I Michel Jacobs KNWU verraste sportpundq Dat was schrikken in Biarritz. SPORT ,,We hebben kwaliteit genoeg” 7$. FEYENOORD-VOORZITTER VAN ZANDVLIET: SNEL OP ACHTERVOLGING De Amro Bank. Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. I WI r FEYEN^pRD Tg 17 AUGUSTUS SPORT WOENSDAG 3 1 (Van onze sportredactie) ■r« Bijgelegd 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis- cheques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z’n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. L ROTTERDAM. Er lijkt geen twijfel mogelijk. Menige Europese toptrainer zoü blakend van opti misme aan de slag willen gaan met de vedetten die Feyenoord in het jongste verleden mm of meer achteloos heeft afgedankt en uit de poort van de Rotterdamse Kuip heeft laten vertrekken. Want moeiteloos is daaruit nog altijd een sterrenelftal te formeren. We lagen nog even te lezen met warme chocola. En op het moment dat ik zei: met dat beetje wind krijgen ze ons hier niet weg, zie ik de hele handel opbollen en de lucht ingaan. Kun je je voorstellen dat ik dacht: daar gaat onze vakantie?” Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens (Van onze sportredactie) UTRECHT. Aan het begin van dit wielerseizoen raakte de Limburgse amateur Michel Ja cobs uit de gratie bij de KNWU toen hij - naar bondsmening - zich niet correct afmeldde voor deel name met een nationale ploeg aan een wedstrijd in Duitsland. Er volgde een disciplinaire straf, vastgelegd in een brief waarvan de inhoud er op neer kwam dat Jacobs dit seizoen niet meer in aanmerking zou komen voor uit zending naar het buitenland. Rond die maatregel zijn nu onver wacht problemen ontstaan door dat Michel Jacobs zich meldde voor de nationale baankampioen- schappen, waar hij dinsdag voor het eerst in zijn carrière een ach- -I tervolging op een open piste reed en daarbij grote indruk maakte. 1 g s SEIZOEN 77- 78 Michel Jacobs: verrassende tijd op de achtervolging. Leo van Zandvliet (in het dagelijks :erd lim, Leo van Zandvliet: volgend jaar spelen we in ieder geval weer Europa Cup. iw (ADVERTENTIE) sn in PETER HEERKENS tl*. 0- 133,00 97,50 426,00 180,00 6,42 5.50 De Limburgse tempobeul kwam tot de tweede beste tijd (5.06.92; titelverdediger Ponsteen was met 5.05.20 de snelste) en stelde daarmee nadrukkelijk zijn kandi datuur voor de selectie van het wereld kampioenschap dat eind deze maand in Venezuela wordt gehouden. „Tja”, zei bondsofficial Bas Goud bij het incasseren van die verrassing op de baan van het Utrechtse Galgenwaard, „wat moeten we daar nu mee?”. De Nederlandse bridgeploeg heeft zich in de vierde ronde van het WK in de Deense plaats Helsingör goed hersteld van eerdere nederlagen. Ijsland werd nu ver slagen met 17-3, waardoor de ploeg nu de negende plaats bezet. Zweden bezet de eerste positie. In de Amerikaanse stedencompetitie heeft Tom Okker van Ilie Nastase gewon nen. De Nederlander zegevierde met 6-2 In een partij, waarin Nastase het weer eens aan de stok kreeg met de lijnrechters. De Argentijnse tennisser Guilermo Vi las heeft het toernooi van Louisville (VS) gewonnen. Hij zegevierde in de finale over de Amerikaan Eddie Dibbs (1-6,6-0, 6-l)en verdiende daarmee 20.000 dollar. De kwalificatiewedstrijden voor de eer ste ronde van het Europa Cup 2-toernooi tussen Glasgow Rangers en Young Boys Bern zullen worden gespeeld op 17 en 31 augustus. Glasgow Rangers speelt eerst thuis. De winnaar ontmoet in de eerste ronde FC Twente. De Rotterdammer Arie Steenbeek is gisteren bij Sneek nationaal zeilkampioen in de Valkenklasse geworden. Ook bij Sneek greep Martin Heineken uit Loos- drecht de titel in de Regenbogen. De open titel in de 420-klasse, bij Loosdrecht ging naar Peter van Buren. Dat neemt niet weg, dat Feyenoord voorlopig de boot indrukwekkend gemist heeft: geen Europees bekervoetbal. Zelfs de meest verstokte supporter raakte ziedend van woede over het miraculeuze Rotterdamse aan- en verkoopbeleid en over het afdanken van onmisbare vedet ten als Van Hanegem, Kristensen, Raml- jak en nog een paar meer van die per soonlijkheden. Zo kon Cor Kieboom, oud-voorzitter van Feyenoord, zich enke le maanden geleden niet meer inhouden. Na afloop van dat voor de Rotterdam mers zo desastreuze seizoen liet hij we ten: „Een topclub als Feyenoord moet leren leven met de grillen en grollen van vedetten. Je moet wel zorgen dat je zulke superieure talenten in je club houdt”. Dat zette bij de huidige leiding van Feyenoord zoveel kwaad bloed, dat Cor Kieboom met enige aversie in de Rotter damse koffiekamer werd getolereerd. Kieboom nu: „Die zaak is bijgelegd, maar voorlopig blijf ik toch liever uit de publiciteit”. Toch heeft Kieboom onmis kenbaar gelijk, als hij stelde dat Feye noord nu niet bepaald het talent heeft om met moeilijke, soms eigengereide talenten als Van Hanegem en Kristen- Dat lukte dan inmiddels al aardig in de wedstrijd van Feyenoord tegen FC Brug ge in het FC Utrecht-toernooi. Maar de insiders hielden het er toch op, dat de 5-2 Rotterdamse zege meer zei over de luste loosheid van Brugge dan over de kracht van Feyenoord. Leo van Zandvliets opti misme is echter voorlopig niet stuk te krijgen. „We hebben kwaliteit genoeg. Niet alleen in het veld, maar ook in de begeleiding. Voor het komende seizóen praat ik niet eens over de middenmoot. Het wordt weer de top. In ieder geval spelen we na volgend seizoen weer in de Europa Cup”. In het doel is het misschien wat behel pen met Bram Geilman, maar een defen sie met spelers als Ramljak, Israel, Everse en Van Daele zou het meeste gevaar toch wel bezweren. En een mid- denlinie met spelers als van Hanegem, Boskamp, De Jong en eventueel Posthu mus zou het in de top van de Nederland se eredivisie nog aardig bijbenen. De frontlinie mag er ook zijn met Rotter damse afdankertjes als Ressel, Kristen sen, Schoenmaker en Ladinsky. Geluk kig voor Feyenoord bedacht Harry Vos zich en tekende bij. echter naar Anderlecht. Onlangs nog schamperde Rensenbrink: „Nooit zal ik voor er achterom naar een speler wordt geïn formeerd, dan wordt bijvoorbeeld een Leo van Zandvliet geeft een andere lezing: „Een speler die eenmaal aan een tisch niet meer naar Nederland halen. Dat is nu zo en dat was toen ook al het geval. Feyenoord wilde Rensenbrink al Maar heeft juist een rijke club als Fey enoord niet meer mogelijkheden om die „natuurlijke golfbeweging” in zijn voor deel te beïnvloeden? Leo van Zandvliet: „Laat ik één misverstand uit de wereld helpen. Ook een club als Feyenoord kan niet langer zonder subsidie van de over heid. Kan niet langer zonder sponsoring. Daarom ben ik ook geen tegenstander van shirtreclame, mits dat niet ten koste gaat van de identiteit en zelfstandigheid van de club. Andere vormen van vrije tijdsbesteding het gigantische water toerisme bijvoorbeeld 1 zijn zo’n enor me concurrentie geworden voor het be taalde voetbal, dat er een financierings bron voor het profvoetbal moet kómen buiten de inkomsten uit de recettes”. Feyenoord heeft bij herhaling laten weten dat het gemiddeld 35.000 toeschou wers per wedstrijd moet trekken om fi nancieel rond te komen. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat Feyenoord dat enorme gemiddelde zal halen in de ko mende competitie. Leo van Zandvliet: „Inderdaad, de grote massa komt alleen nog voor de topper tegen Ajax en een of twee andere fameuze tegenstanders”. Een realist moet bovendien bekennen dat grote subsidies van de overheid en grote bijdragen van sponsors voorlopig niet meer zijn dan luchtkastelen. Van Zandvliet: „Daar blijf ik niet graag bij stilstaan. Maar ons kapitaal is natuurlijk niet gedaald tot nul. Het is echt niet zo, dat we nog maar één jaar te leven zouden hebben”. uit de Europa Cup gestoten door Barce lona”. Kortom: ook Feyenoord, dat de naam heeft, in de afgelopen jaren met veel geld paniekaankopen te hebben gedaan, wil de gigantische bedragen niet meer op tafel leggen. Toch speurt Feyenoord ook nu nog koortsachtig naar een pro- duktieve spits tot in Zuid-Amerika toe maar een optimistische Leo van Zandvliet houdt vol: „Met het huidige spelersmateriaal zullen we weer volop meedraaien in de top, en na volgend seizoen is er weer Europees bekervoet bal in de Kuip. Dat kan ik nu wel bel oven”. 42,50 6,90 114,00 37,90 70,00 142,50 60,80 78,50 57,20 51,40 42,50 77,00 144,30 123,50 111,00 31,60 132,50 85,50 164,50 idsen 2,90 3,12 5,71 8,44 3,20 6,12 je "g u i? storin- i in de i biedt neneu- um. 65,50 62,50 49,50 81,00 61,50 49,00 672,00 50,50 54,00 78,00 67,00 31,50f 39,80 132,50d 31,50 55,00 103,60 72,20 64,50 2,20 61,00 139,50 156,50 71,90 195,00 71,30 59,00 166,00 141,50 34,00 157,20 87,00 86,30 61,50 33,60 109,30 108,00 63,40 72,00 219,00 37,50 119,00 124,50 127,50 70,00 49,50 51,70 257,00 83,00 43,00 124,00 57,00 143,80 1,65 Het moet al gek gaan, wil Jacobs in die afwikkeling de finale niet halen tegen kampioen Herman Ponsteen, wat dan zou Nog eens met al die namen geconfron teerd, zegt Feyenoord-voorzitter Leo van Zandvliet lachend: „Ik vind het een prachtig elftal, maar om een voorbeeld te noemen, ik geloof toch dat onze trainer Vujadin Boskov blij is dat hij Theo de Jong kon ruilen voor Gerard van der Lem. En ik weet ook niet of Boskov het erg betreurt dat Van Hanegem weg is. Als ik naar het spelersbestand van Feye noord van dit moment kijk, dan ben ik in ieder geval tevreden. Misschien is het in de oefenwedstrijden nog niet zo goed uit de verf gekomen, maar in de verdediging en in de middenlinie zitten we goed. Het gaat nu alleen nog om het benutten van de kansen”. Maar hij wenst er wel een kanttekening toen hij nog voor FC Brugge speelde, en bij te plaatsen: „Voor mij is het uitgangs- Rensenbrink wilde naar Feyenoord. Wat punt het publiek. En voor dat publiek staat er dan nog in de weg, zou je zeggen, heb je een smaakmaker nodig. Dan heb je die smaakmaker ook te accepteren zoals hij is. Daar heb ik geen moeite mee. Maar er is meer. Moulijn bijvoorbeeld was zo’n smaakmaker. Hij was echter beslist geen waterdrager. Hij ging geen Maar de financiële wurggreep wordt ook voor Feyenoord steeds groter. Toen Leo van Zandvliet nog in het FBO-be- stuur zat, moest hij het transfer-systeem verdedigen. „Namens de achterban, om dat het geld dan rouleerde binnen de eigen bedrijfstak”. Maar Feyenoord voorzitter is niet langer een voorstander van het transfer-systeem. „Er zijn clubs die dank zij dat transfer-systeem nu nog steeds leven. Maar inmiddels zitten de rijke kopers van weleer ook met een bijna lege schatkist. Mede daardoor functioneert het transfer-systeem niet meer. We moeten naar een overgangs- regel”. Op initiatief van Goud, zal er dezer da gen spoedoverleg zijn tussen de leden van de sportcommissie over de vraag of de indertijd uitgesproken straj opgeheven moet worden. Goud: „Overeenkomstig on ze maatregel is hij het hele seizoen gepas seerd voor nationale ploegen. Nu we voor deze onverwachte situatie staan, vind ik dat de zaak opnieuw bekeken moet wor- I den. Je kunt zo’n jongen niet eeuwig voor zijn fout laten opdraaien...”. sen om te springen. En de huidige voor zitter Leo van Zandvliet is sportief ge noeg om nu te zeggen: „Ja kijk, dat een Belgische club gebonden is, kun je prak- club ook lastige talenten aan zich moet binden, weerspreek ik per sé niet, hoor”. Michel Jacobs zelf bleef uiterst kalm onder zijn explosies op de Utrechtse wielerbaan, waar hij de enige sensatie was op een uiterst kalme dag, met voorspelba re afloop. „Ik heb er niet speciaal voor getraind”, sprak de als tijdritspecialist in het wielrennen op de weg bekend staande Jacobs. „Ik wilde gewoon eens meegedaan hebben. En natuurlijk speelde in m’n ach terhoofd een kans op Venezuela. Maar ik vraag me af of de bond die straf wel zal intrekken. Och, op dit moment interes seert me dat eigenlijk niet zoveel. Eerst dit toernooi maar eens af werken (kwartfinales): Eerste rit: 1 Van Egmond 5.08.04, 2 Mak 5.17.24. Tweede rit: 1 Schip per 5.07.28, 2 Nieuwenhuis 5.19.67. Derde rit: 1 Jacobs 5.06.92, 2 Huveneers 5.17.71. Vierde rit: 1 Ponsteen 5.05.20, 2 Smit (inge lopen na 1510 meter). SPRINT AMATEURS (kwartfinales): Eerste serie: Veldt wint in twee ritten van Van Dijk. Tijd laatste 200 meter. 12.71 en 12.85. Tweede serie: Pieter wint in twee ritten van Voorn. Tijd laatste 200 meter: 13.50 en 12.21. Derde serie: Geserick wint in twee ritten van Arentzen. Tijd laatste 200 meter: 15.21 en 14.68. Vierde serie: Boskamp wint in twee ritten van Schoen. Tijd laatste 200 meter: 14.20 en 12.61. ACHTERVOLGING DAMES (kwartfi nales): Eerste rit: 1 Truus van der Plaat 4.23.10, 2 Nel Streef 4.24.50. Tweede rit: 1 Wil Kwantes 4.14.59, 2 Heleen Hage 4.32.30. Derde rit: 1 Anne Riemersma 4.13.67, 2 Thea Limbach 4.31.50. Vierde rit: 1 Keetie van Oosten 4.10.20, 2 Bets van der Akker (ingelopen na 1300 meter). 1000 METER TIJDRIT AMATEURS: 1 en kampioen van Nederland Lau Veldt 1 min., 12.55 sec., 2 Sjaak Pieters 1.13.37, 3 André Boskamp 1.13.71, 4 Ger Slot 1.14.15, 5 Emi Nieuwenhuis 1.14.23, 6 Dick van Egmond 1.14.51, 7 Erik Geserick 1.14.68, 8 Barend Huveneers 1.14.94, 9 Gert Schip per 1.15.10, 10 Martin Schoen 1.15.86. moeten gebeuren via een zege op Geert Schipper in de halve finale. Zijn kansen op die eindstrijd zijn groot, zeker wan neer men weet dat hij dinsdag geen speci fieke baanfiets had, maar op een aange paste wegfiets koerste. „Nu pas”, beloof de zijn ploegleider Rini Wagtmans, „gaan we het lichtere materiaal monteren. Kun je nagaan...”. Tot die uitgebalanceerde onderdelen behoren twee superlichte wielen, die Michel Jacobs mag lenen van Roy Schuiten, die er zijn aanval op het uurrecord in Mexico mee reed. Mahn zag voorts tot zijn grote teleurstel- ling („wat valt me dat tegen”) hoe Schoen en Stamsnijder niet eens de kwalifica tiewedstrijd overleefden; hoe ook stagiaire Eric Geserick van de 'selectieploeg werd uitgeschakeld en hoe Ger Slot het evenmin haalde. Slot mocht echter een excuus op voeren: Hij moest na pech vrij snel voor de tweede keer starten. Hoe dan ook voor Frans Mahn verliep de achtervolging in het licht van de keuze voor het wereldkam pioenschap zeer tegenvallend en toen dan ook nog de grote onverwachte versterking die in de persoon van Jacobs opdaagde, niet te selecteren bleek, werd de situatie zelfs pijnlijk. Mahn met spijt in zijn stem: „Ik zou hem er zo bij willen hebben, maarja...”. Een mededeling die niet alleen Michel Jacobs, maar ook bondscoach Frans Mahn best kon gebruiken, want in de stof wolk van het overrompelende debuut dat de Limburger maakte sneuvelden nogal wat leden van de selectieploeg voor Vene zuela. Persoonlijk zorgde Jacobs bijvoor beeld voor een vernietigende nederlaag van Barend Huvenears in de kwartfinales. 5.06.92 tegen 5.17.71. Niet eens in de eerte plaats de transfer som, maar wel het bedrag dat zo’n speler wil verdienen. Die speler zegt bijvoor beeld: Ik hou hier in België 75.000 gulden schoon over. Maar in Nederland moet je voor zo’n netto-bedrag een gigantisch meter mee terug om te verdedigen. Dat bruto-bedrag op tafel leggen”. werd toen wellicht nog geaccepteerd, maar trainers kunnen nu zeggen: Die smaakmaker interesseert me niet, ik moet die wedstrijd winnen”. Dat Keetie van Oosten-Hage met over macht de halve finales achtervolging-da- mes haalde, was evenmin een verrassing. De Zeeuwse wereldkampioene op dit on derdeel zal haar titel overigens in Zuid- Amerika niet verdedigen. Ze verzocht de KNWU haar niet in te schrijven voor de baan, een wens die intussen aan de verga dertafel gehonoreerd is. Aan de beslissing van Keetie van Oosten ligt de onmogelijk heid om lang van huis te zijn ten grondslag. Titelverdediger Herman Ponsteen be keek de opwinding rond Jacobs kalm. „Morgén”, sprak hij rustig, „zien we wel verder. Ik ben tevreden over mijn rijden, al zou het beter geweest zijn onder minder drukkende weersomstandigheden. Het was iets te benauwd”. De Nederlandse waterpoloploeg, die deelneemt aan een toernooi in Moskou, is verre van fit. Voor en tijdens de wedstrijd van gisteren tegen Bulgarije (verloren met 4-6) moesten diverse spelers overgeven en hadden zij last van duizeligheid' De Belg Mare Demeyer heeft gisteren in Schooten de Grote Scheldeprijs gewon nen. De profwielrenner reed de 250 kilo meter in 5 uur en 52 minuten. De eerste tien plaatsen waren alle voor Belgen. De Pool Ceslaw Lang heeft de zevende etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Hij deed over de 167,5 kilome ter 4 uur en 13 minuten. Hans Langerijs was met een negentiende plaats de beste Nederlander. Lang heeft nu ook de leiding in het algemeen klassement. De achtervolging leverde uiterst matige tijden, wat overigens voor alle onderdelen gold. Er kwamen in Utrecht tegenvallende resultaten op de klokken. Lau Veldt bij voorbeeld werd kampioen op de kilometer in 1.12.55. Zijn triomf betekende geen ver rassing, de tweede plaats van Sjaak Pieters evenmin. Dat de in dit werk totaal onervaren Drent André Boskamp het brons veroverde, was een surprise, waar van de waarde op langere termijn moet blijken. Hêt duo Veldt-Pieters beheerste ook, zoals te voor spellen viel, de eerste spruitwedstrijden. Ze haalden moeiteloos de halve finales (Veldt-Boskamp, Pieters- Geserick) en zullen ongetwijfeld doorsto ten naar de eindstrijd. Bovendien en dat wil Leo van Zand vliet nog eens krachtig onderstrepen is de naam die de Rotterdamse club nog Onmiskenbaar is ook, dat Feyenoord altijd heeft, een enorme handicap. „Als vele malen verzuimde een groot talent aan zich te binden. Zo attendeerde Arie de Vroet eerst Feyenoord op dat jonge vraagprijs van drie ton genoemd. Maar spelertje Johan Neeskens van RCH, als de tegenpartij dan tot de ontdekking maar de Rotterdammers zagen er niets komt dat Feyenoord de belangstellende in. En als de dag van gisteren herinneren is, dan kost die speler ineens acht ton”, we ons nog een interview dat we hadden met Rob Rensenbrink, jaren geleden, kort nadat hij door FC Brugge gecon- leven directeur van de Vakraad Metaal- tracteerd was. Rensenbrink bekende nijverheid en directeur van het Sociaal toen spontaan: „Moulijn is bij Feyenoord Fonds voor de Metaalnijverheid) noemt bijna uitgespeeld, en FC Brugge is voor de terugval van Feyenoord een kwestie mij alleen maar een springplank om naar van „natuurlijke golfbeweging”. „Dat zie Feyenoord te komen”. Rensenbrink ging je in de politiek, dat zie je in de economie en dat zie je ook in de sport. We zitten nu in een dal, maar het is nog niet eens zo de Rotterdammers gaan spelen. Ze lang geleden in 1974 dat we voor het hebben me toen beledigd. Ze vonden me laatst kampioen van Nederland zijn ge- veel te tenger voor het profvoetbal”. worden. We zijn toen zeer onfortuinlijk Ss

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17