Bedrijf dringt aan op diepere haven NIEUWE HOUTLOODS VOOR k STUWADOOR J. WIJTVLIET Hoflanderweg Steen voor steen verbouwd Jeugdig spel in badplaats veilingen, beverwijk Nieuwbouw Bernhardschool a Geen voorrang verleend Vernieler ingesloten Clownsduo verving straatshow F «e Samen met Zanglust Volendams Operakoor G. van Zalinge Duinbrandje Paasdal 30 jaar bij RKZ 4 Zwemdiploma’s „„,«12 november in TehoebNieuwe Slof BEVERWIJK'HEEMSKERK 19 7 7 AUGUSTUS DONDERDAG 1 1 I ee^****’ I est stus aar. e e de Dorpsduinen. De jongens en meisjes hadden zojuist een spel- letjesprogramma achter de rug en gingen onder leiding van de leid sters wat uitblazen in de duinen. Op weg naar Wijk aan Zee kwa men we Sandra Mol en Franke Wouda tegen, die op plastic kleu- terfietsjes over het fietspad van de Zeeweg toerden en bij de Her culesweg de Zeeweg overstaken. Franke verblijft met haar ouders op een camping in Wijk aan Zee. Ze is een achternicht van Sandra. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Stuwadoors- bedrijf J. Wijtvliet, laat door bouwbedrijf Lokhorst uit Bever wijk aan de Randweg een nieuwe lood.s van 2700 m2 bouwen. Na langdurige onderhandelingen met de gemeente, slaagde Wijtvliet er in grond naast zijn reeds bestaan de houtloodsen te kopen. Eind ok tober hoopt Lokhorst de loods dicht te hebben. Wijtvliet beschikt dan over 8200 m2 overkapping. M. 'g mie Stol- BK VROLIJK FLUITEND, zich niets aantrekkend van de donkere regenwolken, die zich boven de badplaats samentrokken, wandel den de kinderen van de vakan tieschool „Het Witte Huis” te I w. 34. O' T I OP HET W2/SSÖS GEZICHT lere ftevsswijK Stalio» De bemanning van een surveillancewa gen trof de man aan op het parkeerterrein van de Halve Maan. Hij stond tegen een auto aan te schoppen. Bij onderzoek ble ken in de Breestraat ruitenwissers en spiegels van auto’s te zijn vernield. De dader bleek een 22-jarige jongeman uit Velsen-Noord te zijn die werd ingeslo- iten. In de cel heeft hij ook vernielingen I aangericht en hij gedroeg zich zeer agres- sief. De politie onderzoekt de motieven voor die vernielzucht. ïde- 'an- die nten lar ger. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Om kwart voor vier in de nacht van woensdag op donderdag werd de Beverwijkse politie gewaar schuwd, dat een man bezig was auto’s te vernielen in de Breestraat. Wijtvliet is in de Beverwijkse haven geen onbekende. Wekelijks laat deze stu wadoor enorme hoeveelheden hout uit Skandinavië komen, die in afwachting van verder vervoer naar de houtbedrij ven, in enorme loodsen aan de Randweg worden opgeslagen. BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt: Bloe men: anjers 20-46, trosanjers 200-240, chry santen 125-185, per stuk 45, freesia 8-16, gerbera 25-55, gladiool 5-17, lelie 12-125, liatris 4-13, nerinen 30-96, ornithogalum 3- 11, roos 20-43, babyroos 8-20. Planten: achmea 650, begonia 175-350, fuchsia 85-120, gloxinia 120-200, geranium 120, calanchoë 75, neprolepis 400, st. paulia 65-120, vriesia 150-270, gem. planten 45, grote 500-1000. Groenten: aardbeien 130-160, andijvie 16-33, bleekseldery 52-66, bloemkool 82- 138, bospeen 50-106, breekpeen 36-44, komkommer 22-36, prei 55-95, pronkbonen 105-140, rabarber 72-105, radijs 15-52, rode kool 9-12, snijbonen 100-230, sperziebonen 100-180, spinazie 50-54, sla 10-19, spitskool 26-36, tomaten 500-660, tuinbonen 58-88, uien 35-45, waspeen 36-44. BEVERWIJK. Dinsdagavond 23 augus tus vergadert de commissie voor onder wijs en culturele zaken. De leden behande len onder meer het voorstel van B. en W. om 27.5000 beschikbaar te stellen voor het herstel en een wijziging van de groen voorziening nabij de basisschool De Ka meleon. Een gedeelte van de werkzaamhe den wordt verricht door het personeel en de oudercommissie van de school. De nieuwe Prins Bernhardschool zal mogelij kerwijs aan de noordzijde van de Hoflan derweg tegenover de Kruisweg worden gebouwd. Het college wijst hier op een stuk grond van ruim 5500 m2 waar de nieuwe school kan worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer G. van Zalinge is vrijdag 30 jaar werkzaam bij het Rode Kruis Ziekenhuis, ’s Middags van 4 tot 5 uur wordt er in het documentatiecentrum van het ziekenhuis een feestelijke bijeen komst gehouden. De heer Van Zalinge is chef van de technische dienst. I WIJK AAN ZEE. De Beverwijkse brandweer moest woensdagmorgen om 9.40 uur uitrukken voor een duinbrandje achter hotel „Paasdal”. Er ging twintig vierkante meter duinbegroeiing verloren. De politie vermoedt dat de brand door een paar jongens is aangestoken. Wijtvliet heeft er nooit een geheim van gemaakt sterk te willen uitbreiden om aan de steeds groter wordende vraag naar hout te kunnen blijven voldoen. Nu het tekort aan overdekte opslagruimte voor de eerstkomende jaren is opgeheven er rest nog een brok werf van 1500 m2, die Wijt vliet ook wil overkappen kan het stuWa- doorsbedrijf rustig naar de toekomst kij ken. Maar dan blijkt het voor Wijtvliet toch een moeilijk probleem te zijn om zich voorgoed in Beverwijk te vestigen. Al vele jaren lang laat het stuwadoorsbedrijf de gemeente weten, dat de haven dringend moet worden uitgebaggerd om een diepte van tegen de 7 meter te krijgen. De haven is momenteel 5 meter diep en BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad slaagden de volgende kinderen voor het zwemdiploma B: Remco Bol, Monique van Duyn, Rudy Kok en Bianca Peere- boom. Diploma C: Simon Plu. Diploma E: Fiona Zonneveld, Jos Diekman, Loesanna Heidergott en Anna Notornicola. In de vorige aflevering van deze rubriek „Op het tweede gezicht” vragen we aan de lezers of er onder hen waren die meer wisten van een eventuele herbouw aan het einde van de vorige eeuw van de panden 14 en 16 aan de Velserweg, tussen de voorma lige kostschool van de dames Lojenga (Kennemerstaten) en het theekoepeltje. Die huizen zouden oorspronkelijk in Heemskerk hebben gestaan. De reacties op die vraag kwamen prompt. De heer T. Wentink uit Heemskerk meldde dat het pand vroeger aan de Hoogdorperweg in Heemskerk heeft gestaan. In Heemskerk was het één pand onder de naam Beijerlust. Aan de Velserweg is het kadastraal gesplitst in twee panden. De benedenverdieping kreeg de naam „Zuiderwijk” en de bovenverdieping de naam „Beierlust”. Uitvoerige informatie kregen we van notaris mr. A. Th. L. Hoek stra die op het ogenblik de bovenver- Uw gezi Een Alrt n naar a Bktièe ^BEVERWIJK. Het mannenkoor „Zang- port B a lust” hervat op vrijdag 12 de repetities in IJmuidei de soos „Op Hoop van Zegen” in de Popu lierenlaan nr. 41. De plannen voor het nieuwe seizoen zijn al uitgewerkt. Zo zal op 12 november het Volendams Opera koor samen met Zanglust een concert in de Nieuwe Slof verzoergen. Hieraan wordt medewerking verleend door Annie Schoot, David Shapero en de pianist Brau- tigam. Er is door de muzikale commissie een geheel nieuw repertoire samengesteld, zodat Zanglust aan alle vormen van uit voeringen kan deelnemen. Dit betekent voor dirigent en leden, dat er hard en 3.00 t<> consequent gerepeteerd moet worden, ifspraali zangjust zoekt zo’n 15 a 20 nieuwe koorle- den. De repetitie begint om 20 uur. Inlich tingen bij de heer Wust, Lekstraat 3, tel. 38554 of de heer Bakker, Elzenlaan 24, tel. 25274. Het weer was woensdagmid dag veel te slecht om de straatshow van het pantomi mecircus Boa Constrictor op het Burgemeester Nielenplein door te laten gaan in het kader van de Heemskerkse zomerac- tiviteiten. Maar omdat het weer zo slecht was, trokken juist grote groepen kinderen mee naar de grote zaal van „De Janshee- ren”, waar zij de verplaatste voorstelling gratis mochten bijwonen. Boa Constrictor is speciaal ingesteld op een straatshow en omdat men ook met ziekte te kampen had, werd aan de orga nisatoren verzocht of in de plaats van de straatshow het clownsduo Strip en Zipper op mocht treden in de zaal. Die waren in Heemskerk niet onbe kend en met dit duo hebben de kinderen zich kostelijk geamu seerd. Weer een regenachtige middag van de vakantie om. dat is volgens Wijtvliet te weinig om de steeds groter wordende houtschepen te kunnen ontvangen. Veel reders verkopen hun kleinere boten en komen met hout schepen op de markt, waarin zo’n 5 tot 6000 m3 hout wordt gestuwd. Deze grote schepen kunnen Beverwijk niet aandoen en steeds vaker wordt Wijtvliet met de neus op de feiten gedrukt: óf de haven uitbaggeren óf verhuizen naar Zaandam, waar de diepgang van de haven wat groter is dan in Beverwijk. Het stuwadoorsbe drijf heeft ongeveer 12 man in dienst. Huize Beierlust (nr. 16) in 1923 inbrengt (verkoopt) aan zijn NV Beverwijcksche Conservenfabriek. Zijn weduwe verkocht de panden in 1931 aan notaris Bremmers die er ging wonen en er zijn kantoor in vestigde. Boven het kantoor woonde toen op no. 14 de familie Hart van het Kenne- mertheater. Dat pand kwam in 1976 vrij na het overlijden van mevrouw G. H. S. Hart, zuster van de in Beverwijk alom bekende en inmiddels ook overleden Charles Hart. In Heemskerk stond „Beierlust” nabij het slot Assumburg. In het begin van de achttiende eeuw, kort na de veldtocht van Napoleon en de slag bij Castricum, beslo ten de toenmalige bewoners te verhuizen naar Beverwijk, omdat de eigen omgeving onder meer door de fortificaties teveel sporen vertoonde van de oorlog. De fami lie nam het buiten echter steen voor steen mee. Op onze route „Op het tweede gezicht” zijn we een beetje aan de Velserweg blij ven steken. Voordat we de Breestraat van toen en nu instappen nog even een blik op het oude station (zie foto), dat in 1867 is gebouwd aan de spoorlijn van Haarlem naar Uitgeest. Dat betekende het einde van het tijdperk van de diligence. De hier bij afgedrukte foto uit het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan Zee is gemaakt rond 1920. Vóór het station een paar oude T-Fords en een toen moder ne autobus. Daarbij een plaatje van de oude molen die bij het station heeft gestaan en waar nu het nieuwe flatgebouw „Wijckermolen” nog aan herinnert. Er komt op die plaats al een molen voor op de tekening „De Stede Beverwyck” van Daniël van Breen uit 1649. In 1906 is de molen afgebroken. Op de fundamenten is een stenen gebouw opgetrokken dat jarenlang dienst heeft gedaan als aardbeienveiling. Dat brandde in 1929 af. In 1930 zijn de fundamenten verwijderd om de toegang naar het static^ te verbeteren. Aan de Randweg op het industrieterrein laat stuwadoor Wijtvliet een houtloods bouwen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op het kruispunt MaerelaanA. Verherentstraat verleende een automobilist woensdagavond tegen acht uur geen voorrang aan een 16-jarige bromfietser. De bromfietser is met een gebroken pink en beenletsel naar het St. Jozefziekenhuis overgebracht. Een 18-jarige bromfietster kreeg dins dagmorgen geen voorrang op het kruis punt C. van Manderstraat/Ruijsdaelstraat. Zij is met onbekend letsel in het St. Jozef ziekenhuis opgenomen. het doorbuigen in het verleden. De groene wastafels (en bad) die bij de dames Lojen ga in gebruik waren (we schreven daar over in een van de eerdere afleveringen van deze rubriek. Red. BC) zijn er nu nog. Het oude riool is nog aanwezig als een overkluisde beek”. De heer Hoekstra heeft ook uitgezocht, dat op 11 augustus 1800 - vandaag dus precies 177 jaar geleden - het „college van rechtsoeffeninghe der Stede Beverwijk en Schepenen van de Banne Wijk aan Duin een perceel land aan de Velserweg ver kocht aan de doopsgezinde gemeente. Die gemeente verkocht dit land op 19 augustus 1875 inclusief de halve beek aan Herma nns Zaalberg, burgemeester van Heems kerk, wonende te Beverwijk. Twee jaar later kocht burgemeester Zaalberg van dieping bewoont en aan het verbouwen is. zijn buurman notaris Prins (in, huidige Hij schrijft onder meer: „Duidelijk is bij Kennemerstaten) de andere helft van de de verbouwing te zien dat het pand ge- beek. De loop van de beek werd later bouwd is van stenen die eerder gebruikt aangepast. zijn geweest. Sommige vloerbalken liggen In 1910 zijn de panden Velserweg 14 en ondersteboven, waarschijnlijk vanwege 16 verkocht aan ir. M. J. van Hattum, die »si cW

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9