N. Politie onderzoekt huizenfraude in Rotterdam L Besluit Zuidmolukkers TIJDPERK-MAKARIOS IN TEKEN VAN STRIJD VOOR AANSLUITING CYPRUS BIJ GRIEKENLAND „Maak van werkloze een alternatieve zelfstandige Steeds minder „foutparkeerders” betalen boete bij politie Damiate evenementen Si Honger staking buitenlands qeldj Guerrillastrijders melden nieuwe successen Me Soepeler VS krijgen vrijwel zeker ministerie voor Energiezaken Gearresteerde vrouw door weduwe vermoorde bankier herkend OuKAIM - Demonstratie op Aruba verliep rustig 4 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS WOENSDAG 3 W C Haarlems Dagblad: INTERNE NOTA INDUSTRIEBOND NKV I Aanvang: 20.15 uur. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) Umuider Courant: XBeverwijkse Courant: aan Noo fees brol de d de 1 gens fiets heel alles mae alle (V; 1977 Brits pond 4,14-4,44 NICOSIA (UPI, Reuter). Aartsbisschip Makarios III, pri maat van de orthodoxe kerk van Cyprus en nationaal leider van de Grieks-cyprioten, vocht het groot ste deel van zijn leven voor Eno sis, de aansluiting van zijn eiland bij Griekenland. Tijdens dit ge vecht overleefde hij aanslagpo gingen, verbanning en .een staats greep tegen hem en bleef zo meer dan 20 jaar lang het front vormen van de explosieve binnenlandse politieke situatie op Cyprus. De gereduceerde plaatskaarten (kassa A openluchttheater 7.50) zijn verkrijgbaar bij A fi onze kantoren: J J Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. ^*ln samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Vrijdag 12 augustus DUTCH SWING COLLEGE BAND o.l.v. Peter Schiperoort Voor velen een brok nostalgie, voor anderen een openbaring. In het sfeervolle Openluchttheater elke keer weer een onvergetelijke happening! (ADVERTENTIE) OAE bespreekt geschil Ethiopië en Somalië 5 (Van onze redactie economie) UTRECHT. In de dienstverlening aan vooral oudere mensen zijn grote gaten gevallen. Om in deze behoefte te voorzien stelt de Industriebond NKV in een inter ne nota voor om werklozen de mogelijk heid te bieden zich te ontwikkelen tot een alternatieve soort zelfstandige. En wel op die gebieden waar ze de grote professione le bedrijven geen concurrentie behoeven aan te doen. Bij dit idee staat de Industriebond NKV voor ogen een volledig herstel van de werkgelegenheid. De bond heeft de over tuiging dat geen enkel bestrijdingsmiddel bij voorbaat van de hand mag worden gewezen. Een van de concrete mogelijkhe den die de bond voorstelt is het stimuleren van kleinschaligheid. De bond zegt, dat verborgen werkloosheid voor een groot deel voorkomt onder uitkeringsgerechtig den op grond van de wao. De Industriebond NKV heeft vastge steld, dat van begeleiding en revalidatie van wao’ers vrijwel geen sprake is. „En als het al gebeurt, dan gaat het vooral om het weer geschikt maken voor een functie in de industriële sector, waarvan de sfeer voor velen juist het ziekmakende element is geweest”, aldus de nota. Op zich heeft de bond niets tegen zinvolle omscholing; daar moet de begeleiding binnen de wao zelfs meer mogelijkheden voor bieden. „Dat die begeleiding vaak te kort schiet komt mede doordat de aandacht vrij een zijdig is gericht op arbeid binnen de groot schaligheid van de industrie. Arbeidsonge schikt zijn betekent vaak niet veel meer dan dat de mensen voor de vorige of soortgelijke functie niet meer geschikt zijn, dat ze volgens de vrij enge definitie van arbeid in loondienst niet meer volledig meekunnen”, aldus de nota. De Indus triebond NKV meent, dat daarom een veel ruimere definitie van sociaal en econo misch nuttige arbeid gehanteerd moet worden, waardoor iedere bezigheid valt die zinvol is voor de gemeenschap. De bond ziet zelf nog wel bezwaren tegen het plan om werklozen de mogelijkheid te ■bieden zich te ontwikkelen tot een alterna tieve zelfstandige, „maar die bezwaren moeten juist uitnodigen tot meedenken aan oplossingen. Zo zouden alleen structu reel werklozen en wao-gerechtigden mo gen deelnemen en zouden overheid en uit- keringsorganen de overstap ook financieel mogelijk moeten maken”, aldus de nota van de Industriebond NKV. bedienden, zoals de melkman, de bakker, de fietsenmaker en de loodgieter. Het zwartste uur sloeg voor Makarios in 1974, toen hij door de door Griekse officie ren gedomineerde Cyprische nationale garde in juli werd afgezet en bijna zijn leven verloor in een aanslag op zijn presi dentieel paleis. Gedwongen het land te ontvluchten ging hij naar Londen en moest hij van daaruit toezien hoe het Turkse leger Cyprus binnenviel en hoe het eiland werd verscheurd door bittere ge vechten. Ruim vier maanden later zette hij weer voet op Cyprische bodem en hij werd ste bolwerk van de regeringstroepen, waar ook een grote luchtmachtbasis is. De verdachte en zijn eventuele mede plichtige zeiden gegadigden voor deze hui zen eerst, dat de woningen niet meer te koop waren. Zij noteerden echter wel naam en adres van de potentiële kopers. Later namen ze dan opnieuw contact op, en vertelden dat het begeerde huis alsnog kon worden verkregen, als tenminste een bedrag van enkele duizenden guldens in contanten op tafel kwam. De Stok-mensen konden het makkelijk zo spelen, omdat de animo voor de huizen in Berkel-Rodenrijs en Maassluis bijzon der groot bleek. Voor een project van 26 bungalows in Berkel meldden zich bij voorbeeld bijna 300 gegadigden. De re cherche van de Rotterdamse politie is in middels met getuigenverhoren begonnen. Vaststaat dat in Maassluis twee keer een bedrag van 3000 als handgeld aan Van W. werd uitbetaald. door zijn Grieks-Cyprische aanhangers bijna als een held en overwinnaar verwel komd. Makarios werd onder de naam Mikhail Khristodoulou Mouskos op 13 augustus 1913 geboren in het dorpje Ano Panaya en werkte in zijn jeugd als schaapherder. Na de universiteit van Athene te hebben door lopen werd hij in 1946 priester gewijd en verkreeg hij de naam Makarios. Hij zette zijn studie voort aan de universiteit van Boston (VS) en werd na zijn terugkeer in 1948 tot bisschop gewijd. Vanaf dat punt tot zijn dood is het leven van Makarios verbonden geweest met de historie van de Cyprische onafhankelijkheid. UTRECHT. Foutparkeerders zullen binnen niet al te lange tijd rekening moe ten houden met hogere boetes. Kan men op dit moment een parkeerovertreding nog „afkopen” bij de politie met vijftien gulden, binnenkort zal dat bedrag vijfen twintig gulden worden. Ook de boetes voor andere verkeersovertredingen zullen om hoog gaan. Dit zegt hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie. Hij verwacht daarnaast dat het over enige tijd mogelijk zal zijn om in meer gevallen dan tot nu toe over te gaan tot transactie in handen van de politie. Dat wil zeggen dat er bij een overtreding geen proces verbaal wordt opgemaakt omdat de overtreder de boete rechtstreeks aan de politie betaalt, hetzij ter plekke, hetzij tot uiterlijk de dag na de overtreding op het politiebureau. Dat is momenteel nog niet mogelijk als een automobilist bijvoorbeeld door rood licht rijdt. van onafhankelijkheid aan de Cyprioten. Makarios had in augustus 1960 nauwelijks het ambt van president van de republiek Cyprus op zich genomen of de interne strijd brak uit tussen de Griekse gemeen- In de tien jaar van sluimerende burger oorlog die daarop volgden slaagde Maka rios erin verscheidene aanslagpogingen op zijn leven te overleven en wist hij ook te voorkomen dat men hem uit zijn ambt ontzette. Drie dagen daarna viel de militaire junta in Athene, in diskrediet geraakt doordat zij de Turkse invasie niet had kunnen tegenhouden. Uiteindelijk slaagden de Turkse troepen erin meer dan eenderde van het eiland in bezit te nemen. (Vervolg van pagina 1) Volgens de Zuidmolukkers zijn de poli tieke partijen niet in staat de belangen van de Molukse gemeenschap te behartigen. Verder menen zij dat de autoriteiten in Bovensmilde geen duurzaam en duidelijk beleid voeren ten opzichte van hun ge meenschap. De Zuidmolukkers werken ook niet langer mee aan een onderzoek naar een integraal welzijnsbeleid van de buurt- en belangenvereniging Bovensmil- de-Oost. De leidende figuren van de Zuid- molukse gemeenschap in Bovensmilde waren gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. De Grieks-cyprioten keerden zich weer naar Makarios. De aartsbisschop werd in december juichend in Nicosia binnenge haald en begon onmiddellijk wat hij noem de „de lange strijd” om te herwinnen wat verloren was gegaan. Hij bracht Cyprus verder weg van de NAVO en dichter bij de Sovjet-Unie. Makarios’ regering wist de Grieks-Cyprische economie met verba zingwekkende snelheid te herstellen. Een oplossing voor de interne conflicten op het eiland wist hij echter niet tot stand te brengen. Hij stuurde delegaties naar vre desbesprekingen met de Turkse gemeen- Met de steun van verscheidene honder den Griekse officieren op Cyprus slaagde de Cyprische nationale garde er op 15 juli 1974 in Makarios Via een staatsgreep af te zetten. Acht dagen later vielen Turkse groepen het noorden van het eiland binnen om de „Griekse staatsgreep” te breken. Volgens de autoriteiten heeft ook de huisbewaarder van de familie Ponto de vrouw als zodanig herkend. De groepering „Roter Morgen” heeft het persbureau Reuter telefonisch opnieuw la ten weten dat de moord haar werk is geweest. De eis - vrijlating van alle poli tieke gevangenen in de Bondsrepubliek - werd eveneens herhaald. De naar Frankrijk uitgeweken Westduit- se advocaat Croissant heeft gisteren van uit Parijs laten weten dat hij niets met de moord op Ponto te maken heeft. Hij sprak tevens de officiële mededeling tegen dat Suzanne Albrecht en andere vrouwelijke verdachten in deze zaak op zijn kantoor hadden gewerkt. W. Lambers. Deze laatste werkgroep heeft kort na de gijzeling als anoniem comité de problemen rond Bovensmilde via een en quête op een rijtje gezet en aangekaart bij de vaste kamercommissie voor Zuidmo- lukse aangelegenheden. aanval kreeg. De laatste jaren had hij intimi al enkele malen toevertrouwd dat hij uitzag naar de dag waarop hij zich weer kon terugtrekken in een 'op een berg gelegen klooster. De bevolking van met name Bovensmil de is van deze verklaring wel geschrokken. Te meer daar er steeds meer geluiden opgingen om de banden met de Zuidmo lukkers, ondanks de gijzelingen en de pro blemen bij de arrestatie van vier Zuidmo lukkers enkele weken geleden, toch weer aan te halen. Niemand wist eigenlijk goed wat men van de verklaring moest vinden. Vooral omdat het onzeker is welke groepe ring binnen de gemeenschap voor de ver klaring verantwoordelijk is. Reden waar om velen niet in staat bleken te zijn een zinvol commentaar te geven. Makarios, die nooit de ascetische ge woonten uit zijn monnikenjeugd opgaf, schap, maar de besprekingen raakten in een impasse vanwege de onverzettelijk heid van Makarios, zoals enkele westei diplomaten stelden. NAIROBI/LONDEN/ROMr./ ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AFP). De Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid heeft gis teren een bijeenkomst uitgeschreven van de bemiddelingscommissie voor het ge schil tussen Somalië en Ethiopië. De com missie zal vrijdag besprekingen beginnen in Gabon, tegelijk met twee andere OAE- commissies die grensgeschillen tussen Soedan en Ethiopië en Tsjaad en Libië bespreken. De mannen zouden zich onrechtmatig hebben verrijkt ten koste van huizenko pers in Berkel-Rodenrijs en Maassluis. Het ging daarbij om huizen die waren ge bouwd door Eurowoningen in Rotterdam, net als Stok een dochter van de Polyzathe- groep. WASHINGTON. (Reuter)Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is giste ren met 353 tegen 57 stemmen akkoord gegaan met een voorstel een ministerie voor Energiezaken te vormen dat uitvoe ring kan geven aan het programma van de Amerikaanse president Carter om minder afhankelijk te worden van de invoer van olie. Het Huis verwierp een amendement dat de levensduur van het departement wilde beperken tot vijf jaar. Wanneer later deze week de Senaat eveneens zijn goedkeuring aan het voorstel geeft, zal het ministerie, op korte termijn opgericht worden’ Het zal dan het eerste nieuwe Ameri kaanse departement in elf jaar zijn. Het h met t He strij< tilbu gens, deTo ge cc ge pi V] N. E avoi een koo] de plaa aan en 1 en V zijn, lijkt zaal dien Krai te betalen. In 1975 deed dat nog 52 procent van de geverbaliseerde automobilisten in Utrecht maar in de eerste helft van dit jaar was dat percentage nog maar 46. In Am sterdam ligt het percentage zelfs in de buurt van de 20. „Wellicht denkt men: betalen kun je altijd nog, misschien verge ten ze me wel. Dat is echter een illusie. De ambtelijke molens draaien wel langzaam, maar ze draaien zeker”, aldus Van Does burg. Betaalt men een boete niet binnen de gestelde termijn, dan krijgt men een giro- acceptkaart thuis, wat in feite neerkömt op een schikkingsvoorstel van de officier van justitie. Officieel heet het dan een transactie in handen van Justitie. Het be drag dat dan moet worden betaald ligt ongeveer twintig procent hoger dan de oorspronkelijke boete. Hoofdcommissaris Van Doesburg zou graag zien dat dat verschil nog groter zou worden, bijvoorbeeld de helft. Meer men sen zouden dan immers direct betalen en dat zou een aanzienlijke administratieve besparing betekenen. In het begin van dit jaar koos de aarts bisschop voor een wat soepeler beleid en zei dat hij bereid was de Turken enige concessies te doen. In januari vond een verrassende ontmoeting plaats tussen Ma karios en de Turks-Cyprische leider Rauf Denktasj hun eerste onderhoud onder vier ogen in 14 jaarmaar toen de vredes conferentie in maart in Wenen begon, wa ren er weinig tekenen van soepelheid aan beide kanten. De NOS zal vanavond in verband met het overlij den van aartsbisschop Makarios een extra uit zending wijden aan het leven van deze Cyprische leider. De uitzending is om 22.50 uur op Ned. 1 na afloop van het late journaal en zal ongeveer een kwartier duren. Stok deed medio mei aangifte bij de politie, nadat het bedrijf via een van hun klanten lucht van de fraude had gekregen. Twee verkopers bij het Rotterdamse kan toor, onder wie de 23-jarige verdachte, werden ontslagen. Stok had het vermoe den dat de beide mannen bij de fraude betrokken waren en deelde dat ook mee aan de politie, aldus een woordvoerder. De politie zegt overigens maar van één naam te weten, de man uit Geervliet. FRANKFURT/PARIJS (DPA/AP). De weduwe van de vermoorde Westduitse bankier Jürgen Ponto heeft de jonge vrouw die gisteren door de politie in Frankfurt is gearresteerd als medeplich tige aan de moord herkend. De toekomstige president van de 671.000 leden tellende bevolking van het eiland organiseerde een nationale beweging voor Enosis, of aansluiting bij Griekenland, maar in die tijd werd Cyprus nog bestuurd door Groot-Brittannië”, dat het eiland als een. belangrijke strategische basis be schouwde. In maart 1956 deporteerden de Britten Makarios naar de Seychellen en hij keerde pas drie jaar later terug, nadat Londen had ingestemd met het verlenen 1 Volgens Van Doesburg zijn foutparkeer ders steeds minder geneigd om een opgelo pen bekeuring rechtstreeks aan de politie (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie is bezig met een onderzoek naar op- lichtingspraktijken van enige personeels leden van makelaardij Stok uit Tilburg. Een 23-jarige man uit Geervliet, die werk zaam was op het Rotterdamse verkoop kantoor van Stok, is maandagochtend ge pakt en na een verhoor gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Op de agenda van de commissie staat de Ethiopische beschuldiging dat Somalië een grootscheepse invasie heeft onderno men in het woestijngebied Ogaden, met gevechtsvliegtuigen, tanks en zware artil lerie. De commissie is vier jaar geleden al ingesteld om de reeds lang bestaande grensproblemen te bespreken, maar is tot dusver nooit bijeengeweest. Somalië heeft de inval ontkend en zegt dat de strijd wordt geleverd door guerrilla strijders voor de bevrijding van West-So- malië. De commissie komt bijeen op verzoek van Ethiopië, dat volgens diplomatieke kringen militair gezien in een zeer ernstige situatie verkeert. Tijdens de bijeenkomst Een gewo slepe Somalië beweert dat het bevrijdings- front nu 85 procent van de Ogaden in handen heeft. Een woordvoerder van het Volksbevrij dingsfront van Eritrea zei gisteren in Ro me dat zijn organisatie bij de verovering van de stad Keren grote hoeveelheden wapens heeft buitgemaakt. Het Front had enkele Russische T-60 tanks, veel Kalasjni- kov-geweren en genoeg handgranaten om 5.000 soldaten te bewapen in beslag genomen. De Sovjet-Unie is het bedreigde militaire regime in Addis Abeba onlangs te hulp gekomen met wapenleveranties. Het Eri- trese Front zegt in Keren ook Amerikaans militair materiaal te hebben aangetroffen. De Verenigde Staten waren voor de afzet ting van keizer Haile Selassie de grootste wapenleverancier van Ethiopië. Op het Zuidmolukse lijstje prijkt ook de begeleidingscommissie sociaal-cultureel werk, de Asser werkgroep Belanda Malu ku (waarin politieke partijen zijn vertegen woordigd) en de werkgroep van de heer W. I ORANJESTAD (ANP). De gisteren gehouden demonstratie op Aruba is rustig verlopen. Ongeveer 5000 mensen kwamen voor het bestuurskantoor in Oranjestad bijeen, waar zij toegesproken werden door de leider van de Arubaanse MEP-partij, Betico Croes. De actie was gericht tegen de deelname van de politieke partij PPA in de nieuw te vormen Antilliaanse regering. De MEP-leider, die het afgelo pen weekeinde meedeelde acties bekend te zullen maken die gericht zijn tegen de centrale regering, beperkte zich tot nog maals de motieven van de Arubaanse strijd naar voren te brengen. Hij wees erop i dat de PPA niet de wens van het Arubaan se volk naast zich neer mag leggen. „Deel name van de PPA aan de centrale regering betekent verraad”, aldus Croes. De wens van het volk van Aruba is, volgens de leider van de partij die bij de jongste verkiezingen de meeste stemmen haalde, algehele onafhankelijkheid. In de sfeer van het welzijnswerk en ook in de vakbeweging worden steeds meer telken van de burger tegen betaling uitge voerd. Hiertegenover ziet de Indus triebond NKV steeds meer het wegvallen van „specialisten” die vroeger het gezin AMSTERDAM (ANP). Advieskoersen voor buitenlands bankpapier: US dollar 2,39-2,49 Belg, franc 6,71-7,01 Duitse mark 105,25-108,25 Lire 26,75-29,75 Escudo 5,40-6,90 Can. dollar 2,23-2,33 Franse franc 49,00-52,00 Zwitserse franc 100,25-103,25 Zweedse kroon 54,25-57,25 Noorse kroon 44,75-47,75 Deense kroon 39,50-42,50 Oost schilling 14,91-15,21 Peseta 2,75-3,05 Gr. drachme 6,30-7,55 Finse mark 59,00-62,00 Joeg.dinar 12,25-14,50 schap van het eiland (die meer dan 70 procent van de totale bevolking uitmaakt) en de Turkse minderheid. In december 1963 laaide de strijd tussen de twee ge meenschappen zo op d^ de Verenigde Naties zich gedwongen voelden een VN- vredesmacht op het eiland te installeren. van de commissie zal Ethiopië aandringen op een spoedvergadering van de minister raad van de OAE over de „Somalische inval”. Voor zo’n buitengewpne OAE-ver- gadering is een tweederde meerderheid vereist. Het Ethiopische ministerie van Buiten landse Zaken ontbood gisteren de zaakge lastigden van de Verenigde Staten en van Engeland om het Ethiopische ongenoegen te uiten over de vorige week toegezegde wapenleveranties aan Somalië. De Amerikaanse zaakgelastigde Tienken zei dat Washington slechts zuiver defensieve wapens zal leveren, waaraan de voorwaarde wordt verboden dat ze niet voor aanvallen tegen Ethiopië worden ge bruikt, aldus Radio-Addis Abeba. Tienken zei dat de Verenigde Staten zich geenszins willen mengen in het conflict tussen Ethio pië en Somalië. De Roemeense vluchtelingen Mir cea Smarandi (links) en Viorel Dragos zetten gis teren in Parijs hun nu al drie weken durende honger staking voort. Zij willen herenigd worden met hun verloofdes, die nog in Roemenië zijn en die geen toe stemming krijgen naar Frankrijk te gaan. 4 was een krachtig en gezond mens tot hij in april van dit jaar-een eerste lichte hart- De Somalische guerrillastrijders zou den opnieuw grote overwinningen heb ben behaald en de steden Awara en Daga- haboer in hef noorden van de Ogaden en Aisha en Aidora in het westen hebben veroverd. Ze zouden nu zijn opgerukt tot nabij de stad Dire Dawa, het belangrijk-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4