JOHNNY REP TWEE PONSTEEN VOOR MAHN B EEN MOEILIJK GEVAL LENING 197777 J^ö JAAR NAAR BASTIA Vrijdag laatste bespreking Rijvers: Voordracht voor WK problematisch STAAT DER NEDERLANDEN PER laTB/ISSE Rotterdammers willen snel nieuwe linkerspits ,,Ik wilde Van Hanegem of Peters 19 SPORT 19 7 7 AUGUSTUS DONDERDAG 4 Onregelmatig Architectenrol bedrag open bédrag koers jaarlijks op 15 september rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting 15 september 1977 toewijzing prospectus kosteloos bij banken en commissionairs ft In 15 jaarlijkse termijnen van 15 september 1978 af Vervroegde aflossing is van 15 september 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 9 augustus 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 9 augustus 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) nT lig» PSV 1 PSV zal aanvallend voetbal laten varen Johnny Rep: Twee jaar Bastia. ;te, t PETER HEERKENS SEIZOEN 77-78 I (ADVERTENTIE) Kees Rijvers, die nog drie jaar bij PSV I Rijsbergen verlengde contract met Feyenoord (Van onze sportredactie) k ten JISP. Johnny Rep zal nog deze week een tweejarig contract tekenen met de Franse eerste-divisieclub Bastia. Voorlo pig vestigt de ex-Ajacied zich alleen op het eiland Corsica, om daar een huis te zoeken. Zodra hij alles geregeld heeft volgt dan zijn echtgenote Trudy en beide kinderen. Het ligt echter in de bedoeling dat vrijdag in Parijs de laatste onderhan- delingen tussen Rep en Bastia worden afgerond. Zelf vertelt de Oranje-kandidaat daar over: „Het contract is al rond met Bastia. Vrijdag ga ik nog een keer naar Parijs, in gezelschap van Maarten de Vos van Inter Football, en dan moet ik mijn handteke- Bastia voetbalt in het toernooi om de Europa Cup III. „Misschien spelen we la ter wel tegen AZ voor die cup. Jammer dat de transfer met AZ niet doorging. De transfersom is namelijk dermate gezakt, dat het nu wel haalbaar leek voor Alk- maar-Zaanstreek”, aldus Rep, die blij is straks weer aan de bak te komen, maar toch ook wel graag in Alkmaar wilde gaan spelen. ning plaatsen. Het gaat nog om een kleinig heid. Het wordt een tweejarig contract. Ik ga goed verdienen op Corsica. Deze week speelt Bastia al voor de competitie, zodat ik zo alles goed zit volgende week al naar Frankrijk vertrek om daar te voet ballen. Eerst wil ik echter komend week einde nog thuis de verjaardag van mijn zoon vieren”. zijn rentree makende Bert Boom geen rol van betekenis kon spelen verrassend tweede achter Pronk. Zijn onverwachte nederlaag schreef hij met schorre stem toe aan een flinke verkoudheid. Behalve bij de sprint, was er nog een onderdeel dat dezelfde kampioen aflever de als vorig jaar: de achtervolging bij de dames. Keetie van Oosten-Hage reed in de finale tegen Anne Riemersma moei teloos naar haar twaalfde achtereenvol gende nationale titel op dit nummer, wat haar 24e kampioenschap in totaal bete kende. Bij het bereiken van die prestatie had de Zeeuwse geen enkele tegenstand van betekenis ondervonden. Haar uiterlij ke blijken van tevredenheid waren er overigens niet minder om. Kees Rijvers: „We hebben onszelf het afgelopen seizoen met onze aanvallende aspiraties herhaaldelijk voorbijgehold”. voor de boeg heeft, gelooft dat de minde re prestaties van de Eindhovenaren in het afgelopen seizoen voornamelijk te wijten zijn geweest aan het te laconieke defensieve spel achterin, waarbij ontstel lend veel balverlies werd geleden. Vaak stormden de van origine aanvallend in gestelde spelers als Krijgh en Deijkers, maar ook Libero Van Kraay, massaal naar voren, waardoor er levensgevaarlij ke gaten achterin ontstonden, die in de meeste gevallen met kunst- en vliegwerk gedicht moesten worden door Huub Ste vens of de van het middenveld terugge komen Jan Poortvliet. Hoewel Kees Rijvers nadrukkelijk on derstreept dat na Ernie Brands geen verdere aankopen door PSV gedaan zul len worden, althans niet in de eerstko mende maanden, blijft de indruk dat de Eindhovenaren wel degelijk nog altijd Rijvers: „Herhaaldelijk heb ik erop ge wezen dat de zaak achterin schromelijk werd verwaarloosd. Er zal nu een betere organisatie moeten komen. Meer overleg. Wat misschien de consequentie zal heb ben dat ik bepaalde spelers boven ande ren zal moeten prefereren”. De van De Graafschap overgekomen Ernie Brands? Rijvers: „Bijvoorbeeld ja. Brands heeft nu enkele wedstrijden als rechtervleugel- verdediger gespeeld en heeft dat uitste kend gedaan volgens de tactiek die ik voor PSV het komend seizoen heb uitge- Van Ponsteen was zijn klasse bekend, Jacobs etaleerde zijn gave op een verras sende wijze, nadat hij woensdagavond via Geert Schipper de eindstrijd had bereikt. Zijn nederlaag bleek achteraf in de start gezeten te hebben. Ponsteen maakte een beduidend sneller vertrek dan Jacobs, die twee tandjes groter reed dan Ponsteen en zodoende moeilijker op gang kwam. In overleg met ploegleider Rini Wagtmans draaide bij het verzet 53-15 (éénk tandje hoger dan op de eerste dag), wat per omwenteling een afstand van 7.40 meter betekende. Ponsteen had gekozen voor 51- 15, ofwel 7.28 meter. De grote plaat bleek Jacobs in zijn aanzet te veel. Hij vertrok iets te traag, waar Ponsteen dankbaar van profiteerde met een voorsprong van 50 tot 75 meter. op zoek zijn naar een spelbepalende middenvelder. Kees Rijvers, na enig aandringen: „Een Van Hanegem of een Jan Peters had ik bijzonder graag willen hebben. Wie niet? Maar als dergelijke spelers zelfs voor heel veel geld niet zijn te krijgen, dan hoeft het voor mij ook weer niet zo nodig. Ik heb weliswaar de indruk dat wanneer ik per se Jan Peters had willen hebben, de directie de finan ciën wel had gevonden om die speler naar Eindhoven te halen. Maar om daar de hele zaak voor op z’n kop te zetten, daar voel ik weinig voor”. Wat betekent dat Willy van der Kuylen eens te meer met de architectenrol in het PSV-elftal belast zal moeten worden. ROTTERDAM. Wim Rijsbergen, de blonde voorstopper van Feyenoord en het Nederlands elftal, heeft tenslotte zijn verbintenis met de Rotterdamse club toch verlengd. Op 1 augustus eindigde de verzekering van Rijsbergen, en de Leide- naar weigerde vervolgens prompt nog te trainen of een oefen wedstrijd te spelen. Met bemiddeling van Cor Coster en Maar ten de Vos kwamen Feyenoord en Rijsbergen tenslotte toch tot overeenstemming. Eenmaal ingedraaid, toonde Jacobs het zware verzet best aan te kunnen. Hij haal de steeds meer van zijn achterstand terug, maar uiteindelijk was het te weinig. Zijn nederlaag kwam op de klokken met 0.89 seconden verschil, wat omgerekend neër- kwam op bijna 14 meter. Jacobs: „Ik ben tevreden met die zilveren medaille. Ik hoop nu maar dat meneer Mahn mij een kans wil geven”. Een smeekbede wacht de sportcommissie in de vergadering van vrijdagavond ook met betrekking tot de stayers. Want coach Martin Wierstra heeft via hoofdbestuurslid Arie Zwartepoorte de vraag aan de orde gesteld of er toch niet een renner meer (drie in totaal) mee mag naar Venezuela dan budgettair mogelijk werd geacht. Gezien de geringe krachts verschillen, is dat verzoek de moeite van het serieus bespreken zeker waard. Het gaat dan met name om Martin Rietveld, die derde werd na zowat de hele koers op kop gelegen te hebben, maar sneuvelde toen de gangmakers Walrave (met kampi oen Minneboo) en Koch (met de kansrijke Matthé Pronk) de mangel aandraaiden. Minneboo werd in die situatie waarin de lijk hopen op wat inflatie en misschien een goed optreden tijdens de WK in Argentinië”. Feyenoord was overigens in een moeilijk parket geraakt wanneer Rijsbergen hiet zou hebben getekend. Voor het interna tionale toernooi van La Coruna, waaraan de club binnenkort deelneemt, is namelijk een contract afgesloten waarin staat dat Rijsbergen mee moet spelen. Wim Rijsbergen begint overigens wel aan zijn laatste seizoen in de Kuip. „Ik wil volgend jaar per sé weg” Terwijl Feyenoords assistent-manager Peter Stephan in Zuid-Amerika op zoek is naar een spits, blijken de Rotterdam mers ook elders nog volop in de slag om in de vacature op links zo snel mogelijk te voorzien. In het oefenduel tegen de zaterdag- voetbalclub Barendrecht (4-0 winst) dook plotseling de 20-jarige Deen Jesper Rasmussen in de linkerspits op. De Deen, van het clubje Köge, dat eerder Kristensen, Skipper en Larsen naar het Nederlandse profvoetbal zag vertrekken, maakte een verdienste lijk optreden. Of er tot contractering zal worden overgegaan, moet echter betwijfeld worden. Kees Rijvers zelfverzekerd: „Het idiote aanvalsspel van het PSV-van-de-laatste- twee-jaren is inderdaad taboe. We zullen -tactisch een andere koers in moeten slaan. Ik ben ervan overtuigd dat ieder een bij ons dat kan”. Om er evenwel meteen aan toe te voegen: „Dat alles wil natuurlijk ook weer niet zeggen dat we ons behoudende voetbal tot in het extre me zullen doortrekken in het komende seizoen. In Nederland is het bij een groot aantal ploegen nog altijd zo dat men zich ingraaft voor eigen doel, om vervolgens van een fout van de tegenstander te pro fiteren. Dat is het meest vervelende voet bal wat er voor de toeschouwers bestaat. Dat is onverantwoord voetbal plegen en daar wil ik niet aan meewerken. Dan lijkt het me verstandiger mijn trainerscarriè- re de komende jaren in Frankrijk af te bouwen. ACHTERVOLGING DAMES HALVE FINALES <3 km): Eerste rit: 1. Anne Riemersma 4.08.06, 2. Wil Kwantes 4.13.01. Tweede rit: 1. Keetie van Oosten-Hage 4.22.05, 2. Truus van der Plaat 4.32.73. FINALE. 1. Keetie van Oosten-Hage 4.04.12, 2. Anne Riemersma 4.12.90. Om de derde plaats: 1. Wil Kwantes 4.12.81, 2. Truus van der Plaat. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Wielercoach Frans Mahn is een paar zware dagen ingegaan. Hij moet vrijdagavond, na afloop van de baankampioenschappen in Utrecht, in een vergadering met de sportcommissie van de KNWU een definitieve voordracht doen voor het wereldtoemooi in Venezue la. En dat is met name wat betreft de achtervolging een problematische zaak geworden. Om te beginnen krijgt Mahn vandaag of morgen het verzoek om een onderhoud van Herman Ponsteen, die in een schitterende race tegen Michel Jacobs zijn titel wist te prolongeren. „Ik wil met meneer Mahn alle zaken eens goed op een rijtje zetten”, aldus Ponsteen, die vorig jaar in grote onmin raakte met de baan- coach toen hij het bij de Olympische Spe len op de kilometer-tijdrace onverwacht liet afweten. ACHTERVOLGING AMATEURS HALVE FINALES: Eerste rit: 1. Michel Jacobs 5 min. 2.16 sec., 2. Geert Schipper 5.03.90. Tweede rit: 1. Herman Ponsteen 5.10.93, 2. Dick van Egmond 5.17.87. FINALE: 1. Ponsteen 5.00.62, 2. Jacobs 5.01.51. Om de derde plaats: 1. Schipper 5.07.41, 2. Van Egmond 5.11.02. Ralf Edström volgens Rijvers fysiek niet sterk genoeg om zich in de Neder landse competitie blijvend waar te ma ken heeft door tal van blessures ook vorig jaar evenwel weinig wedstrijden voor PSV gespeeld. En toch hebben de Eindhovenaren het concept nauwelijks gewijzigd. Rijvers: „Ja, daarom zal het voor de hele ploeg toch gemakkelijker zijn om nu over te schakelen naar een ander speltype. Vorig jaar moest je er stippeld”. toch steeds weer rekening mee houden dat Edström de eerstvolgende wedstrijd zou kunnen spelen. In die tussentijd moesten we proberen zo weinig mogelijk veranderingen aan te brengen in onze speelwijze. Die druk is nu weggevallen, zodat we andere zaken kunnen gaan ont wikkelen”. Frans Mahn zwoer bij die gelegenheid dat Ponsteen op dat onderdeel nooit meer zou worden ingezet zolang hij het voor het zeggen heeft en verder werd het contact nagenoeg verbroken. Door drukke werk zaamheden verzaakte Ponsteen voorts dit seizoen de baantraining en reed langer dan gewoonlijk wegkoersen, zodat Mahn hem niet kon laten meedraaien in de ach- tervolgingsploeg voor Venezuela. Pom- steen echter demonstreerde in Utrecht, op een zwaarlopende baan en onder weers omstandigheden die zeker niet ideaal wa ren, dat zijn vorm niets geleden heeft on der die wegwedstrijden als aanloop naar een baanseizoen. „Sterker nog”, zei Pon steen, die zijn vijfde achtervolgingskampi- oenschap behaalde, „ik voel me beter. Nu gaat de grote vorm komen, dat weet ik zeker”. Probleem één voor Frans Mahn derhal ve: Ponsteen zou een geweldige steun zijn voor de achtervolgingsploeg, maar kan hij gezien het voorgaande ten koste van een ander alsnog ingepast worden? Vraagstuk nummer twee is Michel Jacobs, die gezien zijn prestatie beslist in de groep thuis hoort. De sportcommissie heeft de Lim burger inmiddels met spoed van zijn straf ontslagen en laten weten dat er geen be zwaren zijn wanneer Mahn hem toevoegt aan de selectie. „Maar”, reageerde Mahn na een spectaculaire finale die Jacobs na veel strijd verloor, „dan had hij om te I (Van onze sportredactie) Van der Kuylen heeft echter geen bij zonder imponerend seizoen achter dé rug en als die lijn zich voortzet, dan zou PSV toch wel eens eerder aan versterking van het middenveld toe zijn dan nu verwacht wordt. Voorlopig staat er een PSV aan de seizoenstart, dat zich na twee seizoenen Europa-Cupvoetbal via het UEFA- troosttoernooi opnieuw internationale erkenning zal ipoeten afdwingen, met een elftal dat nadrukkelijk vanuit een 4- 4-2-systeem gegroepeerd, met overleg, ri sicoloos, voorzichtig, zonder balverlies, meer timing en indien mogelijk behoedzaam via de counter mag aan vallen. SPRINT AMATEURS HALVE FINALES: Eerste serie: Lau Veldt wint in twee ritten van André Boskamp. Tijd over laatste 200 m: 12.53 en 12.99. Tweede serie: Sjaak Pieters wint in twee ritten van Erik Geserick. Tijd: 12.92 en 15.21. FINALE. Eerste rit; 1. Veldt 12.52, 2. Pieters. Tweede rit: 1. Pieters 12.11, 2. Veldt. Derde rit: 1. Veldt 11.30, 2. Pieters. Óm de derde plaats: Boskamp wint in twee ritten van Geserick. Tijd over laatste 200 meter 13.30 en 13.41. Bij de sprint amateurs verliep de afwik keling wél volkomen in de lijn van de verwachting. De strijd spitste zich toe op Lau Veldt en Sjaak Pieters, die via respec tievelijk André Boskamp (hij werd uitein delijk winnaar van het brons) en Eric Geserick tegenover elkaar kwamen in de finale. Lau Véldt bleek twee keer duidelijk de snelste, maar hij had wel een belle nodig om zijn titel te kunnen prolongeren. „Toch zal het moeten”, vindt Rijvers opnieuw. „In onze drang om het publiek te behagen via aanvallend voetbal, lopen we ons herhaaldelijk Voorbij. Vooral achterin ontbrak nogal eens het overleg. Dat had te vaak balverlies tot gevolg, zodat het voor de tegenstander een vrij simpele zaak was geworden om teven PSV te scoren. Ik ben er al geruime tijd mee bezig om de mentaliteit in de ploeg te veranderen. Het is natuurlijk dood jammer om een ploeg offensieve beper kingen op te leggen. Doen we het echter niet, dan zullen we er toch rekening mee moeten houden dat PSV niet langer me de de dienst aan de top van de ranglijst zal kunnen uitmaken. Het voetbal in Ne derland heeft de laatste jaren een revolu tie doorgemaakt. Alles terug en snel er uit, dat is tegenwoordig het devies. Op deze manier kun je inderdaad met een kwalitatief niet zo sterk elftal kampioen van Nederland worden, als tenminste wel gedurende dat seizoen de continuïteit in de prestaties gehandhaafd kan blijven”. beginnen kampioen moeten worden. Als zodanig had ik hem dan makkelijk kunnen meenemen”. De andere zorg derhalve: is het te verkopen tegenover de andere leden van de ploeg om naast Ponsteen, die nooit mee trainde, ook nog eens Jacobs, die geen kampioen werd en geen voorbereiding meemaakte, in te zetten. Maar: ze zijn wel de twee besten gebleken. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. „De ervaringen heb ben mij de laatste twee jaar geleerd dat PSV het komende seizoen een totaal nieuwe koers zal moeten inslaan, wil men zich ook in de komende jaren aan de top van het vaderlandse voetbal blijven manifesteren. Dat komt er dan kort ge zegd op neer dat PSV zich niet langer wedstrijd na wedstrijd blindelings op de aanval mag werpen, maar dat er op een meer behoudende manier van achte ren uit aan een risicoloze spelopbouw gewerkt zal moeten worden”. Geen al te schokkende uitspraak van PSV-oefen- meester Kees Rijvers aan de vooravond van het seizoen 1977-’78. Twee jaar gele den al, na de bijzonder trieste Europa- Cupwedstrijd tegen het Ierse Linfield, verkondigde de Brabantse oefenmeester al dergelijke, defensief gerichte ideeën. De uitvoering van die denkbeelden werd echter nauwelijks in de praktijk gebracht. PSV is nu eenmaal een ploeg die bol staat van de aanvallende elemen ten en om de jarenlang met redelijk succes gehanteerde formule te wijzigen in een meer behoudende speeltrant, vergt nu eenmaal tijd. Drie jaar geleden werd PSV eindelijk weer eens kampioen van Nederland met een elftal, dat kwalitatief bijzonder sterk was, maar toch verrassend onregelmatig was in de prestaties. Dank zij echter de vaak snelle treffers, werden de PSV- tegenstanders geïmponeerd en durfden nauwelijks enig initiatief te nemen. Het jaar daarop had het merendeel van de Nederlandse ploegen een antwoord ge vonden op de strijdwijze van de Eindho venaren, die voornamelijk gebaseerd was op de snelheid van de beide vleugel spitsen, die hun arbeid ter afronding overlieten aan Ralf Edström of de vanuit het middenveld doorgespurte Willy van der Kuylen. „De kritiek op die simpele strijdwijze is inderdaad terecht ge weest”, vindt Rijvers ook nu. „Maar om het volledige rendement uit Edström te halen, was ik echter wel verplicht op deze manier te blijven spelen. Nu Edström is weggevallen, zullen we het op een andere manier moeten proberen. Het garantiesalaris van Rijsbergen werd verhoogfcl. Tevens werd bepaald dat de speler niet verkocht mag worden voor een transferbedrag van meer dan één miljoen gulden. In een eerder stadium knapten onder andere Ajax en AZ’67 af oiyidat Feye noord 1,4 miljoen vroeg. Het bedrag van één miljoen is natuurlijk nog niet kinderachtig. „Maar”, zegt Rijsbergen, „ik kan natuur- 9

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19