ederland aan de top met olie- en vetconsumptie 3 Boerenbevolking Nicaragua wordt massaal afgeslacht TITO OP DOORREIS IN SOVJET-UNIE achtergrond I HITLER ONDERWERP VAN "j NIEUWE ROCK OPERA lZ- ^MADAGASCAR WIL BEMIDDELEN EREWACHT INSPECTIE BERNHARD BRAVOURE RAPPORT VAN AMNESTY INTERNATIONAL: OP BEZOEK PANTA RHEI Grootste raffinaderij staat nu in Iran Israel blijft christenen in Libanon steunen I I rock-opera over Hitler I met weinig onderscheid i tussen „Wahrheit und Dichtung” zullen aanho- I ren. Veel schoolgaande tieners bleken kortgele- den tenminste een „schokkende onwetend- heid” te demonstreren i toen een pedagoog uit J Kiel hun kennis over Hit lers „Derde Rijk" onder zocht. 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 1 6 I N S D A G I I I I art - I art - I I art - >kka wrbi 1 bazen ibbers I I I I Premier Desai van India inspec teert een erewacht vóór het histo rische Rode Fort ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van zijn land. gerold rikaans opgeroli 1 aanva ij enkel artuigen hoeveel ;enomen ingehou- reeft on .oriteiten orkomei 'ubaanse ADDIS ABEBA (UPI, Reuter, AFP). Ethiopië heeft toegegeven aldus he dat het zijn troepen slecht vergaat, niet alleen in het zuidoosten in de Ogaden maar ook in het noordwesten, waar zij slaags zijn met verzetsstrijders van de monarchistische „Ethiopische Democratische Unie” (EDU). r' A V 4 (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU Met de verzeke ring van het officiële Sovjet- persbureau Tass dat „niet -in menging in eikaars interne aan gelegenheden” tot de fundamen ten behoort van de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sov jet-Unie, arriveerde de Joegosla vische partijleider en president Tito vandaag in Moskou voor vier dagen besprekingen en daarop aansluitend enkele da gen vakantie in Siberië. itpart L,'. te tnjfel ten. Ethiopië erkent diverse militaire tegenslagen i EEG. De EDU die voornamelijk uit medestan- L BR ze parle- i van mi stig rege- storende >bers het het over- ukken is het met e komen- t” schen- (onder-) ichinefa- uwe Wa- iit geant- amer. De »n heeft en gesig- :en in de het ne vergad m het toen lin •nars v( >tadswj Peking zou Mogadisjoe voor het eerst in elen toef mej hebben behaderd. Het aanbod zou vorige maand zijn herhaald toen de vijan delijkheden tussen Somalië en Ethiopië in emiddel nwoner ie TEL AVTV (UPI). Premier Manechem Begin heeft gisteren geweigerd mee te delen voor hoeveel geld Israel bij draagt aan militaire hulp aan de christenminder- heid in Libanon. Maar hij zei wel dat de hulp zal voortduren. Begin ontweek een vraag over berichten dat Israel voor 35 miljoen dollar aan recht streekse hulp aan de christenen uittrok tijdens de burgeroorlog in Libanon. „Wij hebben hen geholpen, wij zullen hen hel pen. De christenminderheid in Zuid-Liba- non ziet zich geplaatst voor een situatie van uiterste vernieling. Zij wordt bele gerd”. Begin zei dat 30.000 christenen staan tegenover 250.000 moslems. alle openlijkheid aan de dag traden. China zou de Somaliërs voornamelijk ruilonder- delen hebben aangeboden voor de door Moskou geleverde T-45 tanks en de MIG-17 jachtvliegtuigen. Het Chinese aanbod, dat volgens de zegslieden in Beiroet nog niet is aanvaard, is des te interessanter nu de Russen het afgelopen weekeinde in bedek te termen partij hebben gekozen voor Ethi opië. Tal van andere landen die de Russische invloed in de „hoorn” willen beknotten, hebben Somalië eveneens „defensieve wa pens” aangeboden Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten voorop. De huidige invloedssferen in het gebied zijn nog niet volledig uitgekristalliseerd. Somalië is militair op poten geholpen door de Sovjet-Unie, die in ruil daarvoor „facili teiten” aan de Golf van Aden kreeg. Ethio pië daarentegen stond in de eerste„revolu- tionaire” fase min of meer onder de in vloed van China, dat zocht naar een tegen wicht voor de Russische invloed in Soma lië. De Ethiopische militaire machthebbers oriënteerden zich na een reeks bloedige „zuiveringen” echter steeds Sterker op de Sovjet-Unie. Deze koersverandering re duceerde niet alleen de Chinese invloed tot nul, maar leidde ook tot een volledige breuk met de Verenigde Staten die het Ethiopische leger tot op dat moment van wapens hadden voorzien. Volgens politieke waarnemers in de Russische hoofdstad is de verklaring van Tass een positief signaal van het Kremlin op een moment waarop men zich in Bel grado nogal wat zorgen maakt over de toekomst. Dat gebeurt in de eerste plaats in verband met de felle aanval van het Russische weekblad „Nieuwe Tijden" op het boek van de Spaanse communisten leider Carillo. „De bevolking van hele boerendorpen is volgens getuigen vermoord of weggevoerd als gevangenen door troepen van de natio nale garde”, aldus de mensenrechtenorga nisatie in een rapport van 75 pagina’s. „De iets bij de Somalische regering zal weten te bereiken. Ter vergelijking diene dat de raffinade rij in Pernis bij Rotterdam een capaciteit heeft voor de verwerking van 530.000 va ten per dag. Pernis stond tot dusverre bekend als de grootste raffinaderij ter wereld. Een aanval op het boek van de onaf hankelijk denkende Carillo werd in Boe karest en Belgrado beschouwd als een zijdelingse aanval op het daar gepropa geerde streven naar meer onafhankelijk heid van Moskou. In de verklaring van Tass wordt overigens niet alleen gezegd dat de niet-inmenging tot de basisprinci pes behoort van de relaties tussen Mos kou en Belgrado, maar dat daartoe te vens behoren de „onafhankelijkheid, de gelijkwaardigheid en het respect voor eikaars belangen, ervaringen en praktij ken die tot de historische, nationale en internationale bijzonderheden van ieder land behoren Deze formulering kan men misschien beschouwen als een welwillend gebaar tegenover de onafhankelijker denkende communistische leiders, ofschoon Tass het op twee na laagste cijfer, na Denemarken met 70). Uit het overzicht blijkt dat Amerikanen meer vlees eten dan wie ook 108 kilo en Finnen hebben het absolute record melkdrinken 258 liter per jaar. Ter vergelijking: Japanners eten het minste vlees, 25 kilo per jaar, gevolgd door de Russen met 38 kilo. Fransen en Italianen drinken jaarlijks 103 liter wijn, Portugezen 83, Spanjaarden 61 en Luxemburgers 40. In Noorwegen, Finland en Zweden waar alcoholica prohibitief duur zijn, bedraagt de jaarlijkse wijncon sumptie 3, 5 en 7 liter, in Nederland 10 liter. Italianen, Portugezen, Grieken en Fransen eten relatief veel verse groenten, resp. 155, 149, 139 en 113 kilo per hoofd per jaar, tegen de Nederlander 90 kilo. Canadezen en Denen gebruiken 48 kilo witte suiker massamoord op arme boeren en de zoge naamde verdwijningen na gevangenschap vormen waarschijnlijk het ernstigste as pect van de schending van de mensenrech ten in Nicaragua”, aldus het rapport. Amnesty International zegt dat haar rapport is gebaseerd op getuigenissen van vele Nicaraguaanse bronnen, onder wie gevangenen, en op de bevindingen van een onderzoekcommissie van twee man die het land in mei 1976 bezocht. In het rapport worden als martelmethoden genoemd bij- na-verdrinking, verkrachting, verminking en schijn-executie door ophanging. Het is „zeer waarschijnlijk” dat de meeste gevan genen worden gemarteld aldus Amnesty. Volgens het rapport is gebleken dat de boeren in Noordoost-Nicaragua (waar de meeste schendingen van de mensenrech ten zijn gerapporteerd) zich niet in grote aantallen bij de guerrilleros hebben aan gesloten. De studie citeert uitlatingen door bron nen in de rooms-katholieke kerk en advo caten die rechtsbijstand verlenen aan ge- Naar verluidt wordt er in Engeland en de Vere nigde Staten al stevig Eieren worden het meest gegeten in de Verenigde Staten en West-Duitsland: 17 per hoofd per jaar, Portugezen staan onder aan de lijst met 7, Nederlan ders nemen met 11 een tussenpositie in. Nederlanders eten slechts 2 kilo boter (zuiver vet) per jaar, tegen Finnen 12, Ieren 10, Belgen 9, Fransen 8, Engelsen en Denen 7 en Duitsers 6. Toch staat Nederland met een totaal aan vetten en oliën (zuiver vet) met 31 kilo aan de top, gevolgd door Belgen met 26 en Portugezen en Denen met 25 kilo per hoofd per jaar. per hoofd per jaar, Grieken slechts 17. Het Nederland se cijfer van 43 kilo wijkt slechts weinig af van het gemiddelde van de andere landen. De ontmoeting in Oost-Berlijn tussen Breznjev en Tito werd in november ge volgd door het bezoek van de Russische leider aan Joego-Slavië. Ofschoon tij dens dit bezoek alle vlot scheen te verlo pen, lekte kort daarna uit dat Breznjev zijn gastheer onder zware druk had pro beren te zetten om nauwer te gaan sa menwerken binnen de Comecon (de Oos- teuropese tegenhanger van de EEG) en om de Russische marine meer havenfaci liteiten te verlenen. Tito weigerde op beide punten en verklaarde kort na het vertrek van Breznjev „dat er van buite naf druk werd uitgeoefend op Joego slavië, en dat het dienstig was voor het Joegoslavisché volk om de gelederen te sluiten’. Amnesty International haalt een brief uit juni 1976 aan die 31 Amerikaanse mis sionarissen aan de Nicaraguaanse presi dent Somoza stuurden, waarin zij zeiden dat in het noordoosten van Nicaragua heli copters boerendorpen beschoten hadden, troepen huizen in brand gestoken hadden en dat er clandestiene begraafplaatsen wa ren ontdekt. Amnesty International beveelt het her stel aan van de burgerrechten in Nicara gua en de vrijlating van alle gevangenen die niet veroordeeld zijn; voorts zegt zij dat de militaire commandanten rekenschap moeten afleggen omtrent de gevangen ge houden boeren en dat zij verantwoordelijk zijn voor elke misdaad door hun troepen begaan. Na vier dagen onderhandelen gaat Tito aan het eind van de week voor enkele dagen vakantie naar Siberië. Van daar uit vliegt hij door naar de Noordkoreaan- se hoofdstad Pjongjang. Vervolgens gaat hij naar Peking voor zijn eerste officiële bezoek aan de Volksrepubliek China. In Moskou circuleerden geruchten dat Tito misschien zou willen bemiddelen in het ideologische conflict tussen de Sovjet- Unie en Peking. Dit lijkt echter niet waarschijnlijk, omdat de Russische lei ding zich ingesteld lijkt te hebben op de verwachting dat er de eerstkomende tijd van enige toenadering weinig terecht zal komen. Dat kon men ook opmaken uit de commentaren op het eerherstel van Teng Hsiao-ping. De missionarissen die in het gebied werkten, voegden daar aan toe dat eind 1975,'begin 1976 92 mensen in de stad Siuna „verdwenen” waren. vangenen. Ook lokale kranten en getuige nissen van vrijgelaten gevangenen worden aangehaald. Gevreesd moet worden dat Westduitse tieners de Het curieuze was dat het NSB-blad Volk en Vaderland de ouders van Bernhard tot en met Pieter betichtte van „eerroof aan hun onschuldig kind”, immers: „Wie tooit zijn kind, als hij het liefheeft, met de negen namen van een verrader”, maar de ouders van de „echte Hollandsche jongen" Kees aan de ouders van Bernhard enzovoort ten voorbeeld stelde. Geen verdiend schouder klopje van onverdachte zijde, maar een onverdiend schouderklopje van verdachte zijde. van acit •t stadbi ïigenaai f uur g< n voorl 1 W. va voork ■1 tot slu Maar het verhaal is nog niet uit. Bern- hard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter Bombeeck (want zo moet hij nu nog altijd heten; Reinold Kuipers attendeerde me op al die tientallen stakkers van NSB-kinderen die in de oorlog met de namen Adolf Anton Hermann Josef werden opgezadeld maar vermoedelijk met succes om naamsveran dering zullen kunnen vragen) zei in dat gesprek met die burgemeester dat hij prins Bernhard, die onbewust zo’n invloed op zijn leven had gehad, wel eens zou willen ontmoeten. En wat gebeurde, kort geleden? Bernhard Bombeeck werd te Völkel te werk gesteld, hij nam weer con tact op met de burgemeester in kwestie, deze arrangeerde een ontmoeting met de prins, en als ik het goed begrepen heb, heeft die een week of twee weken geleden plaatsgevonden. En toen kwam dus die Bescheurkalender, met het begin van dit verhaal, en toen las de heer Bos uit Middel- stum dezelfde dag mijn stukje erover, en nu vertel ik het vervolg van dit verhaal, en dat alles binnen een paar weken over een gebeurtenis die 36 jaar geleden plaats greep. osterijen J kondig- ing af die 5e eisten de toela- ing. Pre- n Finan- aan hun de werk- DTT ver- ;re over- i achter- izien van blad Carillo ervan een wig te willen drij ven in de internationale communistische beweging. De twee andere grote Westeu- ropese „Eurocommunistische” partijen (Italië en Frankrijk) namen het voor Ca rillo op, evenals de Roemeense en de Joegoslavische partij. Binnen het Oost blok varen Belgrado en Boekarest veelal een koers die duidelijk afwijkt van die van Moskou. EEG he per dui te aanta ;chts tiei •s (het oi ?ld) maai voners - In dat boek „Eurocommunisme en de staat” wordt de leidende ideologische rol van Moskou binnen de internationale communistische beweging in twijfel ge trokken. Er wordt verder gepleit voor een meer nationale oriëntering en een veel grotere politieke en strategische on afhankelijkheid van Moskou. In een uit gebreid artikel beschuldigde het week- Inmiddels heeft president Didier Ratsi- raka van Madagascar zich opgeworpen als bemiddelaar in het conflict tussen de twee buurlanden. Ratsiraka, zo meldde radio Madagascar gisteren, zal zowel naar Addis Abeba als Mogadisjoe afgezanten sturen, wier taak het is na te gaan of de partijen genegen zijn opnieuw aan de con- ferentietafel plaats te nemen. Een eerdere bemiddelingspoging van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) haalde niets uit. Wai.neer de onderhandelaars uit Madagascar aan het werk gaan, werd niet meegedeeld. In december 1974 kondigde de regering van president Anastasio Somoza al de staat van beleg af nadat linkse guerrilleros een aanval hadden gedaan op de hoofd stad Managua. Volgens Amnesty bestaat er momenteel geen rechtvaardiging vbor het handhaven van de staat van. beleg waardoor nog steeds grondwettelijke bur gerrechten zijn opgeschort. Gisteren werd ik opgebeld door de heer Bos uit Middelstum, die mij vertelde dat hij vorige week een bevriende burgemees ter sprak die blijkbaar net als ik de Be scheurkalender op de WC heeft hangen en met ijzeren zelfdiscipline niet meer dan één blaadje per dag afscheurt. De burge meester vertelde hem dat hij een jaar of vier, vijf geleden in het buitenland door iemand werd aangesproken, die in gebro ken Hollands met een sterk Amerikaans accent vroeg of hij Nederlander was? Tij dens het gesprek vertelde de man dat hij in 1941 was geboren, van zijn ouders de voor namen van prins Bernhard had meegekre gen en dat zijn vader daarvoor gearres teerd was en nooit meer was teruggeko men. „Eén uur van onbedachtzaamheid kan maken dat men weken schreit”, dicht te Hieronymus van Alphen twee eeuwen geleden al. In een stemming van vreugde en overmoed zal de gedachte zijn opgeko men de pasgeboren zoon de namen van prins Bernhard te geven, en die gedachte werd nog uitgevoerd ook, nadat de namen eerst nog waren opgezocht, want wie kent zo’n waslijst uit zijn hoofd? En of dat al niet ruim voldoende was om de góden van de Germaanse onderwereld te verzoeken, werden de negen namen ook nog eens pontificaal geadverteerd! Een onbezonnen daad, ongetwijfeld, die echter 36 jaar na dato nog even haarscherp aantoont hoe ontmenselijkt en ontzield het nazi-regime was, dat het iemand (jonge vader) voor zo’n staaltje van bravoure van zijn huis haalde en de dood injoeg. Tito brak in 1948 al openlijk met Sta lin en zorgde ervoor dat Joego-Slavië zich buiten het Oostblok om meer en meer concentreerde op betrekkingen met politieK niet-gebonden staten. Het was ook vooral de Joegoslavische partij leider, die concessies eiste van Moskou alvorens vorig jaar zomer naar Oost- Berlijn te willen komen voor het bijwo nen van de Europese Communistische topconferentie. Kremlln-leider Breznjev onderschreef daar persoonlijk het recht van elke communistitsche partij op ont wikkeling van een eigen filosofie en stra tegie. De Russische pers legde daarna echter alweer snel de nadruk op de „in ternationale samenwerking” en de prin cipes van de „internationale solidariteit" waarmee Moskou’s leidende rol dus weer naar voren geschoven werd. Verder citeert het rapport de uitspraak van de weduwe van een vakbondsleider die getuigde dat haar man in augustus 1971 door leden van de nationale garde uit zijn huis gesleurd is, dat vervolgens zijn oren en zijn tong afgesneden werden waarna bij binnen twee dagen in gevan genschap overleed. touwgetrokken over de rechten. De producer. „Wij hebben het album speciaal gemaakt voor de Anglo-Amerikaanse markt. We hebben dan ook voornamelijk geput uit Engelstalige werken waarin Hitler wordt be handeld als een occult fe nomeen”. door Nico Scheepmaker Het is volgens de diplomaten in Beiroet overigens nog maar de vraag of Peking ook in de verklaring verkondigde dat de „internationale kameraadschappelijke en vrijwillige samenwerking” ook be hoorde tot de bilaterale grondbeginselen van de relatie tussen beide landen. Dat betekent met andere woorden, dat het streven naar een onafhankelijker koers niet ten koste mag gaan van de internati onale samenwerking binnen de commu nistische beweging. Moskou meent nog steeds, dat de Sovjet-Unie daarbij een leidende rol toekomt als wegbereider en als gids op het pad naar een progres sievere toekomst. Juist deze visie .wordt door de communistische partijen van Joego-Slavië, Roemenië, Italië, Spanje en Frankrijk bestreden. Een maandje geleden verzette de voor zitter van het Surinaamse parlement, Wijntuin, zich tegen de gedachte dat er gastarbeiders uit andere landen in Surina me zouden komen werken. En afgelopen vrijdag praatte Sakis loannides in het KRO-programma „Terug van wegge weest” even met een Egyptische gastarbei der in een Atheens restaurant. Een gastar beider in het land van de gastarbeiders! En heus geen uitzondering, alleen al in dat restaurant waren er tien, uit Egypte en Libië, en in Griekenland zijn er duizenden. Alles vloeit, wist Heraclitus al. 4K LONDEN (AP). Amnesty Internatio nal meldt dat zij omvangrijk getuigenis materiaal en andere bewijzen heeft ver kregen over massa-ontvoeringen, marte lingen en moorden op arme boeren door veiligheidsdiensten in het door militairen geregeerde Nicaragua, een staat in Midden-Amerika. Hoe de dubbelelpee precies gaat heten is niet bekend, wel dat het al bum is bedacht door drie jongelui uit Hamburg. Een keur van muzikan ten uit die stad heeft zijn medewerking verleend. Overigens sprak de regeringsradio van HAMBURG (DPA). En jawel hoor, ook de Westduitse platenindus trie ziet brood in de hui dige „Hitlerwelle”. Adolf, het Nazidom en het Derde Rijk zijn sa men het onderwerp van een „rock-opera” die in september door een Keulse platenfirma op de markt wordt ge bracht. Volgens Afrikaanse diplomaten in Bei- r om meer invloed te krijgen in de strategisch .belangrijke „hoorn” van Afrika. China ;eJd.en< zou de Somalische regering wapenhulp hebben aangeboden, waarschijnlijk min der bekommerd om rechtstreeks eigenbe lang dan om de „Russische beer” nog eens flink dwars te zitten. Britse en Amerikaanse rock-groepen zijn er niet vies van het burgerdom in eigen land te epateren door het dragen van de gehate c.q. gevreesde na- zi-tekens. Reeds de in middels zelf tot de „oud jes” behorende Rolling Stones flirtten met het ij zeren kruis. Een Ameri kaanse formatie als „Kiss” gebruikt voor de laatste letters van zijn •1 1975 3, jgn „tijdelijk” succes van de tegenstan- ‘de!™iel - de EE(ie] Hij verklaarde dat een strijdmacht van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, die tegen de christenen in Zuid- Libanon vocht, „enkele maanden geleden” 400 mensen in het dorp El Hayim had vermoord. Birmin roet zit ook china op het vinkentouw aakt m gers, d i Volgens de regeringsradio willen de di- KT verse verzetsgroepen die rechts ge il6® oriënteerd zouden zijn, met steun van „de ?r Dult imperialisten” een eind maken aan de ken (16 „voiksrevolutie”. „Revolutie is niet een ro zenbed. De overwinning kan alleen door middel van opofferingen worden be haald”, aldus Radio-Addis Abeba. ensen dj en vetten, een cijfer dat in geen enkel ander land, ook m. Begj (jjg welke niet bij de gemeenschap zijn aangesloten en ietnani(.r vergelijking worden aangehaald, wordt over- vl;icht« troffen. js het ii itaijanen eten per jaar 125 kilo graan in de vorm van ad Soutl meei en g kii0 rijst. Nederland blijft met resp. 64 en 4 kilo hier ver onder, maar Russen blijken jaarlijks 146 kilo graan te verorberen. In West-Europa zijn de Portugezen met 15 kilo per jaar per hoofd de grootste rijsteters. Japan springt er met een consumptie van 92 kilo per jaar ver uit. De Ieren zijn in de EEG de grootste aardappeleters met 127 kilo per jaar, gevolgd door Belgen en Luxem burgers met 107 kilo. Nederland staat met 83 kilo op de zevende plaats, na Engelsen (99 kilo), Fransen (94 kilo) en Duitsers (92 kilo). Italianen eten slechts 37 kilo aardappels per jaar. Ieren zijn ook de grootste vleeseters (101 kilo per jaar) en drinken meer verse melk 207 liter dan enig ander volk in de Gemeenschap. In Italië komt het minste vlees op tafel 65 kilo (in Nederland 72 kilo. Iers van het bewind in Addis Abeba. „Zij jnebben economische sabotage uitgevoerd, inwonei 3nkeie delen van het Ethiopische grondge- ste auto bje(j veroverd en de onderdrukte bevol- i Luxer genadeloos afgeslacht” gevolg uitsla» ders van het regime van wijlen keizer Haile Selassie bestaat, is een van de vele opstandige groeperingen in Ethiopië. Zij treedt vooral nabij de Soedanese grens op. TEHERAN (ANP). De olieraffinaderij in Abadan in het zuiden van Iran is uitge breid en is nu de grootste ter wereld, zo heeft de National Iranian Óil Company (NIOC), het staatsoliebedrijf van Iran, maandag bekendgemaakt. Op 23 septem ber zullen nieuwe gedeelten na proeven officieel in gebruik worden genomen. De verwerkingscapaciteit zal dan zijn ver groot van 400.000 tot 600.000 vaten (van 159 liter) per dag. DEN HAAG (ANP). In het Europa van de Negen ;ijn de Italianen en Fransen de grootste wijndrinkers, le Ieren de grootste aardappel- en vleeseters en lovendien de grootste melkdrinkers, en gebruiken Nederlanders de grootste hoeveelheden olie en vet. j Pit blijkt uit het jaarboekje van het bureau voor de DCIStra statistiek van de Europese Gemeenschap. beslote jedere Nederlander gebruikt per jaar 31 kilo oliën eer gesp. iden van tegen de se be vol. 1 met 6j iode van iljard. Vorige week maakte ik melding van de Bescheurkalender van Kees van Kooten en Wim de Bie, waarop de geboorteaan- kondiging van Kees van Kooten op 10 augustus 1941 in de Haagsche Courant was herdrukt. Zijn ouders hadden erbij gezet dat zij hoopten dat hij een „echte Hollandsche jongen” zou worden. Een kleine, gecamoufleerde daad van verzet, één jaar en drie maanden na de inval van de Duitsers, die echter in de schaduw moest blijven van de vlak daaronder opge nomen geboorteaankondiging van het echtpaar Bombeeck-Timmermans van hun zoon Bernhard, Leopold, Frederik, Everhard, Julius, Coert, Karei, Godfried Pieter. Dit waren, en zijn, in de juiste volgorde zelfs, de voornamen van prins Bernhard zoals ze ook in de Algemene Winkler Prins staan, en die naar ik aan neem uit het Duits vertaald werden toen hij Prins der Nederlanden werd. L naam de runetekens van de SS. Ook de momenteel doorbrekende „punk"- groepen en hun fans zijn niet vies van het haken- kruis; een van die forma- I ties, de „Romanes”, geeft zijn nummers titels mee als „Blitzkrieg”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3