I 3 Vriendschappelijk meedogenloos I Voetbalbonzen vrezen dat hoge belasting zal leiden tot leegloop van Engelse clubs door Peter de Jonge Bionische wortel I Eenrichtingsverkeer MEEDOGENLOOS JUISTE MENTALITEIT HINDERLIJK FEDOR IS FJODOR ijp Meest „Europees” X llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll <eten t ting ale ill! B* Ji )t tens, I met on Keegan. Hij mist het spelinzicht van een Cruijff of een Netzer. Die kunnen vanuit het middenveld met lange passes het spel verdelen. Kevin kon dat niet. Hij was alleen een pure aanvaller en toevallig een hele goeie”. Toch realiseert Engelands rijkste club zich best dat het moeilijk zal worden om het succes van afgelopen seizoen te evenaren. Liverpool werd landskampioen, greep de Europa-Cup 1 en bereikte de finale van de FA-Cup. De cupfinale tegen Manchester United werd weliswaar met 3-1 verloren, maar toch zorgde de vereniging voor een uniek resultaat in de Britse voetbalhistorie. Daarom wacht in feite iedereen op de terugval van Liverpool, dat de laatste vijf jaar driemaal de nationale titel greep en tweemaal tweede werd. „Als de terugval dit jaar komt”, zegt Toshack, „zal iedereen wel zeggen dat het komt omdat Keegan weg is. Maar echt, hoe geweldig hij als spits ook was, daar komt het zeker niet door”. I MM maai De voetbalvereniging Liverpool is bepaald niet in een rouwstemming na het vertrek van sterspeler Kevin Keegan. Hoewel de supporters nog verbijsterd zijn over zijn transfer naar HSV Hamburg, doen spelers en technische staf alle mogelijke moeite om duidelijk te maken dat er eigenlijk niets aan de hand is. „Iedereen heeft gedacht dat we van één speler afhankelijk waren”, zegt manager Bob Paisley koeltjes. „Nu krijgen we de gelegenheid om te bewijzen dat dat niet zo was". Speler John Toshack, de 28-jarige Welsh-international, gaat nog een flinke stap verder als hij opmerkt: „Het team draaide helemaal niet om te... s 1 Keegan mist het inzicht van een 1 Cruijff of Netzer 4 - fab. t garantie dat het de tiende keer weer zo zal zijn”. in van n in dril Het heeft er alle schijn van dat „the Reds” zich nu al wapenen tegen de kritiek die wellicht straks zal losbarsten als het minder goed gaat. Een stelling die mana- Barcelona kan daarom rustig met 6-0 van HSV Hamburg verliezen omdat de Duitsers al een week eerder aan hun revalidatie begonnen waren. Feyen- oord kan met 6-0 van FC Koln verliezen omdat de Rotterdammers nog niet in gespeeld waren, en FC Brugge mag met Weet u waar hard gevoetbald wordt? Onmeedogend, meedogenloos en Rück sichtslos? Op voetbaltoernooien en tij dens vriendschappelijke wedstrijden aan de vooravond van de competitie. Toernooien zoals in Utrecht en Am sterdam en wedstrijden als Ajax-Bo- russia Dortmund, die bedoeld zijn om de elftallen na de hartvervettende va kanties aan de Costa Brava weer een beetje spelritme, conditie en balgevoel bij te brengen. Ik las weliswaar met genoegen dat Dé Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam, niet zo zwaar tilde aan het feit dat Heini Otto, die zijn contract nog niet getekend heeft, in tegenstelling tot het gebruik ook nog niet meetrainde, omdat (zoals Stoop zei) hijzelf ook nooit meer danste, maar het hem toch nog steeds aardig af ging als hij ’s 'r ’s ’n keertje op de dansvloer werd genood, maar de ervaring leert toch dat de meeste voetballers het voetballen na een gesloten seizoen wéér helemaal van voren af aan op nieuw moeten leren. Ik ben geneigd het een enigszins merkwaardig verschijnsel te vinden, maar de praktijk zal wel hebben uitge wezen dat het echt waar is: na vier weken rust heb je het voetbal verleerd. En één van de bijkomende verschijnse len schijnt te zijn, dat je ook niet meer zo scherp timet en calculeert als voor heen, waardoor tackles naar de bal op de knie of hiel van de tegenstander belanden, met alle blessures van dien. Spelers die na hun welverdiende rust er nu eens lekker tegenaan dachten te gaan, moeten daarentegen geopereerd worden (Cruijff, Nico Jansen), andere spelers moeten afhaken wegens opge- feld zullen we een speler aankopen. Ik zal het voorseizoen gebruiken om een goede speler met een beetje routine te zoeken. Als er iemand beschikbaar komt zal ik proberen hem aan te trekken. Bovendien wil iedere speler graag naar Liverpool, want ze weten dat ze bij ons hun geld krijgen”, vertelt Paisley. Óverigens zit de Engelsen de schrik wel in de benen na het vertrek van Keegan. De voetbalbonzen zijn bang dat nu er één vet schaap over de dam is er meer zullen volgen. „Keegan zou wel eens het voor beeld voor andere topspelers kunnen zijn”, merkt Liverpool-secretaris Peter Ro binson mistroostig op. De oorzaak van die angst vormt de belasting. De progressie is zó sterk dat een voetballer die 20.000 pond (zo’n 90.000 gulden) per jaar verdient, 83 procent af moet dragen aan de schatkist. „Daarom gaan ze liever naar het buiten land. En als meer topspelers dat gaan doen, is dat een slechte zaak voor het Engelse voetbal”, zegt Robinson. mend gezicht weliswaar, maar toch ook een beetje beangstigend als je na gaat dat het in een wedstrijd gebeurt waarin absoluut niets op het spel staat, behalve dan die plaats in het basiself tal. en de knie van de tegenstander. „What’s in a name?” vroeg William Shakespeare zich in een onbewaakt ogenblik af terwijl hij Romeo en Julia zat te schrijven, nu precies 380 jaar geleden. Hoe weinig zal hij toen be vroed hebben, dat ik hem nog even ter sprake zou brengen in een stukje over de nationale kampioen op de weg bij de profs, tevens etappewinnaar en uitval ler in de Tour de France, Fedor den Hertog. Wat zegt een maam? Wat wij een roos noemen, zou even lekker rui ken bij welke andere naam dan ook. Zo zou Den Hertog even hard fietsen, en even snel in de bocht onderuit glijden, als hij van achteren in plaats van Den Hertog bijvoorbeeld De Graaf heette, of Prins, of De Koning, of Keizer. De geschiedenis heeft dat immers bewe zen. Voetbalden Piet Keizer en Kootje Prins niet in het Nederlands elftal? Was Coen de Koning niet wereldkam- ren - en in in - 4 spellingen met een milde glimlach. „Ik weet dat er eigenlijk nog maar één weg was voor Liberpool op het moment dat ik de baan van Shankly overnam. Dat was de weg terug. We konden alleen nog de Euro- pa-Cup 1 winnen. Wat ik bereikt heb is eerlijk gezegd boven verwachting. Natuur lijk wordt er wel gezegd dat Shankly de basis heeft gelegd voor deze ploeg, maar ik heb in die jaren zelf toch ook wel wat gedaan, dacht ik”, zegt hij bescheiden. De voortreffelijke resultaten die Liver pool onder Paisley heeft bereikt, hebben tot gevolg gehad dat niemand meer durft te twijfelen aan zijn capaciteiten. Nu vormt Keegans vertrek de aanleiding om somber vooruit te blikken. Dat vertrek wordt gezien als een extra moeilijkheid- iactor voor de club, die toch al wat proble men heeft. Bijvoorbeeld het probleem van de verjonging. De basis van het huidige team draait al een paar jaartjes mee. De oude kern raakt aan vervanging toe. lan Callaghan is bijvoorbeeld al 35 jaar, Tom my Smith is 32, Emlyn Hughes 29, Steve Heighway en John Toshack beiden 28. Nog een veteranenelftal dus, maar het wordt tijd dat jongere spelers een kans krijgen. opbrengen. Je zou zo’n speler bruto enor me bedragen moeten gaan betalen, om ervoor te zorgen dat zijn netto-inkomen ten opzichte van andere landen niet achter uit gaat”. De Liverpool-manager is dan ook een groot voorstander van een aange past belastingsysteem. „Ze moeten er re kening mee houden dat je niet heel je leven kunt voetballen. Er zou een apart belas tingtarief moeten komen voor sportmen sen. Dat zou hoop geven aan het Engelse voetbal.” Hoewel Paisley onderkent dat de „tax” een bedreiging kan vormen voor het voet bal in zijn land blijft hij optimistisch. Op de eerste plaats omdat hij vertrouwt op de vaderlandsliefde en het chauvinisme van zijn landgenoten en verder omdat Engelse voetballers nu eenmaal niet schrikachtig van aard zijn. „Ik ben niet bang voor de toekomst”, zegt Paisley strijdvaardig. „Angst past niet bij voetbal. Als je bang bent hoor je er niet in thuis”. Zelfs de knagende onzekerheid die iedere competi tie met zich meebrengt, kan hem niet van zijn stuk brengen. „We hebben de zwaarste competitie van heel Europa. In andere landen zijn een paar moeilijke wedstrijden voor het handjevol topclubs, maar bij ons is iedere tegenstander moeilijk. Je verliest even gemakkelijk van de onderste van de ranglijst als van ’n zogenaamde topclub, ’n Voorspelling doen voor het landskampi oenschap is bij ons hetzelfde als een munt stukje opgooien. Negen keer zal de kop boven komen, maar dat is nog geen enkele begrepen heb omdat hij het geen geval van hinderlijk buitenspel vond. Een gotspe natuurlijk, want de buitenspel- staander Van Maurik maakte het doel punt, en zoiets is buitengemeen hinder lijk voor de tegenpartij. Cower moet gedacht hebben dat niet van Maurik, maar een ander niet hinderlijk buiten spel gestaan had, maar als je grens rechter het nu zegt en ook de aanvoer- der-doelman van de tegenpartij het je zeven keer achter elkaar uitlegt, dan zou je toch moeten gaan twijfelen. Ik dankte de voetbalgoden dat het Cower in Utrecht overkwam, en niet bijvoor beeld in Monchengladbach Bovendien is de kans uiterst gering dat spelers van het vasteland van Europa naar Groot-Brittannië zullen gaan. Paisley: „Dat is de oneerlijke kant van die zaak. Het is een eenrichtingsverkeer. Op de eer ste plaats is het niet toegestaan. En als het wél zou mogen, kunnen we het geld niet Keegan zet z’n handtekening onder het con tract, met het Westduitse S.V. Hamburg, met de transfer is een bedrag gemoeid van een dikke twee miljoen gulden. Links de voorzitter van Liverpool John Smith en rechts Dr. Peter Krohn, voorzitter van Hamburg. ger Paisley met kracht van de hand wijst. Drie jaar geleden klonken de onheilstijdin gen ook luid en duidelijk toen hij de legen darische Bill Shankly opvolgde. De 57- jarige manager, die al 38 jaar aan de cjub verbonden is (vanaf 1939 eerst 15 jaar als voetballer, en daarna als lid van de techni sche staf), beluisterde die sombere voor- Keegan als stierenvechter in de tijd dat Liverpool Barcelona in de halve finale van de Europa cup versloeg. pioen bij de schaatsers? Behoorde Wim de Graaf niet tot onze betere schaat sers? Was Mary Baron niet een van onze beste zwemsters? De naam doet er dus niet toe, en daarom doet het er ook niet toe dat wij Nederlanders, en ook vele buitenlan ders, Fedor den Hertog kennen met een betoverende, exotische voornaam die eigenlijk niet klopt. Fee-dor, zeggen we, met de klemtoon op de eerste let tergreep. Voor Fransen klinkt dat als „fée d’or” oftewel „tovergodin van goud”. Een sprookjesnaam. Voor ons Nederlanders klinkt het voornamelijk „van over de grens”, en dat klopt ook, Fedor is een Russiche voornaam. En de Russen leggen de klemtoon inderdaad op de eerste lettergreep. Maar dat is nu juist het probleem. Want als zij dat doen, die Russen, dan spreken zij de „e" ook uit als „joh”. Niet altijd natuurlijk, denk maar aan Tsjèchov, want anders zou Russisch te makkelijk worden, maar vaak wel. Bij voorbeeld bij Croesjtsjóv, wiens naam ondanks die o aan het eind in het Russisch met een e geschreven wordt. Daarom zag ie vroeger ook vaak Kroes- jef staan, in minder goed opgevoede kranten. En „fée d’or"Den Hertog heet in werkelijkheid dus eigenlijk Fjodor, net als Dostojevskr. Maar Fjodor klinkt lang zo feestelijk niet als Fedor, vind ik, Fjodor klinkt te somber, lijkt te veel op „vodden” of op Museum Fodor, en daarom moeten we het maar niet beter willen weten dan de goege meente en gewoon Fedor blijven zeg gen. Want wat is een naam, tenslotte? STOPPER. 5-2 van Feyenoord verliezen omdat de Bruggenaren kersvers uit het „trai- ningslager” kwamen (Happeliaans voor trainingskamp), en Ajax mag zon der gewetensbezwaren met 2-4 van Bo russia Dortmund verliezen, omdat de Duitsers al een echte wedstrijd voor de beker hadden gespeeld, terwijl de Am sterdammers alleen nog maar onechte wedstrijden hadden gespeeld tegen amateurclubs die het nooit zullen le ren, of tegen buitenlandse clubs die ook pas aan hun herscholing waren begonnen. „Op dat punt hebben wij het veel moei lijken dan een middenmoter”, zegt Paisley. „Die kunnen gemakkelijk drie of vier jon ge spelers in een wedstrijd uitproberen. Wij kunnen er af en toe hoogstens eentje inzetten. Het publiek eist nu eenmaal dat we winnen. Daarom moet ik de zaak an ders aanpakken. Ik zorg nu dat ik voor de oudere spelers jonge vervangers heb. Af en toe probeer ik of ze het al aankunnen”. Een van die jonge spelers, die de kans heeft gehad zich te bewijzen, is de 20-jarige David Fairclough, een roodharige, tengere aanvaller. In zeer korte tijd verwierf Fair- clough zich de bijnaam „bionische wortel” en algemeen wordt verwacht dat hij de plaats van Keegan komend seizoen zal innemen. Paisley ziet dat nog niet zitten. „David heeft het probleem van spelers op het vasteland. Hij heeft periodes dat hij gewel dig terugvalt. Hij komt er wel, maar het zal even duren. Bovendien kan ik een speler kopen. En dat niet alleenWe kunnen hem ook nog betalen. Andere clubs kun nen wel kopen, maar dis betalen een shil ling per week. Wij hebben geld van Kee gan. En als we het niet uitgeven gaat het naar de regering. We zullen het geld echt niet over de balk gooien, maar ongetwij- lopen blessures in de verbitterde strijd om een plaats in het eerste elftal. Want daarom worden die zogeheten 4s ïi: - En zelfs de scheidsrechters schijnen na zo'n rustperiode te moeten revalide ren. Charles Corner kende in het FC Utrecht-toemooi de Utrechtse gelijk maker toe in een zo klassiek buiten- spelgeval (verdediger van Feyenoord op de doellijn, maar keeper Treytel ver voor zijn doel, dus staat Van Maurik achter Treytel toch buitenspel), dat de scheidsrechter zichzelf overbodig maakt als hij zoiets niet constateert. Dat zijn immers juist de zeldzame mo menten die een uitzondering vormen op de gebruikelijke situaties en waar op een scheidsrechter gespitst dient te zijn. Gelukkig vlagde zijn grensrech ter, die na raadpleging ook zei dat het buitenspel was geweest, maar Corner kende het doelpunt toch toe, naar ik vriendschappelijke wedstrijden steeds harder en meedogenlozer. De trainers zijn nog aan het uitproberen, en „wer jetzt kein Haus hat, baut zich keines mehr”, om de dichter Rainer Rilke voor de afwisseling eens te citeren. Wie zich in deze opwarmingsperiode geen vaste plaats in het elftal verovert, zit er zo meteen, als de competitie begint, naast. Wat zat er afgelopen maandag bij Ajax niet allemaal op de bank, toen tegen Borussia Dortmund werd ge speeld? René Natten en de nieuwe aan winst Lübeke, die gegadigden zijn voor het middenveld waarop nu Erkens, Schoenaker en Zuidema speelden. Ta- hamata, Meyer en Amesen, die de strijd met Lerby moeten aangaan voor de linksbuitenplaats. Kijk, jongens als Schrijvers, Krol, Suurbier, Geels en ook Ling hoeven weinig vrees voor hun plaats te voelen, maar Everse, Van Dord, Zuidema, Erkens, Schoenaker, Meyer en Lerby zitten voortdurend op de wip, dus die jongens willen graag even aantonen dat zij voor geen klein tje vervaard zijn. Dat zij „de juiste mentaliteit” bezitten. Er wordt dus ge knokt bij het leven, een hartverwar- De Engelse League is inderdaad een van de spannendste en sensationeelste in West- Europa. John Toshack, vorig jaar drie maanden uit de roulatie en nu na een achillespeesoperatie weer terug in trai ning, verwacht dan ook dat de grootste problemen voor zijn club op zullen doe men in eigen land. „Ik denk dat de wed strijden voor de Europa-Cup nog het ge makkelijkste voor ons zullen zijn. De te genstanders zijn bang voor ons. Misschien komt dat wel omdat wij niet meer dat echte, bekende patroon spelen. De meeste teams hanteren nog de lange trap naar voren. Wij benutten het middenveld veel meer en bouwen van daaruit op. Ik denk,^^ dat we van alle Engelse clubs hét meest „Europees” zijn”, merkt hij op. Maar tactiek zal er op eigen veld weinig aan te pas komen. De wereldberoemde „spionkop” (die opeengepakte, luidruchti ge massa toeschouwers in het stadion aan Anfield Road) eist aanvallen. Paisley: „Het publiek komt hier voor de sensatie. Wij i gaan echt niet speler voor speler bespre ken. Dat doen we trouwens zelfs in de Europa-Cup niet. Natuurlijk moet je een beetje rekening houden met de Cruijffs van deze wereld, maar verder maken we ons geen zorgen over de tegenstander. Laten zij zich maar druk maken over ons”. i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25