Saoedi-Arabië wellicht stokslagen Nederlanders krijgen in Claus opent water-colloquium y Communistische lerares mag voor vervoer van COR van Gusto Chauffeur vleessmokkelwagen Ci Paucksch verliest geding tegen sluiten van werf Fokker niet „Beperking van drijf gassen” komt voorlopig nog niet vrij van troepen” niet bij onderwijs blijven Protest Menten tegen uitzending S Newyorkse politie houdt man aan op verdenking weekend-moorden ZEESLEPER AL MAANDEN VASTGEHOUDEN IN DAMMAN UITSPRAAK VAN WESTDUITSE RECHTER I 1 SW-LUGDIENS: PLAN SCHEEPSBOUW MILJOENENZWENDEL IN VLEES ..OOK VOOR STIJLVOL LUNCHEN OP HET ZANDVOORTSE STRAND. via een EEG-COMMISSIE: BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS 4 DONDERDAG 1 1 D O (Van onze redactie toerisme) In ja; r 99 y - Castell Plage (Snuffel ’ns bij de Amro, dus.) (Goeie maatjes met de Amro, dus.) KI. Houtstraat 44 - Haarlem Tafelres. 323734 en 325369 ,G(tcn kunt CL overal Dineren bort LL bij Roijnl HAARLEM/MALAGA. De kans is uiterst gering dat de hotelsta king in drie Spaanse steden zich zal uitbreiden tot de gevierde zonnekusten. Enige dagen geleden begon een staking van ontevreden hotelpersoneel in Saragossa in Midden-Spanje en in La Coruna en Santiago de Compostela in Noordoost-Spanje. De werknemers eisten meer loon, betere werktijden en waren zeer verbitterd over het feit dat collega’s werkloos zijn, terwijl op hun plaats minderjarigen, vrouwen en buitenlanders in grote getalen zijn aangesteld. Amro PriVe Rekening kan ie sparen vooreen rashond. Via een Amro Povg Rekking kun je mek een Eurocheque een smakelijke, maal hjc| betelen Consumentenbonden „Warenwet moet snel gewijzigd" (Van onze Haagse redactie) Geen staking in hotels Spaanse toeristencentra 1 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1 I Langs de Spaanse zonnekusten heerst momenteel echter volledige rust. Julio Ro- driguez van Europatours in Torremolinos zei vanmorgen op het gerucht dat de hotels „plat” zouden gaan: „Bij ons is daarvan nog niets bekend. De onderhandelingen tussen hoteldirectie en personeel zijn nog weekeinde ineens zullen vastlopen”. Maar zelfs een staking zou het toeristische ver keer in de Zuidspaanse „bunkerbestem- ming” Torremolinos nauwelijks in de war sturen. Ongeveer tachtig percent van de Nederlandse toeristen bivakkeert in ap partementen, en zouden van een staking van hotelpersoneel dus in het geheel niets merken. In de auto van Berkowitz werden een geladen revolver van het kaliber .44 en een machinegeweer aangetroffen, terwijl in zijn woning een ander vuurwapen werd gevonden. De „zoon van Sam”, zoals hij zichzelf eens noemde in een briefje dat hij na de moordaanslag achterliet, had er een ge woonte van gemaakt verliefde stelletjes die hun wagen in stille parken hadden geparkeerd met een revolver te overvallen. Hij werd gepakt na een van de meest uitgebreide speuracties uit de geschiede nis van New York. Er heeft een speciale politiemacht van 300 man sterk aan deze zaak gewerkt. In Europa wordt 70 tot 80 procent van de chloorfluorgassen gebruikt als drijfgas in spuitbussen en nog eens 10 tot 20 pro cent wordt aangewend in koelinstallaties. (Van onze redacteur in Wenen) WENEN. Het ziet er naar uit dat de Rotterdamse vrachtwagenchauffeur, die eind vorige maand bij de Hongaars-Oos- tenrijkse grens werd betrapt bij het smok kelen van een lading Australisch en Ar gentijns rundvlees, nog minstens enige weken in een Weense gevangenis zal moe ten doorbrengen. Met de arrestatie van de Rotterdammer kwam de Oostenrijkse douane een miljoenenzwendel in vlees op het spoor, waarvan zij de omvang slechts vermoedde, maar die veel groter en inge wikkelder blijkt te zijn dan werd aange nomen. De Oostenrijkse justitie hoopt meer uit de chauffeur te krijgen dan alleen de be kentenis die hij heeft afgelegd, voor wat zijn eigen aandeel in de smokkelaffaire is geweest. De directie van het Rotterdamse Behavle kapitein Pannekoek zijn nog zes beman ningsleden van de Thames in Saoedi-Arabië. De zes zouden wel mogen afreizen, maar hebben van hun maatschappij opdracht gekregen eerst de klus af te maken waai- ze op dit moment mee bezig zijn. Saoedi-Arabië heeft Smit namelijk gevraagd of de Thames niet een boot zou kunnen lostrekken die in Damman op een pier is gelopen. Op „no cure, no pay’’-basis heeft Smit daarin toegestemd. Het transport rundvlees, dat de Rotter dammer via een omweg door West-Duits- land en Tsjecho-Slowakije met vervalste papieren Oostenrijk probeerde binnen te smokkelen, was niet het eerste en zal ook niet het laatste zijn geweest. In de Rotter damse koelhuizen liggen nog tienduizen den kilo’s Argentijns en Australisch rund vlees opgeslagen, dat nog geen bestem ming heeft, omdat de man die de transac ties uitvoerde, de exporteur en vleeshan- delaar Fritz Kanfer, zelf tot de arrestanten behoort. Behalve voor de gerespecteerde zaken man en belangrijke Oostenrijkse vleesfa- brikant Kurt Schachinger, die eveneens in de cel zit, kocht Kanfer in voor andere KASSEL (DPA) De administratieve rechtbank in de Westduitse deelstaat Hes sen heeft gisteren bepaald dat de 31-jarige lerares Silvia Gingold geen functie bij het onderwijs mag vervullen omdat zij lid is van de communistische partij. Hoewel de Thames al sinds mei in Damman vastligt, werd het Smit pas een week geleden duide lijk, dat er iets mis was. Een woordvoerder van de Rotterdamse maatschappij: „Het gebeurt wel meer dat schepen niet gauw weg mogen, daar raken we niet ongerust van. Maar toen die aanklacht werd ingediend was wel duidelijk dat er iets niet klopte. Toen hebben we de betrokken familieleden ook ingelicht”. De Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ), die de belangen van een groot deel van de Nederlandse zeevarende behartigt, noemt de vasthouding van de Thames een „zeer delicate zaak, zo ontstellend delicaat dat wij het niet aandur ven commentaar te geven”. Waarom nu precies de Thames moet blijven lig gen, is onbekend. Bekend is dat Saoedi-Arabië zeer veel regels op het gebied van de inklaring heeft en dat daar streng de hand aan wordt gehouden. Een ingewijde beschijft de Saoedi-Arabische autoritei ten als „lastig, uitermate precies”. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) I i DAMMAN-ROTTERDAM-DEN HAAG. Vol gens nog onbevestigde berichten is een niet verze gelde volle drankkast de reden waarom de Neder landse zeesleper Thames van Smit International in Rotterdam nu al ruim drie maanden wordt vastge houden in de Saoedi-Arabische havenstad Dam man. „Zo lang we geen schriftelijke aanklacht hebben, kunnen we slechts gissen naar de rede nen”, aldus een woordvoerder van Smit. „Eerlijk, we weten niet wat het kan zijn. Waarschijnlijk is het schip niet op de juiste wijze ingeklaard, maar in welk opzicht weten we niet”. De ji litie ko brenge door si 1976 n toelaat van Bi: teert. Brie; clowni dooree die w< bergsc deelne schmii als dec kenbac speld tien d meenst in vori Spelia I l i C VEL met d< delijk gen zi uitbre: jaarve Geme< versla; wijkat van v wordt zicht aantal het ve: uitged waren aantal (1460 t Van haddei king. J een be in 1971 invloei waren met d< licham Of de sloper; bouwv lemsbe i Het plan van de commissie komt onder meer hier op neer de nieuwbouwcapaciteit met 40 procent in te krimpen. Dat betekent dat het personeelsbestand van ruim 6700 man zal dalen tot 4150. Behalve Gusto zou ook Piet Smit (Rijn Schelde Verolme) nieuwbouw moeten stopzetten. Verder vinden grote inkrimpingen plaats bij RDM, NDSM, Verolme Rozenburg, Verol me, IJsselmonde, Wilton Fijenoord en De Schelde. De COR ziet veel meer in de mogelijkhe den die het bureau Mc Kinsey aangeeft in het onderzoek naar de problematiek van de Nederlandse scheepsbouw, dat is uitge voerd in opdracht van de minister van Economische Zaken. De COR wijst erop dat Mc Kinsey mogelijkheden ziet om de offshore-activiteiten (gedeeltelijk) voort te zetten. In „Altematief-2” suggereert Mc Kinsey dat IHC op langere termijn zijn offshore-positie zal kunnen herwinnen. Het aanvaarden van de hoofdlijnen van het plan door de beleidscommissie bete kent volgens vakbondsvertegenwoordi- gers (de industriebonden hebben ook zit ting in de commissie) nog niet dat het totale plan uiteindelijk zal worden geac cepteerd. geworden, is het Madrid er alles aan gele gen dat het rustig blijft langs de zonne- kust. De I voor v voor c zaak, c Directeur Koorts verzekerde dat de huur van de machine niets met de politieke en militaire situatie in Zuidwest-Afrika van doen heeft. „We zijn een heel gewone luchtvaartmaatschappij en onderhouden de normale geregelde diensten. Het is onze bedoeling de F-28 in te zetten bij het transport van arbeiders uit Ovambo-land naar diamantmijnen in de streek van Alexanderbaai. Dat doen we in opdracht van een diamantmaatschappij”. ROTTERDAM (ANP). De centrale ondernemingsraad (COR) van het scheepsbouwconcern IHC Holland is het niet eens met de plannen om de IHC-werf Gusto in Schiedam te sluiten. De Beleids commissie Scheepsbouw aanvaardde be gin deze maand in principe het reorgani satieplan voor de grote scheepswerven in Nederland en daarmee het voorstel van de IHC-directie, om de werf in Schiedam af te bouwen. Als de plannen doorgaan moeten bij Gusto 900 van de duizend man personeel verdwijnen. NEW YORK (AP). De politie van New York heeft vannacht de 24-jarige postbeambte David Berkowitz aangehou den en denkt dat hij degene is die onder de naam „Zoon van Sam” in ruim een jaar tijds zes mensen heeft gedood met een .44 revolver. Een bekeuring wegens fout parkeren rond het tijdstip van de jongste aanslag in Brooklyn leidde de politie naar het adres van Berkowitz in Yonkers, een 150.000 inwoners tellende voorstad van New York. Berkowitz zou bij zijn aanhouding hebben gezegd: „Okay, jullie hebben me te pakken”. Een eerste proces in deze kwestie, die valt onder de zowel in de Bondsrepubliek als daarbuiten sterk aangevochten „Be- rufsverbote”, was door de lerares gewon nen. Het haar opgelegde beroepsverbod werd vorig jaar door een rechtbank ongel dig verklaard. Enige tijd geleden maakte de minister van Cultuur van de deelstaat Hessen de zaak echter opnieuw ganhan- gig. Hij betoogde dat Silvia Gingold welis waar niet verweten kan worden dat zij op school politiek had bedreven, maar hij achtte dat, gezien haar politieke overtui ging, in de toekomst wel mogelijk. De rechtbank in Kassei blijkt nu de redenering van de minister te hebben ge volgd. In de motivering van het besluit zegt zij dat de lerares zich niet kan beroepen op de rechtspositie van de ambtenaren, aan gezien zij niet de garantie kan bieden dat zij zich te allen tijde zal inzetten voor de vrije democratische rechtsorde. De Duitse communistische partij is een organisatie die vijandig staat tegenover de democrati sche grondwet. Als een sollicitant (naar een overheidsfunctie) zich identificeert met een dergelijke instelling is een afwij zing gerechtvaardigd, aldus de rechtbank. Silvia Gingold noemde deze uitspraak Strandpaviljoen 2a, Zuidboulevard, Zandvoort Tel: 02507-5297 Restaurant ’s maandags gesloten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Westduitse pepko- ning Karl Paucksch heeft het kort geding verloren dat hij tegen de staat had aange spannen om zijn uitlevering naar Zweden te voorkomen. Hij moet ook de proceskos ten, 1000 gulden, betalen. De raadsman van de in Maastricht gedetineerde Duit ser, mr. M. Moszkowicz, had bij de behan deling van het geding aangevoerd dat uitlevering van zijn cliënt een „doodstraf op termijn” zou zijn. Daarom zou de be slissing van de staatssecretaris van Justi tie om Paucksch uit te wijzen volgens de verdediger van „bijzondere hardheid” zijn. De Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw besliste echter dat de staatssecre taris in alle redelijkheid tot zijn beslissing had kunnen komen. Wel zei hij erbij dat uit de rapporten is komen vast te staan dat de psychische gezondheid van de Duitser slecht is. „Maar Zweden kan hem medisch en psychisch voldoende opvangen. Paucksch moet zijn resterende straf in Zweden uitzitten en hij is jong genoeg om dat te kunnen verwerken”, aldus de recht bankpresident. Paucksch moet in Zweden nog vier van de acht jaar gevangenisstraf uitzitten waartoe hij in Zweden in 1973 werd ver oordeeld wegens zijn aandeel in de smok kel van stimulerende middelen. Eind 1976 ontsnapte hij uit de Zweedse gevangenis. vertegenwoordigers van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken en de autoriteiten in Saoedi-Arabië. De teruggekeerde bemanningsle den is een spreekverbod opgelegd. Evenmin kan Smit bevestigen of de berichten juist zijn dat de kapitein van de Thames, J. Panne koek uit Apeldoorn, inmiddels veroordeeld is tot 10 maanden gevangenisstraf en 200 stokslagen in het openbaar. Ook een vertegenwoordiger van de Ne derlandse baggermaatschappij, de heer Den Har- tog, voor wie een gedeelte van de drank bestemd was, zou veroordeeld zijn tot zes maanden gevange nisstraf en 150 stokslagen in het openbaar. De rechter, die met deze straffen heeft willen aantonen dat alcohol in zijn land ten strengste verboden is, zou na het proces met vakantie zijn gegaan en is tot nu toe spoorloos. I vleesverwerkende bedrijven. In vee- en vleeskringen genoot hij internationale be kendheid. BRUSSEL (BELGA). Hoewel de scha delijkheid van bepaalde drijfgassen die voor spuitbussen wordt gebruikt nog niet met zekerheid is vast te stellen, wil' de Europese Commissie het gebruik ervan toch zo veel mogelijk beperken. Zij heeft de Europese ministerraad voorgesteld een aanbeveling goed te keuren, waarin de industrie wordt gevraagd zo snel mo gelijk de bewuste chloorfluorgassen te vervangen. Elke verhoging van de pro- duktiecapaciteit voor deze gassen moet worden vermeden, aldus de commissie. In oktober 1976 stelde de Oostenrijkse vee- en vleescommissie vast hoeveel bui tenlands rundvlees dit jaar geïmporteerd zou mogen worden. De commissie sloot de mogelijkheid niet uit dat het vastgestelde contingent vlees zou kunnen worden uitge breid. Bij zijn inkoop in Rotterdam ging Kanfer uit van het laatste en wachtte tot de prijs op de wereldmarkt op een dieptepunt was. Hij kocht meer in dan hij kon invoe ren en ging ten slotte over tot smokkelen, omdat de vergunningen de lading niet meer legaal dekten. Vele transporten zijn Oostenrijk binnengevoerd, vele hadden nog gemaakt moeten worden, maar Kan fer strandde toen de Oostenrijkse douane de Nederlandse vrachtwagenchauffeur betrapte. hoteliers daarmee tegemoetgekomen aan pittige eisen van soms enkele honderden guldens per week. Hoegen voerde deze week zelf nog be sprekingen op het ministerie van toerisme in Madrid en zei dat op dat moment ook daar van enige stakingsdreiging geen in volle gang en niets wijst erop dat die dit sprake was. „Ook een groep hoteliers was -j-j- --x,-by bet onderhoud aanwezig, maar ook die hebben geen woord over een staking ge rept”, aldus Hoegen. Inmiddels is er ook de regering die een oogje in het zeil houdt. Spanje is econo misch bijzonder afhankelijk van het toe risme. In Madrid was men dan ook ernstig bezorgd toen de toeristen verleden jaar massaal andere bestemmingen kozen. Nu Wat de Costa Brava - bij Barcelona -r Spanje dit jaar weer een vakantietopper is betreft en de Costa Blanca met Benidorm als grootste trekpleister, ook daar is van een staking geen sprake. Eerder dit Jaar was dat wel het geval, maar ruim een maand geleden werd een arbeidsakkoord bereikt. Datzelfde is het geval in de Balea- ren, o.a. de eilanden Mallorca en Ibiza. José Mulet, lid van de onderhandelings- commissie met het hotelpersoneel en di recteur van de hotels Playa Ponent en Pueblo op Mallorca zei vanmorgen: „Een staking is ook hier van de baan. De hote liers hebben concessies gedaan door hoge re lonen te gaan betalen en werktijdver korting in te stellen”. Volgens Bob Hoegen, directeur van Evenementsreizen in Heemstede zijn de JOHANNESBURG-DEN HAAG. „Het is gewoonweg belachelijk om te beweren, dat een vliegtuig als de Fokker- Fellowship 28 hier in dit land voor mili taire doeleinden zou kunnen worden ge bruikt”. Zo reageerde directeur Alewijn Koorts van de Suidwes-Lugdiens in Wind hoek gisteren op beschuldigingen van het Aanm< Komité Zuidelijk Afrika. Volgens het co- sterdai mité zou Zuid-Afrika van Fokker een F- kreeg 28 verkeersvliegtuig willen huren om van d< daarmee heimelijk troepen te vervoeren, beeld 1 visseri Tegen de voorgenomen leverantie van en var de F-28 aan Zuid-Afrika is in Nederland 1975) r veel verzet gerezen. Niet alleen het Komité Zuidelijk Afrika maar ook de Indus triebond NW en het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA) protesteerden hiertegen. „Uiteindelijk kan natuurlijk elk vliegtuig, waar ook ter wereld en van welk type dan ook, voor militaire acties worden gebruikt, maar zuiver technisch gezien is de Fokker-machine het meest onvolkomen vliegtuig dat je je voor dit soort vervoer kunt voorstellen”, voegde hij eraan toe. Elf bemanningsleden zijn inmiddels al wel per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Deze vrijla ting was het gevolg van besprekingen tussen Smit, In Delft heeft prins Claus gisteren een colloquium over drinkwater geopend. Op de foto v.l.n.r. prins Claus, de directeur van het Waterloopkundig Laboratorium, de heer Prins, de grondlegger van dit Laboratorium, prof. Thijsse, minister Trip van Wetenschappen en minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. vervoersbedrijf Eurostar, bij wie de chauf feur in dienst is, doet intussen alle moeite hem vrij te krijgen. „een minachting voor o.m. het in de grond wet gegarandeerde recht van vrije be roepskeuze”. De rechtbank bepaalde voorts dat tegen haar uitspraak geen hoger beroep moge lijk is, iets dat door de advocaten van Silvia Gingold onmiddellijk scherp werd veroordeeld. Zij verklaarden deze kwestie te zullen voorleggen aan het hoogste ge rechtshof. De Duitse communistische partij, waar van Silvia Gingold lid is, heeft inmiddels de uitspraak scherp gekritiseerd. Haar ou ders legden een verklaring af waarin werd gezegd: „Onze dochter behoort tot de der de generatie van een familie, die als joden en anti-fascisten gediscrimineerd en ver volgd wordt”. DEN HAAG (ANP) De Consumenten bond en het Konsumenten Kontakt willen een snelle wijziging van de Warenwet. In een verklaring zeggen de twee organisaties dat in verband met de op handen zijnde wijziging van de Vleeskeuringswet inzake de „nadere keuring”, het nodig is ook de Warenwet te wijzigen, omdat anders de vleeskeuringsdiensten op ongeveer het zelfde terrein gaan opereren als de keu ringsdiensten van waren. De twee organisaties willen voorkomen dat hierdoor onduidelijkheden en misver standen ontstaan. De „nadere” keuring is de keuring die plaats vindt als vlees wordt vervoerd van het slachtdistrict naar het comsumptiedistrikt. Vroeger werd een tweede keuring na transport noodzakelijk geacht in verband met het risico van be derf. Met de moderne techniek, hygiëni sche koelwagens en dérgelijke, is deze keuring overbodig geworden. DEN HAAG (ANP) Pieter Menten, j de van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cummer, heeft bij de Tros geprotesteerd tegen de plannen om een buitenland-ver- sie van een „Menten-uitzending” uit te zenden op een concours in Barcelona. V ol- gens Mentens raadsman mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag, zijn de voor Menten bezwarende uitlatingen die in het pro gramma worden gedaan, volledig onjuist. Het programma mag daarom niet (meer) worden uitgezonden. Mr. Van Heijningen heeft de Tros van daag in een brief laten weten dat hij uiter-1 lijk 13 augustus wil weten of de Tros I inderdaad het programma intrekt. Als dat j niet gebeurt zal hij de Tros „juridisch aanpakken”. „Dit is ontoelaatbaar”, aldus mr. Van Heijningen. „De hoofdgetuige van de Tros, Hauptmann, heeft in een brief aan de officier van Justitie toegegeven dat hij in dat programma onjuiste dingen over Men- ten heeft gezegd”. De Tros had vanmorgen nog geen reac- tie. De brief zat daar nog niet in de post.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4