdheid. Het concert in Amsterdam moest immers slagen. AMSTERDAM. „Vanavond heb ik hoge noten gezongen, die ik geen twee, drie jaar heb gehaald”, zei een stralende en opgeluchte Bonnie Raitt zaterdagavond laat na haar concert in de uitverkochte ieuwe RAI-concertzaal, waar een uitbundig publiek vanaf het eerste moment n een on-Nederlandse feeststemming verkeerde. Het was de eerste keer dat de roodharige blueszangeres en gitariste een concert gaf in ons land en ze moet er de laatste dagen eraan voorafgaande flink tegenop gezien hebben. Tijdens tv-opnamen voor VARA’s Wonderland afgelo pen maandagmiddag liet haar stem zo essentieel voor wat zij aan 1 RAINER WERNER FASSBINDER os, en es- en en es- in, sk, ie. Dali’s werk uit de jaren dertig”. -1- De prijs zal op 28 oktober, ter gele genheid van de openstelling van een aan Alechinsky gewijde tentoonstelling in Pittsburgh, worden uitgereikt. De industrieel naar wie de prijs is vernoemd, Andrew W. Mellon, was een van de oprichters van de „National Gallery” in Washington. Hij was minis ter van Financiën onder president Her bert Hoover. De nieuwe prijs, waaraan een gelds bedrag van 50 duizend dollar is verbon den, wil dezelfde rol spelen die de No belprijs speelt in de wereld van de schone letteren en de wetenschap. NEW YORK (AFP). De in Parijs gestorven Belgische schilder Pierre Alechinsky is winnaar geworden van de eerste „Andrew W. Mellonprijs” van het museum van Pittsburgh in Pennsylvania, zo is in New York be kendgemaakt. Hoewel nog slechts een handvol joden is overgebleven van de tienduizenden die voor het Duitsland van Hitler in Berlijn woonden, zijn de zes voorstellingen die het Staatsgezelschap uit Boekarest in de DDR geeft, volledig uitverkocht. OOST-BERLIJN (Reuter). De Oost- berlijners hebben in het voorbije week einde een zeldzame glimp kunnen opvan gen van de Joodse cultuur, die door de Nazi’s vrijwel is uitgeroeid. Vooral met de werken van de Belgische surrealist is men bijzonder blij, omdat men in Rotterdam pas één Magritte heeft: „Op de drempel van de vrijheid” (1929). De andere aangekochte Magrittes zijn de gou ache „La Maison de verre” (1939), het schilderij „La jeunesse illustrée” (1937) en de gouaches „La bonne aventure” (1939) en „De lege lijst” (1934), welk laatste ont werp eens dankbaar is gebruikt bij de Daltrey-elpee, waarop dan ook in de aftite ling een royaal „with thanks to Magritte” voorkomt. lijk („La maison de verre”) op de schilde rijen is afgebeeld. Aangezien de collectie binnen afzienbare tijd wordt onderge- bracht in een museum, achtte de excen trieke Brit het niet oribaar om „in je eigen museum zelf afgebeeld te hangen”. Die bijzondere band met Boymans-Van Beuningen dateert van een jaar of acht geleden, toen in Rotterdam een grote over zichtstentoonstelling van Dali werd geor ganiseerd. Die expositie was een enorm succes. Er kwamen 190.000 bezoekers (on der wie Edward James), en ondanks de hoge kosten (negen ton) slaagde men er toch in een batig saldo (85.000 gulden) te behalen. Op deze tentoonstelling waren maar liefst 32 werken uit de James-collec- tie te zien. Ook erna zijn telkens doeken van Dali in bruikleen bij Boymans te zien gebleven. Ongeremd door angst of onzekerheid trekt Bonnie van leer mét Higher and higher, een lekker rockend nummer waar- Als vrouw moet je bij wijze van spreken al twee maal zo goed zijn als een man om het als musicus te kunnen maken, tenzij je van mening bent dat het geringe aantal vrouwen dat uitblinkt in het door mannen gedomineerde wereldje van de lichte mu ziek zich laat verklaren vanuit de geringe muzikale talenten van het zwakke ge slacht. Ten overvloede: dat laatste wordt bepaald niet door mij onderschreven. Een van de door Boymans-Van Beuningen aan te kopen werken is deze in 1939 door René Margritte vervaardigde gouache, „La maison de verre” genaamd. Het familiebezit, onder andere het land goed West-Dean in Zuid-Engeland, en de Volgens James zelf heeft hij nooit de bedoeling gehad om een echte collectie op te bouwen. „Ik kende”, zei hij eerder dit jaar in de Sunday Telegraph, „alleen toe vallig een heleboel talentvolle jonge schil ders, en de meesten van hen waren blut. Ze hadden geld nodig, dus begon ik van ze te kopen om ze zo in staat te stellen door te gaan. Ik was heel verbaasd toen ik ieder een op een gegeven moment over de Ed ward Jamescollectie hoorde praten. Ik, een verzamelaar? Nou, daar wist ik zelf niks van, hoor”. schilderijen zijn inmiddels ondergebracht in de Edward James Foundation. Het be stuur hiervan ziet erop toe dat het kasteel West-Dean de bestemming houdt die Ja mes eraan heeft willen geven: een volksho geschool voor oude ambachten. Op dit landgoed staat ook James’ eigen woning, Monkton House, een paars geschilderd landhuis met allerlei exotische ornamen ten en een extravagante collectie roerende goederen, waaronder een stoel van Dali en een sofa, die de vorm heeft van de lippen van Mae West. Met de medley Leave on-Sugar Mama en Threetime Loser sluit ze een programma af, waarin zij uitsluitend songs van ande ren heeft gebracht, maar wel op zo’n ma nier, dat ze de indruk achterlaat alsof ze allemaal voor haar geschreven zijn. De toegiften, Home (o, wat mooi), Runaway en Stephen Stills' Bluebird, passen optimaal bij wat wel eens hét concert van 1977 zou kunnen zijn als we per 1 januari 1978 de boekhouding gaan opmaken. JOHN OOMKES Na eerst de filmrechten los te hebben gekregen van Nabokov, maakte Fassbin der een lijstje van Engelse scriptschrij vers met bovenaan Tom Stoppard, die door de Duitse regisseur in het bijzonder werd bewonderd voor zijn toneelstukken „Jumpers” en „Rosencranz and Guilden- stern Are Dead”. Producent Martheshei- mer en Fassbinder reisden naar Londen voor overleg met Stoppard. grootscheepse aanpak als bioscooppro- duktie die op een internationale markt kon mikken. Er werd een budget gefour neerd van ruim acht .miljoen gulden, waarmee Despair de tot dusver duurste film zal zijn uit de Duitse filmgeschiede nis. En dat terwijl Fassbinder juist de naam heeft een uiterst economisch wer kend low-budgetfilmer te zijn. Deze pro- duktie had een opnameschema van ne gen weken, wat voor Fasbinders begrip pen ook heel erg lang is geweest. Despair is tevens de eerste film waarvoor hij niet zelf het script heeft geschreven. met grote tegenzin gedaan, want zijn affiniteit met het officiële filmgebeuren is gering. Zo gering zelfs, dat hij dus zijn heil elders gaat zoeken. In het film vak blad Variety zei Fassbinder vorige week: „Tien jaar lang heb ik nu het Duitse provincialisme bevochten en voor dit land gedaan wat ik kon, maar ik ben het beu. In Duitsland heb je je als filmmaker te houden aan een serie ongeschreven wetten die lastiger zijn dan een open censuur, omdat je in het het laatste geval tenminste zou weten waar je precies aan toe bent”. Het Joods theater van Roemenië gaf voor het eerst in een ander land achter het Ijzeren Gordijn een voorstelling en wel in de hoofdstad van de DDR. Tot nu toe was het buiten Roemenië alleen nog maar opgetreden in de Verenigde Staten en Israel. Het Joods Theater van Roemenië is met een gezelschap in Warschau, het enige in de wereld dat nog in het jiddisch speelt. ie. 2): ng 3S- de vloer kwam - bevriend raakte met di- verse kunstenaars. Behalve Dali en Ma gritte, die toen hun werk aan de straatste nen niet kwijt konden, behoorden hiertoe de dichter John Betjeman, de Italiaan De Chirico, Leonora Fini en Paul Tchelit- schew, de laatsten allemaal beeldende kunstenaars. Vooral Dali en Magritte ge noten James’ financiële steun, zo rigou reus, dat er enkele jaren waren waarin zij exlusief voor hem schilderden. Fassbinder heeft inmiddels plannen voor een tweede Engels gesproken film. Het script daarvoor zal worden geleverd door Kim Arcali, de man die Bertolucci de draaiboeken bezorgde voor Last Tan go in Paris en Novecento. Die volgende Fassbinder-film zal Sunday Murderers als titel meekrijgen. )’s de Het aantal Dali’s in de transactie is min der dan de Magrittes, omdat „Rotterdam” al drie Dali’s heeft: „Shirley Temple” (1939), „Het aangezicht van de oorlog” (1940) en de sculptuur „Venus van Milo met laden” (1936-’64). se en ist rg in ch en •ht rel en de en In te at at rs iet P- en at de 5it :ht. rie. !.50 tief zie .05- lat. ku- tei- ier 1.45 1.00 ein lm. ele ige. 1.00 ur- _>es ur- 1.00 jrt. be- OC) Oi) ril- (K) lm. (K) rij- ier tu- ro- en its- fen es), ur ht. ng- 140 ur- dy. (K) .30- ,et ie- te le er en ss- Volgens Fassbinder is er de laatste twee, drie jaar sprake van een toenemen de verrechtsing in het Duitse produk- tiebeleid, dat voor een belangrijk deel het maken van „artistieke” films alleen mo gelijk maakt via subsidies of toelagen van de overheid. „Als je geld wilt hebben om een film te maken”, zegt Fassbinder, „heb je er geen notie van hoe men je zal behandelen. Maar ze willen in elk geval literaire projecten in plaats van films die met hun benen op de grond blijven staan. Men wil „ongevaarlijke” films stimule ren. Dat houdt in dat als een project er sterk uitziet maar op hetzelfde moment onderhoudend en verondersteld provo cerend, men dan zal terugschrikkend. Dan stoppen ze nog liever geld in een ronduit ultra-linkse film, omdat die com mercieel toch wel zal floppen, terwijl de overheid er intussen een schijn van libe ralisme mee krijgt”. De verzameling van Edward James is ontstaan in de jaren ’30, toen hij - zeer gefortuneerd, volgens de roddel hield men hem ook voor een onwettige zoon van Edward VII, die veel bij zijn moeder over k - Aanvankelijk zou hij dat wèl doen, maar hij veranderde van mening toen hij besefte dat het ook verstandiger zou zijn de film Engelse dialogen mee te geven, aangezien bepaalde humoristische on dertonen, zo vreesde Fassbinder, in de De aangekochte Dali’s zijn een groot drieluik: „Landschap met een touwsprin- gend meisje” en „De zonnetafel” (1936). Het drieluik is al als bruikleen in Boymans te zien, en het andere schilderij behoort volgens Boymans-directeur drs. J. C. Eb- binge Wubben tot „de hoogtepunten van TTali’c irit Ho ioran In het Oostduitse programmaboekje werd er bij het publiek op aangedrongen goed te beseffen, dat datgene waardoor men nu zo geboeid werd, door de Nazi’s was voorbestemd om geliquideerd te worden. - - tensiteit aannemen. De man heeft op zeker moment niet meer zo goed in de gaten welke zaken hem zelf aangaan en Het slidespel van Bonnie Raitt is even essentieel voor haar muziek als dat van Lowell George voor Little Feat. Let op de inspanning op haar gezicht. (Foto Anton Corbijn) Fassbinder had zijn opnamen in de Münchener Bavaria-studio’s en op loca ties in Interlaken, Berlijn, Luebeck en Moelln net op tijd afgerond om nog te kunnen fungeren als jurylid tijdens het filmfestival van Berlijn. Iets waartoe hij zich had laten overhalen door de met hem dik bevriende nieuwe festivaldirec- Duitse taal het gevaar liepen kant noch tetfr Wolf Donner. Fassbinder heeft het wal te raken. Fassbinder raakte geïnteresseerd in Despair, toen hij vier jaar geleden de roman las, waarvan hij in een tweede hands boekwinkeltje een exemplaar voor twee kwartjes had opgeduikeld. Hij besprak het idee om de roman te verfil men met Peter Marthesheimer, die ooit vijf van de eerste Fassbinder-films ge produceerd had. Fassbinder had aan een Duits gesproken tv-film gedacht, maar Marthesheimer overtuigde hem ervan dat het project meer gebaat was met een welk zijn veronderstelde andere”ik. Het loopt uit op een totale schizofrenie, die de chocolademaker ten slotte tot moord brengt wanneer hij van zijn eigenlijke persoonlijkheid af wil en daartoe een kans meent te zien door het doden van een zwerver, van wie hij zich is gaan verbeelden dat het een dubbelganger van hem is. Waarna hij onder nieuwe identi teit naar Zwitserland denkt te kunnen vluchten. Voor het museum Boymans is deze aan koop de derde grote slag, die men de laatste 20 jaar heeft geslagen. De voorlaat ste was in 1964 de aankoop van 15 Kan- dinsky’s, afkomstig uit het Guggenheim- museum 'in New York. De schilderijen werden voor 1,1 miljoen gulden gekocht op een veiling in Londen. De aanschaf maak te het museum Boymans mogelijk om een internationaal representatieve serie bin nen te halen, vergelijkbaar met 'wat de Seurats voor het Kröller-Müller, de Mon- driaans voor het Gemeentemuseum in Den Haag of de Chagalls voor het Stedelijk Museum in Amsterdam betekenen. Deze nam de scenario-opdracht aan. „Als film zal Despair getrouwd zijn aan zowel Stoppards script als aan de geest van Nabokov”, zegt Fassbinder. „Het komt heel dicht bij de oorspronkelijke intenties. Het zou saai zijn geweest alleen maar het verhaaltje van de roman te hebben overgenomen. Ik zal daarom de literaire doelstellingen intact laten en die enkel in filmische doelstellingen ver talen”. In gitarist Will McFarlane, bassist en tubaïst Freebo, drummer Dennis Whitted en saxofonist en toetsenbespeler Jef Labes heeft de Amerikaanse overigens de be schikking over voortreffelijke musici, die geknipt zijn voor hun taak. Ze voelen perfect aan hoe en wanneer van stemming te veranderen, waardoor het programma een veelheid van stijlen te bieden heeft en je Bonnie’s muziek niet langer meer gemo tiveerd in het hokje blues of rockblues kunt onderbrengen. Maar Bonnie zelf is het zout in de smakelijke muzikale pap die door de band bereid wordt. Haar aanwe zigheid is meer dan noodzakelijk, ze be paalt de stemming door haar grote vocale expressie en haar slide-spel is binnen het totaalgeluid even essentieel als dat van Lowell George binnen Little Feat. (Van onze correspondent) UTRECHT. Rainer Werner Fassbin der aan wie het Utrechtse Filmhuis momenteel een grote retrospectieve wijdt is in München bezig de laatste hand te leggen aan zijn eerste Engels gesproken film. „Despair” zal die gaan i heten en hij is gebaseerd op de gelijkna mige roman van de onlangs overleden auteur Vladimir Nabokov. De hoofdrol len worden gespeeld door Dirk Bogarde en Andrea Ferreol. „Despair” belooft de laatste film te zijn die Fassbinder in Duitsland gedraaid heeft, want deze ci neast, die meer films gemaakt heeft dan hij jaren telt (31), heeft aangekondigd het „provincialisme” van zijn vaderland te ontvluchten, om zich te gaan vestigen in Hollywood. Chris Smithers Love Me like a Man, Write me a Few of your Lines en Kokomo Blues, een medley van Mississippi Fred McDowell, en Sippie Wallace’s vermanen de Women be wise doen verbluffend recht aan Amerika’s rijke bluestraditie. Prach tig traag finger-picking werk van Bonnie! Whitted en Freebo (tuba) houden daarna Vooral de bestemming van West-Dean kost handenvol geld en daarom moet er af en toe iets worden verkocht. James hangt hierbij de filosofie aan dat alles wat hij aan goederen heeft geërfd eigenlijk niet door hem mag worden verkocht. Dat bete kent dat hij wel yit de zelf verworven schilderijenverzameling wil verkopen. Maar de beheerders van de trust vinden dat op hun beurt weer doodzonde, vooral nu ze de collectie in een museum gaan onderbrengen. Tegen die achtergrond is de compromisverkoop aan Boymans tot stand gekomen. correct stand in de two-step Give it up en McFarlane verdient een kusje met zijn solo in Which Way you run. Love had no Pride voldoet aan de hartewens van velen en Bonnie Raitt bevindt zich op dat mo ment op een niveau als ik dan moet vergelijken waaraan haar goede vriendinnen Linda Ronstadt en Emmylou Harris nooit zullen tippen, al was het maar omdat zij de explosieve en emotionele kracht ontberen, die Bonnie bijna moeite loos oproept. den en zij schakelt haar mening nu een maal niet uit als het om haar carrière gaat. in McFarlane even zijn kunsten mag verto nen. De respons is overdonderend; de zaal zit vol met liefhebbers en die reageren anders dan van het doorsnee Nederlandse publiek mag worden verwacht en ze ste ken aldus Bonnie een riem onder het hart. Zij vervolgt met Walk out the Frontdoor en Good Enough, op maat gesneden door de accurate stuwing van Freebo en Whit ted. Dan eerst wordt gas teruggenomen in First Time apart, waarin Labes uitpakt met een fraaie tenorsaxsolo. Ook Jackson Brown’s My opening Farewell wordt teer behandeld, de devotie van Freebo en McFarlane’s voorzichtige wah-wahsolo spreken boekdelen. De onderscheiden kunstenaar schil derde aanvankelijk post-kubistisch, la ter non-figuratief met neiging tot het Tachisme. Hij was een dynamisch l^d van de groep Cobra. De grootste aanschaf was uiteraard de overgang van de verzameling Van Beunin gen naar het museum. Het ging hier om een groot aantal doeken en voorwerpen. Schilderijen onder andere van Van Eyck, Breughel, Titiaan, Van Gogh, Jan Steen, Rubens, Ruysdael, Monet, Renoir, en teke ningen van onder andere Dürer en Rem brandt. Rotterdam kocht de collectie in 1958 - het jaar waarin eigenaar D. G. van Beuningen overleed - voor 18 miljoen gulden, een spotprijs volgens insiders en als voorwaarde was dan ook gesteld dat de naam van Beuningen in het museum zou voortleven. Derhalve is de naam toen ver anderd in Boymans-Van Beuningen. De huidige waarde van de verzameling-Van Beuningen wordt voorzichtig geschat op 100 miljoen gulden. Het verhaal van Despair gaat over een uit Rusland uitgeweken chocoladefabri kant, gespeeld door Dirk Bogarde, en over diens voluptueuze en lichtzinnige, door Andrea Ferreol geacteerde, echtge note. Het verhaal speelt zich af in 1930 als het in de Duitse samenleving al aardig aan het gisten slaat. De chocoladefabri kant krijgt vermoedens van de ver schrikkelijke dingen die er in Duitsland te gebeuren staan, en de berichten over de crash in Wall Street maken zijn toe komstverwachtingen er niet rooskleuri ger op. Waar nog bij komt dat hij gebukt gaat onder de monotonie in zijn eigen leven en onder vermoedens van toene mende impotentie. De fabrikant zoekt zijn heil in dagdro men, die een steeds verontrustender in- Volgens wethouder drs. J. Riezenkamp van kunstzaken, die de onderhandelingen over de aankoop met de Engelse beheer ders van de collectie zelf heeft gevoerd, is de mogelijkheid om deze selectie aan te kopen, „een kans uit duizend, die niet meer terugkomt” en die is terug te voeren op de speciale band die het museum de laatste jaren heeft opgebouwd met de nu 70-jarige James zelf en de bestuurders van de Ed ward James Foundation in Engeland. Een tweede reden waarom Bonnie zo gebrand was op een goede prestatie, laat zich verklaren vanuit de waardering die er hier voor haar opvattingen en levensbe schouwing bestaan. In woord en daad vecht ze voor datgene waarvoor ze het waard vindt te vechten: voor de positie van de vrouw, voor een rechtvaardiger samen leving en een beter milieu en tegen bevoog ding en zaken als kerncentrales. Het is duidelijk dat het innemen van een derge- lijk standpunt haar carrière bepaald niet goed zal doen in het Amerika anno 1977, waar mensen als Anita Bryant met succes de publieke opinie kunnen bespelen. Maar Bonnie Raitt is uit het goede hout gesne- „Elk land dat Ry Cooder een gouden elpee bezorgt, krijgt mijn voorkeur”, ver telt Bonnie tijdens het concert, waarna ze het publiek vervolgens vertelt dat ook „Jackson Brown en Little Feat hoog over jullie opgeven”. Uitspraken die onderstre pen dat ze heel goed begrijpt dat Neder land „de etalage van Europa” is. In geen enkel ander Europees land is er zoveel interesse voor wat er in Amerika op muzi kaal gebied gaande is. Een traditie die al een jaar of twintig oud is en die van invloed is op de muzikale ontwikkeling van artiesten die er van geprofiteerd heb ben. Wat namelijk in Nederland succes oogst kan er van verzekerd zijn ook in Duitsland. Scandinavië en Groot-Brittan- nië erkenning te vinden. Nederland is smaakmaker in weerwil van al het gebazel dat Engeland voorop zou lopen. Dat is al lang niet meer het geval; ook op muzikaal gebied zijn de eilandbewoners nogal chau vinistisch ingesteld. Bij de vérkoop van de Magrittes heeft het ook een rpl gespeeld dat Edward Ja mes zelf in ieder geval één keer („La repro duction interdite”) en één keer waarschijn- 1 1 L

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9