Drie weken discussiëren I Van Lobith naar de Hoek W jy. I»"’'. J* REAGEERT NAUWELIJKS OP MILIEU-DEMONSTRANTEN BEDRIJFSLEVEN door Chiel Evers Kwetsbaar Samenwerking Schuilkelders Fosfaten Reacties |1U I» lil - S 0 e n 9 langs tocht Een schone Rijn de vervuilde bel JS. :W. De tocht door Basel als ette che van Een ctie- niet een een het oeit een jke >e- T Adolf is een van de ongeveer 160 mensen die de vaste kern van de Lorelei-groep vormen. Zij fietsen het hele traject van Donat-Ems naar Hoek van Holland, ande ren sluiten aan voor kleinere delen van de tocht. De Nederlanders zijn verreweg in de meerderheid, met een man of 140. Uit Zwitserland, Frankrijk en Duitsland fietst maar een handjevol mensen mee. Niet verwonderlijk, want de Rijn-problematiek is vooral in ons land nijpend. Bovendien fietsen we meer dan onze mede-Europea- nen. Zondagmiddag gaat de tocht niet verder dan Arnhem, waar een informatieve bijeenkomst wordt belegd. Maandag wordt er verder gefietst naar Culem- borg, dinsdag naar Rotterdam. In die stad wordt woensdag gedemonstreerd en er is dan een persconferentie. Donder dag zullen de liefhebbers ten slotte in Hoek van Holland een duik nemen in de Noordzee, om de waterkwaliteit te vergelij ken met die in het Bodenmeer. Nog altijd loost de stad het rioolwater ongezuiverd op de Rijn en is daarmee een van de grote vervuilers. Jarenlang heeft het stadsbestuur met de Fransen en de Duitsers onderhandeld om een zuiverings installatie op buitenlands grondgebied te mogen bouwen, omdat er op eigen terrein geen plaats zou zijn. (Zo ligt ook het vliegveld Bazel in Frankrijk). Geen resultaat, totdat de Centrale Zwit serse overheid bepaalde dat elke stad vóór waar zelfs de fosfaten uit het afvalwater worden verwijderd. Die fosfaten (voor 50 procent afkomstig uit wasmiddelen) spe len een heel belangrijke rol in de Rijn- problematiek. Ze veroorzaken een weel derige algengroei, waardoor een grote aanslag wordt gepleegd op het zuurstofge halte van het water. Alle zuiveringsinstal laties in Liechtenstein zijn op fosfaatver- wijdering ingesteld. Nederland is zo ver nog niet. Wel is het hoogheemraadschap Rijnland bezig met een experiment bij twee installaties. De algengroei door fosfa ten is voor het Bodenmeer het allervoor naamste probleem. Andere vervuiling is er nauwelijks, dank zij de goede samenwer king tussen de drie oeverstaten (Zwitser land, Duitsland en Oostenrijk). Gezamen lijk wordt nu gewerkt aan een oplossing voor het fosfaatprobleem. 1982 een zuiveringsinstallatie moest heb ben. Nu blijkt er plotseling een plekje beschikbaar te zijn en, zo verzekerde een gemeentelijke deskundige, Bazel zal in 1982 zijn rioolzuivering hebben. Grote vervuilers verder stroomafwaarts zijn de Franse kalimijnen („We hebben het zout geproefd”) en de industriegebieden met de zijrivieren Neckar, Main en Ruhr. De lozingen gaan door, zolang de nationale en internationale wetten en verdragen niet effectief blijken. Op internationaal niveau is, zo werd in Straatsburg verteld, de Raad van Europa al tien jaar bezig iets te verbe teren. De nationale wetten blijken in de praktijk aan de kant van de vervuilers te staan, aldus de Franse advocaat Huglo, die een aantal milieuprocessen heeft gevoerd. Het bedrijfsleven reageert nauwelijks. De directie van de Franse kalimijnen, de grote boosdoeners waar het de verontrei niging door zout betreft, heeft geweigerd met de milieu-fietsers te praten. Ook ande re fabrieken zijn tot nog toe niet bezocht, met uitzondering van een: de farmaceuti sche fabriek van Hoffmann-Laroche, vlak bij Bazel. Dat we daar terecht zijn geko men, was eigenlijk het gevolg van een list die de firma had verzonnen. Grote borden langs de route van de Lorelei-tocht nodig den de fietsers uit om Europa’s modernste zuiveringsinstallatie te komen bezichtigen. Vriendelijke heren legden hen uit hoe gea vanceerd de installatie wel is, en deelden gul thee, bouillon en koekjes uit. De mees ten waren door de onverwachte ontvangst zo verrast, dat ze de informatie over zich heen lieten komen, de versnaperingen in hun magen lieten verdwijnen en weer op de pedalen stonden voor het laatste stukje van de bergachtige, 120 km lange etappe. Totdat het besef begon te groeien dat we min of meer waren beetgenomen en er vragen gingen rijzen. Zo’n fraaie zuive ringsinstallatie is natuurlijk wel aardig, maar de fabriek waar hij bij hoort, is die eigenlijk wel nodig? Er worden vitamine preparaten gemaakt, die voor 80 procent worden geleverd aan de bio-industrie. Met de vegetariërs in de groep voorop, begon de spijt te groeien over de ontvangst die we haast kritiekloos hadden ondergaan, te meer daar het gastvrije concern ook nog eens het bedrijf is dat verantwoordelijk was voor de giframp in het Italiaanse Seveso. Maar het kwaad was geschied en de heren van Hoffmann-Laroche konden er prat op gaan goede maatjes te zijn met een grote groep milieu-activisten. De Lore lei-groep heeft besloten voortaan waak zaam te zijn voor dergelijke trucs van ondernemers. Dat is dan toch een positief resultaat, net als de gesprekken die op het bezoek zijn gevolgd over de noodzaak van allerlei pro- dukten. Een belangrijk deel van de vervui ling van ons milieu is te wijten aan de produktie van artikelen die als overbodige luxe kunnen worden beschouwd of die niet nodig zouden zijn wanneer we een gezondere leefwijze zouden volgen. geregeld. Een auto voorop, bezemwagen achteraan en op z’n tijd een kop thee of een braadworst. In Frankrijk was de organisatie van de tocht heel wat minder strak dan in Zwit serland, zodat er fneer geïmproviseerd kon en moest worden. Het Duitse traject heeft de deelnemers tot nog toe echter het meest de gelegenheid geboden om zelf initia tieven te nemen. Zo heeft een groep van ongeveer 40 fanatieke fietsers besloten het per trein geplande traject Worms-Bonn (200 km langs drukke autowegen) ook te fietsen. Een aantal meer romantisch inge stelde deelnemers heeft dit stuk per salon boot afgelegd. Voor de rest blijft de groep vrij constant bij elkaar, zowel overdag tijdens het fietsen en de informatieve bijeenkomsten, als ’s nachts tijdens het slapen. Dat slapen gebeurt overigens in de meest uiteenlopen de accommodaties. De Zwitserse schuil kelders zijn al genoemd. Verder wisselden gymnastieklokalen, jeugdherbergen, feestzalen, hotels en zelfs een seminarie elkaar af. De ene nacht in een benauwde, warme ruimte op elkaar gepakt temidden van snurkende milieuvrienden, de volgen de keer heel weelderig op een eenper soonskamer. Dan weer met je slaapzakje op een harde betonnen vloer, de volgende nacht in een zacht bed met donzen deken. De gastheren houden er overigens heel uiteenlopende normen op na. In een nota bene christelijk tehuis voor jonge arbei ders in Straatsburg werd als eis gesteld dat per kamer een man en een vrouw zouden slapen. Mannen bij elkaar of twee vrouwen samen was uit den boze. Twee dagen later, in de Heidelbergse jeugdher berg, werden de sexen echter weer meedo genloos gescheiden. Als doorgewinterd automobilist merk je op een tocht als deze pas goed hoe kwets baar de positie van de fietser in het ver keer is. Automobilisten gedragen zich vaak agressief als ze door een groep fietsers een paar minuten worden opge houden. ilum het ifor- 179- tt Zo goed als de internationale samenwer king is rond het Bodenmeer, zo slecht is ze voor het verdere deel van de Rijn. Vanaf Bazel wordt de rivier pas echt een riool, waarin steden en industrieën hun afvalwa ter dumpen. Een treffend voorbeeld van dat gebrek aan samenwerking is de toe stand in Bazel, een Zwitserse stad aan de grens met zowel Duitsland als Frankrijk. De organisatie van de fietstocht in de verschillende landen (Zwitserland, Frank rijk, Duitsland en Nederland) is in handen van plaatselijke organisaties. In Zwitser land waren de zaken tot in het perfecte "(o Ml Hoewel het op de hellingen af ën toe zwaar zwoegen geblazen is, is Zwitserland voor fietsers nog een plezierig land. Over de rustige bergwegen is het goed rijden, met veel frisse lucht in de neus, fraaie vergezichten en groepen grazende koeien als levende carillons in de weiden. Heel anders wordt het langs de Duitse wegen, waar het autoverkeer zeer snel en vlak langs je heen raast. Voor fietsen is nauwe lijks méér ruimte beschikbaar dan de breedte van de witte bermstreep. Probeer daar met twee grote zijtassen maar eens binnen te blijven. Platgereden konijnen, egels en andere dieren doen je op een lugubere wijze je kwetsbaarheid als fietser beseffen en het verlangen naar de Hol landse fietspaden komt sterk op. Er is overigens, vooral tijdens het Fran se traject, vrij veel aandacht besteed aan de kernenergie. De route voerde langs twee dorpen in de Elzas, waar de plaatse lijke bevolking tegen de bouw van kern centrales in verzet is gekomen. Bij Heite- ren wordt al een paar maanden de bouw plaats van een hoogspanningsmast bezet gehouden, die een schakel is in de geplan de electriciteitsleiding van een naburige kerncentrale naar Parijs. Ondanks een nachtelijke en mysterieuze overval door lieden met Molotow-cocktails, blijven de bezetters vastberaden. Een soortgelijke demonstratie doet zich voor bij Erstein, waar de toekomstige plaats van een kern centrale sinds januari bezet wordt gehou den. Belangrijkste eis is in beide gevallen de publikatie door de overheid van een deugdelijk rampenplan voor het geval zich ongelukken voordoen. Met de Rijn is het niet best gesteld; dat blijkt nog eens zonneklaar tijdens de Lore lei-tocht. In Zwitserland valt het tot aan het Bodenmeer nog mee met de vervuiling. Daar waar afvalwater wordt geloosd, wordt veel geld gestoken in zuiveringsin stallaties. Helemaal koek en ei is het in het even rijke als kleine staatje Liechtenstein, De demonstratieve fietsers vormen een zeer gevarieerde groep. Naast milieu vriendelijke vrienden op oude, maar dege lijke rijwielen met canvastassen vol kwark en muesli, rijden er flitsende coureurs op super-lichtgewicht karretjes. Veel studen ten fietsen er mee, maar ook vaders en moeders met kinderen en alleenstaande oudere heren en dames. Ondanks de ver schillen blijft de groep eensgezind, hoewel stevige discussies soms onvermijdelijk zijn. Discussies bijvoorbeeld over het ge bruik van de plastic wegwerp-borden en -bekertjes die de Zwitserse milieu-organi- saties bij de maaltijden verstrekken. Of over het al dan niet adhesie betuigen aan de grote demonstratie tegen kernenergie in het Franse Malville. Wel doen, vond de ene groep, want de energie- en milieupro blematiek hangen nauw samen. Niet doen, meenden de anderen, we fietsen nu alleen maar voor de Rijn en moeten de aandacht niet afleiden. Niemand had verwacht Adolf ooit nog terug te zien, de al wat oudere, invalide Duitser, die zich met een soort vliegende Hollander aan de start had gemeld. Al een paar kilometer buiten Donat-Ems had hij de groep moeten loslaten omdat het tempo voor hem te hoog lag. Na een zware etappe over Zwitserse en Liechtensteinse hellingen was het voor iedereen een uitgemaakte zaak dat Adolf ergens de trein zou hebben gepakt en naar huis was gegaan. Maar neen, juist toen iedereen zich 's avonds te goed deed aan een van de eerste van de serie Zwitserse braadworstjes die de komende dagen nog zouden volgen, kwam Adolf luid toeterend aanrijden. Nog steeds is hij er bij, elke dag een paar uur eerder vertrekkend en een paar uur later aankomend. Hoek van Holland is zijn einddoel en niemand twijfelt er nog aan dat hij dat zal halen. i 1 O w if De reacties op de demonstratieve fietstocht zijn verschillend, hoewel natuur lijk geen mens zal zeggen dat hij voorstan der is van een vervuilde Rijn. De bewoners van de dorpen en stadjes waar de kara vaan doorheen komt, laten vaak blijken het met het doel eens te zijn. Veelal zijn ze dank zij de plaatselijke pers van onze komst op de hoogte en geven door geklap of geroep van hun instemming blijk. Zoals ambtsdragers betaamt, reageren de verte genwoordigers van gemeenten en andere openbare instanties minder spontaan. In wat clichématige toespraken geven ze blijk van hun grote zorg voor het milieu, maar ja er is ook veel geld mee ge moeid en dat is niet altijd in voldoende mate voorhanden, en bovendien: denk aan de werkgelegenheid. In Zwitserland kon ook kennis worden gemaakt met de degelijke voorbereiding van de Zwitsers om een oorlogssituatie. In verscheidene plaatsen werd overnacht in grote schuilkelders, zoals de Zwitserse BB die overal heeft ingericht. De Zwitsers zijn op het ergste voorbereid. Voor elke bewo ner van het land is een stralingsvrije schuilplaats beschikbaar, hetzij in de eigen woning, hetzij in een gemeenschap pelijke ruimte. Het Zwitserse leger is ge traind om zich binnen de kortste keren terug te kunnen trekken in de bergen, waarin reusachtige schuilbunkers zijn uit gehakt, die het complete leger drie jaar kunnen herbergen. De Lorelei-Eko-Rijn-groep zal zondag 7 augustus rond het middaguur Nederland berei ken bij Lobith. Naar verwach ting zullen enkele honderden Nederlanders zich voor het tra ject in ons land aansluiten. - ?i lenzee Kalkar Düsseldorf Bonn Heidelberg Marckolsheim Schaffhausen Basel Rüthi Chur Adolf Hoek van Holland Drie weken fietsen langs de Rijn. Drie weken scanderen dat de rivier achtereenvolgens sauber, propre, sauber en ten slotte weer schoon moet worden. Drie weken luisteren naar officiële woordvoerders, die geruststellend voorrekenen hoeveel geld er wel niet in zuiveringswerken wordt gestoken. »s Drie weken luisteren naar andere deskundigen, volgens wie al die fraaie installaties nog lang niet genoeg zijn. Drie weken discussiëren over ’t nut van chemische en farmaceutische produkten en over de gevaren van kernener gie. Kortom: drie weken Lorelei-Eko-Rijn. Demonstratief fietsen zo’n 200 mensen van het dorp Donat-Ems bii de Zwitserse stad Chur naar Hoek van Holland. Ze verwachten niet dat die demonstratie direct resultaat zal hebben: bij Rotterdam zal het nog altijd ogelijk blijken in Rijnwater een filmpje te ontwikkelen en er je vulpen mee te vullen. Maar ze hopen op een indirect resultaat, onder andere via de contacten met gemeentelijke, nationale en Europese functionarissen en via flinke dosis aandacht die langs het hele traject door de pers aan de fietstocht en aan de Rijnvervuiling is besteed. Hierdoor kan ’n internationaal opgezette grote schoonmaak van dit Europese riool misschien worden bespoedigd. Het is de hoogste tijd, want alleen al voor hun drinkwater zijn in Europa 20 miljoen mensen van de rivier afhankelijk. Jp Worms Arnhem Lobith Rotterdam j Wadd< 0 A tl s Lauterbourg Strasbourg J' Gefopt bij de zuiveringsinstallatie r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17