Wet melding collectief ontslag voldoet nauwelijks Grote onrust op eiland na arrestatie vakbondsleiders Noorse BVD arresteert Betico Croes doet beroep op buitenland H Drie doden bij brand in flat journalisten I f x ÏTJïTVSiri „GRIEK” i DANSLES! het woord is aan... 99 aantal pagina's vandaag: 24 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VOEDINGSBONDEN FNV IN ONTWERP- WERKPROGRAMMA Verspild Talent ATOOMAFVAL NAAR DE ZON Plaatselijk een bui agenda pagina 7 Tanker morste zeer giftige vloeistof Negen dooiers DRIE BRANDEN IN ZEELAND „IK EN DE REST": Oude schedel (Van een speciale verslaggever) 2 2-3 r"~ S i Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 ft BOVAG OCCASIONS autobedrijf dat s u N^M^/tormvogel/ bv Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp WILLEMSTAD. De Antilliaanse regering heeft vanmorgen vroeg 100 man oproerpolitie naar Aruba gestuurd, dat sinds gistermorgen volledig geïsoleerd is van de buitenwereld door een algemene staking. Aan boord van het vliegtuig dat de politie van Willemstad op Curacao naar Aruba bracht zaten ook minister van Justitie Chance, de Antilli aanse hoofdcommissaris van politie Oldenroom, procureur-generaal mr. Nahr en andere politiefunctionarissen. Op het vliegveld zei minis ter Voges van Verkeer en Vervoer dat de situatie op Aruba dusdanig is dat het nodig is er politieversterking heen te sturen. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 67e jaargang no 239 Kantoor: Lange Nieuwstraat Postgiro: 273107, Postbus Weerrapporten Binnen- en buitenland... Plaatselijk nieuws5-6-7-9 Radio en televisie/strips. 15 Beurs16 Sport19-21-22-23 Amsterdam11 Puzzel17 Medische diensten17 Modejournaal17 Schrijvende lezers6 Weg en wiel17 Filmpagina13 W, KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem Wij zijn alle avonden (beh. zat. en zo.) geopend van 7-9 uur om in te schrijven voor deelname aan een onzer clubs! IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52, p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. Iedereen heeft volgens de voe- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'H. OPROERPOLITIE NAAR ARUBA t lliiillllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Er is een grote kans dat minister Duisen berg in het op stapel staande kabinet zal ontbreken, omdat de afspraken die de formateur met de betrokken fracties heeft gemaakt ten aanzien van het sociaal-eco- nomische beleid niet stroken met de opvat tingen die Duisenberg huldigt. Er zijn twee mogelijkheden: Formateur Den Uyl no digt collega Duisenberg uit om toch deel uit te maken van het kabinet, maar Dui senberg weigert - of Duisenberg wordt niet uitgenodigd. Duisenberg is een voorbeeld van zo’n talent dat waarschijnlijk en helaas onge bruikt zal moeten blijven, terwijl vriend en vijand het er roerend over eens zijn dat ons land zo’n man hard nodig heeft, onge acht het partijetiket dat hem aankleeft. De wet bepaalt dat ontslagen van meer dan twintig man vroegtijdig FRANKFORT (DPA). Drie geleerden van het „Genootschap voor bevordering van vernieuwingen” Innova in Dietzen- bach (Hessen) hebben een manier ontwik keld om definitief van atoomafval af te komen. Het moet met goedkope raketten naar de zon worden gestuurd. Het hoofd van de firma, Heinz-Dieter Schröder, zei gisteren dat in april op deze handelwijze patent is aangevraagd in München. Het zou goedkoper zijn dan vergelijkbare me thoden van de Amerikaanse NASA en andere instanties. Met de betrekkelijk ge ringe snelheid van acht km per seconde zouden de raketten eerst in een baan om de aarde gestuurd worden, waar dan een elektrische motor wordt ingeschakeld die op zonne-energie werkt en de raket met inhoud naar de zon drijft, waar zij in een spiraalbaan ofwel opbrandt of smelt. Tot dusver zijn proeven genomen met grotere snelheden, die dus ook veel meer energie vergden. De politiemensen aan boord van het vliegtuig droegen het gevechtstenue. Ze hadden een grote hoeveelheid wapens en munitie bij zich. Het toestel landde afgelo pen nacht zonder moeilijkheden op de In het algemeen veel bewolking en plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit noord tot noord,- oost. Minimumtemperaturen on geveer 15 graden. Maxima van 18 tot 23 graden. moeten worden aangemeld bij het Arbeidsbureau. Eén van de bedoe lingen van de wet is dat het overleg tussen de vakbonden en de onder nemer erdoor wordt bevorderd. Dat overleg echter is volgens de voe dingsbonden voor de ondernemer in feite niets meer dan een formali teit. De voedingsbonden wijzen in hun ontwerp-program een verhouding van bijvoorbeeld 1-5 tussen de laagste en hoogste inkomens in ons land van de hand. De inkomensver schillen blijven dan immers groei en. Stijging van het minimumloon heeft een vijf keer zo sterke stijging De onrust op Aruba is deze week sterk toegenomen na de arrestatie, woensdag, van twee vakbondsleiders wegens het uit geven van een pamflet dat was gericht tegen de Arubaanse regeringspartij PPA. De grootste politieke partij op het eiland, de MEP van Betico Croes, neemt geen deel aan de regering en wil onafhankelijkheid voor Aruba. Premier Den Uyl heeft giste ren over de moeilijkheden op Aruba ge zegd dat het Nederlandse kabinet er niets voor voelt om door gesprekken met de Prinses Beatrixluchthaven op Aruba, die overigens gesloten is voor het gewone vliegverkeer. De politiemensen en de voor raad wapens en munitie konden ongehin derd het vliegtuig verlaten. Uit Willemstad zijn nog steeds geen te lex- en telefoonverbindingen mogelijk met Aruba. Volgens niet bevestigde berichten had zich gisteravond laat een grote menig te verzameld voor het bestuurskantoor in Oranjestad. De elektriciteitsvoorziening over het gehele eiland is uitgevallen. Uit de Russische stad Osj komt het nieuws dat een kip daar een ei met negen dooiers heeft gelegd. De lengtedoorsnede van het ei was 13 cm en het gewicht was ruim 400 gram. Een merkwaardige speling van de natuur. Een rechtvaardige inkomenspoli tiek moet zijn gebaseerd op de ar beidsomstandigheden van de werk nemers. Arubaanse politieke leiders uit de moei lijkheden op de Antillen te komen. In een telegram aan het ANP in Den Haag zegt het bestuurscollege van Aruba dat Arubaanse politici en vakbondsleiders overwegen de Verenigde Naties en andere internationale organisaties te benaderen om Aruba te helpen bij „zijn strijd voor onafhankelijkheid”. ORANJESTAD (ANP). De leider van de Arubaanse afscheidingspartij MEP, Betico Croes, heeft in een telegram aan de leiders van een aantal landen gezegd dat Aruba rekent op hun morele en materiële steun bij „het veiligstellen van de vrij heid van het Arubaanse volk". Croes stuurde het telegram aan de lei ders van Venezuela, Costa Rica, Jamaica, Trinidad, Guinea, Mexico, Suriname, Cu ba, de Verenigde Staten en Panama. Hij zegt erin dat bij het referendum op Aruba op 25 maart 82 percent van de stemmers vóór onafhankelijkheid van het eiland heeft gekozen, maar dat Nederlandse en Antilliaanse politici de fundamentele men senrechten van het Arubaanse volk ver trappen. te voorkomen dat pensioenrechten verloren gaan bij verandering van werkkring en dat pensioenen door inflatie in waarde dalen, willen de voedingsbonden één algemeen gel dende regeling voor een waardevast pensioen. De voedingsbonden vinden ver der dat het stelsel van sociale verze keringen sterk vereenvoudigd moet worden. Over de oorzaken van het toene mend aantal arbeidsongeschikten is weinig bekend, aldus de bonden. „De arbeidsomstandigheden, het werkklimaat en de aard van het Henry Fielding: Bijna iedere dokter heeft zijn geliefkoosde ziekte. UTRECHT (ANP). De in decem ber vorig jaar in werking getreden Wet melding collectief ontslag blijkt nauwelijks aan de verwach tingen te voldoen. Vaak staan de zaken voor de ondernemer al on wrikbaar vast en in tal van beslis singen is hij erop vooruit gelopen. Daarom zou de wet moeten worden aangepast in die zin, dat alleen ont slagen van groepen werknemers worden toegestaan als daarover overeenstemming is bereikt met de vakbonden. De Nederlandse vak bonden hebben voldoende werke lijkheidszin en verantwoordelijk heidsbesef om hun een dergelijke rol toe te vertrouwen. 427, 18, tn <u ROTTERDAM (ANP). Een Neder landse binnentanker heeft in de voorbije nacht in de Rotterdamse haven 150 liter orthoxylene gemorst, een uiterst brandba re en bij inademing zeer giftige stof. Door dat het spul zeer snel vervloog, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De morsing ontstond doordat de tanker tijdens het innemen van ballast plotseling wat slagzij maakte. Hierdoor liep een van de tanks over. Tegen de kapitein is proces verbaal opgemaakt. (Van onze redacteur in Zweden) OSLO. De Noorse BVD heeft een razzia gehouden onder de journalisten van het links-socialistische weekblad Ny Tid (Nieuwe Tijd). Drie journalisten wer den gearresteerd en langdurig verhoord terwijl een paar huiszoekingen werden verricht. Doel van de politieactie was een hoeveelheid materiaal over de activitei ten van de Noorse BVD en de contra spionagedienst te vinden. Het is de eerste keer in de Noorse ge schiedenis dat de politie op een dergelijke manier te werk gaat en materiaal in beslag neemt van journalisten die dit op normale journalistieke wijze hebben vergaard. De razzia vond plaats in de nacht van dinsdag op woensdag en de verhoren worden nog steeds voortgezet. IJmuiden. Kalverstraat 9 Tel 14806/18128 Dit zeggen de Voedingsbonden FNV, sedert vorig jaar september samenwerkend in federatief ver band, in hun vandaag gepresenteer de ontwerp-werkprogramma „Ik en de rest”, dat zoals de bonden het uitdrukken een mengsel van idea len, wensen en actiepunten bevat. Het ontwerp komt in september en oktober aan de orde in ledenverga deringen in den lande, waarna het op 14 en 15 november officieel wordt vastgesteld door het congres van de voedingsbonden in Am sterdam. In het belang van de gang van zaken in Nederland op sociaal-economisch en fi nancieel gebied zou het wenselijk zijn dat Duisenberg een derde mogelijkheid schept, namelijk: formateur en fractielei ders alsnog ertoe bewegen de gemaakte afspraken zodanig in te kleden dat de door Duisenberg gehuldigde opvattingen even tueel zouden kunnen worden overgeno men, als gedurende enig tijdstip in de regeerperiode zou blijken dat dat drin gend nodig zou zijn. In zo’n geval zou de uitnodiging kunnen doorgaan en zou Dui senberg „ja” kunnen zeggen. ZIERIKZEE (ANP). Op Schouwen- Duiveland hebben in de afgelopen nacht drie branden bijna tegelijk gewoed. Om ongeveer drie uur werd de brandweer van Oosterland gealarmeerd voor een in brand staande vrachtauto met oplegger geladen met pakken stro. Terwijl men daar aan het blussen was, kwam een melding van uitslaande brand in een grote loods van een vrachtwagenbe- drijf, ook in Oosterland. Deze loods brand de uit met de daarin staande vrachtwagen combinaties geladen met stro. De brand weer van Zierikzee, die met twee eenheden voor deze branden ter assistentie gekomen was, moest tijdens de branden weer terug naar Zierikzee waar een houten land- bouwschuur in lichter laaie stond, ook weer gevuld met stro. rijkheid zijn tussen PvdA en CDA? Bij dat alles speelt de vraag van bekwaamheid, geschiktheid en bereidheid van in aanmer king komende coryfeeën uit de betrokken politieke hoeken nog geen rol. Tel. redaktie: 15389, na kantoortijd: Tel. adm. en adv. Telefoon werk zouden belangrijke invloed kunnen hebben”. Evenzo vinden de bonden dat de gemeenschap meer invloed moet hebben op het onder- nemersbeleid om onnodige druk op de WW tegen te gaan. „De werkloos heid van de werknemer wordt im mers vaak veroorzaakt door ondes kundigheid van de ondernemer”. Scherpe kritiek staat in het ont werp op de gezondheidszorg. „Art- sen-ondernemers hebben onge stoord hun gang kunnen gaan met hun hobby’s: de praktijken, polikli nieken en ziekenhuizen. De belang rijkste liefhebberij lijkt echter te hebben bestaan uit het opfokken van eigen inkomens” IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Bij werkzaamheden aan de Broerenstraat in Arnhem is een menselijke schedel gevonden die vermoedelijk 400 tot 500 jaar oud is. Volgens een woordvoerder van het stadsarchief in Arnhem heeft in de vijftiende eeuw op die plaats het Minderbroederklooster ge staan. Volgens de gegevens uit het archief werd het klooster in 1488 in gebruik genomen. Tien jaar la ter werd de bijbehorende kerk vol tooid. De nu gevonden schedel is mogelijk afkomstig van een vijf honderd jaar geleden bij die kerk begrhven broeder. Woensdagavond betoogden honderden Arubanen voor het bestuurskantoor voor vrijlating van de vakbondsleiders, die te genstanders zijn van het regeerakkoord dat kabinetsformateur Rozendal heeft bereikt. „De suggestie dat de Nederlandse rege ring met voorbijgaan van de Antilliaanse regering zich tot partij zou maken, lijkt me niet erg dienstig voor de ontwikkeling naar grotere zelfstandigheid. Nederland mag geen aanleiding of oorzaak zijn voor het verbreken van het staatkundig ver band", zei demissionair minister-presi dent Den Uyl na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad. De Nederlandse regering blijft van oor deel dat vanuit de politieke en economi sche ontwikkeling samenwerking op de Nederlandse Antillen geboden is. In het losbreken daarvan zitten volgens Den Uyl gevaren voor versplintering en chaos. Wel vindt de Nederlandse regering dat er meer ruimte moet komen voor de duidelijke behoefte van Aruba aan zelfstandige be sluitvorming en gelijke vertegenwoordi ging. De nieuwe Antilliaanse regering-Rozen- dal heeft inmiddels een plan aangekon- digd om de eilanden die samen de Neder landse Antillen vormen, een grote mate van zelfstandigheid te geven. Zij blijven echter wel in staatsrechterlijk verband met elkaar staan. De besturen van de Aruba Hotel Associ ation, De Vereniging van Handel en Indu strie en de Kamer van Koophandel van Aruba hebben in een telegram een drin gend beroep gedaan op MEP-leider Croes zijn bemiddeling aan te wenden opdat de verbindingen met het eiland worden her steld. Ze wijzen Croes erop dat de gebeur tenissen op Curasao ernstige schade toe brengen aan het toerisme. Onder de hotelgasten op Aruba is onge rustheid ontstaan nadat het bestuurscolle ge van Aruba opdracht had gegeven de luchthaven op het eiland te sluiten. In verband met de algemene stakingen en de gespannen situatie op Aruba heeft het bestuurscollege de verkoop van sterke drank verboden. Alle bars zijn gesloten. EINDHOVEN (ANP). Bij een brand in een flatgebouw op de Welschapsedijk in Eindhoven zijn drie mensen omgeko men. De brand is vanmorgen tegen half vijf ontstaan in een flatwoning op de tweede etage. Daarna is het vuur via de buitenkant overgeslagen naar de derde etage. Twee flatwoningen brandden uit, twee andere liepen behoorlijke brandschade op. aan de top tot gevolg, zo redeneren zij. Het verdient daarom voorkeur het maximale verschil bij een inko menspolitiek te bepalen op een vast bedrag. Voorlopig zou daarbij ge dacht kunnen worden aan vijftig duizend gulden, maar aldus het programma bij een werkelijk fundamentele herziening van inko mens is ook een dergelijk verschil niet meer te verdedigen. Men kan ervan op aan dat bij alle drie formerende fracties en partijen zeer be kwame personen „neen” zullen zeggen, omdat zij zich niet kunnen vinden in de door ruilhandel tot stand gekomen afspra ken. De vraag of Duisenberg nog zal willen of nog aanvaardbaar zal zijn geldt eigen lijk voor een aantal andere geschikte figu ren ook. Voor hen die „neen” zullen zeggen of „neen” zullen krijgen moeten anderen worden gezocht. Hoe gering dan tenslotte de maatstaf van bekwaamheid blijft mee spelen kan men zelf berekenen. Men kan ook vaststellen dat een grote hoeveelheid talent ongebruikt blijft, niet alleen omdat de betrokkenen niet bij een der formeren de politieke partijen zijn aangesloten, maar ook omdat zij als partijlid hun re- geertalent niet willen onderwerpen aan vastliggende richtlijnen die bij de formatie zijn uitgestippeld volgens de normen van politieke haalbaarheid en niet volgens het criterium van het totale Nederlandse belang. dingsbonden recht op inkomen, on geacht de vraag of daar nu direct arbeidsprestaties tegenover staan. Maar niet alleen dat, ook de ver schillen tussen inkomens van ac- tieven en niet-actieven mogen niet te groot zijn, aldus het werkpro gram. Eerste vereiste daarvoor is dat de hoogte van de sociale uitke ringen veilig worden gesteld. Op den duur zouden de inkomens van actieven en niet-actieven zelfs ge heel gelijkgeschakeld moeten worden. Daarnaast stellen de voedings bonden voor om de hoogte van de pensioenen op zeventig procent van het laatste inkomen te brengen. Om Lange 273107, redaktie: 15389, adm. en adv. Telefoon 15437 Klachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 32 43 41. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: (ADVERTENTIES) Het initiatief tot deze derde mogelijk heid moet voornamelijk van Duisenberg zelf uitgaan, want de formateur en de betrokken fractieleiders zijn langzamer hand zo murw gepraat dat zij er eenvoudig niet aan durven denken eenmaal bereikte compromissen weer opnieuw in discussie te brengen. Voor hen is het afronden van de formatiegevechten binnen redelijk kor te tijd belangrijker dan wat ook, belangrij- ker zelfs dan de al of niet aanwezigheid van een persoonlijkheid in de toekomstige kabinetsploeg. Het klinkt hard, maar een kabinet formeren is een harde zaak, die zeker niet in de eerste plaats draait om de vraag of men voor alle portefeuilles de bekwaamste figuren kan aantrekken. De bekwaamheid van toekomstige ministers is nog een even groot vraagstuk als de identiteit. Men weet nog niet wie door de coalitiegenoten zullen worden aangewezen of uitgenodigd, men kent zelfs de getals verhouding nog niet. Wat dat laatste be treft, vandaag of morgen wordt dat discus- sieprobleem nummer zoveel in de forma- tiemarathon. Krijgt D’66 een zetel of niet? Hoeveel ministers komen er in totaal en hoe zal de verdeling naar getal en belang- f CO O) in co CM CM s* ^0) ra •p fij

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1