LUCHTREIZIGERS ZIEN KAPEL VAAK OVER HET HOOFD Actie voor herbouw NZH koffiehuis Milieudefensie IJmond: veilingen beverwijk Abonnement? Bel nu: (023)319053 Kamer van Koophandel Amsterdam verdeeld over eind Schiphollijn r gebedsruimte *1 I ■i Door Weert Schenk Waarde Museumplein wordt overdreven Groenten Carillonklanken Ambulante handel zegt voorzitter Voetelink vaarwel ZATERDAG IJMOHD 6 8 AUGUSTUS 9 19 7 7 J (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Ook binnen de kring van de Kamer van Koophan del van Amsterdam zijn er tegenstanders van een kopstation voor de Schipholspoorlijn bij het Rijksmuseum. Dat bleek bij de vergadering van de Kamer donderdagmiddag in het Amsterdamse confectiecen- trum. Twee leden stemden tegen het, op voorhand al door het bestuur naar buiten gebracht, standpunt over het eindpunt van de spoorlijn. Zoals gemeld heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel aan de inspraakcommissie met betrekking tot de eindpuntkeuze meegedeeld, dat de Schiphollijn zo spoedig mogelijk naar de omgeving van het Museumplein zou moeten worden doorgetrokken. ik ieale fem. Naar sort. ga- aring ilant. SCHIPHOL. Slechts één man heeft in de vertrekhal van Schiphol de weg weten te vinden naar de gebedsruimte. Bovendien is het achter de douane, waar bezoekeraar het lawaai is te horen van de alom aanwezige air-conditioning. De overige wachtende passagiers, een paar honderd in getal, hangen in de zitbanken, lopen zenuwachtig rond, kopen begerig te duur in de tax-free shops of hdppen verveeld in een stopverfbroodje van het kant-en-klaarrestaurant. ,4 '- 9^ 9 fc'f ié- Pater Jan Duin heeft werk zat op Schiphol Jan Duin de luchthavenaalmoezenier. NORON GEEFT AUTO 7 TE VEEL RUIMTE -■ mL w rnk de Club van Rome hebben geraadpleegd”, aldus Milieudefensie. De gebedsruimte op Schiphol bestaat nu twee jaar. Het was al zeer lang een wens van monseigneur Zwartkruis, de bisschop van Haarlem. Er is op de luchthaven meer dan vijftien jaar gepraat, alvorens een leegstaande wachtkamer ingericht kon worden als kapel. Pater Duin zegt dat Schiphol behoorlijk laat was met de kapel. Op een dertigtal luchthavens was al een dergelijke ruimte. De „aal” wijst in ieder geval vliegangst als motief van de hand. „Eén op de vijf mensen heeft last van vliegangst. Ik geloof niet dat ze daórom naar de kapel gaan. Nee, ik wordt ook nooit benaderd om de biecht af te nemen, zodat de mensen' met een schone lei de lucht ingaan. Ze gaan eerder voor de rust om te mediteren, om na te denken over thuis of zo, misschien uit nieuwsgierigheid en om ja, hoe moet ik het zeggen...” Hoewel het een katholiek initiatief was, is de gebedsruimte oecumenisch, dus voor alle godsdiensten. Zo staat er bijvoorbeeld een hindoebeeldje en komt er eerdaags een groot arabisch teken van koper aan de muur, dat staat voor de eerste regels uit de Koran. In een kast staan voorts bijbels in 50 verschillende talen. „Iedereen kan hier dus binnen, de zakenman, de hippie, hin- doe’s, moslims, noem maar op. Ze doen er zelfs yoga. Ik vind het prima”, aldus de pater. Al is het nog zo druk op Schiphol, zoals de afgelopen tijd met al die vakantiereizi- gers, dan is het in de kapel niet veel drukker dan nu”, zegt pater Jan Duin, de luchthavenaalmoezenier. Hij heeft daar wel een verklaring voor. „De kapel is niet zo bekend. Bovendien is het achter de douane, waar bezoekers of afhalers niet mogen komen. Aankomende mensen wil len zo snel mogelijk naar huis, terwijl de vertrekkers in de zenuwen de bewegwijze ring niet zien, liever in de winkeltjes zwer ven, te laat zijn, of er natuurlijk helemaal geen behoefte aan hebben. Maar toch is de belangstelling nog boven mijn verwach ting.” De pater gelooft dat de meeste bezoekers van de kapel transitpassagiers zijn, die op Schiphol landen en een tijd op het volgen de vliegtuig moeten wachten. Zeker weten doet hij het niet. „Ik weet niet wat voor mensen het zijn en wat hen bezielt naar de kapel te gaan. Daar wil ik ook niet achter komen. Ik vind het nogal ongegeneerd om het te vragen.” „Langzamerhand kom ik er wel. Nou krijg ik ook wel eens de klacht we zien je zo weinig. Maar dat is ook logisch, met zoveel bedrijven. Ik heb het gevoel dat ik nu één van hen ben. Je hoort erbij.” „De kerk moet meer naar de mensen toe. Dat is ook een heel duidelijke stroming in de tegenwoordige zielszorg. Je moet de mens ontmoeten op de plaats waar hij is, in de mijn, in het leger, bij de Hoogovens. De Schipholwerkers komen niet alleen met hun persoonlijke problemen bij de pater. Ook met levensvraagstukken over sterven, geboren worden, het leven na de dood, enzovoorts. Na de vliegramp op Te nerife werd over dat soort zaken veel nage dacht, merkte pater Duin. Pater Duin voelt er niet voor om zich te bemoeien met de bedrijfsorganisatie op zich. „Daar zijn de vakbonden en de on dernemingsraad voor. Ja, behalve natuur lijk wanneer het de spuigaten uitloopt. Maar ik heb niet het gevoel dat het dat hier doet. En anders is er niks aan de hand. Ik ben vrij man, ik sta direct onder de bis schop. Ik sta niet op de loonlijst van de KLM of de luchthaven Schiphol. Ik leef van mijn pensioen van het leger.” Misschien dat de man op de werkvloer over de diepere waarden van het leven gaat nadenken, wanneer hij ziet dat je als geestelijk leidsman hetzelfde leven leidt als hij. Ik heb dat ook gemerkt toen ik missionaris was in de Kongo. Het gaat niet om zieltjes winnen. Je kan niet over God praten, terwijl de mensen verrekken van de honger. Dat is op de werkvloer ook zo. Maar je kan natuurlijk niet uitsluiten dat je geestelijk verzorger bent. Het zou ver domd jammer zijn, als ze mij niet meer als geestelijke zouden zien.” Een collega heeft eens tegen mij gezegd: je weet niet half wat je aanwezigheid bete kent. Daar zit een grond van waarheid in. Dat je de euvele moed hebt om naast de man op de werkvloer te gaan staan. Ik gebod is: Heb God lief, en het tweede daaraan gelijk is: heb uw naasten lief als u zelf. Dus als je gewoon goed bent voor je naaste, voer je ook het eerste gebod uit. Het evangelie dringt toch in alles door.” (Van een medewerker) BEVERWIJK. Op de bloemenveiling wordt de aanvoer van gladiolen wat groter en men ziet er nu ook wat meer nerinen. Van anjers en rozen passeert nog een flink aanbod de veilingklokken. De prijs van anjers lag tussen 20 en 51 cent «per stuk, maar voor de hoogste prijs was wel een apart kleurtje nodig, want de doorsneep- rijs lag rond een kwartje. De rozenprijs bewoog zich tussen 15 en 50 cent per stuk. Voor babyroosjes werd tot een kwartje betaald. Trosanjers brach ten van 175 tot 260 cent per bos op. Ondanks een ruimere aanvoer van gladi olen handhaafde de prijs zich op 10 tot 28 cent per stuk. Lelies waren wat vlotter te verkopen dan in de voorgaande weken. Voor de rose werd tot 130 cent per tak betaald en voor de rode 15 tot '60 cent. Nerinen zijn er nog maar weinig, maar het seizoen staat voor de deur. Er werd tot een gulden per stuk voor betaald. Freesia is vlot te verkopen. De prijzen bewogen zich tussen 10 en 25 cent. Gerbera kwam tot 56 cent per stuk. De aanvoer van potplanten staat nog op een vakantiepeil. Van de groentenhandel zou gezegd kun nen, worden dat deze aan het einde van de week wat minder slecht verliep dan in het begin. Het beeld was vrij grote aanvoeren met wat oplopende prijzen voor de betere kwaliteiten. Sla is nog hoofdprodukt en Het bestuur van de Kamer schaarde zich met het FNV bij de zeer weinigen, die in Amsterdam de Schiphollijn bij het Rijksmuseum willen laten eindigen. Zoals gemeld is tegen het ondergrondse kopstation en de ondertunneling van de Boerenwetering een golf van verzet gere zen. Naast wijkorganisaties en aktiegroe- pen uit de museumbuurt spraken ook de raad voor de stedebouw, de raad voor de kunst en de raad voor het verkeer zich tegen het station Museumplein uit. De Ka mer van Koophandel bleek op zijn minst nogal verdeeld over het eindpunt van de Schiphollijn. Twee leden gingen inderdaad zover om tegen het uitgebrachte bestuursstandpunt te stemmen. Namens de commissie natio naal en internationaal vervoer werd naar voren gebracht, dat de doorverbinding van de Schiphollijn via Westelijke en Zuid elijke Ringspoorbaan naar het landelijke spoorwegnet, eigenlijk nog van groter be lang was. Vooral voor het goederenver- Als hardste voorstander van het kopsta tion bij het Museumplein manifesteerde zich de voorzitter van de commissie stede lijke vraagstukken, dr. H. Umrath, die HAARLEM Op woensdag 10 augustus neemt de afdelijng Haarlem voor de Am bulante Handel afscheid van de heer G.J. Voetelink, die vanaf 1946 secretaris van de afdeling is geweest en die tevens de laatste vijf jaar de voorzittershamer hanteerde. De heer Voetelink heeft bergen werk ver zet om het klimaat voor de ambulante handel in Haarlem te verbeteren. IJMUIDEN. Niet stadsbeiaardier H. de Ligt zal zaterdag het stadhuiscarillon in IJmuiden bespelen, omdat hij met vakan tie is, maar als gastbeiaardier is aange trokken A. de Jong uit Voorschoten, die nu van vier tot vijf het carillon bespeelt. Het programma luidt als volgt: 1. Improvisatie, A. de Jong; 2. uit het Rotterdams Beiaardboek a. Mars, A. Krul jr.; b. Menuetto, A. Krul jr.; c. Ie suite, Ferdinand Timmermans; d. Preludium, Cor Don; e. Studie, Cor Don; f. Suite in oude stijl over Hollandse volksliederen, Leen ’t Hart; g. Emergenza, A. de Jong. 3. Improvisatie, A. de Jong. AMSTERDAM. - In Amsterdam is een stichting in het leven geroepen, die gaat ijveren voor de herbouw van het Noord- Zuid-Hollandse Koffiehuis. In het comité dat tot de oprichting besloot, hadden on dermeer zitting burgemeester Brautigam van Uithoorn, twee Amsterdamse raadsle den en twee architecten. „Ik ben niet hier om geld te verdienen. Missie, in de haven, bij het leger of hier, ’t is allemaal hetzelfde: je probeert een menswaardig bestaan op te bouwen. Dat is mijn motief. Daarom blijf ik. Het is een bewogenheid met je medemens. Mijn mo tief is het evangelie. Zo is dat hier en zo was dat in Nieuwersluis, verdomme nog an toe...” a- fa- Cu- g 8, tr. 4 Dag- Zon- jan). toom >t 18 tel. 3 De kerngroep vindt het trouwens ook onrealistisch om uit te gaan van een verde re groei van het autoverkeer. „Zelfs wan neer de overheid volkomen in gebreke zou blijven om het autoverkeer terug te drin gen, dan zal dit toch voor het einde van deze eeuw een grote teruggang vertonen (na alle ellende die het in de tussentijd heeft aangericht) vanwege het toenemend tekort aan olie. Wij begrijpen eerlijk ge zegd niet, hoe GS hun lange termijn plan ning kunnen baseren op een steeds verder gaande groei van het auto- en benzinege- bruik terwijl ze volgens de literatuuropga ve van de NORON ook het rapport van de Verder was er over het eindpunt van de lijn een spraakverwarring ontstaan. De Schiphollijn kwam namelijk helemaal niet te eindigen onder het Museumplein maar bij de Stadhouderskade (aan de andere kant van het Rijksmuseum dus). Dus zou het plein helemaal niet worden aangetast, zo meende hij. Bovendien werd over de gevelwand van dat plein naar zijn mening nogal sentimenteel gedaan. Er waren een paar fraaie gevels, maar het merendeel was helemaal niet zo karakteristiek, dat het niet zou mogen worden gesloopt. De heer Umrath vond ook, dat wat al te dra matisch werd gedaan over de cityvorming en het Manhattan-effect. Amsterdam heeft een city nodig. Het gaat hier om een eind punt in de binnenstad of helemaal geen station in de binnensstad, zo meende hij. De voorzitter E. G. Stijkel viel de heer Umrath bij. Als de gemeente wat zorgvul diger was geweest met de terminologie en in plaats van over een station bij het Mu seumplein had gesproken over een station bij de Stadhouderskade, dan waren er vast niet zoveel mensen tegen het eindstation te hoop gelopen, dacht hij. Hij ried de kamer aan niet te veel kanttekeningen bij het uitgebrachte standpunt te maken, omdat dat het stuk zou verzwakken. Tenslotte legt het autoverkeer met zijn steeds toenemend aantal wegen en par keerplaatsen een buitensporig beslag op de gemeenschappelijke ruimte in de stad en daarbuiten. voer. Overigens stond in het bestuurs standpunt ook, dat de Schiphollijn naast een kopstation bij het Rijksmuseum een aansluiting moest krijgen op het landelijke net via de Ringlijn. Sommige leden van de Kamer van Koop handel (onder wie een representant van de Stichting Amsterdam-City) vonden dat de Schiphollijn beter naar het Leidseplein kon worden doorgetrokken. Dan was er pas ec t een hart-op-hart-verbinding. Bij het Leidseplein waren betere aansluitin gen op het stadsvervoersnet en betere par keer mogelijkheden (’n parkeergarage). Bij het Leidseplein zou de Schiphollijn pas zijn „natuurlijk eindpunt” hebben. Een station daar zou ook geen ongewenste city vorming in de Pijp en omgeving ten gevol ge hebben. Ook op andere punten is de NORON volgens Milieudefensie teveel gebaseerd op de oude groeifilosofie. „De groeicurves uit het verleden worden domweg doorge trokken naar de toekomst, zonder dat men rekening houdt met de keiharde gegevens betreffende de schaarste aan energie en grondstoffen in de maatschappij van mor gen”, aldus het commentaar. De Vereni ging plaatst vraagtekens bij de in de NO RON voorspelde groei van Hoogovens. Milieudefensie noemt de plannen voor een Tweede Nationale Luchthaven in de Markerwaard absurd, wanneer men reke ning houdt met de toekomstige energiecri sis en met het feit dat het luchtverkeer de meest energieverslindende wijze van ver voer is. Als rekening wordt gehouden met de toekomstige schaarste aan brandstof, zullen ook de laatste en laagste prognoses van de Schipholdirektie nog omlaag moe ten, aldus Milieudefensie. De vereniging protesteert tegen de voor gestelde bebouwing van het Noordenveld en de aanleg van de Wijkertunnel en rijks weg 8. daar werd nu 10 tot 19 per krop voor betaald tegen een gulden vorig jaar. Andijvie ging deze week wat in prijs omhoog tot 55 cent per kilo (vorig jaar tot 345 cent per kilo). De goede kwaliteit spinazie leverde deze week tot ruim een gulden per kilo op. Bospeen stond vrijdag op een laag pitje. In het begin van de week werd er nog tot 135 cent per bos voor betaald. Prei laat het afweten: van 48 tot 67 cent per kilo. De komkommers staan vast op een prijs van 22 tot 48 cent. Van bloem kool schommelde de waarde tussen 606 en 120 cent. De aanvoer van bonen wordt nu ruimer. Sperziebonen leveren tot goed een rijksdaalder per kilo op. Voor de snijbo nen is men nog op de kassen aangewezen. Er wordt tot 450 cent per kilo voor betaald. Tomaten doen tot goed acht gulden per kistje. Pater Duin zelf heeft eigenlijk maar wei nig te maken met de kapel. Het meeste werk heeft hij aan het personeel van de luchthaven. Er werken ten slotte een 24.000 mensen. In de gebedsruimte hangt Een van de eerste activiteiten van de stichting zal zijn te onderzoeken of het koffiehuis op zijn oude plaats voor het Centraal Station kan worden herbouwd. Het koffiehuis werd in 1971 afgebroken. Het moest wijken voor de bouw van eep metrostation. Het plan was het koffiehuis later weer op te bouwen, maar het gemeen tebestuur kwam hiervan terug wegens de te hoge kosten. Sindsdien, deden de ver schillende instanties en personen sug gesties voor de plaats van herbouw van het koffiehuis. Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOMD. De kerngroep IJmond van de Vereniging IJmond Milieude fensie protesteert in een commenaar op de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Holland (NORON) fel tegen de ruimte, die in deze provinciale nota is toegedacht aan de auto. De kerngroep vindt, dat GS zich veel te gemakkelijk hebben neergelegd bij een verdere groei van het autoverkeer. Een bestuur met slechts een greintje verantwoorde lijkheidsgevoel kan zich daar echter niet bij neerleggen, zo meent de kerngroep. In het commentaar wordt de uitbreiding van het autoverkeer in lijnrechte tegen stelling genoemd met de eerste dozlstelling van het door GS geformuleerde beleid: „het bewerkstelligen van een veilig en ge zond leefmilieu”. Het autoverkeer is juist dè grote bedreiging van een veilig en ge zond leefmilieu.”. „Naast het grote aantal slachtoffers van verkeersongevallen ver oorzaakt het autoverkeer een enorme Lichtvervuiling en geluidshinder. Zelfs in zwaar geündustrialiseerde gebieden als de IJmond vormthhet autoverkeer de voor naamste bron van verpaupering", aldus de kerngroep Umond van de Vereniging Mi lieudefensie. In het commentaar wordt er voorts op gewezen, dat het autoverkeer de voor naamste oorzaak is van de verpaupering van de steden en het wegtrekken uit de stad van mensen, die dat kunnen betalen. een bordje hoe hij te bereiken is voor de passagiers, die hem nodig hebben. „Ik word dikwijls opgebeld. Je krijgt de gekste dingen. Mensen die het niet meer zien zitten en dat soort dingen. Van alles, ’t Is vaak onbegrijpelijk.” En pater Duin ver haalt van die Engelsman die in de nachte lijke uren hem belde. Hij was op weg naar Nigeria om daar een paar maanden te werken. Op Schiphol was niemand, de man voelde zich kennelijk eenzaam en werd overvallen door heimwee. „Uren heb ik met hem zitten praten. Ik heb hem letterlijk het vliegtuig naar Nigeria inge- luld. Om te voorkomen dat hij zich voor altijd een zak zou voelen als hij terugging. Hij was er me dankbaar voor.” Zo weet de pater nog veel meer te vertel len. Over die jonge Spanjaard bijvoor beeld die zich schuldig voelde omdat hij in het decolleté had gekeken van de naast hem zittende vrouw. „Maar verder heb ik met de passagiers weinig te maken”, ver volgt de geestelijke, „tenzij bij ziekte of sterfgevallen. Dan vang je de familie of nabestaanden op. Of ’s zondagsmorgens. Dan lees ik de mis en houd ik een gebeds dienst. De passagiers kun je verder niet vangen. De groep is te vluchtig. Vandaar dat ik me meer bezig hou met de werkne mers.” Pater Duin: „Veel moeilijkheden komen voort uit de werksituatie. Alle mensen kunnen natuurlijk wel naar hun eigen pas toor of dominee stappen, maar wat weten die van de luchthaven Schiphol? Daarbij, de mensen willen na hun werktijd vaak niet over het werk praten. Hier kunnen ze bij mij op het kantoortje elk moment van geloof dat hij dat bedoelde. Het eerste de dag binnenstappen. Geen probleem, ik heb alle tijd voor ze. Maar de meeste problemen krijg je te horen op de werk vloer, meest persoonlijke problemen over het werk of thuis, dat gaat vaak samen, ’t Begint meestal met een praatje over Ajax of zo, maar een poosje later komt er vaak wel een of ander los.” „Ik zit hier nu ook twee jaar. Was eprst legeraalmoezenier, een jaar of acht, negen, in de gevangenis Nieuwersluis. Toen ik daar met gedwongen leeftijdsontslag moest, ik was 56 jaar, hoorde ik toevallig van dit baantje. In het begin was het erg moeilijk. Je kent niemand op de luchtha ven, je weet van toeten noch blazen. Je staat als eenling. Na een maand of drie begon ik me ook af te vragen: wat doe ik hier in vredesnaam. In feite moet je zo brutaal zijn als een hond. Overal naar binnen stappen en je voorstellen. Maar dat ligt me niet zo.” namens.de Bouwbond NW in de Kamer zitting heeft. Volgens de heer Umrath was in de kranten het afwijzende standpunt van de raad voor de stedebouw sterk over dreven. Als lid van de raad voor de stede bouw was hij van mening, dat het stand punt helemaal niet zo sterk honderd per cent tegen het station bij het Rijksmuseum luidde. - 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9