Sportraad verbaasd over verhoging van huur Prinsenhal Voor paarden honden en waterkering -CENTRUM VOOR EX-PSYCHIATRISCHE PATIËNTEN I C, lil Elpee zangkoor 15 augustus te koop Geen behoefte Animo denkt nu Kwaliteit Geen spreekuur 69,- N al aan jubileum volgend jaar Inspectie van Geestelijke Volksgezondheid waarschuwt initiatiefnemers .p i BEVERWIJK-HEEMSKERK AUGUSTUS 19 7 7 iWï - f ÏUNT 1 m 19 I I (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De Stich ting Westerduin zet door. Tegen de uitdrukkelijke wil van de regi onaal inspecteur van de Geestelij ke Volksgezondheid en het ge meentebestuur van Beverwijk in, is in het kapitale gebouw aan de I Rijkert Aertzweg het huisves- I tingscentrum voor ex-psychiatri- I sche patiënten van start gegaan. I Er verblijft momenteel 1 patiënt. Binnenkort verwacht de Stichting I meerdere mensen. Men kan er I acht huisvesten in royale en goed I uitziende 1- of 2 persoonskamers. DONDERDAG 4 f t - Bil van start I Burgemeester In een telefoongesprek met de inspec- G. de Boer en G. Deijkers: „Wij willen een goed tehuis”. OP HET W/BBÖS GEZICHT I Triest is het te bedenken, dat zo restau- ■- De langspeelplaat, die het koor onlangs maakte, is met ingang van 15 augustus te verkrijgen bij S. Attema, Diezestraat 28 en G. Biesma, Büllerlaan 97, tel. 33716. De zaak spitste zich dus toe. Ondanks het verzet van de gemeente Beverwijk gaat de Stichting gewoon door. In Westerduin poogt de Stichting een tussenvoorziening te stichten voor huis vesting van mensen, die een behandeling in een psychiatrisch centrum niet meer nodig hebben en de stap naar zelfstandig wonen niet of nog niet kunnen maken. Veel beter bewaard gebleven is de muur voor Akerendam, die ooit als wa terkering heeft gediend om het water van het Wijkermeer, dat toen nog in open verbinding met het IJ en dus met het Ijsselmeer stond. Op die foto zijn ook nog de rails van de stoomtram te zien langs de Halve Maan, achter de fraaie bomen langs. Het theekoepeltje van Ake rendam staat er nu nog. Vroeger diende het als een soort prieel. De bewoners van Akerendam woonden wat ver van de weg af om alles nauwlettend gade te kunnen slaan en de dames lieten zich dan de thee serveren in het koepeltje, zodat hun niets behoefde te ontgaan van hetgeen zich op straat afspeelde. Dr. Jan Willem Schuit kan de laatste Beverwijkse dorpsdokter worden ge noemd. Op de fontein die te zijner nage dachtenis werd opgericht staan de jaar tallen 1864-1904. Hij heeft hier vele jaren gewerkt en intensief meegeleefd met het wel en wee in alle Beverwijkse gezinnen. Zó gehecht was hij aan Beverwijk, dat hij zelfs een professoraat heeft afge slagen. Die fontein was niet zo maar een orna ment, maar diende als drinkbak voor de paarden. De tuinders die in en na 1912 aardbeien aanvoerden voor de trein, konden op die wijze hun paarden te drinken geven op het pleintje voor hotel Ter Burg. Ook aan de honden was ge dacht. Misschien waren er toen ook nog veel hondekarren. Aan de onderzijde van de fontein zitten namelijk uitsparingen waar ook water in liep en die waren bedoeld om de honden te drenken. Zo’n voorziening kennen we op het ogenblik niet eens meer. Een honden-wc is nu het novum, maar dergelijke hondendrenk bakken als onderdeel van een fontein zijn eigenlijk best grappig. Als herinnering aan een dorpsdokter van de oude stempel en als drinkgelegen- heid voor paarden en honden is die fon tein dus best een monument in Bever wijk, maar met het monument is niet de piëteit betracht die men zou mogen ver wachten. Nog geen veertien jaren later - in 1926 - vond men dat het ding in de weg stond en het ornament werd verplaatst naar de Dr. Schuitstraat; misschien toen Het voormalige pension „Westerduin" te Wijk aan Zee. een schreeuwend tekort aan dit soort te huizen. Wij willen een goed tehuis oprich ten voor mensen, waar niets mee aan de hand is. Die zoeken naar wat rust om op verhaal te komen.” De heren menen, dat de gemeente Beverwijk geen feit kan aan dragen, waarmee een sluiting van het te huis zou kunnen worden gerechtvaardigd. Volgens de juridisch adviseur van de Stichting, een advocaat uit Haarlem, is er geen voorschrift waarmee het plan van de Stichting Westerduin kan worden getorpe deerd. BEVERWIJK. Maandag 8 augustus zijn de wethouders ir. J. Camfferman en F. Kaebisch jr. verhinderd hun wekelijkse spreekuur te houden. BEVERWIJK. Het christelijk ge mengd zangkoor „Oosterwijk Meerestein” beging onder leiding van dirigent Frans Kocx op vrijdag 12 augustus weer aan de repetitie. De leden worden verzocht om half acht in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden aanwezig te zijn. Via de kostschool van de dames Lojen- ga en huize Akerendam in vorige aflever ingen van deze rubriek „Op het tweede gezicht" komen we bij het voormalig hotel Ter Burg dat op vele oude ansicht kaarten in alle stadia te zien is. Maar op snuffeltocht in het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan Zee komen we eerst een oude foto tegen van de fontein die eertijds voor dat hotel stond. Het is een foto van de onthulling in het jaar 1912. De foto „op het tweede gezicht” van de fontein zoals deze nu op het C.H. Moensplein staat maakt een beetje triest, want het monument blijkt toch wel volledig ontluisterd te zijn. ke verbeteringen en her stellingen door u worden bedoeld”, zo schrijft de sportraad aan het gemeen tebestuur. Voorts vraagt men zich af of de brief over de ta rieven als een formele ad viesaanvraag moet worden gezien, een kennisgeving van een beleidsvoornemen of een principe-besluit door de Spor- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het operette- en opera- koor „Anima” gaat zich na het concert op 15 oktober in de Nieuwe Slof volledig concentreren op haar jubileumuitvoering in november 1978. Er zal dan o.a. het volledige koorwerk uit „La Traviata” van Verdi ten gehore worden gebracht met medewerking van bekende solisten. Het geheel zal worden begeleid door een sym- phonie-orkest van 45 beroepsmusici onder leiding van Piet de Reuver. Animo zal heel veel geld nodig hebben om een dergelijk concert te kunnen bekos tigen. De ontspanningscommissie heeft een plan opgesteld om door middel van diverse acties de benodigde gelden op tafel te leggen. Zo start men zaterdag 6 augus tus een kledingbeurs in het repetitielokaal van de Middelaarskerk aan het Moens plein. Op 1 oktober zal er een rommel markt worden gehouden. De repetities van Anima beginnen op 11 augustus. Op verzoek van het provinciaal zieken huis te Santpoort bezochten bestuursleden G. de Boer en G. Deijkers onlangs deze instelling om te komen praten over het vertrek van zes patiënten naar Wester duin. Deze activiteit is dr. Engelhard, de inspecteur van de Geestelijke Volksge zondheid in de regio’s Utrecht en Zuid- en Noord-Holland in het verkeerde keelgat geschoten. Telefonisch het hij de heren De Boer en Deijkers een paar dagen geleden weten, dat zijn telegram van 1 augustus („ik raad u dringend aan geen enkele gast op te nemen in Westerduin. Nader bericht volgt”) serieus moest wórden genomen. Hij verzet zich hevig tegen het plan van de Stichting Westerduin aan de zes Sant- poortse patiënten onderdak te verlenen. teur kwam De Boer er achter, dat de inspecteur grote moeilijkheden zag als de Stichting haar plannen zou doorzetten. De Boer wees hem erop, dat de overplaatsing van Santpoort naar Wijk aan Zee met instemming van de patiënten en hun fa milieleden plaats vindt. Maar dr. Engel hard wilde van niets weten en merkte op, ratie al mogelijk zou zijn, het gemeente bestuur of welke andere instantie ook daarbij zou aarzelen, want een gegeven van deze tijd is, dat vrijwel alles wat ter versiering van Beverwijk wordt onder nomen in de kortste keren wordt ver nield. We denken daarbij aan het schaak- plateau achter de Animal Farm, waar ook de „speakerscorner” was ingericht; aan de fraaie schaaktafel bij de openba re bibliotheek aan de Kerkstraat; toch leuke en doelmatige voorzieningen in een stad die zich wel eens „schaakstad” noemt. In de vakantie zagen we in ver schillende buitenlandse steden dat er een druk gebruik van wordt gemaakt. In een Franse stad stonden op een gegeven ogenblik meer mensen naar het schaken op het metersgrote tegelplateau te kijken dan naar‘het „jeu de boules” ernaast in het park. Maar in Beverwijk moet alles kapot. Epn tentoonstelling van beelden en plastieken? Na de herhaalde ver nielingen van de expositie bij Scheij- beeck zullen kunstenaars van naam er zich wel voor wachten om hier hun werk ooit uit te stallen. Nou, niet zo somber. Misschien keert het getij en blijkt ook het vandalisme tijdelijk te zijn. Ten slotte nog een vraag aan de lezers van deze donderdagse rubriek. Op de oude foto met de muur en de bomen ziet men tussen de theekoepel en de kost school van de dames Lojenga een rij panden staan die nu ook nog in gebruik zijn en waaraan weinig is veranderd. Wij lazen ergens het verhaal, dat die huizen daar in eerste instantie niet zo zijn gebouwd. De huizen zouden oorspronke lijk in Heemskerk hebben gestaan en aan het einde van de vorige eeuw steen voor steen zijn overgebracht naar de huidige plaats. Wie weet daar meer van? Bijvoor beeld waar die huizen dan hebben ge staan in Heemskerk? Het pad van deStichting Westerduin is niet over rozen gegaan. De gemeente Be verwijk wil geen enkele medewerking aan de Stichting verlenen en inmiddels is ook de regionale inspectie van de Geestelijke Volksgezondheid in het geweer gekomen om de Stichting van haar plannen te weer houden. Bestuurslid en mede-oprichter van de Stichting De Boer kan het allemaal niet meer met elkaar rijmen. „Vorige week donderdag is de adjunct-inspecteur van de dienst, de heer Van Swol en de sociaal- psycholoog Deelen hier op bezoek ge weest. We hadden een plan opgesteld om de kwaliteit van ons tehuis te garanderen. Nou, daar zijn naar aanleiding van opmer kingen van de regionale inspectie wijzigin gen ten goede in aangebracht, want wij zijn er erg op gebrand om aan de eisen van de inspectie te voldoen. Nou, die heren van Swol en Deelen zijn behoorlijk enthousiast vertrokken. Onze begroting is goedge keurd. Dit ligt nu bij de inspectie. Wij hebben toen een brief geschreven, waarin wij er op wezen, dat de Stichting niet tot het plaatsen van 8 mensen zou overgaan alvorens de inspectie haar fiat heeft gege ven betreffende de kwaliteit van ons cen trum”, aldus de heer De Boer. een waaraan traad niet meer te tornen valt. De Heemskerkse Spor traad vergadert dinsdaga vond 9 augustus om 20 uur in het gemeentehuis. De tijd van overleg is nu voorbij, zo menen de heren De Boer en Deijkers. „Wij hebben er ontzettend veel geld ingesto ken. Er is geld nodig. Wij gaan beginnen en bieden straks werkgelegenheid voor 22 mensen. Een toch niet onbelangrijk as pect van de hele zaak.” Stichting Westerduin 1 Burgemeester Hubers erkent de grote behoefte aan instellingen, zoals de Stich ting die voorstaat. „Op dit moment be schikken wij over onvoldoende informa tie of er een verantwoorde begeleiding van ex-patiënten kan plaats vinden. Is dat niet het geval dan valt de verantwoorde lijkheid over deze mensen toe aan de plaatselijke overheid. Punt twee is, dat we niet beschikken over een financiële opzet van het tehuis. Een volgend punt is de gebruiksbestem- ming. U weet dat op Westerduin de be stemming pension rust. In eerste instantie had men het over een inrichting, en inmid dels is het een pension geworden. Boven dien houden wij de kwetsbare positie van Wijk aan Zee in het oog. Er zijn in de badplaats al veel instellingen die functio neren op het sociaal-medische vlak. Daar kunnen wij niet onbeperkt mee doorgaan. Als laatste punt, en niet het onbelangrijk ste, de inspectie heeft geen behoefte om haar medewerking te verlenen. Wel is men bereid te gaan praten om wegen te vinden die kunnen leiden naar een wat betere opvang van deze ex-patiënten”. verbeteringen en herstel lingen zijn verricht komt het trainingstarief voor de ze hal van 27,50 op 30,- per uur en het wedstrijdta- rief van 35,- op 37,50 per uur. Het bestuur van de Heemskerkse sportraad wil nu van het college de achterliggende motieven weten, die aanleiding zijn geweest om voor de gymza len te volstaan met een ver hoging van 5 procent en dat percentage ver te overtref fen voor de dr. Prinsenhal. „In dit verband zou het da gelijks bestuur van de Sportraad ook gaarne geïn formeerd worden over wel- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De door het college van burge meester en wethouders aangekondigde verhoging van de huurtarieven voor het gebruik van de Prin senhal en de gemeentelijke gymnastieklokalen blijkt bij de Heemskerkse spor traad niet goed te zijn ge vallen. De tarieven voor de gymnastiekzalen wil het college met 5 procent ver hogen. Dit tarief zal dan van 10 op 10,50 worden gebracht. Omdat in de Prinsenhal Inspecteur dr. Engelhard is maandag j.l. op bezoek geweest bij het Beverwijkse gemeentebestuur om de materie nog eens door te nemen. „Wat daar precies is ge sproken weet ik niet, maar Engelhard heeft zich daar door de gemeente laten overdonderen en in een telegram ons ge waarschuwd géén patiënt op te nemen”. een goed gekozen plaats. In 1953 stond de fontein evenwel wéér in de weg en toen is deze verplaatst naar het C. H. Moen splein, waar we er een dezer dagen een foto van maakten. Het ornament staat nu in een vervuild stenen vijvertje. De drinkbak voor paarden ziet er uit als een vuilnisvat. De fontein is niet in werking en de drinkbakken voor de honden zijn dus nu ook alleen maar uitsparingen in de stenen onderbouw. Vergelijking van de foto’s laat zien, dat de eend die met de bek omhoog bovenop de fontein stond en water naar boven spoot verdwenen is. Van de zuil is nog maar een restant over. De versiering op het middengedeelte van de zuil is ook kapot. Op de foto lijkt het een soort wapen met slingers te zijn geweest. Ook de fraaie leeuwebekken waaruit het water op de oude foto nog in de paardendrinkbak spoot zijn kapot. dat zij de consequenties niet kunnen over zien. Hoewel De Boer hem wees op de instem ming van de Cliëntenbond (een vereniging van ex-psychiatrische patiënten) om in Wijk aan Zee een tehuis te stichten, bleef dr. Engelhard het plan van de verhuizing van patiënten afwijzen. „De cliëntenbond heeft een verkeerde mening. Als zij net zoveel wisten als ik zouden zij er ook tegen zijn”, zei hij tegen De Boer. 1 Adjunct-directeur Van Swol lichtte later op de dag de afwijzing van dr. Engelhard wat toe, door op te merken, dat het risico van de patiënt om na drie a vier weken opnieuw naar Santpoort terug te moeten, omdat de gemeente Beverwijk het tehuis laat sluiten, groot is. De inspectie vreest een psychische terugslag bij de patiënten. De Boer vindt dat dat nogal mee zal vallen. De Boer en Deykers zijn diep teleurge steld in de houding van de regionale in spectie en de gemeente Beverwijk. „Er is

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11