Dienstverlening laat nog veel te wensen over VOLLE WEEK „SPELIADE”-PLEZIER NOG JAARMARKT GOED VOOR DUIZENDEN BEZOEKERS r r id 3 ■ras. Driemaal winst tegen Jan-Hein Donner -6 rC-3 n ’s Sfeer uit oma's tijd herleefde 6»®!® Ongenoegen t a VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 AUGUSTUS 5 6 Politie f 'i' 4 ZATERDAG -1 „POLITIE sm SANTPOORT. Als levende IJMUIDEN. Een stralende zomerdag. Een dag waarop het weerbericht met enige jubel ver meldt dat het „strandweer” is. De stroom zonaanbidders komt ge staag op gang. Richting kust. In IJmuiden ontwaakt het strandto- neel ter hoogte van de zuidpier. Dagjesmensen, hengelaars. Een kleine kilometer ten zuiden van deze locatie ligt de IJmuiderslag. Een fraai breed strand. De kroon op „iets” dat als Plan Zeebad is voorbestemd de trekpleister te worden van IJmuiden aan Zee. r i f BH.,. ZX O M IJmuiden IJmuiden aan Zee -x X' Eerste aanzet van ,,Plan Zeebad”. Veel ruimte met nog gebrekkige voorzieningen. iaar- Overigens behoort de politie ook aanwe zig te zijn op de post die daar speciaal op een duintop is ingericht. Op de stralende donderdag van afgelopen week was de post onbemand. Strandbeheerder Kluft „Mijko” keken, waren de kinderen boven druk met de dobbelsteen en de opdrachten van het ganzenbord. Nog een hele week zal de „Speliade” duren, al wordt er in het weekend even een kleine rustpauze inge last. Vrijdagmiddag wordt het vakan- tiefeest besloten met een Jeugd Circus in sporthal Zeewijk. IJmuiden heeft grote plannen voor het ontwikkelen van het strandtoerisme. In die richting heeft het gemeentebestuur zich in het kader van de toenemende werkloosheid meerdere malen duidelijk uitgelaten. Het lijkt, voor wie aan het strand zijn oor te luister legt, noodzake lijk dat de meest elementaire voorzienin gen voor strandrecreatie in zijn huidige omvang snel worden gerealiseerd. hina, Tel B. is nog geen bracht, de kostumering en de uitstalling van de koopwaar was weer de grootst mogelijke aandacht besteed. Aan de Vlugthovenstraat kon een bhk worden geworpen in de samenleving van de bijenvolken. Het eindprodukt van deze hobby, de o zo zoete honing, ging gretig van de hand. Qok op het jaarmarktterrein werd deze lekkernij te koop aangeboden. De Gladiolenstraat was het centrum van gehinnik en hoefgetrappel. Ditmaal geen springende of aangespannen naar de meet dravende paarden,.maar viervoeters die aan de hand werden voorgeleid om door twee erkende keurmeesters te worden ge taxeerd en gekwalificeerd. Geen officieel gebeuren maar een plaat sing waar speciaal de winnaars beretrots hun ereronden liepen met de oranje rozet aan het hoofd van hun paard. weet te vertellen dat de strandagent een paar weken met vakantie is. Een dame die hem assisteert met betrekking tot zaken als „gevonden kinderen” heeft ook een paar dagen vrij. In de korte tijd die een gesprek met een toch wel tevreden strand- kortebaandraverij staan agenten in groep jes van twee en drie man met elkaar te kouten. Af en toe wordt er langs de drang hekken gepatrouilleerd. Het al te kijklusti ge publiek wordt op .afstand gehouden. Het levert nauwelijks problemen op. Maar aan het strand staat op deze stralende zomerdag de politiepost eenzaam en ver laten. Hoewel strandbewoners weten te vertel len dat de post vaak verlaten is, deelt de politie mee dat dat slechts zeer incidenteel voorkomt. Hl en nder □ent: voe- aatje 1950; 1450; febr. Voor zover dat „plan" geen papieren toekomstdroom is zijn er al een paar dui delijke voorzieningen die strandbezoek tot op zekere hoogte aantrekkelijk maken. De infrastructurele voorzieningen, oftewel ‘de aansluiting over de weg naar de zeereep laat niets te wensen over. Uitgestrekte parkeerterreinen zijn berekend op „topda gen”. Een smalle afgang verschaft toegang tot het strand. Daar staat zelfs een pavil joen met terras. Een kleine oase in de zonovergoten zandvlakte. Gastvrij voor een koele dronk, een versnapering of een snelle hap. precies te weten waar deze huisdieren wel en waar ze niet mogen vertoeven. Een woordvoerder van de politie vertelt dat van IJmuiderslag tot Bloemendaal honden „verboden” zijn. In tegenovergestelde richting mogen de populaire huisdieren wel rondstappenmits aangelijnd. Eén blik over de strandvlakte is voldoende om te constateren dat er maar weinig mensen zijn die zich daar aan houden. De blaffers lopen vrolijk en vrij rond. Deponeren her en der hun behoefte. Ook dat laatste is strafbaar. De politie staat echter voor een onmogelijke taak om toezicht te houden op naleving van deze voorschriften. Voor een belangrijk deel is men aangewezen op de mentaliteit van de hondeneigenaars. ).000 !650; na uit 5 TL 1600 I.OOO I 000 >350; >950; 44 eind 000 km, Mini 972, ,5d°a anng /erk- i em Een beeld van een propvolle maar daarom niet minder gezellige jaarmarkt in de Hoofdstraat in Santpoort. De „Speliade” heeft de eerste week niet over belangstelling te klagen gehad. Hon derden schoolkinderen en kleuters hebben al genoten van de vele en gevarieerde activiteiten, die in het Speliadeprogramma geboden werden overal in de gemeente Velsen. Alleen de laatste twee dagen van deze eerste week maakte het warme zo merweer, dat de belangstelling in de mid- beheerder in beslag neemt melden zich mensen voor de politie. Een dame heeft een bos sleutels gevonden. Een man wil aangifte doen van diefstal van een porte monnee. Een meisje heeft haar voet be zeerd. De Rode Kruis-tent is ook gesloten maar de mensen van de IJmuider Red dingsbrigade ontfermen zich over het kind. Die IJmuider Reddingsbrigade beschikt niet over een doelmatige uitkijkpost. Er wordt wel gepatrouilleerd. Maar men is met de behuizing aan de afgang naar de Zuidpier toch zwaar gehandicapt bij de uitvoering van de omvangrijke en vaak verantwoordelijke taak. Bij de politie is men ervan op de hoogte dat ,,de strandagent” met vakantie is. „Probleem is dat vervanging niet mogelijk is in verband met de vakantie van perso neel. De Santpoortse feestweek eist heel wat mankracht op”, aldus een woordvoer der. Dat laatste blijkt volkomen juist te zijn. Op de zonovergoten baan voor de Santpoortse Feestweek op touw had ge zet. Klokslag drie uur zetten de eerste 33 schakers zich achter de borden. Bij de uitgespeelde borden schoven steeds weer nieuwe spelers achter de tafels. Om half vijf vielen de eerste gaten want vijf uur was sluitingstijd voor de schaakgroot meester die voor de Santpoortse simul taan een Engels schaaktoernooi had laten schieten. De Santpoortse harddraverijver- eniging had de simultaan dit jaar voor de tweede keer in zijn feestweekprogramma zitten. Het plan is het evenement tot een jaarlijkse traditie te maken. Onder de deelnemers was een achtjarige die het tegen Donner drie kwartier wist vol te houden. Belangrijk onderdeel van dit festijn is de verkoop van tweede hands zaken. Offici eel aangekondigd als „rommelmarkt” en „antiekmarkt” wordt het aan het publiek zelf overgelaten uit te maken waar dc rommel antiek wordt. In ieder geval heel veel zaken uit grootmoeder’s tijd. Stevig geprijsd en niet zelden heel kundig nage maakt. Kitsch! Voor de jeugd weer de gelegenheid bij uitstek om grote opruiming te houden in het eigen assortiment overtollig spelmate riaal en aanverwante zaken. Tevreden mi- ni-marktkooplieden die op verschillende plaatsen zaken deden waar de „profs" met afgunstige blikken naar stonden te kijken. Volgens de aloude formule mogen de plaatsen tussen de oude zaken worden opgevuld door de Santpoortse midden stand. Hoewel deze neringdoenden niet deelnemen om vliegen te vangen is het jaarlijks toch weer prettig te constateren dat men zo veel rnogelijk „aansluit” bij het oud-hollandse karakter. Met name aan de lekkernijen die aan de man worden ge- daguren duidelijk minder was; de ouders trokken met de kinderen naar het strand. Zodra het echter weer wat kouder werd, waren de kinderen weer op de activiteiten terug, zoals op de foto in buurthuis De Spil, waar vrijdagmorgen een’groot „gan zenbord” werd gespeeld. De speelvakken waren aan de muur opgehangen en terwijl beneden de kleuters naar het poppenspel Hol- stoe- Pr i 76, s, 3 itsun arm- '72, Ford inele rood label »urs. 973, plin- gen. 0 de ’5 P .Top 1. v. Drie schakers slaagden er vrijdagmid dag in schaakgrootmeester Jan-Hein Don ner klein te krijgen tijdens een simultaan- wedstrijd in feesttent De Bierelier. Van de 53 gespeelde partijen eindigden er vijf in remise. Voor winnaars en remisepartijen waren prijzen beschikbaar gesteld door de schaakvereniging Santpoort die de schaaksimultaan in het kader van de Weinig bezoekers zullen er zijn geweest die werkelijk „alles” hebben gezien. Hon derden marktkramen stonden dicht aan eengedrukt. Waar oude-ambachtslieden bezig waren hun curieuze werkzaamheden te demonstreren dromde het publiek sa men. Ontstonden er verstoppingen in de zich langzaam voortpersende menigte. Maar een kniesoor die daarom maalde. De standhouders waren het er roerend over eens. De belangstelling was weer gro ter dan voorgaande jaren. De nering leek dan ook geheel naar wens te verlopen. Vooral het snoep-, eet- en drinkwerk vond gretig aftrek. Het IJmuidense strand ter hoogte van de Zuidpier en de IJmuiderslag, toch altijd nog een stevig kwartiertje wandelen van - elkaar verwijderd, moeten noodzakelijke voorzieningen delen. En het is onduidelijk waarom een deel van die voorzieningen bij eerstgenoemde strandplek uiterst gebrek kig zijn terwijl IJmuiderslag daar zelfs geheel van is verstoken. Exploitant van het Paviljoen Zeebad is Leen Koster. Eigenlijk wil hij niets zeggen. „Ik pacht van de gemeente, wat ik zeg kan 3, kl.me alleen maar nadeel berokkenen. Er oiler, verandert toch niets.” In het etablissement i^a- vertoeven een paar vaste klanten die „geen WB- gevaar” lopen als zij hun ongenoegen gevaar” lopen als zij hun ongenoegen on- spuien. En ongenoegen is er. van Om te beginnen is er vanuit IJmuiden geen mogelijkheid om met het openbaar vervoer de IJmuiderslag te bereiken. De strandaansluiting aan de Seinpost1' eg naar de Zuidpier heeft een halte .vaar bussen van de NZH zes maal per uur af en aan rijden. Een woordvoerder van het a..» worst perste het duizendkoppige publiek zich gisteren tussen de kramen van de oud Hollandse Jaarmarkt in de Hoofdstraat en de Terrasweg. Een traditioneel evene ment waarbij het oud-Hollandse karakter voorop staat. Zo hebben de heren organi satoren dat door de jaren heen gewild, zo was dat ook gisteren weer het geval. Donderdag 4 augustus. Een stralende stranddag zonder het wakende oog van „de strandagent”. eren >1. 00A, nka- ider- cka- :r. 2, (Van een onzer verslaggevers) vervoerbedrijf de man „die-er-over-gaat” was niet aanwezig kon voor die situatie geen verklaring ge ven en wist ook niet te vertellen of men voornemens is daar verandering in te brengen. Aan de IJmuiderslag ontbreken toiletca- bines. Voor de kleine maar speciaal de grote boodschap is het publiek aangewe zen op het paviljoen. Dat zou door de gemeente zo zijn geregeld in de pachtover eenkomst met Koster. Maar diezelfde Kos ter bestrijdt dat. Navraag bij wethouder Meijer over deze gebrekkige situatie brengt aan het licht dat Koster gelijk heeft maar dat de septictank voor rekening van de gemeente wordt geleegd. „In de meerja renbegroting is een bedrag van 55.000 uitgetrokken voor het aanbrengen van de ze sanitaire voorziening. Drie toiletcabines zijn gepland voor 1977. De doucheaccom- modatie zal volgens dit gemeentelijke huishoudboek in 1980 worden aange legd”, aldus Meijer. En dan zijn er de honden. Niemand lijkt nden Uni ?erd. >des, m 1 ^5 X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5