films in de ijmond agenda VELDHUIS kwispe door i SuèdeNappa kleding 99 Doby een lieve hond re Stisa en SAB gaan weer praten om overstromingen te voorkomen Beken IJmuiden Luxor BEVERWIJK Kennemer Theater Velsen-Noord bewees M. Marcus laatste eer Gevonden voorwerpen City Theater Stadsschouwburg schonen ■Ml 6 19 7 7 AUGUSTUS DONDERDAG IJMOND 1 1 7 J J Velsen-IJmuiden In en om Haarlem ,.r. J Heemskerk VELSEN. De „schouw over de wateren” is een oud gebruik, dat al teert uit de tijd, dat voor de bevolking de strijd tegen het water van levensbelang was. Dat blijkt ook wel een beetje uit de betiteling en één geheel, dat er zorg Voor,schouw” en het werk, dat gedaan moet worden; het „schoonen van beken en slooten”. Het is echter een gebruik, dat nog niets van zijn waarde heeft ingeboet en nog altijd heeft regelmatig een schouw over agruimte de wateren in Velsen plaats. Beverwijk Wijk aan Zee Velsen-Noord Schouw over de wateren heeft zijn waarde al eeuwen bewezen Rockj/, ais „incasseerder” van de woekeraar Gazzo op een gewelddadig zijspoor. (ADVERTENTIE) <3 0 verkoopakte van 1633 uit de archieven, waarin gesproken wordt over de Ladders Schouwbeek, een beek, waaraan nu nog de naam Ladderbeekstraat herinnert. Dat het schouwen en schonen hard no dig was en dat er nog wel eens de hand mee werd gelicht blijkt uit een beklag, dat mr. C.J. van Dam, oud-burgemeester van Haarlem aan het college van Heemraden schreef in 1790. Hij beklaagt zich erover, dat Schout en Schepenen van Velsen niet behoorlijk schouwen, waardoor de afwa- teringsbeek vanaf zijn landgoed „Meer en Berg” langs de Ruïne van Brederode, ver moedelijk dus de Brederoodse Beek, regel- ‘matig overstroomde. Schouwmeester H. Brands heeft in deze tijd met dit soort problemen praktisch niet meer te maken. In het natte najaar van 1974 is het nog voorgekomen, dat de vijver bij de Santpoortse Dreef bijna overstroomde, maar dit was geen gevolg van verstopping in de schouwbeken, die mes Mason en Judy Garland in de hoofdrollen. In de nieuwe film is Barba ra Streisand het carrièremeisje met Kris Kristoffersen tegenover zich als manne lijk sexsymbool. Hij leidt het beginnelin- getje Barbra (Esther Hoffman) naar de grote successen in de showwereld waar in ze uiteindelijk ten onder gaat. „A star is born” kan worden getypeerd als een verhaal vol liefde, romantiek en bravou re met op het eind een brok tragiek. Kris Kristoffersen wordt gespeeld door John Norman Howard. Voor het zondagse matinee heeft de Stadsschouwburg de hand kunnen leggen op „Een stad op stelten" een film vol slapsticks met Stan Laurel en Oliver Hardy als centrumfi- guren. „My Fair Lady”, een film die indertijd werd onderscheiden met maar liefst acht Oscars, is weer te zien met Audrey Hepburn en Rex Harrison in de hoofd rollen als Eliza Doolittle en professor Henry Higgins. Het verhaal is eigenlijk overbekend: het meisje Eliza, dat door de professor op straat wordt opgepikt en door hem wordt klaar gestoomd om op grote partijen met zijn experimentele taalmethode te pronken. Eliza loopt woedend weg, maar komt bij de profes sor terug. voor de afwatering moeten zorgen, maar een te laat „malen” door het waterschap. Het komt wel regelmatig voor, dat bij de schouw over de wateren de beken en sloten nog niet allemaal schoon zijn. „Dan praat je even met de betrokkene over de reden en kom je een paar dagen later nog eens herschouwen. Het is in de tien jaar, dat ik nu als schouwmeester optreedt, nooit nodig geweest om een proces-ver- baal wegens nalatigheid op te maken”. Daarom is het begin van een fikse wandeling allemaal wat ongecontro leerd. Doby ruikt van alles en gunt zich nauwelijks een moment om tot rust te komen. Eigenlijk zou een stevige hol- partij de gemoederen wat tot bedaren moeten brengen. De riem losmaken van de halsband is te veel risico. Daar om laat KWISPELdoor zich verleiden met Doby een stuk te spurten. Voor de ranke viervoeter is dat natuurlijk een stuk „behelpen”. Zo’n halsband met een vent er aan blijft hinderlijk.' Toch komt er na wat beweging iets meer toenadering van de kant van Do by. Ze knippert met haar hazelnoot- kleurige ogen tegen het zonlicht. Dat zelfde zonlicht werpt een warme gloed over haar zijdezachte pelsjas die aan de buikzijde, aan de poten, staart en oren fraaie franjes vertoond. Het vraagt eni ge overredingskracht, maar na her haald verzoek wil Doby wel even gaan zitten, ’t Is van korte duur want in het zitvlees prikkelt het ongeduld om in stinctmatig op pad te gaan. Met de neus tegen de grond, de staart als een wap perende vaan boven de gespierde body. Gehoorzaamheid is de setter in het al gemeen erg goed aan te leren voor wie rekening houdt met de onweerstaanba re drang naar de „open ruimte” bij deze fraaie hond. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woens dag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 1 uur. In het IJmuidense City Theater draait deze week als nieuwe film „Rocky” met Sylvester Stallone in de hoofdrol. Rocky is in het filmverhaal de goedaardige beroepsbokser die bij de woekeraar Gazzo (Joe Spinell) als incasseerder gaat werken als het beroepsboksen hem te weinig oplevert. Aan zijn alleenzijn komt een eind met de eerste contacten met Adrian (Talia Shire) een meisje waar hij al langer een oogje op had. Na een stroef en stuntelig begin breekt het ijs tussen de twee. Met het wegvallen van de wederzijdse remmingen komt Rocky van de weeromstuit de verwaterde bok- sambitie weer boven. Bokskwaliteiten blijken bij hem pas als hij echt kwaad wordt. Hij komt zover bij een boksduel waarin hij als invaller de kampioen zwaargewicht Apollo Creed (Carl Wea thers) „aan het lijf probeert te komen”. Het wordt een strijd van David tegen Goliath. Rocky wordt in de aanvang door zijn tegenstander nauwelijks se rieus genomen. Show en intimidatie is hem volkomen vreemd. Het boksfeno- meen Apollo Creed daagde voor het startsein van de tv-wedstrijd zijn tegen stander Mac Lee Greem uit met de voor spelling hem in de derde ronde te kra ken. De invaller Rocky weet het tegen hem vijftien ronden uit te houden. Bei den zien er na de onbesliste wedstrijd toegetakeld uit. Creed mag zijn titel hou den maar Rocky heeft een mentale over winning in zijn zak. Zijn zelfrespect is terug en hij roept om Adrian. De zon dagse matineefilm draagt in City de titel „Azen zijn troef”. In de IJmuidense Stadsschouwburg kan deze week met volle teugen van de film „A star is born” worden genoten. Het is een filmwerk met een beproefd kernthema waarvoor filmstudio Warner Bros op een eerdere succesfilm met die titel heeft teruggegrepen. Doorgewinter de cinofielen herinneren zich ongetwij feld de Star is born verfilming met Ja- BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat' Do. 20 uur „Het debuut”. I Breestraat 12 Beverwijk I Tel. 25629 Hoe oud de historie van de schouw over de wateren is valt niet te zeggen. Wel onthult het gemeentearchief van Velsen dat op 26 juni 1737 door Schout en Schepe nen een nieuwe Keur en Ordonnantie op het beschouwen en schoonen van de bee- ken noodzakelijk is omdat van tijd tot tijd is gebleken, dat het daarmede niet goed gesteld is. In deze verordening wordt dan bepaald, dat de schouw jaarlijks wordt uitgevoerd en dat de aangelanden van beken en sloten de plicht hebben om hun afwatering schoon te maken. Maar al meer dan honderd jaar daarvoor was het schou wen en schonen ingeburgerd, getuigen een Naast „Rocky” draait deze week in Luxor „Peter en de vliegende autobus” met Lex Goudsmit en Martin Brozius in de hoofdrollen. Een feestelijk film voor de hele familie, die op het doek Peter ontmoet, die de wildste avonturen mee maakt met een gewichtloze autobus. Naast een aantal particulieren heeft de heer Brands bij de schouw veel te maken met Rijkswaterstaat voor bermsloten en de Spoorwegen voor de spoorsloten. Ook berust een deel van het onderhoud in han den van Openbare Werken en Groenvoor ziening, zoals in de parken Velserbeek en Beeckestijn. „Als Openbare Werken geven we natuurlijk het voorbeeld wat het scho nen betreft”, zegt hij. „We hebben er een vaste man voor lopen, die bijna alle sloten en beken in de gemeente 'op zijn duimpje kent. Rijkswaterstaat en de Spoorwegen werken meestal met een aannemingsbe drijf, dat het werk voor hen uitvoert”. Alle afwateringssloten van Velsen en Santpoort-Noord monden uit in De Beek, die het water langs het dorp Velsen naar Zijkanaal B voert om zo via het gemaal Buitenhuizen op het Noordzeekanaal ge spuid te worden. Van een schouwronde langs De Beek weet de heer Brands zich nog te herinneren, dat plotseling een hoofd Uit het riet omhoog schoot van de jagende oud-burgemeester Kwint, die wat gepi keerd vroeg wat de man moest, omdat hij de eenden had opgejaagd. Naam: Doby Leeftijd: 10 maanden Ras: Ierse setter Soort: Dame Vergoeding: 60,- Inlichtingen: 02550-15744 BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat Do. 19 en 21.15 uur „The sting”, 19.30 uur „My fair Lady” Luxor Theater, Breestraat. Do 19 en 21.30 uur „Rocky”. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat, vrij. volw. 14-17.30 u. enl9-21 u., jeugd 15-17.30 u. en 19-21 uur. Kingsford Smithstraat 110a: vrij, jeugd 15.30-17.30 uur. Huize Scheijbeeck, Velserweg. Do. wetswin- kel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Vrij volwas senen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15.30-17.30 uur Beneluxlaan. gesloten tot en met 13 augustus. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 7-20 uur. Buurtcentrum De Schuilhoek, Van Bronck- horststraat. Soosavond voor jongeren 14-17 jaar Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. TENTOONSTELLINGEN De Zeekleuters, Dorpsduinen. Tot en met 14 augustus missietentoonstelling met verkoop exo tische kunst, dagelijks geopend van 10-12 en 14- 21 uur. Herv. Kerk, Jullanaplein. Tot en met 12 augus tus expositie pasteltekeningen van Edmond von Sijben de Maroije. Geopend van ma. t.m. vrij, van 19-21 uur. DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Do. alle leeftijden 19-21 uur. De crematie werd opgeluisterd door en kele leden van het Tamboer- en Trompet terkorps „Velsen-Noord SM”, waarvan de overledene de oprichter en erevoorzitter' was. Namens het Koningin Wilhelmina- fonds sprak W. P. Mudde over de bestuurs kwaliteiten, die de heer Marcus in het belang van de Velsennoordse gemeen schap had ingezet. De overledene was ac tief geweest op het gebied van de speel- tuinvoorziening, als secretaris van de Con tactcommissie Velsen-Noord. Vele jaren lang was hij bovendien beheerder van het gemeentelijk ontspanningslokaal. De heer Mudde memoreerde hoe de heer Marcus zich altijd voor honderd procent inzette bij de viering van de Oranjefeesten en voor het Koningin Wilhelminafonds. Nadat ook namens de familie een kort herdenkings- woord was gesproken vond de crematie plaats onder het spelen van „Morgen rood”. Er heeft zich een opvallende gebeur tenis voorgedaan. Bobbie, het zwartha rige schnauzerachtige hondje van ver leden week zit nog steeds in het asiel. „Dat komt”, zo weet de verzorgster te vertellen, „omdat het vakantie is. Dan hebben de mensen hele andere dingen aan hun hoofd dan uitbreiding van het gezin met een gezellige blaffende huis genoot”. Goed, we zijn dan nu weer een weekje verder en Bobby wacht en wacht. Als KWISPELdoor het buitenverblijf van het asiel nadert is het net of diezelf de Bobby KWISPELdoor herkent als „de manvan verleden week”. Luid blaffend probeert hij de aandacht te trekken. Duwt zich met zijn spitse snuit en krulharige schouders in de voorste gelederen van de asielmeute. Helaas, vandaag is het de eer aan Doby. Een kastanjebruine parel uit het geslacht der setters dat zijn huidige verschijning onder meer te danken heeft aan de stringente fokmethoden van Major Hutchinson, Colonel Cooper en Dr. Horne. Dat waren inderdaad drie En gelse heren die omstreeks het midden van de vorige eeuw hun werk bekroond zaten met dat wat nu zit te popelen van ongeduld om het Kerbertasiel de rug toe te keren. Van huis uit heeft Doby te veel jachthondenbloed of noem het maar vrijheidsdrang om het lang in onvrijwillige opsluiting te kunnen ui thouden. L VELSEN-NOORD. Onder zeer grote I belangstelling heeft woensdagmiddag op I de begraafplaats Westerveld de crematie plaatsgehad van M. J. Marcus. De heer I Marcus, die bijzonder veel voor het vere- I nigingsleven in Velsen-Noord heeft bete- kend, was zondagmorgen overleden. HEEMSKERK In de periode van 30 juni tot en met 31 juli werden de volgende voorwerpen als gevonden aan het Heems kerkse bureau van politie aangegeven: Kater, hond, schildpad, konijn, 2 lamme ren, pop, draagbare radio, toilettas, bier, overgordijnen, hengel, kentekenplaatje, hondenriem, bejaardenpas, rabiëspen- ning, kinder-klompschoenen, legerjack, suede jasje, vest, portemonnee, horloge, ketting, bedelarmbandje, ring, naamarm- band, sleutel, pukkel, fietstas (krantentas), i tas, verzekeringsplaatje. Bovenstaande voorwerpen zijn aan het bureau van politie te bevragen en wel van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. Openbare bibliotheek, Wijker straat weg Do volw. 19-21 uur, vrij, alle leeftijden 14.30-17.30 uur. De heer Brands vindt, dat je de landbou wers ook met enig begrip tegemoet hoort te treden. „Vroeger was er altijd tweemaal per jaar schouw, in juni en oktober. De eerste keer, dat ik het deed', bleek, dat er in veel gevallen van het schonen van de slo ten nog niet veel terecht was gekomen. Ik heb toen met de mensen gepraat en kwam erachter, dat het voor de landbouwers net een tijd van druk werk op het land was. Bovendien bleken de sloten en beken in juni al erg dicht begroeid te zijn. Nu is dat ondervangen door driemaal per jaar schouw te houden, in mei, augustus en november”. De heer Brands heeft overi gens niet zoveel water onder zijn hoede. Een groot deel van Santpoort wordt door het Hoogheemraadschap Rijnland ge schouwd, in de Velserbroekpolder ligt de schouw in handen van het waterschap, evenals in het overgrote deel van Velsen- Noord, dat onder de Wijkermeerpolder valt. In het Kennemer Theater voorts de bekende film „The Sting”, waarvan de openingsmelodie wereldberoemd is ge worden. In de hoofdrollen de eeuwig jonge Paul Newman en de bij de dames geliefde Robert Redford. Redford gaat samen met zijn metgezel de moordenaar van zijn vriend wreken. Er wordt een nep- boekmakersofïice gebouwd en langzaam sluit het net zich rond de moordenaar. Woensdag ging schouwmeester H. Brands, chef van de afdeling beheer en onderhoud van Openbare Werken er op uit om de twintig kilometer beek en sloot in Velsen te schouwen. Hij kijkt dan of een goede doorstroming van water moge lijk is en of de sloten en beken schoon zijn. De schouwplichtige beken en sloten vor men één geheel, dat er zorg voor moet dragen, dat de afwatering vanaf het duin gebied door de landerijen verzekerd is. De namen van deze afwateringsbeken doen aan de oude tijd herinneren, zoals de Brederoodse Beek, de Schipbroekenbeek, de Velserbeek en de Scheibeek. Schouwmeester H. Brands wijst links op een sloot, waarbij het schonen nog niet gebeurd is en planten en onkruid de vrije waterloop kunnen verhinderen en rechts op een sloot, zoals het hoort, vrij van obstakels. MUZIEK Openluchttheater (Bloemendaal) vrij. 20.15 u. Optreden van the Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort. BIOSCOPEN Cinema Palace (Ge. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.„Het debuut”, 16 j. vrij. 24 u.: „Nevada Smith”, 16 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u „Blue Movie”, 16 j. vrij. 23.30 u.: „Harley David son”, 16 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.: „Twee door het dolle heen”, 12 j. vrij. 24 u.: „Bedfeest”, 16 j. Luxor (Gr Houtstr.) 14 en 20 u.: „Een brug te ver”, 12 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.; „Roc ky”, 12 j. vrij. 24 u.: „Rosmary’s baby”, 16 j. Studio (Gr. Markt) 14 u.: „Peppi en Kokki bij de marine”, a.l. 19 en 21.15 u.: „Future World”, 12 j. vrij. 23.45 u.: „Cria cuervos”, 16 j. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u.: „Liefde en hartstocht”, 18 j. BIOSCOPEN City, donderdag 20 u.: „Rocky” TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten Tuin Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Tentoon stelling van staalplastieken van Erik van Spron- sen in de tuin en van Grafisch werk van Robert de Vries in het Noordelijke Koetshuis van Beec kestijn. Openingstijden Koetshuis van 10-12 en 14-17 uur, maandag gesloten. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30- 12.00 en 14.00-16.30 uur. Pieter Vermeulen Museum. Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen. Expositie van Dirk de Herder over de geschiedenis van IJmuiden en de betrekking hiermede met de havens en de zee. Geopend van 9.30-12.00 en 14.30-16.30 uur. Stadhuis.Bezichtiging op werkdagen van 10-12 uur Oude Raadhuis Velsen. Expositie van de Ar cheologische Werkgroep Velsen. Geopend van 13-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Opening dinsdag en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, telefoon 02510-91022-93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400 Hoogovens 02510-96000 ‘Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, donderdag .10.00-12.30 en 14.30-17.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Donderdag 15.30-17.30 uur. Velserbad: Gesloten. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk- plein 260, 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek; 9.30 en 11.30 uur Engelse les. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat 1, IJmuiden van 9-10 uur.Tel. 12464 of 18445. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Openluchtbad „De Heerenduinen”, geopend tot 20.30 uur. Vrijdag van 7.00-20.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Dagelijks ge opend van 9.30-11.30 uur en 13.00-16.30 uur. VELSEN. Nog deze maand wordt tussen de gemeentelijke Sociale Dienst en Stisa het overleg heropend over samen werking van de laatste instantie met het Sociaal Adviesbureau van de gemeente. De vorig jaar begonnen besprekingen hierover braken af door de ontslagproce- dure van de Stisafunctionaris H. J. van der Linde en de uittreding van de Algeme ne Hulpdienst en de Stichting Dienstver lening aan Bejaarden uit de Stisa. Directeur K den Hartog van de gemeen- telijke Sociale Dienst noemt gecoördi- neerd werken en meer duidelijkheid naar het publiek toe als grote pluspunten van een samenwerking die na de recente Stisa- verwikkelingen nog slechts op smalle ba sis mogelijk lijkt. Alleen vertegenwoordi gers van de Stisa en de Sociale Dienst gaan in de volgende gespreksronde met wethou der Th. C. de Witte rond de tafel. Het Sociaal Adviesbureau houdt als onderdeel aan de Sociale Dienst op twaalf plaatsen in Velsen spreekuur. De belangstelling neemt van jaar op jaar toe. In 1976 werd I van 7770 Velsenaren hulp verleend dan wel advies verstrekt. Ag

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7