Brigitha in EK niet op Happel wil Brox en voor w.k Laseroms Kerkum weg uit top bij Feyenoord vlinderslag r J Zwartkruis tijdelijk terug Bondscoach Sitters heeft het moeilijk Dalglish voor 1,4 miljoen IN Otto weer bij FC Amsterdam naar Liverpool Britse spits bij Feyenoord z -1 1 17 SPORT 19 7 7 AUGUSTUS DONDERDAG 1 1 Door Piet Teeling Interim-bondscoach mimimiiiiiiiiiiiiiurnmumimmmmmmiimimi HUUB VAN BOECKEL WIPTE JAN HORDIJK 141, I i Zwemcoach Bert Sitters: „kijken hoe ver we bij andere naties achterliggen" Brox: hechte band met Happel ZWEMMEN TEGEN DE STROOM IN Tenslotte, daar was het trainingskamp in Zweden voor, waar nu bijna veertien dagen van om zijn. 67 30 30 14 pe voorbereiding van de Daviscup- teams. Beide zaken werden eenvou digweg op de lange baan gesch oven. Sitters wil internationaal bij blijven.' de weg van Montreal doorzetten, waar Enith Brigitha een bronzen medaille wegkaapte. Juist voor hem vormen deze Europese kampioenschappen in Zweden - een ge béuren dat voor de veertiende maal plaats vindt - een uitdaging. „Om te zien hoe ver we nu eigenlijk wel bij de andere naties achterliggen”, zegt Sitters. Sitters wil zich niet vastleggen op het aantal medailles dat zijn pupillen in Zwe den, tijdens dit Europees kampioenschap zullen gaan behalen. Een keer eerder heeft hij die fout gemaakt, vlak voor de Europe se titelstrijd in Wenen, vier jaar geleden. Toen voorspelde hij dat zijn pupillen met tien medailles uit Wenen zouden terugke ren. Het werden er slechts vijf: twee zilve ren en drie bronzen. Sitters hield destijds te veèl rekening met de prestaties van zijn eigen zwemmers en zwemsters, en verloor de ontwikkeling in landen als de DDR en Hongarije uit het oog. zijnde insubordinatie. De haastige aankondiging van voorzitter Coert Beek een datum voor een gemeen schappelijke vergadering te bepa len was voldoende de opstand de kop in te drukken. „We zullen deze week de agenda’s trekken om eens te kijken wanneer we bijeen kunnen komen”, deelde Beek in zijn goed heid mede. Daar zullen we voorlo pig genoegen mee nemen”, reageer de drs. A. C. Reidt, IC-voorzitter op zijn beurt. Tussen de bedrijven door werd ook nog getennist om de nationale titels. Het venijn zat woensdag in de staart. In de laatste enkelspel- partij van de dag verdween de der de geplaatste speler bij de heren. voor de Europese kampioenschappen in de Oostenrijkse hoofdstad. Er is dit keer nauwlettend gevolgd tot welke prestaties bijvoorbeeld de Oostduitse meisjes kwa men tijdens de internationale wedstrijden. We hebben een belangrijke ervaring opge- daah, door directe confrontaties met die Oostduitse meisjes aan te gaan, zoals van de winter in Bremen en later dit jaar in Turijn. Op grond van de resultaten tijdens de Nederlandse kampioenschappen, am per drie weken geleden in Amersfoort, mogen we de toekomst dan ook optimis tisch tegemoet zien, gezien de krachtsver schillen tussen Oost en West”. Sitters’ aanpak is niet nieuw. Tenslotte is het Nederlandse zwemmen stellig nog geen moderne vorm van slavernij. De vol gelingen van bondscoach Sitters spende ren relatief zo weinig tijd in de nauwelijks beschikbare bassins, dat de opmerkelijke vorderingen van de bovenlaag, in casu de damesploeg die voor Zweden is aangewe zen, Vooral terug te voeren zijn op natuur- De 28-jarige titelhouder in 1972 en 1973 moest na een marathonpar- tij de eer laten aan de elf jaar jonge re Huub van Boeckel: 3-6, 6-3, 5-7, 6- 1, 8-6. In de tweede set verspeelde de jeugdkampioen uit Den Haag een voorsprong van 3-0. Lange tijd ging de strijd in de vijfde set gelijk op. Beide spelers maakten ongeveer een even groot aantal fouten. Pas toen Van Boeckel met 5-6 achter kwam te staan ging hij gevarieerder spelen. Hij dwong Hördijk tot loop- Na Hemmes (wegens blessure te ruggetrokken) en Don (nederlaag tegen Lapre) op maandag zag nu de als derde gerangschikte Jan Hor dijk een streep door zijn naam gehaald. Een uitspraak die terugvoert naar de plannen die de trainingscoördinator van de zwembond na de Europese kampioen schappen in Wenen bij de zwembond heeft ingediend. Toen pleitte Sitters voor meer gelegenheid om te zwemmen en te trainen. In feite zou iedere baddirectie in Neder land de plaatselijke top in de gelegenheid moeten stellen om iedere morgen tussen vijf en zeven uur te trainen. Vier jaar later blijkt dat het pleidooi van Sitters weinig zoden aan de dijk heeft gezet. Carrièrevor- ming - zonder topsport - staat in ons land nog altijd voorop bij het dameszwemmen. Een uurtje in de ochtenduren en een uurtje ’s middags moeten in de ogen van de mees te coryfeeën voldoende zijn om tot de top te behoren. De Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschappen is klaar. Vijf jaar staat Sitters nu aan het hoofd van die ploeg, als trainingscoördinator van de KNZB belast met de technische' uitvoering van de top sport. Sitters: „In die vijf jaar zijn we trainingstechnisch aanzienlijk vooruitge gaan. We hebben geleerd hoe de sport in Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie wordt bedreven en hoe wij met onze beperkte middelen die prestaties proberen te eve naren. Het gat tussen de toonaangevende naties blijkt echter nog steeds aanzienlijk te zijn. Bij het dameszwemmen mogen we het met de kruimels doen, bij het heren zwemmen worden de kruimels door de andere vogeltjes opgegeten.” lijke begaafdheid. Enith Brigitha is daar een sprekend voorbeeld van, evenals An- nelies Maas. Een andere zaak met betrekking tot de w.k. is intussen definitief opgelost: Jan Zwartkruis komt tijdelijk terug om tij dens de belangrijke wedstrijd tegen Bel gië (26 oktober) als interimbondscoach te fungeren. Hij leidt oranje dan vanuit de dugout. Direct nadat de KNVB aan de Belgische voetbalbond de concessie had gedaan dat Brugge-trainer Happel tijdens het duel op 26 oktober niet als coach zal optreden, hebben Hogewoning en de zijnen aan Zwartkruis als het meest geschikte alter natief gedacht. De sportofficier had im mers al een ruime ervaring met het KNVB- keurkorps en lag ook erg goed in de markt bij de internationals. „Hogewoning schet ste mij zijn problemen en verzekerde me dat de Belgische bondsleiders dwars zou den blijven liggen als Happel tijdens die De als eerste geplaatste Louk Sanders lijkt zoals verwacht op weg naar zijn vierde achtereenvolgden- de enkelspeltitel. Net als dinsdag tegen Krullaards had de nonchalant spelende Leidenaar tegen Maarten Keunen in de derde set een inzin king. Ditmaal moest Sanders, die een prikkelbare indruk maakte, de set ook afstaan (6-7). Na de tien minuten rust behoefde Sanders de trainingsbroek niet uit te doen om met 6-1 door te stoten naar de winst. De indeling voor de kwartfinales heren-enkelspel is als volgt: Sander- Koek, Adam van Scheltema-Thung, Het is ook voor de Amersfoorter nog niet precies duidelijk wat er allemaal van hem wordt verwacht. Op de vraag of hij nu ook nauw bij de voorbereiding op de wedstrijd zal worden betrokken, kon hij dan ook geen antwoord geven. „Natuurlijk heb ik daarover zo mijn eigen idee, maar er moet uiteraard eerst nog een gesprek plaatsvin den met Happel. Secretaris Jan Huybregts heeft mij toegezegd, dat dit gesprek op een zo kort mogelijke termijn zal worden gep land. Maar ik geloof niet dat er tussen ons echt breekpunten zullen optreden. Het is tenslotte zo dat niet Happel of ik belang rijk zijn, maar dat alleen het Nederlands elftal belangrijk is. We zullen er dan ook echt wel uitkomen”, verzekerde Zwart kruis. Dalglish, 47-voudig Schots international, is als vervanger voor Keegan aangetrok ken. De 27-jarige Schot zal zijn debuut maken in de wedstrijd om het Charity Shield tegen Manchester United. De strijd om het Charity Shield is de traditionele ontmoeting aan de vooravond van het sei zoen tussen de bekerwinnaar en de lands kampioen. wedstrijd de coaching zou verzorgen. Ik heb gezegd dat ik bereid was aan een oplossing mee te werken”, aldus Zwart kruis. Het dames-enkelspel is al tot de halve finales gevorderd. Daarvoor behoefden Elly Vessies, Marijke Schaar en Nora Lauteslager slechts één partij te spelen. De wedstrijden in de kwartfinales waren een for maliteit. Anneloes Schothorst stond zes games af aan Mariette Pakker (6-3, 6-3), Elly Vessies en Marijke Schaar vier (respectievelijk 6-4, 6-0 tegen Annette Bouwer en 6-1, 6-3 tegen Marcella Mesker) en Nora Lauteslager slechts drie aan Judith Salome (6-3, 6-0). De partijen voor de halve finales, die vrijdag op het programma staan, zijn: Vessies- Schothorst en Schaar-Lauteslager. 84,1 43,t 127, AMSTERDAM (ANP). De moeilijkhe den tussen FC Amsterdam en zijn mid denvelder Heini Otto zijn voorlopig opge lost. Nadat een mogelijke overgang van Otto naar RWDM niet doorging doordat de eisen van FC Amsterdam te hoog wa ren, is er woensdag een voorlopige over eenkomst bereikt tussen speler en voor zitter Stoop, die nog steeds in het zieken huis ligt. Heini Otto, die met jong oranje in Toulon speelde, zal dezer dagen weer voor het eerst met de selectie van Pim van der Meent meetrainen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Bondscoach Ernst Happel wil Feyenoords directeur Guus Brox aantrekken als chef d'equipe van het Nederlands elftal tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Bovendien heeft Happel de wens te kennen gegeven oud-Feyenoorder Theo Laseroms toe te voegen aan de tech nische leiding om als schakel te fungeren tussen de spelers en de bondscoach. deed het niet veel beter tegen de 32- jarige Rijswijker Niek Fleury (2-6, 3-6, 4-6). LIVERPOOL. FC Liverpool heeft de 2,1 miljoen gulden, die de transfer van Kevin Keegan naar de Hamburger SV opbracht, geïnvesteerd in nieuwe spelers. Na de recente aankoop van voorstopper Alan Hansen van het Schotse Partick Thistle voor 700.000 gulden, werd over eenstemming bereikt met Celtic Glasgow over de overgang van Kenny Dalglish. Met deze transfer is een bedrag gemoeid van 1,4 miljoen gulden. Panman-Fok en Van Boeckel-Fleu- ry. ROTTERDAM. Feyenoord heeft de 26-jarige Britse spits Clyde Best een voor lopig contract van een jaar aangeboden. Het definitieve contract zal pas getekend worden na een proeftijd van veertien da gen. Best, afkomstig van de Bermuda- eilanden, speelde eerder voor de Londense eerste-divisievereniging West Ham United (van 1971 tot en met 1976) en kwam ook uit voor twee Noordamerikaanse clubs, Tam pa Bay en Portland. Hij maakte in het laatste jaar voor West Ham United niet meer deel uit van het basis-elftal en speel de in maart 1976 niet mee in de twee kwartfinalewedstrijden tussen West Ham en FC Den Haag voor de Europese beker van de bekerwinnaars. daim, Alsof dat voor de Joegoslavische oefen meester nog niet voldoende was, heeft hij ook het besluit moeten nemen om Ad van Mil na het trainingskamp in Maastricht van de lijst van de geselecteerden voor k(Je Europese titelstrijd in Zweden af te voe ren. „Om disciplinaire redenen”, zo zegt Trumbic, „omdat Van Mil zonder toestem ming voor het laatste diner in Maastricht was vertrokken. Regels moeten er nu een maal zijn”, aldus Trumbic. Op de eerste training in het Rosenlunds- badet woensdagavond, bleek dat Ivo Trumbic, die in Montreal nog had uitge roepen dat hij op zijn minst over een ploeg van dertien mensen wilde beschikken in Zweden, nog slechts tien spelers tot zijn beschikking had. Ook Hans Blokslager bleek ziek te zijn. Trumbic: „Ik hoop dat we erin zullen slagen hem binnen vijf dagen op te lappen. Mocht dat niet het geval zijn, dan ziet het er wel erg slecht voor ons uit.” Toch moet ook Sitters hebben geconsta teerd, dat juist tijdens de NK in Amers foort het „heilige moeten” ontbroken heeft. „We moeten bij een dergelijk kam pioenschap blij zijn met vijftien nieuwe Nederlandse records. Dat niemand het achterste van zijn tong heeft laten zien, vloeit weer voort uit de opbouw van de wedstrijden. De limieten bij de dames wa ren haalbaar, dus waarom moeten de zwemsters zich dan -nog eens extra uitslo ven, dat was nergens voor nodig”, zo ver klaart Sitters. Vitesse heeft, voor 1200 toeschouwers, een oefenwedstrijd tegen een Arnhems amateur elf tal gewonnen met 8-2. De rust stand was 2-0 voor Vitesse. De doelpunten werden gemaakt door Bleijenberg (3), Hendriks, Heezen, Bursac, Mulderij en Meijers. Die fout zal Sitters dit jaar niet meer maken, want, zegt hij: „We hebben geleerd van onze foutieve voorspellingen, vlak JONKOPING. Tegen de stroom in krabbelt het Nederlandse zwemmen lang zaam maar zeker weer naar een passende positie op het wereldpodium. In de scha duw van vooral Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie kan de Oranje-equipe zich nu weer mengen in de strijd om de ‘kruimels, die de beide zwemgiganten in Europa steeds weer morsen. Met de Europese kampioenschappen voor de deur mag dat en vrij opwekkend beeld worden ge noemd, een beeld zelfs, dat bondscoach Bert Sitters optimistisch stemt. De pres taties tijdens de Nederlandse kampioen schappen in het overdekte bad van Amersfoort onderstreepten dat optimis me van Sitters nog eens. Voor de insiders is het echter een duide lijke zaak: de aanvankelijk zo invloedrijke en ambitieuze Kerkum is het gekonkel waar hij gqen greep meer op heeft, beu. De bekende „druppel” is ongetwijfeld het feit dat Stephan zonder overleg met Kerkum die als hopfdbestuurslid de technische za ken mee beheert, afreisde naar Zuid-Ame- rika om er een spits te zoeken. ondsei zouden plaatsvinden. Nu bleek dat de 00 14 FC Twente heeft voor 3500 toeschou wers zijn laatste oefenwedstrijd voor de aanvang van de competitie in Almelo te gen de amateurclub PH met 11-1 gewon nen. Bij de rust leidden de Twentenaren I met 5-1. Thoresen en Thijssen scoorden ieder drie keer, Pahlplatz tweemaal en Overweg, Van der Vall en Gritter ieder een keer. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Op de komende le denraadsvergadering van Feyenoord zal een hartig woordje gesproken worden over het beleid in de top. Nadat van het driemanschap dat de weg naar succes moest banen eerst Fred Blankemeijer zijn biezen pakte, daarna Guus Brox kennis moest nemen van het feit dat hij als directeur wordt opgevolgd door Stephan heeft nu Gerard Kerkum zijn vertrek als hoofdbestuurslid aangekondigd. Kerkum zwijgt over zijn motief en zal dat pas op de jaarvergadering bekend maken. Happel heeft beide verzoeken voorge legd aan het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Inmiddels heeft een ge sprek tussen de KNVB en Feyénoord over het beschikbaar stellen van Guus Brox plaatsgevonden. Brox: „Ik ben door niemand rechtstreeks benaderd, maar ik weet wel dat de voorzitter van het sectiebe stuur betaald voetbal, Jacques Hogewo ning, en mijn voorzitter Leo van Zandvliet met elkaar hebben gesproken”. Brox, die aan het einde van dit seizoen met pensioen gaat, is erg ingenomen met de uitnodiging van Happel. Brox: „In de glorietijd van Feyenoord heb ik vier jaar met Ernst Happel samengewerkt. Er be staat tussen ons een hechte band”. Het bestuur van Feyenoord zal moeten beslis sen of Brox kan worden vrijgemaakt voor de functie van chef d’equipe. Tegen het aantrekken van Brox bestaan grote bezwaren van de kant van Ajax en AZ’67, de belangrijkste leveranciers van het Nederlandse elftal. De Noordhollandse verenigingen vinden Brox te veel clubge- bonden. Bovendien eisen zij als chef d’equipe een man die zich reeds op korte termijn kan bezighouden met het Neder lands elftal. Brox zou zich pas enkele we ken voor het toernooi om het wereldkam pioenschap kunnen vrijmaken. Namens de spelers van het Nederlands elftal heeft Ruud Krol aangekondigd een gesprek met Happel te willen hebben over het aantrekken van Brox en Laseroms. Dit gesprek zou nog voor de interland tegen Ijsland, die op 31 augustus wordt ge speeld, moeten plaatsvinden. (Van onze speciale verslaggever) JONKOPING. Enith Brigitha heeft zich, na overleg met bondstrainer Bert Sitters, teruggetrokken voor de honderd meter vlinderslag, die op de eerste dag van de Europese zwemkampioenschap- pen in Jönköping zal worden gezwom men. De Amsterdamse, die zich tijdens de overdekte nationale kampioenschappen in Amersfoort kwalificeerde op dit num mer, wil zich volledig concentreren op de 200 meter vrije slag, die eveneens op de Eigenlijk is het vreemd, dat het zwem men in Nederland internationaal nog steeds niet definitief kopje onder is ge gaan. Aan alle kanten moeten Sitters en de vele clubtrainers die zijn ingeschakeld bij de centrale training van de KNZB optor nen tegen hoge golven van onbegrip en gebrek aan medewerking. Bert Sitters staat nu vijf jaar aan het bewind om de technische gang van de nationale zwemeli- te in de gaten te houden. De plannen die de technisch coördinator van de zwembond na de Europese kampioenschappen in We nen (vier jaar geleden^ aan het bondsbe- stuur kenbaar maakte, zijn slechts deels verhoord. Annelies Maas: geen nadeel van het uren lange trainen Sparta en Dinamo Boekarest hebben in hun vriendschappelijke wedstrijd op Spangen niet kunnen scoren. De ontmoe ting werd bijgewoond door 3000 toeschou wers. Bij Sparta speelde Ton Marijt (29) zijn tweede proefwedstrijd. Zij was tenslotte weer de enige die tot een aantal uitmuntende prestaties kwam tijdens de Nederlandse kampioenschap pen. En dat dan onder invloed van een trainingsstage van zes weken in Califor- nië. Sitters: „Annelies heeft geen nadeel ondervonden van het urenlange trainen in Amerika. Dat is gelukkig, maar aan de andere kant vind ik het wel een trieste zaak, dat zij daarvoor juist naar Amerika moest gaan. De uitlatingen die trainster en moeder van de 16-jarige Annelies, Truus Maas, in Amersfoort deed, zijn bij ons niet zo best ontvangen. Annelies kan zich ten slotte in Nederland ook verder ontplooien op de langere afstanden”. i Daarmee weerlegt Sitters de problemen in het Nederlandse kamp. Er lopen vol gens hem wel degelijk voldoende trainers rond, die kunnen opbrengen wat Mark Schubert - de trainer van Brian Goodell en Shirley Babashoff - heeft opgebracht. „Ons beleid binnen de zwembond is erop gericht dat zoiets ook in Nederland moge lijk is.” Het rapport van de Internationale Club, een vereniging van voormali ge en huidige topspelers (te vergelij ken met „De Batavieren” bij het hockey), dreigden hetzelfde lot te ondergaan. Al in het begin van dit werk. Nu behoort lichtvoetigheid niet bepaald tot een van Hordijks kwaliteiten. De Aalsmeerder kwam steeds amechtig te laat en scoorde geen game meer. Van Boeckel is de enige speler die niet bij de laatste acht van het he ren-enkelspel voorzien was. Otto Panman is weliswaar ook geen ha bitué in dit gezelschap, maar hij heeft nog geen tegenstander van enig formaat getroffen. De jeugdspelers, die zich naast Van Boeckel voor de achtste finales hadden geplaatst, brachten er niet veel van terecht. Lapre, dinsdag nog triomfantelijk winnaar tegen Don, liet zich „wegprikken” door de 31- jarige Hans Adama van Scheltema (3-6, 0-6, 1-6), Benno van Veggel Miiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Ook de bronzen waterpoloploeg van Montreal arriveerde woensdag, in het ge- he storb zelschap van de kunstzwemselectie, in Me! Zweden. Hoewel er eigenlijk nauwelijks tomen ei nog kan worden gesproken van de bron- s aan. zen waterpoloploeg van Montreal. Ivo Trumbic, de 42-jarige coach van de water- pnlnërs is na Montreal geconfronteerd met het stoppen van Evert Kroon, Piet de Zwarte, Gijs Stroboer en Rick Toonen. Sinds woensdag komt daar Jan Evert Veer nog bij, die om sollicitatieredenen niet met de ploeg is meegereisd. jaar kreeg het bondsbestuur een brief op tafel waarin onder meer werd aangedrongen op de aanstel ling van een betaalde manager naast de bondscoach en de trainer, met verregaande bevoegdheden, en een buitenlandse sparring-partner voor de Davis Cupploeg. Dit be hoeft voor de bepaald niet armlasti ge KNTLB met 250.000 leden en 1000 clubs geen financieel bezwaar te zijn. De brief was al snel de weg naar het vriesvak van de bondsijs- kast opgegaan. Deze week was het geduld van het bestuur van de IC op. Er werd een persconferentie aangekondigd om de grieven naar buiten te brengen. Juist op tijd kreeg het bestuur van de KNLTB lucht van de op handen SCHEVENINGEN De be- ssS vriezingstaktiek is het bestuur van 147A de Koninklijke Nederlandse Lawn ivJ'j Tennis Bond niet vreemd. Dat is in 44> het verleden vele malen gebleken. Daarbij behoeft men alleen maar te 3U denken aan de lang niet malse kri- tiek over de competitie-opzet en de 60^ grote ontevredenheid over de slap- 77Ï - 58, 51,3 42,31 79, 144,03 125,S Hl, 33, K 134,0f 85,1» 164,21 64, 62,31 49,11 66, 62,33 49,11 674, 51,81 55,51 81,91 63,51 32,a 42,81 134,81 32,21 55,Ot 108,00 71,5» 66,80 2,10 65,50 146,00 155,50 73,40 200,00 71,80 59,00 171,50 77,00 33,70 157,00 85,50 88,00 67,50 34,01i U2,oi 108,00 67,20 73,20 223,00 38,oq 117,00 128,00 129,50, 68,00' 49,00 eerste dag van het kampioenschap wordt afgewerkt. 510,00 133,0« ioi, oo; 434,00 Sitters: „Aanvankelijk hadden we Enith wel ingeschreven voor de vlinderslag, om dat de series hiervoor in de ochtenduren j se- 3,oj rjes een half uur voor de finale op de 200 meter vrije slag zouden plaatsvinden. En 5,71 omdat Enith die 200 meter vrij nu eenmaal “'ij' belangrijker vindt dan de vlinderslag, wat o’is voor haar uiteindelijk slechts een bij-num- mer is, hebben we haar teruggetrokken teerd voor de vlinderslag”, aldus bondscoach W188.dSitterS’ 43 6,4? 60 5,76

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17