Vance en Sadat op één punt akkoord: Midden-Oostentop ter Weer strijd in Angola Portugal Kabinetscrisis verwacht in Israel beschuldigt Fransen van economische discriminatie voorbereiding Geneve ACHTERVOLGING Alternatief gas xpio- FNLA roert zich in het noorden SPERTIJD VERZOENING COMMUNISTEN-SOCIALISTEN VRIJWEL ONDENKBAAR TWEE BELGEN Verslechterd Verloochend Oostduitse kritiek op Nederlandse soldaten aan grens Granaat zou oorzaak dood betoger zijn Huurlingen Ontsnappingspoging uit DDR mislukt Syrië-PLO Carter: Gebruik van marihuana moet uit criminele sfeer Bij treinbotsing in Spanje drie doden 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 AUGUSTUS 19 7 7 WOENSDAG 3 1 door Nico Scheepmaker J ik tie ooi rval King irmte Van onze redactie buitenland) LISSABON. Op een maandag gehouden persconferentie heeft de Portugese communistische partij het aftreden van de regering en nieuwe verkiezingen geëist. Intussen zou voor een periode van 90 dagen een neutrale regering van technici en militairen gevormd moeten worden om de lopende zaken af te handelen. De in de laatste weken aangenomen en fel omstreden Landhervormingswet zou samen met nog een aantal evenzeer omstreden arbeidswetten (sta kingsrecht en arbeiderszelfbestuur) voorlopig moeten worden opge schort. Deze wetten zouden een bedreiging zijn voor de socialistische vormen van bedrijfsbeheer in de landbouw en industrie. (Van onze redactie buitenland) ALEXANDRIÊ-JERUZALEM. President Sadat van Egypte en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance zijn het tijdens worden over het bijeenroepen hun besprekingen in Alexandrië eens geworden over het bijeenroepen van een topconferentie van ministers van buitenlandse zaken van Israel en de Arabische landen, die de Geneefse vredesconferentie moet voorbereiden. Deze Midden-Oosten top moet midden september in New York bijeenkomen en zal samen vallen met de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Door het bijeenroepen van zo’n topconferentie zal het mogelijk zijn de vertegenwoordiging van de PLO in Genève te omzeilen. ting 4 ■M trijfel MARIO SOARES De socialistische fractieleider Jaime Magritte: „Van een biefstuk”. Het Zuidafrikaanse dagblad Johannes burg Star meldt uit Zaïrese bron dat Twee dagen later, in de nacht van zon dag op maandag, reed een 23-jarige auto mobilist in Amsterdam in de Singelgracht toen hij de macht over het stuur verloor tijdens een achtervolging door een poli tieauto. De man verdronk. De achtervol ging werd ingezet, omdat vermoed werd dat de bestuurder onder invloed van ster ke drank verkeerde. Vrijdagavond overleed een 18-jarige politieagent. De auto waarin hij zat, kan telde bij de achtervolging van een kenne lijk beschonken automobilist. Een andere agent in die politieauto is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Alechinsky: „Waar houdt u van in de schilderkunst?”. Magritte: „Kan je dan van de schilder kunst houden?”. i BERLIJN (Reuter, UPI). Twee Oost- duitsers zijn vermoedelijk om het leven gekomen bij een mislukte poging uit de DDR naar het westen te vluchten. De anti-boycotwet werd in juni aangeno men door het Franse parlement. De wet verbiedt het hinderen van economische activiteit door instanties of individuen, op grond van „nationale afkomst, het al dan Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken maakte bekend dat twee mannen in een vrachtauto maandagavond de Oost duitse grenspost bij Rudolphstein passeer den. Zij reden met grote snelheid in op de betonnen versperringen, toen de wagen door Oostduitse grenswachten onder vuur werd genomen. De botsing was zo hevig dat de cabine en de motor werden losgerukt. Ooggetuigen zeiden dat de inzittenden op slag dood moeten zijn geweest. Het incident gebeurde enkele uren nadat zes mannen een poging hadden gedaan uit een Oostduitse trein te springen nadat zij bij de grens van West-Berlijn aan de nood rem hadden getrokken. De vluchtelingen werden volgens mededelingen van de Westberlijnse politie door medereizigers teruggetrokken. Maar deze bepaling is niet van toepas sing als genoemde feiten overeenstemmen met de richtlijnen die de regering uitvaar digt in het kader van haar economische en handelspolitiek, en de uitvoering van in niet behoren tot een bepaald volk, ras of godsdienst”, van de wèderpartij. De Geneefse vredesconferentie is name lijk gebaseerd op resoluties 242 en 338 van Vance is bij het begin van zijn reis door het Midden-Oosten op ernstige moeilijk heden gestuit. President Sadat heeft dat op de persconferentie bevestigd. In het Amerikaanse vredesvoorstel, dat Vance aan Sadat heeft voorgelegd, wordt de ont ruiming van de bezette gebieden door Israel verbonden aan een volledige erken ning van de staat Israel door de Arabi sche staten en aan het aangaan van diplo matieke betrekkingen. Dit alles binnen vijf jaar. FNLA en Unita met behulp van blanke huurlingen hun aanvallen op Angolese ste den verhevigen. Het standpunt van Mario Soares, eer ste minister, is altijd geweest dat hij zonder coalitie met links noch rechts wil regeren. Maar omdat nu ook de commu nisten het kabinet niet langer de hand boven het hoofd willen houden, maakt een motie van wantrouwen tegen de re gering kans aangenomen te worden. Vooral het laatste voorstel is fel bekri tiseerd door de overige oppositiepartij en. Zij noemen het opschorten van al aangenomen wetten in strijd met de parlementaire spelregels. Bovendien voelen zij niets voor nieuwe verkiezin gen, de politieke stabiliteit zou daarmee onnodig in gevaar komen, aldus de PCP (sociaal-democraten) en CDS (christen democraten). ternationale verplichtingen, 'zo bepaalt een volgend wetsartikel. Bij de publicatie van de anti-discrimina- tiewet in het staatsblad op 24 juli maakte de regering een uitzondering, met het oog op uitvoering van het sociaaleconomisch plan, het herstel van het evenwicht in de buitenlandse handel, en het bestrijden van Sadat heeft zich reeds lang op het stand punt gesteld geen problemen te zullen ma ken over deelneming van de PLO op welke wijze dan ook. En dit Amerikaanse voor stel is in Egyptische ogen zelfs zeer posi tief. Het is vooral Israel dat door deze situatie in een zeer moeilijk parket komt. Deelneming van de PLO is voor Israel vrijwel onaanvaardbaar. Tot nu toe stellen echter zowel de PLO als Syrië zich in het openbaar uiterst vijandig op ten aanzien van de Amerikaanse voorstellen. Dit kan echter een onderdeel zijn van de Syrische tactiek een harde houding aan te nemen vóór de komst van Vance naar Damascus. Inmiddels is van Palestijnse kant be kendgemaakt dat er een schriftelijke over eenkomst is tussen Syrië en de PLO over het blokkeren van de Geneefse vredescon ferentie. De PLO en Syrië zullen volgens dat document dat in de Libanese krant Al Nahar is gepubliceerd, een gezamenlijk standpunt innemen. De PLO moet als een onafhankelijke delegatie deelnemen aan de vredesconferentie van Genève. De Palestijnen zullen een onafhankelij ke staat mogen vestigen op de westelijke Jordaanoever, die echter een federatie zal vormen met Jordanië en Syrië. Zo’n groot- Syrische fedratie is een oude Syrische droom. Syrië en de PLO keren zich tegen het Egyptische standpunt dat de PLO al De PCP vindt nieuwe verkiezingen noodzakelijk omdat volgens haar het parlement niet meer representatief is. De socialisten hebben volgens haar met het aannemen van de gewraakte wetten het eigen programma verloochend en de kiezers bedrogen. Zij wordt in deze me ning gesteund door de fractie van de zogeheten Arbeiders Broederschap, die nog steeds binnen de socialistische partij zelf opereert. Deze groep heeft zaterdag Gama verklaarde in een commentaar dat de extremisten van links en rechts elkaar nu hebbén gevonden. Maar hij bleef opti mistisch: „De keuze zal niet zijn tussen fascisme of communisme: de democratie zal het van beide winnen”. Cyrus Vance (links) in gesprek met zijn Egyptische collega Ismail Fachmi. Waarnemers zijn van mening dat Syrië en de PLO in tegenstelling tot Sadat niet geïnteresseerd zijn in het bijeenkomen van Genève. Als echter de PLO zich in de onderhandeling ineens openlijk flexibel gaat opstellen en de nadruk legt op de verandering in haar houding, wordt hier mee de Amerikaanse druk op Israel ver groot. Hierdoor zal het zeer wel mogelijk zijn dat in laatste instantie Israel het bij eenkomen van de Geneefse vredesconfe rentie zal bemoeilijken. Een ministersconferentie in Amerika zal daarom wellicht een alternatief kunnen de werkloosheid. Die uitzondering houdt in dat de wet niet van toepassing is op „Goface”, de instantie die de exportkre- dietgaranties voor buitenlandse transac ties van de meeste grote Franse bedrijven verzorgt. Daardoor mogen Franse bedrijven zich houden aan de plaatselijke wetgeving in evenals de PCP verklaard, de uitvoering van de regeringsplannen, met name de nieuwe Landhervormingswet, tot het ui terste te zullen tegenwerken. Leider van de Arbieders Broederschap is Lopes Cardoso, de eerste landbouwminister uit Soares' kabinet. BERLIJN (DPA). Het Nederlandse eerste legerkorps van de NAVO-leger- groep Noord is volgens het Oostduitse legerblad „Volksarmee” bereid tot agres sie tegen het oostblok. In een artikel „do cumentatie over de strijdkrachten van Ne derland” wordt beweerd dat het eerste legerkorps vanuit de Noordduitse laag vlakte aan de kop staat van de NAVO- strijdkrachten, die tegenover de strijd krachten van het Warschaupact staan. Het personeel van het Nederlandse leger bestaat voornamelijk uit „opgehitste anti communisten”, aldus het Oostduitse leger blad. „Zij zijn goed uitgerust en worden gemanipuleerd om ieder bevel van de mili taire leiding zonder pardon uit te voeren”. Volksarmee schrijft dat de Nederlandse luchtmacht aanvallen, waaronder aanval len met kernwapens, leert uit te voeren. Het 3.000 man sterke Nederlandse korps van mariniers zou' de „imperialistische agressie tegen de socialistische staten aan de noordflank versterken”. voor het begin van Genève een formele band moet aangaan met Jordanië. Het ziet ernaar uit dat de eisen van de communisten en linkse socialisten via de vakbonden van boeren en arbeiders zul len worden afgedwongen. De communis ten zijn daarin veruit in de meerderheid en de ontevredenheid met de regerings- politiek is er groot. Een verzoening tus sen socialisten en communisten is vrijwel ondenkbaar. De onderlinge verhouding is de laatste twee weken enorm verslech terd. Bovendien zijn de communisten fel le tegenstanders van toetreding tot de EEG, en alleen daarom is een samenwer king tussen Mario Soares en communis tenleider Alvaro Cunhal al bij voorbaat uitgesloten. Minister Dajan zei dat Israel deze kwes tie hoog opneemt. Israel beschouwt het als een discriminerende daad tegen de joodse staat. Ook de Israëlische pers toont zich geschokt over de Franse-maatregel. Arabische landen, zonder zich schuldig te maken aan overtreding van de antidiscri minatiewet. In het besluit van premier Barre staat dat hiertoe is besloten om het Franse bedrijfsleven in de gelegenheid te stellen zaken te doen met „nieuwe mark ten, vooral in de olieproducerende landen en de landen met een beginnende industri alisatie in het Midden-Oosten, Zuidoost- Azië, Latijns-Amerika en bepaalde Afri kaanse staten”. zijn voor de conferentie in Genève. In feite heeft de Israëlische premier Begin bij zijn bezoek aan Washington al de suggestie aan Carter gedaan om buiten Genève onder- handelingen tussen Israel en zijn Arabi sche buurlanden te organiseren, ingeval de Palestijnse kwestie het bijeenkomen van Genève onmogelijk maakt. Het ak koord tussen Vance en Sadat betekent dat Egypte nu dat Israëlische voorstel heeft aanvaard, al liet Vance Sadat de eer, door het een voorstel van president Sadat te noemen. Twee doden, één zwaargewonde. Je vraagt je af of het doel hier de middelen nog heiligde. Uiteraard is het de taak van de politie om automobilisten die in kenne lijke staat van dronkenschap verkeren, aan te houden en verder rijden te beletten. Ik sta iedere keer weer verbaasd over de lage straffen die worden opgelegd aan automobilisten die met een dronken kop achter het stuur iemand (soms meer men sen) hebben doodgereden. Dronkenschap schijnt, merkwaardig genoeg, eerder een verlichtende omstandigheid te zijn dan een verzwarende. Surveillerende politiea genten zien dus een auto nogal slingerend over de weg rijden. Zij gaan er in hun Volkswagen achteraan, laten door getoe ter of geknipper met de lichten weten dat de bestuurder dient te stoppen, of zij rij den de man klem. Maar stel nu dat hij niet stopt, met zijn zatte kop, en integendeel met gas op de plank aan aanhouding probeert te ontko men? Is het wijs om er dan een Starsky Hutch-achtige achtervolging van te ma ken? Verminder je dan de kans op dodelij ke ongelukken (wat toch de bedoeling van de aanhouding is), of vermeerder je die kans? Het lijkt me voor weinig tegen spraak vatbaar dat je die kans vervijfvou digt. De achtervolgde rijdt met verhoogde snelheid, in paniek, en heeft nog minder aandacht voor het hem omringende ver keer dan hij in zijn dronkenschap toch al had. Die jongen in Amsterdam passeerde drie belangrijke kruispunten, botste toen tegen de stoeprand, ramde daarna een lantaarnpaal en een geparkeerde auto, en vloog tenslotte het water in. Voor hetzelfde geld had hij een voetganger en een auto met inzittenden kunnen scheppen. Is dat het allemaal waard? Laat men van een automobilist die zich aan aanhouding tracht te onttrekken zijn nummer noteren, en als dat niet lukt de wijste partij kiezen. Beter één slingerende auto die met een beetje geluk zonder brokken te maken thuiskomt, dan twee auto’s die op topsnel heid door de stad razen en waarvan de voorste het beste vergeleken kan worden met een zich horizontaal voortbewegende, onbestuurbaar geworden raket. Bij sommige dingen sta je niet zo stil, bijvoorbeeld: hoe lieten mensen zonder tuin in de grote stad na 8 uur hun hond uit als het spertijd was en niemand meer op straat mocht komen? Ik hoorde van iemand die zijn hond na spertijd aan een heel lang touw uitliet dat hij vanachter de gesloten deur, door de brievenbus, mani puleerde. Vermoedelijk een heel klein hondje, of misschien dorst hij nog wel de deur even open te doen om het hondje eruit en weer binnen te laten. bole er lijk. Bu- bile- d in ider aan af te che, 4.6 ctor den, an een tmeen- leffing >r bor- laatre- erkeer ieel in in het eerste- >nt. De rdt al- iig on- ft twee WASHINGTON (DPA). Het bezit van geringe hoeveelheden marihuana moet zolgens president Carter voortaan niet neer als ’en misdrijf, maar slechts als een ivertredir.g worden bestraft. 'orig met rsor- ■oor- ildus ie en t ge- i het ■iool- lek. oraf- e lek pand akte, >n 21- mge- al op bben De uit iroeg krijk n ge- .litge- Alechinsky: „Waar houdt u dan wel van?”. or im Iet la de ug en fan ■ele is lee- 25 :zig /an /an nu „Als wij het bezit van kleine hoeveelhe- len marihuana uit de criminele sfeer wil- en halen, houdt dit geen legalisering in. Iet betekent slechts dat de straffen wor- len verminderd en dat een geldboete in ilaats van een gevangenisstraf wordt op- [elegd”, aldus Carter. Over- nd ge ngang 1 als: itie in er een irand- is vrij een tegenoffensief waren begonnen. De woordvoerder zei dat de FNLA-guerrille- ros waren opgeleid door zes Britse be roepsmilitairen, maar ontkende dat de iht'en FNLA-macht werd aangevoerd door Brit- aging de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties. Hierin wordt onder andere de erken ning van alle soevereine staten duidelijk voorop gesteld als een van de voorwaar den voor de oplossing van het conflict. Een Israëlische radiocommentator was zelfs bereid te speculeren, dat er reeds overeen stemming bestaat tussen de Verenigde Staten en de PLO over deelname van de PLO aan Genève als deze bereid is op een of andere wijze resolutie 242 te aanvaar den, met uitzondering van dat gedeelte dat het Palestijnse vraagstuk als een vluchte lingenprobleem ziet. Twee Belgische schilders zijn op het ogenblik in het nieuws:- de inmiddels over leden surrealist René Margritte, van wie het museum Boymans-Van Beuningen vijf werken wil aankopen, en de 50-jarige Pierre Alechinsky, die als eerste de An drew W. Mellon-prijs gekregen heeft. Dat Alechinsky deze prijs, die het gemis van een Nobelprijs voor beeldende kunst (naast die voor literatuur) wil opheffen, als een der oprichters van Cobra heeft gekre gen, moet een morele dreun voor Karei Appel zijn, die wij in Nederland gewend zijn als de belangrijkste figuur van Cobra te beschouwen. Alechinsky wordt in Ne derland vertegenwoordigd door Galerie Espace in Amsterdam. Twintig jaar gele den was zijn eerste tentoonstelling bij Es pace nog geen overweldigend succes: „au- cune vente niets verkocht”, meldt zijn biografie. Als jong aankomend schilder van twintig ontmoette Pierre Alechinsky- zijn grote landgenoot René Magritte. Ik zal hun conversatie zo goed mogelijk ver tellen: JERUZALEM (Reuter, AFP). De Is raëlische minister van buitenlandse za ken Mosje Dajan heeft dinsdag Frankrijk beschuldigd van een „vijandige daad” te genover Israel. Frankrijk heeft een wet afgekondigd die economische discrimina tie tegen andere landen verbiedt, maar daarvan de Arabische boycot tegen Israel uitzondert. Israel heeft geprotesteerd bij de Franse ambassadeur in Israel, en bij het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs. De „Operatie Cobra-77” waarvan in de FNLA-mededeling sprake is,‘behelsde een plan voor een massale inval in Angola, in september-oktober van dit jaar. De Ango lese president Agostinho Neto hield in februari een redevoering, waarin hij naar eigen zeggen „Operatie-Cobra” onthulde. Dat voorstel is voor Sadat onaanvaard baar, aangezien Egypte een snellere terug trekking uit de bezette gebieden eist. In officiële kringen heerst er optimisme ten aanzien van een ander voorstel van Vance. Volgens dit voorstel zal de PLO gerechtigd zijn deel te nemen aan de Geneefse vredes conferentie als zij de formule aanvaardt waarop deze conferentie gebaseerd is. Aanvaarding van deze formule door de PLO kan worden uitgelegd als een indirec te erkenning van de staat Israel door de PLO, dus zonder dat dit in zoveel woorden wordt gezegd. BENIDORM (Reuter). Bij een frontale botsing tussen twee Spaanse personentrei nen zijn gisteren in de buurt van Benidorm drie mensen omgekomen en ongeveer 40 gewond, zo heeft de politie bekendge maakt. Het ongeluk deed zich voor op een stuk enkelspoor even buiten Villajojosa, 10 ki lometer van Benidorm. Onder de doden zijn een aantal buitenlanders. GRENOBLE (AFP). De lijkschouwing op Vital Michalon, de Franse betoger die om het leven kwam bij de demonstratie tegen de snelle-kweekreactor in Malville, heeft ujtgewezen dat hij overleed aan long- letsel als gevolg van de ontploffing van een granaat. Dat is gisteren meegedeeld door de orga nisatoren van de manifestatie tegen de Super Phenix (de snelle-kweekreactor die in Malville wordt gebouwd). De organisatoren protesteren tegen het politiegeweld, uitgeoefend op last van de regering, en.met name tegen „het gebruik van offensieve granaten en schoten waar tegen geen bescherming mogelijk was”. De gerechtelijke autoriteiten hebben la ten weten dat de lijkschouwing pas van daag wordt voltooid. se en Portugese huurlingen. San Salvador, 70 km van de grens met Zaire, is de groot ste stad in het noorden van Angola. „Het was een test-actie voor Operatie Cobra en het had succes. We waren niet '3Ild van P^an de stad blijvend te bezetten”, aldus de zegsman. Als het bericht klopt, betekent het dat in het noorden van Ango la voor het eerst sinds geruime tijd weer hevig gevochten wordt. In het zuiden kampt de regering al enige tijd met de opnieuw oplevende rebellie van Unita-eenheden, en ook in de enclave Ca binda is de toestand nog niet rustig. LISSABON/JOHANNESBURG (UPI, AFP). Guerrillastrijders van het FNLA, de beweging die in de Angolese burgeroorlog door de MP LA werd versla gen, hebben met hulp van buitenlandse huurlingen de stad San Salvador in Noord-Angola tijdelijk ingenomen, zo heeft een FNLA-woordvoerder in Lissa bon meegedeeld. De communisten zeggen er van overtuigd te zijn dat nieuwe ver kiezingen tot een duidelijke linkse meer derheid in het parlement zullen leiden. Op dat moment zouden dan de nieuwe wetten kunnen worden ingetrokken. De felle reactie van de andere partijen laten er echter geen twijfel over bestaan dat zij met nieuwe verkiezingen niet akkbord gaan. De kans is groot dat met name de socialistische partij door nieuwe ver kiezingen gedecimeerd zou worden. Drie dagen geleden had het FNLA zich :ation teruggetrokken omdat Cubaanse troepen imge- waar igsin- >e ge in een boodschap aan het Congres over ïet misbruik van drugs in de Verenigde Staten wees de president er dinsdag op, lat meer dan 45 miljoen Amerikanen wel ;ens marihuana hebben geprobeerd en laar schatting 11 miljoen het regelmatig •oken. nieuwe :kelijke in een Rotter- e „zon project emaakt ig, ven-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3