DOOR DROGE ZOMER ONVERWACHT VEEL WATER VERKOCHT GgWgsjfyg ft willen steun van de provincie HC BOUW keukenverbouwing - open haarden - betimmeringen - dakkapellen - badkamers - re paraties - onderhoud. DE KLANTEN VAN PWN In september 140.000 jongeren zonder baan llp' Por A W*' - i&wfcjni. BsgHvi' s r Fauna oper Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót Filtratie Haarlems raadslid stelt vragen over kwestie Westerduin Ijsselmeer 10 11 IJMOND 19 7 7 AUGUSTUS 1 1 DONDERDAG B y HAARLEM. De besturen van de gezamenlijke Noordhollandse gewesten hebben een nota ge schreven over de „Mogelijkheden tot bevordering van de verdere ontwikkeling van de gewesten door de provincie”. Daarin wordt gesteld, dat de provincie Noord- Holland zeer positief denkt over het bestaan van de gewesten. De gewestbesturen bepleiten, dat zij meer betrokken worden bij de tot standkoming van regionale zaken en willen zo mogelijk taken van de provincie overnemen. Ook wordt om financiële ondersteuning ge vraagd. 1ST ihoud: -• Wij verzorgen ook uw tekenin gen, bouwaanvragen, subsidie aanvragen, adviezen e.d. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Wanneer een deel van de werkende jongeren hun baan delen met werkloze leef tijdgenoten, kan de jeugdwerk loosheid volgens Werkende Jeugd CNV district Noord-Holland tijde lijk worden opgelost. Zij wil een experiment met duo-banen om te kunnen nagaan of de sociaal na delige gevolgen van de jeugd werkloosheid kunnen worden verminderd. In dit verband zijn in een nota verschillende modellen aangegeven op welke wijze dit plan zou kunnen worden gereali seerd. CNV-WJ wijst er op dat van de 420.000 jongeren die een baan zouden moeten hebben er mo menteel 90.000 werkloos zijn. HAARLEM. Door de lange dro ge zomer vorig jaar heeft het pro vinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland in 1976 negen pro cent meer drinkwater verkocht dan was verwacht. De toename wordt in zijn geheel toegeschre ven aan het kleinverbruik door particulieren. Een en ander had tot gevolg dat een exploitatie- overschot ontstond van bijna twee miljoen gulden. JULIANAKADE 4 IJMUIDEN naast Huider Keukens l Tel. (02550)-22756» PWN maakt 2 miljoen winst ■w trekt. mr-Hn (ADVERTENTIE) Duo-banen volgens CNV oplossing voor stijgende jeugdwerkloosheid •OTEN— er i als u goed en De onverwachte winst is in een fonds gestopt voor de financiering van water bouwkundige werken, die de drinkwater voorziening na 1980 veilig moeten stellen, h opdracht van de nv Watertransport- naatschappij Rijn Kennemerland (50 pro vent provincie, 50 procent gemeente Am- iterdam) bouwt het PWN in Enkhuizen jen fabriek voor de winning van aangezui- rerd water uit het Ijsselmeer. Om te voor tomen dat bij ingebruikneming ongebrui kelijk grote tariefsverhogingen noodzake- ijk zullen zijn, wordt nu al geld opzij 'elegd. Het water voor de kop van Noord-Hol- lland, dat in kelders te Hoorn ligt opgesla gen, moest met aan het duingebied ont trokken water worden vermengd om het voor gebruik geschikt te maken. De laatste vier maanden van het jaar werd dit duin water via een pompstation vanuit Bergen naar Hoorn getransporteerd. Het PWN zou willen zien dat door beheersmaatregelen het chloridegehalte in het Ijsselmeer „nu het in de drinkwatervoorziening een be- langrijker functie gaat vervullen” omlaag wordt gebracht. vangcentrum voor ex-psychiatrisch pa tiënten in Wijk aan Zee. Evers stelt, dat inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland Engelhard plaatsingen in Westerduin zoveel mogelijk voorkomt, omdat er problemen zijn gerezen over wie beslist over plaatsingen. Onder de dieren werd minder schade aangericht. De fazantenstand veranderde niet merkbaar. Bijvoedering was door de weersomstandigheden en het voldoende aanwezig zijn van natuurlijk voedsel niet nodig. Het bezoek aan het duingebied liep vorig jaar terug. Het te mooie weer krijgt ook hier de schuld. gaan werken. Zoiets is alleen te realiseren wanneer een nieuwe arbeidsplaats be schikbaar komt. In deze gevallen zouden de uitkeringen van de bedrijfsvereniging en sociale dienst via de werkgever kunnen lopen. Het is ook mogelijk dat de twee werknemers hun aanvullende uitkering rechtstreeks blijven ontvangen van de ge meente en of bedrijfsvereniging. Werken de Jongeren CNV wijst er op dat de om- Het stuk van de gewestbesturen komt op donderdag 18 augustus ter sprake in de vergadering van de Statencommissie „Ge meentelijke indeling en nieuwe bestuurs vormen”. Het gaat dan om een eerste be spreking van de nota. In een later stadium komt het stuk opnieuw aan de orde in de commissie, als de zienswijze daarop van de gewest- en bestuursraden bekend is. De provincie Noord-Holland staat voor wat de bestuurs(re)organisatie betreft een vier lagen-model voor. Naast het uitgangs punt van de behoefte aan een grootschalig tussenliggend (intermediair) bestuur, staat de provincie op het standpunt, dat gewest- vorming in Noord-Holland dringend nodig is. In de ogen van Gedeputeerde Staten hebben de gemeentebesturen met de vor ming van de gewesten getracht een ant woord te geven op de problemen, waarmee de schaalvergroting hen confronteerde, al dus de nota. De provincie hoopt ook, dat de rijksoverheid, als aanhanger van hét plan tot vorming van provincies-nieuwe- stijl, het mogelijk zal blijven maken, dat de gewesten blijven functioneren, zo wordt in het stuk gesteld. In de vergelijking met dit principieel positieve standpunt biedt de praktijk meer dan eens het beeld van tegenstrijdigheden, aldus de nota. „De Provincie lijkt met betrekking tot de haar geboden mogelijk heden om aan eigen inzichten een prakti sche uitwerking te geven, niet altijd even consequent op te treden”. Wanneer het gewest gebruik zou kunnen maken van de deskundigheid van de pro vinciale Economisch-Technologische Dienst, zou een gewest opneming van een bestemming van bijvoorbeeld „industrie” ter verbetering van de werkgelegenheid in de betreffende regio, uiteindelijk in een provinciaal streekplan kunnen bepleiten. De provincie zou voorts de uitvoering of gedeeltelijke uitvoering van de wet op de luchtverontreiniging, de wet verontreining oppervlaktewateren en de wet verwijde ring afvalstoffen aan de gewesten kunnen delegeren. In elk geval zouden de gewesten bij de vergunningverlening moeten wor den betrokken, zo wordt in de nota onder meer gesteld. Verder zou het gewest goede diensten kunnen verrichten bij regionale brandweer-organisatie en rampenbestrij ding. In het stuk wordt er nog op gewezen dat de gewestvorming in Noord-Holland in verschillende fasen verkeert (in sommige regio’s is men er al ver mee gevorderd, in andere staat men nog aan het begin). Ook bestaan er verschillen in doelstellingen en de manier van taakvervulling. Een be stuurlijke regeling van de verhouding tus sen de provincie en de gewesten zou in fasen moeten worden ingevoerd. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 'baar n. Het duingebied blijft voor infiltratie van water van onschatbare waarde voor het PWN. d.dus ht. 'ei nden. i- Kon het gehele jaar aan de behoefte worden voldaan, anders was het met de kwaliteit van het water aan de bron. Het Iwater uit het Lekkanaal en Ijsselmeer bevatte voor drinkwater veel te veel chlori- jde. Door infiltratie in het duinmasief kon een afvlakking van het chloridegehalte tot een aanvaardbaar niveau worden bereikt. Waarmee de onvervangbare waarde van duinfiltratie opnieuw werd aangetoond. crasvast* ij. n een l van J zal het idee van Werkende Jeugd CNV dan ook niet realiseerbaar zijn meent hij. Het plan zou in ieder geval met de bedrijfsver- enigingen doorgesproken kunnen worden. (ADVERTENTIE) verlichten gedurende de tijd dat de jonge ren bij het arbeidsbureau staan inge schreven. Werkende Jeugd CNV keurt voorts het voornemen van sommige werkgevers over te gaan tot ontkoppeling van de leer- en arbeidsovereenkomst ten sterkste af. Daardoor vervalt namelijk het recht voor jongeren op het wettelijk minumum jeugd loon. Voorgesteld wordt per bedrijfstak een egalisatiefonds in het leven te roepen, waarin ook de overheid zou moeten deel nemen. Hiermee wordt voorkomen dat de kosten eenzijdig worden gedragen door ondernemingen met een eigen bedrijfsop leiding, terwijl ook andere bedrijven daar van profiteren. Afgezien van de financiële consequen ties die de werkloosheid met zich mee brengt, zijn de sociale gevolgen van veel ernstiger aard aldus Werkende Jongeren CNV. Het gevoel nutteloos, overbodig en machteloos te zijn bijvoorbeeld. De school verlater mist als werkloze de kans een opleiding (leerlingwezen, bedrijfsoplei ding) te volgen, terwijl anderen door ont slag zo’n opleiding ongewild moeten afbre ken. Het is niet ondenkbaar dat de werklo ze, vooral als het te lang duurt, de motiva tie verliest om in het arbeidsproces ingezet te worden en om deze reden ook steeds moeilijker door zijn omgeving wordt geac cepteerd. Voor de werkloze ontbreekt tenslotte ook vaak de mogelijkheid de „vrije” tijd zinvol te besteden. Er wordt daarbij op gewezen dat de problemen zich niet beperken tot individuele jeugdige werkloze, maar zich uitstrekken tot de gehele samenleving. Niets is immers zo funest voor een samenleving, aldus het CNV, dan te ontdekken dat de schoolverla ters zijn opgeleid tot werkloosheid. Daar om moet hoge prioriteit worden gegeven HAARLEM. Het provinciaal wa terleidingbedrijf van Noord Holland verkoopt drinkwater aan alle bewoners boven het Noordzee-kanaal, in het Gooi en in de Haarlemmermeer. Ook Benne- broek, Vogelenzang en Haarlemmer- liede/Spaarnwoude zijn klanten van het PWN. Het verbruik in het eigen distributiegebied bedroeg yorig jaar ruim zestig miljoen kubieke meter wa ter. De hoeveelheid rivierwater welke van de WRK werd afgenomen bedroeg twintig miljoen kubieke meter. Uit An- dijk kwam nog eens twee miljoen ku bieke meter IJsselmeerwater. Al het water is geïnfiltreerd in het duingebied. van deze werkende jongeren niet al te zeer mag worden aangetast. Werkende Jonge ren CNV heeft als voorwaarden aan de „regeling duo-banen” gesteld, dat de deel nemers niet ouder dan 23 jaar mogen zijn, zij minstens drie maanden als werkzoe kenden bij het arbeidsbureau staan inge schreven en dat de bemiddeling moet ge schieden via de arbeidsbureaus. Verder mag de regeling niet dwingend worden voorgeschreven aan werknemers en werk gevers; op basis van vrijwilligheid dus. De regeling moet een tijdelijk karakter heb ben. Tenslotte is het wenselijk, dat ten 'behoeve van de duo-banen de leeftijden, opleidingen en ervaringen van de twee deelnemers zoveel mogelijk op elkaar wor den afgestemd. In het voorstel zijn verschillende voor beelden aangegeven. Bijvoorbeeld van iemand die vijf dagen per week werkt en tweehonderd gulden netto verdient. Deze besluit samen te werken met een werkloze die een uitkering van honderdzestig gul den netto per week ontvangt. Beiden gaan halve dagen werken en ontvangen elk hon derd gulden van de werkgever en een aanvullende uitkering van tachtig gulden. In de vrije tijd kan de één een cursus steno gaan volgen en de andere een havo. Een andere samenwerking is mogelijk van twee werklozen die beiden halve dagen De nota doet een aantal suggesties met betrekking tot decentralisatie van provin ciale taken. De gewestelijke besturen zien voor de gewesten behalve algemeen be stuurlijke zaken, taken weggelegd op het gebied van de ruimtelijke ordening, volks huisvesting en verkeer, werkgelegenheid, milieu, brandweer en rampenbestrijding, gezondheidszorg en sociaal-culturele voor zieningen, financiële goedkeuring en sub sidieverlening. In de ruimtelijke ordening zou de pro vincie, die een voorstander is van een globaler provinciaal streekplan, haar plannen kunnen laten vervangen, dan wel voorbereiden, door een gewestelijke struc tuurschets of een gewestelijk structuur plan. Bij de vaststelling van bestemmings plannen zou het gewest van dienst kunnen zijn met betrekking tot de behandeling van bezwaarschriften. Daarnaast zou het ge westelijk bestuur kunnen worden betrok ken bij het opstellen van verdeelplannen Ondanks het droge jaar was de groei van het naaldhout in het waterleidinggebied (5043.63.06 hectare, waarvan 1630.13.35 bos) gunstig. Het loofhout had meer te lijden. Enkele soorten lieten in het najaar vroeger dan normaal hun blad vallen. De lange periode van droogte met hoge tem peraturen en ongunstig verdeelde te gerin ge neerslag waren zeer nadelig voor de ontwikkeling van de duinflora. Vele ter- reingedeelten verdorden. voor het woonruimtebeleid en gemeente lijke maatregelen gebaseerd op de we genwet. Wanneer de provincie bepaalde taken aan de gewesten zou delegeren, zouden de gewesten daarvoor ook de financiële mid delen moeten krijgen van de provincie. De door het rijk voor de uitvoering van be paalde wettelijke taken beschikbare gel den zouden via de provincies bij de gewes ten terecht kunnen komen. In de nota wordt vastgesteld, dat de provincie niet voelt voor subsidiëring van gewesten. GS vinden dat dat een rijkstaak is. De gewest besturen vragen zich in de nota af, of de provincie toch niet behoort bij te dragen in algemeenbestuurlijke kosten, zoals be- stuurs-, personeels- en huisvestingskosten, wanneer de provincie inderdaad een aan tal provinciale taken aan de gewesten zou delegeren. In de nota wordt voorgesteld op de provinciebegroting voor 1978 een pro- memoriepost op te nemen, ten teken van provinciale erkenning van de gewesten. - De gewesten hebben daar meer aan, dan aan verklaringen van gelijke strekking, aldus de nota. aan de oplossing van de jeugdwerkloos heid. Die oplossing zou kunnen zijn het creë ren van tijdelijke arbeidsplaatsen. Omdat volledige werkgelegenheid niet haalbaar is, moet de beschikbare arbeid voor jonge ren worden herverdeeld. In de praktijk betekent dit dat werkende jongeren een deel van hun werkzaamheden moeten af staan aan werkloze leeftijdgenoten. Daar bij dient voorop te staan, dat het inkomen - vang van de loonsom voor werkgever en de uitkeringen van de instellingen in de nieuwe situatie gelijk blijven. De voorgestelde regelingen kunnen ook op schoolverlaters van toepassing zijn,, maar het probleem daarbij is dat zij slechts in aanmerking komen voor een RWW-uitkering, die beduidend lager is dan de WW- en WWV-uitkering. Bij toepas sing van de CNV-regeling zou deze RWW- uitkering dan ook moeten worden opge trokken tot minimaal WWV-niveau. Mocht het voorstel voor de duo-banen weerklank vinden, dan is het de bedoeling dat werklo ze jongeren, zij die een deel van hun werk willen afstaan en geïnteresseerde werkge vers in overleg treden met de arbeidsbu reaus. De heer J. Woltjer, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau verduidelijkte dat de uitvoering van dit plan van Werken de Jongeren CNV nog wel wat voeten in de aarde zal hebben. Duo-banen zijn in ver schillende bedrijven al in gebruik, bijvoor beeld in winkelbedrijven en in de textielin dustrie. Het CNV wil echter dat werkende jongeren een deel van hun baan beschik baar stallen en voor de niet gewerkte uren een aanvullende uitkering krijgen. Vol gens de heer Woltjer komt dat neer op vrijwijlig ontslag voor een deel van de werkzaamheden en een dergelijk ontslag geeft geen recht op uitkering. Voorlopig De WRK haalt voor de drinkwatervoor- iening nu al water uit het Lekkanaal. Dat al op de lange duur niet voldoende zijn. Zandaar het bedrijf bij het Ijsselmeer in Snkhuizen. Die waterwinfabriek krijgt ■en maximumcapaciteit van 110 miljoen tubieke meter per jaar. De eerste jaren vordt niet meer dan de helft daarvan )enut. Via pijpleidingen, die nu al worden langelegd, komt het water naar Castri- lum. Daar wordt het aangezuiverde IJssel- neerwater, dat dan nog niet drinkbaar is, jeïnfiltreerd in de duinen en voor con sumptie geschikt gemaakt. Volgens een schatting van de ministers Boersma en Van Kemenade komen daar deze maand nog vijftigduizend schoolver laters bij die niet aan de slag kunnen. Het totale aantal zal daardoor stijgen tot 140.000 ofwel 30 percent van de Neder landse jongeren. In Haarlem bedraagt het aantal 'momenteel honderd en in Noord- Holland zesduizend. Daar komen dan de schoolverlaters nog bij. Het CNV-WJ wil verder dat de ruimte voor werkloze jonge ren wordt vergroot om werk te doen dat tot nu toé niet gedaan werd. Het creëren van banen dus, waarbij de nadruk valt op sociaal-culturele functies. Dergelijke werkzaamheden zouden erkend moeten worden als een middel om de sociaal nade lige gevolgen van de jeugdwerkloosheid te In 1975 werd in Castricum achthondera milimeter regen gemeten. Vorig jaar was dat 175 milimeter minder. Die cijfers illus treren de droge zomer. De beperkte moge lijkheden in de aan voer van rivierwater, de noodzaak om duinwater in Hoorn bij te mengen en het hoge verbruik op warme zomerdagen hebben in 1976 geleid tot een hoger verbruik van duinwater dan de laat ste jaren gebruikelijk was. De onttrokken hoeveelheid heeft echter nauwelijks tot intering van de aanwezige voorraad geleid. De tarieven voor waterlevering werden vorig jaar met 16 procent verhoogd. Hoe- ““"""*wel de toename van verkocht drinkwater een forse winst opleverde moet, zo verze- kert een woordvoerder van het PWN, zo’n {overschot niet worden misverstaan. Een voortdurende stijging van het waterver bruik zou extra voorzieningen en dus in- gvesteringen met zich meebrengen, die het irodukt uiteindelijk toch weer duurder laken. Het financiële voordeel wordt in *WN kringen beschouwd als een inciden tele meevaller, waar de consument werder dets van zal merken. Ondanks de extra ■raag naar drinkwater is de levering geen loment in gevaar gekomen. Evers vraagt het college of het zich aan de richtlijnen van de inspecteur te houden heeft, waar het gaat om financiële mede werking bij huisvesting van Haarlemmers. Zo niet, dan wil Evers weten of het college bereid is in voorkomende gevallen mee te werken aan plaatsing van Haarlemmers in Westerduin. Voorts wil Evers weten of het college „bereid is alles in het werk te stellen, opdat het tehuis Westerduin spoedig normaal van start kan gaan”. „Zo ja, welke stappen, denkt het college dan te nemen”, voegt hij' eraan toe. Diepgewortelde planten als de dauw- braam bleken het best tegen de barre omstandigheden bestand. Voor de orchi- deën was het een zeer slecht jaar. De bloei van heide was matig. Een trouwe gast in Bergen, het heidehaantje, liet verstek gaan. In september heeft veel duinflora zich weer hersteld. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het Haarlemse gemeen teraadslid Ben Evers (PSP) heeft het col lege van burgemeester en wethouders schriftelijke vragen gesteld over de kwes- gl'. tie Westerduin, de stichting van een op-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11