SKELET VAN ROMEINS KRIJGER Romeinen hadden Voorhaven en Hoogovens - Velsens politiekorps nam afscheid van burgemeester als zijn „hoofd Animo midgetgolf weer gestegen G.S. trekken afwijzing in Velsen kan toch nieuw bejaardenhuis bouwen 1 3 VELSER ARCHEOLOGEN VONDEN I wr. J ■H Hl 19 7 7 AUGUSTUS 4)QNDERDAG 4 Caste Hum Scherven Herinneringen Plan uit werken |)rs. R. J. de Wit bekeek Rofrieinse opgravingen „U had veel aandacht voor menselijke problemen ■ON VELSEN-IJMUIDEN an u- - 1) VELSEN. De bouw van een nieuw verzorgingstehuis voor be jaarden in IJmuiden kan toch doorgaan. Dit tehuis met een ca paciteit van 150 bedden is bedoeld als vervanging van het verouder de W. F. Visserhuis. Aanvankelijk had het ministerie geen toestem ming voor de bouw gegeven en hadden G.S. daarom een verkla ring van „geen bezwaar” tegen de bouw afgewezen. 1 - (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Vol trots stonden de leden van de archeologische werkgroep Velsen gistermiddag in hun expositieruimte in het oude Raadhuis in Velsen rond hun voorzitter P. Vons geschaard, toen die voor de commissaris van de koningin drs. R. J. de Wit en diens echtgenote „de” grote vondst onthulde. Een gave sche del van een Romeins krijgsman door experts van het antropobio- logisch instituut in Utrecht ge schat op een ouderdom van 2000 jaar. Aan de hand van het klokga- ve gebit zou zelfs zijn vastgesteld dat het een schedel betreft van een man van 25 a 30-jarige leef tijd. - ti i. A Tijdens de bezichtiging van de ar cheologische vondsten in het oude Raadhuis van Velsen werd het gezel schap onder meer geconfronteerd met de maquette die is gemaakt overeen komstig de sporen van paalresten. Uit de constructie heeft men kunnen vast stellen dat men te doen heeft met een haven die gelegen zou hebben in de onmiddellijke nabijheid van het Cas tellum Flevum. Het ontlokte drs. De Wit de stellige overtuiging dat ter plek ke ooit een voorhaven moet zijn ge weest. Toen hem werd gewezen op eeu wenoude cokesresten stond het voor hem vast dat Hoogovens in zijn huidi ge gedaante is gebouwd op een plek waar de Romeinen zich ooit met dezelf de zaken bezig hielden als die waarove- r nu vaak veel kabaal wordt gemaakt. Burgemeester Reehorst zelf haalde her inneringen uit zijn contacten als hoofd van Verder wees de commissaris op de bij zondere aandacht, die de burgemeester heeft gehad voor het in leven roepen van de „wijkagenten” en van het „informa tiecentrum”. Een pleidooi hield hij nog voor de langzaam groeiende regionale sa menwerking, waarbij de steun van de burgemeesters hard nodig is. Als dank voor het werk van drs. Reehorst overhan digde hij namens het korps een boekwerk, een bloemstukje met'het korpsschild en een hartversterkertje. In de commissie voor volkshuisvesting kon wethouder J. W. Meijer de commis sieleden verheugd de mededeling doen, dat G.S. alsnog een verklaring van geen bezwaar zullen afgeven. De gemeente was tegen de afwijzende beslissing in beroep gegaan en dit beroep werd gewonnen. Daarom heeft het ministerie zich alsnog bij de bouw van het nieuwe verpleegte huis neergelegd en konden G.S. in princi pe toestemming geven. Het nieuwe bejaardencentrum komt te staan aan de Houtmanstraat op het terrein bij de Watertoren; midden in IJmuiden. Op het moment staat daar ook een oud schoolgebouw, dat nog gebruikt wordt door de afdeling voortgezet onderwijs van de Duim en Dennenschool, maar het is de bedoeling hiervoor een nieuw schoolge- De aanvankelijke bouwplaats voor het nieuwe bejaardencentrum zou aan de Vel- serduinweg zijn, maar deze plannen heeft de gemeente opgegeven, omdat deze plaats te weinig „bezonning" mogelijk maakte. Voor er met de bouw aan de Houtman straat begonnen kan worden zullen nog heel wat voorbereidingen getroffen moe ten worden, maar nu de principe-toestem- ming er is, kan Velsen zijn plannen verder uit gaan werken. Wethouder Meijer ziet bovendien mogelijkheden om het oude W. F. Visserhuis na het gereed komen van het nieuwe centrum een woonbestemming te geven voor alleenstaanden en onvolledige Omdat geen enkele zekerheid bestond omtrent de oorsprong van het geraamte werd aan de vondst geen rugbaarheid ge geven. Nu door het instituut van professor Huizinga in Utrecht de autenticiteit van de vondst in de waterput is bevestigd was het bezoek van de commissaris van de konin gin een goede gelegenheid om het stilzwij gen te verbreken. De vondst van deze krijger is de vierde in Nederland. Door de kleilaag waarin het stoffelijk overschot lag opgeborgen is het tevens het meest complete en gave exem plaar dat ooit naar boven werd gehaald. Rond het skelet werden delen aangetrof fen van ’s mans krijgsuitrusting. Commissaris De Wit toonde zich na af loop van deze leerzame excursie bijzonder enthousiast over het werk en de bereikte resultaten van de werkgroep. „Ik ben on- Zijn leeftijd was bij de prijsuitreiking goed voor een troostprijs: een enveloppe met kermiskaartjes. golf een probleem zoals dat eerder in de week bij andere Feestweekevenementen het geval was. Met een recordaantal jeug dige midgetgolfers kon het wedstrijdpro- gramma woensdag echter ruimschoots tfbor het middaguur worden afgewerkt. Voor deelname was negen jaar de mini mumleeftijd. Een jongetje van vijf jaar kwam echter toch op de deelnemerslijst. Tenslotte werd de plaats bezichtigd waar de krijgsman was aangetroffen. Ter plekke gaf de heer Vons een inzicht van het nog niet opengegraven terrein zoals dat er naar de mening van de Velsense archeologen moet uitzien. „De tijd zal le ren of wij of misschien wel onze kinderen .gelijk krijgen”, aldus deze zeer deskundige en boeiende verteller. Na het bezoek aan de expositieruimte in het oude Raadhuis begaf het gezelschap zich naar het werkterrein van de archeolo gische werkgroep in het veld. Daar fun geerde voorzitter Vons als gids. Hij wees op de paalsporen van de havenwerken, de grondlagen en de typische oeverflora die zich rond het afgegraven terrein bezig is te herstellen. Dat her en der ook nog pot scherven en dierlijke botdelen voor het oprapen lagen ontlokte bij mevrouw De Wit de nodige verbazing. „Die heeft U daar zeker voor ons neergelegd”, grapte ze. langs met mijn vrouw veertien dagen in Engeland geweest. We hebben daar op diverse plaatsen musea bezocht met spe cifieke Romeinse oudheden die daar wa ren opgegraven. Wat deze werkgroep heeft bereikt doet daar waarachtig niet voor onder”, aldus de heer De Wit. Vol aandacht luisterde het echtpaar De Wit, dat werd vergezeld door de chef van het kabinet jonkheer F. W. A. Beelaaerts van Blokland, en de gecommiteerden J. C. Zuurbier en dr. ir. J. IJff, naar de duidelij ke uiteenzetting van een stuk historie dat door de Velsense amateurarcheologen aan de vergetelheid is ontrukt. „Omstreeks 1940”, aldus de heer Vons, „was er nog helemaal niets bekend van Romeinen die ooit op het grondgebied van wat nu Velsen is zouden hebben rondge doold. De eerste aanwijzingen werden ge vonden in 1945. Eenvoudige scherven. Nu in 1977 zijn we al zo’n jaar of vijf druk bezig om de locatie aan te geven waar ooit het Castellum Flevum zou moeten hebben gelegen.” Dat Castellum zou een Romeinse fortificatie moeten zijn waarvan op dit moment aan de hand van paalsporen met •aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan worden vastgesteld waar zich de haven bevond. „Bij het uitwerken van het gebied dat we al in kaart hebben gebracht werden op merkelijke vondsten gedaan”, vervolgde de heer Vons zijn uiteenzetting. „Na de eerste schelven werden ook complete stukken aardewerk naar boven gehaald. Gebruiksvoorwerpen en delen van wa penuitrustingen stimuleerden om door te gaan. Op de plek waar de laatste vijf jaar intensief wordt gegraven werd in mei van het vorig jaar een wijnvat van 1500 liter inhoud geborgen. Het lag verborgen in een waterput. Een soortgelijke put werd op 16 mei van dit jaar weer aangetroffen. Op-de bodem daarvan lag echter de grote verras sing. Het skelet van de romeinse krijger.” onverwacht groot aantal inschrijvingen vlak voor de start om negen uur werden mensen uit het publiek bij de wedstrijdlei ding gevoegd. Er waren zeventien ploe gen, uitkomend in de leeftijdscategorieën „tot 12 jaar" en 13-17 jaar". Voor beide klassementen was een beker beschikbaar. r New de politie op, zoals die eerste keer, dat een tankwagen met gevaarlijke lading kantel de of dat zigeunerkoning Petalo met zijn volk in Beeckestijn neerstreek. Een span- Commissaris De Wit vol aandacht voor een potscherf die zijn echtgenote „zo maar vond. Met het goede weer van woensdag en een geanimeerde strijd om de kampioenstitel kon na Afloop van een geslaagd evene ment worden gesproken. De grote deelname blijft bij het midget- tvaart- vorige meester. Speciaal dankte hij voor de servi- n geen ce van de politie op de wijkavonden van le ma- het gemeentebestuur. „Ik weet, dat ik te ;t wor- vorig wegga, maar ik heb het zelf niet ;onden gezocht. Ik hoop op veel voortgezette con- en be- tacten”, zei hij tenslotte. Daarna was er Lrways gelegenheid de burgemeester persoonlijk Namens de politievakbonden dankte de heer Steijn de burgemeester voor het be grip, dat hij altijd heeft getoond voor de problemen van de politiemensen. Die dank drukte hij uit met een boekenbon. ijk be ierden •ikaan- et ver- s. Deze ir voor i reser- naakt, nende en moeilijke episode noemde hij de n, zon- schippersblokkade, die gelukkig niet met ande- geweld gebroken hoefde te worden. „Ik denk ook aan de rampenoefeningen, waar in ik ongelofelijk serieus was. Maar we wonen dan ook in een gebied waar een ramp niet denkbeeldig is”, aldus de burge- bouw neer te zetten. Om geen vertraging in de plannen te krijgen met het wachten op een nieuwe school wil de gemeente het bejaardentehuis nu zo neerzetten, dat de oude school in ieder geval tijdens de bouw van het centrum kan blijven staan. Als er een nieuwe school komt en; de gemeente denkt daarbij aan het terrein op de hoek van de De Noostraat en de IJmuiderstraat- weg kan de oude school worden afgebro ken om plaats te maken voor een ruim parkeerterrein voor het bejaardencen trum. Op het terrein rond de Watertoren kan een parkachtig landschapje worden gemaakt ten behoeve van de bejaarden. De bekeruitreiking was woensdagmid dag rond het middaguur het lawaaierige hoogtepunt van de midgetgolfkampioen- schappen waarvoor in de Santpoortse Feestweek een groeiende belangstelling bestaat. Het aantal inschrijvingen lag met 170 enkele tientallen boven de deelname in 1976. „De animo stijgt en de deelnemers komen van steeds verder", aldus J. van Baarsel als organisator van de Feestweek speciaal met dit evenement belast. Het aantal leidsters en leiders bleek niet helemaal berekend op de toeloop. Na een UMUIDEN. Het politiekorps van de gemeente Velsen heeft in een korte bij eenkomst afscheid genomen van het aldus ioofd van de politie, burgemeester drs. J. de “t- Reehorst. Dat gebeurde woensdagmiddag i NFL >ni vier uur in de gymnastiekzaal in het jbeerd politiebureau, waarbij heel wat politie- maar igenten, maar ook oud-politiemannen en leden van de reservepolitie van de gele genheid gebruik maakten om de burge- SL be- neester persoonlijk de hand te schudden tsleept »n uem alle succes als eerste burger van ir boe- Haarlem, waarvoor hij ’s morgens al offi- e hele ;ieel beëdigd was, toe te wensen. an de zowel Commissaris J. van Buuren roemde de lij het uitstekende samenwerking met de burge- g voor jneester, die de dagelijkse leiding van de dies. gemeentepolitie aan de korpschef heeft toevertrouwd. Hij memoreerde de functie Can een burgemeester in een gemeentelijk politiebestel: een burgemeester heeft de politie over herbergen en tapperijen en heeft de algemene leiding, organisatie en beheer van het gemeentelijk politiekorps. „U had veel aandacht voor de mensen en hun problemen, zowel voor de politiemen- oersensen als voor de burgerij. U eiste van ons een nauwgezette behandeling van klach ten en problemen uit de burgerij, hoe onbelangrijk we die soms persoonlijk ook zouden vinden. En als financieel beheer der heeft u de politie ook altijd datgene gegeven, wat voor een goede uitoefening van haar taak nodig was”, aldus de korps chef. Hoewel het hem speet, dat de uitbrei ding van het politiebureau nog niet voor elkaar is, wist de heer Van Buuren zeker, dat het niet aan de burgemeester heeft gelegen. Hij was blij, dat straks in ieder geval een noodgebouw voorlopig soelaas aan het ruimteprobleem gaat geven. Als afscheidscadeau ontvangt burgemeester drs. J. Reehorst uit handen van commissa- I ris J. van Buuren een lijvig boek als blijk van waardering van het gehele politiekorps. Voordat de vondst van deze „trofee”, waarvan de bijbehorende lichaamsdelen zich nog in Utrecht bevinden, aan de open baarheid werd prijs gegeven, gaf de heer Vons aan de hand van lichtbeelden en het geëxposeerde materiaal een indruk van de werkzaamheden van de groep en de resul taten die gedurende de tien jaar van haar bestaan werden geboekt. Voorzitter P. Vons van de Velser werkgroep van amateurarcheologen toont het echtpaar De Wit de schedel van een Romeins krijgsman tentoongesteld temidden van delen van zijn wapenuitrusting. Ss- Ml/ W -."H g

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5