weet na zeventien jaar eindelijk wat ze wil I rv HERINNERINGEN AAN VURIG VROUWMENS „Wilde tante” van toen werd een beheerste zangeres door John Oomkes Duivelse situatie Frans van Klingeren Hit Boulevard I Uitbreiding I I I I atie- sling. AAD VAN DEN HEUVEL I I I I I I zen. ings- verterende expressie en pure I I I Korte tijd later ver voordat die elpee in Nederland zou wor den uitgebracht koop ik I nieuwsgierig geworden door de kwaliteit van „Pearl’s a Singer” haar nieuwe album, „Two Days away” genaamd. Met het beluis teren ervan, groeit de verbazing. Elkie Brooks heeft het ’m gefikst. Met behulp van twee oudge dienden, het producersduo Leiber en Stoller, is zij er eindelijk in geslaagd om een juist evenwicht tussen haar ingehouden, alles „Ja, hoe ging dat in zijn werk. Wist ik veel wat showbizz voor stelde. Je las wel eens wat. Opeens hoorde ik dat Don Arden, de promotor van Brenda Lee, een auditie hield in het Palace Thea tre. Dat was nog voordat Helen Shapiro van de ene op de andere dag een grote ster werd. Ik las dus die advertentie. Ik er op af natuurlijk. Ik heb er uren en uren zitten wachten om maar gehoord te worden. Een tamelijk duivelse situatie. Eindelijk was het zover. Ik zong Pointed Toe Shoes van Cliff Richard en Hallelujah I love her so van Eddie Cochran. Ik werd aangenomen en diezelfde maand was ik op pad met een rondreizende rock and roll-show, samen met oude rock en rollster- ren als Conway Twitty, Johnny Preston en Wee Willie Harris.” mmm, inderdaad minder om me gaven.” gehore brengen. Ik moet mensen hebben met een goed repetoire en er is in ons land weinig of geen talent”. Verleden j aar ging Frans van Klingeren onder meer met Oscar Harris en Euson naar het festival en sleepte toen met zijn ploeg de derde plaats weg. On danks de moeilijkheden denkt Frans toch nog op tijd een ploeg samen te stellen. Aad van den Heuvel is gevraagd om met ingang van het nieuwe er een dag bij. Momenteel is de rubriek vijf dagen te horen, per 2 oktober zullen dat er zes zijn. seizoen op zondagavond de cen trale presentatie te verzorgen. De NOS laat voor deze zondaga vond editie van „Met het oog op morgen” het programma NOS- jazz vervallen konden waarmaken. Nou, geen wonder met zo’n krakkemikkige apparatuur. Na de tweede elpee „Mensen kunnen me proberen over te halen om te doen wat zij willen. Ze kunnen me in een be paalde richting willen duwen, maar dat hikt hun niet meer als ik niet wil. Natuurlijk, je hebt aller lei mensen om je heen nodig. Lei ber en Stoller, die Two days away hebben geproduceerd, hebben zich actief met mij bezig gehou den. Ze kwamen met liedjes aan dragen, stelden voor bepaalde veranderingen in de arrangemen ten aan te brengen, en zo. Lo gisch, natuurlijk. Je maakt iets gemeenschappelijk. Maar ik laat me niet meer zo verschrikkelijk domineren door iemand als Ri chard Weiss, die Rich Man’s Wo man produceerde. Veel van wat toen verkeerd liep, was mijn fout. Als ik je de demo’s (ruwe opna men red.) zou kunnen laten horen, dan zou je ontdekken dat daar veel meer gevoel inzat. Nu, met Two days away, is het einde lijk eens goed gegaan. Leiber en Stoller, maar ook Pete, hebben me het gevoel gegeven alsof ik niet met iets kunstmatigs bezig was, maar dat ik gewoon een erg goed optreden heb gegeven”. Elkie glimt van trots als we over de resultaten praten. Ze is er zeker van dat ze eindelijk die ene stap op de ladder heeft gezet. Het zij haar gegund. Nadat ik op haar toekomst getoost heb, ontglipt me de opmerking dat ik me tijdens het beluisteren van haar album alleen geërgerd heb aan het (spaarzame) gebruik van strij kers. „Ik ook”, zegt ze, „dat past toch niet helemaal bij me, ik zal hpt er met Pete over hebben «I I bij het rechte eind. Het baöroom- en beatzangeresje uit bet begin van de jaren zestig, de vurige feeks van Vinegar Joe, net er nu uit om door een ringetje te halen. Een rijpe zangeres, 32 jaar oud. Niet te snobistisch, want ze wil je ibest vertellen hoe bet allemaal met haar gelopen is. Ze draagt het hart op de tang. Maar ondanks die veel geraffineerdere verpakking van nu is Elkie Brooks nog pre cies dezelfde ate de wilde tante van toen. Er is één essentieel verschil. Vaak is het maar prut wat in de hitparade staat, maar de laatste weken stond er een opwindend muziekje hoog in genoteerd, dat ik een maand of drie geleden bij toeval voor het eerst hoorde. De stem die in een bluesachtig nummer met een rustige opbouw en een swingende climax het tragische lot van „Pearl’s a Singer” bezingt, zou even goed die van „Pearl”, de op droeve wijze om het leven gekomen Janis Joplin, geweest kunnen zijn. Maar nee, het is Elkie Brooks, die van het trieste, maar opwindende nummer een grote hit maakte. Voor het eerst in haar zeventienjarige loopbaan kreeg deze Engelse zangeres daarmee de erkenning die ze al zo veel eerder verdiend had. De TROS is deze dagen druk in de weer om opnames te maken voor het programma Hit-Boule- vard, dat vrijdag 19 augustus moet worden uitgezonden. De plaats Scheveningen dient als decor van dit hit-evenement. In dit programma zijn onder meer te zien: de George Baker Selecti on, Pussycat, de Guys ’n Dolls, Imca Marina, BZN en de Cats. Het zijn moeilijke dagen voor impressario Frans van Klinge ren. Hij werd een tijdje geleden uitgenodigd met een ploeg om mee te doen aan de Coupe d’ Europe Musicale 1977 die van 7 t/m 10 September in het Oosten rijkse Villach wordt gehouden. Het is niet voor het eerst dat Frans daar naar toe gaat, maar dit jaar valt het hem moeilijk om een ploeg samen te stellen. Frans: „Ik heb niks aan hitgevoe lige zangers die smartlappen ten Het NOS-radioprogramma „Met het oog op morgen” krijgt sigd, me tegen de muur geprikt,” zegt ze er nu zelf van, „ik zou mezelf coüte que coüte willen verkopen. De huiche laars! Ze moeten zo langzamerhand wel weten dat ik meer in huis heb.” Waarna ze er geen twijfel over laat bestaan dat haar critici in werkelijk heid zich hebben verlekkerd bij het zien van de plaat. De Engelse kleinbur gerlijkheid ten voeten uit. woestheid te realiseren. De laat ste weken blijkt dat ik niet alleen sta in die waardering want ook de elpee is op de hitlijsten terecht gekomen. Reden om Elkie Brooks eens op te zoeken en uit te vissen of ze soms veranderd is. „Probeer het eens onder de naam van Mevrouw Eileen Ga ge”, vraag ik de baliebediende in het hoofdstedelijke vijfsterren hotel als hij de naam Elkie Brooks niet op de lijst van ingeschreven hotelgasten kan terugvinden. Zijn gezicht klaart op en binnen een ■vijftal seconden weet hij het ka- mernummer mee te delen. De ontmoeting volgt enkele minuten later in de bar. Een kleine, rijpe, perfect geklede vrouw. Een vleug van een duur parfum prikkelt de reukpapillen. Een witsatijnen bloese, een velours broek, elegan te hoge schoentjes; de indruk van een keurig dametje zet zich vast op mijn netvlies. Ze lijkt erg ver anderd. „Honey, Honey, can I put on your Clothes?” fleemt Elkies stem smachtend vanuit de groe ven. Wie kan daar weerstand aan bieden? In ieder geval niet de internationaal gerenommeerde fotograaf Art Kane die met een voor hem ongebruikelijk verzoek geconfronteerd werd door een klein vrouwtje, waarvan hij nog nooit gehoord had. Elkie: „Ik zocht hem op, omdat ik zijn foto boek „The Persuasive Image” on der ogen had gekregen en diep onder de indruk was van zijn wij ze van fotograferen. Kane wei gerde voor mij te werken totdat mijn manager hem de banden va* Two Days away liet horen.” Zijn bezwaren verdwenen na het be luisteren van „Honey, honey, etc.”, als sneeuw voor de zon en Elkie werd uiteindelijk in Kane’s eigen overhemd gekiekt. Amper vijftien jaar oud verliet het in Manchester geboren en ge togen meisje Brooks in 1960 de school. Naïef? Elkie: „Nou en of. Mijn ouders waren volstrekt niet op de hoogte van hetgeen mij zo aantrok. Ze konden zich geen voorstelling maken van wat er allemaal bij kwam kijken voordat je wat succes kreeg als zangeres je. Ikzelf overigens ook niet. Ik was slecht voorbereid voor het soort leven waarin ik terecht zou komen. Ik kom uit een joods ge zin, ja. Mijn vader en moeder behoorden tot de meer liberale tram flat nij even net contact met de werkelijkheid verliest en zijn ogen verdacht beginnen te gloeien bij de gedachte aan zijn bronstige puberteit. El-kie Brooks. De naam roept herinne ringen op aan een vurig vrouwmens, wier strakke rokje met zijsplit vol doende was om je plaatsje vooraan bij live-concerten met hand en tand te verdedigen tegen onverhoedse aanval len van leeftijdgenoten en wier ver schijning handelsmerk werd van Vine gar Joe. Naast haar op de eerste rij van deze veelbelovende zesmansformatie die in 1974 een tragische dood stierf, stond haar mannelijke evenknie, Robert Pal mer. Toen nog dynamisch in het leer, thans tot rust gekomen en gekleed gaand in zo’n driedelig vederlicht kos tuum voor de aggressive young man, Amerika en Pete vond het beter om de groep te ontbinden.” Na 14,15 jaar was Elkie Brooks dus even ver. De werkelijkheid was wel even anders dan „het stom eenvoudige succes van de ene op de andere dag”. Vinegar Joe werd een mislukking, haar eerste solo-elpee, „Rich Man’s Woman”, leek nergens op. Hoe verkoop je dat aan jezelf? Waar om blijf je in jezelf geloven als het allemaal zoveel voeten in aar de blijkt te hebben? Elkie: „Lang zamerhand begreep ik dat je er wat voor over moest hebben. Het reizen, het trekken, het is alle maal zo ongelooflijk zwaar, als je niet ergens in jezelf blijft gelo ven. Ik heb me wat ontberingen moeten getroosten. Moest ik er dan maar mee uitscheiden? Was alles dan voor niets geweest? Dat zou helemaal frustrerend zijn ge weest. Nee, ik ben nog steeds een gretig, oud, klein vrouw tje. Ik wilde die ene stap op de ladder. Ik wilde bewijzen wat ik kan.” „Je begint en je denkt: als ik er maar ben als ik een jaar of 17,18 ben. D’r gebeurt niets, je werkt alleen maar. Wacht maar, denk je dan, tot ik 21 ben. Weer niets. Je voelt je steeds meer terneerge slagen. Telkens merk je dat je die leeftijdsgrens, die tijdsgrens moet verschuiven. Tegelijkertijd merk je dat allerlei mensen, het publiek dat naar de Vinegar Joe-concerten kwam, je wel bij zonder vindt. Ik maakte een enor me indruk. Tijdens een concert ben ik groter dan mezelf, dan lijk ik zwaarder. Heb je die foto’s van vroeger wel eens gezien? Jimi Hendrix, daar had ik een grote bewondering voor. Hij zag er op het podium altijd gigantisch uit, een reus voor een artiest is het noodzakelijk om groter te lij ken. Je verkoopt er je muziek door. Jimi oversold his music Ik ben nu wat minder wild dan vroeger. Het ziet er allemaal meer beheerst uit. Ik lijk nu 6 foot (1 meter tachtig) in plaats van de 7 foot en 3 inches (2 meter 20) van toen.” Meer beheerst. Elkie heeft het „Al gauw bleek dat het niet zo gemakkelijk was. Ik was veel te naïef van vertrouwen. Ik dacht toen ik eraan begon: dit is stom eenvoudig. Als ik had geweten hoeveel en hoe hard je moest werken, was ik er nooit aan be gonnen. En als mijn ouders dat toen hadden beseft, dan hadden ze gewild dat ik eerst mijn oplei ding had afgemaakt. Ik volgde voor die tijd privélessen, ik wilde eigenlijk actrice worden, het theatervak in. Je ziet nu toch het zelfde met die punkers? Hoe jong zijn ze wel niet? Het lijkt heel wat. Beng, beng, beng, naar de joden. Ik werd erg vrij opgevoed, top! Vergeet het maar, als je niet vrijer gelaten dan de jongens, precies weet wat je wil, dan word Eigenlijk waren de orthodoxe jo- je gemanipuleerd.” den minder schijnheilig. Hun kin- Dat is precies wat er met het deren werden veel strakker ge- kleine joodse zangeresje uit Man- houden. Het feit dat ik mijn gang Chester gebeurde. Onschuldig, kon gaan, bewijst ook dat ze onwetend en richtingloos. In het begin ging alles gesmeerd. Werk Joe voort. Een hard werkende, genoeg. Eerst in een jazzorkest, zeer direct spekende groep, maart 1964 en 1965 waren de top- waarin Elkie zorgde voor Tina jaren van de beatexplosie. Ze trad Turner-achtige soulvocalen. Drie zelfs ’n keer samen met de Beat- elpees, een trouwe aanhang, maar les op. Haar eerste plaatje was Vinegar Joe baarde alleen opzien Something’s got a Hold on me, en oogstte weinig erkenning. Ge- een oud nummer van Etta James, brek aan steun van verschillende dat haar op het lijf gesneden leek, kanten? Elkie: „Je slaat de spij- Ruig en toch uitgebalanceerd. La- ker op de kop. De mensen wilden ter bewerkstelligden bepaalde za- ons, maar je hebt twee zaken no- kenfiguren dat Elkie meer de bal- dig om zover te komen dat je je lad-kant op ging, een soort blanke muzikale ideeën kunt verwezen- tegenhanger van Dionne War- lijken. Je hebt talent nodig, na- wick werd. Niet iets voor het be- tuurlijk. Maar ook het geloof in ginnende zangeresje dat zelf het jezelf, de mensen er omheen de meest om blueszangeressen als manager en de lui van de platen- Bessie Smith en Billie Holiday maatschappij moeten in je ge- gaf. loven, achter je kunnen staan.” „Als dat laatste niet het geval is Gebrek aan steun ku" jeke‘ verjeten,-We w,ertden v/vuivix uuii gekraakt door de critici omdat we ’n Ontmoeting met de veelbelo- bepaalde songs op de bühne niet vende gitarist en arrangeur Pete Gage veranderde alles en ver klaart waarom Elkie zich als Ei leen Gage bij een Nederlands ho- was de eenheid binnen Vinegar tel laat inschrijven. Pete zat boor- Joe af en toe ver te zoeken. Ro devol ideeën; hij richtte Dada, bert (Palmer red.) wilde eigen- een twaalfmans jazz-rockgroep lijk weg, maar Pete wist hem te op, die experimentele, avant-gar- bewerken. Hij zou blijven, maar distische muziek maakte die door weggaan als de derde plaat weer velen helaas niet begrepen werd, niets deed. „Six Star General” Uit Dada kwam daarna Vinegar deed niets. Robert vertrok naar De schijf zelf liet hen koud. „Hoewel het mijn eigen keus was om die foto voor de hoes te gebruiken, heb ik er achteraf spijt van als haren op mijn Confronteer een jongmens van een jaar of 21, 22 eens met de naam Elkie Brooks. Bij voor keur loom uit te spreken. El-kie Brooks. De kans is niet uitgesloten (en zeker niet in Haarlem, waar ze tijdens een groot openluchtconcert in 1972 op- de zakenman, die vindt dat er ge swingd wordt als de das losgetrokken wordt en de vingers het broeierige ritme van de blauwogige city-soul meeknippen. Voor Palmer betekende de koerswijziging succes in Amerika. Elkie Brooks dreigde in de vergetel heid te raken. Zij maakte twee jaar geleden een album. Rich Man’s Wo man. Op de gewaagde hoes reageerden de critici en het publiek tot haar grote woede zowel schijnheilig als koortsig. lil' - W' "-'.Li Elkie Brooks en, f ing L^CLLLLIL 1, «i Zo onschuldig als een amper twintig lentes tellend meisje er in 1965 (boven) uit kon zien, zo geraffineerd ziet diezelfde Elkie Brooks er twaalf iaar later uit. «■w - W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25