PWN-AMBTEN AAR: Sloop van beruchte kas Huttenbouw uitdaging voor de vakantievierende jeugd Europadag in Nieuwe Slof LIJKT FIETSEN U NIET VEEL GEZONDER?' „Het is puur duur geworden in Afrika r p i Jg ■ll i t Ai» Leve de fiets Kort IJmondnieuws VOLGENDE WEEK AAN HUIDERLAAN 6 ZATERDAG BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 AUGUSTUS 6 7 Ml fietspad, dat IIK I. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het Kruis bergstrand. Een oase van rust, gelegen aan het einde van een kilometerslang door de fris geurende PEN-dui- nen naar de hoogste zandtoppen kronkelt. In deze zomerse dagen zeer zeker een bezoekje waard. Exploitant Hooning: „Het wordt hier geen Zandvoort" Veertig cent s. 1 Kruisbergstrand koestert zich in weldadige rust g9-10. mdag 14.30- Wil- JAN PIET STOKMAN soen. 5555, CEES IS WEER TERUG geo- t. ge weer 4a.. eep- Zijn prentbriefkaart uit de Republiek Ivoorkust. 0 uur Lokki mino mino met pere- igus- von- vrij.. Stranderploitant B. Hooning heeft het best naar z'n zin in Heemskerk. BEVERWIJK. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Be verwijk, houdt op donderdag 22 septem ber in de Nieuwe Slof een Europadag. Van 10 uur 's morgens tot 3 uur ’s middags kan men informatie krijgen over de a.s. ver kiezingen voor een Europees parlement. Op de fiets door het duingebied naar het Heemskerkse strand. het strand niet persé zo stil hoefde te blijven, gaf vergunning aan Bert Hoon ing uit Hoorn om er acht badkabines en een toilettengroep te plaatsen. Hij ver huurt ligstoelen en windschermen ver koopt frisdranken, ijs en snoepwerk. Aanvoer van zijn spullen naar het strand door het duinterrein is er echter niet bij, want het PWN laat beslist geen zakenverkeer op de smalle asfaltpaden toe en beschermt het waterwingebied met hand en tand. Als er op het Heems kerkse strand op verantwoorde wijze recreatiemogelijkheden zijn moet dat ook worden aangepakt, zo meent het gemeentebestuur. Hooning is op het juiste moment op het Heemskerkse strand beland. De zaken gaan beslist niet slecht. De strandbezoe- kers kunnen zijn activiteiten wel waarde- De grote kas aan de Bankenlaan die jaren lang inzet is geweest van langdurig sle pende en tot in de hoogste instanties uit gevochten juridische spitsvondigheden wordt op het ogenblik gesloopt. De kas is uiteindelijk in het bezit gekomen van de gemeente Beverwijk, die hier een tracé vrij moet houden voor de aanleg van de Westelijke Randweg. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Nederland is hem wel gezind en schenkt hem een fiks zonnetje. Afrikareiziger Cees van Vianen is terug in de stad. Menigeen heeft al weer her nieuwd kennis met hem gemaakt. Cees van Vianen vertrok elf maanden geleden voor een „reisje” door zijn zo geliefde werelddeel, Afrika. Eenmaal ge roken aan het leven en reizen daar kan de Beverwijker hier nauwelijks meer aarden. Omdat ook zijn asma in dat deel van de wereld nauwelijks meer een probleem lijkt te zijn, is Cees van Vianen meer daar dan hier. Goed twee jaar geleden begon hij met vrienden te knutselen aan een bestelauto, die hij wilde inrichten voor de grote reis van zijn leven: via Afrika naar Oost-Azië. Het inrichten van de auto is nog niet af. Wie Cees kent weet dat hij alle tijd heeft en daarom ook besloot hij elf maanden geleden „effies op en neer naar Afrika te gaan”. Met een klein busje, dat hij ergens in Ivoorkust heeft achtergelaten, want een dezer dagen is hij met het vliegtuig in Nederland aangekomen. Fikse verhalen over zijn belevenissen daar, zijn ontsnapping aan een aanslag door een paar ongure inwoners van een Afrikaanse stad en gemopper over de on hebbelijke gewoonte van een land om toe risten, dus ook hem, verplicht te stellen gedurende de eerste dag van het verblijf in het land 70 en de andere dagen 35 Ameri- dat wij het ook niet slecht hebben getrof fen, hetgeen wij op deze dag zeker moe ten beamen. Het Heemskerkse strand en duinge bied zijn na de komst van enige voor zieningen, nog net zo aantrekkelijk en rustig gebleven als voorheen. Tot die gedachte komen we als we na een half uurtje rustig peddelen de fietsen tegen de muur van de winkel van Vonk plaat sen. We moeten er niet aan denken als het PWN de route naar het strand voor auto’s open stelt. Meneer Spaarkoper mag nog jaren lang zijn ontheffingen in de kast bewaren. Leve de fiets. grote kortingen in de prijzenslag ging. Ook dat was niet in overeenstemming met de bedoelingen van het gemeentebestuur en de hele omvangrijke voorraad werd in beslag genomen. De spectaculaire affaire rond de berucht geworden kas vindt nu een einde in een volledige onttakeling en sloop. 21.15 23.30 5 uur 19 en tok”. wed- ijsui- 'olw. 19-21 5.30- 19 en Wets 21.15 ;rdag 16.30 was- 17.30 we- iting. i van Tel. Donderdagmiddag 29 september komt de heer Nauto naar Huize Scheybeeck om iets over zijn reis ngar Amerika te vertel len. Het programma van de Beverwijkse afdeling vermeldt voorts een lezing door de heer Faber over de schilder Henri de Toulouse Lautrec. Donderdagavond 27 ok tober houdt de heer Hogendoorn, direc teur van de gemeentelijke sociale dienst, een lezing over sociale wetgeving. Op één van de bouwsels hadden de jon- Ma. kaanse dollars te spenderen”. En dat kon mijn knip natuurlijk niet verdragen”. Voor de rest is Cees van Vianen weer gezond in de Wijk teruggekeerd. Zijn reis je door Spanje, Marokko, Algerije, Sahara. Het Heemskerkse strand bij de Kruis berg is pas sinds enkele jaren in ontwik keling. In het nabije verleden hadden de badgasten geen behoefte aan de fris dranken van een strandexploitant, laat staan aan de geur van patat en croquet- ten. De strandbezoekers kwamen ervoor de zon, de zee en het spel. Had men dorst, dan werd de fles limonade of het bier in de koeltas aangebroken, met heel wat moeite op de fiets naar het zand van de Noordzee meegesleept. Toch kwamen er bij het gemeentebe stuur steeds meer vragen binnen waar om een dergelijke strandexploitatie ei genlijk niet werd toegestaan. De gemeen te, ook wel tot hét inzicht gekomen dat Niger, Nigeria, Benin, Ghana, Opper-Vol- ta en Ivoorkust was 24.000 kilometer lang. Eindindruk van de hernieuwde kennisma king met Afrika? Cees: „het is er puur duur geworden” „Een ontheffing om met de auto naar het Kruisbergstrand te rijden? I’ wilt dus met een wagen dwars door het duin terrein over het smalle fietspad naar het Heemskerkse strand? Lijkt fietsen u niet veel gezonder?” „Bij het station Castricum zijn fietsen te huur”, deelt Spaarkoper tenslotte nog mee. Hij wacht op antwoord. „Oké. Fietsen is gezond. Dus ook voor ons”, vertellen we hem. Tevreden hangt hij op. De Vomar, die aanvankelijk alleen tuin- bouwprodukten en aanverwante zaken zou verkopen, maakte van de kas een complete supermarkt. Rechercheurs ston den al gauw bij de kassa’s om de onrecht matige verkoop vast te stellen. Toen de Vomar eindelijk de kas verliet zat er van de ene dag op de andere een vesti ging van Metro Markt Meubelen in die met ren en volgend jaar hoopt hij hierop in te spelen door wat warme spijzen te kun nen verkopen. „We bouwen het langzaam op. Het moet hier geen Zandvoort worden.” Zijn materiaal voert hij met een Landrover vanuit Wijk aan Zee aan. Het PWN wil hem niet met een auto in het duinterrein zien. „Ach, zoals het nu gaat vind ik het uitstekend. Als ik met de auto over de fietspaden mag rijden moet ik alle spul len over de smalle bult van de strandin- gang sjouwen. En dat is vermoeiend”. Aanvoerproblemen bestaan er dus niet. Hooning wacht rustig af wat er volgend jaar voor hem in de strandpot zit. Hij filosofeert wat over het fijne leven dat hij hier leidt en komt tot de conclusie. Bij de winkel van Vonk aan de Rijks- straatweg krijgen we tegen betaling van een harde gulden een duinkaart. De foto graaf en ik hadden in de auto besloten om Castricum links te laten liggen en naar een mogelijkheid te zoeken om in Heemskerk aan fietsen te komen. Me vrouw Vonk, de vriendelijkheid zelve, is zo bereidwillig voor een paar uur twee fietsen te lenen. Na betaling van een schappelijke huur klimmen we wat on wennig op de onbekende fietsen en pad delen richting Kruisberg. Een schitteren de tocht, zonder auto, in het heldere zonnetje, voert ons via de top van de Kruisberg naar de fietsenstalling bij het strand. Veertig cent bewakingsgeld is fluks betaald. Als je, zoals ik, het strand van Egmond van binnen en van buiten kent en het zweterige rug-aan-rug aanschouwt, komt het strand van Heemskerk als een deken van rust over je heen. Achter de paar hbnderd strandbezoekers rechts de post van de Reddingbrigade, links de ver- koopkeet van Bert Hooning, de toiletten groep, de stoelenloods en acht wit ge schilderde badhokjes. Hooning huurt zestig meter strand. De 33-jarige exploitant, uiterst tevre den over het fraaie zomerweer, blijkt het uitstekend naar de zin te hebben. Wat wil je ook. Zijn dancing in Hoorn wordt in het weekeinde door zijn vrouw of hem zelf gerund en de rest van de week ver blijft hij óf in Heemskerk óf in Wijk aan Zee, waar hij ook druk doende is geld te verdienen. In Heemskerk moet er voorlopig alleen geld bij. „Een windscherm kost tachtig gulden en als je d’r 100 koopt heb je wel 8 mille uitgegeven.” Prisca Aardenburg en Petra Steeg genoten volop van het fraaie zomerweer. De Heemskerkse meisjes zijn vaste bezoeksters van het kruisbergstrand, Geen spreekuur. Burgemeester drs. J. Reehorst en wethouder Th. C. Witte hou den maandag geen spreekuu!r. Wethouder H. Scheeper laat het woensdag op het spreekuur afweten. et 14 exo- n 141 BEVERWIJK. De huttenbouw in het kader van de vakantiespelen blijkt de jeugd nog steeds geweldig uit te dagen. Deze week kon men op een open terrein aan de IJsselstraat de meest wonderlijke bouwsels in de „stad” zien verrijzen. Hoe hoger hoe mooier was kennelijk het de vies en het „pannebier” in de vorm van limonade werd niet vergeten bij het plaatsen van de vlag, een plastic zak of een oude lap, op het hoogste punt. Aan de IJsselstraat verrees de fantasiestad van de jeugd, compleet met zonneterras en ladders naar de bovenste verdiepingen. gens een compleet omheind zonneterras gebouwd, dat slechts bereikt kon worden met een zelfgemaakte ladder. De „finis hing touch” was het aanbrengen vwn de op grote planken geschilderde namen voor de onderdelen van de stad, zoals „De neemsezel” en allerlei namen die met de zon te maken hadden, want de jeugd trof het best met het weer. Het voordeel van zo’n bouwstad is dat de jongens en meisjes er dagelijks bijna onbeperkt bezig kunnen zijn. Als je het plezier ziet waarmee zij bezig zijn ben je geneigd om te zeggen dat al dat hout en die andere materialen voor lopig nog maar op dat terrein moeten blijven liggen. Maar de fantasie van de jeugd is zo doldriest, dat het toch te ge vaarlijk zou zijn om die binken zonder toezicht hun gang te laten gaan. Deze week zorgde het buurthuis „De Lichtboei” voor begeleiding en toezicht. Volgende week wordt de bouwstadverplaatst naar de speeltuin „Kindervreugd” aan de Huider- laan. Kinderen van zes tot twaalf jaar die dan mee willen doen kunnen zich wenden tot het buurthuis „Wijk aan Duin”. De heer Spaarkoper van het PWN- Bakkum vraagt het zonder omwegen. Hij is niet zo best te spreken over onze po ging om op een snelle en gemakkelijke wijze het schitterende duinterrein over te steken. De PWN-ambtenaar is de man die de uitgifte van de ontheffingen regelt en verdedigt met hand en tand de stelling van zijn bedrijf, dat het PWN-duinterrein hermetisch voor auto’s gesloten dient te dlijven. „Van eind juni tot en met augus tus mag u met een ontheffing voor 10 uur ’s morgens en na 6 uur ’s avonds in de duinen rijden”, zegt hij. Omdat het op het moment van de aanvraag tien uur is en we het niet zien zitten om na zes uur 's avonds het Kruisbergstrand te bezoe ken, geven we ons noodgedwongen aan het PWN over. ‘pleim 7 uur! s ge-' 16.30 F S' w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7