CONFLICT CPN EN PAUL DE GROOT POWERS' LAATSTE VLUCHT Doelstelling Den Uyl volgens CPB bereikbaar e Bonn betreurt Arrestatie in moordzaak-Ponto Hasj-complot op Schiphol opgerold Plan Bloemendaal aan Zee komt deze maand in raad DANSLES! Polygram boekt omzet van optreden van demonstranten Koffie goedkoper thee duurder 1,9 miljard „GRIEK” „Uitstel van prijscompensatie verschaft werkgelegenheid qqntql pqqinq's yqndqqg: 1ó het woord is aan... LW WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN e agenda pagina A Voor bijna 10.000 koffie gestolen Kunsthandel Jos de Graaff Strandverwachting „Nixon kreeg miljoen dollar van vakbond" J8 w (Van onze parlementsredactie) eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 perspex lichtbakken neon lichtreklames dus Hoekstra in „De Waarheid” van vandaag. proces op vrije voeten gelaten. Een zevende verdachte hoopt de rijkspolitie spoedig te kunnen aanhouden. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Radio en televisie/strips. 11 Beurs12 Sport13,15 Relatiegeschenken T eleffoonbeant woorders DEN HAAG. Tussen het CPN-Partijbestuur en haar ere lid Paul de Groot bestaat een ern stig conflict over de lijn, die de partij na de enorme verkiezings nederlaag moet volgen. Volgens (partijvoorzitter Henk Hoekstra ontkent De Groot elke medever antwoordelijkheid voor de ge volgde politiek en de uitvoering daarvan. „Hieruit blijkt een volle dig ontbreken van bereidheid tot enig zelf-kritisch onderzoek”, al- SCHIPHOL (ANP). Na twee maanden van intensief speur werk, heeft de rijkspolitie op Schiphol, in samenwerking met de douane en douanerecherche, een einde kunnen maken aan een geregelde stroom van hasjiesj uit India en Pakistan, die via Schip hol naar de Amsterdamse zwarte markt ging. De zes verdachten, die de afgelopen week in verband met dit complot zijn aangehou den, zijn inmiddels voor de Offi cier van Justitie te Haarlem ge leid. Drie van hen zijn in verzeker de bewaring gesteld, drie anderen werden in afwachting van hun DEN HAAG. Het aantal werklozen kan in 1981 dalen tot om en nabij de 150.000. Dat blijkt uit nieuwe berekeningen die het Centraal Planbureau (CPB) voor kabinetsformateur Den Uyl heeft uitgevoerd. Wordt het beleid van Den Uyls Memo-II (zijn plannen voor het financieel en sociaal-economisch beleid - red.) gerealiseerd, dan zullen er in 1981 volgens het CPB tussen de 140.000 en 165.000 werklozen zijn. De doelstelling van Den Uyl minder dan 150.000 werklozen in 1981 zou dus worden bereikt. IJmuider Courant bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., 1 39,35 p. kwartaal p. post f 52, p. jaar f 154,70 p. post 1 200, Losse nummers 70 ct. joofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - Werkloosheid in 1981 om en nabij 150.000 (Zie ook pagina 4) 1- Door een deur aan de achterzijde van een loods te forceren kwamen de daders het pand binnen. Behalve 67 dozen, met elk 24 pakken koffie, namen zij zes potten oploskoffie en enkele slagersmessen weg. De goederen waren eigendom van een 47- jarige slager uit Sassenheim. HAARLEM. Een groot aantal pakken koffie met een waarde van bijna tiendui zend gulden is tussen vrijdagavond kwart over zes en maandagochtend acht uur gestolen bij de Haarlemse Slagers Centra le aan de Oorkondelaan. BLOEMENDAAL. Deze maand komt het bestemmingsplan Bloemendaal aan Zee ten lange leste in de gemeenteraad van Bloemendaal ter afdoening aan de orde. Verwacht wordt, dat het plan het nu zal redden. Zoals bekend wordt er al ja renlang gesleuteld aan een aanvaardbaar bestemmingsplan, maar tot op heden zijn alle varianten in het zicht van de haven gestrand. Wat overbleef is een plan, waar mee slechts één nieuw element aan de bestaande situatie wordt toegevoegd: de mogelijkheid van een klein motel te bou wen op de plek waar nu paviljoen de Kop staat: aan de oostkant van de Zeeweg tegenover ’t Karrewiel. Volledige afschaffing van de prijscom pensatie in de lonen doet na drie jaar het beschikbare aantal arbeidsplaatsen met 150.000 manjaren stijgen. Dit heeft de Til- burgse hoogleraar prof. Van de Klundert berekend. Afschaffing van de prijscompensatie zou de inflatie na drie jaar met ruim drie percent terugdrukken. Drs. L. van der Geest, die dit publiceert in Economisch Statistische Berichten, zegt een abrupte afschaffing van de prijscompensatie niet realistisch te vinden. „In die drie jaar zou het reële beschikbare inkomen van de werknemers dan met meer dan tien per cent dalen”, zo zegt hij. Het verschuiven van de prijscompensa tie met een half jaar acht hij wel de moeite waard, gezien het effect daarvan op het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Drs. Van der Geest meent, dat bij alle studies over de prijscompensatie de werk nemers de keus moet worden gelaten voor welk doel zij een deel willen afstaan. Om dat dit van de laagste inkomens niet kan worden verlangd, pleit drs. Van der Geest voor een procentueel afnemende prijs compensatie. Volgens Paul de Groot is een nieuw partijbestuur noodzakelijk, „dat ideolo gisch en politiek één is, bestaande uit die leidende partijgenoten die hun fouten eer lijk en grondig kritiseren en bereid zijn ze Over de gevolgen van de belastingverla ging schrijft het CPB: „Optrekking van de belastingvrije sommen biedt het meeste soelaas voor de modale werknemer, ter wijl een gelijke percentuele verlaging van alle schijftarieven van de loon- en inkom stenbelasting de minste verlichting geeft.” Zou bijvoorbeeld een verhoging van de belastingvrije voet van 600 gulden worden overwogen, dan krijgt de modale werkne mer een reële inkomensverbetering van ongeveer 3 percent. Inkomenstrekkers die niet profiteren van incidentele loonele- menten zouden ongeveer op de nullijn terechtkomen. Optrekking van de belastingvrije voet en verlaging van het eerste schijf tarief heb ben voor het minimumloon nog gunstiger effecten dan voor het modale loon. Het CPB heeft ook berekend wat de gevolgen van het door Den Uyl voorgestel de beleid zijn voor het overheidsbudget. De belastingopbrengst zou in 1981 9 mil jard minder bedragen, maar daar staat Zonnige perioden Zonnige perioden met later op de dag mogelijk een lokale bui. Over het algemeen weinig wind. Minima ongeveer 11 graden, maxi ma van 20 tot 25 graden. De uitkomsten van de nieuwe berekenin gen zijn minder rooskleurig voor de ont wikkeling van de binnenlandse bestedin gen. Daar staan wel de effecten van een verbeterde concurrentiepositie tegenover. Maar daar zit een risico aan vast als reke ning gehouden wordt met de niet onaan zienlijke vergroting van het overschot op de betalingsbalans. Door een verdere waardestijging van de gulden dreigt de compensatie voor het afnemen van de bin nenlandse vraag die via de uitvoer wordt verkregen, verloren te gaan. „Verdergaande stimulering van particu liere bestedingen zou een dergelijk risico kunnen verminderen en wellicht volledig kunnen uitsluiten. Maar de norm die op het financieringstekort van de overheid wordt gelegd laat dat niet toe. Immers, de per saldo optredende verkleining van het tekort is juist voldoende om aan die norm te voldoen”, aldus het CPB. Het finan cieringstekort van de overheid zou door het voorgestelde beleid met 1,1 percent dalen tot min 4,4 percent. Van de zes tot nu toe aangehouden ver dachten, werkten er vier als bagage-em- ployé in de kofferkelders op de luchthaven Schiphol. Hoofdverdachte is de 30-jarige Amsterdammer. Hij was werkzaam bij de afhandelingsmaatschappij Aero grond dienst. Uit verklaringen van de verdachten is volgens de rijkspolitie vast komen te staan, dat hij tegen betaling drie bagage- employees, twee in dienst bij de KLM en één werkzaam bij Martinair, koffers met hasj van de bagageband liet halen voordat deze de douane waren gepasseerd. Deze koffers werden dan via sluipwegen buiten het douaneterrein gebracht en in bagage- Vanaf dinsdag 9 aug. zijn wij alle avonden van 7-9 uur geopend om je in te schrijven voor deelname aan een onzer clubs! pen jaren te gezapig opgetreden. „Passivi teit in de klassenstrijd, bedekte vijandig heid tegenover het internationale commu nisme, lonken naar „geloofwaardigheid” bij de bourgeoisie zijn de kenmerken van de partijleiding in de afgelopen jaren”, aldus De Groot. Hij vindt, dat op organisa torisch gebied „de oude gestaalde kaders geleidelijk werden weggewerkt en vervan- Zou dat motel er komen, dan moet de patatfriteskraam bij het zebrapad een stukje opschuiven. De exploitant voelt daar weinig voor, zo bleek maandag in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Hij meent, dat zijn economische belangen worden geschaad, omdat zijn kraam straks minder in de loop komt te staan dan nu, pal bij het zebrapad. B. en W. van Bloemendaal zijn niet aan het be zwaar tegemoet gekomen. kluizen verborgen. Daaruit werden ze 'la ter door de andere verdachten wegge haald. centrale criminele bureau in Wiesbaden. De naam van de vrouw was tot dusver niet door de politie genoemd in het tijtje van verdachten. gen door burgerlijke elementen”. „Indivi dueel optreden tegen de op congressen vastgestelde partijpolitiek was schering en inslag en werd geduld”, schrijft De Groot. In de loonstrijd heeft de partijleiding zich volgens De Groot „door de aan het grote kapitaal onderworpen topleiding van de FNV op sleeptouw laten nemen”. Het partijbestuur heeft de arbeiders niet tot verzet opgeroepen tegen de bewust beperkt gehouden acties. Het ging volgens De Groot zelfs zover „om de FNV-leiders Kok en Spit te dekken, doen deze de strijd vaardige stakingsactie voortijdig afbra ken, waardoor de arbeiders een deel van hun eisen afhandig werd gemaakt”. (Zie ook pagina 2) BONN (AFP). De Westduitse regering vindt het „betreurenswaardig” dat een aantal jonge Westduitse demonstranten tegen kernenergie zondag in de Franse plaats Creys-Malville geweld heeft ge bruikt. Molière: De taal is de mens gegeven om zijn gedachten te verbergen. 427', 18, Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 (ADVERTENTIES) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 laties over de rol van de leiding en de rol van personen daarin door de klasse-tegen- stander”, aldus het CPN-partijbestuur. De discussiebijdrage van De Groot, ook gepu bliceerd in „De Waarheid” van vandaag, zou onder de partijleden de grootst moge lijke verwarring stichten. Volgens De Groot is de CPN de afgelo- Er wordt een niet onaanzienlijke vertra ging van de prijsstijging bereikt. Het inko men van de modale werknemer zal reëel met niet meer dan 0,5 percent toenemen. Ontbreken voor deze werknemer de inci dentele loonelementen, dan betekent deze uitkomst de nullijn voor de komende vier jaar. Gegeven de vermoedelijke uitkom sten voor 1977 betekent dat een duidelijk negatieve lijn voor de jaren daarn. Bij de betoging, tegen de voorgenomen bouw van Frankrijks eerste snelle kweek reactor „Super Phenix”, kwam het tot een hevige veldslag met de politie, die één dode en enkele zwaargewonden eiste. Volgens de organisatoren van de vreedzaam be doelde betoging waren het met name jonge West-Duitsers die op een fysieke kracht meting aanstuurden. Grünewald zei gisteren dat het gaat om een „handjevol jongeren die Frankrijk... een verkeerd beeld van West-Duitsland geven”. Op het kapitaal van 400.900.000 gulden inclusief de reserves, werd een dividend van 17,5 miljoen gulden uitgekeerd aan Philips en Siemens, die ieder voor de helft deelnemen. Eind vorig jaar werkten er bij Polygram 12.836 personen in 31 landen. een besparing op de overheidsuitgaven van bijna 18 miljard tegenover. Bij de sociale uitkeringen treedt een verminde ring an de uitgaven van 9,2 miljard op. De druk van de collectieve lasten (belastingen en sociale premies) zou met 2 percent dalen. Deels door de zwakke wind en de verspreide opklaringen iets aangenamer, met een kleine tem peratuurstijging. In de middag 19 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zwakke hogedruk- invloed met perioden van matig tot goed strandweer. BAARN (ANP).De Nederlands-Duit- se muziekonderneming Polygram heeft vorig jaar een omzet gehaald van 1,9 mil jard gulden, twaalf procent meer dan in *75. President Coen Solleveld verwacht voor dit jaar geen opzienbarende stijging, gezien de huidige ontwikkeling in de mu ziekindustrie. NEW YORK (Reuter). De Amerikaan se oud-president Richard Nixon zou tij dens zijn ambtsperiode van de invloedrij ke Bond van Transportarbeiders een mil- i joen dollar hebben gekregen voor zijn aan- deel in het tegenwerken van Jimmy Hoffa, zo meldt het weekblad Time. Het geld was bedoeld als een beloning voor de hulp van Nixon om te voorkomen dat Hoffa het voorzitterschap van de Bond i zou ontfutselen aan Frank Fitzsimmons, een goede vriend van Nixon. Jimmy Hoffa verdween twee jaar geleden op myste rieuze wijze in Detroit. Aangenomen wordt dat hij is vermoord. te verbeteren, en nieuwe krachten die in de gebeurt opent de weg voor intriges, specu- strijd op de voorgrond zijn getreden, zowel onder de massa als in de partijstrijd. Zij die op de oude voet willen doorgaan, of dit in de praktijk doen, moeten uit alle func ties verwijderd worden”. De Groot uit volgens Hoekstra „een reeks beschuldigingen aan het adres van de partijleiding”. „De wijze waarop dit AMSTERDAM (ANP). Na bijna twee jaar van prijsverhogingen, die een gevolg waren van de vorstschade in Brazilië in juli 1975, wordt nu met ingang van 3 au gustus de koffieprijs met 50 cent per pakje verlaagd. Hoewel strikt genomen de huidi ge voorraden duurder ingekochte koffie een dergelijke verlaging in dit stadium niet toelaten hebben de koffiebranders hiertoe op grond van commerciële overwegingen besloten, aldus de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepakkers. Als gevolg van de gestegen inkoopprij zen voor thee op de wereldmarkt zal de consumentenprijs voor thee per 100 gram en een doosje met 20 zakjes a 4 gram met ingang van 3 augustus omhooggaan met gemiddeld 21 cent. De verhoging vindt plaats na het gebruikelijke overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem WIESBADEN (DPA/AP). De West duitse politie heeft in Frankfurt een 23- jarige vrouw gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de bankier Jürgen Ponto, zo is vanmorgen meegedeeld door een zegsman van het (Van onze parlementsredactie) Zij vinden, dat de nieuwe locatie voortte len biedt, omdat onder de te bouwen patat- kraam een kelder kan worden gegraven als extra opslagruimte. Aan de toevallige ligging bij het zebrapad mag de exploitant geen rechten ontlenen, stellen B. en W. Van VVD-zijde werd in de commissievergade ring geopperd de eigenaar van de kraam financieel tegemoet te komen indien zou blijken, dat hij inderdaad in zijn belangen geschaad zou worden Bezwaar werd voorts gemaakt tegen de bouw van een motel als zodanig, omdat dit de sfeer van Bloemendaal aan Zee geweld aan zou doen. B. en W. stellen hier tegeno ver, dat het slechts om een klein gebouw gaat, dat Bloemendaal aan Zee een facelift geeft. „Deze sfeerverandering kan alleen maar een sfeerverbetering betekenen”, al dus B. en W. Een derde bezwaar kwam van de pachters van de parkeerterreinen. Zij willen een permanent verblijf oprichten teneinde de terreinen goed te kunnen be waken. B. en W. voelen niets voor een echte woning, omdat de bewaking slechts zomers nodig is. Wel mogen de pachter en zijn echtgenote een kleine slaapruimte met dagverblijf laten bouwen. Wordt het bestemmingsplan aanvaard dan verandert er, zoals gesteld, op het oog weinig. Voor de exploitanten van de hore cabedrijven heeft het plan evenwel toch consequenties. In die zin, dat zij hun be staande bebouwing mogen vervangen door nieuwbouw. Het CPB is bij zijn berekeningen uitge gaan van een beperking van de cao-lonen in 1978 en 1979 van ongeveer 2 percent, een beperking gedurende vier jaar van de incidentele loonstijging (promoties, dienstjarentoeslagen e.d.) van een half percent en eveneens gedurende vier jaar een verlaging van de directe belasting met 1 miljard per jaar. Het CPB noemt de uitkomsten „hoppgevend waar het gaat om de werkloosheidseffecten”. Dit bleef er over van de helikopter, waarmee de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers (bekend van het schandaal rond het U-2-spionagevliegtuig dat in 1960 boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten) gisteren neerstortte. Powers en de tweede piloot kwamen bij het ongeluk om het leven. (Zie pag. 4). Willem, een twintig jaar oude chimpansee in de Engelse Cromer- dierentuin, is al bijna vijftien jaar een verstokte pijproker. De eige naresse van de dierentuin, Olga Kerr, heeft in het kader van een anti-rookactie geprobeerd Willem van zijn merkwaardige gewoonte af te brengen, maar die pogingen bleven zonder resultaat. Zonder zijn pijp is Willem een futloos oud baasje, maar met zijn rookgerei kent zijn geluk geen grenzen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Indien de prijscompen satie nu met een half jaar wordt verscho ven, levert dat op een termijn van acht jaar extra werkgelegenheid op voor 30.000 personen. Regeringswoordvoerder Grünewald constateerde gisteren met spijt dat die „Westduitse minderheid” door haar akties de „Franse gastvrijheid” heeft ge schonden. blNSDAG 2 AUGUSTUS 1977 [7e jaargang no 230 fantoor: Lange Nieuwstraat 427' IJmuiden postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden [el. redaktie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 plachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen jan 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 12 43 41. s

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1