Politiek misbruik psychiatrie in Sovjet-Unie Hoop nu gevestigd op overleg in New York ZUID AFRIKAANSE POLITIE VERDRIJFT KROTBEWONERS GRAANSCHUREN VS PUILEN UIT Leden groep Baader-Meinhof in dorststaking I achtergrond 99 99 ?3K3R I ■MH DOCUMENT AMNESTY INTERNATIONAL: NIEUWE ZELFSTANDIGEN KLUSMAN ONTPIEPERS ONTJANKEN Raming IDI IN 9,8 Deviezenbepalingen in Israel verzacht Stimulering Doden bij explosie tanker op Wolga Sleutelkwesties Citaat i 1 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS DONDERDAG 1 1 2 en tet ine bd joek talie I dag Loe- i een ver- ritei- rilla- zon- 1 het. rval- Vol- jn in laris- idere lense rken, deze irden 10de- allen ische leros JERUZALEM (Reuter,UPI). De vredesmissie van Cyrus Vance na&r het Midden-Oosten is voorlopig mislukt. Vance gaf gisteren in Jeruzalem toe dat hij er niet in is geslaagd concessies van Israel los te krijgen op wat hij omschreef als „een toegenomen Arabische soepel heid”. Tussen de Israëliërs en de Arabieren zijn fundamentele me ningsverschillen blijven bestaan over sleutelkwesties als het Palestijn se vraagstuk. De kloof tussen de partijen is daarmee even groot gebleven. door Nico Scheepmaker V I L J J (Van onze redactie economie) WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben dezer dagen opnieuw grote hoeveelheden graan aan de Russen verkocht. Dat is nauwelijks een verrassing. Tussen beide landen bestaat een over eenkomst die Rusland het recht geeft om tot 1981 jaarlijks 6 miljoen ton graan in de VS aan te kopen. Vóór die overeenkomst bestond, gebeurden dergelijke aankopen in het geheim, zodat toen dat uitlekte de voedselprijzen in Amerika, uit vrees voor optredende schaarste, tot recordhoogten stegen. «ia r>,.- trijfël jin n zijn jacht dotril vier lingin zantie rsten- zantie zan vijf lOg ren po- De Israëlische premier Begin verwelkomt de Amerikaanse minister Vance op een cocktailparty die gisteren in Tel Aviv werd gehouden. KAAPSTAD (Reuter, DPI). De Zuid- afrikaanse politie heeft gisteren traangas en honden gebruikt tegen een menigte zingende en biddende Afrikanen, die pro testeerden tegen het platwalsen van hun krotwoningen. Onder de betogers was ook een honderdtal blanken, onder wie ver scheidene geestelijken. De plaatselijke blanke autoriteiten hadden maandag op dracht gegeven de bidonvilles rond Kaap stad op te ruimen, omdat ze er illegaal opgetrokken zijn. Veel bewoners hebben geen verblijfsvergunning, er is geen stro mend water, geen sanitaire voorziening en geen vuilopruiming, aldus de autoritei ten. De maatregel dreigt 20.000 Afrikanen dakloos te maken. De bewoners wilden de bulldozers tegen houden door er voor te gaan liggen, terwijl religieuze- en protestliederen werden ge zongen. LONDEN (UPI). Amnesty Internati onal, de in Londen gevestigde organisatie die zich beijvert voor het lot van politieke Hij zei dat er zeker 1.000 personen meer om politieke dan om medische redenen moeten doorbrengen in de speciale psychi atrische ziekenhuizen (instellingen voor „bijzonder gevaarlijke geesteszieke misda digers). „Een nog groter aantal is om poli- afvragen of handhaving van diplomatieke banden wel gerechtvaardigd is”. De (blan ke) autoriteiten voor bantoezaken in Kaap stad hadden verklaard dat de bewoners van de krotten geen recht hebben zich in Zuid-Afrika op te houden. Graantekorten bestaan er op dit mo- ment niet. De voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, de FAO, spreekt zelfs over voorraden die tegen het eind van het seizoen een „buitenspo rige” omvang zullen bereiken. In een dergelijke woordkeus valt bijna een af keurend geluid te beluisteren. Dat zal de FAO ongetwijfeld niet bedoeld hebben, of het zouden de prijzen moeten zijn die door de overvloedige hoeveelheden sterk dalen, waardoor het inkomen van de graanverbouwers achteruit gaat en zij wellicht zullen besluiten volgend jaar an dere produkten en dus minder graan te verbouwen. Daar is dit jaar weinig kans op. Afge zien van de nu keurig gereglementeerde handel met de Russen, zijn de oogsten rijk en overvloedig. Niet alleen in de Verenigde Staten, ook in Rusland zelf wordt een recordoogst verwacht, zodat het de vraag is of de Russen hun totale quantum Amerikaans graan wel zullen afnemen. Gemiddeld is de verwachting dat er in de wereld dit jaar rond 8 procent meer graan van de velden gehaald zal worden. Daartoe behoort dan, naast tarwe, mais, haver en gerst, ook rijst. Volgens de laatste berichten uit de Verenigde Staten is de oogst in enkele „graanstaten” zo groot, dat de opslagruimten ontoerei kend zijn, zodat het graan voorlopig in de Hij zei in zijn studie dat een Russische burger naar een psychiatrisch ziekenhuis kan worden overgebracht als een recht bank bepaalt dat hij politieke misdaden heeft begaan zoals „het voeren van tegen de Sovjet-Unie gerichte propaganda, ver spreiding van verzinsels waarvan men wéét dat zij onjuist zijn en waarin de staat en het sociale stelsel in de Sovjet-Unie beledigd worden en deelneming aan een anti-Sovjet-organisatie”. Hij zei dat de autoriteiten ook dissiden ten naar speciale psychiatrische zieken huizen hadden overgebracht na beschuldi gingen inzake gewone misdaden zoals „landloperij of straatschenderij”. „De basisdefinitie voor geestesziekte in de Russische psychiatrie is „het ontbreken van sociale aanpassing”. Dit is in beginsel twijfelachtig en als dit dogmatisch wordt toegepast een ideaal middel om dissiden ten geestesziek te verklaren die zich uit morele overwegingen niet aanpassen aan het politieke klimaat van het land. De óverheden kunnen echter meestal nauwelijks anders. De goede en grote rond de distributie en de infrastructuui' van de „hongerlanden” in de wereld. Door de overschotten zal het nu wel licht makkelijker worden, naast de natio nale voorraden te komen tot internatio nale noodvoorraden, zoals indertijd op de wereld-voedselconferentie in Rome is voorgesteld. Die noodvoorraden zouden moeten wordan gefinancierd door de rij ke landen en dienen als buffer voor de jaren dat de oogsten tegenvallen. En dat ook dat makkelijk gebeuren kan, is in het begin van de jaren ’70 wel gebleken. Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring plannen in de maak om het komen de seizoen de tarweaanplant in te krim pen. Gedacht wordt aan rond 20 procent, wat door de belangenverenigingen van de graanboeren van harte ondersteund wordt. Qp die manier, zo hopen zij, zullen de prijzen weer wat aantrekken. Er is inmiddels al 10 miljoen ton tarwe ingebracht als onderpand voor een mil jard dollar aan leningen. Aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen het om niet meer dan 500.000 ton tarwe ging. oogsten zijn, behalve aan het weer, voor al ook te danken aan het stimuleringsbe leid dat die overheden hebben gevoerd om de boeren aan te zetten meer graan te verbouwen. Daartoe deden die boeren dure investeringen in machines en kunst mest, in de verwachting ook een goede prijs voor hun produkten te kunnen ma ken. De ontwikkeling die nu gaande is, kost ook de Amerikaanse belastingbeta ler handen vol geld. De tarweboeren ma ken inmiddels weer op grote schaal ge bruik van een regeling die indertijd door de regering-Nixon in de ijskast was ge zet, maar die door Carter weer is opge poetst en die het hun mogelijk maakt geld te lenen met tarwe als onderpand. STUTTGART (DPA). Leden van de zogenoemde „harde kern” van de anar chistische Baader-Meinhofgroep zijn voor onbepaalde tijd een dorststaking begon nen uit protest tegen hun volledige isole ring. Dit heeft een van hun advocaten, Armin Newerla, gisteren in Stuttgart mee gedeeld. Volgens hem nemen behalve An dreas Baader, Gudrun Ennslin ?n Jan Carl Raspe nog negen gevangenen aan de actie deel. Naar aanleiding van een vechtpartij met bewakers zijn sinds maandag zes ge detineerden strikt gescheiden opgesloten. JERUZALEM (Reuter). Israel heeft gisteren zijn strenge deviezenbepalingen verzacht. Voor het eerst mogen ingezete- neri~er bankrekeningen met geld dat zij uit het buitenland ontvingen, op na houden.- Het ministerie van Financiën vaardigde een nieuwe regeling voor de banken uit. De Israëliërs mogen nu een derde deel van al het buitenlandse geld dat zij hebben, handhaven. De rest van het geld moet worden omgewisseld in Israëlische valuta. Eerder moesten de Israëliërs die niet behoorden tot exporteurs met speciale machtigingen, hun buitenlands geld aan het ministerie van Financiën verkopen. De oude regeling noopte de toenmalige pre mier Jitzak Rabin in april tot aftreden omdat zijn vrouw Leah schuldig werd be vonden aan het handhaven van twee bank rekeningen in de Verenigde Staten. Maar naast deze alleskunners is er vol gens mij ook behoefte aan beoefenaars van nieuwe ambachten, die weliswaar erg kleinschalig lijken, maar toch een speciaal vakmanschap vereisen. Ik denk dan met name aan de ontpiepers respectievelijk ontkrakers. Een goede ontpieper kan vol gens mij goud verdienen! Neem ons pro bleem bijvoorbeeld. Ons dochtertje is nu in de levensfase, waarin ze 1. überhaupt niet meer naar bed wil, en 2. alleen bereid is argwanend in haar bed te gaan liggen als pappa of mamma er op een stoel naast komt zitten. Nu moet ik haar nageven dat ze, als ze eenmaal slaapt, zich niet gauw wakker laat porren door geluiden, want zowel een knetterend onweer als een beat- bandje met versterker op het jaarlijkse openluchtbal op het pleintje aan de over kant, vermochten haar laatst niet te wek ken. Maar als wij, mijn vrouw of ik, in de stellige overtuiging dat zij nu diep in slaap is, van de stoel waarop wij de wacht hielden opstaan en onze knie knikt even of de stoel kraakt ergens in de zitting, dan is Sara in een tiende seconde terug van een lichtjaren verre droom, steekt haar handje met één uitgestoken vingertje door de tra lies van haar bed, en zegt gebiedend: „Zitten!” MOSKOU. (UPI) Door een explosie aan boord van een riviertanker met chemi caliën bij de Russische stad Gorki begin deze maand zijn 28 mensen omgekomen en is de rivier de Wolga ernstig verontrei nigd. Dit hebben reizigers meegedeeld. De Russische autoriteiten gaven op 3 augus tus in een kleine gedrukte bekendmaking tot medeleven met de nabestaanden toe dat er een tanker verongelukt was. Reizigers uit Gorki, een grote indu striestad aan de Wolga op 400 km ten zuidoosten van Moskou onthulden het aan tal doden. Zij zeiden dat de rivier in het gebied van Gorki zó zwaar verontreinigd was door de chemicaliën dat de autoritei ten op alle publieke stranden in het gebied wachten plaatsten om de mensen uit het water te houden. tenlandse Zaken van alle bij het conflict betrokken landen volgende maand in New York de algemene vergadering bijwonen. „Hierop heb ik mijn hoop gevestigd dat de Geneefse conferentie vóór het eind van het jaar kan worden gehouden. Het zal veel goede wil en gezamenlijke verplichting van de partijen vereisen, evenals uitvoeri ge besprekingen, om dit te verwezenlij ken,” zo zei de bewindsman. lussi- heeft -Unie m in gratie >ok in d. De irovs, deine m de ir wil itse en ds Ba al - ten- zak- iten isvi-j iche ‘gin „Op JUW van len- io's 'ita □p- 5 te- tuni- een >ara- n gi- ge- veek Sere- t op aan, het De tien gevangenen zijn ook met een hongerstaking begonnen. Uit solidariteit met de Baader-Meinhofgevangenen in Stuttgart zijn de in Keulen gevangen zit tende anarchisten Hanna Krabbe, Karl heinz Dellwo, Lutz Taufer en Bernd Röss- ner eveneens in hongerstaking gegaan, evenals Christa Eckes, Use Stachowiak, Margit Schiller, Annerose Reiche, Inga Hochstein, Eberhard Becker en Brigitte Asdonk in Hamburg. In de aan hem gewijde documentaire die dinsdag werd uitgezonden, zei Idi Amin dat hij zo populair was omdat hij altijd de waarheid sprak. Verder deelde hij mee de 100 yards in 9,8 sec. te lopen. Het tweede leek me strijdig met het eerste, maar enig speurwerk leerde me, dat het best moge lijk is dat hij in zijn beste jaren de 100 yards een keer in 9,8 seconden heeft gelo pen. De atletiekstatisticus de heer Kou- mans uit Den Haag heeft voor me opge zocht dat de 100 yards voor het eerst in 9,8 sec. werd gelopen door de Ier Thomas Malone. Hij deed dat op 15 juni 1882. Idi loopt dus bijna een eeuw achter Transkei heeft zich daartegen verzet. Ko- yana kondigde aan dat hij de zaak „op het hoogste niveau” aanhangig zal maken. De basis voor vriendschap tussen Zuid-Afri ka en Transkei als buren „is bezig snel kleiner te worden. Zelfs moeten we ons Op dit moment worden de wereld- graanvoorraden geraamd op 163 miljoen ton, en dat is zonder de gegevens uit Rusland en China, omdat zij geen cijfers beschikbaar stellen. Oogstramingen uit die landen zjjn dan ook altijd afkomstig uit Amerikaaffce bronnen. De graan voorraden komen overeen met rond 18 procent van het wereldverbruik, en dat is een niveau dat ongeveer gelijk is aan de veiligheidsmarge die door de wereld- voedselconferentie van 1974 werd aanbe volen. Een marge die overigens in jaren niet werd bereikt. Ondertussen leveren de record-oog- sten naast onmiskenbare voordelen weer andereproblemen op. Vooral in de Vere nigde Staten, de grootste voedselexpor- teur ter wereld, is men niet onverdeeld gelukkig met de groeiende graanbergen. Sedert augustus vorig jaar heeft de toe nemende concurrentie tussen de graan- exporterende landen - naast de VS ook Canada en Australië - voor een constante druk op de graanprijzen gezorgd. In april dit jaar waren de prijzen gemiddeld al 40 procent lager. Om te voorkomen dat de prijzen nog verder zouden inzakken, zijn de graanex- porterende landen wel verplicht maatre gelen te treffen om de prijzen te steunen. Dat gebeurt door het vergroten van de nationale reserves, het uitbreiden van de opslagcapaciteit en het bouwen van ge heel nieuwe. Dat zoiets kapitalen vergt, is te begrijpen. Podrabinek zei: „Omdat de Sovjet-maat- schappij „monolitisch en uniform” is en openlijk afwijken zelden voorkomt, is het een kleine stap dissidenten te beschouwen als „abnormaal”, vooral als zij hun materi eel welzijn opofferen voor hun schijnbaar utopische opvattingen.” „Veel psychiaters zijn bereid nog een stap verder te gaan door zulk „ongebruike lijk” of „abnormaal” gedrag als „onjuist gedrag” te kwalificeren. Podrabinek zei dat geneesmiddelen-„therapie” de meest gebruikelijke strafbehandeling is voor mensen die om politieke redenen in de gewone (burger) psychiatrische ziekenhui zen zitten. i Podrabinek werkte tot voor kort als me disch assistent bij de publieke ambulance dienst in Moskou die „herhaaldelijk ge- gevangenen, heeft gisteren uittreksels ge- dwongen opname in ziekenhuizen ingevol- publiceerd met een nieuw ondergronds document inzake Russische schendingen van mensenrechten door „politiek mis bruik van psychiatrie”. len De Industriebond NKV wil van de werk lozen „nieuwe zelfstandigen” maken, door hen met oude ambachten als broodbezor- ging, loodgieterij, fietsenmakerij en melk- bezorging op te zadelen. De werklozen zouden, door kleine middenstanders te worden, weer zinvol werk kunnen doen, meent de Industriebond NKV. Het moet het dorpsleven wel opfleuren als in een plaats in het strokartongebied, waar de helft van de inwoners werkloos is, iedereen opeeps een kleine middenstander blijkt te zijn geworden. Plotseling telt het dorp zevenentwintig fietsenmakers, en ieder Tarvobrood heeft zijn eigen be zorger! I Wil deze onmiskenbaar ironische bena dering van het idee zeggen, dat ik er hele maal geen heil in zie? Allerminst! Ik vind het zeker bespreekbaar. Ik heb, geloof ik, wel eens verteld dat de deur van onze koelkast na de verhuizing niet meer zo perfect sloot als we van hem gewend wa ren, en dat de vakman die we daarvoor komen heten toen veertig gulden of meer vroeg voor de herstelwerkzaamheden, die hieruit bestonden dat hij mij om een stukje karton vroeg dat hij onder een der poten legde, waarna hij zei dat het euvel op den duur wel zou bijtrekken. Voor zo’n karwei tje had ik graag een „nieuwe zelfstandige” gehad voor twintig gulden. Waar we werkelijk behoefte aan hebben is aan de kleine klusjesman, die de water bak van de wc kan repareren, de oude alleenstaande weduwe kan helpen met het openmaken van haar pot Russische jam, of het klemmende keukendeurtje kan ont klommen. Het beste zou zijn als deze ma- nusjes-van-ahes met een kinderwagen vol handig gereedschap door de straten liepen met een bel of een karakteristieke roep, bijvoorbeeld „de KLUSMAN!”, zodat je maar even uit het raam tweehoog in je handen hoefde te klappen om hem naar boven te krijgen voor het ophouden van de kluwen wol. litie ge- ian- rde ven iten nde jra- Tal-/ WO- Vance noemde tijdens de persconferen tie enkele sleutelkwesties waarover funda mentele meningsverschillen zijn blijven bestaan. De eerste is „een Palestijnse enti teit”. De Amerikaanse bewindsman zei dat de Israëlische regering „duidelijk en krachtig haar standpunt heeft verwoord dat ze daar tegen is. De Arabische staten staan erop dat er een Palestijns vaderland moet komen, bij voorkeur ook op de weste lijke Jordaanoever die door Israel is bezet." Een tweede onoverbrugbaar menings verschil betreft de Palestijnse vertegen woordiging. Woordvoerder Samuel Katz van het Israëlische onderhandelingsteam vertelde verslaggevers nadrukkelijk: „Als de Arabieren blijven aandringen op deel name van de PLO aan de Geneefse confe rentie komt er geen Geneefse conferentie”. Vance hierover: „Dit blijft een van de onopgeloste problemen. Ik kan niet voor spellen hoe het wordt opgelost. Er zijn brede kloven.” Minister Vance gaf onomwonden toe dat hij „graag wat meer voortgang had ge boekt tijdens deze missie. Scherpe me ningsverschillen blijven bestaan,” maar hij vond desondanks dat zijn besprekin gen „nuttig” zijn geweest. De missie van Vance eindigde vandaag met een mara- thon-etappe die hem onder meer voert naar de belangrijkste Arabische staten om liet jongste standpunt van Israel over te brengen. Vanmorgen zou Vance uit Israel vertrekken en naar Jordanië, naar Syrië en naar Egypte vliegen, waarna hij van avond in Londen werd verwacht om met zijn collega’s van Engeland en Zuid-Afrika te spreken over het Brits-Amerikaanse plan voor meerderheidsbewind in Rho- desië. Missie Vance voorlopig mislukt Vandaar onze behoefte aan een ont- pieper en-of ontkraker. Hij moet de plan ken vloeren ontkraken, alle deuren ont- piepen, de zittingen en het hele geraamte van alle stoelen in huis ontkraken, onze gewrichten ontknakken, deurknoppen muisstil maken, kortom alle dingen van hun overbodige bijgeluiden ontdoen, zodat we niet langer met de dood in het hart hoeven op te staan, met 99 procent kans dat dat vingertje weer te voorschijn schiet en er „zitten” wordt gecommandeerd (weet je wat jullie probleem is? Je moet die stoel niet laten ontkraken, maar je moet dat kind van jullie laten ontjanken, dat is veel goedkoper, daar heb ik een heel billijk mannetje voor). Dit alles lijkt een verheugende ontwik keling, wanneer het afgezet wordt tegen een citaat uit het tweede rapport van de Club van Rome, dat in oktober 1974 verscheen. „Door een dramatische sa menloop van omstandigheden zal de hui dige hongersnood in de Derde Wereld, met name in de Sahel-landen en in India, al in 1980 uitgroeien tot een wereldhon- gersnood van ongekende omvang, die pas over 25 jaar zijn hoogtepunt bereikt en intussen aan zo’n één miljard mensen het leven zal kunnen kosten”. De Club van Rome is niet de enige instelling die met dergelijke onheilspel lende prognoses op tafel komt. In 1974 waren de voedselschuren in de wereld vrijwel leeg, de prijzen torenhoog, en de al eerder aangehaalde FAO liet toen we ten dat nog een misoogst zou leiden tot ernstige tekorten en catastrofes. De situatie is inmiddels drastisch ge wijzigd. De prognoses van de Club van Rome waren waarschijnlijk gebaseerd op wat de landbouwproduktie betreft meest ideale situaties. Toch hebben hun waarschuwingen waarschijnlijk nog niets van hun kracht ingeboet. Want hoe wel de voedselvoorraden op de wereld nog niet zo groot zijn geweest, wordt het probleem van de hongerbestrijding niet zozeer bepaald door het beschikbaar zijn van voedsel, als wel door de problemen De blanke autoriteiten hadden al enkele maanden geleden aangekondigd dat de bidonvilles Modderdam, Unibel en Werk- genot ontruimd moesten worden. Tot dus ver hebben vijf bewoners andere huisves ting gekregen. De bewoners die tot de Xhosastam behoren krijgen een treihkaartje naar Transkei of Ciskei, de „thuislanden” van de Xhosa’s. De minister van Buitenlandse Zaken van Transkei, Di- gy Koyana, heeft Zuid-Afrika verweten de bewoners in Transkei te dumpen zonder overleg met de regering van dit vorig jaar onafhankelijk geworden thuisland. r: De betrokken gevangenen die op dezelfde verdieping zijn ondergebracht, weigerden de deuren te laten afsluiten die vanuit hun afzonderlijke cellen toegang geven tot een gemeenschappelijke ruimte. Daarbij kwam het tot een handgemeen met onge veer 20 bewakers. Er vielen enkele licht gewonden. Honderden verdreven krotbewoners moesten de afgelopen nacht in de open lucht doorbrengen, in bitter koude wind. Sommigen schuilden achter zwarte plastic lappen, die de blanke sympathisanten had den uitgedeeld. Sommige bewoners heb ben hun krotten in brand gestoken uit protest tegen de gedwongen ontruiming. Amnesty noemde het 265 pagina’s om vattende document, „Strafmedicijn” door Alexander Podrabinek, „uniek omdat het methodisch de oorsprongen onderzoekt van de misbruiken en het institutionele apparaat waardoor zij werken.” Vance hoopt desondanks dat de vredes conferentie van Genève vóór het eind van dit jaar kan bijeenkomen. Hij wil daarvoor de gelegenheid aangrijpen van de komen de algemene vergadering van de Verenig de Naties, wanneer hij opnieuw ontmoe tingen zal hebben met zijn collega’s van de belangrijkste Arabische staten en van Israel. De Amerikaanse bewindsman sprak gis termiddag tijdens een persconferentie in Jeruzalem nadat hij twee dagen bespre kingen had gevoerd met de Israëlische leiders. p de vraag of hij in zijn ontmoetingen met de Israëlische premier Menachem Begin voortgang had geboekt zei hij: „In onze besprekingen hier in Israel hebben wij de kloof niet meer kunnen vernauwen dan ze was toen we in Taif waren.” Hij verwees daarmee naar zijn verblijf in Saoedi-Ara- bië voordat hij voor de jongste gespreks ronde naar Israel kwam. „De partijen blijven verdeeld over sleu telkwesties, die moeten worden geregeld om voortgang te kunnen maken naar een oplossing,” aldus Vance. De Amerikaanse onderhandelaar zal een soort van pendel dienst onderhouden tussen de Arabieren en de Israëliërs als de ministers van Bui- open lucht onder dekzeilen is opge slagen. Zuid-Afrika heeft toen bepaald dat alle Xhosa’s automatisch staatsburgers van Transkei werden, en hun Zuidafrikaanse staatsburgerschap zouden verhezen. tieke redenen naar de gewone (burger) psychiatrische ziekenhuizen overge bracht.” De jonge Moskoviet Podrabinek werd in het voorjaar voor 15 dagen wegens „straat schenderij” gevangen gezet na het bijwo nen van een politieke bijeenkomst. ge civiele procedures uitvoert”. Hij zei dat hij honderden namen en getuigenissen had cerzameld van mensen die in speciale psychiatrische klinieken behandeld waren.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3