van Alkmaar naar Haarlem TOPVANGSTEN BIJ PROEF IN VELSEN Conditie Uitgaven van Velsen worden door de provincie kritischer bekeken training al begonnen Hengelaar valt van Zuidpier Dolfinarium Harderwijk I Badgast” leurt met horloges vannep-goud Schaats vereniging Velsen L Oü |gfl IN WINTERPROGRAMMA VEEL RUIMTE VOOR Financiële positie leek moeilijker te worden VVB en KIC houden familiedag ONTSPANNING v- g I AUGUSTUS 1 2 19 7 7 VRIJDAG VELSEN-IJMUIDEN 5 Afscheid burgemeester op maandag 15 augustus 1977 20.30 uur openbare receptie in de burgerzaal van het stadhuis. 99 Achterstand Uitblijven 19.00 uur bijzondere zitting van de gemeenteraad (met beperkte plaatsruimte voor belangstellenden in de raadszaal). GEMEENTE VELSEN DOLFINARIUM HARDERWIJK, TEL. 03410 - 16041 De heer en mevrouw Reehorst stellen het op prijs bij hun vertrek naar Haarlem op deze receptie persoonlijk afscheid te nemen van ieder, waarmee zij in hun Velsense jaren hebben samengewerkt dan wel prettige contacten hebben onderhouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In en om Haarlem wordt de laatste jaren een intensieve bestrijdingscampagne gevoerd tegen de iepespintkever, de verspreider van de beruchte iepziekte. Door de plantsoenendiensten van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede was het tijdig kappen en ontschorsen van aangetaste bomen tot voor kort het enige middel om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Bloemendaal en Haarlem hanteerden vorig jaar voor het eerst het allernieuwste wapen: de keverval. Gudrun,onze IJslandse zwaardwalvis. I F- (ADVERTENTIE) e e Keverval nieuw wapen in d strijd tegen iepziekte Pretentieloze ijspret. De schaatsvereniging Velsen heeft er heel veel van in petto. B Wethouder Van der Werff zegt overi- ■r jt 400 deelnemers. Voor de overige trainings- uren heeft men het aantal deelnemers op maximaal 200 gesteld. er m et VELSEN. De gemeente Velsen wordt door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland wat kritischer bekeken bij de uitgaven, die de gemeente doet. Daardoor duurt het voor Velsen wel wat langer voor G.S. goedkeuring hecht aan de diver se raadsbesluiten. Eerst wordt nauwkeu rig bekeken of Velsen het geld, dat nodig is voor de uitvoering van het raadsbesluit wel op kan brengen. Zo komt het ook, dat de verbouwing van het Witte Tejater voorlopig niet door had kunnen gaan, als het College van B. en W. zich niet persoon lijk garant had gesteld voor de kosten. Deze framing waarvoor veel oeiahgstel ling bestaat werd verleden jaar gehouden op de kunstijsbaan in Alkmaar. Als de ijsovaal in Haarlem in oktober gereed komt kunnen de Velsense schaatsliefheb bers nog dichter bij huis terecht. De Schaatsvereniging Velsen rekent dan ook op nog meer deelname aan de activiteiten die zij op haar repertoire heeft staan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hoewel de zomervakanties nog niet eens zijn afgelopen en iedere zonaanbidder vurig hoopt op een spran- keltje herfstzon, verkeert de Schaatsvere niging Velsen al in winterse sferen. Voor uitlopende op het gereed komen van de Kunstijsbaan Kennemerland in Haarlem, heeft men de leden in kennis gesteld van de trainingsmogelijkheden die evenals vorig seizoen gehouden zullen worden on der leiding van de heer Boerema. (ADVERTENTIE) Voor het echte ijsspektakel zijn de vol gende uren reeds in principe gereserveerd: zaterdagochtend van half acht tot negen uur, dinsdagavond van zes uur tot negen uur en van tien minuten over negen tot half elf voor de ijsrecreatierijders. Voor de laatstgenoemde groep is ruimte voor circa Wethouder H. van der Werff van finan ciën in Velsen vertelt, dat het normaal is, dat er tussen het nemen van een raadsbe sluit en de goedkeuring van G.S. wel een aantal maanden zitten. „Alleen bij een hele grote urgentie kan de provincie wel eens sneller werken”. Over de financiële positie van de gemeente is een gesprek geweest met gedeputeerde Th. Laan, want die toch wel zorgelijke positie is volgens de wethou der de reden van de kritische houding van de provincie. Met de conditietraining is intussen al een begin gemaakt. Uiteraard niet op de ijspis- te maar, zoals dat heet „droogtraining”. Elke donderdagavond van 6 tot 7 uur in Beeckestein te beginnen bij manege De Weers. uren. Hetzelfde geldt voor de liefhebbers van schoonrijden of kunstrijden. Een gezinskaart kost 11,05, een seniorlid betaalt 7,05 en een jeugdlid 2,50. gens, dat de houding van G.S. wel mee valt. Het krediet voor de bouw van het nieuwe recreatiezwembad voor een be drag van zeven miljoen is inmiddels goed gekeurd en op 22 augustus zal de eerste paal geslagen kunnen worden. Ook ande re kredieten, zoals voor de bouw van een decorloods bij de Schouwburg en zonwe ring voor het stadhuis zijn goedgekeurd. Evenmin als wethouder H. Scheeper van culturele zaken, maakt hij zich bezorgd om het krediet van 20.000 voor de verbou wing van het Witte Tejater en de 60.000 voor de apparatuur. „Dat de goedkeuring er nog niet is, komt ook omdat het plan laat is ingediend en als zodanig ook niet op de meerjarenbegroting stond”, zegt wet houder Van der Werff. Dat B. en W. zich er geen zorgen over maken, dat die goedkeu ring er wel komt, blijkt wel uit het feit, dat het college het Witte Tejater alvast met de verbouwing heeft laten beginnen. Formeel betekent dat, dat als G.S. geen goedkeu ring zouden verlenen, de burgemeester en wethouders persoonlijk het al uitgegeven bedrag moeten betalen. Van de zijde van de afdeling financiën van de provincie zegt men, dat het logisch is, dat als de ontwikkelingen van een ge meente wat zorgelijk worden, men wat kritischer gaat kijken of het wel kan. G.S. zijn er verantwoordelijk voor, dat de ge meenten financiëel niet in het slop komen. „Bij sommige gemeenten was een grote achterstand in de rekeningen over de afge lopen jaren ontstaan en in september 1975 hebben G.S. gezegd, dat die achterstand weggewerkt moet worden met als stok achter de deur, dat wie nalatig bleef heel wat meer moeite zou krijgen met de goed keuringen op kredieten in 1977. Velsen is In het witte tejater wordt druk gebroken om een grote toneelzaal te krijgen, door dat het college zich persoonlijk garant heeft gesteld voor de kosten, hoefde men niet tot de goedkeuring van G.S. te wach ten voordat men met de verbouwing kon beginnen De Velsense plantsoenendienst probeert dit vangapparaat deze zomer voor het eerst uit. De vangresultaten zijn bevredi gend genoeg om er mee door te gaan. Op de zes uitgezette kevervallen werden in de periode mei-augustus 236 iepespintkevers aangetroffen. Een topvangst in vergelij king met de buurgemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal waar in de zelfde periode de vangst bestond uit res pectievelijk 206, 65 en 210 stuks. De keverval is een Amerikaanse vinding van een uiterst simpele constructie. Een metalen roostertje van enkele vierkante decimeters waarop een zakje, gevuld met lokstof die de iepespintkevers onweer staanbaar aantrekt. Eenmaal in de buurt van het prettig ruikende zakje geland is er VELSEN. Een 21-jarige inwoner van Haarlem kreeg donderdagmiddag ernstig letsel bij een valpartij van de Zuidpier. Bij het hengelen op de kop van de pier gleed hij van de bazaltblokken aan de zuidkant en kwam vier meter lager met het hoofd op een betonblok terecht. Met een zware her senschudding en een beschadigde nekwer- vel is hij in het Zeewegziekenhuis opgeno men. De onfortuinlijke hengelaar is door ambulancepersoneel uit zijn benarde posi tie bevrijd. De brancard met het slachtof fer werd met vier lijnen in een strop opge takeld naar de plaats waar de ambulance op het pierlichaam geposteerd stond. voor de diertjes geen ontkomen meer aan. Ze zitten muurvast op de kleefstof waar mee het roostertje bedekt is. De gemeente Velsen heeft tot dusver met laatstgenoemde vorm van de iepziekte nog niet te maken gehad. Een zwak punt in de bestrijdingscampagne was tot voor kort het particuliere bomenbestand. Door sa menwerking met Staatsbosbeheer en de Plantenziektekundige Dienst wordt ge tracht met de kapverplichting in Velsen het onheil te beperken. De Plantenziekte kundige Dienst blijft de aangewezen in stantie voor de opsporing van besmet tingshaarden. Staatsbosbeheer moet het ruimen van de zieke bomen verzorgen. Particulieren komen bij zo’n vrij kostbare operatie voor een volledige vergoeding door het rijk in aanmerking. De gegevens over de recente kevervang- sten in Velsen en de buurgemeenten gaan naar het Instituut voor Onderzoek in de Bos- en Landschapsbouw in Wageningen. Daar wordt onderzocht of het cijfermate riaal doorgaan met de proef rechtvaardigt. »e- ■n, de ?i it o i- n n k iet k- VELSEN-NOORD. Behalve de voet balvereniging KIC gaat nu ook de voet balvereniging VVB zondag 21 augustus haar jaarlijkse familiedag houden zodat het deze dag op het sportpark Rooswijk behoorlijk druk gaat worden. Bij WB begint deze dag om 11.00 uur met de verschillende onderdelen van de zevenkampen waarbij anders dan ge woonlijk de zevenkamp meer het karakter zal hebben van spelelement. In de groeps samenstelling zal geen onderscheid in leef tijd en geslacht worden toegepast en de onderdelen van de kamp worden aange past zonder de wezenlijke kenmerken van het voetbalspel aan te tasten”. ir >r *r- er fi le o- sk j- n st m >r- Ü- ii- :e- en or re in n. Iet er rn- Jg- 4- 3g et a- >e- a- •r- I e r. tl n In het gesprek met gedeputeerde Laan had Velsen naar voren gebracht, dat men het gevoel had gekregen een beetje in de verkeerde hoek te zittenl omdat goedkeu ringen van G.S. zolang uitbleven. In het gesprek zou duidelijk gemaakt zijn, dat niet alleen Velsen, maar ook de andere gemeenten wat kritischer bekeken wor den, ook al omdat we het wat de overheids uitgaven betreft wat zuiniger aan moeten gaan doen. Tot 1964 had de gemeente Velsen finan cieel geen enkel probleem. Er gebeurde heel wat in de gemeente, maar ondanks alle grote uitgaven wist men toch de begro ting sluitend te maken en bij de eindafre keningen zelfs geld over te houden. In 1965 kwam daar verandering in en had Velsen moeite om quitte te spelen, al lukte dat meestal wel. De Meerjarenbegroting van 1976 liet echter een tekort voor 1978 zien van drie miljoen. „Dat G.S. dan voorzich tig worden bij het goedkeuren van zaken, die veel geld kosten is logisch”, vindt wet houder Van der Werff. „Het nieuwe meer jarenplan geeft echter al een aanzienlijk gunstiger beeld. Het tekort voor 1978 is erin teruggebracht tot een half miljoen en de begroting voor het komend jaar zal zelfs sluitend gemaakt kunnen worden”. Vanaf half november kunnen de leden hun krachten beproeven bij onderlinge wedstrijden die op andere avonden tussen zes uur en half acht worden georgani seerd. Voorwaarde voor deelname aan de evenementen die de Schaatsvereniging Velsen organiseert is dat men lid is van deze vereniging die al haar evenementen organiseert onder auspiciën van de KNSB. VELSEN. Op de IJmuidense Badweg werd donderdag een 35-jarige inwoner van Venlo betrapt bij pogingen tot verkoop van horloges aan voorbijgangers. Hij ver kocht de klokjes onder het merk „Omega” en verzekerde dat ze van „puur goud” waren. De Velsense politie kon aan de ongeoorloofde handel een eind maken na een tip van een ooggetuige. De Venlonaar is na verhoor op het hoofdbureau weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de keurmerkenwet. een van die gemeentes met zo’n achter stand, al weten we, dat de rekeningen van Velsen achteraf wel meegevallen zijn”, al dus de provincie. De iepespintkever speelt bij de verbrei ding van de iepziekte een sleutelrol. Het bruinzwarte kevertje is maar een paar millimeter lang. Het leeft en plant zich voort onder de schors van dode of kwij nende iepebomen. In april begint een le venscyclus waar de bestrijders extra at tent op zijn: het uitzwermen naar toppen van naburige iepebomen. De kever vreet de bast in de boomtoppen aan en besmet die met sporen van de verwoestende schimmelziekte. Het resultaat is altijd: do de takken in de kroon. Daarmee begint een proces dat in vrij korte tijd met het afster ven van de totale boom eindigt. De iep is na aantasting niet meer te redden maar is na het afsterven nog wel een keverbroed- plaats en een besmettingsbron. De kapver plichting van aangetaste bomen voor par ticulieren en andere groenbeheerders is sinds kort een wezenlijk onderdeel van een bestrijdingscampagne die op uitroeiing van de iepespintkever gericht is. Men kan zijn ijslusten één- of tweemaal per week botvieren. Hiervoor zijn, al naar gelang de leeftijden, verschillende trai- ningsbijdragen vastgesteld die men even als alle overige informatie kan verkrijgen bij de volgende adressen: C. A. P. Com mandeur, Dinkelstraat 6, IJmuiden, tel. 22009; G. C. W. Haleber, Dennekoplaan 275, IJmuiden, tel. 13731; A. de Vries, Oost- einderweg 11, Velsen-O., tel. 10044, toestel 47; J. J. Boerema, Sluiseiland 42, IJmui den, tel. 18644. Keverval in een particuliere houtopstand te Santpoort. Dichtbij een aangetaste iep was hier de kevervangst opvallend hoog De voortgang van de iepziekte leek de afgelopen jaren tot staan te zijn gebracht door de kweek en grootscheepse aanplant van iepevariëteiten die tegen de ziekte bestand zijn. Alle moeite lijkt tevergeefs nu vanuit Engeland een nieuwe agres sieve stam van de iepeschimmel over het Europese vasteland uitwaait. Engeland zag er de afgelopen jaren een derde van zijn iepestand aan ten gronde gaan. Alle in ons land gangbare ieperassen zijn er vatbaar voor. Geheel nieuw is het zogenoemde recrea tieschaatsen voor leden van de club. De bedoeling is dat degenen die daar behoefte aan hebben rustig een uurtje een baantje kunnen trekken als ontspanning of trimac- tiviteit. Er wordt nog onderzocht in hoe verre er bij dames belangstelling bestaat voor een trimgroepje tijdens de ochtend-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5