Minister Van der Stoel Tito naar China Wereldraad veroordeelt Zuid-Afrika en Rhodesië Soweto verboden protectionistische maatregelen Raderwerk vrede in Midden-Oosten zit muurvast Nyerere: Spoed maken in kwestie-Rhodesië ASEAN-landen eisen intrekking Vrolijke parade in China Massa-bijeenkomst in ,,niet ontevreden Besprekingen met Carter besloten Van der Stoel Scholieren weer beschoten Carter Rouwdienst voor vermoorde Ponto Wederzijdse erkenning Israel en PLO moet eerst feit worden Steriel I Vlees-smokkelzaak in Oostenrijk breidt zich uit Cyprus 10 september naar de stembus Dialoog met VS Werkgroepen 0 0 Aan slot van conferentie in Koeala Loempoer Ernstig en openlijk" onrecht tegen zwarten BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS ZATERDAG 6 ;n )f d e s e de vredesbeweging voort gaat, terwijl het raderwerk muurvast zit. 11 BELGRADO (Reuter, ANP). De delegaties van 33 Europese landen, pl is de Verenigde Staten en Canada, hebben gisteren formeel de grondregels goedgekeurd voor een Europese veiligheidsconferentie in Belgrado. De conferentie begint op 4 oktober in de Joegoslavische hoofdstad en zal in eerste instantie tot 22 december duren. Als er dan geen overeenstemming is bereikt, zal het werk half januari worden hervat, tot half februari. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) BEIROET. Er kan niet over vrede in het Midden- Oosten worden gepraat zonder de Palestijnen er bij te halen. Met deze kennisge ving wist de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heel duidelijk waar hij in Dama scus aan toe was. Ook het Egyptische voorstel voor een werkgroep van minis ters van Buitenlandse Za ken kreeg niet de bijval van de Syrische president Ha fez El-Assad. Wat is het ook anders dan een doekje voor het bloeden omhnog enigs zins de indruk e wekken dat lil f. T' •I Voorbereidingen voor Belgrado nu formeel afgerond JS n. >1- ‘F It n n 8» BELGRADO (Reuter). President Tito van Joego-Slavië zal deze maand zijn eer ste bezoek aan China brengen. Dit staat in een korte officiële verklaring, die gisteren in Belgrado is uitgegeven. Gesproken wordt van „een officieel en vriendschap pelijk” bezoek. Nadere details ontbreken. In een resolutie die het centraal comité van de Wereldraad in Genève aanvaardde, werd de rassenonderdrukking als „gods lasterlijk” veroordeeld. De raad oefende kritiek op westelijke mogendheden die economische en diplomatieke betrekkin gen met de twee landen handhaven. In de resolutie werd kritiek geoefend op de „willekeurige gevangenneming en -hou ding” in Rhodesië, waar het „onwettige bewind de mensenrechten schendt onder het mom van de bescherming van de zoge noemde christelijke beschaving”. In Zuid- Afrika verergert de situatie zich, aldus de Wereldraad die waarschuwt tegen „de GENèVE (UPI). De Wereldraad van Kerken heeft gisteren de blanke minder heidsregeringen in Zuid-Afrika en Rhode sië beschuldigd van het begaan van „ern stig en openlijk” onrecht tegen zwarten uit naam van het christendom. Intussen zijn de leiders van de vier Cy prische partijen nog bezig om het eens te worden over één enkele kandidaat. Er bestaat verschil van mening over de te volgen procedure. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben hun tevredenheid geuit over het in Belgrado bereikte resultaat. Ze noemden het beide een succesvol compromis. De voorbereidingen in Belgrado konden deze week met succes worden afgerond na intensieve discussies „in de wandelgan gen” die de Sovjet-Unie tot enige conces sies brachten. Westelijke landen lieten gis teren duidelijk uitkomen dat het resultaat aan hun principiële eisen voldoet, met na- FRANKFORT (DPA, AP). Ruim 900 vertegenwoordigers van het politieke en economische leven, onder wie president Walter Scheel en bondskanselier Helmut Schmidt, hebben gisteren in de Sint Pau- luskerk in Frankfort tijdens een officiële rouwdienst de laatste eer bewezen aan de vermoorde directeur van de Dresdner Bank, Jürgen Ponto. De begrafenis van Ponto heeft donder dag al, in besloten familiekring, in Hessen plaatsgevonden. In Wiesbaden maakte de politie bekend de 27-jarige Willy Peter Stoll te hebben toegevoegd aan de lijst van verdachten. De politie verklaarde dat Stoll en de reeds gearresteerde Eleonore Pönsgen vo rige maand de archieven van het instituut voor economische ontwikkeling te Ham burg hebben doorgenomen om inlichtin gen te verzamelen over Ponto. Stoll en Pönsgen zouden lid zijn van een groep die geleid werd door de advocaat Siegfried Haag, die in november vorig jaar werd aangehouden op verdenking van contac ten met terroristen. Hij zou lid zijn van de ondergrondse groe pering waarvan wordt aangenomen dat deze betrokken is geweest bij de moord op de belangrijkste openbare aanklager van West-Duitsland, Siegfried Buback, op 7 april in Karlsruhe. Aan ue formele goedkeuring van de grondregels, waarover twee dagen gele den al overeenstemming was bereikt, zijn twee maanden van vaak harde onderhan- delingen voorafgegaan. De voorbereidin genconferentie moest het kader vaststel len voor de veiligheidsconferentie van oktober waar de akkoorden van Helsinki (1975) moeten worden getoetst. geld- en wapendialoog tussen Zuid-Afrika en westelijke mogendheden”. Van Zuid-Afrika wordt verlangd dat het zijn troepen uit Namibië terugtrekt, alle gevangenen vrijlaat en een eind maakt aan het martelen van Namibiërs. Eerder had het 134 leden tellende centra le comité, dat vandaag zijn jaarlijkse bij eenkomst beëndigt, 265.000 dollar (onge veer 640.000) beschikbaar gesteld voor vijf guerrillabewegingen in Zuid-Afrika Dat die nood aan de man komt is aannemelijker dan dat Cyrus Van ce in Tel Aviv met zijn vuist op tafel slaat, Israel onder de indruk komt en aanvaardt, dat het Ara- bisch-Israelisch conflict is voort gekomen uit een Palestijns-joodse In een reactie verklaarde hij gisteravond dat de inspanningen van de voorbereidin gen bekroond zijn met „alleszins redelijke procedurele voorwaarden” om de toet singsconferentie in die zin mogelijk te ma ken dat er voldoende aandacht kan wor den besteed aan zowel de wijze waarop de bepalingen van de slotakte worden uitge voerd, als aan de mogelijkheden tot verbe tering van die zelfde slotakte. De Nederlandse minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken is „niet ontevre den” met de resultaten van het voorberei dende overleg. belangenstrijd, die eerst op Pales- tijns-Israelisch niveau dient te worden aangepakt, wil er werke lijk een kans op vrede komen. We draaien steeds maar in het zelfde kringetje rond. De een ziet niets anders dan de Palestijnse di mensie van het vraagstuk, de an der wil alles doen behalve zo’n Palestijnse dimensie te aanvaar den. Een compromis ligt onvermij delijk in het midden, maar dan moet het van beide kanten komen. Het gelijk ligt niet automatisch aan de kant van Israel, want een Amerikaans veto in de Veilig heidsraad is geen teken van onfeil baarheid. De presidenten van Indonesië en de Fi lippijnen en de premiers van Maleisië, Singapore en Thailand, die voor het over leg naar Koeala Loempoer waren geko men, zeggen in hun communiqué dat zij zich zorgen maken over de uitbreiding van protectionistische tendensen in ontwikkel de landen, welke een nadelige invloed heb ben op het economisch welzijn van de ASEAN-staten. Zij roepen deze landen op Het dringende verzoek staat in een ver klaring, die gisteren is uitgegeven aan het slot van een conferentie van leiders van bij het verbond van Zuidoostaziatische lan den (ASEAN) aangesloten staten. „Het verloop van de bijeenkomst zelf zal echter in grote mate afhangen van de bijdragen van de deelnemende landen”, zo voegde hij eraan toe. President Carter deelde mee dat Nyere re en hij „vrijwel volledige overeenstem ming hadden bereikt over de diplomatieke doelstellingen ten aanzien van Rhodesië en Namibië”. „Wij hebben de laatste dagen flinke vooruitgang geboekt”, aldus de Amerikaanse president. Hij was van oordeel dat Nyerere de bij om een keuze te maken uit de mogelijkheden, die nog open zijn, want zeker het lot van de Egypti sche president Sadat is recht streeks verbonden met een meer positieve ontwikkeling. Twee jaar na de ondertekening van het twee de Sinai-akkoord is er nog geen enkele aanwijzing, dat de Egypti sche politiek tot de broodnodige vrede voert. De mogelijkheden die nog open zijn, bestaan uit het oplappen van de huidige benadering, of hele maal opnieuw beginnen. Jordanië voelt wel wat voor het oplappen, in zoverre het een nieuwe kans biedt aan het plan voor een „Vere nigd Arabisch koninkrijk”, dat koning Hoessein in maart 1972 lanceerde als een alternatieve op lossing voor het Palestijnse pro bleem. De Palestijnen zouden een eigen identiteit krijgen in federa tief verband met Jordanië. Alternatieve benaderingen blij- De ASEAN-leiders willen dat de rijkere landen de handel met hun landen uitbrei den en er meer investeringen doen. Zij zeiden voorts behoefte te hebben aan een betere toegang tot markten buiten Zuid- oost-Azië voor hun produkten, zoals rijst, 'rubber, tin, mais, koper, suiker, palmolie, copra en aardolie, alsmede fabrikaten en halffabrikaten. onmiddellijk stappen te ondernemen om aan dergelijke protectionistische maatre gelen een eind te maken. basispunten van het Amerikaans-Britse plan aanvaardt. Op 13 augustus zal minis ter van Buitenlandse Zaken Vance de kwestie verder met de Tanzaniaanse presi dent bespreken, na in Londen overleg te hebben gepleegd met Britse functiona rissen. honden op hen losgelaten. In het district Orlando-West zou de politie twze scholen •zijn binnengetrokken. Deze berichten wer den verspreid door het Zuidafrikaanse persbureau Press Association, dat ook be richtte dat verscheidene scholieren voor schotwonden en hondebeten behandeld moesten worden. De scholen in Soweto waren voor het merendeel verlaten en duizenden scholie ren sloten zich gisteren bij de staking aan. Dit geschiedde ondanks waarschuwingen van de politie dat zij zelf de scholen voor onbepaalde tijd zal sluiten. Ook in Vereeniging, 50 kilometer ten zuiden van Johannesburg en in Pretoria, de hoofdstad van Zuid-Afrika, zouden sta kingen georganiseerd worden. In Koeala Loempoer werd voorts beslo ten tot een vorm van samenwerking tussen de centrale banken van de vijf landen. Deze zullen elkaar bij monetaire proble men bijstand verlenen. Daarvoor wordt een fonds van 100 miljoen dollar gevormd. De komende dagen zullen de ASEAN- leiders ook van gedachten wisselen met de premiers van Australië en Nieuw-Zeeland, met welke landen zij de samenwerking hopen uit te breiden. i, ■t Maar het heeft weinig zin in een nabeschouwing te blijven steken, want dat is even steriel als de hui dige benadering van het vredes vraagstuk. Er is een zekere haast WASHINGTON—MAPOETO (UPI, AP, DPA) President Nyerere van Tanzania heeft gisteren aangedrongen op spoed bij de overgang naar een zwart meerder- heidsbewind in Rhodesië. Aan het slote van zijn besprekingen met president Car ter uitte hij tegenover journalisten er zijn twijfel over of er nog wel tijd is voor een vreedzame regeling. H. jn- 'er an lie as jr- n 1- De veiligheidsconferentie zal bestaan uit een hoofdconferentie die duurt van 4 okto ber tot 22 december. Daarnaast zullen vrij ill- iet ie) en st- 'M en en an ?n e- n, ie al fi rn ‘F n n jn de an lie Qt- □f- ag tal ise en e ;io st il te ?n it- ll. d .f in n- ie er re n- as ïi- 11- ?i- ?t k li- >e- an an et ik is- lit et an ijf n ;e le n [e n n d n JOHANNESBURG (Reuter, AP). De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben een voor zondag belegde massabijeenkomst in de zwarte woongemeenschap Soweto bij Johannesburg verboden. De bijeen komst stond onder auspiciën van de „commissie van tien”. Het was de bedoe ling de bevolking een blauwdruk voor te leggen voor autonomie voor Soweto. De hoofdthema’s die in de werkgroepen worden besproken zijn: politieke en mili taire ontspanning, economische samen werking, mensenrechten, de situatie in de Middellandse Zee en de organisatie van een vervolgconferentie op Belgrado. Als de veiligheidsconferentie voor 22 decem ber geen akkoord weet te bereiken, komt ze half januari opnieuw voor een maand bijeen. De premier van Japan, Takeo Foekoeda, zal het komend weekeinde besprekingen voeren met de ASEAN-leiders, die naar aanleiding hiervan opmerkten dat zij ho pen op meer samenwerking met dat land. Men verwacht dat het recente aanbod van Japan de vijf ASEAN-landen een lening van een miljard Amerikaanse dollar te verstrekken ter financiering van indus triële projecten een van de onderwerpen van bespreking zal zijn. me wat betreft de mogelijkheid van een diepgaande meningswisseling over de slot akte van Helsinki, inclusief de kwestie van de mensenrechten. Hoewel ze slechts een onderdeel vormen van de totale slotakte zijn de humanitaire kwesties het overheersende probjeem tus sen Oost en West geworden, vooral in het licht van president Carters campagne voor de mensenrechten. Westerse diplomaten zeiden in privé-gesprekken dat ze scheld partijen met het Russische blok willen vermijden, maar dat ze staan op een gede tailleerd onderzoek naar de staat van de mensenrechten in Oost-Europa. Trouwens, bij zo’n werkgroep, die buiten het kader van de VN valt, mist Syrië dat hele grond werk van VN-resoluties, die juist zonneklaar de Palestijnse kwestie in het centrum van het Arabisch- Israelisch conflict plaatst. Waar om zou Da mascus bovendien de balans verstoren, Rusland laten vallen om met Amerika in zee te gaan? Als de nood aan de man komt kan Moskou Syrië, onder meer militair, betere diensten verlenen dan Washington. De commissie, bestaande uit vooraan staande leiders in Soweto, streeft naar volledige zelfstandigheid voor deze stad die nu wordt bestuurd door een vertegen woordiging van de blanke regering, de West-Rand bestuursraad. De politie in Soweto heeft gisteren weer met hagel op schoolstakers geschoten en Hij deed een beroep op de aangesloten kerkep om druk op hun regeringen uit te oefenen, opdat zij „alle steun militair, economisch, diplomatiek en cultureel aan blanke minderheidsregimes beëin digen”. Met de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa werd, aldus de Nederlandse minister, een proces in wer king gesteld, dat „van grote betekenis is voor de verdere ontwikkeling van de ont spanning”. spoedig na het begin van de hoofdconfe rentie speciale werkgroepen van start gaan. Deze werkgroepen zullen op 16 de cember hun werkzaamheden moeten heb ben afgerond om de hoofdconferentie ge noeg tijd te verschaffen het slotdocument op te stellen. Centraal van de commu- Het gaat niet op om de kwestie tijd als een regulerende factor in het Midden-Oostenprobleem te handhaven. Ondanks een gevoeli ge nederlaag van de Palestijnen in de Libanese crisis, is de PLO niet uit elkaar gevallen. Mede als een politieke levensverzekering sloot het een samenwerkingsovereen komst met Syrië. Zo realiseerde Damascus weer een schakeltje van een toekomst visie op het Midden-Oosten, waar in ook Israel een plaatsje heeft naast zovele andere landen. Wel is het eerst zaak de verdeeldheid uit de wereld te helpen, maar dan wel grondig, want anders komen de conflictsituaties toch met de re gelmaat van de klok terug. De enige urgentie in het hele plan is de verdergaande bewapenings wedloop aan beide kanten, die het explosieve karakter van het con flict alleen maar dichter bij een ontlading brengt. Peking zal Tito’s laatste halte zijn op een reis die hem eerst, rond 15 augustus, naar Moskou brengt voor besprekingen (moge lijk van vier dagen) met de Russische I leider Breznjev en vervolgens naar Noord- Korea, waar hij met president Kim il- I Soeng zal praten. ven het nadeel behouden tweede keus te zijn. Beter lijkt het hele maal terug te gaan naar die sqrste zitting van de Genève-conferentie, december 1973, die een formele afsluiting was van de vierde Ara- bisch-Israelisch gevechtsronde. Het gaat erom op dit moment de Palestijnen te introduceren. Het categorisch vasthouden van Israel aan de oorspronkelijke deelne mers: Egypte, Syrië, Jordanië en Israel zelf, heeft Tel Aviv al onder graven door de Genève-kandida- tuur van Libanon te accepteren. Om zover te komen moet de we derzijdse erkenning tussen Israel en de Palestijnse Bevrijdings Or ganisatie een feit zijn een leven sgroot probleem, dat ook voor Amerika de voorwaarde is om contacten met de PLO aan te gaan. In plaats van te praten over Gene ve en werkgroepen, lijkt het beter alle aandacht op dit punt te richten. NICOSIA (AFP). Op 10 september worden op Cyprus presidentsverkiezingen gehouden om een opvolger aan te wijzen voor de woensdag overleden aartsbis schop Makarios, zo is gisteren van gezag hebbende Grieks-Cyprische zijde in Nico sia bekendgemaakt. Radio Mozambique heeft gisteren ge meld dat Rhodesische troepen donderdag met gebruikmaking van verscheidene pantservoertuigen de stad Espengabera in het zuidwesten van Mozambique heb ben aangevallen. Er werd aan toegevoegd dat daarbij geen slachtoffers waren ge vallen. In de provincie Liaoning werd de derde plenaire ver gadering van het tiende Comité Chinese nistische partij ge vierd met een pa rade, waarbij de besluiten van de vergadering wer den toegejuicht. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Het Oostenrijkse vlees- smokkelschandaal, dat via een 27-jarige Nederlandse vrachtwagenchauffeur uit Rotterdam aan het licht is gekomen, breidt zich verder uit. Behalve de chauf feur, die vorige week aan de Hongaars- Oostenrijkse grens werd gepakt, zitten de eigenaar van een bekende Oostenrijkse vleesverwerkende industrie, Kurt Scha- chinger, en sinds woensdag ook de Oos tenrijkse exporteur en veehandelaar Fritz Kanfer achter slot en grendel. Omdat er tussen Oostenrijk en Neder land geen verdrag bestaat voor gepleegde economische delicten, probeert men nu de zaak op te lossen via Interpol. Er worden op zijn minst nog vijf arrestaties verwacht. Hieronder zouden zich enige chauffeurs bevinden, maar het is onduidelijk van wel ke nationaliteit. Het staat inmiddels wel vast, dat er verbindingen zijn met een of meer Nederlandse transportonderne mingen. Volgens Nyerere kan er nooit door argu menten een einde worden gemaakt aan het blanke minderheidsbewind van premier Smith. Hij wees erop dat de zwarte zoge noemde „frontlijnstaten”, waarvan hij de woordvoerder is, vastbesloten zijn ook met wapengeweld tot een ander regime in Sa lisbury te komen. Nyerere deed een beroep op de Verenig de Staten, in hun eigen belang de zijde van de zwarte Afrikanen te kiezen om eer biediging van de rechten van de mens in zuidelijk Afrika af te dwingen. Uit de woorden van de Tanzaniaanse leider was op te maken, dat hij liever de steun van het Westen dan die van het Oosten zoekt bij de politiek ten aanzien van Namibië en Zuid-Afrika. Het voor beeld van de voormalige Portugese kolo nies in Afrika had echter aangetoond, dat het in geval van nood ook zonder het Westen gaat. Nyerere gaf te kennen dat de „frontlijn staten” bereid zijn op een topconferentie van gedachten te wisselen over de nieuwe Brits-Amerikaanse voorstellen inzake Rhodesië. De vijf van ASEAN hebben voorts beslo ten hun economische samenwerking te versterken en te verbreden met Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, de EEG en Ca nada en zij verwelkomden het openen van een dialoog met de Verenigde Staten, die volgende maand begint. De delegatie in Belgrado van de VS, Sherer, en de Sovjet-Unie. Vorontsov, nemen allerhartelijkst afscheid van elkaar. KOEALA LOEMPOER (Reuter). Vijf Zuidoostaziatische landen hebben er bij de ontwikkelde landen op aange drongen onmiddellijk een eind te maken aan protectionistische maatregelen die, zo zeggen zij, het bestaan raken van hun 200 miljoen zielen tellende bevolkingen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3