Van Essen is nieuwe aanvoerder III Assistent van Petescu Leen van der Lugt Telstar terug bij Mircea Petescu is niet zwakker geworden Telstar A 1977-’78 Zeven nieuwelingen I „Ervaring omdat ik topvoetballer ben geweest" „Telstar F 99 ts s TX 9 4 DO 1 ett r w Lang onderhandelen Doorbraak? Toekomst 19 19 7 7 SPORT AUGUSTUS 1 2 VRIJDAG 18 Discipline (Van onze sportredactie) VELSEN. Anderhalf uur voor de oefenwedstrijd tegen Dinamo Boekarest zat Gerard Staats in zijn eentje de maaltijd te verorberen, die zijn Telstar collega’s al geruime tijd achter de kiezen hadden. Even tevoren was hij met een snelheid, die minister Westerterp de haren te bergen zouden hebben doen rijzen vanuit Ermelo in Velsen gearri veerd. Voor dienstplichtig militair Gerard Staats is er nauwelijks een andere oplossing. f TELSTAR SEIZOEN '77 '78 JAN VAN DER NAT Mircea Petescu: „Ervaring als topvoetballer zegt mij meer dan dat trainerspapiertje” P77-11 (Van onze sportredactie) Het heeft overigens weinig gescheeld of de voetbalwerkgever van Gerard Staats (21) had zich veel dichter bij de kazerne bevonden: PEC/Zwolle. De eerste divi- sieclub, die het afgelopen seizoen overal naast greep was namelijk in de blonde Amsterdammer geïnteresseerd, toen hij niet tot overeenstemming kon komen met Telstar. Want de onderhandelingen met de Velser ploeg hebben lang geduurd. Op het moment, dat trainer Mircea Petescu zijn selectie voorstelde, had Staats nog altijd zijn handtekening niet onder het hem aan geboden contract gezet. Er deden zelfs geruchten de ronde, dat hij alleen wilde tekenen, wanneer ook broer Jaap bij Tel star mocht blijven voetballen. Staats: „Ik heb echt niet over medewer king te klagen, maar ik kan nu eenmaal niet altijd vrij krijgen. Voor die wedstrijd tegen de Roemenen moest ik eerst nog even een ritje naar Eindhoven maken. Maar het scheelt wel. dat ik in het militai re elftal speel. Dan krijg je toch wat meer faciliteiten”. Het militaire juk zal voor Gerard Staats het komende seizoen nog geruime tijd voelbaar zijn. Want pas in februari zwaait hij af. Heel even heeft ook PSV interesse ge toond in de rechtervleugelspits, maar toen René van de Kerkhof had bijgetekend, was die belangstelling, die overigens nooit heeft geleid tot een officiële benadering, op slag verdwenen. Gerard Staats zal zijn kwaliteiten dus weer in dienst gaan stellen van Telstar. Maar of hij dit jaar werkelijk zal doorbreken is de vraag, want hij zal het moeilijk krijgen om een vaste plaats in de basisopstelling te verwerven. Hij heeft na melijk de concurrentie van Peter Hen driks, die bij NEC nooit in het eerste speelde, maar door Petescu werd meege nomen naar de IJmond. Wanneer de ideëen van de Roemeen niet zouden veranderen, dreigt voor Gerard Staats het C-elftal. Maar daar heeft hij duidelijk geen trek in. „Ik ben niet van plan in het C-team te gaan spelen, tenzij Wat dat betreft is de situatie voor Gerard Staats moeilijk, omdat hij aanvaller is. Op het middenveld, zou hij veel gemakkkelij- ker een vaste plaats kunnen veroveren. Want daar lijkt vooralsnog de zwakte van Telstar te liggen. VELSEN. Dick Helling, Kees van Kooten, Leendert de Goey, Fred André, Frank Kramer, Jaap Staats, Jaap Vis ser, Ton Kamphues en Co Stout; het is de belangrijkste greep uit een aantal na men van goede tot zeer ervaren eredivi- sievoetballers die Telstar de afgelopzn drie seizoenen heeft laten vertrekken. Vormde de kwalitatieve aderlating van enkele geroutineerde krachten vorig jaar al de voornaamste reden dat Tel star aanvankelijk in grote problemen kwam, ook voor dit seizoen lijkt er voog- aisnog weinig aanleiding om voetstoots aan te nemen dat het „nieuwe” Telstar bij voorbaat van degradatiezorgen ge vrijwaard zal blijven. digen. Daardoor spaar je een hoop kracht uit voor de aanvallen. Monne de Wit zal veelal als teruggetrokken spits, of vierde middenvelder spelen”. Mircea Petescu, die natuurlijk zijn kwa liteiten als eredivisietrainer nog zal moe- Hoewel de taalbarrière aanvankelijk een moeilijk punt vormde, ontpopte Pe tescu zich op Zeist, ondanks alle kinne sinne nog altijd een van de belangrijkste trainersopleidingen ter wereld, als een van de beste leerlingen. Daarom stelt hij niet zonder zelfkennis: „Ik weet dat ik tegen heb dat ik nauwelijks eredivisie- ervaring als trainer heb. Maar ik ben een topvoetballer geweest. Dat sla ik altijd nog even hoger aan dan welk papiertje dan ook”. Een probleem is nu al, dat Telstar voor de lastige uitwedstrijd tegen Amsterdam zondag niet over zijn sterkte formatie kan beschikken. Bischot en voorstopper Eddy Kraal zijn vrij hard nekkig geblesseerd en daarom filoso feert Petescu: „Dat is een handicap. Want dat zijn eigenlijk voetballers die je bij de start met zo’n nieuw elftal niet kan missen. Dat zijn spelers met ervaring. Die heb je nodig in een team als Telstar. Want waarom denk je dat Volendam anders Visser en Kramer aantrekt”. MARC SERNÉ. Van der Lugt: „Mijn werkzaamheden bij Telstar hebben zuiver te maken met Petes cu. Hij heeft gevraagd of ik hem wilde helpen. Ik ben een soort tussenpersoon tussen hem en het bestuur. Er zijn een tweetal vergaderingen geweest, waarbij ook het bestuur aanwezig was, waarbij de vroegere problemen 'zijn opgelost”. Eén van de redenen dat Van der Lugt zijn activiteiten voor Telstar heeft onder broken was het feit dat het tussen hem en trainer Joop Castenmiller niet zo boterde. Van der Lugt: „Het functioneerde in zijn totaliteit niet. Maar daar wil ik verder niet over praten. De sfeer is erg opgeklaard bij Telstar. De stemming herken je niet terug ten opzichte van het vorige seizoen”. Van der Lugt ontplooit veel activiteiten voor Telstar. Behalve op technisch en tac tisch gebied, het domein van Petescu. Tel star moet het komende seizoen een gemid deld toeschouwersaantal van 4000 halen in zijn thuiswedstrijden om redelijk quitte te kunnen spelen. Gezien de publieke belang stelling in de oefenperiode, waarbij meer toeschouwers kwamen kijken dan vorig jaar in de doorsnee-competitiewedstrijd, moet dit een haalbare kaart zijn. Telstar heeft wel veel verkocht, maar het geld ook grotendeels weer geïnvesteerd in nieuwe voetballers. Van der Lugt: „De selectie is Staats over hem: „Hij is misschien wat professioneler aan Castenmiller. Dat kan een goede zaak zijn. Maar Castenmiller (nu Fortune SC/red) was wat menselijker. Hij maakte minder problemen ten opzich te van mijn moeilijkheden om altijd vrij te krijgen uit dienst”. (Van onze sportredactie) VELSEN. Hoewel het nog maar twee jaar geleden is dat Leen van der Lugt verklaarde dat hij niets meer met Telstar te maken wilde hebben, is de naam van de ex-speler de laatste maanden, in verband met de Velser vereniging, toch weer regel matig in het nieuws geweest. Van der Lugt, ambtenaar sportzaken in de ge meente Velsen, fungeert als een soort on betaalde manager bij Telstar, hoewel die functie officieel bij de Velsense club hele maal niet bestaat. (Van onze sportredactie) VELSEN. Frans van Essen is terug als aanvoerder van Telstar. Het vorige seizoen wenste de 29-jarige centrale verdediger de aanvoerderband niet te dragen, omdat de verhouding tussen hem en trainer Castenmiller verre van optimaal was. „Daar wil ik nu niet meer over praten,” aldus Van Essen. „Ik heb genoeg geagiteerd en ik vind het niet eerlijk om te gaan natrappen. Ik wil iedereen in z’n waarde laten." Met de komst van Mirecea Petescu is de aversie van Van Essen tegen het aanvoerderschap verdwenen. „Wat de ze man in de 5-6 weken, dat we nu met hem werken heeft laten zien, spreekt me erg aan. Niet alleen op voetbaltech- nisch gebied, maar ook in persoonlijke en groepsgesprekken.” Als aanvoerder heeft Frans van Es sen, die in twaalf seizoenen ruim 300 wedstrijden voor Telstar speelde, auto matisch zitting in de spelersraad. Een instelling, die bij verschillende andere clubs niet of nauwelijks werkt. „Bij Telstar gaat het goed. We hebben op sociaal gebied al diverse dingen voor elkaar gekregen. Als de wensen rede lijk zijn, wil het bestuur er best naar luisteren. De club, die ook nog steeds achter de Roemeense international van Dinamo Boekarest Dinu aanjaagt, heeft zich we liswaar versterkt met een zevental nieuwe lingen, van wie de Deense aanvaller Tor- ben Mikkelsen voorlopig de voornaamste is, maar of dit het verlies van met name Stout, Kamphues en Kramer kan com penseren is nog een open vraag. Tegen die achtergrond is echter interessant om de mening van Telstars nieuwe trainer Mircea Petescu te horen als hij stelt: „Ik vind helemaal niet dat Telstar zwakker is dan het vorig seizoen. De selectie is in de breedte zelfs een stuk sterker geworden. We hebben een aantal potentieel goede spelers, die nog niet honderd procent rijp zijn voor de eredivisie, maar in de toe komst wel. Dat zal echt niet zo gek lang duren ook”. i. Huib 3667. Daarom heeft de Telstar-trainer een ambitieus oefenprogramma afgewerkt, waarbij de organisatie binnen het elftal primair stond. Petescu: „We hebben mo menteel een heel nieuwe ploeg. Dat ver eist een grote omschakeling. Zelfs van de ouderen, die al jaren in het elftal spelen. Zaken als conditie en discipline vormen geen probleem. Dat zijn voor mij gege vens. Belangrijker is om een juist even wicht in het elftal te vinden. We moeten prestaties leveren, maar daartussendoor ook aan de opbouw denken. Dat kan met deze selectie. Daar hebben we de voetbal lers voor. We hebben ook gezocht naar een zo goed mogelijke balans in het elftal in deze oefenperiode. Dat is aardig ge lukt". 32550- 3-rapp 023- lomos. 3.00 u boden: met v 3e Ol- s en/of Tenslotte Staats’ gevoelens over de bela den seizoenstart van Telstar tegen uitgere kend het Amsterdam van Stout en Kamp hues. „Ach, persoonlijk zie ik er niet meer tegenop, dan tegen een wat zwaardere tegenstander, maar de ploeg is extra ge motiveerd. We hebben in de oefenwedstrij den geen nederlaag geleden, maar dat zegt natuurlijk niet zo veel. Newcastle United en Dinamo Boekarest waren goede tegen standers, maar een competitiewedstrijd is altijd anders. Vooral de start is erg van belang. Als we tegen Amsterdam het schip ingaan en we verliezen woensdag met 1-0 van FC VW, dan kan het wel eens heel vervelend worden, maar pakken we uit die twee wedstrijden een paar punten, dan zie ik echt wel mogelijkheden” Stout verder te noemen: „Je bent in mijn ogen geen vedette wanneer je in het veld een grote mond hebt, maar daarbuiten o zo klein bent”. breder geworden. Dat heeft geld gekost. Bovendien moeten we ook voor Dinu na tuurlijk nog wat dollars betalen als hij komt. Maar al met al schat ik dat er tussen de aan- en verkoop zo’n batig saldo van 75.000 gulden zit. We hebben dit jaar geen slechte zaken gedaan dacht ik. Ook al denken een aantal buitenstaanders daar misschien anders over”. rood. 5, km netallic 6750,- Staats: „Inmiddels is Dinu gecontrac teerd. Wij zijn in de afgelopen tijd eigenlijk te veel middenvelders kwijtgeraakt. Ik denk dat we met een Dinu een behoorlijke ploeg hebben. Het blijft natuurlijk jam mer, dat Stout is weggevallen, maar zo is het nu eenmaal.We zullen gewoon anders moeten gaan spelen. Dat is ook de opzet van Petescu. Wij, als vleugelspitsen, hoe ven slechts tot de middellijn mee te verde- Telstar vormt voor Petescu een grote uitdaging. Maar de Roemeen gaat pro blemen niet gauw uit de weg. De ex- spelers van het Roemeense nationale elftal en UT Arad, dat Feyenoord ooit uitschakelde in het Europa-Cup-l-toer- nooi, waarbij Petescu fungeerde als di recte tegenstander van Willem van Ha- negem, heeft tenslotte al een lange weg afgelegd. Hij liet een functie als trainer bij Arad lopen en verkoos een baan als hulptrainer bij NEC. Daarmee kon hij zijn grote ideaal, een trainersdiploma uit Nederland of Duitsland, verwezen lijken. Gerard Staats: „Concurrentie is altijd een goede zaak. Ik ben niet bang voor Hendriks”. STAATS WIL VASTE PLAATS (Van onze sportredactie) Stadion: Sportpark Schoonenberg. Ca paciteit: 18.000. Eretribune 12,50. Zittri- bune 10,00. Staanplaatsen 5,00. Jongens- kaarten 1,00. Aanvang: zondag 14.30 uur. Trainer: Mircea Petescu. Hulptrainers Kees Kick. Aangetrokken: Mikkelsen (Aarhuus), Hendriks (NEC), Caljouw (Haarlem), Bur gers (NEC), Van Oorschot (Dordrecht), Krone (DCG) en Massa (NEC). Vertrokken: Stout (Amsterdam), Van Velsen (Dordrecht), Kamphues (Amster dam), Kramer (Volendam), Pieneman (De Graafschap), Hendrikse (afgekeurd), Vis ser (Volendam), Kok (KIC) en Matic (Rennes). Selectie: Fred Bischot (29), Karei Blom- vliet (22), Martin Burgers (19), Peter Cal jouw (20), Hans Driesen (30), Frans van Essen (29), Harry Hegeman (21), Peter Hendriks (18), Rob Hesta (20), Jos Jonker (26), Kees Kerkhof (21), Raymond Kick (20), Eddy Kraal (22), Rogier Krone (23), Koos Kuut (19), John Massa (21), Paul van der Meeren (33), Torben Mikkelsen (27), Ab van Oorschot (24), Nico Schröder (29), Ge rard Staats (21), Paul Stam (21), Arno Wellerdieck (30). Monne de Wit (32). Vermoedelijke opstelling: Van der Mee ren; Driesen, Van Essen, Kraal, Bischot; Van Oorschot, Hegeman, Jonker; Hen driks, De Wit en Mikkelsen. Tel •g 594, ten bewijzen, is overigens goed gevallen binnen Telstar spelersgroep. Gerard Hendriks inderdaad veel beter is. Dan zou ik het kunnen begrijpen, dat ik een paar wedstrijden op zaterdag zou moeten spelen”. De 35-jarige Roemeen, het afgelopen jaar de beste cursist van de trainersoplei- ding in Zeist, heeft de afgelopen maan den keihard gewerkt. Zaken als ambitie, werklust, discipline en mentaliteit in de nadagen van het tijdperk-Castenmil- ler tot een bedenkelijk punt gedaald zijn weer terug op het sportpark Schoon enberg. Belangrijk omdat Telstar het moeilijk genoeg zal krijgen komend sei zoen. Petescu echter: „Iedere speler die we gekocht hebben is een bewuste aan koop geweest. Iedere speler die we verkocht hebben is eveneens bewust van de hand gedaan. Behalve Co Stout. Maar er zijn natuurlijk grenzen. Ik heb die verhalen ook gehoord dat Stout ve- dette-neigingen kreeg. Maar wat is een vedette? Dat zijn Cruijff en Van Hane- gem. Spelers die niet alleen in het veld hele grote persoonlijkheden zijn, maar ook daarbuiten”. En zonder de naam Gerard Staats „Daar is niets van waar. Het contract dat mij werd aangeboden, vond ik gewoon veel te laag. Het was namelijk een'C-overeenkomst en ik voelde er weinig voor om voor dat bedrag te tekenen. Tenslotte had ik achttien wed strijden in het eerste meegespeeld, vier doelpunten gemaakt en dan ben ik van mening, dat je meer waard bent dan een C- contract. Bovendien was ik het oneens over de manier, waarop bij Telstar de contracten worden verlengd. Ik ontdekte ook duidelijke verschillen tussen de papie ren van Jaap en mij. Co Stout en Ton Kamphues hebben het allemaal niet gepikt en zijn goed weggekomen. Maar ik was te duur voor de clubs (PEC/Zwolle, Volen dam en De Graafschap), die belangstelling voor mij hadden. Ik moest 205.000 gulden opbrengen en dat is meer, dan waarvoor Cootje naar Amsterdam is gegaan. Er bleef voor mij dus geen andere mogelijk heid dan bij Telstar te tekenen. Een goed seizoen te draaien en volgend jaar eens verder kijken. Nu moet ik wel zeggen, dat meneer Zwikstra het contract heeft aange past, waardoor ik me ermee kon vere nigen.” „Concurrentie is natuurlijk altijd een goe de zaak. Ik ben ook niet bang voor Hen driks. Het is een goede speler, maar zal toch eerst moeten bewijzen, dat hij beter is. Ik vind het overigens wel vreemd, dat Petescu mij er zo maar naast heeft gezet, ten gunste van een C-speler. Maar daar zal hij zijn redenen wel voor hebben”. Eén van die redenen zou zijn, dat de conditie van Staats nog niet optimaal is. „Maar”, zegt Staats, „die is nu wel goed, dacht ik”. el. aorz. v rem- nieuw, inig ge- slechts 02265- t Dit zijn de zeven voetballers die Telstar dit seizoen heeft overgenomen van een andere vereniging. Het zijn v.l.n.r. (boven) John Massa (NEC), Peter Hendriks (NEC), Ab van Oorschot (FC Dordrecht), Torben Mikkelsen (Aarhuus), (zittend) Martin Burgers (NEC), Peter Caljouw (geleend van Haarlem), Roger Krone (DCG). Van dit zevental hebben Hendriks, Van Oorschot en Mikkelsen tijdens de oefenperiode al regelmatig hun opwachting in het eerste elftal gemaakt. Leen van der Lugt: „We hebben geen slechte zaken gedaan, al denkt de buiten wacht daar wellicht anders over”. 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19