PROFIELSCHETS VOOR BURGEMEESTER VELSEN Weekeinde vrij Strijd tegen walvisjagers Met ingang van donderdag: Leven beetje goedkoper Man en vrouw DANSLES? Energieplan Carter vermoedelijk vermoord goedgekeurd zonnig weer m Groeiende onrust over heroptreden koppelbazen Maak méér rente,, op uw geld het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2Ö ’t OUDE BACKERSHUIS „VAN DER VOOREN” ■i /paarbank MMf Commissaris ontving fractievoorzitters Berkhout van Industriebond NVV: Dodelijke apartheid Strandverwachting agenda pagina L' Bosbranden in Californië Concert van Golden Earring uitgesteld I „EVERGREEN” j WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN l Bennie wil anders 4 E. H. C. O. b.v. DATSUN' Het weer ■I autobedrijf k stormvogel/ bv Mafia nu heer en meester in Columbia Laat het overschrijven naar een Spaarselektrekening die een zeer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. L betaalt slechts IV. van opgenomen bedragen. De RMS-rege- ring in ballingschap heeft aange- kondigd eind deze maand plaats te maken voor een jonger bewind. In dit nummer gaat Ben van Kaam uit voerig in op de ge schiedenis van de republiek der Vrije Molukkers. „Best for Dancing” Houtplein 16a - Haarlem - tel. 023-312697 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 AMMAN (AFP, UPI). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance maakt met ingang van volgende week donderdag een tweede rond- BOVAG OCCASIONS Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 9 Radio en televisie/Strips 11 Sport13,15 Kerkdiensten8 EEN BEGRIP VOOR HAARLEM EN OMGEVING SINDS 1918 79 BROODSOORTEN N.B.D. Dance-centre Zo’n tochtje langs de Rijn, Rijn reis langs de Arabische „confron- tatielanden”. Dit is gister avond vernomen in Amerikaanse kringen in de Jordaanse hoofd stad Amman. Dinsdag 9 augustus, begint de inschrijving van 12-21.30 u. Zat. en zondag van 19-20 uur. 15-17 jr., - 18 plussers - verloofden/gehuw- den 20-35 jr. en gehuwden boven 35 jr. uuart nedarland spaarspecia/isten sinds 1817 VANDAAG IN i r X der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). Losse nummers 70 ct. 1. Hij zegt te weten dat de koppelbazen zo Vance opnieuw langs dat (ADVERTENTIES) het De goedkeuring vormde de afsluiting van een reeks debatten over de afzonder lijke onderdelen van het programma. In deze reeks verwierp het Huis donderdag eeïi voorstel om de belasting op benzine te verhogen. UTRECHT (ANP). De Utrechtse poli tie heeft gisteravond in een woning aan de Maliesingel in Utrecht de levenloze licha men gevonden van een man en een vrouw, die daar waarschijnlijk enkele dagen heb ben gelegen. Volgens- een woordvoerder van de politie is er vermoedelijk sprake van een misdrijf. Aanwijzing hiervoor is het feit, dat de deur van de kamer waarin de slachtoffers werden aangetroffen van buiten was afgesloten. Over de identiteit van de twee is nog niets bekend. Het gaat om een man en een vrouw, die in leeftijd kunnen variëren van twintig tot vijfendertig jaar. Verwacht wordt dat de Senaat het pro gramma eveneens zal goedkeuren en wel zo spoedig dat Carter het in oktober kan ondertekenen. Het originele programma, dat Carter op 20 april bekendmaakte, ging uit van een vermindering van de invoer van ruwe olie met 4,5 miljoen vaten per dag in 1985. Het programma dat nu is goedgekeurd, zal waarschijnlijk een vermindering bewerk stelligen die ligt tussen de twee en drie miljoen vater per dag. Inmiddels is James Schlesinger beëdigd als minister van energiezaken. Schlesinger gaat een geheel nieuw departement leiden dat het energiebeleid van Carter zal uit voeren. De vakbondsbestuurder beschuldigt de bedrijven, met name de scheepswerven, ervan dat zij zelf omstandigheden schep pen, waarin „koppelbazerij” hoogtij kan vieren. De werven zouden momenteel hun personeelsbestand tot een minimum terug brengen om hun kosten zo laag mogelijk te maken. „Komt er dan een kleine opleving, dan hebben ze geen mensen genoeg en moeten ze dus wel van koppelbazen ge bruik maken”, aldus Berkhout. Geleidelijk meer zon met zondag een afnemende zwakke zeewind. In de middag rond 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: door wat meer hoge drukinvloed in de komende dagen perioden van redelijk tot vrij goed strandweer. Van het noordwesten uit geleide lijk perioden met zon. Overwe gend matige wind ruimend naar noordelijke richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 20 graden. ministers van Buitenlandse Zaken om de basis te leggen voor Genève. Ook in Jordanië scheen de eerste reactie op het voorstel van zo’n werkgroep nega tief te zijn. De verwachting onder de Amerikaanse functionarissen in Amman, dat in oktober het vredesoverleg in Genève weer zal be ginnen, is inmiddels aanzienlijk minder geworden. van een van de branden wordt al op meer dan 200 miljoen geraamd. Volgens de autoriteiten beschikt men niet over genoeg hulpkrachten om de branden snel meester te worden. De toestand is het ernstigst in het gebied van Big Sur, op 200 km ten zuiden van San Francisco, waar twee brandhaarden zich verenigd hebben. Door die hoge lonen en omdat de bedrij ven voortdurend over ontslaan van perso neel spreken, gaan er volgens de Indu striebond steeds meer arbeiders liever bij een koppelbaas werken dan bij een gewo ne baas, waardoor het probleem nog gro ter wordt. Volgens Berkhout wordt mo menteel al zo’n tien percent van het werk in de grootmetaal in Rijnmond gedaan door personeel van koppelbazen. Het gebruik van ingeleend personeel is al een aantal jaren, als gevolg van de grote staking in 1970, officieel verboden. Maar volgens de Industriebond omzeilen de werkgevers dit verbod door zogenaamd gebruik te maken van onderaannemers. Het uitbesteden van werk is namelijk wel toegestaan. Duidelijk stelde de commissaris dat hij geen bezwaar had tegen het formeren van een zogenoemde vertrouwenscommissie die hem van advies «zou dienen, maar dat het advies dat hijzelf uiteindelijk aan de minister zou uitbrengen een zaak was van zijn eigen verantwoordelijkheid. Genoem de vertrouwenscommissie zou kunnen worden samengesteld uit de drie voorzit ters van de grootste raadsfracties en een vierde fractievoorzitter namens de klein ste fracties. VELSEN. De Commissaris van de koningin in Noord-Holland drs. R. J. de Wit heeft met de fractievoorzitters van de politieke groeperingen in Velsen overleg gepleegd over de procedure welke ge volgd zal worden bij de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Velsen. Om de formaliteiten die aan een derge lijke benoeming vooraf gaan niet langer dan noodzakelijk op te houden adviseerde De Wit niet alle partijen een zogenoemde profielschets te laten maken. Het leek hem verstandig dat de fractievoorzitters met een „geraamte” op de proppen komen waar de fracties dan eventueel hun com mentaar op kunnen geven. Welke procedure voor het creëren van een profielschets de voorkeur verdient Duurder daarentegen werden vers fruit, tarieven voor gas en verpleging, brood, thee, bloemen, tweedehands auto’s en par ticuliere WA-verzekeringen, bij elkaar 43 percent van het consumptiepakket. Voor de resterende 23 percent goederen bleef de situatie onveranderd. DEN HAAG (ANP). Het leven is voor het gemiddeld werknemersgezin 0,2 per cent goedkoper geworden, in de periode van midden juni tot midden juli. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgesteld op grond van zijn maandelijk se prijsverkenningen voor de gezinscon sumptie. Jean de Boisson: Menig kunstenaar heeft zijn repu tatie verspeeld door niet tijdig dood te gaan. WASHINGTON (Reuter, UPI). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 244 tegen 177 stemmen zijn goedkeuring gegeven aan het pro gramma dat president Carter heeft uitge stippeld om te komen tot een aanzienlijke besparing van energie. 427, 18, Lange 273107, 15389, adv. IJmuiden, Kalverstraat 9. Tel 14806/18128 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Met wat lichte regen bereik te gisteravond een zwak front ons land, dat vanochtend grotendeels was gepasseerd. De temperatuur in Brabant en Limburg steeg nog tot 25 graden, maar het weekein de blijft iets koeler door een zwakke noordwest tot noordelijke stroming. De luchtdruk is op de Britse eilanden flink blijven stijgen, evenals boven het Noordzeegebied. Een zwak hogedrukge- bied kan in de nabijheid van de Noordzee tot ontwikkeling komen. Dit betekent een betere zondag dan vorige week, met in de kustgebieden 18 tot 20 en landinwaarts 20 tot 22 graden. Westelijk van Ierland trekt nog een zwakke storing in de richting van West- Frankrijk, maar zal ons waarschijnlijk geen kwaad doen. Met een beetje geluk kan het in de komende week, evenals el ders in Europa, ook in ons land een beetje zomerser gaan worden. I ROTTERDAM (ANP). Volgens dis- trictsbestuurder Herman Berkhout van de Industriebond NVV groeit er de laat ste tijd in het Nieuwe Waterweggebied arbeidsonrust, doordat de bedrijven steeds meer gebruik zouden maken van de diensten van koppelbazen. Dit zou vooral het geval zijn in de zogenoemde grootme taal. Berkhout vreest dat, als het zo door gaat, de chaos zó groot wordt, dat net als in 1970 stakingen onvermijdelijk worden. Hoofdredactie: Jos I.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van kan worden vastgesteld in een openbare raadsvergadering, een openbare vergade ring van de commissie Algemene Zaken of via een besloten vergadering van de frac tievoorzitters. Verwacht wordt dat de eerste mogelijk heid de voorkeur zal krijgen. Hierover zullen de fracties een uitspraak mogen doen in de raadsvergadering van 18 au gustus. In de daaropvolgende vergadering van 8 september zou de raad dan over de profielschets van de nieuw te benoemen burgemeester van gedachte kunnen wis selen. De sollicitatiemogelijkheid naar deze functie is op 6 juli door publikatie in de Staatscourant opengesteld. Vanaf Bazel wordt de in lang vervlogen tijden als „schoonste rivier van Europa” aangeduide Rijn gebruikt als een open ri ool, waarin steden en industriën hun afval water dumpen. Al jarenlang plegen de Rijn- oeverstaten schijnbaar vruchteloos overleg om de kwaliteit van het Rijnwater te verbe teren, maar de vervuilers worden nog steeds met aangepakt. Om de ernst van de situatie nog eens te benadrukken nam een 160 man sterke groep zich voor vanaf de oorsprong van de Rijn nabij het Zwitserse Chur tot aan Hoek van Holland langs de vervuilde rivier te fietsen. Onze redacteur Chiel Evers pakte ook zijn rijwiel en tekent nu de reisbelevenissen op. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In verband met de te verwachten zeer grote belangstelling voor het Golden Earring concert dat zondag middag in het Vondelpark te Amsterdam zou worden gegeven, heeft de groep in overleg met de gemeente Amsterdam be sloten dit concert vanwege de te geringe capaciteit (plusminus 3000 personen) van het Vondelpark tot een nader tijdstip uit te stellen. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft persoonlijk toegezegd al het mogelij ke in het werk te zullen stellen om het concert van Golden Earring zo spoedig mogelijk (binnen enkele weken) op een daarvoor meer geschikte plaats te doen plaatsvinden. Tot dusver is een oppervlakte van ruim 22.000 hectare zwart geblakerd. De schade veel werk krijgen, dat ze hun personeel lonen kunnen betalen van vijfhonderd gul den netto in de week. „Dat is heel moeilijk te verkroppen voor iemand in vaste dienst, die zo’n tweehonderd gulden minder ver dient”, aldus de NW-bestuurder. Op 1300 km ten zuidwesten van San Francisco varen Bill Roxborough en dr. Patrick Moore, beiden uit Vancouver, in hun rubberboot voor de boeg van een Rus sische walvisjager. De walvisjager, uitge rust met een 250 ponds harpoens kanon werd door deze leden van de „Greenpeace- groep” bij herhaling gehinderd in haar jacht op potvis. De genoemde groep pro beert steeds zowel Russische als Japanse walvisjagers te verhinderen de vissen te doden door steeds tussen boot en vis te varen. Men wil voorkomen dat de diersoort wordt uitgeroeid. De daling komt voor rekening van slechts 34 percent van het consumptiepak ket, te weten kleding, schoeisel en verse groenten. De prijsdalingen van kleren en schoenen schrijft het CBS toe aan het uitverkoopeffect. 4 Na Tel Aviv zou de Amerikaanse be windsman dan achtereenvolgens naar Amman, Damascus en Alexandrië gaan om persoonlijk elk Arabisch staatshoofd te informeren over de voorstellen en ideeën die hij de afgelopen dagen in de verschillende hoofdsteden heeft opge daan. Zoals voorzien zal Vance overigens op de avond van de elfde augustus in Londen zijn. Cyrus Vance had gisteren eerder al in Amman gezegd dat hij vastbesloten is zijn bemiddelingspoging voort te zetten, on danks de tegenslag die zijn inspanningen hebben ontmoet in Damascus. Voordat hij met koning Hoessein van Jordanië in bespreking ging zei hij: „Ons gezamenlijk streven naar een rechtvaardi ge en duurzame vrede wordt voortgezet. We zullen met de andere landen in het Midden-Oosten blijven werken aan het op bouwen van de noodzakelijke concensus die ons in staat zal stellen naar Genève te gaan”. De Amerikaanse onderhandelaar was in Jordanië aangekomen vanuit Damascus, waar president Assad hem had verteld niet akkoord te gaan met het idee van een „werkgroep” van Arabische en Israëlische De vrijgezellen in het Noordlim- burgse kerkdorpje Hegelsom zijn boos over een maatregel van het kerkbestuur van de Heilige Huber- tusparochie, waarbij besloten werd dat alleenstaanden op het plaatselijke kerkhof op een aparte plek begraven zullen worden. Om uniformiteit op de begraafplaats te krijgen heeft het kerkbestuur besloten dat echtparen naast el kaar in vakken begraven moeten worden en dat alleenstaanden in een lange rijdie zich over de hele lengte van het kerkhof uitstrekt, een laatste rustplaats krijgen. De Hegelsomse ongehuwde dorpelin gen vinden dat ze door de maatre gel na hun dood gediscrimineerd worden. IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 SAN FRANCISCO (UPI). Ondanks de inspanningen van bijna 9.000 brand weerlieden heeft men ruim 100 bosbran den die dinsdag als gevolg van bliksem inslag in Noord- en Midden-Californië zijn ontstaan, nog niet kunnen be dwingen. I Bennie, de populaire presenta- I tor van het TROS-programma I Disco Circus, wil zijn leven an- ders gaan inrichten. Tot nog toe verdiende hij zijn brood door als clown in het circus op te treden of door met een goedmoedige vriendelijkheid telkens andere populaire artiesten aan te kondi gen. Uit vrije wil, dat wel, want hij wil graag werken. Aan Ko van Leeuwen vertelde hij echter dat I hij als gewoon presentator zou willen optreden. Of toneel zou willen gaan spelen. Kortom: niet altijd als clown door het leven wil blijven gaan. IJmuider Courant ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 67e jaargang no 234 Kantoor: Lange Nieuwstraat Postgiro: 273107, Postbus Tel. reHaktie: 15389, na kantoortijd: Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 Klachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 32 43 41. ,confrontatielanden Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: Iets lagere temperaturen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1