Begin weigert met Palestijnen te onderhandelen over politieke koerswijziging BEGRAFENIS MAKARIOS zeer noodzakelijk Mevrouw Ponto Britse regering trotseert van IRA AMIN KRIJGT AMBASSADE IN KOPENHAGEN gevlucht dreigementen V akantiespreiding Tegenstrijdige uitspraken PLO op korte termijn buitenlands qelcl] ft Hf AGE BIJKAART Internationale arbeidsorganisatie ILO: HISTORISCH Staatsbezoek koningin Elizabeth aan Ulster gaat door TIJDBOM 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS DINSDAG 9 2 door Nico Scheepmaker de en ;koe Geen uitstel In helicopter i (Van onze redactie buitenland) PLAINS. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren in Plains nogmaals gezegd langs indirecte weg te hebben vernomen dat de Palestijnen nu bereid zijn het bestaansrecht van de staat Israel te erkennen. Dit punt was tot dusver de belangrijkste hinderpaal bij de pogingen de weg voor de vrede in het Midden-Oosten te effenen. „Ik geloof dat de zaken er nu beter voorstaan dan voorheen”, zei Carter. Hij onthulde dat de Verenigde Staten indirect contact hebben met de Palestijnen via Saoedi-Arabië, Syrië, Jordanië en Egypte over het probleem van de Palestijnse deelname aan de Geneefse vredesbespre kingen. roof ngen telijke ebben geëist, gezin, n vier lingen levers *ale ling g be- oege- door reven Coör- ediet. ildbe- ;ellin- ump- cerle- ilag raar- gang burg i ge- over erg jele- i de ■ere- irna n de die 1 (in irna itste alpi- rers, een neer De s, en g te voor (Van onze redacteur in Groot-Brittannië) LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland is in haar koninklijk jacht Brittannia onderweg naar haar meest omstreden staatsbezoek dat zij in haar 25 jaar op de Britse troon heeft afgelegd: Noord-Ierland, de door burgeroorlog verscheurde Britse provincie. Meer dan 32.000 militairen en politiemannen hebben morgen en donderdag de enerve rende taak het leven van de Britse vorstin te beschermen. Haar volgelingen in Noord-Ierland - en dat is de overgrote meerderheid - hebben festiviteiten en demonstraties georganiseerd, terwijl de min derheid, voornamelijk bestaande uit Ierse republikeinen, tegendemon- straties willen houden. ling ïurs >eld Front tegen Amin GENÈVE (UPI). Het feit dat zoveel mensen tegelijk op vakan tie gaan - dit jaar meer dan ooit - heeft geleid tot wantoestanden in toeristische industrie „bloedbaden” op de grote ver keerswegen. tnjfel K' BEGIN CARTER Als je de politietekenaar aan de hand van de columns van Age Bijkaart in Het Parool zou vragen een goedgelijkend por tret van deze auteur te maken, zou hij ongetwijfeld met een tekening komen die een frappante gelijkenis met Willem Fre- derik Hermans zou vertonen. Voeg daarbij dat De Bezige Bij binnenkort met een bundeling van alle columns van Age Bij kaart op de markt komt (dus ook de zwak ke afleveringen, die er tussen door zaten), dan lijdt het weinig twijfel meer dat we inderdaad met de Grohings-Parijse auteur te maken hebben. In zijn column van afgelopen zaterdag behandelt Age Bijkaart het probleem van de jonge, althans aankomende schrijvers die hun produkten aan gerenommeerde collega’s toe zenden met het verzoek om de bijgevoegde postzegel te gebruiken voor het terugsturen van de gedichten of verha len plus de mening van de geachte collega. Ik ken dat probleem in beperkte mate, en beken nu met enige deemoed dat ik nog steeds een paar van dergelijke verzoeken in de la heb liggen, die ik nog steeds niet beantwoord heb. Niet uit onwil, maar deels uit gebrek aan tijd, deels ook omdat het zo’n moeilijke klus is die je als een baanveger voor je uit blijft schuiven zo lang er nog andere dingen wachten die ook gedaan moeten worden. Meestal is het helemaal niet zo slecht wat je toegestuurd krijgt, maar meestal ook niet bijzonder genoeg om meteen al te publiceren. Veel eerste werken van later beroemde auteurs waren het aankijken ook niet waard, maar moesten toch geschreven worden om de weg vrij te maken voor de goede dingen die zij later zouden schrijven. En Age Bijkaart voegt daar aan toe: ,,’t Hierboven staande verhaal is histo risch. Ik vermeld geen namen, om de ijverige reclamemaker op andermans kos ten, niet alsnog te doen slagen in zijn euvele bedoelingen. Heeft u misschien Het Parool van 21 mei 1977 bewaard? De daar in geplaatste kolom van Guus Luyters zal u ervan overtuigen dat ik niets verzonnen heb”. Age Bijkaart oftewel Willem Frederik Hermans plaatste hiermee dus een soort tijdbom of booby-trap in zijn kolom: je hoefde die kolom van Guus Luyters van tweeëneenhalve maand geleden maar te achterhalen, of het zwavelzuur begon te druppelen en zou de bom tot ontploffing brengen. Ik heb dat natuurlijk niet kunnen laten. Luyters fulmineert tegen een inter view in de Volkskrant met een bekende schrijver, waarin deze zegt dat hij van revolutionair plotseling schrijver werd, en dat het in de literatuur om de waarheid gaat, want aan verhaaltjes hebben we niets. En dan komt het: „Willem Frederik Hermans ondermijnt in „Onder professo ren” op grove wijze de waarheid waar het de joden in de oorlog betreft. Hij behan delt ze smadelijk en trapt na. Toen ik het las werd ik er misselijk van”. Guus Luyters heeft naar aanleiding van deze uitlatingen „Onder professoren” er toen nog eens op nagevlooid, maar kon niets vinden, behalve een passage over de joodse psychiater Barend, die het vertikt had zich in de oorlog als jood te laten registreren, hoewel Dingelam hem dat aangeraden had. De kritiek sloeg dus ner gens op, en kon bovendien hooguit op de ideeën van een romanfiguur slaan! De geïnterviewde in de Volkskrant was Sal Santen. •Idza- epen. echt- •gend ve de n bij meer, t ver- i zo’n rsoor- l, dat heb- iljoen i buit- n. Zij n alle oeld. n de gaan stel- ver- Door de federale recherche*in Wiesba den is gisteren meegedeeld dat zij zaterdag met onbekende bestemming is vertrokken. Naar verluidt zou zij zich in de V.S. be vinden. Volgens een krant vertoeft zij bij fami lieleden in Los Angeles. De recherche heeft laten weten pas van mevrouw Pon- to’s vertrek te hebben vernomen toen zij het land al verlaten had. De Westduitse wet bevat geen bepalingen onder welke men in een geval als dit het heengaan van een belangrijke getuige kan beletten. Mevrouw Ponto en enige leden van haar personeel zijn de enigen die de moorde naars zouden kunnen identificeren. De Deense dagbladen hebben heftige kritiek geleverd op het besluit van de regering dat als een bom is ingeslagen in de Scandinavische lan den. „Wij willen geen di plomatieke banden met Idi Amin die in eigen land een bloedig schrik bewind uitoefent en die (Van onze redactie buitenland) Ook onthulde Begin dat Israel de dorpen van water voorziet en bezig is een pijplei ding aan te leggen. Voorts heeft Israel aangeboden scholen op te richten naast het Goede Hek bij de grens met Libanon. Niet alleen in Europa, maar ook in ande re delen van de wereld kan men in de toeristische industrie wantoestanden en een amateuristische aanpak waarnemen zou aarzelèn militair op te treden tegen landen die Oegandese ballingen herbergen die tegen zijn bewind samerispannen. operaties uitvoert op Libanees grondge bied. Hierbij steunt Israel de christelijke minderheid in hun strijd tegen de Palestij nen in Zuid-Libanon. Het is voor het eerst dat Israel officieel toegeeft betrokken te zijn bij de strijd in die tot een steeds grotere behoefte aan ruimte leiden. In West-Europa, aldus Ba- roncini, is het verzadigingspunt bij de va- kantiecentra in het hoogseizoen al bereikt of zelfs overschreden. Zou de huidige ont wikkeling zich voortzetten dan is er waar schijnlijk nog voor 1980 een extra recrea tieruimte nodig die zo groot is als de helft van Zwitserland. Baroncini meent dat vakantiespreiding op korte termijn dringend nóodzakelijk is evenals het vaststellen van normen tot behoud van het milieu. In de gespannen atmosfeer in Noord- lerland betekent dat vrijwel zeker bloedi ge onlusten. Bovendien heeft het Ierse Republikeinse Leger, beter bekend als de IRA, al wekenlang bedreigingen geuit te gen de Britse vorstin. Déze terroristische organisatie heeft de afgelopen weken met bomexplosies en schietpartijen haar af keuring geuit over dit koninklijk bezoek. Dit omdat zij de Britse koningin beschou wen als het symbool van wat in die kringen wordt genoemd „de Britse onderdrukking van het Ierse volk”. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn de Britse troepen in Noord-Ierland versterkt met 500 man, waarmee het totaal is geko men op 15.000 man. Ongeveer een kwart van de totale Britse landmacht. Hoewel de IRA geen rechtstreekse bedreigingen te gen het leven van koningin Elizabeth heeft gedaan, is wel duidelijk geworden dat deze illegale organisatie alles in het werk zal stellen het koninklijk bezoek te verstoren. Door de stringente veiligheidsmaatregelen zal de Noordierse bevolking de Britse vor stin nauwelijks of niet te zien krijgen. Vanaf haar jacht zal zij per helicopter naar het vasteland worden overgevlogen, om in een kasteeel, ver verwijderd van de gebruikelijke moeilijkheden, de diverse Libanon. Begin spreekt vandaag Vance, die al negen dagen op rondreis is door het Midden-Oosten. Hij heeft besprekingen gevoerd met de staatshoofden van Egypte, Syrië, Jordanië, Libanon en Saoedi-Ara bië. hoogwaardigheidsbekleders in het land te ontvangen. Vance zal ongetwijfeld de beleidswijzi ging van de Palestijnen met de Israëlische regering doorpraten en Israel alsnog be wegen met de Palestijnen om de tafel te gaan zitten in Genève. Vance blijft twee dagen in Israel. speriode. Op de foto: een vrouw barst in tranen uit bij het zien van de lijkkist buiten de kerk. US dollar: 2.37—2.47 Brits pond: 4.144.44 Belg, franc: 6.747.04 Duitse mark: 104.25107.25 Lire: 26.25—29.25 Escudo: 5.406.90 Can. dollar: 2.232.33 Franse franc: 48.5051.50 Zwitserse franc: 100.00103.00 Zweedse kroon: 54.2557.25 Noorse kroon: 44.7547.75 Deense kroon: 39.5042.50 Oost, schilling: 14.8115.11 Peseta: 2.753.05 Gr. drachme: 6.207.45 Finse mark: 59.0062.00 Joeg, dinar: 12.0014.25 het samenvalt met twee belangrijke en omstreden data op de Noordierse agenda. Vandaag is het precies zes jaar geleden dat de Britten internering invoerden in Noord- Ierland, het zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd opsluiten van mensen die van terroristische activiteiten werden ver dacht. Deze omstreden maatregel werd drie jaar later weer ingetrokken, maar de gevoelens hieromtrent in Noord-Ierland zijn nog steeds zeer gespannen. ;eval de te inois iling. n het een een nzit- wer- was niet in de BONN (ANP). Mevrouw Ines Ponto, de echtgenote van de vermoorde bankier Jürgen Ponto en een van de voornaamste getuigen van het misdrijf, heeft West- Duitsland verlaten omdat zij vreest het volgend slachtoffer te worden van de ter roristen. giste- l één ran- •s- en AMSTERDAM (ANP). Advieskoersen voor buitenlands bankpapier: Age Bijkaart vertelt verder dat „een mijner beste vrienden” (en dat is dan W. F. Hermans) een aantal jaren geleden een bedankbriefje had geschreven met een hartelijk aanmoedigend woord nadat hij van een hem totaal onbekende auteur een werkje vol droeve jeugdherinneringen ten geschenke had gekregen. Die onbekende schrijver schreef hem prompt terug dat hij zijn uitgever wilde voorstellen het welwil lende briefje te publiceren in een adver tentie, maar daar voelde Bijkaarts vriend niet zoveel voor. Dat zou hem echter inge peperd worden door de debutant. Ik ci teer: „Niet lang daarna spuide hij zijn wrok: de Grote Meester was een fascist, een racist, een reactionair, een leugenaar, een antisemiet, een man die romans schreef om door de Duitsers vervolgde joden een trap achterna te geven, enzo voorts, enzovoorts”. Dit is gisteren meegedeeld door Gian- Luigi Baroncini, hoofd van de afdeling hotelwezen en toerisme van de internatio nale arbeidsorganisatie (ILO). De toestand zal nog erger worden als de regeringen niet snel overgaan tot vakantiespreiding. Geschat is, aldus Baroncini, dat er dit jaar in de hele wereld 230 miljoen mensen in het buitenland met vakantie zullen gaan ofwel 10 percent meer dan in 1976. Nóg eens 900 miljoen zullen in hun eigen land vakantie houden. Volgens Baroncini onderstreept de maar steeds aanhoudende „hausse” in het toeristische verkeer de noodzaak van vakantiespreiding; dit om de vele dodelijke verkeersongelukken op de wegen en de verwoesting van het land- schap te helpen voorkomen. Palestijnse volk”. Dit zou, verklaarde men, de Palestijnen in de gelegenheid stellen akkoord te gaan met deelname aan de conferentie in Genève. Overigens, zo werd opgemerkt, is dit standpunt van de PLO niet nieuw. Het zou reeds van begin dit jaar dateren. President Carter zei verder in zijn ge sprek met journalisten in zijn geboorte plaats Plains: „Als de Palestijnen zouden zeggen: we erkennen 242 in haar geheel, maar we vinden dat de Palestijnen een andere status hebben dan alleen maar die van vluchtelingen (waarover de resolutie spreekt), dan is dat wat ons betreft okay”. Gevraagd naar de kansen voor een nieuwe ronde van de Geneefse vredescon ferentie in oktober, zei Carter: „Die zijn i ongeveer nog dezelfde. Het grootste obsta kel is of de Palestijnen zullen meedoen. Ons standpunt is nog steeds dat we geen j rechtstreeks overleg met de Palestijnen voeren zolang zij Israels bestaansrecht niet erkennen”. 1 col- jp de ■uien, rordt ielex- eder- liefst aar is lende eens inisa- iljard izich i i jaar Zonder ernaar te verwijzen, verklaarde de Israëlische premier Begin gisteren in het parlement nogmaals dat Israel niet van plan is om met de PLO, de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, over vrede in het Midden-Oosten te praten. „We kunnen niet met hen om te tafel gaan zitten om te onderhandelen over onze eigen uitroei ing”, aldus premier Begin. In zijn toe spraak verweet Begin de PLO een organi satie te zijn die „streeft naar volksmoord”. Een woordvoerder van de PLO in Bei roet ontkende echter dat de organisatie een belangrijke politieke koerswijziging heeft gemaakt. „We zijn niet bereid ons standpunt inzake 242 te veranderen en wij zijn niet bereid Israel te erkennen”, aldus de woordvoerder, hoofd van het Verenig de Informatiebureau van de PLO. Hij be schuldigde de VS ervan de PLO te willen I isoleren en haar deelneming aan de Ge- noofeA HoerïT'olrin a tc* v.nnrVnmpr ievig t een van NICOSIA (ANP). Tienduizenden Grieks-Cyprioten en officiële gasten onder wie staatssecretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken hebben gisteren de begrafenis van president/aartsbisschop Makarios bijgewoond. De plechtigheden waren begonnen met een rouwdienst in de Grieks-orthodoxe kerk van Maria-Bood- schap in de Cyprische hoofdstad. Het stof felijk overschot van Makarios werd later van Nicosia overgebracht naar een plek hoog in de bergen van Troodos, door Ma karios zelf uitgekozen tijdens zijn ambt- Politie verwondt drie Afrikanen JOHANNESBURG (Reuter). Giste ren zijn in de zwarte woongemeenschap Soweto bij Johannesburg drie Afrikanen gewond door schoten van de politie. Er werden er volgens haar mededeling 12 mensen gearresteerd. Na een rustig week einde greep de politie gisterochtend in toen jeugdige Afrikanen bij de vakschool in Dube in het midden van Soweto scholie ren verhinderden de school in te gaan. De politie vuurde drie schoten af waarbij drie Afrikanen werden gewond. In Loesaka zijn tegen standers van Amin die er in zijn geslaagd naar het buitenland te vluchten in het geheim bijeengeko men om een front op te richten tegen het regime van Amin. Doel is, zo be richtte het dagblad Stan dard uit Nairobi, de val van Amin te bevorderen. De besprekingen in Loe saka, waaraan Oegande se ballingen uit de VS, Engeland en Zambia deelnemen, zouden tot vandaag duren. Onder hen zijn voormalige am bassadeurs en ministers, zoals Paul Mwanga en Semei Nyamzi. Beiden zijn naar Engeland ge vlucht. De besprekingen worden in het geheim ge houden omdat Amin ge dreigd heeft dat hij niet maling heeft aan men senrechten”, aldus de Deense bladen. Een andere belangrijke verklaring kwam van premier Begin. Aan de voor avond van het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Vance, onthulde Be gin gisteren dat Israel militaire hulp ver leent aan de christenen in Liba .on in hun strijd tegen de Palestijnen. „Wij helpen ze militair. Dat is geen geheim en moet ook geen geheim zijn. De publieke opinie in de VS en in de christelijke wereld behoren dit te weten. Zonder onze militaire steun zou de christelijke minderheid reeds lang vol ledig zijn uitgeroeid. Wanneer de christe lijke dorpen onder vuur worden genomen, schieten wij terug en dan wordt het rustig. Ook .in de toekomst zullen we hulp blijven verlenen”, verklaarde Begin. Het is voor het eerst dat koningin Eliza beth per helicopter zal reizen. Helicopters worden normaal gesproken te gevaarlijk geacht voor leden van de Britse koninklij ke familie. Maar het gevaar is dit keer afgewogen tegen de risico’s van het reizen per vliegtuig of auto in Noord-Ierland. De helicopter is een tweemotorige machine van de Britse marine, die kennelijk net veilig genoeg wordt geacht voor de koninklijke „lading”. Politie- en legerleiding zijn al maanden bezig met de voorbereidingen voor dit staatsbezoek, dat een onderdeel vormt van het reisprogramma door het gehele land in verband met het 25-jarig regeringsjubi leum van de Britse vorstin. Om hun zorgen nog te vergroten, stond koningin Elizabeth erop dat haar beide jongste zoons, respec tievelijk 17 en 13 jaar oud, mee moesten op deze omstreden reis. Anti-monarchistische kringen in Noord-Ierland noemen het ko ninklijk bezoek een „provocatie”, omdat KOPENHAGEN. Denemarken heeft na lang aarzelen Oeganda toestemming gegeven een diplomatieke verte genwoordiging te ope nen in Kopenhagen. De nieuwe ambassadeur heet James Baga, een naam die nog niet eerder is gehoord bij het diplo matieke korps. Hij heeft van Idi Amin de op dracht gekregen om de „goede naam van Oegan da in de Scandinavische landen te beschermen”. Maar, zo zei Begin, ze durven niet al hun kinderen tegelijk in een autobus daarheen te vervoeren. Het is al lang bekend dat Israel militair betrokken is bij de gevech ten in Libanon en al zo’n half jaar militaire In de afgelopen jaren hebben republi keinse terroristen, die onafhankelijkheid van Engeland willen en hereniging met de Republiek Ierland, deze dag gebruikt voor bloedige represailles. Vrijdag 12 augustus is de grote dag voor de protestantse meer derheid in Noord-Ierland. Zij herdenken dan hun zogenaamde „Battle of the Boy ne”, een drie eeuwen oude veldslag die de protestantse Britten voorgoed aan de macht bracht in het roomskatholieke Ier land. Die herdenking gaat ook gepaard met massale optochten en festiviteiten, die door de roomskatholieke minderheid in i Ulster niet worden geapprecieerd. De Britse regering heeft geweigerd het staatsbezoek van de koningin af te zeggen of uit te stellen, omdat dat een enorme overwinning voor de IRA zou zijn op het gebied van de propaganda. De risico’s zijn enorm, maar als Groot-Brittannië inder daad meent wat haar officiële beleid is - Ulster is een integraal onderdeel van het koninkrijk - dan is er geen andere uitweg dan de vorstin van geheel Groot-Brittan nië ter gelegenheid van haar troonjubi- leum een bezoek aan' het geteisterde Noord-Ierland te laten brengen. Radio Oeganda heeft gisteren gezegd dat een aantal nieuwe militaire vliegtuigen uit de Sovjet unie in Oeganda is aan gekomen en dat presi dent Amin op het vliegveld van Entebbe zijn blijdschap daarover heeft laten blijken. Hij noemde het een voor beeld van samenwerking met de Sovjet-Unie dat de bestaande betrekkin gen tussen beide landen versterkt. Oeganda heeft al Mig-17 en Mig-21 straaljagers. Op het vliegveld zei Amin tegen officieren dat zij bereid moeten zijn voor een „on mogelijke zelfmoordmis- sie” in de nabije toe komst, aldus radio Oeganda. neefse bespreking te voorkomen. Maar de PLO in Cairo bevestigde wel de koerswijziging. De PLO is bereid de reso lutie te erkennen als de tekst melding zou maken van de „nationale rechten van het ende

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3