BK Met matrassen het water op H H H Botaniseertrommel O “JU 10 Paella 59 V o - RDt IONS t- ur ur Kruidenierswaren W Drie uur ’s middags. Iberia, het Spaanse restaurant op het Ka dijksplein, heeft zijn deuren al wel geopend, maar is officieel nog niet open, vanavond pas. Spaanse gastvrijheid haalt me binnen, de kelners Manuel en Bias zetten een glas Rioja voor me neer, de volle Spaanse wijn. Ze kunnen er niet tegen als dat leeg is, halen hapjes, salami, brood, donkerkleurige olijven. Manuel, lachend, zegt dat de Spanjaarden drie dingen bemin nen in Nederland: de jonge jene ver, nieuwe haring en mooie vrouwen. Bias zegt niet zoveel, nooit. De man die eens advocaat zou worden maar om politieke redenen het land van Franco verliet, tekent liever. Prachtige expressieve houtskoolprenten, stierevechters, stieren, waarin vaart gratie en felheid zijn neer gelegd. Ik vraag naar de historie van Iberia, Bias spreidt de ar men alsof hij een proclamatie wil gaan voorlezen, roept dat het téveel is om dat te doen. En de historie van Bias? Mysterieuze glimlach, ’my name is nobody’, en een snelle beweging terug naar de bar, het gesprek overla- i tend aan Manuel. F - n ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL j Bj I 1 - -XX Het gaat er Spaans toe rond het Kadijksplein De gerechten die ze voorzetten zijn zo’n van Iberia op de muur vereeuwigd (in het midden) De vroegere eigenaar Domingo 31- Bias Infante: „my name is nobody” Fernando, eigenaar van Neptuno Favoriete houtskooltekening van Bias matrassen in gracht Andere banken hebben zich op de pas sieve sportbeoefening gegooid, de spaar bank, een bank zonder aandeelhouders f. Hij ligt wat weggedrukt in de bocht van de Plantage Middenlaan, helemaal in het begin vlak na de brug die gelaten het verkeer met trams en bussen over zich heen laat denderen en zelf steeds met luid belgerinkel pleegt open te gaan voor het verkeer te water. Een kleine broer van het zo nabijgelegen Artis en tegeno ver diens drukte en kabaal van mens en dier een rustig familielid met mens en planten: de Hortus Botanicus, de botani sche tuin van de Amsterdamse universi- teit. Iberia - een puur Spaanse plek op oer- Hollandse grond. Niet het enige restau rant hier. Spaans eten kan ook bij Neptu no, aan de overkant van het sluisje op de Schippersgracht, en op ’n steenworpaf- stand bij Primavera in de Peperstraat, dat nog tot 1 september dicht is. Voor de Spaanse keuken bij u thuis is er zelfs een winkeltje hier, op het Rapenburgerplein. Bij mevrouw Bernard kopen Hollander en Spanjaard alles voor de Spaanse keu ken. Zelfs één van de vele cafés die de buurt telt, draagt de Spaans klinkende naam ’Conflanza’, maar binnen hoor je wel dat daar geen woord Spaans bij is. Een merkwaardige Spaanse enclave hier in dit buurtje rond het Kadijksplein, dat weggestopt ligt bij het begin van de IJtunnel, bij Artis en het nieuwe Water- looplein ’77. De zee zorgde er door aan slibbing vroeger voor dat hier de ’kadijk’ ontstond, de zee was ook de kracht ach ter de Verenigde Oostindische Compag nie die hier haar pakhuizen had. Nu is dat het ’entrepot dok’, sinds de Franse tijd. De zee heeft de zeelieden uit vele windstreken hier laten passagieren en slapen in het zeemanshuis. Spaanse zee lieden ook, vroeger vooral de klandizie van de Spaanse restaurants. En we mo gen de zee dankbaar zijn dat hij Pepe, eens machinist op de grote vaart en nu eigenaar van Iberia, en Fernando van Neptuno, ook eens zeeman, op de Kadijk deed aanspoelen. hoe onze natuur aan het verarmen is. Een overduidelijke illustratie van wat we nog nét hebben en wat al niet meer en van wat er bedreigd wordt en waardoor. Door de natuur zelf, maar vooral door het ingrijpen van de mens. De expositie toont dat nog eens overui- delijk aan met een grafiek, die weliswaar niet over planten, maar over dieren gaat. We hebben hem hierbij ter illustratie In Neptuno, waar ik aan het eind van de middag beland wordt me dezelfde Spaanse gastvrijheid bereid met wijn en hapjes. Fernando staat achter de bar, hij ‘kookt altijd, zijn vrouw - ’ja, een Neder landse natuurlijk’ - doet de bediening, en verdere werkzaamheden en de enige hulp is voor de afwas. Neptuno is klein en gezellig, vanaf twaalf uur is de zaak overdag al open en dan zijn er vooral ook Spanjaarden die hier wat komen drin ken. De eters zijn, net als in Iberia, vooral Nederlanders. Spaanse families zie je nog wel ’ns met kerstmis of nieuwjaar in vol ornaat aantreden, heeft Manuel me bij Iberia verteld. beetje hetzelfde, opk in de zeer betaalba re prijs. De ’tapas’, voorgerechten, de soepen (de echte Spaanse koude soep, ’Gazpacho’), vis, vlees en kip, natuurlijk de paella en de zarzuela. Concurrentie is er nauwelijks, zo kan het zijn dat je iemand als de Spanjaard Ramon Farina het ene moment bij Iberia ziet werken, de volgende dag bij Neptuno. „We zijn alle maal vrienden, ik help waar dat nodig is” zegh hij simpel. „We doen samen inko pen, en als het bij de één vol is sturen we door naar de ander”. Als ik in Neptuno ben komt Bias bin nen, wenkt me naar beneden, een trap af naar een kamer waar hij zijn prenten op de grond uitspreidt. Welke voor de krant? Het besluit valt, ’ah, favorito’ prijst hij de keus. Boven in het restau rant is een hele wand door hem verfraaid met een scène uit de arena. Zijn vrienden zeggen dat hij zélfs als een toreador serveert, een hand in de flank, de schaal in de ander hoog geheven. Hongerig terug naar Iberia, etenstijd, en druk, nu al. Het is er altijd druk, altijd staan er wel wat mensen aan de bar te wachten, glas wijn in de hand, snoepend van wat olijven. Aan bod kom je altijd wel, je moet geen haast hebben. Tijd genoeg dan om de sfeer in te drinken: Iberia is een soort rommelige huiskamer, oergezellig en genoeglijker naarmate er meer mensen zijn. Rechttoe-rechtaan ta fels staan er vlak bij elkaar, in de smalle Het woordje „matras” doet een Am sterdammer aan twee dingen denken: aan z’n legerstede in de eerste plaats en aan het water van de grachten onmiddel lijk daarna. Zo’n dobberende af gedankte matras in het water, de punt er net bovenuit, doorweekt maar toch nét niet zinkend, heeft een paar mensen op het idee van een „matrassenrace" gebracht. Niet in de grachten of Amstel want daar is het te vol en komen er problemen met rondvaartboten, maar in de Sloterplas. Die mensen presenteren zich onder de naam „rekreatiesport”, en hun matras senfestijn zal als het weer goed is, op zaterdag 20 augustus gehouden worden. wordt er tussen haakjes bij verteld, wil iedereen aan het sportieve werk zetten spaarders of niet, dat speelt geen rol. Tegelijk is dit onmiskenbaar een stuk reclame, „PR” om het met de magische Public Relations letters uit de drukken. Imagebuilding of imagoverbetering dus. /schaatsloop en een 24-uursschaatsfes- tijn in december. En de „Variathon”, zoals het woord al zegt een „variatie op de marathon”. Vijf tig clubs en groepen vaardigen straks op 17 september (inschrijving staat open tot de 27-ste), elk 23 man (vrouw) af voor deze zeskampachtige toestand over 42 kilometer en 192 meter in het Amster damse Bos, met hindernissen van touw trekken tot skilopen met vier man op twee ski’s. De hoofdprijs van 1000 be halve de bokaal is voor de clubkas aan trekkelijk. En de training is goed voor de conditie, zegt Rekreatiesport. Inlichtingen over alles kan men krijgen bij Rekreatiesport, Singel 548, telefoon 020-5205404(5). Voor de matrassenrace kan nog op de dag zelf worden ingeschre ven tot tien uur bij de Sloterplas, noord- oosthoek. Dit is vooral een kinderfeest: om elf uur starten kinderen tot en met 12 jaar, dan met een kwartier tussenpoos de groep 13- en 14-jarigen. Daarbij mogen ook luchtbedden (zelf meenemen!) en matrassen gebruikt worden. Om kwart voor twaalf is de „matrassenrace”, met de échte bedbedeksels. Als men er zelf één heeft graag. Maar gestreefd wordt naar een aantal beschikbare matrassen, via de stadsreiniging (opgehaald bij grof vuil) of een matrassenfabriek. Een voor waarde voor de deelnemers: men moet kunnen zwemmen! Van Neptuno is het een paar honderd meter lopen naar het Spaanse winkeltje op de hoek van het Rapenburgerplein. De eigenaresse mevrouw Bernard had een winkeltje in kruidenierswaren in de Valkenburgerstraat, en daar begon ze vooral ook doordat ze een Spaanse vriend had, met de verkoop van Spaanse dingen. Toen door de metroaanleg daar de huizen vielen was er voor haar weinig meer te verdienen en ze kwam in deze winkel, die, o toeval, behoorde aan men sen die een Hollands restaurant in Span je gingen beginnen. Bij mevrouw Ber nard vind je nu alle mogelijke Spaanse artikelen in blik, wijnen en olijfolie, en ook pittig gekruide verse vleeswaren. MM «MM MM MM MM MM MM «MM MM MM MB MM MM MM MM MM MM «MM. MM MM. MMt «W* MM MM MM WW afgedrukt: ieder mannetje stelt 500 mil joen mensen voor, ieder vogeltje tien uitstervende diersoorten. En ziet, dat hoe groter de wereldbevolking werd, hoe méér dieren in steeds sneller tempo ver dwenen. Voor wie daarover nadenkt en geïnteresseerd is: de Hortus is iedere dag van tien tot half één en van half twee tot vier open en in het weekeinde van één tot vier. Niet dat ze daarmee nu ingevolge ene Jasper Grootveld de Amsterdamse bur gervader in het vaarwater willen zitten, nee, Rekreatiesport is, speciaal „actief- sportief” gericht. De promotors vonden we na een telefoontje en de gang naar het Singel, bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. Waar, dat voor de volledig heid, ook nog andere banken deel van uit maken; de Nutsspaarbank voor de Zaan streek, Bondsspaarbank Hoorn en de Stichtse Bondsspaarbank. „Van Hoorn tot Doorn” zegt de voorlichtingsman van Rekreatiesport. gangetjes die overblijven kun je struike len over kinderen die hier niet ’netjes’ hoeven te doen, en soms komt een gita rist spelen, van buiten, pet in de hand na zijn optreden. De muren zijn beschilderd met meters hoge, groteske afbeeldingen, een stieren gevecht, een copieuze maaltijd. Nadruk kelijk aangezette lijven, eerlijk en direct op de muur gezet en daarna oneerbiedig behandeld door een publiek van jaren her dat er z’n handtekening op zette, of door de Spanjaarden zelf, die er kleurige prentbriefkaarten in prikten. Op één van de schilderingen lijkt het wel of het ge zicht is weggehaald en later opnieuw ingeschilderd, het past niet meer bij de rest. Een traditie: dit is de vorige eige naar Domingo Munoz, waarvan Pepe Jo sé Piza die ik helaas niet kan spreken omdat hij in Spanje zit, de opvolger is geworden. Pepes broer, Miguel, bijge naamd ’Nano’ (de ’kleine’) staat nu in de keuken. Een voortreffelijke keuken, evenals die van Neptuno dit Spaanse avontuur op het Kadijksplein wel waard, avontuur rond het Kadijksplein wel waard. W» MM MM MMB MM MX MM MM Een poortje, een pijl naar de hoog op de muur bevestigde bel, een drukknop die echter een ouderwets aanhoudend belgeschel doet ontstaan, waarna iemand speciaal voor de bezoeker de poort komt ontsluiten. De Hortus: voor een gulden bent u te gast in de oase van rust en groen, deze Amsterdamse botani seertrommel. Met planten in perken, tal loze, met paaltjes waarop hun namen staan. Moe hoef je er niet te worden, de Hortus is niet groot, maar het is wel heerlijk zitten op één van de bankjes, om rustig een boek te lezen, bijvoorbeeld of om alleen maar rustig te zitten. De Spaarbank ging een samenwer kingsvorm aan met de landelijke dienst spel en rekreatiesport in Zeist en zo kwa men sinds april van dit jaar diverse acti viteiten van de grond. Straatspelen voor de jeugd op koninginnedag, een schaak- simultaan fn de RAI in juli. Nu die ma trassenrace in de Sloterplas, straks een bejaardenbustocht en een bottertocht voor jongens (in oktober), een trim- De bezoeker kan er nog tot half sep tember een expositie bekijken over uit stervende planten. Er is een collectie levende planten die in hun voortbestaan bedreigd worden of in de natuur al uitge storven zijn en in een gebouwtje van de Hortus geven foto’s en grafieken weer VA Al

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11