NIEUWE HAARLEM-MIDDEN VELDER EN HET GELIJK VAN WIEL COER VER I geboren „Ik ben als roodbroek JL M 3 ifl y i JAN VALBRACHT: dj 1 'I w Geen fullprof Quitte gespeeld r Hl 21 19 7 7 AUGUSTUS SPORT I 2 VRIJDAG i 99 ro- (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Hiermee op houden? Nee, waarom zou ik. Haarlem is een fijne vereniging, een goeie sfeer. Ik kom er al 48 jaar. Ik ben als roodbroek gebo ren en hier opgegroeid. Ik ben altijd wel bang dat het zonder mij mis zou gaan”. En die laatste uitspraak komt echt niet voort uit zelfoverschatting van Jan Valbracht, een eigenschap die Haarlems manusje-van-alles vol strekt vreemd is. t. - (Van onze sportredactie) HAARLEM. De van voetbal bezeten Wiel Coerver heeft in ieder geval één bekeerling ge maakt. Kort na zijn binnenkomst bij Go Ahead Eagles kreeg de voormalige Feyenoord-trainer het aan de stok met middenvelder Martin Haar. Dat was zo’n tien maanden geleden en Coerver had er maar korte tijd voor nodig om Haar tot „een zeikerdje” te degra- deren. De geliefkoosde benaming van Coerver voor voetballers die het in zijn ogen te snel laten afwe ten. Ieder behoorlijk contact tus sen Haar en de oefenmeester ont- brak vervolgens. Martin Haar af door de zijdeur en geen wedstrijd meer in het eerste van de paars- witte formatie. HAARLEI O Martin Haar: alies is betrekkelijk SEIZOEN '77 '78 uw jen HAARLEM DIT SEIZOEN i in NOG ONDER KUNSTLICHT (Van onze sportredactie) •tie. •ra Jan Valbracht: „Ik ben hier opgegroeid.” PIETER MUL -$■ 10 „Ome Jan” heeft zo ongeveer twee dag taken. Na zijn werk voor de gemeentelij ke reinigingsdienst fietst Valbracht naar het stadion van de HFC Haarlem. Vijf dagen in de week is hij rond half vijf aanwezig, als de laatste speler is vertrok ken sluit hij om tien uur ’s avonds, of later, de kleedkamers. Bij thuiswedstrij- Nu heb ik al weer een tijd het toezicht op de kleedkamers. Je moet in de gaten Haarlem zal wat dat betreft niet be schaamd worden. Immers, Haar heeft al een kans laten lopen om zijn overgang naar de westelijke club alsnog te annule ren. Twee dagen voor hij, na de mondelin ge overeenstemming, het contract zou on dertekenen belde een tussenpersoon die zei dat hij nog dezelfde avond bij Beringen kon tekenen. Hij hoefde maar naar het zuiden te reizen, zich medisch te laten keuren en te signeren. „Het geld was erg aantrekkelijk”, herinnert Haar zich. Haar lem had zijn belofte echter al. Bovendien voelde zijn echtgenote wederom niets voor eeri verhuizing naar België. Op korte termijn, aldus Henk Hut, stel len de gemeente Haarlem en de gelijkna mige voetbalclub een onderhandelingsde- legatie samen die met een aantal mogelijke leveranciers van de kunstlichtinstallatie gaat praten. Toch een verrassende ontwik keling want in het meerjarenplan van de gemeente worden voor die uitbreiding van de accommodatie aan de Jan Gijzenvaart pas gelden gereserveerd na 1980. „Dat is wel zo”, beaamt Hut, „maar dat geldt voor het geval het een normale investering zou betreffen. Dus moet je zorgen, als je die zaak naar voren wilt halen, dat het geen normale investering betreft. Kijk, tegen rendabele investeringen heeft de gemeen te natuurlijk geen bezwaar. Wij menen een weg gevonden te hebben om die kunstver- lichting rendabel te laten zijn. Verder wil ik nu niet gaan. Uiteraard hopen we dat de leverancier van het spul tot bepaalde tege moetkomingen bereid is want het gaat tenslotte om een bedrag van zes tot zeven ton. Maar met een garantie van de gemeen te op de achtergrond zal dat wel lukken. Op korte termijn gaan wij rond de tafel”. Het optimisme van Henk Hut heeft nog andere pijlers dan die van de kunstverlich- ting. „Het afgelopen jaar heeft Haarlem wederom quitte gespeeld. Daarom zijn we in staat geweest geld uit te geven aan het aantrekken van Martin Haar, de gebroe ders Fernandez en een stel amateurs. On der andere omdat we van transfer van Op aanraden van Coerver heeft Haar zich al voor de trainingen bij zijn nieuwe club begonnen, fanatiek op het seizoen voorbereid. Met de racefiets naar de dui nen om duurlopen te doen, was de taak voor de ochtend. In de middag met een Ik mag toch wel zeggen dat wij het met onze gebrekkige organisatie nog niet zo slecht doen. Inderdaad, gebrekkig want financieel zijn wij er armoedig aan toe. Dan wordt er wel eens schamper gedaan over spelers die het bij ons niet maken maar dat kost weinig of geen geld. De gebroeders Fernandez waren transfervrij, die krijgen alleen salaris zoals iedere spe ler dat moet hebben. Kijk nu alleen maar eens naar onze grote broers, Ajax en Feye- noord. Wat die voor kapitalen besteden aan voetballers die mislukken dat is niet te geloven. En wat onze Engelse spelers be treft, we hebben er ook die geslaagd zijn. Denk aan een Douglas George en een Duncan Pratt. Nu hebben we er een derde, Keith Masefield, een jongen die met een Nederlandse is verloofd en zich bij ons heeft aangeboden. Een knul van twintig jaar die voor Aston Villa h.-eft gespeeld. Metgod verleden jaar naar AZ nog geld over hadden. Die inkomsten stoppen wij al jaren niet meer in de exploitatie. Als je dat doet ben je op de verkeerde weg. Ja, ik weet heus wel dat heel wat clubs dat doen maar bij Haarlem gebeurt dat niet. Toch zal Wiel Coerver op een wezenlijk punt ook nu zijn zin niet krijgen. Martin Haar zal zijn baan er niet aan geven. „In het begin maakte hij me gek met Johan Neeskens. Ik had dezelfde kwaliteiten, maar om echt topvoetballer te worden moest ik fullprof zijn. Tenminste volgens Coerver. En dat wilde ik nu net niet. Ook in Haarlem hoop ik binnenkort weer bij de PTT aan de slag te gaan. Juist omdat het allemaal maar betrekkelijk is. Daar had ik het een paar dagen geleden nog over met Peter Arntz. Omdat hij in Alkmaar woont en een goeie vriend van me is komen we nogal bij elkaar over de vloer. Met AZ had hij net dat Amsterdam 702-toernooi ge wonnen. Allemaal juichende verhalen, zei Peter. Maar hij moest er niet aan denken als zij die eindstrijd hadden verloren. Dan had het weer aan de cohditie gelegen of deugde er van dat hele AZ niets. He‘ verschil tussen glorie en verguizing is maar heel klein”. handgeld. Nou, dat geld hebben we niet. Haarlem is altijd op de koopjes uit. Alles bij elkaar genomen beweer ik dan dat Haarlem verhoudingsgewijs Ajax en Fey- enoord met stukken slaat waar het het transferbeleid betreft. Na onze promotie eindigden we afgelopen seizoen op een twaalfde plaats. Als je dat van tevoren had gezegd teken je ervoor. Dan spring je een gat in de lucht. Daarnaast hebben we met het oog op jaren die komen een selectiekolom door onze hele vereniging. Dat zijn de vier beste teams, van pupillen a-1 tot en met de a- junioren van zestien tot achttien jaar. Al Bij Haarlem rekent Haar erop zich in zijn twee contractjaren aan de gunstige kant van de streep te kunnen spelen. Zijn enige voetbalkennis uit de Eagles-tijd is de teruggekeerde Pépé Fernandez die ooit vier maanden in Deventer speelde. Haar gaat uit van een plaats in de opstelling voor de ploeg die zondag landskampioen Ajax moet bestrijden. „Officeel weet ik nog van niks, maar in de oefenwedstrijden liep het lekker”, aldus Martin Haar, die de hoop nog niet heeft opgegeven de voetspo ren te kunnen drukken van Arie Haan en Jan Mulder, clubgenoten uit zijn jongens jaren bij het Winschoter WW. PIETER MUL ide ing >t u m? ite- die spelers worden getraind door oefen meesters uit onze staf betaald voetbal. Die bestaat naast Hughes uit Cees Duindam, Jan Fransz en Meg de Jongh. De laatste gaat zich dit jaar nog meer op het scouting- werk richten. Onze amateurs worden dit seizoen getraind door oud-speler Sjef van Duffelen.” Minder spectaculair maar niet minder noodzakelijk zijn de voorbereidselen die Haarlem treft voor het geval aanwijzigin- gen van de KNVB een andere structuur van de vereniging mochten eisen. „Zoals bekend is er een nieuw verenigingsrecht en de bond zou regels geven voor de clubs in het betaalde voetbal. Al naar aanleiding van het rapport-Christiaanse hebben we eens onze gedachten laten gaan over een afsplitsing van het betaalde voetbal. Ook omdat je ziet dat verenigingen als Sparta en Volendam die kant opgaan. Als je dieper in de materie duikt blijkt echter dat de huidige structuur ook zijn voordelen heeft. Met name omdat er tal van mensen zijn die onder het mom van clubliefde veel werk en uren in Haarlem steken. En bij een losstaande afdeling betaald voetbal is dat verleden tijd. In elk geval zorgen wij er nu wel voor dat we de stukken in de la gereed hebben liggen voor het geval we gedwongen zouden zijn het betaalde voet bal op andere leest te schoeien”. houden dat er niet gepikt wordt, hè. Je moet erop letten dat de boel netjes blijft en ik zorg ook dat de spelers na de training melk krijgen. Ik behandel ieder een gelijk. Niemand heeft bij mij een streepje voor. Je hebt er wel eens van die eigenwijze gasten bij maar die leren ook wel luisteren. Ja, ik heb er heel wat zien komen en gaan de afgelopen jaren. En was Kick Smit. Ja, zonder die club zou ik het Martin Haar: „Ik heb me nog nooit zo fit gevoeld. De doorstoot moet nu komen. den zorgt hij voor thee en andere kleine klussen die hem samen voor uren werk f4 opleveren. weg. Het is in het voetbal allemaal maar zo betrekkelijk”. leren bal naar het bos. „En daar stond Haar in z’n eentje een uur te kappen en te draaien. Ik heb me nog nooit zo fit gevoeld. Bij de training loop ik nu voorop. Coerver heeft gelijk gekregen, want ik heb enorm veel zelfvertrou ven, precies zoals hij had voorspeld. Daarom moet dit jaar de door stoot komen’’.. „Zonder het nu in alles met Coerver eens te zijn moet ik toch zeggen dat hij op een hoop punten gelijk heeft. Na zijn terugkeer uit Amerika, waar Coerver een hartoperatie onderging, heb ik geregeld met hem alleen staan praten. Toen bleek dat we elkaar in vee) zaken toch wel konden vinden. Maar ik had een verloren seizoen gehad. Ook al omdat we bij de Eagles met een stuk of acht middenvel- F ders rondliepen. Bij mijn afscheid uit Deventer heeft Coerver me naast een boek over Beckenbauer een aantal ad viezen gegeven. Die heb ik deels al kun nen opvolgen en ik moet zeggen: hij heeft gelijk gekregen. Ik zal hem toch eens opbellen”. Haarlem-voorzitter Henk Hut (links) feliciteert trainer Hughes nadat zijn ploeg in mei verleden jaar kampioen in de eerste divisie werd. Van het voetbal van Haarlems eerste ziet de 59-jarige Valbracht op eigen ter rein maar weinig. Van de uitwedstrijden des te meer. „Ik mis er geen een. Alle voetbalterreinen in Nederland kan ik on derhand wel dromen. Of mijn vrouw dat niet vervelend vindt? Nou, toen we gin gen trouwen wist ze dat ik veel bij Haar lem was. Dat zou niet veranderen. Kijk, ik ben met mijn vader al meegegaan toen heeïwatweggebracht. DeTaatste HAARLEM. Voorzitter Henk Hut van HFC Haarlem ziet het nieuwe voetbalsei zoen voor het topteam met vertrouwen tegemoet. Een kreet die iedere rechtge aarde bestuurder in deze tijd op elk mo ment van de dag zal kunnen slaken want dat hoort zo’n beetje bij zijn hobby. Hut meent echter een aantal troeven achter de hand te hebben waardoor zijn vertrouwen allerminst op drijfzand is gebaseerd. Hij ziet het wel zitten, populair gezegd, en dat zal niet in de laatste plaats komen omdat het Haarlemstadion nog in de loop van dit seizoen van kunstverlichting zal worden voorzien. Een verrijking van het gemeen telijk stadion die ook de club geen wind eieren zal leggen. Trainer Barry Hughes zweert al jaren bij avondwedstrijden om dat die meer publiek zouden trekken ener zijds. En omdat anderzijds in het donker onder de overkappingen de wat stijve en statige toeschouwers eerder geneigd zou den zijn een sfeertje te scheppen. Nu weet ik ook wel dat de kans groot is dat na dit jaar vier of vijf spelers van boven de dertig afhaken. Maar leeftijd lijkt steeds betrekkelijker te worden. Die grens verschuift blijkbaar naar boven. Kijk naar een Beer Wentink die drie jaar geleden al zei te zullen stoppen. Hij draait nu nog bij de besten mee. Toch heeft Hughes ook oog voor de toekomst. Die jongere broer van Pepe Fernandez is daarvoor aangetrokken (al beweerde Hughes anders toen hij in mei sprak over een geweldige Uruguese voetballer wiens naam hij niet wilde zeggen redactie). Daarvoor hebben we ook amateurs en jongens uit eigen kweek een contract gegeven. De gevonden oplossing is het resultaat van enig denkwerk van de stuurgroep Haarlem waarin sportbestuurderen en ambtenaren’ gelijkelijk vertegenwoordigd zijn, aangevuld met de wethouder voor Sportzaken Voskuilen (tevens waarne mend burgemeester) en bestuursadviseur P. C. van Houten. Via de laatste twee zijn in elk geval de Partij van de Arbeid en de VVD bij Haarlems sportieve wel en wee betrokken zodat voorstellen aan de ge meenteraad een niet onwelwillend onthaal zullen vinden. „Om op Coerver terug te komen, hij gaf me een aantal tips. Als ik dat goed zou uitvoeren dacht Coerver dat ik nog zeker vijf jaar in de top kon meedraaien en geld kon verdienen. Hij heeft zelfs een wedden- schap met een bestuurslid van de Eagles afgesloten dat ik het wel zou halen. In de besprekingen die ik met Haarlem en trai ner Hughes heb gehad, is alles heel correct verlopen. Toen Hughes bij de Eagles kwam was ik een jaar of 18, maar ik weet nog wel dat hij me veel vertrouwen gaf. Ik heb ook nooit problemen met hem gehad. Haarlem behandelde me nu netjes en zou helpen bij het vinden van een woning en ander werk bij de PTT. De afgelopen weken heb ik ook gemerkt dat ik van Hughes dat vertrouwen heb behouden. Ik zal hem ook nooit laten vallen. Voor die man wil ik iets terugdoen”. Met Sparta mag je ons niet vergelijken. Hughes heeft echte beste relaties in Enge land maar een Clarke of een Lees kunnen wij niet betalen. Zo’n Clarke kostte een jaar geleden wel 150.000 gulden. Plus En weg is Jan Valbracht, ondanks de vergoeding die hij voor zijn vele uren krijgt een Haarlem-hobbyist in hart en nieren. Voor Martin Haar (25) is een langdurig verblijf bij Go Ahead Eagles achter de rug. Negen jaar zocht de Groninger zijn voet- balheil in en rond het stadion De Adelaars horst. Wie er echter ook uit Deventer ver trok, en in de loop der jaren is dat een hele reeks grote en minder grote voetballers, niet Martin Haar. Op één seizoen na dat manager Hans Kraay van tevoren liet we ten van Haars diensten geen gebruik te zullen maken. Hij vond een jaar onderdak bij De Graafschap, maar vervolgens haal de trainer Notermans d^ middenvelder terug naar Deventer. Hans Kraay was na melijk op een eervolle uitnodiging van Ajax ingegaan... Onder Notermans’ opvolger Leo Been hakker beleefden de Eagles een sof-sei- zoen, alhoewel Haar met voldoening meldt „dat hij lekker draaide en maar een stuk of vier duels miste”. De komst van Coerver verleden jaar deed de mooie tijden van weleer spoedig vergeten. „We hadden een middenveld met Peter Arntz als spelverde ler, Rettkowski als breker en ik als diepgaande man. Tussen Coerver en mij liep het al snel spaak, maar aan het eind van het seizoen kwam er als gezegd F een betere verstandhouding. Voor mij was het ook beter om bij de Eagles weg te gaan, want ik zat er al veel te lang. Je zag allerlei jongens doorstoten, maar ik bleef waar ik was. Ik had eerder wel kans om naar België te gaan maar daar hadden mijn vrouw en ik geen zin in. Ik werk bij de PTT en zo’n rijksbetrekking gooi je niet zo snel Stadion: Haarlem stadion. Capaciteit: 18.000. Eretribune 1.200. Zittribune 10.000. Overdekte staanplaatsen 600 Staanplaatsen 4.000. Jongenskaarter 2.200. Aanvang: zondag 14.30 uur. Trainer: Barry Hughes. Hulptrainer: Sees Duindam. Aangetrokken: Böckling (De Eland), ?epe Fernandes (Pecoma Tides), Alberto Fernandez (Winterberg), Haar (Go Ahe- id Eagles), Jager (Blauw Wit), Van Leen eigen kweek), Lensen (EDO), Masefield Aston Villa), Munk (Ripperda), Roos- jlad (eigen kweek), Werdekker (DIO). Vertrokken: Caljouw (uitgeleend aan Telstar, amateur), Groen (VUC), Hutt York City), Reynolds (afgekeurd), De Winkel (Xerxes). Selectie: Abe van den Ban (30), Piet rein den Berg (31), Ad van Bergen (22), lan Böckling (21), Rob Boersma (31), Dick Dortmundt (26), Pepe Fernandez 34), Alberto Fernandez (22), Douglas Ge- arge (23), Martin Haar (25). Pieter Huyg 26), Co Jager (21), Paul de Jong (27), Rob de Kip (21), Frank van Leen (21), Danny Lensen (25), Keith Masefield (20), Eef VIelgers (21), Ad Munk (25), Johan Neijs- sel (20), Gerrit Peijs (32), Duncan Pratt J8), Siegfried Roosblad (18), Cees de Vries (31), Beer Wentink (33), Hans Wer- iekker (17), Joop Wildbret (30). Vermoedelijke opstelling: Boersma; Wentink, Wildbret, Huyg, De Vries; Van Jen Ban, Haar, George; Pepe Fernandez, Van den Berg en De Kip. ik twaalf was. Dat was nog op het oude terrein dichterbij de Rijksstraatweg. Hij nïet weten. Telstar öf AZ hoeftvöor mij verkocht kaartjes en ik scheurde ze. Hij niet.” is zestig jaar bij Haarlem geweest, ik nu 48. Later ben ik controleur geweest. 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21