Houten vloer is weer in de mode invloed op fiets-verkoop Tour de France heeft Verven vraagt om goede ventilatie X GLAD BEHANGEN Informatie 1 PLUSPUNTEN WORDEN HER-ONTDEKT Lappenpoppen KNOPEN Het broodboek: fijn en nuttig Ondergrond Houttypen Niet lang boenen KAARTWEVEN y Stevige constructie 1 ,^3^4. O-»-' i O X. >1 i a- Ie e- 3- e <5^, - - Nog niet lang geleden behoorde parket tot de luxe vloerbedekkingen. Monumentale en belangrijke gebouwen werden vroeger veelal voorzien van parket. Nu is dat begrip niet langer vereenzelvigd met een gevulde beurs, ook mensen met een kleiner budget kunnen zelf een houten vloer leggen of laten leggen, dankzij de nieuwe ontwikkelingen in deze sector. Steeds meer mensen gaan dan ook de mogelijkheden van zo’n „natuurlijk-houten" vloer ontdekken. Behalve enkele nadelen heeft parket immers veel pluspunten ten opzichte van andere vloerbedekkingen. Het is hygiënisch, mits het goed dus naadloos gelegd is. Hout isoleert, waardoor het behaaglijk is aan de voeten en men kan het kopen in diverse soorten en dessins en kleuren, zodat de ene vloer er toch altijd weer anders uitziet dan de andere. Gemakkelijk de vloer aanvegen Verf niet „met vuur” k 3t e ie -k- it- i ig Vergeleken met andere oplossin gen is parket per vierkante meter ook zeker niet duur te noemen, voor al wanneer men het berekent over een groot aantal jaren. De kamer Velen hebben meegeleefd met de Nederlandse wielrenners in de Tour de France. En ook nu weer was die belangstelling terug te vinden in de fietsenwinkels. De vraag naar voor al lichte sportkarretjes is opnieuw toegenomen. Werden vorig jaar in totaal 1,2 miljoen nieuwe fietsen in ons land aangeschaft, dit jaar ver wacht men nog hogere cijfers. De taillisten spreken van een ware rage onder invloed van de Tour de Fran ce en uiteraard spelen de bekende merken hierin een belangrijke rol. Voor jongens van tien jaar en ouder zijn er al echte racefietsen en in het algemeen ontmoeten karretjes met meer dan vijf versnellingen veel in teresse, ook van de kant van de dames wanneer het niet om speci fieke racemodellen gaat. Toch is het opvallend dat men de neiging heeft vooral in de vakan- tietijd even snel om vijf minuten voor zes een fiets te gaan kopen, zonder zich eerst af te vragen wat men precies wil, hoe groot het bud get is dat uitgegeven kan worden en vooral wat men het beste voor kin deren kan aanschaffen. ademt er een sfeer van voornaam heid mee, ook wanneer het vertrek met bescheiden meubelen is inge richt. Reparaties en uitbreidingen zijn vrijwel altijd mogelijk en het onderhoud is minimaal. Als nadeel moet worden beschouwd de geluids hinder. Dit euvel is ten dele op te lossen door kleden op de vloer te leggen (dat kan voor de winter dus een prettig doe-het-zelf-karwei wor den: een eigen tapijt knopen). Ook het schoeisel in huis aanpassen, maakt dat het geluid van voetstap pen enigszins wordt getemperd. De meeste fabrikanten hebben vloerbe dekkingen die vervaardigd zijn uit verschillende houttypen. Men kent ook onderscheid tussen parket, la- melparket en finélux. De tijd van langdurig boenen met wrijfwas is voorbij. Dat is een plus punt voor de huisvrouw die vroeger altijd wel graag een parketvloer wil de hebben maar opzag tegen het onderhoud. Tegenwoordig zijn na genoeg alle houten vloeren geïm pregneerd met vuilafstotende stof, of ze krijgen een harslaag waardoor zelfs de ergste vlekken er geen vat op hebben. Het is dus een kwestie van stofvrij houden en (heel spaar zaam) conserveren met kleurloze was. Maar ook daarvoor moet men bij de vakman zijn, want hij kan beoordelen welke voorbehandeling het hout heeft ondergaan. Maar van belang is altijd dat men goed ventileert in het ver trek. Uit 1 kilo verf, schadelijk of niet, kan genoeg verdunner ver dampen om 30 tot 40 kubieke meter lucht ontplofbaar te ma ken. Een vonk van een lichtscha kelaar is dan al voldoende om het vertrek op te blazen. Daarom moeten verfpotten ook altijd na het gebruik goed worden ge sloten. Dat geldt eveneens voor het afbijten en ontvetten van oude verflagen. Ook hier moeten dam pen met vergiftigings- of explo- sie-gevaar worden verwacht. Let dus bij het kopen van afbijtmid- delen ook op die schadelijkheids- codering. Voorkom dat flessen verdunner of afbijt omvallen en mocht dat toch gebeuren, zet dan alle ramen en deuren wijd open, doe in alle andere vertrekken het licht uit, schakel elektrische ap paraten uit en doof zo mogelijk de kachels. Goed, glad nieuw behang krijgt men pas wanneer tevoren alle obstakels die maar verwijderd kunnen worden van de muur zijn fgehaald. Stopcontacten, schakelaars e.d. kan men dan ook altijd beter eerst weghalen en ze na het behangen weer monteren. Mochten er blaasjes in het behang optreden, snijd ze dan voorzichtig met een scheermesje open en plak, nadat de lucht erachter ontsnapt is, de papierkanten met een beetje lijm over of tegen elkaar. Net als elektrische contactpunten, kan men met het aanbrengen an plinten ook beter wachten tot na het behangen. Het plakwerk gaat niet alleen sneller, omdat men onder aan de w'anden niet precies op de hoogte hoeft te letten, maar de papierlaag komt door de plinten ook mooier strak te zitten. Wel verdient het aanbeveling de plinten, voordat die in het vertrek worden aangebracht, eerst te verven, te beitsen of te lakken. Kaartweven is een bijzondere techniek waar geen weefgetouw of weefraam aan te pas komt. Een stukje vierkant karton met gaatjes is voldoende om kleurige ceintuurs, alternatieve stropdas sen, orginele polshorlogebanden of handige gitaardraagbanden te kunnen maken. Uitgever Cante- cleer heeft over deze oude band- weeftechniek het boekje uit het Duits laten vertalen. Het is een nauwkeurige handleiding met een aantal foto’s en patronen die het voor elke beginner mogelijk maakt met gegarandeerd succes het kaartweven te beoefenen. Het boekje kost 12,50 gulden. Aanbevolen GASTON GOURMET waarvan stuur en zadel verstelbaar zijn”. Globaal gesproken is men aan een goede kinderfiets vóór de leeftijd van vier tot acht jaar tussen de 100 en 180 gulden kwijt. Wat betreft de kleuren moet bedacht worden, dat die niet alleen bedoeld zijn om er een fiets voor kinderen aantrekke lijk mee te maken, maar ook als veiligheidsmaatregel voor donkere herfst- en winterdagen. In dit ver band moet men ook rekening hou den met verlichting. Alleen model len voor dte allerkleinste peuters mo gen zonder lamp en dynamo worden uitgevoerd. Wanneer kinderen naar de lagere school gaan en na school tijd nog even langs de bibliotheek, de gymclub of de sportvereniging moeten, wordt het al gauw te donker voor een onverlichte fiets. Jongens die als echte Tour-en- thousiasten dromen van een eigen racefiets moeten wel een poosje lan ger sparen, want daarvoor moet al gauw zo’n 300 tot 400 gulden op tafel worden gelegd. Er zijn dan speciale banden, een racezadel, een drie-ver- snellingenderailleur, knijpremmen, vleugelmoeren en een licht drager- tje. Alles uiteraard in een speciale constructie, die degelijk maar toch als lichtgewicht bestempeld kan worden. Met een vijf-versnellingen- derallleur wordt de prijs vanzelf sprekend hoger. Kleuren als geel, violet, zilver en helderrood spreken tot de verbeelding. Het boek Knopen van Marigje van der Brug krijgt terecht het etiket Ideeboek mee. Het is niet meer en niet minder. Slechts en kele bladzijden worden besteed aan de techniek van het knopen en ook voor werkbeschrijvingen is weinig ruimte gelaten. De schrijfster gaat er van uit dat wie eenmaal de slag van het knopen te pakken heeft alles kan maken wat wordt getoond. In het Idee boek voorbeelden voor huis, tuin en keuken. Overal kan deze handvaardigheid nuttig worden aangewend, zowel voor decora ties als in de vorm van praktische gebruiksvoorwerpen. De prijs van het boek, dat door Ideeboek bv is uitgegeven, bedraagt 24,90 gulden. Meer dan vijftig uitgewerkte patronen van in karakter geheel verschillende poppen zijn terug te vinden in het boek Lappen poppen en Beestep dat door Zo mer Keuning in samenwerking met Ariadne is uitgegeven. Ook van de kleding die de poppen dragen wordt een uitvoerige be schrijving gegeven. De grote ge varieerdheid in uitvoering en materiaal is het eerste dat opvalt bij beschouwing van dit uitste kend verzorgde boek. Ook de beesten zijn erg leuk. De hele bonte verzameling poppen en beesten staat in kleurenfoto’s af- gebeeld. Wie het speelgoed voor zijn kinderen uit eigen handen wil laten komen, vindt hier een uitstekende handleiding. De prijs bedraagt twintig gulden. Ook wanneer een kamer eenvoudig gemeubileerd is. kan houten vloerbedekking plaats te krijgen. Controleer tevoren ook of de plinten goed vast op de muur zitten. De houten vloer moet er immers over de lengte en breedte goed op aansluiten. Bij een hoek of een nis moet misschien een stuk hout worden afgezaagd. Maak dan eerst een model van karton, knip dit uit en teken het na op het hout. Gebruik dan een fijngetande zaag om de juiste vorm aan de houten tegels of strook te geven. En het ligt voor de hand dat ook roken verboden is tijdens schilderwerk binnenshuis. Ka chels en lampen mogen niet branden en men gebruikt dan liever ook geen andere elektri sche toestellen. In een goede tweewielerspeciaal- I zaak staan meestal honderden mo- I dellen in tal van kleuren, met of I zonder speciale accessoires en uiter- 1 aard in uiteenlopende prijzen. Het is daarom toch wel belangrijk zich uit- voerig te laten voorlichten over het Nog een tip van deskundigen van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam: wanneer het werk onderbroken wordt voor de maaltijd, was dan de handen goed, dat moet ook gebeuren voordat men buiten een sigaret gaat roken. Steek ook geen kwast in de mond en verwijder verf die op de huid gemorst is zo snel mogelijk. Bij schuren of slijpen van verf moet u een stofmasker gebruiken om te voorkomen dat slijpstof via de ademhalingsorga nen naar binnen komt. totale aanbod, voordat uiteindelijk een keus gemaakt wordt. Om maar eens met de jeugd te beginnen: de eerste fiets is meestal een speciaal model voor peuters van 3 of 4 jaar en daarvoor kan uitste kend een autopedfietsje dienen, voorzien van een speciaal schermp je achterop dat voorkomt dat kleine vingertjes tussen de ketting komen. Vanzelfsprekend wil elk kind graag een mooi klinkende bel en een fiets in een felle kleur. Koop voor kleu ters en ook grotere kinderen geen fiets met knijpremmen. Een terug traprem is veiliger, ze kunnen daar meer kracht mee zetten. Wordt het kind al wat groter, dan moet ook de fiets steviger van con structie zijn, want ze zijn in hun spel nogal onstuimig. Let vooral ook op een goede afwerking, zonder scher pe hoeken aan spatborden, maar met dikke bandjes die niet alleen degelijk maar ook veilig zijn. Kinderen die jonger dan acht jaar zijn, moeten gemakkelijk met hun voeten op de grond kunnen komen. Een fietsenhandelaar: „Vaak krij gen kinderen een rijwiel van hun grootouders cadeau, maar oudere mensen kopen meestal veel te grote modellen voor jongens en meisjes. Het bezwaar dat ze „eruit” groeien kan ondervangen worden door de aanschaf van een meegroei-fiets, dere kosten bij, bijvoorbeeld voor het egaliseren van de ondervloer, lijm en afwerkingsmiddelen. Snel even een kastje verven, in het weekeinde het houtwerk rond de ramen een verfje ge ven. Eigenlijk is de verfkwast in elk huis heel het jaar door in gebruik. Toch moet vooral bij binnensehilderwerk aan een aantal spelregels worden vol daan. Niet alleen om tot het best mogelijke resultaat te komen, maar ook omdat verf nu een maal een chemisch produkt is en men er toch altijd voorzichtig mee moet omgaan. Parket is verkrijgbaar in vier soorten eiken, bruinhart, kambala, teak en wengé om maar even de meest bekende te noemen. En die zijn er weer in diverse uitvoeringen, zoals in stroken, panelen, visgraat en montablocks en in verschillende dikten. Het leggen van parket gaat uitsluitend door de vakman en men kan een dergelijke vloer niet opne men bijvoorbeeld met verhuizing en verplaatsen. Een dergelijke vloer vraagt weinig onderhoud, maar de prijs hoewel variërend in houtsoort en afwerking ligt tame lijk hoog. Daarentegen heeft men een vloer met een zeer lange levens duur. Lamclparket is ook weer in diver se soorten te leveren, zoals berken, bruinhart, eiken, essen, kambala, panga pangp en purperhart. Men kan ze in stroken en panelen aan brengen en in diverse dikten. De doe-het-zelver heeft hiermee een uit stekend systeem om te werken. Wie de vloer verhuisbaar wil hebben moet aan de leverancier wel ad viezen vragen over de speciale ma nier van leggen, maar volgt men die op, dan is de vloer ook later elders nog te gebruiken. Ofschoon men ook hier uiteenlopende prijzen heeft, afhankelijk van houtsoort en uitvoering, is lamelparket minder kostbaar dan gewoon parket. Finélux is alleen in mahonie en kambala leverbaar en dit is dan ook de goedkoopste houten vloerbedek king, die overigens toch heel aan trekkelijk kan zijn door de keus uit stroken, panelen, visgraat en tegels. Ook hier zal de doe-het-zelver wei nig moeite mee hebben, maar als nadeel geldt dat de vloer niet ver huisbaar is. Men krijgt plankjes die aan de bovenkant machinaal ge schuurd zijn en voorzien van een slijtvaste kunstharslaag. Overigens moet men bij het bestellen van een houten vloerbedekking niet uitslui tend afgaan op de prijzen per vierkante meter. Er komen nog an- Het afbranden van oude ver flagen wordt afgeraden in niet ontruimde kamers. Kunnen de meubels, de vloerbedekking en gordijnen niet worden verwij derd, dan moet absoluut worden afgezien van deze manier van werken. Ook wordt afbranden ontraden bij schrootjeswanden en plafonds omdat achter de kie ren soms brandhaarden ont staan. Bij doe-het-zelf-pakketten voor houten vloeren wordt in veel geval len een uitvoerige beschrijving gege ven door de fabrikant. Dat is vooral van belang omdat in de eerste plaats gezorgd moet worden voor de juiste ondergrond. Een houten ondervloer moet bijvoorbeeld altijd eerst een tussenvloer van hardboard of multi plex krijgen. Gebruik in zo’n geval speciale boardkit. Is er een onder laag van plasticfolie of kurk voorge schreven, leg deze dan eerst, waar bij de kurk met de onderzijde naar beneden moet komen te liggen. De vloer moet, voordat men mrt de stroken begint, helemaal egaal zijn en geen oneffenheden vertonen. Is dat niet het geval, dan krijgt men onherroepelijk last dat de tegels niet willeb aansluiten. Om te voorkomen dat de tegels kieren, moeten de randen met speci ale lijm worden ingesmeerd. Zo kan er geen vuil meer tussen de randen komen. Later zou dit heel moeilijk te verwijderen zijn. De leverancier kan u ook helpen aan speciale hulpappa- raten voor hoeken waar het door ruimtegebrek moeilijk is met een rubberhamer de tegels op hun Er wordt wel eens gedacht dat een dikke laag was het hout donkerder kleurt. Dat lijkt maar zo, in werke lijkheid is dat vooral vuil dat zich in die waslaag ophoopt. Overdaad schaadt in dit geval duidelijk, want hiermee wordt de vloer steeds moei- lijker schoon te houden. Vandaag dan ook wat gege vens over verfprodukten. Op de meeste verpakkingen van Neder landse verven staat een etiket met een codering voor de schade lijkheid vermeld. Voor de vluch tige delen: A is niet schadelijk en B, C of D is toenemend schade lijk. Voor de niet-vluchtige delen wordt O als niet schadelijk aangeduid en I, II, III, en IV als meer schadelijk. Wie dus verfprodukten koopt met de aanduiding A-O erop weet dat het hier een volkomen veilige soort betreft. Het is altijd aan te raden deze codering te kiezen voor binnensehilderwerk. De wet verbiedt trouwens bin nenverf met loodwit of loodsul- faat. Dat kan ook niet voor speel goed of kindermeubelen ge bruikt worden. Een doe-het-zel ver die toch produkten zonder A- O etiket wil gebruiken, moe(t be denken dat honderd gram van die verf door verdamping wel honderd kubieke meter lucht kan vervuilen. In zo’n geval kan alleen met een explosieveilige ventilator worden gewerkt die 2000 kubieke meter lucht per kg verwerkte verf moet kunnen ver versen. Is dat onmogelijk, dan zal op een dag maar een kleine op pervlakte kunnen worden ge verfd zodat niet meer dan hon derd gram verf tegelijk wordt gebruikt. ’-W' - v Is het vertrek wel helemaal leeg, gebruik dan een veiligheids- verfafbrander, die niet met een vrije vlam werkt, maar een schroeizool heeft. Weer eens een hulp voor de doe-het-zelvers: Het Broodboek van Ria Holleman (uitg. Van Dis- hoeck te Bussum). Ook dit brood- receptenboek is niet bedoeld als vakliteratuur, maar voor louter huishoudelijk gebruik. Het bevat veel en gevarieerde recepten uit binnen- en buitenland, met infor matie over meel, bloem, gist en zuurdeeg, mengen en kneden, rijs en voorrijs enz. Ria Holleman ging voor de fij ne kneepjes te rade bij beroeps bakkers en -baksters. Dat heeft veel nuttige en praktische tips opgeleverd, bijvoorbeeld ook voor het bewaren van brood in de diepvries en over het ontdooi en ervan. Een echt broodboek zou niet volledig zijn als het geen infor matie had gegeven over de ge schiedenis van dit volksvoedsel nummer één (vroeger), veelal ook nog verfraaid met grappige teke ningen en smaakvolle kleuren foto’s. De schrijfster hanteert een ge makkelijk taalgebruik: geen moeilijke zaken, vaak recht op de man af. Wat dat laatste betreft: het bakken van brood is geen exclusieve bezigheid voor de vrouw. Integendeel, het kan net zo leuk zijn voor de man, die bovendien wat krachtiger kan kneden. Dat komt dan weer ten goede aan de kwaliteit van uw dagelijks brood. Een andere leu ke bijkomstigheid: zelf bakken in deze tijd is behalve gezellig ook veel goedkoper ST-km ■.V

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29