Utrecht wil invloed op prijs van koopwoningen Studenten in woningnood o /A Winst AMRO bleef constant Afvloeiing bij psychiatrisch ziekenhuis en don dit noq s Cw Metaalbewerkers lopen grote kans op huidziekte 1 4SE ,4 Verontrustend TNO-rapport meldt: Wateroverlast na stortbuien Hoechst wil in Vlissingen drie nieuwe fabrieken it ri ti H „Opstelling tegenover kabinet van jaar tot jaar bepalen” 1 19 7 7 AUGUSTUS 1 6 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND IN r'ii Welvaart - ad: Welvaart - Blokka Constructief J i Hypotheekbeleid weer wat verruimd Lubbers 9 Isr in De Conjunctuur Complot opgerolt Ogad' verzei Unie” Helft meer hypotheken B’S BS'' w Flink gespaard. a Vechtpart Welvaart - Staking voorbij Koppelbazen Rl den lijn de ie lere jovend Lederle blil Doodstraffstatisti, Z do China Morning Post. Dr. A. Wink van het ministerie van Soci- Over Volg f meer dan honderd gewonden. het weer] WEERRAPPORTEN daarvoor. uur Maan op 9.23 uur onder 21.41 uur h. bew onbew zw bew. zw bew. zw bew. onbew. onbew onbew onbew zw bew onbew onbew 1. bew regenb. 1. bew. zw bew. onbew. onbew onbew. 1. bew onbew 29 29 0 0.2 0 0 0 0 7 0 0 0 3 0 0 0 0 3 0.6 1 0 1 0 o o o o o o o o o o o o o 1 o o 2 o o o o a Van de werkgevers verlangt de FNV dat zij constructief zullen meewerken aan het De laatste jaren kampte het WA-Huis met ernstige tekorten, die voornamelijk het gevolg zijn van een gering aanbod van patiënten en van verkorting van de behan- delingsduur. Het ziekenhuis heeft een ca paciteit van 340 bedden met een bezet tingsgraad van negentig. Het aantal mede werkers is gebaseerd op een bezetting van iets meer dan honderd percent, aldus de directie. Zij is nu van plan het aantal bedden terug te brengen tot 310. Dit bete kent een afvloeiing van ongeveer dertig verpleegkundigen en tien andere mede werkers. UTRECHT (ANP) Het psychiatrisch ziekenhuis „Het Willem Arntszhuis” in Utrecht zal in de komende maanden zijn personeelsbestand met ongeveer veertig man moeten verminderen tot ruim 270. De maatregel is volgens de directie van het huis noodzakelijk om de balans tussen inkomsten en uitgaven weer in evenwicht te brengen. Gisteren heeft de directie de ondernemingsraad, de vakbonden en het personeel van een en ander op de hoogte gesteld. Elk Brits metaalbedrijf is namelijk wet telijk verplicht er voor te zorgen dat zijn arbeiders beschermende kleding dragen, dat zij hun kleding op tijd verschonen e.d. op de muren moeten grote opschriften zijn aangebracht, die de werknemers waar- Nederland des te schrijnender, omdat er in het buitenland, met name Groot-Brittan- nië, wel strenge veiligheidsmaatregelen genomen worden. Op het dividend 1977 wilden de heren niett vooruitlopen. Zoals bekend, betaalt de AMRO-bank een onveranderd interim dividend van contant ƒ2,20 per aandeel, van ƒ20 nominaal, dan wel naar keuze 1,20 contant en 0,40 in aandelen ten laste van de agioreserve. Het jaardividend 1976 beliep ƒ4,50 contant dan wel ƒ2,50 contant en 0,80 in aandelen. Al is het aandelenkapitaal toegenomen, er wordt toch gerekend dat de winst per aandeel kan worden gehandhaafd en ho pelijk ook nog iets zal groeien. Aldus de raad van bestuur in een toelichting op de cijfers, zulks bij monde van de heren dr. J. R. M. van den Brink en mr. R. J. Nelissen. Ir. Matthijsen was niet erg positief over de houding van de arbeidsinspectie ten aanzien van de snij- of koelvloeistoffen. In de gesprekken, die hij met vertegenwoor digers van deze dienst had, zou gezegd zijn, dat men weliswaar op de hoogte was van de gevaren, maar dat er niet voldoen de personeel was om daaraan iets te doen. Dit mede omdat snij- of koelvloeistoffen maar een van de problemen zouden betref fen en niet eens de belangrijkste. schuwen voor de gevolgen van nalatig heid. Ook in Zweden en de Verenigde Staten bestaan dergelijke voorschriften. Onder de eerste-jaarsstudenten van de Landbouwhogeschool Wageningen heerst grote woningnood. Er zijn wel enkele flats en barakken in aanbouw, De conjunctuurmotor van vorig jaar, het aanvullen van voorraden, is maar ten dele vervangen door een herleefd investerings niveau. Er is in vele bedrijfstakken nog sprake van oyercapaciteiten. In ons land is (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Toekomstige huiseigena ren in Utrecht mogen binnen de zes jaar hun huis slechts doorverkopen aan ko pers, die door de gemeente worden aange wezen. De gemeente stelt ook min of meer de verkoopprijs vast. Dit blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, waartegen burgemeester Vonhoff en wethouder S. Torensma (beiden VVD) overigens be zwaar hebben aangetekend. Dit aan banden leggen van de huizenver koop wordt mogelijk door voorwaarden te verbinden aan het-uitgeven van grond in erfpacht door de gemeente. Wie zijn huis wil verkopen moet dan ook het recht op erfpacht overdragen en daarbij treedt dan als de gemeenteraad ermee akkoord gaat het „anti-speculatie-beding” in werking. Belangrijkste voorwaarde bij dat beding is, dat wie binnen zes jaar na vestiging zijn huis weer kwijt wil het recht van erfpacht alleen kan overdoen aan een kandidaat die door de gemeente wordt voorgedragen. De koopsom moet berekend worden op basis van de globale indexcijfers van de bouw kosten van de woning. Met dit beding willen B. en W. een einde maken aan „overwinsten” bij de verkoop van huizen. Bovendien wil het college daardoor bewerkstelligen dat het desbe treffende huis terstond weer tegen kost prijs ter beschikking kan worden gesteld aan gegadigden, die aan de selectienormen de investeringslust in het bijzonder gering. In de VS ligt dat wat gunstiger. Ook zijn de consumenten hier mider geneigd tot geld uitgeven en krediet nemen. Dat uit zich met name in de sector woninghypotheken. Voor het tweede halfjaar rekent de AM RO op een groei van haar bedrijf met 5 percent. Dat nochtans de winst naar ver wachting in 1977 zal groeien, komt omdat, eveneens naar verwachting, de rentemar- ge in het tweede halfjaar gunstiger zal zijn. Zoals bekend, heeft de AMRO-bank in de afgelopen maanden kalm aan gedaan met het verstrekken van leningen in de vorm van woninghypotheken. De teugels worden nu weer iets gevierd. De hypo theekrente van de AMRO is juist iets verlaagd. Vorig jaar groeide de AMRO- hypotheekportefeuille met 1,7 miljard gulden. Dit jaar zal dat een kleine 1,4 miljard zijn en volgend jaar naar ver wachting 1,2 miljard. Burgemeester Vonhoff en wethouder Torensma zijn het niet eens met het voor stel. Zij menen dat speculatie het kopen en verkopen met de bedoeling om buiten sporige winst te maken niet is vastge steld, evenmin als de omvang van mogelij ke speculatie. Door die onduidelijkheden zijn zulke ingrijpende bepalingen als het college van B. en W. nu voorstelt volgens beiden niet gewettigd. In het voorstel aan de raad leggen B. en W. uit, dat de prijzen voor nieuwbouwwo ningen lager zijn dan die van bestaande huizen. „Speculatie in nieuwe huizen ligt voor de hand, zeker in de huidige situatie, waarin de prijzen als gevolg van schaarste sterk stijgende zijn”, aldus B. en W. Hoechst hoopt volgend jaar met de bouw van de drie fabrieken te kunnen beginnen. In 1981 zouden de fabrieken dan bedrijfs klaar kunnen zijn. De fabrieken zijn ge pland op een 20 ha groot terrein in Vlissin- gen-oost, dat al in eigendom is van Hoechst Holland NV, aldus dr. R. D. Schorning gisteren. voldoen. B. en W. denken daarbij met name aan eigenaar-bewoners van huizen, die door de gemeente in het kader van de stadsvernieuwing worden gekocht. minister van Sociale Zaken betreffende kankerverwekkende stoffen, die in de in dustrie gebruikt worden. De bouw van de nieuwe fabrieken hangt, volgens waarnemend voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Holland dr. R. D. Scheming onder meer af van de ontwikkeling van de wereldvraag naar de prpdukten van de drie fabrieken en dan vooral naar de kunststof PVC en de be schikbaarheid van voldoende energie te gen betaalbare prijzen. De investeringen in de drie nieuwe fabrieken bedragen ruim 400 miljoen De verwachte omzet zal circa 400 miljoen per jaar bedragen. In totaal zullen 4 a 500 man in de nieuwe bedrijven werkzaam kunnen zijn. In totaal betekent het plan inclusief de arbeidsplaatsen in de drie nieuwe fabrieken, ruim 1200 arbeids plaatsen, waarbij het effect op de over heidsbestedingen niet is meegerekend, al dus mededelingen van het bedrijf. Ir. Matthijsen hield vol dat scrotumkan- ker als gevolg van arbeidsomstandigheden in Nederland wel degelijk voorkomt. Hij zei zelf van één geval te weten en voor de ’rest zijn ordeel te baseren op een vergelij king met Engeland. Daar worden jaarlijks twintig tot vijfenvijftig gevallen bekend, als gevolg van een verplichte registratie. In Nederland bestaat zo’n meldingsplicht niet, maar dat is volgens Matfhijsen geen reden aan te nemen dat de ziekte dan ook niet voorkomt, vooral niet omdat de ar beidsomstandigheden hier slechter zijn dan in Groot-Brittannië. De politie van Miami, in de Amerikaans staat Florida, heeft een complot opgeroh van Cubaanse ballingen die een aanva voorbereidden op het eiland. Bij enkelt invallen werden drie landingsvaartuigen een stuk anti-tankgeschut en een hoeveel heid andere wapens in beslag genomen Een twaalftal samenwerkers is aangehou den. De Amerikaanse regering heeft on langs bevestigd dat zij met de autoriteiten van Cuba samenwerkt bij het voorkomen van terreurplannen die door Cubaanse - ballingen worden uitgebroed. In het verslag gisteren van onze park mentsredactie, waarin uitlatingen van mi nister Lubbers over het toekomstig rege ringsbeleid staan vermeld, is een storende fout geslopen. Er staat dat Lubbers het eens is met de werkgevers dat het over heidsbeleid bij voorbaat tot mislukken is gedoemd. Juist is echter dat hij het met hen oneens is. Uit protest tegen de sluiting van aci sexclubs op Katendrecht door het stadb stuur van Rotterdam, hebben de eigenaar gisteren de Maastunnel een half uur g uaö blokkeerd. De acht sexclubs staan voorli pig onder politiebewaking. B. en W. va Rotterdam willen op deze manier voorki men dat de exploitanten het bevel tot slu ting negeren. land (184), België (176), Denemarken (16 1 en Nederland (149). 168 geneeskundigen per 100.000 inwoner Italië staat in het Europa van de Nege Vol( roet z: meer belan; Italia: I en WOENSDAG 17 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 6.26 uur onder 21.00 O no no no nno no nno ono o o ozo zzo zo no no nw ozo no wzw 22 22 22 23 23 22 22 21 22 24 17 31 27 20 26 24 24 26 18 22 24 29 27 22 24 36 30 35 22 25 25 28 19 23 24 24 27 26 DEN HAAG (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn ongeveer 80.000 hypothecaire leningen op onderpand van woonhuizen en combinaties van woonhui zen en bedrijfspanden gesloten tot een totaalbedrag van 8,5 miljard gulden, zo blijkt uit de jongste gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek. In de eerste vijf maanden van het vorig jaar werden 65.600 van dergelijke hypothecaire lenin gen gesloten tot een totaalbedrag van 5,7 miljard gulden. VLISSINGEN (ANP). Hoechst Hol land NV heeft plannen om in Vlissingen- oost drie nieuwe chemische fabrieken te bouwen. De plannen omvatten een fa briek met een produktiecapaciteit van circa 150.000 ton chloor en ongeveer 165.000 ton natronloog per jaar, een vi- nylchloridefabriek 160.000 ton per jaar en een polyvinylchloridefabriek van circa 60.000 ton per jaar. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Pek i i P1 teer rise, van ona TE Begi delei aan heid hulp Hi de PLC Liba 400 vern Be dat strei tijde hebl pen. non van gere staa tot stand brengen van medezeggenschap. „Constructief betekent in dit verband be slist niet zonder kritiek”, zei Wim Kok. Vooras verlangt de FNV dat de werkgevers samen met de vakbeweging een goede aanval op de werkloosheid willen onderne men. „De reacties van de werkgevers op de plannen van Den Uyl getuigen echter niet van een groot enthousiasme”, zei Kok. Hij meent dat dit al een zware hypotheek legt op wat de komende maanden moet ge beuren. Kok waarschuwde de politici geen tech nische uitvluchten te zoeken bij de invul ling van de wet waardoor de niet-cao- inkomens onder de duim gehouden moe ten worden. „Men moet de politieke wil hebben dit aanvaardbaar te maken. Gaat men echter technische uitvluchten zoeken, dan begaat men een politieke blunder die de vakbeweging niet lichtvaardig zal ver geten”, zei hij. De vakbeweging gaat nu zo gauw moge lijk beginnen aan het opstellen van een eigen arbeidsvoorwaardenbeleid. Dit zal na de derde dinsdag in september worden getoetst aan de plannen van het kabinet voor het komende jaar. Daarna zullen de leden in staat worden gesteld zich over het arbeidsvoorwaardenbeleid uit te spreken, waarna het door de federatieraad zal wor den vastgesteld. Dit zal zo ongeveer half november z’n beslag kunnen krijgen. Het bedrijf van de bank is in het eerste halfjaar met 7 percent gegroeid tot een balanstotaal van 53,1 miljard. Hoewel de groei in het eerste halfjaar 1976 13 percent was, is de raad van bestuur toch tevreden over de groei. Dit in het licht van de conjunctuur, die nu kleurloos verloopt. Er is met name in Europa, en ook in Neder land, sprake van een matheid wat betreft de investeringen. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.59 uur en 17.25 uur Laagwater 0.57 uur en 13.12 uur ROTTERDAM (ANP). Als gevolg van een enorme stortbui in het begin van de avond hebben vele bewoners van Rotter dam gisteravond wateroverlast gehad. De overlast bleef beperkt tot het onderlopen van kelders en lekkages aan daken. De brandweer kreeg tal van meldingen bin nen, maar kon weinig uitrichten omdat de rioleringen het vele regenwater niet zo snel konden verwerken. nw .Vi JU'-1 ,lkf Diverse winkels en huizen in de Goese binnenstad hebben gisteren onder water gestaan als gevolg van het noodweer dat rond drie uiir boven Goes losbarstte. In korte tijd stond de binnenstad blank en liepen de winkels, kelders en sommige restaurants onder water. Er deden zich in korter tijd zeven aanrijdingen voor, ter wijl één automobilist in de Goese haven terechtkwam. De gemeentereiniging van Goes wist te melden dat er in een kwartier tijd veertig millimeter water was ge vallen. ale Zaken, waaronder de arbeidsinspectie ressorteert, noemde dit bezijden de waar heid. Volgens hem let de dienst er wel degelijk op, dat de werknemers in metaal bedrijven voldoende beschermd worden tegen de vloeistoffen. Hij erkende dat zeer veel metaalbewerkers een of ander ex- ceem oplopen en ook dat er wel eens een geval van huidkanker wordt geconsta teerd, maar zei niet te geloven dat zich in Nederland ooit een geval scrotumkanker als gevolg van werken met koelvloeistof fen heeft voorgedaan. Tenslotte wees hij erop, dat de zogenaamde MAC-commissie, mede ingesteld naar aanleiding van de ontdekking dat asbest een vorm van long kanker kan veroorzaken, al volgend jaar gereed hoopt te zijn met een advies aan de In de eerste helft van dit jaar heeft dilVlx Nederlandse bevolking veel meer gesp, aard dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Volgens het CBS stegen de spaartegoeden van de Nederlandse bevol king in de eerste helft van 1977 met 6,2 miljard gulden. In dezelfde periode van 1976 bedroeg deze stijging 3,6 miljard. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI. Vrij zonnig, later plaatselijk regen of onweer. Middagtemperaturen 20 tot 25 graden Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimumtempera tuur: omstreeks 14 graden; maximumtempera tuur: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Weer in binnen- en buitenland zw. bew. regenb. 1. bew. 1 bew. geh. bew geh bew. h. bew. zw. bew. zw. bew regenb. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. zw. bew. h. bew. regen zw. bew 1. bew zw bew. verandert. nno wnw w.st. o ono wzw z w no zo no wnw n nw w wzw w.st. nno n w.st. no (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De AMRO-bank behaalde in het eerste halfjaar 1977 een nettowinst van 88,4 miljoen, nagenoeg evenveel, dat wil zeggen 0,4 miljoen minder, dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Volgens de raad van bestuur moet men echter niet te veel kijken naar de halfjaarcijfers. Die vertonen de laatste jaren namelijk een grillig verloop. Wat 1977 als geheel betreft, rekent de AMRO op voortzetting van de winstgroei. In 1976 werd 184,2 miljoen verdiend, 14,1 percent meer dan het jaar FNV niet bereid tot meerjarenafspraken (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Federatie Nederlandse Vakbeweging is niet bereid om met kabinet en werkgevers afspraken te gaan maken, die voor meer jaren zullen geiden. „We zullen onze opstelling t.a.v. het door het kabinet te voeren beleid op sociaal, financieel en economisch terrein van jaar tot jaar gaan bepalen”, zei voorzitter Wim Kok gisteren na afloop van de vergadering van de federatieraad. Het wantrouwen van de FNV tegen de wens van kabinetsformatuer Den Uyl is ingegeven door een aantal zaken. In de eerste plaats de uitlatingen van CDA-lei- der Van Agt, die het matigen van de niet- cao-inkomens via een speciale wet, opti mistisch heeft genoemd. „Dat zet ons aan het denken. Als iemand, die zelf de af- De politie van de Britse stad Birmin j ham is gisteravond slaags geraakt m naar schatting 400 linkse betogers, d stenen en flessen smijtend, probeerden te rukken naar een school waar het ne fascistische Nationale Front een vergad ring hield. Dit weekeinde kwam het hebbe der be |an£ d Londen tot een enorme veldslag toen lin f[jnk se activisten een provocerende mars vt het „Front” door een gekleurde stadswi, probeerden uiteen te slaan. Er vielen tof i *3 meer dan honderd gewonden. vorige delijk In Nederland reden op 1 januari 1975 3, !en’^ti miljoen auto’s, d.w.z. 257 op elke duizel inwoners. Het gemiddelde voor de EE( (68,8 miljoen in totaal). De grootste autoU^ dichtheid werd geconstateerd in Luxen^g burg (357 per duizend inwoners), gevolg] door Frankrijk (288) en West-Duitslam (280). spraak daartoe heeft ondertekend er di rect daarna zijn twijfels over uitspreekt, mag worden aangenomen dat de zaak lichtvaardig wordt opgenomen”, aldus Wim Kok, die zei dat de verantwoordelijke ministers in het kabinet-Den Uyl, voorop gesteld dat het er komt, door de vakbewe ging aan de gemaakte afspraak zullen worden gehouden. „Die wet ter beteuge ling van de hoge inkomens en de niet-cao- inkomens moet er volgens afspraak 1 ja nuari 1978 zijn”. Bovendien heeft de FNV zich geërgerd aan de uitspraak van Van Agt, dat ook de Wet Ziekekosten een optimistische zaak zou zijn. Ook hier wil de FNV het kabinet herinneren aan de door de partijen met de kabinetsformateur gesloten overeen komst. Bovendien is het dwarsliggen van de werkgeversorganisaties de FNV goed in het verkeerde keelgat geschoten. „In de komende tijd zal zeer veel afhangen van de opstelling van de werkgevers tegen het door de overheid te voeren beleid”, aldus Kok. De federatieraad van het FNV meent dat loonmatiging moet leiden tot daling van het inflatietempo. „In 1978 zullen we een nader inzicht moeten krijgen hoe het dan optredende kabinet de beleidsombuigin gen in de sociaal-economische sector zal invullen. Daarbij zal dan moeten worden bekeken wat voor effecten dat zal hebben op de bestrijding van de werkloosheid, de omzetting van de door loonmatiging optre dende extra winsten in werk”. Het terugdringen van de werkloosheid en de inflatie is een zeer zware opgave. De federatieraad heeft duidelijke reserves en twijfels aan de gekozen middelen en de effectiviteit van het te voeren beleid”, al dus Wim Kok. Hij zei dat een meerjarenop stelling de vakbeweging zodanig zal bin den, dat niet zelfstandig meer kan worden beoordeeld of een bepaald gevoerd beleid inderdaad tot het gewenste doel heeft geleid. De E ders x Haile opstan treedt In de negen EEG-landen zijn gemiddel 168 geneeskundigen per 100.000 inwoner Italië staat in het Europa van de Nege - t aan de kop met 199, gevolgd door Duit „volks zenbet midde haald’ De staking bij de Surinaamse posterijen is voorbij. Vorige week maandag kondig den de PTT-ambtenaren een staking af die minstens een week zou duren. Ze eisten o.m. aanpassing van de bestaande toela gen en een betere functieverdeling. Pre mier Arron (tevens minister van Finan ciën) is niet tegemoet gekomen aan hun eisen. De afgelopen week werden de werk zaamheden van de Surinaamse PTT ver richt door ambtenaren van andere over heidsdiensten. Er is echter een achter stand ontstaan, met name ten aanzien van postbushouders. De Loontechnische Dienst zal de komen de maanden „bijzondere aandacht” schen ken aan de gebruikmaking van (onder-) aannemers door werven en machinefa brieken in het gebied van de Nieuwe Wa terweg. Minister Boersma heeft dit geant woord op vragen uit de Tweede Kamer. De bewindsman van Sociale Zaken heeft „met enige regelmaat” activiteiten gesig naleerd van zogeheten koppelbazen in de metaalsector in deze regio. Iers v; .lebber was 266 auto s per duizend mwoner inkele v g' Luxemburg heeft binnen de EEG he grootste aantal personenauto’s per dui zend inwoners, maar het kleinste aanta artsen. In de Sovjet-Unie zijn slechts tier personenauto’s per 1000 inwoners (het 0[ Turkije na laagste cijfer ter wereld) maai er zijn 297 artsen per 100.000 inwoners- het hoogste aantal ter wereld, aldus he dat h< bureau voor de statistiek van de EEG. S- De Vietnamese regering heeft beslota de doodstraf in te stellen tegen mensen di proberen het land te ontvluchten. Begt zen geëxecuteerd. Hanoi duidt de vlüchte ROTTERDAM (ANP). Elk jaar weer lopen in Nederland duizenden metaalbewer kers een meer of minder ernstige huidziekte op, doordat zij tijdens hun werk bij voortduring in aanraking komen met zogenaamde snij- of koelvloeistoffen. Meestal gaat het om een betrekkelijk onschuldige uitslag, die er echter wel voor zorgt dat in dat bedrijfstak drie- a vierhonderdduizend mandagen per jaar verloren gaan. Maar ook komen gevallen voor vermoedelijk enkele tientallen per jaar van huidkanker met als ergste vorm scrotumkanker, die meestal (50 tot 70 percent) de dood ten gevolge heeft. Deze cijfers noemt Ir. M. J. C. Matthijsen van het Metaalinstituut TNO in Apel doorn. Hij is tot de conclusie gekomen dat er in de Nederlandse bedrijven nog vrijwel niets gedaan wordt om de metaalbewer kers in totaal 335.000 te beschermen tegen de kwalijke invloeden van snij- of koelvloeistoffen. Deze stoffen dienen om te voorkomen dat er tijdens het boren, draaien, freezen e.d. een te grote warmte ontstaat. Ir. Matthijsen vindt de situatie in maar die zullen de nood vooralsnog niet oplossen. Op de foto enkele studenten met zelfmeegebrachte tenten op het sportterrein van de LH. a gS leden en vette deze maand zijn minstens tien Vietnamt ver vnn rrnzxvzxm if ri/mn TT--,rlr, —•’troffen, hngen aan als „verraders aldus het ii j— Hong Kong verschijnende dagblad Soutl^Y

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2