ANDERE BEHUIZING VOOR CULTURELE RAAD NOORD-HOLLAND Schipholdirectie bekritiseert Noron: Programma vakantie- MULTIBONT 3/4 Beverlam i Br „GS rekenen te sterk op luchthaven Markerwaard” activiteiten Sht III f Multibont houdt modieuze bontmantels betaalbaar 51CH 21’Wh Beeckestein Weekaanbieding: van 975,- voor Voorbarig Gegadigde 19 7 7 8 AUGUSTUS IJMOND DONDERDAG 4 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK/VELSEN. Sinds het landgoed „Marquette” in Heemskerk „op de markt” is heeft zich een stroom van geruchten en veronderstellingen ontwikkeld, die niet alleen „Marquette” maar ook landgoederen Beeckestein en Velserbeek in de gemeente Velsen in het geding brengt. De enige zekerheid is op het ogenblik, dat er nog niets zeker is. Op basis van een voorlopig koopcontract worden er in de particuliere sfeer onderhandelingen gevoerd en wordt de markt afgetast voor een toekomstige bestemming van het gebouw „Mar quette”. NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN 9 Er zijn dus nogal wat belang hebbende instanties en veel hangt af van overheidssubsidies en -be slissingen. Nu is het ook bij der gelijke instanties een oude wijs heid, dat wie het meest belang hebbend is en het eerst z’n tong laat zien, ook het meest betaalt. Beslissingen zijn er daarom van daag of morgen nog niet te ver wachten. Anderzijds dringt de be stemming van het landgoed Mar quette, al of niet bij verkoop door de huidige eigenaar nog in parti culier bezit, met het risico van een bij de overheden niet welge vallige exploitatie. GESPECIALISEERD IN GROTE MATEN T M. 54. EVENTUEEL NAAR MAAT ROTTERDAM ARNHEM let op het juiste nr. AMSTERDAM ROTTERDAM EINDHOVEN f 12 te - 1 Onderhandeling over Marquette brengt Beeckestein en Velserbeek in ’t geding Holland, als de Velsense Dienst Openbare Werken verhuist. (ADVERTENTIE) 4 (Van een onzer verslaggevers) 795 3. 4. GEVESTIGD SEDERT 1929 Over de bestemming van Huize Marquette staat nog niets vast. HAARLEM. De direktie van de lucht haven Schiphol stelt zich al jaren te weer tegen het provinciale streven de groei van de luchthaven te bepreken. Ook de Nota Ruimtelijke ontwikkelingen in Noord- Holland (NORON) wordt aangegrepen om zich tegen het standpunt van Gedeputeer de Staten over Schiphol af te zetten. De Schipholdirektie vindt, dat GS ook in hun NORON te veel gokken op een Tweede Nationale Luchthaven in de Marker waard. In het bezwaarschrift tegen de NORON vraagt de direktie zich af of de Markerwaard nog wel de geschiktste plaats is voor een aanvullende luchtha ven, nu de prognoses voor de groei van het luchtverkeer zo sterk zijn gezakt. De bovenverdieping van Beeckestein is te klein geworden voor de Culturele Raad Noord-Holland. sector die de instemming van de overhe den zou hebben en die niet in strijd is met de bedoelingen van het bestemmingsplan, dat is gericht op het als een gave eenheid behouden van het landgoed met het huis. In dit verband wordt als gegadigde de Culturele Raad Noord-Holland genoemd, thans gehuisvest op de bovenverdieping van het landgoed „Beeckestein” in Velsen. Een dagblad publiceerde dat min of meer als een vaststaand feit. Daarna kunnen de mogelijkheden pas worden besproken hoe men eventueel de beschikking over het tehuis zou kunnen krijgen, maar dat is dan weer een zaak voor de provincie. Bij navraag verklaart een woordvoer der van de Culturele Raad dat er nog geen sprake is van een verhuizing. De feiten zijn volgens deze woordvoerder, dat de Culturele Raad veel te krap behuisd is op de bovenverdieping van Beeckestein. Al le ontvangstruimten en praatlokaaltjes zijn al als werkruimten of archief inge richt en zo langzamerhand wordt die toe stand onhoudbaar. Toen „Marquette” op de markt kwam is er intern wel aan gedacht of dat misschien een mogelijk heid zou zijn voor een betere huisvesting. noeg geheel afhankejijk is van hetgeen het provinciale bestuur in dit soort zaken zou beslissen. Van „het idee” zijn Gedeputeer de Staten van Noord-Holland via informe le wegen wel op de hoogte gesteld, maar officieel heeft de Culturele Raad nog geen verzoek in die richting ingediend. Zelfs over de wenselijkheid om dat te doen is nog niet gesproken. Er is, volgens de woordvoerder, namelijk nog niet vastge steld of Marquette een aantrekkelijke be huizing voor de Culturele Raad zou kun nen zijn. Intern is afgesproken, dat men in de tweede helft van augustus, als bestuur 'en directieleden terug zijn van vakantie, gaat overleggen of het zin heeft het huis Marquette eens te gaan bekijken op de mogelijkheden die het de Raad te bieden heeft. Zoals bekend is de beperking van de geluidshinder lang niet het enige argu ment, waarom GS Schiphol niet willen laten uitgroeien boven de capaciteit van het bestaande banenstelsel. Met twintig miljoen aankomende en vertrekkende rei zigers per jaar vanaf Schiphol is echt het einde wel in zicht van de hoeveelheid au- De eerste week van de Beverwijkse kindervakantiespelen is op een oor na gevild. Tot nu toe hebben de buurthuizen De Schans, Wijk aan Duin en De Lichtboei, die in gezamenlijk overleg het programma hebben opgezet, nog niet over belangstelling te klagen gehad, en men ziet de tweede activiteitenweek dan ook vol vertrouwen tegemoet. De Culturele Raad heeft daar zelf niet over te beslissen, want het is een vrijwel geheel gesubsidieerde instelling, die nage- In het commentaar op de NORON wordt een tweeslachtige opstelling van de over heid ten opzichte van Schiphol vastge steld. Het Rijk wil, dat Schiphol voldoende accomodatie zal moeten bieden om de ver wachte hoeveelheden verkeer en vervoer te kunnen verwerken, zolang er nog geen alternatief voorhanden is. Maar de provin cie wil de groei beperken. De verschillende overheden hanteren dus tegengestelde be leidsuitgangspunten ten aanzien van de ontwikkeling van Schiphol. Deze twee slachtigheid stelt de Schipholdirektie voor onoverkomelijke problemen. De overhe den moeten het eerst maar eens onderling met elkaar eens zien te worden over dat punt, zo stelt de Schipholdirektie. De grenzen, die GS aan de ontwikkeling van Schiphol willen stellen vindt de direk tie van de luchthaven bovendien nogal willekeurig. Zolang op grond van de ko mende zoneringswetgeving nog niet tot een afbakening van geluidzones is geko men, vindt de Schipholdirektie het voorba rig om mu al grenzen te stellen aan het aantal vliegtuigbewegingen (180.000 per jaar, komt overeen met 20 miljoen passa- giersbewegingen). De luchthavendirektie vindt dat de geluidsoverlast beter kan wor den bestreden aan de bron, namelijk bij het vliegtuig zelf. Velserbeek zou vervangende huisvesting kunnen bieden aan de Culturele Raad Noord- Holland, als de Velsense Dienst Openbare Werken verhuist. I to’s die de wegen van en naar Schiphol kunnen verwerken. Laat men het aantal reizigers nog toenemen, dan raken de we gen hopeloos verstopt. Of men zou de asfaltvlakte (rijksweg 4 heeft nu al twee maal vier rijstroken) nog moeten vergro ten. GS vinden dat wel een beetje te veel van „het goede”. De verkeersstromen zou den de toch al ernstig aangetaste leefbaar heid rondom Schiphol helemaal doen ver dwijnen. Schiphol ziet dat, blijkens het commen taar, ook wel in. Rijksweg 16 zou volgens de Schipholdirektie een oplossing zjjn. In het commentaar op de NORON wordt voor een versnelde aanleg van deze auto snelweg gepleit, in een eerder stadium, dan in het structuurschema Verkeer en Vervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt aangegeven. Deze weg is dwars door het tussen Haarlem en Hoofd dorp voorgestelde nieuwe woongebied ge projecteerd. De Schipholdirektie onder steunt niettemin deze in de NORON voor gestelde extra bouwplaats. Want daar zou den ook Schipholwerkers kunnen worden gehuisvest. Bij het streven naar beperking van Schiphol gaan GS er volgens de Schiphol direktie te zeker van uit, dat er een Tweede Nationale Luchthaven: TNL) in de Mar kerwaard zal komen. Het idee van een TNL in de Markerwaard is indertijd ont staan, toen men nog dacht aan een nieuwe luchthaven met een veel grotere capaciteit dan van Schiphol. Nu de groeiverwachtin gen aanmerkelijk lager zijn gespannen, is het de vraag of de Markerwaard nog wel de geschikte plaats is voor een nieuwe luchthaveh. De prognoses zijn dermate laag geworden, dat meer en meer wordt gesproken van een aanvullende luchtha ven inplaats van een TNL. En voor een dergelijke aanvullende luchthaven komen wellicht die plaatsen weer in aanmerking, doe voor de vestiging van een grote Twee de Nationale Luchthaven waren ge schrapt. Zo’n aanvullende luchthaven zou dichter bij de vervoer-aantrekkende ge bieden kunnen komen, zo meent de Schip holdirektie. Wil de eventuele nieuwe eigenaar de bestemming van het huis veranderen en er niet zelf in gaan wonen, hetgeen niet aan trekkelijk is te achten, dan kan het be schikbaar komen voor een gegadigde die het hele pand in gebruik neemt in een Voor vrijdag staan op het programma: De Schans - ’s morgens damwedstrijden, ’s middags speurtocht met opdrachten; Wijk aan Duin - Creatieve kleuterochtend, ’s middags katknuppelwedstrijden voor 8-12 jaar; De Lichtboei - tot en met zater dag bouwstad op het terrein aan de IJssel-- straat. Maandag wordt de tweede week ingeluid met: De Schans - 's middags kinderkennis; Wijk aan Duin - pony’s, paard en wagen, ponywagen en andere dieren voor 4-12 jaar; terwijl dinsdag op het terrein aan de Huiderlaan de bouwstad van Wijk aan Duin begint, in De Schans de kermis wordt voortgezet en in Wijk aan Duin deelgeno- men,kan worden aan straattekenwedstrij i den en aan hindernisfietsen. “3 Karei Doormanstraat 358 uur. Tel 010 - 12 75 46 Open maandag t m zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur Ir J P van Muijlwijkstraat 60 Tel 085-42 29 70 De gemeente Velsen wil wel graag de beschikking krijgen over de bovenver dieping van Beeckestein. De overweging is daarbij dat deze toch te klein is voor de Culturele Raad. Daarbij blijkt het geens zins de bedoeling te zijn om de Culturele Raad „buiten de deur” te zetten. In Velsen wordt namelijk gespeeld met andere ge dachten. Daarbij komt het huis Velser beek in het geding waarin nu de dienst openbare werken is gehuisvest, maar ook veel te krap. Ondanks de sterk verminderde groei van het luchtverkeer, denkt de Schipholdi rektie toch, dat in 1995 ruimte nodig is voor de opvang van 30.000.000 luchtreizi gers per jaar. (de minimumprognose, die rechtelijk werd opgesteld door de rijks luchtvaartdienst, Schiphol en de KLM). „Om als belangrijke luchthaven te kunnen functioneren moet aan deze aantallen ook kunnen worden tegemoet gekomen”, zo schrijft de Schipholdirektie aan GS. De- direktie onderstreept daarbij, dat GS in hun NORON hebben gesteld dat Schiphol tenminste tot 1995 zal moeten blijven dienstdoen als belangrijkste Nederlandse luchthaven en dat zeker voor de periode 1980-1990, waarop de NORON betrekking heeft, rekening moet worden gehouden met een verdere groei van Schiphol. GS willen de groei echter beperkt houden tot 20.000.000 passagiers per jaar. Dat is het aantal dat met het bestaande vierbanen stelsel en de huidige stationsaccomodatie kan worden opgevangen. Momenteel, an no 1977, maken jaarlijks acht miljoen luchtreizigers van Schiphol ge bruik. Ondanks de sterk verminderde prognoses (men verwacht nu in 1980 tien Keizersgracht 510 Tel 020 - 26 26 93 Open maandag t.m. zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21 30 uur Te bereiken met tram 1 en 2. Jonker Fransstraat 128 A Tel 010- 13 80 65 en een half miljoen reizigers in plaats van de twintig miljoen die men in 1972 voor 1980 had becijferd) meent de Schipholdi rektie in het commentaar op de NORON, dat de twintig miljoen in de tweede helft van de jaren tachtig zal werden bereikt. Dan zit Schiphol dus tegen het plafond, dat door GS in de groei van de luchthaven is gelegd. Meent de Schipholdirektie althans. De nieuwe eventuele eigenaar schijnt alleen belangstelling te hebben voor de landerijen rond Marquette. Het bos rond Marquette is als natuurgebied interessant, maar in het kader van de exploitatie een „schip van bijleggen” zo lang er op basis van het bestemmingsplan geen andere be stemming aan mag worden gegeven en daar zouden dan op z’n minst de gemeente raad en de provincie aan te pas moeten komen. Die hebben niet zo’n boodschap aan particuliere belangen en zullen het algemeen belang van het bosbezit voorop stellen zo lang er mogelijkheden zijn om het bos te behouden. Die mogelijkheden zijn mogelijk groter als het bosbeheer wordt gescheiden van de exploitatie van het huis Marquette en de landerijen. Be houd van het bos lijkt te moeten groeien uit samenwerking tussen overheden en milieu- en natuurorganisaties. De gedachten er staat nog niets op papier gaan nu in de richting van nieuwbouw voor de dienst openbare wer ken. De volgende overweging is dan, dat Velserbeek misschien zou kunnen dienen voor huisvesting van de Culturele Raad Noord-Holland. Daar zou de bovenverdieping van Beeckestein weer beschikbaar komen voor de gemeente en in aansluiting op het beneden gevestigde museum (stijlkamers) gaan de gedachten uit naar een betere huisvesting vooV het archeologisch bezit dat nu een plaatsje heeft in het oude raad huis in het oude dorp Velsen, naar een mogelijkheid om al het historisch materi aal dat vorig jaar beschikbaar is gekomen ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van IJmuiden wat meer „openbaar” te maken. De gedachte voor de aan een soort streekmuseum ligt voor de hand. Maar ook dat zijn nog maar vage ideën, die nergens op papier zijn gezet en die niet beoordeeld zijn op de (financiële) conse quenties. Ook het overleg over al dat soort zaken is volgens de gemeentelijke voor lichtingsdienst nog niet op gang gekomen. Wat zich nu wel voor zou kunnen doen is dat zich door het beschikbaar komen van Marquette een soort stroomversnelling in de plannenmakerij voordoet. A. A A. A St. St. St. CERTIFICAAT VAN ECHTHEID BIJ IEDERE f BONTMANTEL j ’A' '45- 4? Hooghuisstraat2Tel 040 - 44 56 53 Open maandagt.m. zaterdag 9-18 uur. Open maandagt m zaterdag 9-18 uur Open maandag t m zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur donderdag tot 21 uur vrijdag tot 21 uur Behalve in Amsterdam zijn alle zaken op maandagmorgen t.m 13 uur gesloten BEVERWIJK. De eersl A Beverwijkse kindervakant r x ..j» W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9