ver uiteen ANTILLIAANS REGEERAKKOORD WEER OP LOSSE SCHROEVEN Echtpaar Reehorst nam afscheid van bevolking Velsen Kiene Jongens Kiezen N.B.D. Weer verlies voor Akzo Jongen bekent vier branden in Alkmaar Griffioen Standpunten tussen partijen liggen te f aantal pagina's vandaag: lö laatste nieuws DANSSCHOLEN JOHN STOL het woerd is aan... flIBD W, ISWZIfti WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN CDA-verzet Schij n vertoning Autonomie Stroom Omstreden agenda pagina VELLINGA Zonnige perioden Strandverwachting unsthandel Jos de Graaff Botulisme ontdekt in IJmuiden 1 F eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem 023-319309 houtmarkt 21 e 2 Stol ,t itus iar ’t Is gezellig en niet duur dat dansen (leren) bij Kennemer danscentrum Jaarmarkt Bloemendaal 20 augustus met vele attracties. perspex lichtbakken neon lichtreklames T elef oonbeantwoorders (Door onze redactie buitenland) WILLEMSTAD. Op Aruba wordt de voorzitter van de IOWUA (de oliewerkersvakbond), Geerman, nog steeds vastgehouden door de Justitie omdat hij een opruiend artikel zou hebben geschreven en verspreid. Door veel Arubanen wordt deze arrestatie gezien als een regelrechte intimidatie door de centrale overheid op Curasao en met name van de minister van Justitie, Leo Chance. Deze minister komt voort uit de gelederen van de PPA, een partij waar op Aruba zoveel om te doen is. ASSURANTIËN alle verzekeringen pers, leningen hypotheken woningbemiddeling Trompstraat 27 - Julianakade 18 be neden. Tel. 14733 Relatiegeschenken Jammer dat u vorig jaar te laat was met inschrijven Kom even langs en neem meteen een GRATIS JUBILEUM L.P. mee Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 KLEVERLAAN 192 Haarlems 1e danscentrum Zijlstraat 24-30, Korte Zijlstraat 4 Klubs voor alle leeftijden Inschrijven, iedere avond van 7-9 uur Achtergrond.. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 Radio en televisie/Strips 13 Berus14 Sport15,17 PT* IJmuider Courant p. jaar f 154,70 l p. post f 200,-). Losse nummers 70 ct. Geen inhoudelijk akkoord abortus iiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BOY ROZENDAL (ADVERTENTIE) laag (zie verder plaatselijke paginal (ADVERTENTIES) Mllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) Den Uyl is gistermiddag begonnen met de eerste verkennende besprekingen met t of ent ?en >or- en De optimisten op het gebied van de vre- •sbeweging, een groep die steeds kleiner ordt door de bedroevende ervaringen, innen hun hoop op een bevredigende itwikkeling in het gesprek der grote mo- tidheden over bewapeningsverminde- ig wel laten varen. De pessimisten deden it al eerder. De bewapeningswedloop lat onherroepelijk door en zelfs in een irsneld tempo, ondanks de eindeloze be- irekingen die op hoog niveau nu al sinds ar en dag worden gevoerd. De PvdA-fractie, die gisteren een eer ste vergadering aan de resterende pro grammapunten heeft gewijd, staat op het standpunt da.t het parlement het initia tief moet nemen tot een definitieve rege ling van abortus"^ Een en ander zou nu al tijdens de formatie moeten worden afge sproken. Tevens moet uitdrukkelijk wor den vastgelegd, dat de nieuwe minister van Justitie zich houdt aan wat Tweede en Eerste Kamer op dit punt beslissen. Een weigering van de ministeriële hand- Zonnige perioden. Later op de dag vooral in het zuiden van het land kans op een lokale regen- of onweersbui. Matige tot vrij krach tige oostelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 13, maxima van 21 tot 25 graden. Onweersstoring bij noordwest- Frankrijk komt nog iets dichter bij. Morgen wisselend bewolkt met later in de middag of avond een buienkansje. Matige zuidoosten wind. Temperatuur 20 tot 22 gra den. Zeewater 17 graden. tekening, waarmee Van Agt in het verle den heeft geschermd, zou moeten wor den uitgesloten, meent de fractie. Het CDA verzet zich tegen deze oplos sing. In Den Haag wordt verwacht dat de fractie, die vanmiddag is bijeengeko men om het fractiestandpunt ten aan zien van abortus en de overige punten te bepalen, zich niet zal neerleggen bij de wens van PvdA en D’66 om de meerder heid van de Kamer te laten beslissen over abortus. Ook meent het CDA dat elke minister van Justitie de vrijheid moet hebben om een initiatiefwet uit het parlement op dit punt te negeren. Formateur Den Uyl sprak vanmorgen met D’66-fractieleider Terlouw. Als de fracties van de drie partijen zich in de loop van vandaag over Den Uyls voorlo pige voorstellen hehben uitgesproken, De PvdA-fractie heeft gisteren verder gedachten op tafel gelegd ten aanzien van pers en omroep. De PvdA is voor stander van een pers-wet, die garanties biedt dat de pluriformiteit in de Neder landse perswereld behouden blijft. Vol gens de PvdA-fractie kan een vergaande concentratie in de pers voorkomen wor den als de overheid bereid is voor dat doel financiële steun te verlenen. Wat betreft de omroep wil de PvdA een dub bele ontkoppeling, wat betekent dat zo wel het betalen van de omroepbijdrage als het abonnement op het programma blad moet worden losgemaakt van het lidmaatschap van een omroepvereni ging. komt Den Uyl donderdag met een schrif telijke standpuntbepaling ten aanzien van de negen punten, waarna vrijdag en waarschijnlijk begin volgende week de echte onderhandelingen zullen plaats vinden. order gesloten zouden blijven. De school hoofden zeggen echter geen officiële me dedeling te hebben ontvangen van het Be stuurscollege. Bij de telefoondienst op Aruba werd gisteren niet gewerkt. De telexverbindin- gen tussen de ANP-kantoren in Willem stad en Oranjestad functioneerden spora disch wegens het uitvallen van de stroom op Aruba. De hotels op Aruba hebben alleen een terugslag in de bezetting ondervonden in de periode dat de luchthaven gesloten was, zo is uit Oranjestad vernomen. Momenteel zouden ze echter weer redelijk bezet zijn. Het bestuurscollege van Aruba wordt in zijn geheel beheerst door de MEP, een partij die aanvankelijk de grootst mogelij ke autonomie voor het eiland wenste ten opzichte van vooral het grotere eiland Curacao. Bij de laatste verkiezingen werd de par tij van Boy Rozendal de grootste op Cura sao (zes zetels), en Rozendal werd derhalve gekozen tot formateur. Op grond van het streven van de MEP-leiding, sloot hij deze tweede partij op de Antillen (vijf zetels) uit van de formatie en verkoos hij de PPA, een kleinere Arubaanse partij. Bij de meerderheid van de Arubanen is dit ver keerd gevallen, want men is op Aruba van mening dat de MEP de meest aangewezen partij is om aan de regering deel te nemen. J VELSEN. Honderden belangstellen den hebben gisteravond gebruik gemaakt van de gelegenheid afscheid te nemen van burgemeester drs. J. Reehorst tijdens een receptie die ruim twee en een half uur in beslag nam. De receptie werd voorafgegaan door een speciale raadsvergadering tijdens welke wethouder Th. C. Witte namens de ge meente burgemeester Reehorst gelukwen ste met zijn benoeming tot burgemeester van Haarlem. Veel waardering had hij voor de wijze waarop het echtpaar Ree horst zich gedurende de afgelopen vier jaar dienstbaar heeft gemaakt voor de Velsense belangen. Als de 15-jarige jongeman inderdaad de weekend-pyromaan van Alkmaar is, is njet zijn arrestatie een eind gekomen aan een lange reeks branden. De jongen werd gearresteerd vlak nadat zondagnacht brand was uitgebroken in de Geestmolen in Alkmaar. Het regeerakkoord dat het nieuwe kabi- net-Rozendal had bereikt met de PPA, In zijn afscheidsspeech riep de heer Reehorst de bevolking op te blijven strij den voor zaken die bepalend zullen zijn voor de toekomst van Velsen en de IJ- mond. Met betrekking tot de noodzaak de Velserbroekpolder in aanmerking te laten komen voor bebouwing merkte hij op: „Dat is een zaak die Velsen kan helpen sociaal-economisch te overleven. Met al mijn overtuigingskracht zal ik uw plei dooien daartoe vanuit Haarlem blijven steunen”, aldus de heer Reehorst die offi cieel per 16 augustus burgemeester van Haarlem is geworden en als zodanig don derdag zal worden geïnstalleerd. staat inmiddels weer op losse schroeven. Op Aruba doen geruchten de ronde dat de ideeën van Guillermo Trinidad, de secreta- ris-generaal van de PPA, nu ook bij de andere PPA-bestuursleden de overhand nemen. Trinidad is namelijk van mening dat de PPA te veel veren heeft moeten laten bij de formatie van Rozendal. Hij heeft al eerder verklaard om die reden het kabinet-Rozendal niet willen steunen in de Staten van de Nederlandse Antillen. De secretaris-generaal van de PPA wil een gelijke vertegenwoordiging als Curasao in de Staten. Ik KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m NATEBO-AMSTEL VEEN, tel. 020-456456 (ADVERTENTIE) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 ARNHEM (ANP). Akzo heeft in het tweede kwartaal van 1977 een netto verlies geleden van 5,6 mln tegen een nettowinst van 3,3 mln in dezelfde periode van vorig jaar. Hierdoor is het eerste halfjaar van 1977 nog maar net positief afgesloten. De netto winst in die periode beliep 5,4 mln tegen 24,9 mln in de eerste helft van 1976, zo blijkt vandaag uit het halfjaarbericht In Londen is rumoer ontstaan over het voornemen van een inter nationale jongerengroepering om luciferboekjes uit te geven met de leuze „Verbrandt een Rode” of „Verbrandt elke Rode”. Het plan was afkomstig van de „Democrati sche Jongerengemeenschap van Europa” die een kantoor heeft in het hoofdkwartier van de Britse conservatieve partij in Londen. Een woordvoerder van deze partij verklaarde dat de conservatieven niets met het geval te maken heb ben. Volgens hem zou het gaan om een woordspeling, die verkeerd is uitgevallen. De firma die voor de order van 5.000 stuks was aange zocht, zag er van af met het argu ment dat de gewenste leuzen „zeer gevaarlijk en provocerend” wa ren. „Het komt er op neer dat de mensen de raad krijgen een com munist in brand te steken”. In totaal moest de Alkmaarse brand weer 18 keer uitrukken. De schade van al die branden samen wordt geschat op 20 miljoen gulden. Anton Tsjechov; Wanneer ge bang zijl voor de een zaamheid, trouw dan niet. Op Aruba is gistermogen opnieuw de stroom uitgevallen. De supermarkten op het eiland waren gisteren gesloten uit pro test tegen de gevangenhouding van Geer man. Bij de olieraffinaderij Exxon/Lago werd gisteren normaal gewerkt hoewel een groot aantal werknemers was thuisge bleven. De vakbond IOWUA had alles plat willen leggen. De jeugdige arrestant heeft inmiddels bekend, dat hij de brand in de molen heeft aangestoken. Ook heeft hij bekend, dat hij twee keer de brand heeft gestoken in een houten noodgebouw van de stichting Vor mingscentrum Noord-Holland, dat zater dagavond geheel in vlammen opging. Ver der heeft hij een bij het vormingscentrum gelegen speel werktuig in brand gestoken, zo is uit de verhoren duidelijk geworden. De scholeh op Aruba waren gisteren weer begonnen. Eerder had de gedepu teerde voor Önderwijs, John van der Kuyp, bekendgemaakt dat ze tot nader van „verradersImmers, toen de MEP uit de regering-Evertsz werd gezet omdat zij de desintegratie van de Antillen zouden bewerkstelligen, werd er een coalitie aan gegaan met de veel kleinere PPA. Deze partij kwam tot een regeerakkoord met de NVP-U op Curasao en leverde drie minis ters. De MEP heeft sindsdien geen gele genheid voorbij laten gaan zonder de PPA bij de Arubanen als „Arubaanse verra ders” te bestempelen. Inschrijven elke avond van 7-9 uur scholieren, 15-17, 18+, 20+en gehuwden INSDAG 16 AUGUSTUS 1977 18 e jaargang no 242 -- antoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden istgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden ■1. redaktie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 1. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 achten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen n 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 43 41. IJMUIDEN. In IJmuiden heeft zich het eerste geval van botulisme voorge daan. Vorige week werd door de pont schipper van de pont over het Noordzeeka- naal een zieke kokmeeuw naar het poli tiebureau gebracht, ’s Middags is het dier in het asiel overleden. Een onderzoek bij het Centraal Dierge neeskundig Instituut te Rotterdam heeft uitgewezen dat het dier besmet was met botulisme van het type toxine C, een voor de mens niet schadelijke vorm. Het is echter niet zeker, dat de meeuw de besmet ting in IJmuiden heeft opgedaan, mogelijk is het dier van elders komen aanvliegen. De omgeving van het hoofdbureau van politie in de Arubaanse hoofdstad was de afgelopen dagen afgezet met prikkeldraadversperringen. Zwaar bewapende eenheden van de politie hielden de wacht. Bij de laatste statenverkiezingen was de PPA een verliezende partij op Aruba om dat deze/ partij werd gezien als een partij ALKMAAR. De 15-jarige zoon van een in Haarlem dienstdoende, maar in Alkmaar wonende brandweerman, die in de nacht van zondag op maandag door de Alkmaarse politie werd gearresteerd, op verdenking van brandstichting, heeft bekend vier branden te hebben aangestoken. De verhoren duren nog voort. De politie probeert er achter te komen of de jongeman wellicht de beruchte „weekend-pyromaan” van Alkmaar is, die vanaf juni actief is. Lange Nieuwstraat 427, 273107, Postbus 18, 15389, na kantoortijd: adv. Telefoon 15437 Haarlem - Tel 258411*. PvdA-fractieleider Van Thijn en CDA- H leider Van Agt over de lijst van negen verklaarde na afloop van zijn gesprek met Den Uyl dat de formateur wat be treft de regeling van abortus niet streeft naar een inhoudelijke oplossing van het vraagstuk. Verdere mededelingen over het verloop van de besprekingen wilde hij niet kwijt. „Den Uyl heeft ruwe grondstoffen aangedragen voor alle ne gen punten die nog openstaan, alsmede mogelijke alternatieven doorgenomen” aldus Van Thijn. punten die nog tijdens de formatie gere geld moeten worden. Abortus prijkt als eerste op de lijst, gevolgd door onder meer defensie en kernenergie. Van Thijn De toestand op Aruba is op dit moment niet meer kritiek als een halve week gele den. Toch blijft de situatie gespannen. Het bestuurscollege van Aruba stuurt voortdu rend telegrammen naar Nederlandse poli tici met het verzoek te bemiddelen in deze kwestie. Op Aruba wordt gezegd dat Ne derland zich met wil mengen in de interne politiek van de Antillen omdat zij niet beschuldigd wil worden van „kolonia lisme”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Formateur Den Uyl net geen kans om ten aanzien van abor tus inhoudelijk een akkoord tot stand te brengen tussen PvdA en CDA. De stand punten tussen beide partijen liggen daarvoor te ver uiteen, zo heeft hij giste ren vastgesteld. De besprekingen rich ten zich nu op de vraag welke gedrags lijn de komende vier jaar ten aanzien van abortus gevolgd moet worden. Moet je Tweede Kamer opnieuw het initia tief nemen tot een nieuwe arbortus-wet of moet de huidige praktijk gehand haafd blijven. ofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f52. Er is geen enkele reden om enig licht te «•wachten in dit sombere perspectief, lornamelijk om twee doorslaggevende doren: ten eerste hebben de bewape- ngsindustrieën zich zodanig in de natio- ile economieën verweven dat bewape- ngsvermindering synoniem wordt met elvaartsvermindering. In de tweede aats is wapenhulp aan „bevriende” lan- i sn een dagelijks gehanteerd politiek ge- •uik geworden, waardoor de afzet van rertollig wapentuig gewaarborgd blijft 1 geld beschikbaar komt om aan de top eer met geheel nieuwe, dreigender wa rns te komen, waardoor de tegenpartij anzelf gestimuleerd wordt evenzo te jen. Het is misschien niet diplomatiek maar I el realistisch om vast te stellen, dat de esprekingen tussen Washington en Mos- ou over wapenvermindering (de SALT- esprekingen en de onderhandelingen ver een eventuele stopzetting van atoom- apenproduktie) een schijnvertoning zijn, i de praktijk blijft aan beide zijden echts een vastberaden uitbreiding van et volledige wapenarsenaal te constate- a, onder druk van periodieke vergelij- ngen van eikaars vernietigingspotentie. dere nieuwe vinding wordt, na toetsing m haar bruikbaarheid, toegepast en na Hoop van tijd door de tegenpartij nage- ilgd. De neutronenbom, speciaal gecon- rueerd als mensendoder met een mini um aan materiële vernietiging, zal bin- •n niet al te lange tijd aan het bewape- ingsprogramma van de NAVO (eh dus ter ook aan dat van het Warschaupact) orden toegevoegd. Protesten zijn nutte- os. In het Oostblok zijn protesten al bij lorbaat strafbaar en in het Westen wordt rt „nut” van de nieuwe bom door militai- i deskundigen hoog geprezen, vooral om- it de NAVO veel minder conventionele rijdkrachten op de been kan brengen in het Oosten. „Conventionele strijd- rachten” zijn: mensen. Mensen in uni- irm, maar de vernietiging daarvan staat i het militaire evangelie ongeveer gelijk iet het uitroeien van mierenhopen. Dus: ieuwe werkgelegenheid in de wapenfa- rieken voor de massale vervaardiging an deze nuttige, handige mensend ode’’, en nieuw stuk welvaart waarvan men enieten kan onder de fictie dat het ver- ferfelijke produkt toch nooit gebruikt za] lorden. Als die fictie waarheid zou zijn, raartoe dan besprekingen tot bewape- ingsvermindering? Want die verhogen lan slechts het reële oorlogsgevaar. Dicht bij huis vindt men een goed voor- eeld van de rol, die de oorlogsdreiging in Ie welvaart speelt. De Amerikaanse F 16, inder meer door Nederland gekocht om ie Starfighter te vervangen, zal in totaal (200 miljoen duurder worden omdat ons ind een stuk werkgelegenheid bij de pro- iuktie heeft opgeëist. Defensiegeld in ruil foor werkgelegenheid. Wat Nederland in bet klein doet, doet men elders in het groot. Een handige omweg om de volksvertegen woordigingen te verzoenen met overheids uitgaven. De bewapeningswedloop neemt men dan maar op de koop toe, want daar kan men altijd nog dat duurzame etiketje fan ontwapeningsbesprekingen over plakken. --- I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1