STADION VAN PSV ERG IMPONEREND SEIZOEN KAN VOOR Rep tekende vier jaar Van Balkom Nederlaag van waterpoloteam Tennisjeugd bleef overeind 'I tototips hoopt op Argentinië treffers en missers M Hans Dorjee rekent op middenmootpositie IBS NAC MOEILIJK STUK ,,Ik durf die uitdaging toch wel aan" tSRl Lr* J f Ideaal Probleem dinsdag Chaos 1 SPORT 0 AUGUSTUS 9 19 7 7 irt. v I SCH int. NAC l WIK John Rep: Vierjarig contract. (Van onze sportredactie) oteerd SEIZOEN 77- 78 ingen res in Hiddink moet bij NEC Peters doen vergeten 4-1 0-0 0-0 SEIZOEN '77 78 0-0 1 (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De opmerkelijkste aankopen van NEC komen uit Gelder land. Guus Hiddink en Willy Melchers. Spelers die na een min of meer mislukt avontuur bij een andere club onverbre kelijk verbonden leken aan respectieve lijk De Graafschap en Rheden. De Nij meegse magneet was echter sterker. Of zoals Willy Melchers het formuleert: „NEC heeft me altijd wat gedaan. Ik weet niet hoe dat komt, maar ik heb er altijd willen spelen”. Willy Melchers liet er een aantrekkelijk aanbod van Vitesse voor schieten. Aanbiedingen van onder meer FC Utrecht waren al in een eerder stadium afgewimpeld, omdat Melchers zijn functie als administrateur bij een Huissens transportbedrijf niet wenste op te geven en dus dicht bij huis wilde blijven. De meest interessante partijen in de eer ste ronde zijn Koek-René Gorter, Thung- Vaarties, Fok-René Heffels en Theo Gor- ter-Van Boeckel. De als eerste geplaatste Louk Sanders krijgt vandaag Krullaards tegenover zich. Fred Hemmes, die als tweede is gerangschikt, speelt tegen Boers. PECGroningen ExcelsiorWillem II GraafschapSW HeraclesSC Cambuur 1-1 MWGraafschap 88,50 18; 6,45 I 5,90e I ichr «to< illen In idle bl rkomen us aan. fonds» 3,03 3,17 5,82 8,37 3,30 6,14 mootplaats met deze selectiegroep wel ziet zitten, gelooft hij toch dat de Bredase eredivisieclub zo langzamerhand moet gaan zoeken naar potentiële opvolgers voor de A-selectie. Om de continuïteit te garanderen. Dorjee: „De gemiddelde leeftijd van het eerste elftal is weliswaar nu ook weer niet zo hoog, maar de as van het elftal draait toch wel op mannen als Jan de Jong, Nikola Budisic, Bertus Quaars en Addy Brouwers. Bovendien kampt NAC (en verschillende andere clubs trouwens) met een voorhoedepro- bleem. In feite is na het wegvallen van Jan Groeneweg Brouwers de enige die als specifieke spitsspeler ingezet kan BREDA. „Waar liggen bij NAC de problemen? Juist, in de uitwedstrijden moeten we het komende seizoen probe ren wat meer punten te pakken. Dat aantal is vorig jaar te gering geweest. Met dat streven moeten we er dan echter wel voor zorgen dat het enthousiasme en de opportunistische speelstijl in de thuiswedstrijden gehandhaafd blijven”. Dat zou Bob Maaskant, vorig jaar oefen meester van de Bredase eredivisieclub gezegd kunnen hebben. In werkelijkheid komen de woorden uit de mond van diens opvolger. Hans Dorjee (36), die vrij snel rond was met NAC nadat bekend was geworden dat Bob Maaskant als trainer niet behouden kon worden, om dat op zijn financiële eisen niet kon worden ingegaan. worden. Van der Ent heeft zich het vorig seizoen bijzonder leuk ontwikkeld, maar hem ontbreekt nog de routine om een onmiddellijk bruikbare kracht te zijn voor het eerste elftal. Kees Storm is ook meer vleugelspeler dan spits, terwijl een speler als Mohorovic op het middenveld meer rendement oplevert dan in de spits.” NAC kan echter, zo weet ook Hans Dorjee, met de kern van de laatste jaren het komend seizoen nauwelijks nog stuk. Een punt per wedstrijd en daarmee een redelijke positie in de middenmoot van de eredivisie moet voor de Bredanaars opnieuw een haalbare kaart zijn. Hans Dorjee: „Ik gok zelf op iets meer. De sfeer die ik bij NAC heb aangetroffen, is zonder meer ideaal. Al vanaf het begin van de training hebben de jongens het over de eerste wedstrijden van de compe titie. Ze zijn nu al met de uitwedstrijd tegen Sparta en de ontmoeting in Breda met PSV bezig. Het is inderdaad een zware start. Maar dat is goed vooi’ de ploeg, zo heb ik inmiddels wel begrepen. Dan weten ze namelijk meteen waar ze mee bezig zijn en dat kan in het verder verloop van de competitie alleen maar zijn voordelen hebben”. Hans Dorjee wil met NAC de lijn- Maaskant zoveel mogelijk doortrekken. De NAC-oefenmeester: „Dat wil zeggen: ik zal met vrijwel hetzelfde elftal van Maaskant aan de nieuwe competitie be ginnen. Als we een paar competitiewe- ken achter de rug hebben, kunnen we altijd nog proberen enkele jongere ele menten in de ploeg in te passen. Over haaste wijzigingen in welk team dan ook, zijn nooit de beste oplossmgen geble ken”. NAC-secretaris Eugène Lemmens vult aan: „Trainer Dorjee heeft ons mee gedeeld met de huidige selectie het eredi- visie-avontuur aan te willen gaan. We zullen de komende maanden de ontwik kelingen afwachten en verder uiteraard attent blijven om de selectiegroep even tueel uit te breiden. Mocht de NAC-oe fenmeester over enkele weken de wens te kennen geven de groep met één of twee spelers te willen uitbreiden, dan zullen we mits betaalbaar aan die wens gehoor geven. Sportief en financieel ge zien heeft NAC een redelijk goed seizoen achter de rug, zodat we ons mede door de verkoop van Tom Smits aan PSV en Piet Kamps aan FC Den Bosch toch nog wel het een en ander kunnen permit teren”. Melchers daarover: „Ik hoop dat ik nu echt de kans krijg. Dan pas kan ik bewij zen wat ik waard ben. Dan ook heb ik er het nodige vertrouwen in. NEC heeft namelijk geen specifieke laatste man”. Onder meer is NAC de afgelopen we ken nog in de slag geweest met de PSV’er Harry Lubse om het voorhoedeprobleem bij de Bredanaars enigszins op te lossen. Eugène Lemmens: „De transfer van Lub se is op het allerlaatste moment mislukt. Met de speler zelf waren we zo goed als rond, maar andere duistere machten hebben verhinderd dat hij een contract met NAC kon tekenen. De besprekingen rond de transfer van Lubse zijn voor ons trouwens toch een minder prettige erva ring geweest”. x Optimistische geluiden dus ook van Mel chers, die even later zegt wel op te zien tegen de zware competitiestart. Hij: „We hebben het misschien wel iets minder moeilijk dan bijvoorbeeld Vitesse, maar gemakkelijk wordt het zeker niet. Ro- da thuis, Go Ahead uit, moeilijke wed strijden, die gewonnen moeten worden wil je met enig vertrouwen de competitie voortzetten.” den vorig seizoen niet is uitgekomen. Hiddink: „Ik geloof dat alle partijen be seffen dat het nu anders moet. Er zijn fouten gemaakt en men wil met inzet van alle krachten voorkomen dat dit wéér gebeurt. Dat is een goed teken, dat doet het nodige verwachten”. Willy Melchers: „Ik heb op de trainingen niets meer van die slechte sfeer gemerkt. Ik weet niet precies hoe groot de invloed van Peters bij NEC was, maar het is duidelijk dat hij mede verantwoordelijk was voor de sfeer binnen de groep. En als ik al die verhaaltjes mag geloven, kan zijn ver trek daarom best wel eens een positieve invloed hebben”. SCHEVENINGEN. Maandag is op de Metsbanen in Scheveningen het toernooi om de nationale tennistitels begonnen met de kwalificatiepartijen. De winnaars spelen dinsdag in de eerste ronde van het hoofdtoernooi. Bij de heren bleek de jeugd zich goed staande te kunnen hou den. Marc Albert schakelde Peter Ehrlich uit, Huub van Boeckel versloeg Otto Blom en Bas van Veggel versperde Frank Koning de weg. Verrassend was de ruime nederlaag die Klaas Vissher leed tegen Bootsman: 3-6 3-6 2-6. BASTIA. Johnny Rep heeft zondag na aankomst op Corsica een vierjarig con tract getekend bij de Franse profclub Bas- tia. In dit contract is echter een clausule opgenomen, dat de international na twee jaar mag vertrekken. Zondag waren de papieren nog niet in orde, zodat het twijfel achtig is of hij dinsdag mee doet met Bastia tegen Bordeaux voor de Franse competitie. „Ik weet het nog niet precies. Ik wacht maar rustig af”, aldus Rep uit Corsica. MAASTRICHT. Het Nederlands wa terpoloteam heeft in Maastricht voor zo’n 200 toeschouwers, een 2-3-nederlaag gele den tegen de nationale ploeg van de Vere nigde Staten. De afgelopen vier dagen heeft de nationale ploeg, ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen die binnenkort in Jönkoping worden gehou den, hard getraind in het Maastrichtse zwembad de Dousberg en wellicht daar door maakte Oranje een uitgebluste in druk. De Amerikanen daarentegen speel den erg snel en imponeerden vooral door uitstekend verdedigen. Reeds na een mi nuut nam de Verenigde Staten de leiding, doordat de Nederlandse defensie Jim Kru se geheel vrij voor doel liet liggen, 0-1. In de vierde minuut wist Andy Hoepelman de stand gelijk te trekken, maar dat was slechts van korte duur. In het tweede kwart namelijk speelde Nederland erg slecht. Dat buitten de Verenigde Staten via Dickman en Svendson goed uit. Pas 35 seconden voor het einde wist Aad Mil de stand een draaglijker aanzien te geven, 2-3. Onder de hoofdtribune bevinden zich naast de administratielokalen, het spe lershome, de kleedkamers en het bijzon der fraaie clubhuis, onder meer een souvenirshop, een wasserette, radio- en tv-kamers en een tweetal ontvangstruim ten. Boven op deze ruimten is een prome nade gesitueerd, waarmee de toeschou wers hun plaatsen op de hoofdtribune kunnen bereiken. Het geheel (in de wit-rode kleuren van PSV opgetrokken) maakt een bijzonder imposante indruk. Tijdens de receptie in het POC liet manager Ben van Gelder zich tenminste ontvallen: „De laatste we ken hebben zeker een vijftiental promi nente voetballers contact met ons opge nomen. Zo graag willen ze hier in dit nieuwe Philipsstadion komen spelen. Op al die aanbiedingen hebben we echter niet gereageerd. Wij bepalen zelf wel wie we willen hebben”. 2-2 0-1 1-0 2-2 1-3 0-1 1-2 1-1 3 1 1 1 1 3 Hong Kong, een Britse kolonie met vier miljoen inwoners, heeft financieel heel wat over voor deze trainer, die wel be schikt over het „grote Westduitse voet- baldiploma”, afgegeven door Hennes Weisweiler. „Ik sta echt niet te dringen om naar Holland terug te komen. Finan cieel gezien helemaal niet. Waar krijg je zo’n salaris, een auto en een kast van een huis? Nergens toch? Ik vind het wel jammer dat je in je geboorteland niet zonder dat „stomme papiertje” mag trai nen. Toch zijn er voor mij mogelijkhe den. Deze week ga ik naar Zeist toe en als ik goed ben ingelicht verleent de KNVB dispensatie aan trainers die minimaal twee jaar bondscoach van een land zijn geweest. En dat is binnenkort met mij het geval”. 0-4 1-1 3-1 1-2 1-1 1-0 1 1 3 1 :-claim, en. Ook voor Guus Hiddink is er na de val van De Graafschap eigenlijk alleen maar sprake van NEC geweest. Vooral toen Jantje Peters rondkwam met AZ’67 en de formatie van trainer Hans Croon op zoek was naar een andere, spelbepalende middenvelder. Hiddink. „Men heeft mijn komst bij NEC vaak uitgelegd als een definitieve breuk met De Graafschap. Dat is niet zo. Ik heb nooit gezegd dat ik er niet meer wil spelen. Ik heb alleen 82* IJ 188,11 43* h 1181 38* 70* 1441 811 781 571 511 421 791 1431 1241 1091 321 1331 851 1831 651 82* 50,» 661 82,1 471 6671 50,1 55,1 811 631 32J 41* 134, 31J 54J 1081 70, «4J 2, 63$ 143; 154, 73, 197, 70, 57, 1721 147, 33; 156 86 87 66 •33, 111, 105 83* X 73 217, 33, 120, 126j 125* 68J 49 51 258, 490, 124, 100, 423, uintla. i P«r« Wat zal Oranje-coach Ernst Happel opkijken als hij in 1978 ontdekt dat een Nederlandse trainer met een ander nati onaal team gaat knokken om de wereld beker in Argentinië. Die oefenmeester is Frans van Balkom, ooit contractspeler bij Rapid JC en via omzwervingen in West-Duitsland, Australië en Japan nu zeer gewaardeerd en zwaar betaald (8000 gulden netto per maand) bondsco ach van Hong Kong. Of Oranje en Hong Kong inderdaad naar Zuid-Amerika af reizen, valt nog te bezien. Feit is wel dat een vaderlandse trainer zonder enig KNVB-diploma elders in de wereld voetbaltriomfen oogst en in eigen land zelfs geen amateurclub mag trainen. Na de wedstrijd van zaterdagavond tegen Leeds United, die door de Eindhovenaren met 3-1 werd verloren, een week voor het begin van de nieuwe competitie, blijkt het voor PSV toch niet zo’n slechte zaak te zijn om toch eens iets aan bijvoorbeeld het spitsprobleem te doen. Ook de Eindhovense verdediging kan overigens nog best wat aanvulling gebruiken. Want: zo’n schitterend stadi on kan maar moeilijk bedoeld zijn voor het middelmatige voetbal zoals dat zater dagavond werd geëtaleerd. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Philips Ontspannings Centrum werd zaterdagmiddag het gerenoveerde PSV-stadion officieel overgedragen aan het bestuur van de Eindhovense ëredivi- sievereniging. Voor deze overdracht wa ren naast alle belangengroeperingen uit het betaalde voetbal ook de besturen van de KNVB en de sectie betaald voet bal uitgenodigd. Met het in gebruik ne men van de nieuwe (kolomloze) hoofd tribune, waaraan zo’n 700 arbeiders bij na een jaar lang hebben gewerkt, is het PSV-stadion een van de modernste en best geoutilleerde stadions in Europa geworden. De capaciteit van het stadion in Eindhoven is overigens niet zo heel veel groter geworden: van 19.500 naar 27.000 overdekte en verwarmde plaat sen. Ben van Gelder: „Het is ook nooit onze bedoeling geweest een kolossaal stadion neer te zetten. Ons streven was Van Gelder: „Prominente voetballers wil- altijd een knus stadion met optimale len draag in dit stadion spelen voorzieningen voor het publiek.” 4-0 2-0 3-0 Van Balkom: „Je kan wel naar Holland komen met die prachtige verhalen over geld en zo, maar het is niet alles goud wat er blinkt. Wat dacht je wat het voor een bleke Hollander betekent om bij 35 gra den Celsius conditietraining te geven, en dat bij een luchtvochtigheid van 90! Je moet wel afzien voor die vele dollars. En dan de taal en de mentaliteit. Echt, als je weigert om je aan te passen kan je beter thuisblijven. Maar de prestaties, de waardering en de uitstekende betaling maken veel goed. Daar kom ik eerlijk 1 'voor uit”. Dat vertrouwen is bij Guus Hiddink al aanwezig. De Achterhoekse onderwijzer vindt dat NEC kwaliteit genoeg heeft, Hiddink heeft het zich niet gemakke- rnaar dat dat er door interne moeilijkhe- lijk gemaakt door uitgerekend voor NEC te kiezen, want de Zelhemmer moet één van Nederlands meest talent volle spelers doen vergeten. Hiddink'is daar niet bang voor. Hij zegt: „Ik durf die uitdaging best aan. Alleen is het niet reëel als mensen mij met Peters verge lijken. Elk mens is anders, speelt ook anders. Daarom laat ik mij het komend seizoen ook geen speeltrant opdringen. Ik speel bij NEC zoals ik dat ook bij De Graafschap deed”. Lijkt Guus Hiddink verzekerd van een plaats in het eerste, Willy Melchers zal moeten knokken voor die uitverkiezing. 4-2 2-1 3-3 HaarlemAjax FC TwenteUtrecht PSV—Vitesse SpartaNAC Den HaagFeyenoord NEC—Roda JC VW—GA Eagles AmsterdamTelstar AZ’67V olendam VlaardingenFortuna SC 0-0 0-1 Vko- De nationale jeugdkampioen Van Boeckel bleef op de eerste dag van de nationale tenniskampioenschappen gemakkelijk o- vereind. maar gezegd, dat ik zo veel mogelijk rendement uit mijn laatste voetbaljaren wil halen. Dat kun je zakelijkheid noe men, maar ook gezonde ambitie”. Frans van Balkom, die onlangs zijn vette contract met anderhalf jaar heeft verlengd, werkt uitsluitend met full-profs. „Allemaal Chinezen, tech nisch zeer begaafd, fysiek niet zo sterk omdat het allemaal kleine mannekes zijn. Maar ons nationaal elftal kan beslist concurreren met Europese topclubs. We hebben tegen Hertha BSC (0-0) en tegen Roda Ster Belgrado (2-2) gespeeld. Geor ge Kessler kwam naar me toe en compli menteerde mijn team. „Je hebt een knap elftal, Van Balkom”, zei hij bij zijn ver trek. Een opmerking van zo’n vakman is toch wel iets waard”. Toto nummer 33a: Ajax—AZ’67 FC UtrechtHaarlem VitesseTwente NAC—PSV FeyenoordSparta Roda JCDen Haag GA Eagles—NEC TelstarVW V olendamAmsterdam Helmond SportAmersfoort 0-2 3-1 EindhovenW ageningen Door de zondag-woensdag-zondag pro grammering is het voor de geregelde toto-deelnemer zaak deze keer twee for mulieren in te leveren. Een nieuw en onbekend seizoen staat voor de deur en met die gedachte zal het invullen van de eerste toto’s wel plaats vinden. De niet bekende krachtsverhoudingen en het ontbreken van resultaten, oefenwedstrij den uitgezonderd, zal terugvallen op de resultaten uit het verleden bettekenen, gecombineerd met de in de gedachte gevormde speelsterkte der clubs aan de hand van de transfers. Frans van Balkom, een goed gesoig neerde bijna-veertiger, is even overge wipt naar Limburg om zich te oriënteren op het Nederlandse voetbal. Dat Van Balkom in Azië als een keizer wordt gefêteerd, bewijzen de tientallen verha len in dag- en weekbladen. Met die knip sels loopt hij overigens niet te koop. „liet is natuurlijk wel aardig als je kan zeggen dat jer met vier andere landen bent over gebleven uit een groep van dertig die vechten voor een plaats in Argentinië. Van die landen (Australië, Koeweit, Iran, Hong Kong en Zuid-Korea) mag er eentje naar Zuid-Amerika. Ik blijf hopen op Argentinië, hoewel onze vooruitzichten niet al te best zijn na twee nederlagen”. lende omng 'eet u men’ lente- 1 1 3-3 3 1-8 0-0 2 0-0 2-0 1-1 Spektakulaire wedstrijden zijn er op beide toto’s in ruime mate te ontdekken, met als hoofdschotel AjaxAZ’67, maar dan dienen beide clubs wel eerst van Haarlem en Volendam te winnen en dat zal ook de nodige moeite kosten. Verder gaat Mansveld met zijn nieuwe club di- rekt in de slag tegen zijn vorige werkge ver en bij dit gebeuren zal het Zuider- park uitverkocht zijn. Telstar gaat naar zijn gebruikelijke moeilijke opponent FC Amsterdam en ontvangt woensdag FC VW als Haarlem de zware wedstrijd bij FC Utrecht tegemoet gaat. Geen progno ses in voorbeschouwingsvorm deze keer, maar uitsluitend de resultaten van de vorige drie seizoenen zullen u door deze moeilijke toto’s moeten leiden. Toto nummer 33 ’74-’75 ’75-’76 ’76-’77 tip 1-4 2-0 3 4-1 2-0 8-0 Hans Dorjee: „De sfeer die ik bij NAC heb aangetroffen is zonder meer ideaal". In feit is Bob Maaskant de man die het Bredase NAC de laatste twee jaar weer een volwaardige functie heeft gegeven in de eredivisie van het betaalde voetbal. Het dient evenwel gezegd, dat Maaskant in Breda in alle rust heeft kunnen wer ken. En dat is in het verleden wel eens anders geweest, toen bijvoorbeeld een trainer als Henk Wullems dagelijks in de totale Bredase chaos enige orde moest zien te scheppen. Wullems is daar nooit uitgekomen. Hij werd na enkele verloren wedstrijden prompt aan de kant gezet. Voor NAC was dat overigens wel het sein on intern de zaken eens en voorgoed op poten te zetten. De metamorfose van de Bredase eredivisieclub was de laatste twee seizoenen niet alleen op de ranglijst terug te vinden, maar ook in de woorden van Hans Dorjee, die simpelweg stelt: „De werksfeer bij NAC is zonder meer uniek. Daarnaast zijn alle zaken door het bestuur zodanig goed geregeld, dat ik de uitdaging met NAC zeker met het materiaal dat voorhanden is gerust aandurf”. Hoewel Hans Dorjee de kansen voor NAC op opnieuw een betere midden- (Van onze sportredactie; •S. 5r yw 1-0 3 1-0 1 2 1 1 1 3 3 1 1-1 1-1 1-0 2-2 0-1 3-1 3-1 W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11