Paus blijft boos op GEEN EXPORTVERGUNNING VOOR LEVERING F-28 FELLOWSHIP AAN ZUID-AFRIKA I I Lefèbvre „Zoon van Sam" zou danszaal vol mensen hebben willen doden Koele reactie van katholieke en protestantse politieke zijde zou dood zijn Radio-actieve Verzoek van actiegroep af te zien van produktie in Brazilië straling vrij na verkeersongeluk „Beul van Riga” KEES VAN KOOTEN Helikopter Volgens politie van New York: 2) Gespannen Medicijn tegen hersenvliesontsteking Kleinkinderen Haile Selassie vragen politiek asiel in VS Hoger Personeel DE NEUZEN TWEE KNIEËN IN MEMORIAM DAAN ZONDERLAND DE BIEFSTUK 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS 1 2 VRIJDAG door Nico Scheepmaker Is is n is da rd 1) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De 24-jarige Da vid Berkowitz, een postbeambte die er van verdacht wordt als „Zoon van Sam” ettelijke vrijen de paartjes te hebben gedood of levensgevaarlijk gewond, stond vanochtend op het punt een hele danszaal vol mensen op Long Is land met een machinegeweer te gaan doodschieten doch werd - zoals wij gisteren reeds meldden - gearresteerd toen hij zijn huis ver liet om zijn plan uit te voeren. je (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Fokker krijgt geen toestemming van de Nederland se regering voor de levering van een Fellowship passagierstoestel aan de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij „Suidwes Lugdiens”. Het Ministerie van Economische Zaken heeft de vliegtuigfabriek gister middag meegedeeld dat ook verhuur van het toestel niet zal worden toegestaan. Het lag in de bedoeling van Fokker de F-28 voorlopig voor een jaar aan de Zuidafrikanen te verhuren. Daarna zou het in eigendom van de „Suidwes Lugdiens” overgaan. (Door onze redactie buitenland) BELFAST. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren tijdens de afsluiting van haar omstreden tweedaagse bezoek aan Noord-Ierland, een emotioneel beroep gedaan op de strijdende partij en een einde te maken aan „het zinloos bloedvergieten” in de provincie, e dreigementen van de IRA negerend, sprak de vorstin haar bewonde ring uit voor de overgrote meerderheid van de Noordierse bevolking die ondanks de voortdurende gewelddadigheden en spanning, pro beert een zo normaal mogelijke maatschappij op te bouwen. 1” trijfël f- Britse vorstin roept Noordieren op om de strijd te staken ier nd iga id. ren die jen ge- tad het vid (Van onze redacteur in Zweden) STOCKHOLM. Op een herenboerde rij in Zuid-Zweden wonen sedert tien da gen een tiental kleinkinderen van de vroe gere keizer van Ethiopië, Haile Selassie. De tien prinsjes en prinsessen zijn tussen de 4 en 22 jaar oud en werden door vrienden van een Zweedse christelijke hul porganisatie in Ethiopië uit het land ge smokkeld naar Kenia. In verband met mogelijke acties van het militaire regime in Ethiopië durfden ze daar niet te blijven en vroegen daarom zo snel mogelijk asiel aan in Zweden, hetgeen onder die omstan digheden het makkelijkst was. Dit werd meteen verleend, waarop het hele gezel schap vanuit Kenia naar Zweden vloog om daar onder te duiken. De christelijke hulporganisatie die de vlucht heeft voorbereid en verder georga niseerd, heeft liever dat er geen foto’s van hen worden gemaakt en gesprekken met de kinderen zijn dan ook niet toegestaan. Men vreest zelfs in Zweden nog de lange arm van het militaire bewind in Addis Abeba. Bovendien wenst men de identiteit van de kinderen niet prijs te geven om de ouders en verdere familieleden van de kinderen die nog in Ethiopië in de gevan genis zitten, te beschermen voor mogelijke represailles. Harry Lindqvist, uitgever van een aantal christelijke bladen in Zweden, verklaarde dat zijn bladen via een van de noodhospi talen in Ethiopië de vlucht hebben gefi nancierd. Hij verklaarde blij te zijn dat men deze kinderen kon helpen, maar zei eerst later meer te kunnen vertellen over de juiste gang van zaken bij deze vlucht. Wanneer de kinderen asiel hebben gekre gen in Amerika zullen zij zo snel mogelijk uit Zweden vertrekken. Dr. Charles Alfred van de universiteit van Alabama heeft meegedeeld dat met dit nieuwe middel, adenine arabinoside, het aantal sterfgevallen van patiënten met die vorm van encephalitis van 70 tot 28 per cent is teruggebracht. Het middel is alleen actief wanneer het intraveneus wordt toe gediend. Dr. Richard Krause, directeur van het Nationale Instituut voor Allergieën en In fectieziekten, meent dat het middel ook gebruikt kan worden tegen andere virus ziekten zoals waterpokken en gordelroos. De door herpesvirus veroorzaakte en cephalitis is zeer ernstig en over het alge meen dodelijk. Cytosine arabinoside, een produkt dat veel lijkt op adenine, wordt gewoonlijk toegepast bij zeer ernstige ge vallen, maar het sterftecijfer blijft hoog. Tegen virussen bestaan slechts weinig doeltreffende medicamenten. In Belfast heerste gisteren weer een ge spannen sfeer. Gedurende de namiddag zwermden enkele honderden katholieke jongeren uit de Falls Road-wijk de Noord- ierse hoofdstad in en staken vrachtauto’s in brand. Zij vochten met de oproerpolitie, die rubber-kogels afvuurde en charges met de gummistok verrichtte om hen te verspreiden. Men had de koningin zelden zo nerveus gezien als woensdag en gisteren, toen zij steeds om veiligheidsredenen van een ma- rinevaartuig met een hefschroefvliegtuig aan land gebracht werd en een levende ministers Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en Lubbers (Economische Zaken). Tijdens het kabinetsberaad is er gisteren in Den Haag niet meer over gesproken. de weigering van een vergunning voor verhuur.s „De regering-Den Uyl heeft door deze beslissing een eerste stap gezet op de weg naar effectieve dwangmaatre gelen tegen de Zuidafrikaanse regering. De volgende logische stap is een verbod op alle andere leveranties van goederen aan Zuid-Afrika, die voor oorlogsdoeleinden aangewend kunnen worden zoals vracht wagens en electronische uitrusting", zo vindt het Komité. Als volgende „logische stap” noemt het „effectieve druk op Shell Volgens het blad had de man identiteits papieren op naam van Frederico Wegener. Als zodanig was hij onlangs uit Argentinië in Paraguay aangekomen. voorkomen. Een mysterie vormt de arres tatie van een hoogleraar aan de universi teit van Belfast en twee Fransen tijdens de tweede dag van het koninklijke bezoek. Er zijn geen nadere details over hun identiteit losgelaten. De koningin en haar gezel schap voeren in de loop van de afgelopen nacht naar Schotland, waar de koninklijke familie twee weken vakantie zal houden. De politie van New York, die dit mede deelde, verklaarde dat Berkowitz zijn plan een „vuur van glorie” noemde. Volgens rechercheurs die hem arresteerden zei Berkowitz dat hij „op bevel” doodde. „Ik deed het voor Sam. Sam kan alles doen. Ik werd ertoe gedreven door Sam”, zou hij gezegd hebben. Wie Sam dan precies zou zijn, was niet geheel duidelijk. Volgens één lezing zou het een 64-jarige buurman zijn, en volgens een andere lezing een 6000-jaar oude wijs geer die via een hond contact met Berko witz zou hebben gehad. Berkowitz, geflankeerd door zeven re chercheurs, zei niets. Hij grinnikte toen hem de moord op het meisje Moskowitz en de poging tot moord op haar vriend Robert Violante ten laste werden gelegd. Violante heeft een oog verloren en is door de aan- (Van onze redacteur in Italië) ROME. Als monseigneur Lefeb vre, de opstandige bisschop die zich aan het hoofd van de katholieke tradi tionalisten heeft gesteld, geen teken geeft van onvoorwaardelijke onder werping aan het pauselijk gezag, hoeft hij niet te rekenen op een verzoenend gebaar van Paulus VI. Dit werd gisteren meegedeeld door de officiële woordvoerder van het Vati- kaan, naar aanleiding van een brief die Lefèbvre via een onbekende tussenper soon bij de paus heeft laten bezorgen. „In enkele regels”, zo zegt het Vati- kaanse communiqué, „zonder een en kele zinspeling op zijn ongeregelde ca nonieke situatie, vroeg de bisschop ,om een onderhoud onder vier ogen, tenein de terug te keren tot een normale toe stand, in het belang van de kerk en tot heil van de zielen”. Onder deze advertentie stond nog een tweede geboorteaankondiging: „Geboren: Bernhard, Leopold, Frederik, Everhard, Julius, Coert, Karei, Godfried, Pieter A. Bombeeck-Timmermans. ’s Gravenhage, 9 Aug. 1941. Regentesselaan 248”. Toevallig waren deze negen voornamen ook de voornamen van de in Engeland verblijvende Prins Bernhard, dus wat schreef de NSB-krant Volk en Vaderland? „Ouders plegen eerroof aan hun onschul dig kind!” En verder: „Wie tooit zijn kind, als hij het liefheeft, met de negen namen van een verrader? Wat heeft dat kind zijn ouders misdaan?” Volk en Vaderland meldt dan dat vlak boven deze advertentie een andere gestaan had, over de geboorte van Kees, en dat zijn ouders hoopten dat hij een echte Hollandsche jongen zou wor den. En het voegt daar aan toe: „De idioten van eerstgenoemde adver tentie moesten zich doodschamen wegens het feit, dat de advertentie van Kees’ ou ders er toevallig dicht bij kwam te staan: als het ware om weer wat goed te maken jegens ons Volk?”. ge- .alf 'de ■eft om geen olie meer aan Zuid-Afrika te leveren zolang deze olie doorgeleverd wordt aan Rhodesië.” Het Komité meldt ook van de Londense vertegenwoordiger van de Namibische bevrijdingsorganisatie SWAPO een verheugde reactie op het be sluit te hebben gekregen. Het hoger personeel bij Fokker-VWF vindt overigens dat de regering wel een exportvergunning had moeten geven voor de levering van de Fokker F-28. De trans actie zou volgens het hoger personeel op basis van normaal zakelijk verkeer door gang moeten vinden. Een motie van deze strekking was aangenomen op een leden- vergadéring van het hoger personeel. Er bestaat volgens het hoger Personeel geen verbod op de levering van niet-militaire vliegtuigen aan Zuid-Afrika. Daarnaast wijst het hoger personeel erop, dat het duidelijke voornemen bestaat om Namibië vóór eind ’78 onafhankelijk te maken. Als de regering een export-vergunning af zou geven, gaat het vliegtuig naar de „Suidwes Lugdiens” van Namibië. CLAT Nederland, de solidariteitsbewe- DENAIN (AFP). Bij een verkeerson geluk op de autoweg Parijs-Brussel is gis teren de radioactieve substantie Iridium- 92 vrijgekomen. Drie mensen zouden zijn stralingsinvloed hebben ondergaan. De stof zat in een kist met loden mantel die werd vervoerd door een bij het ongeval betrokken vrachtwagen. <je en, er- J is fas Zia te jen of ar- eet de wa m- Zat er jns nt- ijn ur- ro- be- <a- Er staat een boom in Nederland Dicht bij het plaatsje Duiven. Daar groeien ronde neuzen aan En al die neuzen snuiven. Zodra het winter wordt En het begint te vriezen, Dan worden al die neuzen paars En al die neuzen niezen. ee d- tw de de m 1”, en de li- li- m, Twee knieën knielden in het gras, Omdat hun baas aan ’t bidden was. De ene zei: „Het is toch wat, Nu is het gras al weer zo nat”. De andre klaagde: „Ik word ziek En krijg beslist weer reumatiek”. Toen sloeg hun meester een groot kruis En nam zijn knieën mee naar huis. Te zijner nagedachtenis heb ik min of meer in zijn stijl het volgende In Memori- am geschreven: in 25 SP m Daan Zonderland is nu een dooie, Dat is een vervelende zaak. Hij kon ons zo aardig verstrooien, En rijmde ook altijd zo raak. Zijn bomen met snuivende neuzen, Zijn biefstuk die loeide van pijn: Zij waren baldadige geuzen Op 't dichterlijk oefenterrein. Zij zullen ons nooit meer verlaten, Zij blijven als knieën ons deel. Want ook in de kleinere maten Is klasse nog steeds essentieel. de sg /il >e- !e- ie er- nt- ict ?m ne in er te ?er er- jn M jn ie m li, m ar JO Een nazistisch schouderklopje aus voor de ouders van Kees van Kooten, die, in de tijd dat we „worteltje boven!” tegen elkaar zeiden als we „Oranje boven!” bedoelden (en op verjaardagen van het Koninklijk Huis het wasgoed in de volgorde rood hemdje, wit broekje, blauwe handdoek buiten te drogen hingen), met hun wens dat Kees een „echte Hollandsche jongen zou worden” juist hun eigen kleine verzets daad hadden gepleegd! Die NSB’ers wa ren inderdaad net zo dom als ze er uit zagen. ASUNCION (DPA, AFP). De voorma lige commandant van het getto van Riga, Eduard Roschmann, is in een ziekenhuis in Asuncion, hoofdstad van Paraguay, aan een hartinfarct overleden. De dood van de 69-jarige SS-officier, bekend als „de beul van Riga”, werd gisteren gemeld door het in Asuncion verschijnende blad „ABC-Color”. Er is geen officiële bevesti ging van gegeven. Dr. Daniel G. van der Vat is op bijna 68- jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij werd in Groningen geboren. Als Daan Zonderland schreef hij kinderboeken en nonsensverzen. Daniel de Lange, voorzit ter van de Vereniging van Letterkundigen, gaf al vele jaren geleden in de Prisma Pocket „Nederlandse Nonsens op Rijm” meer ruimte aan Daan Zonderland dan aan Piet Paaltjens, Buddingh’, Charivari- us, Trijntje Fop, Annie M. G. Schmidt en Koos Versteeg. Alleen De Schoolmeester, Braga en Cornells Paradijs kregen meer bladzijden dan Daan Zonderland. Ik citeer nu even een paar van diens bekendste nonsensverzen: ging met de democratische vakbeweging in Zuid-Amenika, heeft de directie van de Fokker-vliegtuigfabrieken gevraagd af te zien van eventuele plannen om in Brazilië te starten met de produktie van de F-28 Fellowship. Volgens CLAT leiden de voor genomen produktie en mogelijke levering van de F-28 Fellowship tot een verstevi ging van de dictatuur in Brazilië en een voortzetting van onderdrukking en vervol ging. CLAT ontleent de berichten over de Fokker-produktie in Brazilië aan verschil lende Braziliaanse kranten. CLAT wijst de Fokker-directie op de martelingen en deportaties van boeren, arbeiders en priesters, die zich inzetten voor herstel en behoud van de democrati sche rechten in het land. De beweging is bang, dat de totalitaire regering van Brazi lië de vliegtuigen zal inzetten voor politio nele en militaire activiteiten tegen de be volking. CLAT vraagt de Fokker-directie in een brief of zij de bezorgdheid over de mensenrechten en democratie in Brazilië deelt. De produktie van de tweemotorige F-28 zou worden opgezet in samenwer king met het Braziliaanse staatsbedrijf Embrear. Tevens zou een aantal toestellen direct worden geleverd, aldus CLAT. Gisteren stond Berkowitz vervolgens een kwartier lang voor de rechter, die hem in staat van beschuldiging stelde voor moord in de tweede graad, poging tot moord en aanranding. Rechter Richard Brown beval Berkowitz onder te brengen in het ziekenhuis Kings County Hospital om hem psychiatrisch te laten onderzoe ken onder maximale bewaking. Zonder borgtocht overigens, want de advocaat van Berkowitz zei dat zijn cliënt „niet op vrije voeten mag komen”. Maar aangezien mgr. Lefèbvre in het geheel niet antwoordt op de persoonlij ke brief van de paus van 20 juni (over de onwettige priesterwijdingen die hij had aangekondigd) en omdat hij tij dens zijn recente reis door Latijns Amerika gewoon is doorgegaan met zijn openlijk verzet tegen de paus en het Vatikaans concilie, zonder rekening te houden met het gezag van de plaatse lijke bisschoppen, meent paus Paulus niet langer te mogen reageren, „tenzij” (zo besluit de Vatikaanse mededeling) „de bisschop blijk geeft een waarlijk kerkelijke houding van gehoorzaam heid, zonder beperkingen of voor waarden”. Woensdag was Kees van Kooten jarig. Ik weet dat zo goed, omdat het blaadje van Kees en Wims Bescheurkalendei- woens dag onder het kopje „Haagsche Courant - Advertentiën” deze geboorteaankondiging bevatte: „Op 10 augustus 1941 werd tot onze groote vreugde geboren onze zoon Kees. Dat het een echte Hollandsche jongen zal worden hopen B. en A. van Kooten- Snaauw. Vreeswijkstraat 174. Tijdelijk: Huize „Bethlehem”. Met dit besluit geven de bewindslieden gehoor aan het verzoek van het Komité Zuidelijk Afrika om de uitvoer van het vliegtuig te verbieden. Volgens het Komité zou de Zuidafrikaanse regering het vliegtuig in kunnen zetten voor vervoer van militairen naar Namibië. Dit argu ment heeft bij de beslissing over de Fel lowship in sterke mate meegespeeld. Het Komité Zuidelijk Afrika heeft gisteravond gemeld verheugd te zijn over Een woordvoerder van de fabriek deelde mee dat men zich loyaal bij de beslissing van de regering neer zal leggen. Weigering van de exportvergunning voor dit toestel houdt in dat deze markt voor Fokker wordt afgesloten. „We vinden het uit com- mercieel-zakelijke overwegingen spijtig dat deze transactie niet door kan gaan”, aldus Fokker. „Juist voor de opening van mogelijke nieuwe markten is de afzet van een eerste vliegtuig erg belangrijk". De beslissing om Fokker geen export vergunning te geven werd gisteren niet door de Ministerraad genomen, zoals pre mier Den Uyl vorige week had aangekon digd, maar in onderling overleg tussen de Koningin Elizabeth en prins Philip rijden samen met hun 17-jarige zoon prins Andrew in een open voertuig achter kogelvrij glas op het terrein van de nieuwe universiteit van Ulster in Coleraine. schietschijf was, en zij snel en zonder op te zien langs een ereformatie liep en staande in een open auto rondreed. De IRA had met geweld gedreigd. De veiligheidsmaatregelen voor de ko ningin waren nog nooit zo omvangrijk geweest. Meer dan 32.000 militairen en politiemannen moesten haar leven be schermen en aanslagen op de menigte WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse Nationale Instituut voor Volksge zondheid heeft in Washington bekendge maakt dat met succes een medicijn is toegepast tegen virus-encephalitis, door een virus veroorzaakte hersenvliesontste king. lo de ;e- ?a- m- >’s. na en O- in te de Een biefstuk is gewoonlijk Afkomstig van een koe. Als men een biefstuk pijn doet, Dan zegt een biefstuk: „Boe!” Doch als een biefstuk hinnikt Bij onverwachte pijn, Dan zal er hoogstwaarschijnlijk Iets niet in orde zijn. Ongeveer een uur voor koningin Eliza beth haar belangrijke toespraak zou hou den, kwam er bij een krant in Belfast een waarschuwing van het ondergrondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) binnen dat er twee bommen zouden zijn geplaatst in de nieuwe universiteit van Ulster in Colerai ne, waar de vorstin de dag doorbracht. Ondanks die dreiging en de daarop vol gende extra controle van de universiteit liep het officiële programma slechts acht minuten achter op het schema. Tot twee keer toe in de afgelopen weken zijn er wel bomaanslagen gepleegd op de universiteit. De Britse autoriteiten en naar het heet de koningin zelf hebben er echter van het begin af op gestaan dat dit bezoek niet kan worden verstoord. Met een zucht van verlichting zagen de autoriteiten .en de 32.000 man sterke bewakingseenheden van politie en militairen dit riskante en omstreden bezoek tot een veilig einde komen. Een Fokker F-28 Fellowship van het type waar geen exportvergunning voor is ver leend. Dit toestel is van Garuda, de Indo nesische luchtvaartdienst. slag aan het andere gedeeltelijk blind ge bleven. In de V.S. wordt in een dergelijk geval een verdachte eerst van zijn laatst gepleeg de vermeende misdaad beschuldigd in plaats van alle misdaden waarvan hij ver dacht wordt. Berkowitz gaf evenmin commentaar toen hij mede beschuldigd werd van ille gaal wapenbezit. In zijn wagen waren pis tolen, een machinegeweer en voor elk daarvan 300 patronen gevonden. Een van de pistolen is blijkens onderzoek het wa pen waarmee de moorden zijn gepleegd die op 29 juli vorig jaar waren begonnen met die op de 18-jarige Donna Lauria in een geparkeerde auto. Er werden briefjes in die auto gevonden met hetzelfde handschrift als die aan de politie en de journalist Jimmy Breslin wa ren gezonden. In een van de briefjes aan Breslin noemde Berkowitz zich voor de eerste maal „Son of Sam”. Die naam stond nota bene ook neergekalkt op de muur van zijn woning, waar Berkowitz blijkbaar al leen woonde en waar ook een verzameling krantenknipsels over de reeks moorden van Son of Sam werd aangetroffen. Ook op deze tweede bezoekdag reisde de Britse koninklijke familie - Elizabeth wordt vergezeld door prins Philip en haar beide jongste zonen Edward en Andrew - per helikopter vanaf het koninklijk jacht Brittannia. Vervoer per auto door Noord- Ierland is om veiligheidsredenen uitgeslo ten. Zelfs het korte stukje van de helikop ter naar het universiteitsgebouw, dat per jeep werd afgelegd, was afgeschermd met kogelvrije plastic schermen. De koninklij ke familie werd begroet door honderden schoolkinderen met Britse vlaggetjes. „Ik heb tijdens mijn bezoek hoop gekre gen dat er mogelijkheden bestaan tot een verzoening tussen de diverse groeperin gen”, zei de koningin. „Van de zijde van leger en politie heb ik gehoord dat er steeds meer medewerking van de bevol king komt. Ik voel dat de Noordierse be volking inziet dat geweld zinloos is en dat er een einde aan moet komen. Dat is ook mijn gebed”. Koningin Elizabeth ontving een staande ovatie voor haar woorden van de 500 gasten in de universiteit. Politici van zowel protestantse als roomskatholieke zijde reageerden echter koeltjes. William Craig, de leider van de protestantse Vanguard-beweging, zei dat de toespraak sentimenteel was en dat er nauwelijks aanmoediging uit kan worden verkregen. Gerry Fitt, leider van de katho lieke SDLP zei: „Met alle respect voor de persoon van de koningin, blijf ik van me ning dat zij en de vlag slechts een gedeelte van de Noordierse gemeenschap symboli seren. Als zodanig was het bezoek onver standig”. Roschmann, wiens uitlevering door West-Duitsland aan Argentinië was ver zocht, arriveerde in 1948 met vervalste papieren als Fritz Wegener in dat land. Roschmann, in 1908 in Graz geboren, voerde in 1942 en 1943 het bevel over in Riga gelegerde SS-troepen. Hij is ervan beschuldigd ongeveer 80.000 in deze stad wonende joden te hebben laten vermoor den. Een vijftigtal joden zou hij eigenhan dig van het leven hebben beroofd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3