Patronaatsgebouw en klooster wellicht n Inzet wijkagent voor Korps Velsen geslaagd initiatief g t r Velsense brandweer had het in w ïk Ml Zeiler gestrand bij Noorderpier deze week bij ^DOUWE EGBERTS roodmerk 432 V* Circussfeer in school „De Kruid berg 1976 drukker dan jaar ervoor gesloopt ten behoeve van woningbouw x; (D-E) donderdag Stichting Fidelis wil vijftig woningen bouwen en exploiteren In jaarverslag 1976 stijging criminaliteit Overdracht Veel aandacht voor voorlichting aan publiek Service SPAR Ondermaats Handicap Vinger in de pap k Verantwoord f 4 19 7 7 AUGUSTUS VELSEN-IJMUIDEN I 1 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Wanneer de plannen van het slechts driekoppige stuur van de Fidelisstichting doorgaan, zullen volgend jaar rond de R.K. kerk van de Heilige Laurentius aan de Willemsbeekweg een vijftigtal woningen worden gebouwd. Het oude patersklooster, het St. rdamse KinkerstFidelisgebouw, het bibliotheekgebouwtje - in feite het gehele complex uitgezonderd de kerk - zullen hiervoor gaan wijken. De Fidelisstichting, die in deze zaak optreedt als de gemachtigde door de Orde der Paters Kapucijnen, heeft hiertoe besloten. Of de bouwplannen van de Fidelisstichting zullen worden goedgekeurd of niet: de Pater J. L. Overbruggen (ADVERTENTIE) Karl sparO n in de deel nt de icate idur- van- uiter- Tros Is dat disch 5 van rland omité ndus- lerlid egen. elk welk >rden ien is jmen rvoer toe. Van de geregistreerde overtredingen hadden er 2689 op het wegverkeer betrek king. 350 gevallen werden afgedaan met een betaalde waarschuwing. Opvallend is in 1976 de toename van het ■rijden onder invloed (253 pv’s tegen 107 ip 1975). Er waren in 1976 481 aanrijdingen waarvan 3 met dodelijke afloop. In 78 gevallen was lichamelijk letsel het gevolg. De opsporing van clandestiene zenders, controle op de naleving van de horecawet- geving en het nazitten van stropers be hoorden in 1976 tot de tijdrovende bezighe den van de Velsense politie. Van twee caféhouders werd de horecavergunning ingetrokken na gebleken overtreding van de Drank- en Horecawet. Stropers kregen in Velsen 70 maal een bekeuring. De con trole op het voorkomen van botulisme en het doen ruimen van kadavers was in 1976 een nieuwe activiteit van het Korps Velsen. „Reken op kliederen met verf. Vooral oude plunje aantrekken”. De waarschu wing vooraf aan de ouders van de deelnc mers was helemaal terecht. De meisjes en jongens gingen 's ochtends fors tekeer met penseel en verfpot. De drie leidsters lieten de make-up van de kleintjes grotendeels over aan de eigen fantasie. Wat voor kle ding uiteraard risico’s met zich mee bracht. Papieren maskers maakten het vervaarlijke uiterlijk van de dierfiguren compleet. In de loop van de middag moes ten mutsen en maskers af voor een film vertoning. De circusdag is van het spelia- De huisvesting van de Velsense politie op het nieuwe strand (Umuider Slag) werd ook in 1976 al ondermaats genoemd. De twee geplaatste keetwagens worden voor een goed verloop van de surveillance dienst ontoereikend genoemd. defeest in en rond De Kruidbergschool een van de toppers geworden. Het aantal deel nemers schommelde elke dag rond de vijf endertig. Tijdens de Santpoortse Feest- week liep het aantal deelnemers duidelijk wat terug. Vandaag voegen de jongste Speliadedeelnemertjes uit Santpoort zich bij de groep die uit heel Velsen naar de kinderboerderij Bartje in de Schermer trekt. Een bezoek aan het jeugdcircus in de IJmuidense Zeewijksporthal is vrijdag het sluitstuk van de Speliade 1977. Hier wordt Speliadepubliek uit heel Velsen verwacht. is het geen waardig wonen meer in het oude klooster. Maar toen het gebouw on langs door de brandweer zwaar werd afge keurd, was dat voor ons de druppel en is besloten de zaak te slopen”. die alleen aan boord was, was van plan om over boord te springen, toen het schip zwaar in de branding lag te stoten, maar dat wist de kustwacht hem uit zijn hoofd te praten. Vanaf de Johanna Louisa” gingen C. Zwart en F. Kloosterhuis met een rubbervlot naar het jacht toe. Hoewel het vlot omsloeg, waarbij de portofoon verloren ging, bereikten zij door de bran ding heen het jacht en wisten ze de dren keling met het vlot naar het strand te varen. Daar werd de man door de politie van Beverwijk opgevangen. Het jacht, eigendom van een verhuurbe drijf en gehuurd door de Duitse televisie, lag hoog op het strand. Vermoedelijk is het jacht gestrand, omdat de zeiler, die vanaf Zeebrugge kwam meer dan een et maal had gevaren en oververmoeid was geraakt. geweest in Oud-IJmuiden, waar op 18 november een opslag van reclamemate riaal in vlammen opging. Maar 30 januari was al de eerste grote brand geweest in een horecabedrijf met bovenwoning aan de Kanaalstraat. De laatste van het jaar deed zich op 17 december voor aan boord van een binnenschip. Die brand werd vanaf de rijkspont geblust. De meest spectaculaire hulpverlening is ongetwijfeld het van boord halen van passagiers van de „TOR Anglia” geweest, toen die lekgeslagen bij de Middensluis tegen de wal lag. leden van Quaker Oats werden opgeleid voor brandwacht, terwijl aan het perso neel van de Havendienst herhalingscur sussen gegeven werden. De voorlichting werd gegeven aan perso neel van alle scholen in Velsen, op een aantal scholen in en buiten de gemeente, aan Scheveningen Radio, het gas-, reini- gings- en waterbedrijf in Velsen en het Rode Kruis. De brandweer constateert verheugd, dat door deze voorlichting een beter begrip ontstaat voor de brandveilig heid van gebouwen, waarin mensen ver keren. Over het blusmaterieel is de brandweer erg tevreden. Het rijdend materieel ver keert in uitstekende staat en wordt door het korps in eigen beheer verbeterd en aangepast. Wat de brandweerkazerne zelf betreft, moet men echter zeggen, dat het gebouw alleen door kunst- en vliegwerk van het personeel water- en winddicht gehouden kan worden, gezien de slechte staat van het houtwerk. huur ke en i van wone iuden onze j het -land van racht In het jaarverslag wordt ruimtegebrek als handicap genoemd voor een optimaal functioneren aan het Tiberiusplein. De chef van de wijkdienst moet door deze situatie aan het hoofdbureau vanuit het Bureau Santpoort opereren. Het informa tiecentrum van de politie moet het om dezelfde reden stellen zonder de gelijk vloerse ruimte die voor de pons- en sor- teerapparatuur noodzakelijk is. De inrich ting van dit centrum was in 1976 een nieuw initiatief van de Velsense politie. Er werd een coderingssysteem opgezet voor onge vallen, conflictsituaties en justitiële ver- keersdocumentatie. Voor degenen die bij de opbouw van het informatiecentrum be trokken zijn nam verder de verwerking van rapportageformulieren uit de wijksur veillance veel tijd in beslag. Met de inmid dels gearriveerde ponsapparatuur kan een deel van de binnenkomende gegevens bin nenkort mechanisch worden verwerkt. Door de buitenwacht werd in 1976 in toe nemende mate van het informatiecentrum gebruik gemaakt maar cijfermateriaal hi erover ontbreekt in het jaarverslag. n lig. zeer •ft en j Een I ritei- ■nten, Blari- teerd i-ver- lit te Vol- Heij- enten pro- ijuist. meer) AAG. »m te ikker- mili- m ge- ewijn IVind- in het et co- en F- i om •eren. Het met storm en regen begonnen jaar 1976 heeft ook bij het aantal hulpverlenin gen zoals wegens stormschade ondergelo pen kelders, in nood geraakte dieren enzo voort zijn stempel op de cijfers gedrukt. Hier kwam de brandweer 183 maal voor in actie tegen het jaar ervoor 97 maal. Uit een onderzoek naar de oorzaak van bran den blijkt, dat het overgrote deel door baldadigheid of spelen met vuur is ont staan. Andere belangrijke oorzaken zijn het uit de hand lopen van verbrandings- werkzaamheden of een kampvuur, kort sluiting in elektrische leidingen en de vlam in de pan. In twintig procent van de geval len kon de oorzaak niet worden achter haald. De grootste brand in 1976 is ongetwijfeld die in een voormalig vrieshuis van IJsvries Tegen die achtergrond vertelt de secre taris dat de stichting ook wel graag een vinger in de pap wil hebben bij de toewij zing van de woningen straks. „Het is een kwestie van overleg met de gemeente, maar het moet toch mogelijk zijn dat wan neer wij vinden dat deze of gene een plaatsje moet hebben, dat dat ook ge beurt”. De bemoeienis met aanmonsteringen voor visserij en handelsvaart was in 1976 voor de gemeentepolitie een aflopende zaak, door de overdracht van het Bureau Aanmonstering te IJmuiden aan de Am sterdamse waterschout. Per 1 januari 1977 kreeg de ambtenaar van aanmonstering K. van der Plas zijn ontslag. In het totaal beeld liep het aantal monsteringen van de visserij van 49 terug naar 38 (22'procent) en van de kleine handelsvaart van 95 (in 1975) naar 73. De zeesleepvaart bleef door Van Tros, m de hij in Men- slopershamer zal in oktober de kloostermuren neerhalen. Afhankelijk van een eventuele bouwvergunning zullen het Patronaatsgebouw en bibliotheekgebouwtje aan de Wil- lemsbeekweg volgen. Van het hele complex wordt dan voorlopig alleen de kerk gespaard. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense politie heeft met de aanstelling van wijkagenten dui delijk in de roos geschoten. De bevindin gen zijn dusdanig dat op korte termijn uitbreiding wordt overwogen, aldus het jaarverslag 1976 van het Velsense Korps Gemeentepolitie. Op 1 september van het verslagjaar gingen in Velsen de eerste wijkagenten de straat op. Het inzetten van vaste politiemensen in de wijken wordt belangrijk genoemd in sociaal op zicht en ook door de oplossing van een aantal slepende zaken is het een succes. In het verslagjaar werden 6974 bekeuringen uitgedeeld voor overtredingen. In 1975 waren dat 7252 processen-verbaahhHet aantal pv’s voor misdrijf was stijgende (1460 tegen 1435 gevallen in 1975). De justitiële dienst van de Gemeentepo litie kon 599 van deze zaken tot klaarheid brengen. Er waren 3 gevallen van dood door schuld. De Velsense politie zat eind 1976 met 128 man onder de maximum toelaatbare sterkte, waarvoor de Minister van Binnenlandse Zaken het getal 137 han teert. In plaats van het nu vrijwel ongebruik te gebouwencomplex (de bibliotheek uit gezonderd) moet deze grond dienstbaar worden gemaakt aan de gemeenschap, zo is de motivatie: „Woningnood is het groot ste probleem, dus in deze sector werd gezocht. Of nu laagbouw of flatbouw de vorm wordt voor de nieuwbouw is nog geheel onduidelijk. Of de gemeente achter dit project kan staan ook, want op het stadhuis is nog niets bekend over de plan nen van de stichting. Inmiddels is aan de twaalf Velsenaren die in'het oude kloos ter tijdelijke woonruimte vonden schrif telijk bekend gemaakt dat zij per 1 okto ber vertrokken moeten zijn, want dan begint de eerste sloopactie: die van het klooster. In 1971 al zijn de laatste vijf paters uit het bijna zeventig jaar oude klooster ver huisd naar de parochie aan de Zuider- kruisstraat. Het verouderde klooster, zo legt pater J. L. Overbruggen uit, was niet meer geschikt voor bewoning. Dat enige tijd later het klooster toch weer incidenteel werd gebruikt voor de huisvesting van diverse mensen was omdat dat gevallen betrof die „anders op straat stonden”. „Maar omdat er al vage plannen voor nieuwbouw waren, hebben we die mensen er altijd voor noppes laten wonen”, aldus de pater en „gas, water en licht werden betaald. Er werd geen huur gevraagd om verplichtingen te voorkomen. Bovendien reac- post. De Velsense brandweer heeft zich niet alleen met daadwerkelijke hulp bezig ge houden, maar ook met brandpreventie, voorlichting en opleiding. Gebleken is dat daaraan een toenemende behoefte bestaat. Een brandweeropleiding kregen twee groepen leerlingziekenverzorgsters en -verpleegkundigen van het Zeewegzieken- huis, personeel van kindertehuis St. Ra- phaël in Santpoort en een groep agenten van de Rijkspolitie te Water. Een brandpi- ketcursus werd gehouden voor personeel van het stadhuis en van de Hema, terwijl het personeel van het Boerlagehuis een herhalingscursus kreeg. Tien personeels- Dank zij de oplettendheid van de kust wacht was de reddingboot „Johanna Loui sa” al uitgevaren voordat de opvarende van het Duitse zeiljacht WIK 2 erachter was, dat hij bij de Noorderpier in IJmui den was gestrand. De kustwacht heeft met de seinlamp nog pogingen gedaan om de zeiler erop opmerkzaam te maken, dat hij op het strand afvoer, maar het hielp niet en woensdagnacht om kwart voor elf liep het jacht op de kust, ongeveer 200 meter vanaf de Noorderpier. De reddingboot was toen al gewaar schuwd en voer uit op het moment, dat de zeiler via Kanaal 16 om hulp vroeg. De man, een 60-jarige Duitse sportjournalist, Aan de St. Fidelisstichting, in 1976 tot Fidelisstichting omgedoopt, werd door de orde der Kapucijnen de machtiging ver leend om huur en overeenkomsten te slui ten voor de gebouwen en grond en tevens om besprekingen te voeren betreffende de definitieve bestemming van het complex aan de Willemsbeekweg-hoek Zeeweg. Tot voor die tijd had de St. Fidelisstichting het beheer en de exploitatie van de diverse gebouwen (Patronaatsgebouw, biblio theekgebouw) tot taak. Het stichtingsbe stuur, bestaand uit voorzitter G- P. Mat- thijsen (chef afdeling bevolking op het stadhuis), de secretaris-penningmeester J. M. van der Kroft (oud-directeur Neder landse Middenstandsbank) en pater Over bruggen, heeft als definitieve bestemming voor de grond woningbouw gekozen. Vijf- a zesduizend vierkante meter grond zullen ter beschikking komen. „We hebben er zwaar over nagedacht”, aldus pater Over bruggen, „en diverse onderhandelingen gevoerd, zoals met buurthuis De Spil. Het kost echter verschrikkelijk veel geld om dit gebouw geschikt te maken voor welk doel dan ook. We moeten de zaak in z’n totaliteit bekijken en daarom gaan we in overleg met de gemeente, de Orde, de parochianen en andere instanties. De kerk laten we voorlopig staan, want dat ligt nogal gevoelig. Toch houden we er met de planning rekening mee dat deze eventueel ook kan worden afgebroken: tenslotte is de kerk ook al bijna zeventig jaar oud”. „Het is de bedoeling”, verklaart secreta ris-penningmeester Van der Kroft, „om verantwoorde, goede woningen te bou wen die ook goed betaalbaar zijn. Niet als winstobject: we zijn niet van plan om ze direct met winst te verkopen. Het is met een duidelijk sociaal doel en de stich- tingsacte zegt ook dat de grond alleen voor sociaal-culturele doeleinden mag worden gebruikt. Eigenlijk betekent dat: alleen bijzondere bebouwing, zoals in ge val van het ziekenhuis en de twee scholen (St. Franciscusschool en de Adalbert- huishoudschool, red.) is gebeurd. Maar als we straks met een bouwplan naar de gemeente gaan zal dat, gezien de bestaan de woningnood welkom zijn, en geen pro blemen geven. Vooral omdat we streven naar voor deze bevolking betaalbare wo ningen. Het is een koud kunstje om de zaak te verkopen aan een bouwonderne ming, maar we mogen dat gewoon niet doen omdat deze hele zaak vroeger toch tot stand is gekomen dankzij de offer vaardigheid van de IJmuidense katho lieken”. Hoewel naar zeggen van de heer Van der Kroft door een architect al wel schetsteke- ningen zijn gemaakt van mogelijkheden voor dit terrein, zijn de plannen voor de soort bebouwing nog zeer vaag. De heer van der Kroft: „Of het nu woningwetwo ningen worden, premiewoningen of vrije sector, dat zijn we allemaal nog aan het onderzoeken. Ook welke rijkssubsidies mogelijk zijn. We willen begin volgend jaar starten met de bouw, maar het hangt ook nog van de gemeente af of we vergun ning krijgen. De financiering moet ook nog worden geregeld. De stichting heeft wel een startkapitaal, maar het gaat in de miljoenen lopen. We willen de kosten drukken door ook de huurprijs laag te houden, want de gedachten gaan wel uit naar huurwoningen en dan is de Fidelis stichting de eigenares.” Het Velsense brandweerkorps telde eind 1976 34 beroepsbrandweerlieden en 25 vrijwilligers. In 1975 waren dat nog 31 beroeps^ën 23 vrijwilligers. de activiteiten van het Bureau Wijsmuller belangrijk met 166 monsteringen tegen 133 in 1975. Maar de contacten met de gemeente moeten nog worden gelegd. Ondanks de veelvuldige gesprekken die, naar zeggen van het bestuur, in het verleden met de toenmalige wethouder C. Ockeloen zijn gevoerd over de betreffende grond, weet wethouder J. W. Meijer van niets: „Ik heb geen plannen gezien, voor mij is dit hele maal nieuw. Dat is niet gebruikelijk, want in sommige gevallen wordt je veel vroeger betrokken bij de plannenmakerij. Maar als het een goed plan is, zullen wij het bekijken. Voor de Openbare Bibliotheek komt het tijdsbestek waarbinnen het Fidelisbestuur een en ander wil realiseren als een verras sing. De plannen voor bebouwing waren in grote lijnen wel bekend. „We hebben”, aldus bibliotheekdirecteur J. S. Suur- mond, „onlangs nog voor het gebruik van het bibliotheekgebouw voor onze jeugdbi bliotheek een contract voor drie jaar afge sloten en ik ga er maar van uit dat het plan in fasen zal worden uitgevoerd”. Intussen zijn de bestuursleden van de Fidelisstichting in de weer met een aantal adviseurs (die onbekend schijnen te moe ten blijven) om het project vorm te geven. „Fatsoenlijk, maar goedkoop” is ongeveer de leus: „Zonder winstbejag, dat is het uitgangspunt”, aldus de pater. „Er zijn wel verschillende biedingen op de grond gedaan”, verklaart de secretaris, „maar we zijn niet om de conferentietafel gaan zitten, stel je voor dat je in de verleiding komt om voor twee miljoen te bezwijken. Nee, dat hebben we niet gedaan, gelukkig, dat is ook tegen het principe van de orde.” KOFFIE Briesende leeuwen, apen, jongleurs, clowns en dompteurs krioelden rumoerig dooreen op de circusdag van de Speliade die woensdag in de Santpoortse Kruid bergschool gehouden werd. Er waren 34 deelnemertjes die de hele dag door met de schminkresten op hun gezicht duidelijk als deelnemer aan het circusgebeuren her kenbaar waren. Met naamkaartjes opge speld meldden zich ’s ochtends om half tien de eerste deelnemertjes bij de ge meenschapsruimte van de school die ook in vorige jaren pleisterplaats was van het Speliadefeest. VELSEN. De brandweer van Velsen heeft het in 1976 heel wat drukker gehad dan het jaar ervoor. Liefst 305 maal werd men in de loop van het jaar gealarmeerd voor brandalarm, waarvan in 52 gevallen het loos alarm bleek te zijn of een vals- melding. In 1975 rukte de brandweer 220 maal uit, waarvan in 59 gevallen ver geefs. De stijging van het aantal alarme ringen is vooral te vinden in de buiten- branden, waarvan er in de droge zomer van 1976 meer dan tweemaal zoveel wa ren als het jaar ervoor. X '**'**w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5