film BOEKHANDEL H. DE VRIES STUDIEBOEKCENTRUM VAN KENNEMERLAND hoarlem amsterdam Gruwelfantasie mist elke overeenkomst met werkelijkheid wie wat anders wil moet eens gaan kijken naar de Franse Comera KWALITEITSKEUKEN Exclusief voor Kennemerland u deze maand f luimtevaartreisje voor ijken in Futureworld Niet alle kopieën van films moeten vernietigd worden Prolongaties Blue Movie heeft voor late bestellers, herexaminandi, avondscholieren en andere studenten een huis vol studieboeken in de gespecialiseerde schoolboekwinkel naast Ged. Oude Gracht 27 te Haarlem tel. 311440 interbouw bv Pathologisch Geèf I Noord-Holla de Superbom 13 FILM 19 7 7 1 2 AUGUSTUS VRIJDAG ■K ««■■■■«■■■■■■■■I men uit de tijd van de luchtacrobatiek, maar zijn dan ook onuitvoerbaar voor een getrainde vijftiger die de laatste jaren voornamelijk bureauwerk heeft gedaan. het augustus-nummer is uit! Waterstaat een staat in de staat? Met de nodige gijzelingsacties en terreurdaden (München!) als reële uitgangspunten kunnen de sensatieschrijvers van het ogenblik onbe perkt hun gang gaan. Terrorisme is in! Als onderwerp biedt het onbeperkte mogekheden om spanning en geweld in alle hevigheid te rwerken en als zogenaamde betrokkenheid bij een bestaande realiteit is het onmiddellijk herkenbaar bij het grootst denkbare publiek dat, zo niet zelf betrokken geweest bij terreuracties, er toch bijna sant om de nenindagelijks via de publiciteitsmedia mee geconfronteerd wordt. H|ne B8i01 1 Hl lm r 3QKZ Black Sunday mikt alleen maar op de angst voor terrorisme Charles Boost (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I uimen van een maatschappelijke boven- Robert Blake speelt een voortreffelijke rol als de kleine motoragent in Harley Davidson ?onda als een achterdochtige journalist, (ADVERTENTIE) 18 Vi MS Onderweg ontdekken een paar journa- isten die immers altijd de waarheid acht erhalen, dat het eigenlijk doel van de reis 00,- 50,- 50,- 00,- 00,- dio, behalve op maandagavond als evenals in de nachtvoorstellingen de onvergetelij ke Spaanse film „Cria Cuervos” voor de derde week gedraaid wordt. Een tweede première in Haarlem vindt men in de nachtvoorstellingen van Frans Hals waar onder de titel „Harley David son” de Amerikaanse politiefilm „Electra Glide in Blue” vertoond Moordt waarin Ro bert Blake als de kleine motoragent John Wintergreen zijn geringe lengte compen seert door een flinke dosis intelligentie en door zich heldhaftiger voor te doen dan hij in wezen is. Het liefst zou hij politie-inspec- teur worden en een beige pak met Stetson- hoed en laarzen dragen. Waartoe die ambi ties hem tenslotte brengen laat deze be scheiden, maar interessante film van (Chi- cago-producer) James William Guercio met een voortreffelijke rol van Robert Blake in boeiende beelden met veel „high- way”-incidenten zien. Naast „The harder they come”, een Ja- maicaanse film vol „humor, actie en reg- gae-music” die in Kriterion is ingezet, is de vrolijkste première deze week in Am sterdam ongetwijfeld „A nous les petites Anglaises", een van die onbezorgde Fran se familiefilms waarvan bijvoorbeeld „La Gifle” (nog te zien in City 2) een treffend voorbeeld is. De hoogte van die „Draai om je Oren” bereiken de kleine Engelsen in geen enkel opzicht. Het is een wat los en ongeordend verhaal over twee Parijse jongens van zeventien die voor hun eindexamen gezakt zijn op grond van hun onvoldoende kennis van het Engels en door hun ouders naar een badplaats in Engeland worden gestuurd om daar in pleeggezinnen te worden opge nomen. Eerst juichen ze de maatregel toe omdat ze denken dat de. Engelse meisjes gemakkelijk te versieren zijn maar als dat van Verstappen-Pim de la Parra en als zodanig geeft de film een goed inzicht in hoe de Nederlandse waardering voor ei gen filmproduktie destijd lag. De grote prolongaties zijn nog altijd „Een Brug te Ver”, voor de achtste week in bert Shaw), leider van het commando gaat naar Amerika en luistert met leden van de niet gedood, zodat ze uit Beirut kan ont snappen naar de VS om haar massale terreuractie verder voor te bereid0542en. door zijn hoogst onwaarschijnlijk plot opvalt. Dank zij haar mooie borsten wordt de In Tuschinski Igaat „Madame Claude”, een Franse film met als stralend middel punt de „madame” van enn sjiek bordeel. „Madame Claude” is gemaakt door Just Jaeckin die een onverdiende reputatie ge niet op basis van zijn regisseurschap van twee pornografische films, „Emmanuelle” en „Histoire d’O”. Luxor, „Twee door het Dolle heen” voeg de zesde week in Lido en „Rocky” voor de vierde week in Roxy, een lijst waaraan nu ook de Nederlandse film „Het Debuut” kan worden toegevoegd die zijn tweede week in Palace is ingegaan en het daar voorlopig wel zal uithouden. Voor de jeugd Jerry (Lewis) als Baby sitter” in Palace en „Peppi en Kokki bij de Marine” in Studio. In Amerika en Engeland zijn bijvoor beeld overeenkomsten gesloten met de filmproducerende ondernemingen om ten minste een copie van de uit de circulatie genomen films te deponeren in de daar aanwezige filmmusea. Ze worden daar schoongemaakt, eventueel opnieuw ge print en veilig opgeborgen tot er toestem ming voor vertoning bijvoorbeeld binnen Museum-kring wordt verkregen. Uiter aard geldt dat niet voor iedere film die op de nominatie van vernietiging staat (er is veel kaf onder het koren), maar wel voor bijzondere films die het eventueel niet goed bij het publiek hebben gedaan en Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Postbus 1, Purmerend (02902) 1654. Santpoorterstraat 41 Haarlem Tel. 023-2634 63f^ I50,- 300,- 350,- 350,- 350,- 300,- 750,- 300,- Te weinig informatie voor ondernemers bij bedrijfs migratie. Purmerend is nog primair agrarisch centrum van Noord- Holland. Wet heeft ingrijpende gevolgen voor bibliotheekcentrale. Meisjes op huishoudscholen roken als ketters. >50,- 50, - 150,-1 De film heeft veel succes in Parijs waar hij al maanden loopt, kreeg in Frankrijk en Engeland onevenredig goede recensies en zal het in The Movies ook wel goed doen, al ontgaat ons de exacte verdiensten van de film die een geordend scenario mist. blijkt tegen te vallen concentreren ze hun aandacht op een gezelschap in de buurt vertoevende jonge Fransen. Er wordt dan veel gedanst, gedronken en naar het strand gegaan. Er ontstaan kleine gene genheden, kleine ruzies, men gaat uit el kaar en verzoent zich weer en dat alles wordt luchtig, maar zonder veel samen hang verteld in een wat Cissy van Marx- veldt-achtige stijl. een Israëlische commando-raid op het hoofdkwartier van de Zwarte-September- beweging in Beiroet onder leiding van dezelfde Kabakov die daarbij bijna de leidster van Black September, de mooie Dahlia Tyad, gedood zou hebben als deze niet toevallig onder de douche had ge staan. „De moordenaar richtte zijn machi nepistool op haar natte borst. Zijn vinger Frans Hals kondigt met enige trots aan de originele versie van Wim Verstappens „Blue Movie” te draaien. Wat dat de kijker aan winst brengt, valt moeilijk uit te ma ken, omdat we niet op de hoogte zijn van de toenmalige keuringscoupures. In ieder geval zal het toch een attractie zijn deze vijf jaar oude film van het Scorpio-trio terug te zien. Men herinnert zich waar schijnlijk nog wel iets van de inhoud. Hugo Metsers, pas uit de gevangenis ontslagen wordt door zijn reclasseringsambtenaar (Helmert Woudenberg) in een Bijlmerflat- je gestopt. Dat betekent eerst voor vlotte Hugo een afknapper, maar dan maakt hij al gauw kennis met zijn buren, Kees Brus- se en Ursula Blauth, Wim de Meyer en Carry Tefsen. Vooral met de vrouwelijke afdeling kan hij het al gauw goed vinden en ondanks de morele preken van Helmert Woudenberg gaat Hugo sexparties geven, waaraan de in het huwelijk verwaarloosde vrouwen maar al te graag meedoen. Als een van die parties met de zelfmoord van een der gasten eindigt, vindt ook Hugo het nodig een beetje orde in zijn leven te brengen en hij pakt het aan met de enige vrouw die hem steeds ontlopen heeft. „Blue Movie” was een van de meest succesvolle films Harris is een slecht schrijver, daar hoef e alleen maar de slotalinea van zijn roman -oor te lezen. Die luidt, in de vertaling van K. van den Broek: „Ze drukte haar wang egen zijn borst en legde haar armen zo ver e kon om hem heen en streelde hem, >3 erwijl ze de arme tranen in haar haar 'oelde vallen. Toen pakte ze zijn hand en eidde hem de oever op, zoals ze dat ge- laan zou hebben met een kind.” Dit roerend tafereeltje (niet in de film) peelt zich af enkele uren na de terreur- anslag op het stadion die weliswaar voor ramen is maar door onvoorziene omstan- ligheden nog altijd 512 doden heeft geëist, laar om niet helemaal in bloed te eindi gen heeft de schrijver maar een idyllisch cènetje bedacht tussen Kabakov, de jood- e tegenspeler in de Arabische terreurac- ie en zijn vriendin. Eerlijk gezegd is Har is beter als hij een geweldscène be- chrijft: .toen een magere man in pyma lit zijn flat kwam aan het eind van de hal, en machinepistool in de hand. Hij pro- eerde het schietklaar te maken toen een agel van kogels hem doorzeefde en stuk en pyjama en vlees door de hal joeg.” Dit laatste fragment slaat dan weer op iet einde wordt de film van Richard T. 500,- ieffron wat chaotisch. Misschien dat het zijn bedoeling is aan te onen dat de aarde beter bestuurd kan vorden door goed geprogrammeerde com- lutermensen, maar dat wordt niet hele naal duidelijk, wat jammer is voor de zorg lie besteed is aan kostuum en mechaniek m aan de soms verbluffende trucages. 350r .Futureworld” is dagelijks te zien in Stu- Schrijver Harris is alleen belust op wild avontuur en bezit op dat gebied een bijna pathologische verbeeldingskracht. Hij is daardoor ontoegankelijk voor menselijke gevoelens, menselijke mogelijkheden en menselijke beperkingen. Hij fantaseert er maar lustig op los, zodat de film naar zijn roman vol volstrekte onmogelijkheden zit, terwijl die film de pretentie heeft de kei harde waarheden van het ogenblik te ont hullen. Het enige dat hij zijn publiek kan voorliegen is dat het zo ongeveer toegaat achter de schermen van het internationale terrorisme. Dat dit een voortdurende be dreiging is voor onze samenleving, weet langzamerhand wel iedereen. Maar het is boek noch film te doen om ons dit eventu eel ten overvloede nog eens onder de neus te wrijven. Boek en film profiteren van de reeële angsten waarmee de wereld op het ogenblik te kampen heeft. Maar deze ang sten op te jagen door een voorstelling van zaken alsof ons een ondergronds schrikbe wind met ongekende vernietingsmogelijk- heden voortdurend bedreigt is misdadig. Hoe weinig beide boek en film geïnteresseerd zijn in het lot van de men sen bewijst de achteloze manier waarop er in de film gemoord wordt. Het enige wat deze fanatici van de misdaad en van het doden in feite van de mens weten is hoe hij reageert op een pistoolsalvo, hoe hij ge fragmenteerd wordt door een explosie. Ondanks zijn „liefde” voor het onderwerp heeft Frankenheimer een slechte chaoti sche film gemaakt in de hoop dat het publiek onder de druk van de sensationele gebeurtenissen daarvoor geen oog zal heb ben en opgelucht omdat er „maar” 512 doden vallen in plaats van de geplande 80 duizend de bioscoop zal verlaten. 750,- 550,- 200,- 500,- 150,- 200,- 200,- 500,- 350,-1 250,-1 500.-1 In „Film”, het tweewekelijks bedrijfs blad van de Nederlandse Bioscoopbond komt in het laatste verschenen nummer een artikel voor over het controversiële onderwerp Filmvernietiging. Over de filmvernietiging, of liever gezegd over het vernietigen van uit de roulatie geno men kopieën, bestaat nog altijd veel mis verstand. Zo begint het stuk dat er verder de nadruk op legt dat de importeurs con tractueel verplicht zijn na aflooj) van de licentieperiode de kopieën óf terug te sturen óf te vernietigen. Robert Shaw is de held in Black Sunday plan heeft bedacht. Want dit is nog niet het hele schema. De bom waaraan Lander zo vlijtig werkt en die straks als de zeppelin midden boven het stadion zweeft tot ont ploffing moet worden gebracht waarna een vuurwerk van kogels in cirkelvormige banen de tribunes moet treffen. Die bom moet ook nog onopvallend onder de zeppe lin worden gemonteerd op een ogenblik dat het stadion net zoveel geheime agen ten, soldaten en politie in burger en uni form zal bevatten als toeschouwers. Dahlia’s en Michael Landers poging om met één klap een stampvol stadion uit te roeien is tot mislukken gedoemd en dat het op de film slaagt, of althans bijna slaagt, kan alleen omdat op de film alles mogelijk is. De acrobatische toeren die majoor Ka bakov uiteindelijk in de lucht moet uitha len, om via een sleepkapel met de politie- helikopter de op scherp staande zeppelin van het stadion weg te slepen boven zee waar dan de explosie plaats heeft, stam- Uitvoerig wordt in het artikel het hele proces stap voor stap beschreven; een droeve gang die eindigt in de Amsterdam se vuilverbranding. Het geheel wordt geïl lustreerd met pijnlijk aandoende foto’s van zakken films die het verhuurkantoor verlaten en van de lopende band in de vuilverbranding waarop zich de blikken film bevinden op weg naar de verbran dingsoven. Het is duidelijk dat er in het verleden, de tijd voor „het reglement inzake het toe zicht” ontoelaatbare dingen zijn gebeurd die schadelijk zijn voor het bedrijf en die tegen de gemaakte afspraken met de film- eigenaars ingaan. Zonder dus de genomen voorzorgen af te vallen, moet het ons van het hart dat er internationaal ook andere afspraken gemaakt zouden moeten kun nen worden om zonder enig gevaar of dreiging van misbruik iets te behouden van de voorraad films die nu de vuurdood sterven. De Amerikaanse science-fictionfilm Futureworld”, hier dichterlijk vertaald iet „Naar het Land van Overmorgen” ioet wel erg veel aan „Westworld” den- 'cen, de film over een pretpark in de toe komst. Die eindigde met een opstand van bedienende robots waarbij de diverse imusementsafdelingen in puin gingen. Ditmaal gaat het over een groepsreis van ie „super rich” in de ruimte, ruimtevaart ius voor meervermogenden. Wat een uitdaging voor een schrijver om >en super-terreurplan te bedenken, zo in- ;enieus en perfect van opbouw dat zelfs de jchte terrorist wiens dagtaak het eigenlijk jou moeten zijn, er nooit op gekomen was. Thomas Harris is zo’n schrijver met een rijkere fantasie op het gebied van terroris- ne dan menige boosaardige knutselaar net kneedbommen. Die doet het dan even- ueel nog om zich in te zetten voor een zaak raarin hij gelooft, Harris doet het alleen naar om geld. Thomas Harris heeft „Black Sunday” [eschreven, in het Nederlands uitgegeven inder de letterlijke vertaling „Zwarte Zon- lag”, met als waarschuwende ondertitel ,Het kan morgen gebeuren”. Dat wil dan eggen dat morgen met één klap 80 dui- end mensen naar de andere wereld kun- len worden geholpen door een explosie raarbij tienduizenden geweerkogels ver- lietigende banen beschrijven in een grote nenigte. Opeengepakte mensenmassa’s, chouder aan schouder, vindt men alleen log in voetbal- of rugbystadions. Het boek n de verfilming door John Frankenhei- ner handelt dus weer over een bedreigd itadion. lijkheidsgevoel bedenkt de schrijver situa ties, waarvoor, zodra ze in werkelijkheid zouden gebeuren opvangcentra met psy chologen, maatschappelijke werkers en kerkelijke leiders ter voorkoming van geestelijk letsel, in gereedheid zouden wor den gebracht. Maar regisseur Frankenheimer is niet geschokt. „Toen ik het boek las was ik mij bewust van de enorme moeilijkheden die hoop denkwerk zich bij het maken van de film voordeden. Maar ik was verliefd op het idee, het drama, de ongelofelijke spanning”. Er is dus geld noch moeite gespaard om de „ongelofelijke spanning” van „Black Sun day” tot de laatste druppel uit een slecht geschreven roman te persen die vooral zijn de bioscoopbezoekers al ingelicht over elk soort terreurdaad het zal gaan. De mooie Dahlia (natuurlijk van Arabisch- Duitse afkomst) heeft zich geassocieerd met een zekere Michael Lander (Bruce Dern), een Vietnam-veteraan die na een zesjarig verblijf in vijandelijke gevangen schap een lichtelijk gestoord man is ge worden die bovendien verteerd wordt door haatgevoelens jegens zijn vaderland dat hem al die ellende bezorgd heeft. Hij is wel in voor een flinke wraakactie. Terwijl Dahlia in Beirut voorbereidin gen trof is hij in z’n eentje bezig aan een superbom die moet komen te hangen on der de „Good Year”-zeppelin van waaruit straks overzichtsopnamen van de rugby wedstrijd ten behoeve van de tv zullen worden genomen. Michael Lander zal zelf het klein model zeppelin besturen omdat hij als ex-vlieger er normaal al reclame- vluchten boven Miami mee maakt. De ex- plosieven moeten uit Japan komen en zul len in Long Beach Harbor afgeleverd wor den door een Turkse vrachtboot. Als men al deze gegevens op een rijtje gaat zetten onstaat er een zo ingewikkeld verkeer van toevalligheden dat geen zinnig mens daar mee zou willen werken. Auteur Thomas Harris krijgt voor de fantasie waarmee hij dit alles bij elkaar verzonnen heeft makkelijk een 10, wat nog niet wil zeggen dat hij een uitvoerbaar Toen aan het eind van de jaren zestig of het begin van de jaren zeventig de filmver huurders steeds meer geconfronteerd wer den met het euvel van een clandestien gebruik van voor vernietiging bestemde filmcopieën, onder meer door vóór de ver nietiging snel 16 mm copieën van de in te leveren film te laten trekken, is er een waterdichte gang van zaken ontworpen, een reglement inzake het toezicht op de vernietiging van filmkopieën, waarbij bo venvermelde onregelmatigheden niet meer kunnen voorkomen. bijv, in zo weinig copieën hebben gerou leerd dat ieder exemplaar straks waarde vol kan zijn. Laatst kon de uit 1935 date rende film „Kermesse Héroique van Jack Feyder in de bioscopen vertoond worden doordat het Nederlands Filmmuseum toe vallig over een goed exemplaar van dit, waarschijnlijk niet meer bestaande mees terwerk in bezit had. Zonder dat bedrijf of licentiehouder ook maar een centje pijn behoeven te hebben moet het mogelijk zijn iets uit de voorraad van voor de vuilverbranding bestemde films te redden. Het is in filmmusea-krin- gen een algemeen aanvaard principe dat alleen in samenwerking met het internati onale filmbedrijf waardevolle filmuitin- gen van de totale vernietiging gered kun nen worden. Niets is zo definitief als het einde van een film in de ovens van de Amsterdamse vuilverbranding. De naam alleen al zou moeten hebben voorkomen dat de zich in Nederland bevindende films daar hun einde vinden. r>"' BTW 250,- 500,- liet Mars of Venus is, maar het uit de weg 500 ï- 100,- aag waardoor de directeur van het ruim- 353,- ereisbureau een soort greep naar de we- 250,- ‘eldmacht kan doen, daarbij geholpen 500,- loor zijn robots. Het begin, met Peter 1972 300,- )elooft nogal wat opwinding maar tegen 350,- spande zich om de trekker. Het was een prachtige borst. De loop van het machine pistool bewoog aarzelend. „Doe wat kleren aan, Arabische slet”, zei hij en ging de- mooie Dahlia bij de Israëlische overval kamer uit.” Eigenlijk zou men van een keukenmei denroman moeten spreken, maar het on derwerp hoort allesbehalve in de keuken Ook de Israëlische majoor Kabakov (Ro thuis. Het maakt het boek tot de grote politieke bestsellers waarin handig met de gruwelijkheden van deze tijd gespeeld CIA een geluidsbandje af dat hij tijdens de wordt zonder ook maar iets anders dan overval buit gemaakt heeft. Het bevat een spanning en amusement (entertainment) dreigende oproep van Dahlia Yiad aan het aan die actualiteiten te ontlenen. Niet ge- Amerikaanse volk, waarin wordt aange hinderd door afschuw of verantwoorde- kondigd dat aangezien de Verenigde Sta ten de Joodse Staat blijven steunen er vergeldingsmaatregelen in het land met zijn nieuwe pro-Israelische president ge nomen zullen worden en wel van ëen om vang waarvan men tot nu toe niet heeft kunnen dromen. Het dreigement is in algemene termen gesteld, niemand weet waar de Zwarte September zal toeslaan en het kost een voor de inlichtingen diensten doorkrijgen dat de plaats van handeling het immense Miami-stadion be treft waar rond nieuwjaar de jaarlijkse „Super Bowl Game” tienduizenden op de been brengt en ditmaal ook de president onder de bezoekers zal hebben. Intussen Twee Parijse jongens van zeventien schaven in ,A nous les petites Anglaises” nipt alleen hun kennis van de Engelse taal bij.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13